HinncnUnö. Gemengde Berigten. Ingezonden. Vergadering van den Gemeenteraad. thai, ten behoeve van het nationale fonds had bijeengebragt. Op de schriftelijke vraag, aan het hoofd der politie gezonden „op grond van welke wet geschiedt de inbeslagneming?" out- vin"- da uitgever van het bedoelde dagblad het antwoordJe o-edane vraag behoeft niet te worden beantwoord. Uit Koblents wordt berigt, dat gisteren de koningin met groote plegtigheid den eersten steen heeft gelegd der vaste brug, welke aldaar over den Rijn wordt gebouwd. Des namid dag was galadiner aan bei paleis der koningin, die ter gele genheid van het feest een dronk op den bloei en de welvaart der Rijnprovinciën en van hare hoofdstad heeft ingesteld, welkt zich kenmerkte door het kernachtige der bewoordirgen en de hartelijkheid der daarin uitgedrukte gevoelens. De geest drift door bare woorden opgewekt, was naar men meldt, voor j-eene beschrijvtng vatbaar. 13 November. De bladen alhier, die eene oproeping tot bijdragen voor het nationaal fonds, van de kooplieden Lasswitz er. Stnrnegen uitgegaan, hadden geplaatst en des wege in regftn betrokken waren, zijn heden vrijgesproken. Darmstadt, 13 November. De kamers zijn heden door den min. Dalwigh geopend met eene redevoering, waarin een wetsontwerp betreffende de kerkelijke aangelegenbeden werd aangekondigd Voorts werd in deze rede verklaard, dat het sluiten van een handelsverdrag met Oostenrijk noodzakelijk was: dat de belastingen onveranderd bleven; dat de staats schuld 4 millioen bedroeg, en dat de regering streefde naar ee::a hervorming der boads-instellingen. Kassei. 12 November. In de zitting der stenden van heden deed Oe'ker Je volgende interpellatie. ,/\Vny.., 1 zal de redering de noodige voorstellen (loer;, tot de constitutio nele vaststelling der staats-mkomsten en uitgaven?" Athene, 16 November. De gezant der porte heeft ge protesteerd teen de oproeping van a!le Grieken in net bui tenland, om afgevaardigden naar de constituerende vergadering te zenden. Gouda, 13 Xovemb. Wij vernemen, dat de openbare gezond heidscommissie alhier het doelmatig geacht hebbende een onder zoek in te stellen omtrent bet al of niet vervalschen van le vensmiddelen, overgegaan is dat onderzoek aan te vangen met het brood en meeC terwijl zij, tot meerdere zekerheid van de door haar verkregen resultaten zulks mede opdroeg t -in eeue vereenigin.T vcor scheikundige onder/.oekingeu, met deze uit komst, dat het aan die proef onderworpen brood van eenige bakkers, geene schadelijke bestanddeeleu bevatte. Nog ver nemen wij, dat b;j de commissie het voornemen bestaat om in het vervolghet onderzoek te herhalen en verder uit te breiden. In eene vergadering van den gemeenteraad van Am sterdam van woensdag jl. is met algemeeue stemmen een kort adres aan de tweede kamer aangenomen, tot ondersteu ning van het wetsontwerp ter zake der verbinding van de noord- en Zuiderzee. Ook de kamer van koophandel te Rotterdam heeft een adres tot ondersteuning van het ontwerp tot verbetering der waterwegen aan de tweede kamer gezonden. LI. woensdag is te Amsterdam tot lid van den raad gekozen de heer J. G. Jager met 1100 van de 1125 geldige stemmen; ook dit was eene demonstratie voor de doorgraving van Holland op zijn smalst, waarvan de br. Jiiger concessionaris is. !S Gravenhage, 12 Kovember. Ii de zitting der tweede kamer was heden de eerste spreker, de lieer van Foreest. Hij verklaarde zich tegen al de hoofdstukken der begrooting, hij bestreed de geheele rigting van dit ministerie, dat hij wat. u t en veroordeelt, omdat het liberaal is. Ook de heer Hoek ...ter is on"erust meest over de koloniale politiek en zal alleen het hoofdstuk van oorlog aannemen. De heer Heemskerk Az. ver langt geruststelling ten aanzien der koloniale politiek, mist hij die, dan stemt hij alleen dit hoofdstuk af. De heer Dirks zal waarschijnlijk de begrootingen voor buiteul. zaken en marine maar zeker die voor koloniën afstemmen. De heer van Golt- stein beantwoordt den minister van financien en den heer Groen. De minister van koloniën heeft kortelijk verklaard, dat hij voor een vrijzinnig regeringsbeleid in lndie gestemd is en büjft, ook met betrekking tot de ontwikkeling der particu liere industrie; vervolgens beantwoordde de minister van bin- nenl. zaken de opmerkingen door de verschillende sprekers gemaakt ten aanzien der algemeene politiek van dit ministerie. Eindelijk is de heer Groen aan het woord, meest ter weder legging van den heer van Foreest; hij zal morgen zijne rede vervolgen om den minieter van binnenl. zaken te beant woorden. 13 November. De algemeeue beraadslagingen over de be- groolingswetten zijn heden afgeloopen en hoofdstuk I is bereids met algemeene stemmen aangenomen. Na de langdurige dis- eussien der eerste drie dagen, was het te voorzien, dat er heden niet veel nieuwe gezigtspuuten zouden voorkomen. Grootendeels bepaalde het zich ook tot re- en dupliek, hetzij naar aanlei ding van de eerste redevoering van den minister van binnen- landsche zaken, hetzij van de sprekers der vorige dagen on derling. Alleen de heer Wintgens was in de zitting van heden nieuwe spreker zonder dat daarom, gelijk trouwens uit de antwoorden daarop bleek, nieuwe denkbeelden werden in 't midden gebragt. Er was om zoo zeggen tusschen de spre kers die zich onder de eene of andere partij schaardeu, verschil, verwijt, misverstand, soms zelfs ver.varring over het karakter,' de geschiedenis, de beginselen, ja -elfs over de wederzijdsehe inconsequentien der verschillende rigtingen of individuele mee ningen. De discussie levert dan ook uit dat oogpunt eene zeer bruikbare bijdrage tot de geschiedenis en de mysteriën der politieke en parlementaire gebeuitenissen eu spiegelgevechten •en kabinetsformatien na 1853, en van den demoraiiserenden invloed, welken zij op het staatsbeleid en de verhouding der partijen hebben uitgeoefend. De heer Groen van Prihsterer heeft verklaard uit beginsel voor alle hoofdstukken der be grooting ook voor dat van koloniën te zullen stemmen, maar dat hij zal voorstellen eene motie van wantrouwen tegen den minister van koloniën, dien 'nij gaarne als lid der kamer zou willen zien optreden, maar als minister niet ondersteunen kan. 14 November. In de zitting der tweede kamer op he den is hoofdst 1 f der staatsbegrooting (hooge collegien) na korte discussie over enkele punten aangenomen met algemeene stemmen op een na (de hr. v. Foreest). Daarna zijn de algemeeue beraadslagingen gevoerd over het. derde hoofdstuk (dep. van buitenl. zaken). Over de verschil lende kwestien hebben het woord gevoerd de heeren Godefroi, Dumbar, van Goltstein, van Asch van Wijk, van Lijnden, van Lom de Berg en de Bieberstein. De behandelde onderwerpen betreffen voornamelijk de maasaftappingende seheldetol, de verhouding van Limburg tot den duitsclien bond, deinrigting en de bezoldiging onzer diplomatie, hare werking en hande lingen, het gebeurde met het japansche gezantschap, de afge broken onderhandelingen over het tractaat met Frankrijk in verband tot onze tariefsherziening en voorgenomen belasting hervorming, de vroeger reeds besprokene geloofsvervolgingen in Spanje zuidwaarts en in Zweden noordwaarts. Bij de hoeren Godefroi, van Goltstein en Asch van ijk stond op den voor grond, twijfel aan de deugdelijkheid van het regeringsbeleid" -tier buitenlandsche aangelegenheden, gegrond op en geput uit de wijze van behandeling van eenigo der bovengemelde kwestien. De heer Dumbar vond on:e diplomatieke inrigiing te weel derig en schrapte op zijne reize vele missiën, of achtte andere vatbaar voor combinatie, b. v. die te Rome met die van Italië. De heeren de Lom de Berg en Bieberstein waren het eens dat in de zaak der wateraftappiugen, afdoende voorziening moest plaats hebben, doch zij stelden zich daarbij niet op het standpunt der heeren Godefroi, van Goltstein eu Asch van Wijk, die eigentlijk de een meer de ander minder, door on« gouvernement van kwade trouw tegenover Be'gie te beschul digen, aan dat gouvernement, op het voetspoor der belgisehe en van enkele holiandsehe bladen, de wapenen in hanoen ge ven om eene zekere houding tegenover ons aan te nemen en inmiddels voort te gaan met het plegen van bepaald onregt. Willige Langerak, 12 Nov. Op zaturdag den 8 dezei. vierde de onderwijzer aan de openbare school dezer gemeente, de heer Rijneveld, zijne veertigjarige ambtsbediening. Sedert den 8" November 1822 vervulde hij met onverflaauwden ijver en naauwgezetheid zijnen pligt tot aller genoegen. Daarvan »etuigde bij deze gelegenheid eeu keurige zilveren cigaren- houder, op ebbenhouten voetstuk, en van gepaste inscriptien voorzien, den waardigen onderwijzer door kerkvoogden en no tabelen vereerd. Ook vrienden en bekenden deden den feest vierende van hunne belangstelling blijken; terwijl hem van wece de gemeente mede een blijk van erkentelijkheid voor zijne naauu gezette en volijverige ambtsbediening wordt toege dacht. Een sierlijk gebonden album, bevattende de namen dei- schenkers vergezelde het bovengemelde cadeau. Te Londen nemen dc nachtelijke straataanvallen op znlk eene schrik barende wijze toe, dat het niet geraden is des a\onds ongewapend vit te „aan j)e gemeenteraad van "VVeenen heeft besloten eene kolossale wa- terJeidin» te doen bouwen, ten einde die hoofdstad van goed drinkwater te voorzien, waaraan de grootste behoefte bestaat. Niettegenstaande de onlangs ingekoiuene gelden van de engelsche leening is de turksche schat kist weder tot den bodem ledig. Men verhaalt dat Rusland afziet vau de caDdidatnur van den hertog van Leuchtenberg voor den griekscbeu tioon uit besef van de noodzakelijkheid, om de tractaten van 1332 in '.tand te houden. Bij kon. besluit zijn de statuten gocdgekcuid der vereeniging „tot uitbreiding van het godsrijk in en buiten Delfshaven". De leden van deq antwerpschcn gemeenteraad hebben hun ontslag ge nomen, omdat zij oordeelen, dat de autw. deputatie onbetamelijk door den koning ontvangen is. Er heerscht eene algemeene agitatie-, nicu wil de vestingwerken niet. Vele Garibaldiancn gaan naar Griekenland. Te Montevideo is de bemanning der italiaausche korvet Aquila handgemeen geweest met de gendarmen, die later eeu officier der korvet gevangen na men. Bij weigering der gevraagde voldoening heeft de italiaansche constd zijn wapenbord ingehaald. Te Madrid heeft de koning gemaal door een val van het paard zijn arm ontwricht, maar hij is nu" beter. Eene openbare veigadering van de af deeling voor de geschillen van lest uur van den raad van state zal gehouden worden op den 19 november a. s. In de fransclie zeehavens neemt inen maatregelen van voorzorg tegen de schepen uit Mexico. Het linieschip Imperial moest op zijne reis naar Toulon 42 lijken over boord zetten. liij het verrigten van reparatien op het stadhuis te Weenen, heeft m^n een gewelf ontdekt, waarin een groot aantal kisten gevonden werden opgevuld met oude oorkonden. Men vermoedt dat die daar bij de turksche belegering in 1683 geborgen werden. Men heeft een plan ontworpen tot de doorgraving van de landengte van Corinthe. Men meldt uit Compiègne: het weder is ongunstig, de jngt onvoordeclig, de gasten onpleizicrig, de keizer ongeredderd. ln de beetwcrtelsuikerfabriek te Zcvenhergen maakt men wekelijks 50,000 N. p. suiker Voor het japansche gezantschap mogen wij 36,000 aan ver schillende rekeningen betalen. Ecu gerucht zegt, dat de sultan krank zinnig is geworden De franschen willen met toestemming van den paus Civita Vecchia tot eer e groote zeehaven verheffen. In Mexico is het fransche leger thans 3.000 mau sterk; de vloot telt 13,523 man schappen. Met die 45000 man zal men nu het edele werk doorzetten. Het engelsche spor rwegnet heeft genoegzame lengte om 4000maal om de aa^Je gelegd te worden. In 1S6I werden langs de verschillende lijnen vervoerd ruim 165 millioen reizigers, 267,000 paarden, 357,000 honden, 12 millioen stuks .and vee, schapen en varkens en 90 millioen ton goederen He ontvangsten bedroegen ruim 271/2 millioen de uitgaaf 13 millioen zoodat de zuivere winst ongeveer 170 millioen gulden was. Er werden gebruikt 5800 locomotiven, 15000 passagierswa gens en 180,000 goederenwagens. Voor verliezen door de reizigers geleden en voor schade loosstelling bij ongelukken werd meer dan 2 millioen gulden betaald Uit deze cijfers kan men eenigzins nagaan, welke verande ringen ook hier te lande zullen plaats grijpen, als de spoor wegwet geheel zal zijn uitgevoerd en de voornaamste deelen des lands door spoorwegen zullen zijn verbonden. Zitting van Vrijdag15 November. Afwezig de heer Keinper, die kennis geeft dtor ougesteldheid verhin derd te zijn. Na goedkeuring der notulen worden ter tafel nebragf Twee disposition van ged. staten houdende goedkeuring \an raadsbe sluiten; voor notificatie. Missive van regeuten van het aalmoezeniers-Veeshuis dd. 24 Oct. houdende kennisgave, dat zij blijven volharden in hunne zienswijze, omtrent de classificatie van dat gesticht volgens art. 2 der armenwet; voor ken nisname om hater op terug te komen. Missive van curatoren van het gymnasium, mededeelende dat de heer B. W. Hofman zijne betrekking als conrector aanvaard heeft; notificatie. Adres van van Mullekom om te worden bcuoenul tot commissaris der stoomboot-veerenter visie. Ontwerp der comm. van ve"ordeningen van een reglement op de brand weer; volgende vergadering tc behandelen. Adres van F. Lafeber Fz., om de kleine Volmolen op de thans be staande voorwaarden weder voor 6 jaar in te huren en het pvseadvies van R. en *W. om dit toe te staan; de heer IV.nce spreekt hiertegen en de heer Westerbaau vraagt eenige inlichtingen, welke door den voorzitter in ge sloten vergadering worden gegeven, en nadat de vergadering weder geopend was, wordt voorgesteld de huur voor 3 jaar toetestaan waartoe niet 12 tegen 1 stem (de heer Ruchner) wordt beslopen. Het adres van A. Lafeber om de werkzaamheden als sluisknecht door A. Doornik tc doeu waarnemen wordt op voorstel van den heer Virulij, nadat de heer Reutinger tegen en de heer Ruchner voor de toestemming hadden gesproken, aangehouden tot de volgende vergadering. De suppletoire begrootingen van het burg. armbestuur en het bestcde- lïnghuis voor 1802 benevens de te verleenen subsidien ad f 2613,93 en f 5(54,00 alsme.le de daartoe noodige af en overschrijvingen worden een jarig aangenomen. Het voorstel van B. en IV. tot wijziging van de verordening op het innen der pl. belasting op dc-honden wordt mede eenparig aangenomen. Het voorstel van R. en om de bezoldiging der agenten van politie 2e kl. te verboogen waarover in de vorige vergadering de stemmen slaakten, wordt alsnu verworpen met 8 tegen 5 stemmen; voor de heeren van Bovene, Herman de Groot, Burimer, Remij en de Voorzitter. Alsnu wordt door den heer de Grave aangevoerd dat moet behan deld worden het adres der agenten zooals het is luidende, hebbende hier over gedachtenwisseling plaats tusschen dien heer en de heeren Buchner, van Gennep en Remijw aarop de voorzitter verklaart het B'pt aan de orde is en overgaat tot het voorstel om markt- en ^---^n.eesters en brug wachter aan de Haastrechtsche brug te benop „u voor den tijd van drie jaar, welk voorstel wordt aangenomen r i 12 tegen 1 stem (de heer Reutinger). Alvorens tot Je stemming over te gaan verlaat de heer Buchner de vergadering, en maakt de heer van Gennep de opmerking dat het adres der agenten wel aan de orde is, waarop de voorzitter voorstelt het alsdan ni de benoem-'ngen te behandelen. De uitslag der benoem rgen is dat de tegenwoordige titularissen allen weder met alg. stemmm morden benoemd. Het adres alsnu benandeld wordenae. wordt daarop afwijzend beschikt met 10 tegen 2 stemmen (de heeren de Grave en de Voorzitter). Hierna wordt overgegaan tot het zamenstellen van een bureau vau stemopneming voor een lid van den raad, welke sttmmine zal plaats hebben dcu eersten Woensdag in December, en is de uitslag ah, volgt.- de heer van Roveue 8, Braggaar 11, W'esterbaan 11 en Reiuij 8 stemmen. Hierna wordt de vergadering gesloten. liet iu N°. 61 ingezonden stuk is niet geheel vrij te plei ten van partijdigheid, wat het beweren betreft, dat het bestuur dezer stad niets doet voor het genoegen der ingezetenen, en het toezigt over de stadswerken in handen stelt van onkun digen. liet zoude veel meer voor des schrijvers reine bedoe lingen spreken, wanneer deze, in plaats van nevenbedoelingen te verraden, door feiten had gestaafd, hergeen hij beweerde, cu middelen aan de hand had gegeven tot verbetering, die ge tuigden van grondige zaakkennis. In plaats daarvan heeft hij het vertrek van een paar familiën als uitgangspunt gekozen tot het aanranden van bestuursleden om deze voor eene aan staande verkiezing te diminueren. Want wat toch heeft het bestuur der stad te maken met het minder plaisante, dat de vreemdeling hier aantreft. Verlangt men welligt dat liet een speelbank, salon usunt of der«re- lijke artificieele vallen en knippen daarstelle om den vreem deling te vangen. Hat toch ligt geheei buiten zijn werkkring. Publieke vermakelijkheden behooren niet uit te gaan van een stedelijk bestuur, maar wel liet resultaat te zijn van particu liere ondernemingen; overal immers waar het getracht heeft het patronaat daarvan op zich te nemen, is de zaak mislukt, want het publiek kat zich het allerminst ia zijne uitspannin gen de wet voorschrijven. W' at de verfraaiing der stad betreft, daarin is door een vorig bestuur reeds meer ge laan dan men wel gevvenscht had, en elk goed financier weet toch dat er minder toe vereischt wordt om iets daar te stellen dan om het daargestelde voort durend in bloei te houden en het voor verval te behoeden, en wie zal liet ontkennen, dat de stad Gouda niet alleen liet aanzien heeft van een zeer nette en goed onderhouden stad, maar alle kenmerken draagt van welvaart eu bloei. Wat ver langt men dus meer? een fraai stationsgebouween elegant stations-koffijhuis een prachtig badhuis aan dm IJ.ssel comedienbalzalenspeeltuinenHet bestuur zal nie mand beletten, die op te rigien, maar het behoort niet tot zijne scheppingen. Eene commissie van fabricage kan daarom slechts onderhouden, wat bestaat en opbouwen hetgeen urerst noodzakelijk en nuttig is- verfraaijiugen en vernnderiauen kunnen alleen in exceptionele gevallen geschieden en wei dan als men over ruime financiën le beschikken heeft. Wat daarom het restaureren van het stadhuis betreft, dat is teu eerste eene zaak, die meer zou ko-ten dan men wel op pervlakkig zou denken, en ten tweede eene die buiten den. werkkring van eene commissie van fabri uge ligtrepareren is iets anders, maar restaureren, daar run in dt kunstwereld onder verstaat, een gebouw terug te brengen t. zijnen pri mitieven opbouw, is hei werk van eene comaii--:e, die ach uitsluitend bezig houdt met het in stand houden van mono-.' mentale kunst, en dat geschiedt van rijkswege. Wat nu de in den Jaatsten tijd opgerigte stadsgebouwe» betreft, daarover is niet te klagen. Gebouwen van <rro u' omvang of die door huil uiterlijk aanzien eenig vrkumen aan de stad konden geven, werden niet geëiseht. A is gebouwd, bepaalt zich tot eeu paar scboolloca i-er door een modest uiterlijk moeteu voorkomen, b mi --bit teren in het bonte arlekijnspik van den ro Waarom of men dan nu nog den onder-.r die zich toch letterlijk aan de uitspraak van hoog g heeft te houden, aanvalt, begrijpen wij nie:, te uien ,r ïvu r vooraf de nulliteit van dat hooger g^-ag h*--f eitgecwiVrd. Men handelt hierbij eren als de molenaar in de t'iU die eerst vloekende op den wind, dat dce niet wilde wc: - en, daarna nog de wieken van zijn molen afroste. Het is zeker zeer te betreuren dat hooggeachte fainilien de stad verlaten, elke parel die de kroon ontvalt, is een sieraad te minder, maar het is nog veel meer te betreuren, dat be kwame menschen, die niet tot die bende Magueurs behooren, welke met een front dkiirain over zaken spreken, waarvan zij niets af weten, in een valsch Jicht worden geplaatst door hen die steeds in de sfeer hunner nietswaardige bli p omzwevende, al wat daar buiten gedacht eu gedaan wordt, voor om iip verklaren. v>. In de gisteren hier gehouden vergadering van dengemeen- teraad liet de voorzitter, ar.n wie daarvan verkoos inzage te nemen, eenen zeer onduidelijk geschreven brief lezen, door een R. C. burger aan ZEA. toegezonden met eeue opeenstape ling va» grieven en klagten.

Goudsche Courant | 1862 | | pagina 2