öuttcnlonïr. Bmnenlmtb. Gemengde Berigten. Londen, 10 October. De voorraad van raw katoen te Liverpoo! is in de laatste dagen door belangrijken aanvoer uit britscb Indie aanmerkelijk vermeerderd. Men raamde die den 3 dezer op 212,590 balen. Velen beweren echter, dat die raming te laag is en dat de voorraad bij de 300,000 balen bedraagt. Bovendien is eene groote hoeveelheid ruw Katoen (men berekent 71,000 balen) op weg van Indie naar Engeland. Eene proclamatie van den heer Richard Mayne (chef van het politiewezen) verbiedt het houden vau vergaderingen en het uitspreken van redevoeringen in de parken. De bevolking wordt gewaarschuwd om zich van. zoodanige vergaderingen te onthouden, omdat de noodige maatregelen zijn genomen tot handhaving der openbare rust. 12 October. Het ondercomité voor de meeting t pr core van Garibaldi heeft vrijdag avond eene bijeenkomst gehou den. De heer Richardson gaf te kennen, dat Londen iavern niet op den bepaalden dag beschikbaar is, en dat hij een aan tal brieven van personen uit alle standen en van alle opimen had ontvangen, waarin de weigering van den lord-mayor zeer werd afoekeurd. De meeting zal nu vrijdag ten 2 ure in Londen Tavern plaats vinden. De roomsche partij wil thans verzoeken, dat Guildhall haar worde verstrekt, om eene mee ting te houden, ten einde de regering uit te noodigen, op de ontruiming van Rome niet meer te doen aandringen. Men wil weten dat de heer Lincoln van ïlonda een katoen-producerende staat wil maken en met dat doel zoowel blanke als zwarte arbeiders zal oproepen, om zich aldaar te vestigen en zich op de kuituur van katoen toe te leggen. 13 October. De rust is gisteren in het Hyde-Park niet weder gestoord geworden. De politie had krachtige maatregelen van voorzorg genomen en de kardinaal AI iseman nad van zijnen kant de katholijke geestelijken aangespoord om de Ieren in de hoofdstad te bewegen zich van oproerige demonstratien te onthouden. Daarbij zijn zware regenbuijen gekomen, die de pogingen der overheid krachtdadig in de hand hebben gewerkt. Omstreeks 10,000 personen zijn niettemin in de genoemde wandelplaats te zamen gekomen, meest allen nieuwsgierigen, tot de gegoede klasse behoorende, onder welke men evenwel ook oproermakers, als Ieren gekleed, en van stokken voorzien, heei't opgemerkt. Sterke afdeelingen militairen waren op eeiu- gen afstand gereed, om, desgevorderd, de politiebeambten te ondersteunen. Het is alzoo zeer mogelijk, dat zoo niet de buitengewoon zware regen vooral in den namiddag te vier ure de laatst overgeblevenen, en met dezen de politiedienaren, had verdreven, dezelfde onlusten, waarvan men reeds twee malen getuige is geweest, zouden zijn herhaald. Men is dan ook nog geenszins gerust, en algemeen houdt men het voor zeer noodig, dat de overheid maatregelen van voorzorg zal blijven nemen. Parijs, 11 October. Men wil weten dat de goede ver standhouding tnssehen Erankrijk en Spanje is hersteld en dat dl- lieer Mon zijn hof bij dat der Tuusrien zal vertegenwoor- digen. Men zegt hier, dat de geneesheeren den koning der Belgen hebben aangeraden, om den winter in het zuiden door te brengen; eerst echter zal Z. M. zich naar Engeland bege-en, om de onderhandelingen tnssehen dat land, Belgie en de Ne derlanden, over den afkoop der schelde-tollen, ten einde te brengen. Brieven uit Rome melden, dat mgr. de Merode zijn ont slag heeft bekomen. De rede daar van wordt niet medegedeeld. 12 October. Men verzekert dat prins Napoleon om geen andere reden naar Napels gegaan is, dan om zijne gemalin prinses C'lotildc te vergezellen, die in mei 11., toen de prins met Victor Emanuel Napels bezocht, wegens den gevorderden staat li irer zwangerschap, in Frankrijk moest blijven, en thans ook Napels wilde zien. Het Journal des Débats bevat een berigt over de po gingen, aangewend door eenige hoofden der gematigde hon- rsche partij en eenige aanzienlijke personen te AA eenen, om tot eene schikking te geraken. Uit dit artikel blijkt, dat de voornaamste gesehilpunien tusschen de partijen reeds behan deld zijn, terwijl de onderhandelingen zich door een weder- zijdscheu geest van verzoening kenmerken, ten gevolge waar van" tot dusverre de zaak een vrij gunstig aanzien heeft. Volgens een gerucht wordt uit Cochin-China gemeld, dat de rebellen zegevieren, en zelfs in de hoofdstad het Op roer is uitgebroken. Berlijn, H October. De eerste kamer beeft heden het voorstel barer commissie (conferentie van eene commissie uit de beide kam rs, om te beraadslagen, of de bezwaren der tweede küBifl^gen het budget van oorlog voor 1862 niet uit dep weg geruimd konden worden) bij hoofdelijke stemming met 127 tegen 39 ste mmen verworpen. Ook heef* de kamer ver worpen met 150 tegen 17 stemmen het budget zoo als het door de tweede kamer was vastgesteldde ministers stemden met de meerderheid. Daarentegen werd het amendement Arnim (vaststelling van het budget van oorlog volgens de regerings- voordragt) aangenomen met 114 tegen 44 stemmen. Acht leden onthielden zich van de stemming. De ministers hadden alvo rens de zaal verlaten. 13 October. Heden lieeft de tweede kamer eene zitting gehouden, die door geen der ministers werd bijgewoond. De president opende de vergadering met de betuiging van zijn leedwezen, dat bij verpligt was een besluit der eerste ka mer mede te deeleuhetgeen hij voor inconstitutioneel moest verklaren. Voorts stelde de president voor, dat de kamer hare werkzaamheden gedurende een uur zou staken, ten einde de commissie voor het budget gelegenheid zou hebben te beraad slagen en rapport uit te brengen over de motie van de heerca Simson en Reichenspergerstrekkende om te verklaren, dat het besluit der eerste kamer niet geldig is, alsmede over het voorstel van Gneist en consorten, inhoudende dat genoemd besluit inconstitutioneel en dus van nul en geener waarde is, alsmede dat de regering hieruit eenigerhande regten af te lei den onbevoegd en integendeel verpligt is, net budget voor 1862, langs constitutionelen weg te regelen. Dit voorstel werd met nagenoeg algemeene stemmen aangenomen. Door de commissie is daarop eenparig verklaard, dat het besluit der eerste kamer, inhoudende aanneming van het bud get voor 1862 volgens het ontwerp der regering, tegen den duidelijken zin en de letter der constitutie indruischt en dus van nul en geener waarde is; dat de regering dus onbevoegd is eenigerlei regten daaruit af te leiden. De eomnncsic stelde verder voor dat de kamer onmiddellijk daarover zou beraad- slag-u De lieer von Bonin protesteert hiertegen en verlaat met vijt zijner vrienden de zaal. Niemand het woord vragende, wordt tot de stemming ozer het besluit der commissie overgegaan. Het wordt door alle aanwezige leden, 237 in getal, aan genomen. De minister-president las daarop een koninklijk besluit voor, waarbij tegen heden namiddag 3 ure, de sluiting van de zit ting in het koninklijk slot bevolen wordt. Heden namiddag is de zitting van de tweede kamer op last des konings gesloten. De minister-president deelde bij die gelegenheid mede, dat de grondslagen van het fransche han- delstractaat de handelspolitiek van Pruisen zullen beheerschen, daar de regering voornemens is, de in dit tractaat opgenomen beginselen voortaan te huldigen. De minister gaf vervolgens zijn leedwezen te kennen, dat men niet is Kunnen geraken tot eene wettige vaststelling der staatsuitgaven voor 1S62. De regering ziet zich daardoor in de noodzakelijkheid gebragt om in de behoefte van uen staat te voorzien zonder inachtneming der wettelijke voorschriften op dat punt. Zij weet het, dat zij daardoor eene groote verantwoordelijkheid op zich laadt maar zij weet tevens welke pligten op haar rusten tegen over den staat. Die vrpligtingen schenken haar het regt om, zoolang het budget -..et op wettige wijze zal zijn vastgesteld, in die uitgaven te voorzien, welke tot handhaving ven een goed be heer en tot bevordering van 's lands welzijn, noodig zullen bevonden worden. De regering vertrouwt dat de kamer, daar toe te zijner tijd geroepen, niet aarzelen zal de op die wijs gedane uitgaven te bekrachtigen. In de vesting Graudenz is dezer dagen eene geheele compagnie, bestaande uit 101 man, wegens insubordinatie ge straft. De kapitein von Besser, die door ruwe benandeling van zijne onderhoorigen aanleiding heeft gegeven tot de gepleegde schennis der krijgstucht is veroordeeld tot zes maanden ves ting-arrest. Een onder-officier, veroordeeld tot 19 jaren^krui- wagenstraf is aan zijne bewakers ontkomen. Het misdrijf der compagnie heeft hierin bestaan, dat zij op het exereitieplein, uit wrok tegen den kapitein von Besser geweigerd heeft te gehoorzamen aan zijn commando en, in weerwil van zijn her haald bevel, het geweer niet aan den schouder heeft willen brengen. Petersburg, u October. Bij den rijksraad zijn eenige wetsontwerpen in behandeling betreffende den regtstoestand en de politie der gemeenten. De gouvememcnts-landdagen zuilen bestaan uit afgevaardigden van de districtsraden, die alle klas- een vertegenwoordigen. De jaarlijksche vergaderingen van de gouvememcnts-landdagen duren 21 dagen en die der distncts- raden 7 dagen. 14 October. Een heden bekend geworden keizerlijke nkase behelst de grondslagen eener nieuw e regterlijke organi satie. Voortaan zal de justitie afgescheiden zijn van de ae- ministratie; oprigting van arroudissements-regtbanken en vre- degeregten; de senaat te Petersburg als hof van cassatie; kamers van advokaten; de leden der arrondissements-regtban- ken zijn gezworenen, gekozen uit alle standen der maatschappij. Eene commissie uit den rijksraad is belast met de daartoe strekkende bijzondere wetten, alsmede met die betreffende h notariaat. Brody, 13 Oct. De gouverneur heeft de bijeemkomsten der grondeigenaars verboden en de zaal, waar zij hunne ver gaderingen hielden, doen sluiten. Tevens heeft hij geweigerd zich te belasten met de indiening van hun adres, waarin zij aandrongen op de vereeniging van geheel Podolie met het koningrijk Polen en de invoering van meer liberale instellin gen. De heer Romkel, die zich daarop met de overbrenging van het adres naar Petersburg had belast, is gearresteerd. New-York, 2 October. Een groot aantal personen te New-Orleans hebben den eed van getrouwheid aan de Unie afgelegd, om de confiscatie hunner goederen te ontgaan. Het congres te Richmond heeft een wetsontwerp aangeno men tot het oproepen eener ligting bij conscriptie, toepasselijk op de personen tusschen de 35 en 40 jaren oud. Er loopt een gerucht dat het genoemd congres voornemens is over te gaan tot de emancipatie en wapening van 400,000 negers. Gouda, lo October. Z. M. de loning heeft heden morgen per extra trein, de residentie verlaten, vergezeld door twaalf hee- ren van de hofhouding en verder gevolg. Z K. H. de prins v. Oranje zal zich binnen kort voor eenige dagen naar het Loo begeven. Bij den raad te Leeuwarden is door den heer Har mens aanzoek gedaan tot vernieuwing van zijn contract tot gasverlichting, welk contract den 10 Oct. 1865 eindigt. Hij wil dan van 1865 af de stad 273 lichten leveren voor f 4000 in plaats van vcor f 9500 's jaars en den partic. prijs van het gas van 241/g cents op 17 cents brengenmet 1863 wil hij al dadelijk den prijs voor de stad 10 pet. en voor de particulieren 25 pet. verminderen. Men herinnert zich dat kort na de verschijning van van Money's werk: Java, or how to manage a colony, de heer van Bosse den min. van kol. verzocht eenige inlichtingen te geven omtrent de echtheid der cijfers die de heer Money in *ijn werk had opgenomen. Het gevolg daarvan was dat in de afgeloopen zitting eenige officiële stukken aan de kamer wer den medegedeeld. Daaronder behoorde ook eene beantwoording door de indische regering van eene nota van den heer van Bosse, waarin deze laatste het ontwijfelbaar achtte dat de heer Money uit officiële bronnen had geput. Het antwoord der indische regering was echter, dat noch inzage, noch uittreksels, noch afschriften van stukken tot gouvernements-archieven be hoorende en niet reeds onder verschillenden vorm door den druk openbaar gemaakt, aan of ten behoeve van den heer Money zijn verstrekt. Thans verneemt men, d&t aan den min. van kol., en verder aan <Kn voorzitter en sommige leden der kamer een schrijven is gezonden, waarin de heer Money erklaart, in Strijd niet de inlichtingen der indische regering, dat hij wel degelijk uit officiële cijfers heeft geput. Ja wat meer is, wordt daarin naar men zegt verklaard dat de heer Money zijne becijfe ringen, ter inzage en goedkeuring he^ft toegezonden aan den gouv.-gen. Pahud en deze wede*" aan den directeur van finan cien den heer Diepenbeim, zoodat omtrent de echtheid der cijfer0 in het bewuste werk opger omen, geen twijfel zou behoeven te bestaan. Op requisitoor van den controleur der directe belastin gen te Bergen op Zoom, zijn den 11 dezer op last en in oij- zijn van den kantonregter, vergezeld van twee maréchausce's, door een smid alle deuren opengebroken van het huis, toebe- hoorend. aan en bewoond door uen heer Louis Cuypers, onder de gemeente V" oensdreclit, teil einde de rijksschatters in de gelegenheid te stellen de haardsteden en vensters te tellen, waartoe hij reeds herhaalde malen aan de bevoegde autoriteit den toegang tot zijne woning geweigerd had. Amsterdam, 14 October. Gisteren namiddag, ten een ure, heeft de heer mr. J. T. Buys de betrekking van hoogleer- aar in de .egt. geleerdheid e.i staatswetenschappen aan het athenaeum" illustre te Amsterdam aanvaard, met eene plegtige redevoering over- „Het wezen van den constitutionelen rege ringsvorm." De spreker vestigde in den aanvang zijner rede de aandacht op het feit, dat, ofseho'"*1 de algemeene strekking van het vertegenwoordigend reg ^gstelsel vrij algemeen als goed en deugdelijk erkend wordt, het oordeel, over vele van zijne beginselen uitgesproken, toch verre van gunstig is. Naar aanleiding van die verschijnselen, onderzocht hij de eigenaar digheden van genoemd stelsel, zoowel om de gronden op te sporen waarop het ongunstig oordeel van velen berust, als om de beginselen bloot te leggen overeenkomstig welke de leeraar van het staatsregt tot de ontwikkeling van dit stelsel beboert bij te dragen. Oudewater. 14 October. Door den raad werd op heden met algemeene stemmen benoemd tot hulponderwijzer aan de openbare lagére school de heer W. Tiemanop de voordragt waren mede geplaatst de HH. W. H. Mooij te Haastrecht en G. H. Leppink te Utrecht. Men is voornemens deze gemeente te verlichten door mid del van photogeen-oliede genomen proeven hebben zeer goed voldaan. De prins van "Wallis zal in eigen persoon de meualjes en certificaten aan de exposanten uitreiken. Tn den avond van 7 October is op de rivier de Tijne de stoomboot de Forrester dot.. de Tynemouth zoodanig uangevaren, dat zij binnen drie mluu.c ^«.i een aantal menscheu te grondt ging. Te Ascona zijn tegenwoordig niet minder dan 2000 arbeiders aan de iiavens en vestingwerken bezig. Het officiële orgaan der spaanschc regering bevat het proces-verbaal der inlijving van den prins van Asturie. als eersten soldaat in het regiment des konings. Daarin leest men dat hij 4 jaren 10 maanden en 2 dagen oud is, katholiek en ongehuwd. Hij teekende a oor 8 jaar. lie blijkt uit statistieke opgaven, dat de engel sche fabriekarbeiders nu zij gebrtk lijden gezonder zijn en minder sterven, dan toen zij veel geld verdi.nden. De fransche oorlogskosten in Mexico bedragen reeds 250 millioen franken De Mexicanen zullen eene belang rijke ieening moeten aangaan cis zij gedwongen worden die te betalen en aan de eisehen van Engelschen, Spanjaarden tn Franscbeu moeten voldoen. -Een gedeelte van A u° tralie is door zware overstroom inn. u geteisterd. Ecu ligter van de nedtrlaudsche stoomboot-maatschap} ij met eene lading van 5000 centenaars stukgoederen is bij Bonn gezonken. Garibaldi be vindt zich thans te Spezzia in een hotel, waar ook zijn zooii Menotti gehuisvest is. liij kan uiet begrijpen, dat men amnestie of gratie ver leent, waar geen schuldige is. Op enkele lijnen in Oosteni u word dames gebezigd voor het uitgeven van kaartjes, voor de telegraphic en voor vvachtersdiensten, en met den besten uitslag.Het italia !<?et sluit met een te kort van 320 millioen. Zatur.lag n/ g i» ouder Sleeuw ijk door het onweder brand ontstaan, waardoor «wee bt: eu woningen niet koren- en hooibergen zijn in den asoh gelegd ln Griekenland raken de zaken in de war. Ook beginnen zich weder struikroovers te vertoonen. De afrikaansche mailsïoomboot Cleopatra is bij de Shebar- rivier verongelukt. De specie is verloren, de brieveu-pakketten zijn ge deeltelijk beboudeu, de machinist is verdronken. Het houden van meetings of redevoeringen in Hydepark is officieel verboden. Men denkt te hon- stantinopcl 26 millioen gulden door den verkoop der geestelijke goederen bijeen te brengen tot betaling van renten en uitvoering van openbare werken. In den tijd van 38 minuten is eer expres trein van Holyhead naai Londen gestoomd. De afstand is 264 eng. mijlen. Het oponthoud aau drie stations om water en steenkolen in te nemen bedroeg 21 minuten. De havenwerken aan de Jahde worden ijverig voortgezeter zijn 1900 man aan het werk. Alle hoogten in Hydepark zijn weggeruimd. De prui sche regering heeft reeds 36 millioen gulden besteed ten behoeve der vloot, die nog nergens te vinden is. Men heeft het ontwerp weder opgevat van een telegraafkabel tusschen Engeland en Amerika. Het amerikaansehe gouvernement wil 2 pet. guarandcren van een kapitaal van drie en een half millioen dollars als het eugelsehe dat ook doet Van Julij tot September zijn te Weenen 245 paarden geslagt en ais spijs uitv Tkocht. De koetsier van den bankier Pereire heeft de laatste operatien vau zijn patroon naauwkeurig gade geslagen en in de verte gevolgd; zoo doende heeft hij bijna 200,0OO franken gewonnen. De exkoningin van Napels wil te Augsburg non worden. Men heeft een werktuig uitge vonden, waarmede men uit alle soorten van planten de vezel- kun trekken, en sommige geschikt kan maken ora gesponnen en geweven te worden, andere dienstbaar te maken aan de vervrardmging van t w en papier. De uitvinders zijn voornemens aanvraag te doen om eene Machine op de groenmarkten te mogen plaatsen, teu einde hun - m-«1 dadelijk te passen op den afval der groenten, waaruit zij gedeeltelijk w c i i-h- tige stof (werk), en uit het overschot eene veruit - w. in .1 vorm van lijnkoeken willen vervaardigen. Aan den genu Breda is het verzoek geweigerd om den hoofdelijken om.-i - igeu door eene belasting op het gemaal De koningin van ceft voor tene groote som deelgenomen in de pauselijke leeniug. li' /wccdsche u- vernement heeft geen bezwaar gemaakt, den prins van Wasa, zoon van den verdreven koning verlof te geven tot het bezoeken van zijn v Im 'iihJ. Ook de andere belgische schilder, Leys wil geen baron aa .Hen JBij het smeden van het armstrong-geschut te Woolwich heeft het tot dus ver gebezigde aambeeld, ter zwaarte van 35 ton zooveel geleden, dat het niet meer bruikbaar was. Daarom heeft men een ander gegoten dat 5<> ton weegt en vier of vijf weken tijds zal behoeven om te btl oelee - De oostcnnjksche regering stelt voor de 5pct. korting op de coupon- tot 7pct. te verhoogen en men vermoedt, dat in de kamer van afgevaardigden het voorstel zal gedaan worden, om die korting op 19 pet. te brengen. Bij bet beoordcelcn der rekening en verantwoording over 1859iböü zijn al de niet behoorlijk gedekte en door dc .ekeukamer niet goedgekeurd, posten door de pruisische afgevaardigden voor rekenin" gelaten van de be trokken ministers. Saïd-pacba heeft den sultan voor zijn vertrek nit Konstantinopel 12,000 karabijnen met getrokken loopen ten .wh i.ke aan geboden. Men verwacht in het volgende ja-r eene bijeen; »*t van gekroonde hoofden te "Weenen. Eene teekeniug van Ki-a I - we d onlangs op de londensche tentoonstellimr verkocht voor 3<» j, een vreemden liefhebber. Bij het encradreren is htt kostb. rc gehavend, dat de kooper het weigert te ontvangen en dt zaak pr. De duitsche nationale vereenigirg telde den 16 sept. jl. 25,325 lcdui, ten behoeve van de duitsche vloot is bij de vereeniging ingekomen 231,533 flor. Te Napels is men weder op bet spoor gekomen eener zamenzwe- ring van clericalen en bourbonsgezinden. Te Tilburg zijn de werkzaamheden aan den spoorweg zoo ver gevorderd, dat men in de volgende week tot aan het station zal rijden. Op den weg van Harlingen naar Leeuwarden ondervindt men het gemis aan aarde tot het leggen der baan.

Goudsche Courant | 1862 | | pagina 2