Nieuws- en voor Gouda en Omstreken. I Donderdag, 1 Januari*. 1363. 1 1863. IE 70* Uitgave van A. BRINKMAN. Óittteitlait). t I 60UDSCHE COURANT, Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is f franco p. post 2,25 Da inzending der Advertentiën kan geschieden tot des morgens ten 11 ure. Lange Tiendmceg D. n°. 61. De prijs der Advertentiën van één tot zee I regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, roer eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend neer. plaatsruimte. Heil en voorspoed wenscht men elkander sedert onheugelijke tijden op dezen dag toe en wij ook, lezers, die nu reeds sedert ■egen maanden in een naauwere betrekking tot elkander staan, .jpipschen de stad onzer inwoning, ons vaderland voorspoed toe in alle rangen en standen, een voorspoed, gegrond op de voortdurende ontwikkeling van alle takken van nijverheid, Wdbouw en handel. Dank zijn wij schuldig voor dat, wat ons de afgeloopen jaarkring schonk, vooral wanneer wij onzen toestand vergelijk ken met dien van andere landen. Terwijl toch in Amerika broederbloed bij stroomen vergoten Werd en het einde van den strijd nog niet te voorspellen is, mogten wij ons in vrede en welvaart verheugenterwijl in Engeland tal van arbeiders, de kern der nijrere bevolking, uit gebrek aan grondstoffen buiten verdienste waren, kreeg de grondzuil van ons volksbestaan, de handel, een nieuw leven en dien ten gevolge hadden onze scheepsbouwmeesters allerwege veel werk voor hunne werklieden. De aanleg der groote werken van staatswege hield mede vele handen bezig, en de over vloed van geld stelt voortdurend in staat tot het beginnen van nieuwe werken, die in het vervolg van grooten invloed zullen zijn op de welvaart des lands. Behoeven wij nog te spreken van zoovele landen in Europa, wier inwoners het groote geschenk burgerlijke en godsdien stige vrijheid missen. Van Zweden, waar in weerwil van de wenschen der regering eene kleingeestige aristocratie en bekrompen geestelijkheid alle hervorming vijandig is. Van Spanje, waar men in schijn constitutioneel nog altijd middeleeuwsche denk beelden omtrent andersdenkenden koestert. Van Duitschland, waar men hier open, daar bedekt, zich nog altijd tegen verbe teringen verzet, en op de gratie Gods steunende, den wil van een krachtig volk weerstreeft, dat rijp voor de vrijheid gewor den, die vrijheid als een wettig regt eischt, te meer daar die vrijheid reeds vroeger door de vorsten geschonken en bezwo ren is. Of zoudt gij den toestand van de groote natie, van het magtige Frankrijk benijden, waar in schijn van vrijheid, de regeriug door de bajonetten gesteund, alle vrije gedachten doodt, en het volk door ijdel goochelspel in slaap wieg-v^» Voorwaar, wel hebben wij reden tot dankbaarheid jfKee$J land, waar bij verschillende opvatting van regerings-b^ginseleu, tooh orde, rust en welvaart alom geheerscht hebbes^ waar de us i vorst, de liefde van alle zijne onderdanen bezittende, zich vrq als burger onder de burgers beweegt, niet omringd door huur lingen, niet bevreesd voor den dolk des moordenaars. Met goed vertrouwen betreden wij dan ook den nieuwen jaarkring. Veel, zeer veel wachten wij van de tegenwoordig* dienaars des konings, veel van de vertegenwoordiging. Mogen hunDe vereende pogingen ter bevordering der zede lijke en stoffelijke welvaart des lands ook dit jaar schoons vruchten voortbrengen is de hartelijke wensch van ons, van ieder waar vaderlander. London, 28 Dec. Volgens nadere berigten uit N.-Amerika hebben wel de troepen van het bondsgouvernement eene over winning behaald op de zuidelijken, doch die overwinning was slechts van korten duur. Nadat toch generaal Burnside Fre dericksburg genomen had, heeft hij het raadzaam geacht, die stad weder te verlaten en zich met zijn corps terug te trekken over den Rappahannock. De dagbladen te New-York schrijven den ongelukkigen afloop dezer expeditie toe aan het s echte bestuur van het depariement van oorlog; men zegt dit de be- wegingen van generaal Burnside het gevolg waren van instruc- tien, hem uit Washington gezonden. De bladen dringen dan cok aan op eene wijziging van het kabinet. Zooveel weet men althans, dat de noordelijken door den veldslag op 13 de zer hun doel niet bereikt zagen, want de verdedigingslinie der zuidelijkeu werd er niét door verbroken, en ten gevolge hier van heeft Burnside den terugtogt aangenomen. Die veldslag was overigens zeer bloedig. Het verlies der noordelijken aan dooden en gewonden wordt geschat op 12 a 20,000 man. Aan gaande het verlies der zuidelijken is niets bekend; doch daar zij achter verschansingen vochten, gelooft men dat hun verlies minder groot is geweest. De terugtogt der noordelijken begon op 15 dezer; door de hevige regens en de duisternis bemerkten de zuidelijken die manoeuvre niet, en ten gevolge hiervan zagen de noordelijken zich in de gelegenheid gesteld, al hunne gewonden in veiligheid te brengen. De expeditieu der noor delijken, die van Helena en Memphis langs de Mississippi getrokken waren, zijn thans tot haar uitgangpunt teruggekeerd. Het congres te Washington heeft de proclamatie van den heer Lincoln betreffende de emancipatie der slaven met 78 stemmen tegen 51 goedgekeurd. Voorts wordt nog uit New-York gemeld, dat de gene raal Butler, wiens strenge maatregelen te New-Orleans tot vele klagten, ook van buitenwadsche consuls hadden aanleiding ge- gp'Cu, vervangen is door generaal Banks. Deze veldheer is tger, toen het zuiden zich nog niet van het noorden had afgescïlêiden, een tijdlang president geweest van De Examiner bevat een artikel over zegt het blajl, zich nu tegenover bet buiten stand bevindt, veel minder hopejooe, dan dusverre

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 1