Buttcnianïr. Binnenland Gemengde Berigten. Warschau, 30 October. Het officiële orgaan wijst op de revolutionaire woelingen van het centrale committé, onder presidentschap van Mieroslawski, welk committé zich ten doel stelt de dcelgenooten eene belasting van 1/3 _pCt. op het venno- gen en van 5 pCt. op de inkomsten op te leggen ten einde alzoo een fonds voor de revolutionairen bijeen te krijgen. New-York, 22 October. Dc zuidelijken zijn den 6^*° dezer door de noordelijken bij Lavergne, op 15 mijlen ten wes ten van Nashville, anngevallen en geslagen. De eersten hebben hierbij 170 man aan krijgsgevangenen verloren. Marktberigten. moet plaats hebben, de noodige reglementen moeten gemaakt worden, zoodat wij gelooven niet te overdrijven, wanneer wij stellen, dat er minstens een jaar verloopt, eer de school ge opend kan worden, al neemt de gemeenteraad nog heden daar toe het besluit. De tijd alzoo is kostbaar. De behoefte is groot. Eene geheele rei jongelingen wacht er op. Anderen zijn ons plan toegedaan, maar willen daaraan ver binden eere opheffing van de 2de afdeeling van het gymna sium. Dit zouden wij betreuren. Ten eerste omdat wij vermeenen, dat eene inrigting van onderwijs bestaan moet, zoo als wij die geschetst hebben, en ten tweede omdat wij, wan neer het ontwerp van wet van het middelbaar onderwijs aan genomen wordt, wij aan de regering iets aan te bieden en eenigen grond hebben om haar te bewegen onze stad te be- voordeelen met haar aan te wijzen als eene der steden, waar de door de wet gevorderde Loogere burgerscholen zullen ge sticht worden. Wederom anderen zien tegen de kosten op. Wij stellen die op 2 a f 3000, daar er veel zal te gemoet gekomen wor den door de schoolgelden, die men zal kunnen heffen. Deze som is, wij geven het toe, aanzienlijk, echter geen onoverko melijk bezwaar voor onze stad. Wanneer eene gemeente geld voor onderwijs uitgeeft, dan staat het gelijk met het uitzet ten van kapiuial tegen hooge rente. Zijdelings komen die kapitalen terug door de welvaart die de leden der maatschappij, na goed genoten onderwijs, verspreiden. Zonderling mag men het noemen, dat men voor net vrou welijk geslacht eene school zoo als wij bedoelen, heeft tot stand gebragt en dat men het voor onze jongelingschap na gelaten heeft. Dit toch is op den duur niet vol te houden. Voor de maatschappij heeft het toch meerder waarde knappe burgers dan knappe burgeressen in haar midden te bezitten. In den laatststen tijd openbaart zich in onze stad het treu rige verschijnsel dat zij iu bloei achteruit gaat. Onze huizen staan ledig en een iede- die niet hoog noodig blijven moet, verlaat de gemeente. Niettegenstaande een aanzienlijk garni zoen, niettegenstaande zeer matige belastingen, kwijnt onze stad en als wij niet alle krachten inspannen, dan zal het onze plaats gaan als zoo menige stad in Zeeland, waar de huizen afgebroken worden en het gras op de straten groeit. Onder de middelen om haar uit haren druk op te heffen, behoort ock de stichting van de door ons bedoelde school. Hij toch die hier woont en in het bezit van kinderen is, die hunne opvoeding moeten hebben, moet of de stad verlaten of zich van zijne kinderen scheiden. Is dit ai geen rede daL vele huizen ledig staan. Zeker is bet er eene, die in woners doet wegblijven en hen eene andere gemeente ter wo ning doet verkiezen. Wanneer men bekend was met het aantal huisgezinnen, dat b. v. te Breda en te Arnhem gevestigd is, uitsluitend door het voortreffelijk onderwijs dat daar bestaatdan zou men ver baasd staen hoe ook in dat opzigt goede scholen den bloei eener gemeente kunnen bevorderen. Hiermede besluiten wij ons opstel. Wij zouden nog meer dere redenen kunnen aanvoeren, doch de plaats in dit dag blad, ons toegestaan, laat dit niet toe. Wij hebben getracht de oogen te openen en hopen dat spoedig aan onzeu vurigen wensch zal voldaan worden en wij eene nieuwe school van meer uitgebreid lager onderwijs voor onze jongelingschap zullen zien verrijzen. Parijs, 30 October. He. -ertrek van de vloot naar de grieksehe wateren is alleen geschorst, uithoofde de drie be schermende mogendheden besloten hebben niet tusschen beiden te komen. De leden van het provisioneel gouvernement heb ben aan de vertegenwoordigers van Frankrijk, Engeland en Eusland de verzekering gegeven, dat de revolutie binnen de grieksehe grenzen zal blijven. Men beweert verder dat de algemeene verkiezingen in Grie kenland op 10 November bepaald zijn, en dat de eensgezind heid der mogendheden het gevaarlijk karakter aan de grieksehe aangelegenheden beneemt, daar Engeland zoowel als Frankrijk en zelfs Kusland he' tractaat van 183(1 zullen eerbiedigen. Marseille, 30 October. Er zijn brieven nit Athene ont vangen van 24 dezer. In den vorigen nacht bragten de tijdin gen uit de provinciën een beweging in de hoofdstad te neig. Het garnizoen en het volk, op de markt vereenigd, verklaarden koning Otto vervallen van den troon. M. was in den kop van den dag in den Vireus aangekomen en wist volstrekt riet wat er voorviel. Het corps diplomatique smeekte hem, om niet aan land te gaan, maar zich te verwijderen. Ilij auiwoi rdde, dat hij er over denken zou. Het voorloopig bewind noodigde echter den koning uit, om het fregat, waarop hij zich bevond, te verlaten, daar men an dere niet voor zijn veiligheid kon instaan. Daarop is de koning met zijn gemalin aan boord gegaan van het engelsche schip bcylla, dat naar 4 enetie is vertrokken. Boulgaris is president van het gouvernement, dat al zijn be velen uitvaardigt in naam van het Grieksehe koningrijk. De acht ministers zijn: Manghinas, financien, Zaimis, binnenlands, zaken; Cormndouras, justitie; .ligiorgis, onderwijs; Nicolo- poulus, eeredienst; Diamantopoulos, buitenl. zaken; Mavromi- kalis, oorlog; Californos, marine. Men verzekert, dat de nationale vergadering over een maand bijeen zal komen. Al de ambassadeurs zijn op hun post gebleven. Er heeft geen botsing plaats gehad. Het volk is gewapend, maar rustig. Berlijn, 24 October. Het ministeriele dagblad verkon digt, dat het bewind, nu al de pogingen, om tot eene bevre digende oplossing der bestaande moeijelijkheden te geraken, zijn algewezen, onder de constitutionele verantwoordelijkheid zijner leden, in de uitgaven zal voorzien, welke in het belang van den staat onvermijdelijk zijn, en zal trachten met het begin der volgende zitting tot eene grondwettige regeling der nog hangende vraagstukken te geraken, in het vertrouwen, dat de menigte zich geenszins door nartijzuchtigen op een dwaalspoor zal laten leiden. Kassei, 30 October. Heden zijn de stenden namens den keurvorst door den heer. von Stiernberg geopend. In de rede, welke hij bij die gelegenheid uitsprak, wordt gezegd, dat r.an de stenden voorloopig slechts eene nieuwe kieswet ter goed keuring zal worden aangeboden; al het overige blijft tot later rusten. Onmiddellijk daarna werd het ontwerp eener nieuwe kieswet ingediend, waarna deze openbare zitting werd gesloten. Turijn, 30 October. Het geneeskundig consult over Ga ribaldi heeft gisteren te Spezzia plaats gehad. Daarbij waren zeventien genees- en heelkundigen tegenwoordig. Men is in die bijeenkomst overgegaan tot een nieuw onderzoek der wond, zoowel met de peilstift als met den vinger, doch dit onder zoek kon slechts onvolledig plaats hebben, wegens de pijn, die de patient daarbij Lad ait te staan. Ten gevolge daarvan is de kogel dan ook niet in de wond ontdekt. De consulterende doctoren zijn evenwel van gevoeien, dat de kogel er nog in is en dat er op nieuw een onderzoek moet plaats hebben, om met zekerheid te weten te komen, w aar het projectiel zich be vindt, ten einde het, zoo mogelijk zonder ernstig letsel, uit de wonde te voorschijn te halen. De toestand van den patient is overigens voor het oogenblik bevredigend en vereischt geene chirurgische operatie. StokhollU, 23 October. De koning heeft bij de opening van den rijksdag verklaard, dat thans de tijd daar is om tot eene herziening voor de verordeningen op de volksvertegen woordiging te kunnen overgaan. Vera-Cruz, 23 September. Generaal Forey heeft heden eene prociamacie uitgevaardigd, waarin hij verklaart dat de mexicaan«che natie, eenmaal docr de fransche wapenen vrij gemaakt, geheel vrij zal zijn in de keus van een gouvernement. Tevens heeft hij Almonte van zijne waardigheid vervallen en daarmede ook diens wetten en ordonnantiën nietig verklaard. Forey's maatregelen zijn door alle partijen met geestdrift toe gejuicht. De ziekte, bekend onder den naam van v^mito, heeft opgehouden. Het congres der zuidelijken heeft eene resolutie aangenomen, waarbij de president (uit aanmerking van de proclamatie van den heer Lincoln betreffende de emancipatie der slaven, en zoo als de resolutie luidt van andere barbaarschheden van Lincoln) gemagtigd wordt, al die maatregelen van repre saille tegen het noorden te nemen die hij nuodig mogt ach ten. Het congres is voorts uiteen gegaaan tot 13 november. Mac Clellan is met zijn leger verder opgerukt. Gouda, 29 October. In de zitting van de tweede kamer der stateu-generaat van heden is besloten de gisteren ingeko men wets-ontwerpen te verzenden naar de afdeelingen. Voorts zijn iu deze zitting ingekomen zeven ontwerpen van wet. tot bekrachtiging van provinciale belastingen. Vrijdag e. k. ien 2 ure zal het verslag der commissie, belast geweest met het hou den eener enquête over de marine, in discussie komen. De dag waarop de behandeling der begrootingswetten zal aanvan gen, zal nader worden bepaald. De eindverslagen over de hoofdstukken I, II, Vila en X zijn gereed. Met 21 tegen. 20 stemmen is verworpen een voorstel van den heer van Nis pen, strekkende om de outv. -rpen van wet tot onteigening voor de spoorwegen van Goes en van Kuilenburg voor alsnog niet naar de afdeelingen te verzenden. In deze zitting is in gekomen eene nota van bedenkingen van den officier van justitie te Aui.crd.im, betreitende de zaak van den ?.oo°"e- uaainden graaf d'Hombres. 31 October. In de zitting van de tweede kamer der Staten-Generaal van heden, is medegedeeld dat de voordragt om 1,400,000. voor de pantsering van schepen te besteden, is ingetrokken. oorts is bepaald dat de discussie der staats begroting zal aanvangen op Maandag 10 November. Nopens het verslag der enquête over den toestand onzer marine, is be sloten aan de commissie die daarmede belast is geweest, dank te zeggen voor den voortreffelijken arbeid en de desbetreffende stukken aan den minister van marine te verzenden. Het blijkt meer en meer uit de indische berigten, dat de gouverneur-genei aal zich de achting en toegenegenheid der bevolking weet te verwerven; men zoekt hem ook niet te vergeefs, waar iets goels gesticht of bevorderd moet worden. Dit is wederom gebleken bij de eerste tentoonstelling van vee te Batavia, uitgeschreven door de indische maatschappij van landbouw en nijverheid, die van tijd tot tijd door andere zal gevolgd worden, en waar van men veel goeds wacht voor den indischen landbouw en voor den veestapel meer in het bijzon der. Het bestuur van Batavia had bij die gelegenheid gezorgd voor voldoende volksspelen, alles scheen zeer naar den smaak der inlanders te zijn. De indische berigten waren overigens van weinig be lang voor het moederland Men vreesde nog altijd, dat de langdurige droogte ongunstig zoude werken op den rijstoogst. Ook de tabakscultuur moet veel te wenschen overlaten. Op Java wil men als vrije industrie de zijdeteelt invoeren, waar van men vele voordeelen verwacht. Op Borneo keert alles meer en meer tot den ouden toestand terug, h "jewel nog voort durend sterke patrouilles vijandelijke benden uit elkander moe ten jagen. De 20 Jup mezendie zich hier verder willen bekwamen, zullen zoo spoedig mogelijk op reis gaan; vijf moeten den scheepsbouw leeren, twee de staatkundige wetenschappen en twee andere de geneeskunde bestuderen, de anderen zijn bestemd voor verschillende beroepen. De vrachten blijven volgens verwachting bij voortduring hoog. Gorinchem, 31 October. Gedurende de langdurige stor men der laatste dagen heelt het zeer de aandacht getrokken, dat de in 't vooijaar uitgekomene vischjes bij ontzaggelijke menigte, voor den wind uit, stroomopwaarts zwommen. Op sommige plaatsen werden ze met duizenden op en aan den oever gevonden. Vermoedelijk waren de beroeringen der noordzee oorzaak, dat zo hunnen togt naar zee voor eenige dagen staakten; althans, na het bedaren van de stormen zijn ze grootendeels verdwenen en welligt zetten ze hunnen weg. langs de diepten der rivieren, weer voort. Men weet, dat de aftogt van vele vischsoorten, die den zo mer op de rivieren komen door brengen, thans reeds in vollen gang is. Stolwijk, 29 October. De veemarkt neemt sedert de op- rigting van tijd tot tijd toe, zoodat er heden 358 stuks vee ter markt waren, waarvan er ruim 300 verkocht zijn. De laatste markt in dit jaar zal plaats he'ffieu op woensdag den 12 November e. k. Men verzekert, d»t het pruisische ministerie den w eg van verzoening en toegeven op wil Te Liverpool zijn veie personen in meerdere of mi n- aere mate vergiftigd door het gebruik van mosselen, uit een groen geverwd schip. I)ie vei w stof bevatte veel rattekruid. He», italiaansche parlement is tegen 18 november en de wetgevende vergadering der Donau-vorsten- dommen tegen 16 november bijeengeroepen. Men noemt vijf candidaten voor den griekschen troon, prins Alfred, den graaf van Vlaanderen, den hertog van Leuchteuberg, prins Amedeus van Savoije en prins Ypsilana. Missel, nu wordt een vei gelijkend examen voorgeschreven. De zuidelijken willen allen, die gemengd bloed bezitten, vrij verklaren mits zij dienst nemen in hun leger. In Friesland begint men toe te zien op de boter. De van elders afkomstige wordt aan de waag afgekeurd. Ook uit Hongarije meldt men, dat de vruchtboomen niet alleen voor de tweede maal Lebben gebloeid, maar zeer vele zelfs voor dc tweede maal vruchten dragen. Te Berlijn zijn uit Japan aangekomen 14 kisten met zijden stoffen en andere voorwerpen als geschenken voor den koning. De uit gestrekte stoomzagerij in Waterloo-road te Londen is door brand vernield. cil a c h op^nddingen hebben een adres gezonden aan de Ionische «landen om z.ch bij heu te voegen. Dit zou minder bevallen aan Euge- vlr ,^1J kamer bet voorstel om „ogmJL »rd„h 1 l """.T e™ DC l'ngelscl"> Spec is b,j Kam- prrdum gezonken. De bemanning is te Helder aaugebragt. In Italië ot 7/ I a»lTn,tra"e dw s'ftsspoorwegen besloten, dat foortaao vrouwen pUaUbriePVr. "n* worden toegelateu en met de uitpfte der J tsbi lefjes belast Twee vechtende dronken matrozen zijn te Amster- an' 10 -t oosterdok over boord gevallen en verdronken. De maat- bend m? kin1 1,0 f""'?8 Itai'e drasen goedc vruchtc" onderscheiden» oenuen hebben zich onderworpen, andere zijn geheel uitgeroeid De Icizer au Oostenrijk heeftop twee jagtpartijeo 31 gemzen gescln. Juarez oc.lt zich 11, Mexico meister gemaakt van de geestelijke go deren. De meestoot te Tooge is verbrand. Over Griekenland ziet de bi,cV »aar de vrouwen de reactie steunen, loopt dc zaak altijd verkeerd af De nationale vergadering wil iu Griekenland binnen 8 dagen bijeenkomen, en de kroon opdragen aan prins Alfred, die wel voor deze eer bedanken H -vergaderingen te Groningen en Botterdam hebben geen resultaat opgeleverd. Men wil wel, maar men durft niet. ln Pruisen brengt men aanzienlijke sommen bijeen ten behoeve van de liberale amb tenaren, die uit hunne betrekkingen verwijderd worden. Bij Cork heeft eene ontploffing plaats gehad, waardoor twee werklieden gedood en een ge kwetst werden. Het gebouw is nagenoeg vernield. De gemeenterad s Hage heeft bij vernieuwde stemming verworpen het voorstel tot af- schaffing der belasting op den tnrf. Te Home is in de galerij van het paleis Spada een groote diefstal gepleegd Eene dame met een huis- mnwe.tje tegen ontsteking is voor rekening van twee fransche dagbladen naar Garibaldi op reis gegaan. Men verwacht te IVeenen eene amnestie ter gunste dei veroordeelden wegens drnkpersdclicten. De engelsche ge»ut is op nieuw gelast het kabinet van Washington de stellige verze kering te geven van de strikste onzijdigheid. Alienage worden in Pruisen geiden ingezameld ten behoeve der te Graudenz gekerkerde mili tairen 11. Zondag waren nogmaals 50,000 mcnschen iu Hyde-park Ui. een, alles liep zeer rustig af. Het adres der ingezetenen te Zutpben tot opheffing der vestingwerken, is door 435 inwoners «eteekend. Italië zal ook een vlootje zenden naar dei. Piraeus om zijne' onderdanen te be schermen. Men berekent, dat bij de opheffing vau de sluiting der amerikaan- schc havens nog vier millioen balen katoen kunnen uitgevoerd worden Een panjzenaar heeft zich ter zake eener weddingschap tusschen de rails gelegd en den trein over zich heen laten gaan. Ofschoon ongedeerd, was Lij door deu schrik bedwelmd. Een engelschinan, die plotseling naar Tndie moest vertrekken, ontving op zijne vurige beden een haarlok teu onderpand vau trouw. Hij keerde niet terug, maar legateerde bij zijn naderend c-l- 400,000 gulden aan de geliefde, wier lok hem zoo veel troost geschonken had, ofschoon het slechts valsch haar was. Narvaez heeft aan dec ko ning van bpanje den degen aangeboden, dien kaï'dinaal Ximenes Cisnero» m den slag bij Oran droeg. Meer dan een dozijn genecsheeren consul teren over Garibaldi. Geen wonder dat hij niet heter wordt. In het noorden van Finland is de oogst bijna geheel vernield door het vroeg invallen van deu vorst, waardoor eene bevolking van nageuoeg 400000 menschen wordt bedreigd met hongersnood. Johann Hoff, frouwe'r te Berlijn was veroordeeld, tot eene boete van 25 florijnen wegens kwakzal verachtige aankondiging van zijn malz-extract. Het appel van deu veroor deelde is onlangs verworpen. De maarschalkst if voor den generaal Forey ligt te wachten cp het berigt van de inname van Mexico De gele koorts woedt hevig op de Kanarische ei2aader. Te Preston is da hongertvjihus in kwaadaartigen vorm uitgebroken. - Op de jairtpartii va- den baron Roti:schild te Rambouillet zijn 120ü stuks v 'ld afgemaakt Men sprak dingsdag te Parijs van een aanslag op het leven des keizer te st. Cloud, waarbij de generaal Fleurv zou gewond zijn. Nabij Bir mingham zijn twee personen gearresteerd, die bezig waren banknoten te drukkeu op het papier, onlangs uit de papierfabriek van de bank gestol* Te Geier heeft een hevige brand gewoed waardoor 75 gebouwen ia de asch werden gelegd en 170 huisgezinnen van have en goed beroofd. Mijnheer de Redacteur Zelf niet in de gelegenheid zijnde om de zittingen van deu Gemeenteraad bij te wonen, heb ik met belangstelling h. kort verslag in de Goudsche Courant gelezen, maar mijne nieuws gierigheid werd daardoor slechts in geringe mate bevredigd. Ik begrijp, dat het niet doenlijk is, wegens de geringe beschik- oare ruimte, om het verslag meer uit te breid,maar ik o< ie, UEd. toch in bedenking geven, of de verskigg -v tevms niet konde vermelden, wie voor of tegen een v tel spraken ol stemden, opdat de kiezers die in hetzelfde gev verkeeren, als ik, en door hunne bijzondere zaken le zittn van deu ge meenteraad niet kunnen bijwonen, daardoor j ene verkiezing ten minste eenigen grond voor hunne stem luidden, en niet geheel door de oogen van anderen behoefden te zien. Daardoor zcrdt UEd. met vele andere burgers verpligten UEd. Dienaar, Gouda 30 Oct. 1862. T. Gouda, 30 October. Poolsche Tarwe pr. 2400 N. f 335. l'oldertarwe f 10,50. Zeeuwsche Tarwe f 11,50. Dant- ziger Rogge op 148 HC 230. Amerik. Rogge pr. 2250 N. f 240. Gerst f 5 a 6. Haver pr. 96 U' 3,30. 100 3,60. De veemarkt met goeden aanvoer; goede vaarkoeijen wel te verkoopen; tweede kwaliteit en jong vee zeer traag: \-;te schapen wel te verkoopen; magere varkens en biggen n.»oger in prijs. Aangevoerd 40 partijen kaas 17 a ƒ22. Goeboter 1,14 a 1,22. Weiboter 0,96 a 1,02. Dordrecht, 30 October. Jarige Z. Tarwe traag en 10 a 20 c. minder verkocht. Nieuwe meer aangevoerd, ging tot

Goudsche Courant | 1862 | | pagina 2