ötnncnlflnÏL Gemengde Berlgten. Ingezonden. Gymnasium tc Gouda. Eene historie met een moraal tot toegift. 7.al duren, en- dat het hun pligt is te zorgen, dat 's lands toekomst nu nog slechts op het leven van een enkel man gegrond, verzekerd «orde. Berlijn, 7 December. De koning bevindt zich, naar men zegt, in .een vreemdsoortigen toestand; zekere zwaarmoedigheid is in hem merkbaar, terwijl overigens verscheidene zijner handelingen bij sommigen het vermoeden wekken, dat zijn geest niet onbeneveld is. Uit goede bron wordt verzekerd, dat de vorst op de bevolking der hoofdstad zeer vertoornd is; een gevolg van de omstandigheid, dat de Berlijners hem, als zij hem in het openbaar aantreffen, in het geheel niet of niet met den vereischten eerbied grueten. In ae Hessen-Darmstadter kamer is een ontwerp inge komen, strekkeude tot regeling van de vrijheid van eeredienst onder de bescherming en het oppertoezigt vau den staat, zoo als in de memorie van toelichting woordelijk wordt gezegd. Krachtens het ontwerp zullen alleen de evangelische en r. katholieke kerk de regten van openbare vereenigingen of ge nootschappen erlangen, terwijl de andere gezindten, tot dus verre slechts geduld, geene andere regten zullen krijgen dan die haar bij afzonderlijke beschikking worden toegekend. Turijn, 7 December. Volgens de Italia zal de heer Farini president van d *n ministerraad worden zonder portefeuille. Voorts zou de zamenstelling van het kabinet aldus zijn: Perruzzi, bin- nenlandsche zaken; Cassinis, justitie; Membreaopenbare wer ken; Lango, marine; Audinot, koophandel. De generaal Petiti heeft de portefeuille vau oorlog niet aangenomen. Men ver wacht nu het antwoord van den generaal Delia Eovere op het hem gedane aanbod tot aanvaarding der portefeuille. Men verzekert voorts dat de heer Pasolini de portefeuille van bui- tenlandsche zaken niet heeft aangenomen. Geilève, 7 Dec. Het volk heeft de constitutie met eene meerderheid van 459 op de 12000 uitgebragte stemmen ver worpen. De radicalen i.cbben dus de overwinning behaald. New-York, 27 November. De expeditie der Unie naar den Missisippi zai bestaan uit 40,000 man en 40 kanonneerbooten. De president heeft last gegeven tot de uitvoering der cocfis- eatiewet. Naar men verneemt, is de aanval der noordelijken op Frederiksburg slechts eene list geweest, om eenige aanzien lijke transporten te kunnen dekken. De dagbladen geven den wensch te kennen, dat de president Lincoln zijne bemiddeling zal aanbieden in het geschil lusschen Frankrijk en Mexico. Niettegenstaande de vertoogen van de vertegenwoordigers der vreemde mogendheden, zullen de Fr. nsehen in het begin van december naar Orizaba oprukken. 'S Gravenhage, 6 December. De tweede kamer der sta ten generaal heeft heden de behandeling der begrooting voor koloniën voortgezet. De rigting van het kabinet werd eerst bestreden door den heer Sohimmelpenninck, waarna de min. van koloniën de verschillende sprekers beantwoordde. De hh. Groen van Prinsterer en Mijer bestreden daarop weer de po litiek van het kabinet, en verklaarde de eerste dat, mogt hij voor de begrooting stemmen, hij niettemin hec koloniaal re geringsbeleid afkeurde; evenwel verlangde hij nu nog niet dc aftreding van dit kabinet. 8 December. In de ochtendzitting van de tweeds ka mer van heden zijn de algemeene beraadslagingen over het hoofdstuk koloniën voortgezet, maar nog niet ten einde ge- bragt. De minister heeft nog eenige der in de vorige bijeen komst tot hem gerigte vragen beantwoord. De heeren van Heukelom en v. d Linden hebben de rigting van het bewind in de koloniale aangelegenheden verdedigd, en hebben ge tracht aan te toonen, dat de leden van de behoudende partij, welke zich tegen deze rigting hebben verklaard onderling verschillen in bedoelingen en beginselen. De heeren Mijer, v. Bosse en Heemskerk Az. hebben de genoemde sprekers be antwoord en hunne denkbeelden nader toegelicht. De laatst genoemde heeft gemeend, dat de val van de begrooting voor de koloniën geenszins den val van geheel het bewind be hoefde na zich te slepen, en dat zelfs de behoudende partij had getoond, dit niet te willen. In de heden gehouden avondzitting hebben geene nieuwe sprekers het woord gevoerd. De heeren de Brauw, Godefrui Wintgeas, Pransen van de Putte, van Lijnden en Mijer zijn teruggekomen op vroegere redevoeringen en daaruit afgeleide beschouwingen. De minister van koloniën heeft mede het woord gevoerd en herhaaldelijk verklaard, dat de koffijcultuur en het koihjmonopolie zal gehandhaafd blijven, zoo als het nn bestaat. Hij denkt er niet aan om daarin verandering te brengen. Ook de min. van financien heeft gesproken en is opgekomen tegen de verwijten van sloopingsgezindheid. Het gouvernement wil niets anders dan behoud van het cultuur- stelsel met verbetering en wering van misbruiken, zonder op offering van de financiële voordeelen voor het moederland, die nu meer dan ooit noodig zijn. Maar, Java is groot °-e- noeg om de gouvernements-cultures te laten bestaan, en par ticuliere industrie onder wettelijke regels toe te laten en te ontwikkelen. De algemeene beraadslagingen zijn daarna be sloten. Morgen over de onderdeelen. 9 Dec. Bij de overweging van de onderdeelen der be grooting voor het dep. v. koloniën, in de bijeenkomst van de tweede kamer van heden, heeft de heer Kappeyne gewezen op de bestaande behoefte van eene vaststelling van het wetboek van sirafregt voor de Europeanen en daarmede gelijkgestelde personen in Nederl. Indie, en heeft hij den min. in beden king gegeven, om in deze aangelegenheid bij koninklijk be sluit te voorzien. De hr. Godefroi" heeft zich met dit denk beeld vereenigd. De min. van justitie heeft begrepen, dat een dergelijk wetboek bij de wet moet worden vastgesteld, en dat die arbeid in elk geval zeer beperkt zal worden, vermits deze alleen zal bepaald blijven tot uitzonderingen op het in Ne derland bestaande wetboek. De hr. v. Bosse acht de kosten, welke voor het indische invalidenhuis worden verlangd, te hoog, in vergelijking met die, welke voor de invaliden van het nederl. leger worden besteed, en heeft, nadat daarover eenige woordenwisselingen hadden plaats gehad, een amendement voorgesteld, strekkeude om die kosten met 10,000 te verminderen. Het is geble ken, dat zich reeds een vrij aanzienlijk getal regthebbenden, volgens een der leden ten bedrage van 150, hebben aange meld om in het gesticht Bronbeek te worden opgenomen. Het amendement is bij stemming afgewezen. Op scmmige sabridien is eenige vermindering goedgekeurd, en bij eindstemming is het geheel der begrooting voor het dep. van koloniën, met S7 tegen 32 stemmen aangenomen. Voor hebben gestemd de lieeren Kerstens, Bots, de Poorter, Oomen, Beens, Guljé, Heijdenrijk, v. Muiken, v. Wintersho- ven, de Berg, de Bieberstein, Cornelis, Dullert, Blussé, Blom, v. d. Putte, Hoynck, Kappeyne, v. Heukelom, Heemskerk Bz, Cool, Poortman, v. Eek, Anemaet, Hugenholtz, Idserda, Kingma, Rijnders, Zijlker, Westerhof, v. d. Linden, v. Logchem, de Meester, Dumbar, Mensonides, v. Diggelen en Wijbenga. Tegen hebben gestemd de heeren Meylink, Luijben, v. Nis pen, v. Lvnden Mijer, v. Lith, v. Amerongen, Schimmelpen- ninck, Hoffmann, de Brauw, v. d. Poel, Begram, de Raadt, Wintgens, Hoekwater, Heemskerk Az., Godefroi, Nolthenius, v. Foreest, Kien, v. Goltstein, v. A. v. Wijck, v. Voorthui zen, v. Heemstra, Dirks, Lyclama, Storm, v. Heijden, Wichers, v. Bosse. v. d. Veen, en de voorzitter v. Reenen. Afwezig waren de heeren Jespers, Groen en Gevers. Nadat men was overgegaan tot de overweging van de begroeting voor de onvoorziene uitgaven, en niemand deswegens het woord heeft verlangd, zijn de algemeene beschouwingen over dit hoofd stuk dadelijk gesloten en is het hoofdstuk zelf, met 48 tegen 6 stemmen, aangenomen. Tegen hebben gestemd de heeren v. Heemstra, Schimmelpenninck, v. Foreest, de Brauw, Nolthenius, en Hoffmann. Daarop is, op voorstel van den voorz. besloten, om op morgen over te gaan tot de overweging van het ontwerp op de verbetering van de waterwegen naar zee. Het eindverslag van de commissie van rapporteurs voor de begrooting van den aanleg van staatsspoorwegen in 1863 is gereed; de dag der beraadslaging daarover zal nader worden bepaald. LI. zaturdag heeft de eerste kamer der staten generaal hare werkzaamheden hervat, en zijn ingekomen behalve eenige verzoekschrifleu enz. al de wetsontwerpen in den laatsten tijd door de tweede kamer aangenomen, waaronder de acht eerste hoofdstukken der staatsbegrooting voor 1863. Na de zamenstel ling der afdeelingen ging de vergadering uiteen. In de zitting van gister is de heer mr. C. I. Nobel als lid toegelaten Rotterdam, 9 Deo. Uit Alexandrie is van 7 dezer het telegraphische berigt ontvangen, dat de stoomboot Colombo, met de mails van Indie, China en Australië bij het eiland Minicoy is verongelukt. Dc passagiers, de equipage en een gedeelte der mailpakketten zijn gered. Gorinchem, December. Van verschillende zijden ver nemen wij, dat vooral in het oostelijke deel van dezen waard zeer groote vlugten van ganzen doortrekken en veelal zich zuidwaarts rigten. Velen zien daarin toeneming der koude in noordelijker streken; terwijl menigeen, als naar gewoonte, in den V-vorm dien de ganzen, achter elkander vliegende, ver tonnen vorst lezen. Toch schudt men het hoofd, wanneer men doet opmerken dat, zóó vliegende, door de ganzen het Gemakkelijkst den kouden en stevigen luchtstroom wordt doorkliefd. Intusschen maken de ganzenvangers goede reke ning, want bij menigte worden die vorstvoorspellers, vermoe delijk als loon voor hunne goedheid, gevangen en te^eu goede prijzen afgezet. Stolwijk, 3 December. Heden namiddag is onder deze gemeente brand ontstaan in eene arbeiderswoning, die zoo spoedig toenam dat daaruit niets gered kon worden behalve eene koe terwijl de twee andere te gelijk opdringende beklemd raaxten tusschen de deurposten van de brandende stalling en jammerlijk omkwamen. Prins Ipsilanti vermeldt de opofferingen zijner familie ten behoeve der wedergeboorte van Griekenland. De keorhcssische ministers blijven aan, de kamer is weder bijeen gekomen en het budget ingediend. Te Sout hampton is de conservatieve kandidaat voor liet parlement gekozen. De strijd was hevig, de meerderheid gering. Een groot gedeelte van Loben- stein in Pruisen is door brand vernield. De mairc van het elfde ar rondissement te Parijs bad voor de laatste plegtigheid 6000 werklieden afgerigt om den keizer behoorlijk toe te juichen. Op verzoek der rus- siscbe ambassade is den Polen te Parijs nu voor het eerst verboden de viering van den verjaardag der revolutie van 1831. Het voorloopig be wind van Griekenland heeft eene leening van zes millioen uitgeschreven. Bij de inwijding van den Boulevard Prins Eugenius heeft de keizer gewagende van de credietinstellingen voor de arbeiders gezegd, dat daardoor gelogenstraft is het spreekwoord: alleen aan de rijken wordt e:eld geleend. Te Heerlen is eene aanzienlijke bouwmanswoning benevens nog twee buizen verbrand. De schade bedraagt 25 a 30 duizend gulden. Den 4 dec. is bij den lord mayor van Londen weder ruim zestig duizend gulden ingekomen ten behoeve der noodlijdenden in Lancashire. an bet begin der katoencrisis in het voorj<iar bedragen die giften nu nageroeg drie millioen gulden. Het kaperschip Alabama zwerft zoo iu de nabijheid van New-York, dat men voorzorgen neemt tegen een overval. In Rus land zijn de belijders van alle godsdienstige gezindheden in het rijk ver kiesbaar verklaard voor de onderscheidene betrekkingen in het gemeen telijk bestuur. Men onderhandelt te Rome weder over de krooning van den franscben keizer. De raexicaansche expeditie kost reeds 400 millioen. Engeland zal zeker de toestemming weigeren tot de verkie zing van prins Alfred, die echter zeker gekozen wordt door de Grieken. Bij St. Etienne is eene ketelmakerij ingestort, waardoor zes personen het leven verloren en twaalf gekwetst werden. Het fransche gouver nement wil de italiaansche leening niet op de parijsche beurs laten noteren. De Grieken zijn zeer tegen Rusland gestemd. Voor een nieuwen schouwburg is te Arnhem ingeschreven 54000. Te Berlijn heeft zich een commissie gevormd tot bet oprigten van een vondelingen huis. Garibaldi heeft aan het engelsch committé geschreven dat bij onmiddellijk na zijn herstel, het werk weder zal opvatten. De zangeres Adelina Patti ontvangt 2000 franken per avond, zij geeft acht voorstel lingen in de maand, is voor drie jaar geëngageerd. In Hanover zijn de belangrijkste ministeriele zetels sedert ruim drie en eene halve maand onbezet. Nabij Algiers in Noord-Amerika is een gedeelte van een spoor trein ia de lucht gevlogen, doordien in een der wagens buskruid was geladen. Bij dit ongeluk verloren 11 personen het leven en werden er 17 gekwetst. Te Markelsheiin aan de Tauber Wurtemberg zijn 39 schoolkinderen in het ijs omgekomen. Een c lelte der bagage van koning Otto is met inbegrip van bet zilverwerk iü 5 kisten van Athene te Munchen aangekomen. Eene naamlooze engelsche maatschappij heeft de waarborgsom van 66,000 thalers gestort voor de uitvoering van den spoor weg YierssenVenlo. De gemeenteraad van Marseille zal tot het aan leggen van nieuwe werken eene leening var 2i millioen sluiten. Kei zer Napoleon heeft zeven kisten met geschenken uit Japan ontvangen. Sedert 1814 is de haringvisscherij niet zoo goed geweest als dit jaar, daar de vangst voor Vlaardingen 30,000 ten en in het geheel 43,500 ton bedraagt. Gouda, 9 December. Op Jen 6n dezer des avonds, hiel den de Jeden van het metalen kruis der afdeeling Gouda en omstreken, hunr.e tweede jaarlijksche bijeenkomst, in het lokaal „Nut en Vermaak." Na dat de president de vergadering geopend had, en er ap pél nominaal gehouden was, getuigde ook weder deze bijeen komst, door het aanzienlijk getal opgekomen leden, van de hooge ingenomenheid, die allen bezielde, om daarbij tegenwoordig te zijn. Daarna gaf de pres. mededeeling van eenige ingekomen stukken en bescheiden, en vestigde de aandacht der leden, op een in de maand augustus aanstaande, door alle de afdeelin gen van het metalen kruis te herdenken en te vieren dubbel feest, als het löjarig bestaan van het metalen kruis als ver- eeniging en het 50jarig bestaan van neêrlandsch onafhankelijk heid en terugkeer in den rei der staten van Europa. Vervolgens deed de pres., namens het bestuur dezer afdee- ling aan alle leden der vereeniging het voorstel, om den HEGestr. heer W. A. van Tolregiments-kommandant, kolonel enz. het eere-lidmaatschap dezer afdeeling aan te bie den. Met geestdrift vond dit voorstel algemeene en eenpa rige toejuiching, en werd er alzoo naar aanleiding daarvan, onmiddelijk eene commissie uit het bestuur benoemd, ten einde op 8 dezer dien algemeenen wensch ter kennis van den heer v. T. te brengen. Allervriendschappelijkst en aangenaam werd verder de avond, onder vele herinneringen aan vroegere dagen doorge- bragt, eu in waarheid kan van deze bijeenkomst getuigd worden, hoe dat dezelve bij de leden hoog staat aangeschre ven, en tot eene der genoegelijkste bijeenkomsten van Gouda behoort. Teu slotte zij nog vermeld, dat het aangeboden ecre lidmaat schap dezer afdeeling aan den heer v. T., tot welker aanbieding twee afgevaardigde leden des bestuurs war^n uitgenoodigd, door den H. E. Gestr. heer v. T, onder de meeste vormen van wel willendheid, toegenegenheiu en belaugsteliing, tot algemeene eu bijzondere vreugde van het bestuur en alhT de leden der af deeling van het metalen kruis, Gouda eu omstreken, is aau- genomen Teregt kan Gouda zich er op beroemen onder de steden van ons vaderland te behooren, die een werkelijk goed gym nasium bezitten. Wij ook verheugen ons daarin, doch beden ken dat er gezorgd moet worden dat wat goed is, goed blijft. En om dit te doen, meeneu wij in het belang der gemeente er op te moeten wijzen dat er voor dit laatste niet "gezorgd wordt. Een ding toch staat vast, nl. dat zij die belast zijn met het onderwijs, zij die al doen wat in hun vermogen is om hunne leerlingen alles zoo klaar eu bevattelijk mogelijk te maken, niet gelijk gesteld kunnen worden met werklieden, die men ,roor hun ambacht betaalt. Eu zijn dan de tracte- menten van onze docenten niet veel te laag, worden zij niet eenigermate gelijk gesteld met handwerkslieden? Strekt het niet ten bewijze van onze redenering dat er in den laatsten tijd van hier docenten bij andere gymnasia geplaatst zijn, mannen die bekend waren om hunne groote kennis en wijze van doceren? Wij zullen hier slechts van den vorigen con rector en docent in het duitsch gewagen. Wanneer wij toch het tractement dat een docent van ons gymnasium niet, vergelijken bij hetgeen door andere plaat-en betaald wordt, dan zien wij dat de goudsche docenten in het algemeen karig bedeeld zijn. Bij de verandering in personeel van het haag- sche gymnasium zijn er, om in de plaatsen te kunnen voor zien, docenten van het rotterdamsche eu Ische gymnasium benoemd, en wij hebben gezien wat er door beide steden ge daan is om hunne docenten te behouden. Dadelijk werd er door hh. curatoren een voorstel ingediend om verhooging van tractement van die leeraren die te 's Gravenhage benoemd waren en wel zoodanig dat de docent in het fransch JOOD en die in het duitsch te Ley den ƒ400 meer track ment bekwam Misschien zal men ons toevoegen dat het gymnasium van 's Gravenhage, Rotterdam en Leyden door ineer élèves bezocht wordt, maar daartegen voeren w ij aan dat het een docent ge heel onverschillig moet wezen of hij les geeft aan eene kl tsse van tien of van twintig jongelui. En willen wij ten slotte gevraagd hebben, zullen zoo niet onze beste leeraren van hier vertrekken, zoodra zij eene voor- deeliger plaats kunnen bekomenZal zoodoende het gymna sium, waarop de gemeente met regt trotsch mag wezen, niet allengs zijn goeden naam verliezen? En zou 1 voor du docent geen prikkel te meer zijn, indien hij zag dat de ge meente hem meer als wetenschappelijk mensch beharu en als zoodanig salarieerde. Wij hebben gemeend dit te moeten r-iveu, ten hh. curatoren hierop indachtig te maken. In een klein dorp in deze omstreken ruk:e. eenige J;ge: geleden, een deurwaarder binnen, wiens voorkomen eu hond tug reeds zijne gewigtige zending verraadden. He: offer gold ecu arbeider, met vrouw en vier kinderen, wiens lot verre van benijdenswaardig mag heeten en gelijk te stellen is met i .t van een armen pijpmakersgezel te Gouda. Deze dagiooner moest belasting betalen, iets dat wel meer gebeurt met men- schen, die nu en dan bedeeling ontvangen. Geruststelling, door de woorden van een wethouder, ter goeder trouw ge sproken, duurde niet lang; de deurwaarder trad de arbeiders woning binnen, voorzien van getuigen en v linag cischte met ernstigen aandrang betaling en deed zelf- k sten openen om er de noodige som op te sporen. Onwillekeurig kwamen mij de volgende gedachten x r den geent: De strafbepalingen der wet zijn immers i oiiwil ligen, verschooning voor de behoeftigen en bedeeldW..:r- om onze arme daglooners onder een drie gulden personele belasting doen zuchten? Ik zou haast dit geld bloedgeld noemen. Neen, dit weet onze hooge regering niet; want zij zou het sober dagloon, onder zuchten, zweet en tranen, bij hitte en strenge koude verdiend, niet voor een gedeelte laten afknibbelen. Ik dacht verder: Onze ontvangers zijn met de wetten des

Goudsche Courant | 1862 | | pagina 2