Binnen Unit, Gemengde Berigten. Ingezonden. Emailael tot den troon te roepen en onderscheiden artikelen der constitutie in een meer liberalen zin te wijzigen, zoo als dat waarbij de griehsche godsdienst als die van den staat wordt erkend, dat volgens hetwelk de leden van den senaat "door den koning levenslang worden benoemd, enz. De geruchten nopens het ontdekken eener zamenzwefing tegen het leven des keizers 'houden aan. Men spreekt zelfs Van het vinden eener helsche machine in een huis nabij de ■barrière dn trone gelegen, waar de keizer door den heer Haussmanr zou ontvangen worden, bij de inwijding van den boulevard. Twintig personen zijn, naar men zegt. ten gevolge dier ontdekking aangehouden. 16 November. Engeland en Rusland nebben wel ge- Weigert! toe te treden tot Erankrijks voorstel van bemiddeling, tiaar uit den Mönitenr mag men opmaken, dat onze regering Weldra een steun denkt te vinden in de kabinetten van St. James en St. Petersburg. Het schijnt voorts dat onze rege ring, vóór de openbaarmaking der depêche van den heer Drouin de Lhuvs, berigten uit Amerika heeft ontvangen, die van eene meer vredelievende gezinnheid van den president Lincoln getuigen. In onze diplomatieke kringen gelooft men dan ook, dat er spoedig een wapenstilstand in Amerika zal gesloten worden, en is het eemn ia! zoover gekomen, dan be- liucft het geen betoog, dat de kans op vrede aanmerkelijk grooter geworden is. Hoewel de engelsche regering de houding aanneemt, alsof z.j de kandidatuur van prins Alfred voor den griekschen troon van óe hand vijst, luiden de berigten uit Griekenland, dat de engelsche agenten heimelijk die kandidatuur in de hand werken. Welligt geschiedt deze manoeuvre alleen met liet doel, om de kandidatuur van den hertog van Leuchtenberg, voor welks Frankrijk nog al gezind schijnt, tegen te gaan. De italiaausche regering is voornemens aan den gene raal La Marmora versterking van troepen te zenden, teneinde fclzoo de rooverijen in het zuiden des lands, die in den laat- sten tijd zich weer met zeldzame stoutheid moeten geopen baard hebben, met nadruk te beteugelen. Op de beurs heersehte gisteren eene buitengewoon gedrukte stemming, waartoe de staatkundige toestand van Europa zeker het zijne bijdroeg, hoewel hij er niet de uitsluiteude oorzaak van was. Verscheidene industrieeen, die op het punt waren eetiise groote ondernemingen van nijverheid op touw te zetten, hebben het raadzaam geacht hiermede nog wat te wachten. Er liepen ook geruchten om,rent eene ministeriele crisis; maar er is grond om te denken, dat deze geen geloof verdienen. It, November. De Monneur meldt dat de baron Gros is benoemd tot t'rausch gezaul te Londen. De t'jdiugen uit Mevico zju bij voortduring zeer te- genstrjdiir. In eenige brieven wordt de gezondheidstoestand als zeer omrunstra afgeschilderd. Andere rapporten vermelden juist het tegenovergestelde. Volgens sommigen organiseert zich de nationale garde, om aan Juirez hulp te verleenen en gelijktijdig zou, naar luid van weder andere berigten, generaal Doblado zijne voornaamste aanhangers in de nabijheid van Mexico hebben vereenigd en besloten zijn, om een onderhoud te verzoeken met den chef van de frmsche expedi ie, ten einde met hetn te beraadslagen over het geschiktste middel, om op wettige wjze te we'en te komm, welk gouvernement de Mexicanen verlangen. Berlijn, 1® November. De koning heeft gisteren weer eenige deputatien met loyauteits-adressen ten gehoore ontvangen. In het algemeen wordt de koning in deze adressen voorge steld als staande onder godilelijken invloed; nu is er echter een aangeboden, waarin Z. M. met het Opperwezen en zijn wereldbestuur geideutifieerd wordt. Verder kan de slaafsche geest wel niet gaan. Intussc'.en wordt in sommige politieke kringen beweerd, dat deze feudale beweging het ministerie van lieverlede be gint te mishagen, omdat de koning daardoor in het denk beeld gebrast wordt, Jat het kabinet over middelen beschikt, welke het zeer goed weet dat niet bestaan. Uit Dantzis wordt gemeld, dat de schroef-korvet Gazelle Óen 10" dezer de ree Je aldaar heeft verlaten, en sedert ook het freo-at Uefion, na eene inspec'ie van den prins Adalbert, bevel heeft ontvangen zich zeilvaardig te houden. Beide sche pen hebben voor hunne uitrusting verscheidene maanden noodig zzehad. Men maakt de aanmerking, dat wanneer de pruisische oorlogschepen in oorlogstijd tot hetzelfde doel even zooveel tijd gebruiken,' het verstandiger is ze in het geueel niet uit te rusten. Dantzig is geene haven voor oorlogschepen en de behoefte aan eene geschikte haven doet zich meer en meer rtevoele». dagblad van Silezie zegt, dat 42 poolsche officieren ontslagen, eerloos verklaard, tot kastijding met de roeden en verbanning naar Siberie veroordeeld zijn, omdat zij aan de aatete revolutionaire pogingen deelgenomen hebben. De Keurhessische kamer heeft in antwoord op de Iroon- rele, een adres aangenomen, dat in zeer eerbiedigen en ver zoenenden geest vervat is. De president der kamer heeft hierop laten vragen, of het den keurvorst behaagde, eene commissie te ontvangen, om hem het ad-es te overhandigen. Veertien da gen zijn sedert verloopen en nog is hierop geen antwoord gegeven. Wie zou nu kunnen denken, dat het der regering ernst is met hare verklaring, dat zij geneigd is in vrede en vriendschap met de kaïher om te gaan? Er is slechts eene komedie gespeeld, niets meer. De verkiezingen zijn voor eenige dagen in Zweden afge- loopen. Het resultaat daarvan is, dat de landdag nagenoeg uit dezelfde bestanddeelen zal zijn zamcngesteld als na de verkie zingen in 1852. Het conservatief element heeft verreweg de bovenhand. Dat belooft weinig goeds voor de hervormingsplan nen der regering. Turijn, 17 November. Het officiële dagblad behelst het besluit, waarbij de staat van beleg in de napelsche provinciën opgeheven wordt. Iutusschen blijveu aan de prefecten te Na p-Is en te Pdeimo eenige exceptionele attributen toegekend. Morgen zal de zittJig van het parlement zonder troonrede geopend worden, aangezien de tegenwoordige zitting -slechts eene voortzetting is van die van 1801. New-York, 5 November. Hier ter stede zijn al de de mocratische kandidaten tot congresleden verkozen. Horatio Seymour is benoemd tot gouverneur van den staat New-York. In het geheel zijn in de/en staat 19 democraten en 12 re publikeinen gekozen. In New-Yersey hebben de democratische en in Michigan de republikeinsche kandidaten de meerderheid verkregen. l)e schepen van der Bilt, Dacotah en Ino zijn in zee ge gaan, om het zuidelijk kaperschip Alabama op te sporen. Gouda, 19 November. "Je ber'sten (loor de mail aange- bragt, waren weinig belangujk; een waanzinnige in het ban- tamsche is men xerpligt geweest neer te schieten, daar hij zich den titel van hertog aanmatigde en volgers trachtte te kriiiren, om zich tegen ons gezag ie verze ten. liet reglement voor het brievenvervoer op Java, waarbij een unifonnport v;;n 10 ets. wordt ingevoerd, is afgekondigd, maar de dag der invoering is tot aller teleurstelling nog niet bepaald. In alle gevallen is het weder een stap voorwaarts op ueu goeJeu weg, en dit wordt dan ook in Indie erkend. Minder is men daar ook ingenomen met het ontwerp van wet der cultures, ingediend door den tegenwoordigen minister van kolonie".. De rijstoogst wordt officieel gunstig genoemd, j immer dat de prijzen niet in evenredigheid zijn met de gunstige berig ten. Als een bewijs, dat in Iudie de wetgeving nog nel iets te wenschen overlaat, strekt een koninklijk besluit, waarbij de Neilerlauders het regt gegeven wordt om zich te vestigen op die plaatsen, waar het vroeger reeds aan vreemdelingen was toegestaan. De gasverlichting te Batavia is na drie jaren arbeids en na herhaalde proefnemingen nog niet ontstoken. Hieruit nemen de indische bladen aanleiding aan te dringen op de instelling van gemeentelijke inrigtiugeu in de steden, zoo als dat in het moedei.and plaats heeft overeenkomstig de gemeentewet. Een rijk particulier, in verschillende ondernemingen gewik keld, en wien velen hunne spaarpenningen vertrouwden, is geheimzinnig vertrokken, een te kort van ongeveer een mil- fioen achterlatende. Op Borneo blijft de toestond dezelfde. De vrachten blijven op dezelfde hoogte. Men leest in de N. R. C. uit Paramaribo dd. 19 oct. het volgende: „Na de afkondiging der emancipation et, op 4 dezer is vijf' dagen later de proclamatie van den go iveruenc aan de slavenbevolking, benevens de gemelde wet, in de volks, taal (zoogenaamd neger-engeisch) in bet gouvernementsblad verschenen. „De vreugde der slaven op dien dag is met te beschrijven-.. Zij kochten zeiven exemplaren der courant, helen zich den inhoud voorlezen en tuurden op de letters, alsof ze die wilden verslinden Zii omhelsden elkander, wensehten elkander on- derlin" geluk, dronken op de markt likeur of vergastten el kander op koekjes enz. Mannen en vrouwen stroomden naar den Gouverneur om hem voor de hun verzekerde weldaad dank te betuia-en. Overigens zijn de negers in de stad zeer kalm en wachten geduldig en onderworpen het oogenblik der be- v^Ik "héb'redenen om te vreezen, dat op de afgelegen plan- taadjes onaangenaamheden met de slaven zoudeu kunnen .'oor. vallen. „Eene proclamatie, eene soort van amnestie voor weggeloo- pen slaven behelzende, ligt gereed, en zal, ben ik wel inge licht, eerstdaags in het gouvernements-blad verschijnen. Aües heeft tot nog toe een goed aanzien en doet hopen, dat de blijde dag zonder stoornis zal aanbreken". S Gravenhage, 15 November. In de zitting der tweede kamer, van heden zijn de beraadslagingen over hoofdstuk III der begrooting voortgezet. De heer van Voortim ijzen sprak over de bezoldigingen der gezantschappen. De heer Heijden- rijk betuigde zijne sympathie voor het kabinet en verdedigde den minister van buitenl. zaken tegen de aanmerkingen van verschillende leden. Vervolgens heeft de minister van bui tenl. zaken in eene uitvoerige rede de kwestien behandeld, waaromtrent aanmerkingen gemaakt of inlichtingen gevraagd waren. 17 November. In de bijeenkomst van de tweede kamer van lieden is de beraadslaging over H. III. A. der staatsbegrooting ten einde gebragt. Het amendement van den beer van Golt" Stein tegen de combinatiën "-au eenige missieu is, na eene zeer langdurige beraadslaging, en nadat het door den minis'er van buitenl. zaken was bestreden, verworpen. Desgelijks is afge wezen een amendement van den lieer van Bo'sse, strekkende tot vermindering van de bezoldigingen der verschillende ge zantschappen, en ten slotte is het hoofdstuk, met 3S tegen 25 stemmen aangenomen. Daarop is de beraadslaging geopend over de administratie der zaken van de r. k. eeredienst. De heer v. Eek heeft zich verklaard tegen de afzonderlijke administratie der zaken vnn de eerediensten, onder verschillende ministers van verschillende departementen, Naar zijn inzien behooren de kerkelijke zaken in het algemeen als gewone staatsaangelegenheden behandeld te worden. 18 November. In de zitting der tweede kamer van heden zijn de op gisteren aangevangen dtscussien over de hoofdstuk ken belrekkelijk de administratie der zaken van de eeredien sten voortgezet. Naar aanleiding der opmerkingen van den heer Godefroi, dat er geene afzonderlijke administrafien w-rden vereischt, omdat de geheele aanraking tusscben kerk en staat zich bepaalt tot gewoon politietoezigt en geldelijke uitkeering, ontstond eene zeer interessante discussie, waaraan de heeren van Nispen en Groen ieder op zijn bijzonder standpunt, zoo mede de beide ministers bij wier departementen de eeredien sten waren ingedeeld, alsmeile de minister van binnenl. zaken, deel namen. De uitslag der discussie is geweest dat hoofdstuk III. B. (idmiuistr. voor de zaken der R. K. Eeredienst) werd aangenomen met 43 tegen 2 i en hoofdstuk IV. B. (adrainistr. v. d. zaken der herv. en andere eerediensten) met 45 tegen 19 steramen. Morgen is aan de orde net hoofdstuk justitie. - HH. KK. HH. prinses Frederik en prinses Maria zijn 11. Znturdag gelukkig aan een dreigend gevaar ontsuapt. Om streeks den middag met een rijtuig bespannen met vier paarden van het Huis de Paauw komende, brak niet verre van de residentie de as van de achterwielen, waardoor het rijtuig om ver stortte. Gelukkig werden de paarden spoedig ingehouden, zoodat de prinsessen er met den schrik z-ijn afgekomen. Zij konden spoedig in een ander rijtuig overstappen, dat Hd. naar de residentie bragt. Utrecht, 18 November. De off. v. gez. 2de kl. Muller en Brouwer zijt. voor een maand aan 's rijks hospitaal gedetacheerd ter aflegging van hun examen als off. v. gez. le kl. Heden in den namiddag had alhier een ernstig ongeluk kunnen plaats hebben. Het kindje van den metselaar R. alleen te huis zijnde was onvooizigtig met zwavelstokken aan het spelen gegaan ten gevolge waarvan zijne kleederen vlam vatten. Op het noodgeschrei van den kleine schoot de kweekelrag aan "s rijks kweekschool alhier van Mens, onmiddelijk toe die het kind van een dreigenden dood redde. Ook de haapsche deelhebbers in de brandwaarborgmaatschappij van de Jong Co. hebben inlichting gevraagd omtrent de vergoeding voor En schede. Het wetsontwerp tot burgerlijke gelijkstelling der Israëlieten is iu Aargiu met ruim 10000 stemmen verworpen. Kaptein Mathias heeft, toen hij reeds kaap Hoorn had bereikt, het barkschip Usk teruggevoerd naar Newport, daartoe genoopt door eene godsstem. De maritieme r^gtbank te Bristol heeft zijn diploma als scheepskapitein ingetrokken. Te Jeddo in Japan zijn 70 a 30000 slagtoffers aan de mazelen bezweken. De laatste maandstaat van de fransche bank is oiet gunstig. Op de beurs heerscht ongerustheid. Uit Frankrijk is in de 9 eerste maanden van dit jaar uitgevoerd naar Engeland voor 22 millioea fr. aan wijn. Het engelsch parlement is 13 november tot 13 januarij geprorogeerd. Za- furdag morgen ten vijf are is op de Elandsgracht te Arasterdam brand «utstaan in eene wattenfabriek, die geheel uitbrandde. De belendende per- «elin zijn zeer beschadigd. Te Cork is op last der regering het stoom schip Antona aangehouden, met buskruid en andere krijgsbehoeften naar dj* 3 idelijke stateD bestemd. De financiel? commissie vap het hu,is der afgevaardigden heeft de som voor het onderhoud der mo leensche troé peu van hot oostenrijksehe budget van oorlog geschrapt. Den 10 no vember is te Bamberg eene aanmerkelijke hoeveelheid op den koud-n grond geteelde, smakelijke en saprijke aardbeziën ter markt gebiagt. Kouine Lodewijk van Btijcren, de groote bewonderaar der grieksche kunst is ge- heul veranderd en wil geen oog slaan op de pas onthulde Propyleen. Te Kassei eu ook te Konstantinopel is eene ministeriele krisis uitgebroken. De kassiers van Vloten en de Gijzelaar leggen een volledig getuige nis af yan de soliditeit der verzekeringbank Kosmos te Zeist De Duit- schers in Griekenland zijn niet op hun geinak en velen verlaten het land. Garibaldi zal atmkekeningen uitgeven over zijne laatste noodlottige expeditie. Voor het nieuwe opera-gebouw te Weenen is 4 millioen flo rijnen toegestaan. Dat is een rijk land! De Antwerpenaars zijn zoo boos dat zij voor alle eereposten bedanken; zij houden Diet van smi- tuteu maar wel van indemniteiten. Men berekent, dat Griekenland 285 afgevaardigden zal hebben, plus 33 voor de koloniën en de in het buitenland wonende gricken. De kantonregtcr te Zwolle Leeft zich on bevoegd verklaard in de zaak van dr. Tirat, omdat het feit niet lüti boete bedreigd is. Te Londen hebben den 13 nov. twee branden ga- woed. Onlangs heeft men getracht den spoortrein van Dover naar Londen uit het spoor te doen geraken, door het leggen van een slaaf dv.;.r-o\er den weg. De trein heeft den schok gelukkigdoMr.'estaan. !n den avond van den 11 nov. is te lieerde in deerlijk verminkten toestand gevor.d. n het l'jk van den heer O 1 ulleken in e<*ne sloot naby zijne wooing. Door liet vinden in die sloot van eene bebloede greep is rnen op let spoor gekomen van den misdadiger, den eigen kne«ht van dea verdugtoe,die gevangen weldra tot de bekentenis van zijn misdrijf gekomen is. Te Botterdam is de vraag aanhangig of de gasmeters door te sterke drukking xncer aanwij/en dan werkelijk is verbruikt. Te Hoogezsnd zijn v« der- om eenige kinderen ernstig ziek geworden en ook overleden ten gevolge van bet zuigen aan caoutchouc-dopjes. Tc Alblasserd m plukt mm nog frambozen. Men wil de stalen k 'gels int-t een derde prrcem zilver vermengen, dan wordt het sta .1 zoo bard, dat h»t elk iiztren bN-d-c) onverschillig hoe dik, doorboort. Te landen i« 15 nov. iu et - ...tc meeting sympathie betuigd voor Lincoln eu afkeuring van de irausche interventie-plannen Te Warschau beer>cht veel onrust ten gevolge van bet vermoordeu van twee pob'ie-beambten - Het earibaldi-c .nite ,e Groningen vergadert in het concerthuis en men rnaakt begin met het vormen vac een garibaldi-fonds. De exkoning Frans ziet zich meer en me rdoor 7 ue volgelingen verlaten, daar de hoop op herstel verder en verder wijkt In Oostenrijk wil men eene belasting hetfeu van Je kaartjes, die aan re>' Zigers op spoorwegen en stoombooten worden afgegeven. adeism r schalken in Pouolie, die een adres aan den keizer geteekend hebben, zijn afgezet en moeten voor hoogverraad teregt staan. Mijn Heer de Redactevr! Bij het lezen van de zitting van der. gemeenteraad van 15 dezer, trok de quaestie omtrent de verhoogiDg van bezoldiging der politiedienaren bijzonder mijne aandacht. Tot mijn leed ve zen toch zag ik dat het voorstel van Burg. eu Weth. om de politiedienaren verhooging van tractement te geven, nadat eerst de stemmen gestaakt hadden, verworpen is. Naar mijn in ien was he' oordeel van die leden van den Raad, welke tegen dat voorstel waren, minder gelukkig. Ik voor mij geloof dat menschen van wier eerlijkheid en rouw men onbepaald verzekerd moet zijn en wier diensten voor het welzijn der, en de orde in de gemeente op hoogen prj* moeten gesteld worden, aanspraak !.el ben op eene ruime be I- diging. Het is toch voor geen tegenspraak vatbaar, dat hoe beterde ambtenaren der gemeente behandeld worden. iie» a'..«-n wat humaniteit betreft, maar ook uit een financieel a irpni i be schouwd, men hen des te meer aan de gemeente verbiadt. Van daar dat ik het betreur dat h^t voorstel v n lh en "VVeth. is verworpen, van daar dat ik wenschen zou dat bij rij- pere overweging zich nogmaals in de raadsveri: "g - innen raogten verheffen ter gunste van die ami die voor iedere gemeente onmisbaar zijn. Met de meeste achting heb ik de eer mij men Ure Itimaor Mijnheer de Redacteur Door wrijving van gevoelen komt men tot de waarheid, ca de dagbladen worden langzamerhand een krachtige hefboom cm ook in gemeente-belangen de waarheid aan het licht te- brengen. Vergun mij dus mijnheer de redacteur eenige beden hingen in het midden te brengen tegen het artikel Onderiejs in n°. 62. Bij de invoering der wet op het onderwijs is iu verschil lende steden strijd gevoerd omtrent de oprigumr van op» bare scholen voor meer uitgebreid lager enderw ijRotterdam lieeft de zaak krachtig aangevat, verschillende scholen voor 'lat on derwijs ingerigt, onderwijzers benoemd en naauwelijks i de juichtoon, over die handelwijze van het voortvarende rotterdamsche bestuur eenigzins bedaard, of de klagten doe» zich reeds hooien over de te groote kosten en te weinig op brengst door gebrek aan leerlingen, die nog altijd particuliere inrigtingen blijven bezoeken. Men kan wel scholen opr'gten maar de ouders te dw ingen

Goudsche Courant | 1862 | | pagina 2