Binnenland» Gemengde Berigten. Over den vooruitgang in den binnenlaudschen geval j. pe onbeperkte controle over de tOTSl3!l' t^n de staatsuitgaven vau de ïgde van het parle- ^nt is de ware kroon der" tot stand gekomen liberale wet- telLeVSfsschoP van York is. terwijl hij van het spoor- ziine wosing reed, door stoutmoedige dieven van lijn koffer beroofd, waarin zich behalve zijn bisschoppe- „'d zijn zeeel en zijne brieven bevonden Pariitl 28 December. De berigten uit Griekenland* zijn V i H Tn een brief van Athene worden de redenen uiteen rtarom X russische iuvioed in Griekenland nul is. De zaken zijn er zelfs zoo ver gekomen, dat diegenen, welke vroeger den hertog van Leuchtenberg ondersteunden, thans inzien dat zij wegens die ondersteuning zich moeten regtvaar- dicen Voor eenige dagen zeide een hoogleeraar der atueen- sohe hoogeschool iot de memgts op een der openbare pleinen Gij moet hen niet gelooven, die üuslands plannen in de hand werken Wij kennen de listen van den noordschen beer; een ■if°Tond' scheidt ons van elkander: de vrijheid." Intusschen 'ontveinst men zich te Athene volstrekt het moeijelijke van den toastand niet; men erkent dat er gewigtige gebeurtenissen kunnen ontstaan en er doen zich zelfs verschijnselen voor van eeue naderende militaire coiitra-revolut'e, geleid door Gnvas. De keizer heeft zijne bezorgdheid omtrent den toestand in Griekenland dan ook onverholen aan Engeland te kennen ge- SeVeD- -i IJ Het telegrafisch berigt schijnt zich te bevestigen, dat de heer Elliot" officieel aan de provisionele regering bekend heeft cemaakt, op welke voorwaarden Engeland de Ionische eilan den wil'afstaan. Zij komen hierop neder, dat de aanstaande koning de goedkeuring van de groote mogendheden moet wegdragen, dat Griekenland aan zijne geldelijke verpligtiugen lal" voldoen, en eindelijk dat de provisionele regering eene genoegzame krijgsmagt naar die eilanden zal zenden, ten einde de orile en rust te handhaven, wanneer de engelsche troepen ze verlaten zullen hebben. Dit is niet alles. Men verzekert dat het fregat Lifiay bevel heeft gekregen om in den Pireus op den engelschen gezant te wachten, ten einde deze naar eene bestemming te brengen, die niet genoemd wordt. De bestemming zou echter Konstanti- nopel" wezen en de heer Elliot in last hebben, om met de Porte eene minnelijke overeenkomst te sluiten betreffende eene betere afbakening der griekscbe grenzen. Wordt dit gerucht bevestigd, dan zal de ontevredenheid, die nu reeds in Rus-, land over ifctr "d der meergenoemde eilanden bestaat niet weinig toenemen. Brussel, 29 December. Er doen zich luide stemmen op tegen het denkbeeld, om, als men het met Nederland over afkoop der scheldetol niet eens kau worden, de inning der tol aan Nederland over te laten; het eenvoudig gevolg daar van zal zijn, dat de schepen, in plaats van naar Antwerpen, naar Rotterdam gaan, want de tolgelden is men onbetwistbaar aan Nederland verschuldigd. Het ware daarom beter de I 900,000 fr. aan Nederland te blijven uitbetalen dan met een nabuur in geschil te raken. YVCOÏlCn, 29 December. Het committé der bank heeftin zijne bijeenkomst van heden zich vereeuigd met het voorstel van het bestuur der bank en de overeenkomst tusschen dit ligchaum en de regering, zoo als die door de beide kamers is gewijzigd, na levendige discussien aangenomen. Berlijll, 28 December. Meer en meer komt men tot de overtuiging, dat de regering den feitelijken tweejarigen dienst tijd zal voorstellen en voornemens is niet verder toe te ge ven. Dat dien ten gevolge eene overeenkomst tusschen de tweede kamer en de regering niet te verwachten is, werd reeds meermalen opgemerkt, Tegen 14 Jan. zijn de Prniss. kamers bijeengeroepen; te oordeelen naar den stand der zaken te Berlijn, is er nog wei nig goeds van de hervatting der zitting te wachten. De ko ning heeft het bij het ontvangen der adressen getoond, en de uitslag der behandeling van de kwestie der legerorgauisatie door de vergadering der generaals heeft het bewezen, dat men nog geeue overeenstemming kan verwachten tusschen vertegen woordiging cn regering. Inmiddels vermindert Pruiseu's in vloed in Duitschland met den dag, en als men te Frankfort de voorstellen mogt aannemen tot vaststsiliug van eene ver gadering van afgevaardigden der verschillende stenden zal het te bezien staan, wat Pruisen zal durven doen! Turfjrt, 29 December. Te Slessina heeft eene beweging, hoewel niet van ernstigen aard, bij de werkende klassen plaats gehad. De onruststokers zijn door de nationale garde uiteen gedreven, zonder dat deze van hare wapens behoefde gebruik te maken. Bij circulaire van den min. vau binnenl. zaken zijn de prefecten in de zuidelijke provinciën uitgenoodigd de gemeen tebesturen aan te wijzen, die het onderdrukken der rdoverij niet genoegzaam ondersteunen, opdat men tot hunne ontbin dt kunX overgaan. De min. geeft te kennen dat hg rekent op de hulp der nationale garden en verzoekt de prefecten aan hare volledige organisatie te denken. Hg geeft te kennen Z hij alle pogingen in het werk gesteld wv hebben, om et ebde aap te rooverij te maken. In het ktescoUegte te Iversu in Terra di Lavore is Palavtcuu tot afgevaardigde gek. ozeL Góuda 29 December. Bij koninklijk besluit van 27 dezer is herbenoemd tot burgemeester dezer gemeente de heer N.YZENDUORN. 31 Dec. De veemarkt met germgen aanvoer; da prij zen flaauw, eenig vee onverkocht gebleven. Hooiboter J 1,06 a 1,10 het N. <8. j)e beri<*ten uit Indie, door de laatste mail aangebragt, waren weder "niet belangrijkwat het politiek nieuws betreft. Van de amnestie, uitgevaardigd voor Boroto verwacht men zeer veel goeds voor de geheele bevrediging van dit gedeelte- onzer bezittingen, vooral ook nu de voornaamste aanvoerder der opstandelingen Antasari aan de pokken schijnt overleden No» altijd heerscht de kinderziekte op verschillende buiten bezittingen en het zenden van geschikte vaccinaleurs zoude joorzeker door de bevolking als een weldaad worden beschouwd. De toestand der geldmarkt is in dc laatste dagen niet ver beterd. Verschillende huizen hebben hun betalingen gestaakt, en het is te vreezet', dat het einde der crisis nog niet geko men is. Het is te hopen dat het Insluit der regering waarbij de bank verlof krijgt haar kapitaal met 2 millioeu te ver meerderen, van gunstigen invloed zal zijn. De vrachten zijn aanmerkelijk gedaald en de opbrengsten der middelen zijn ook minder dan over de eerste acht maanden van 1861. De nieuwe postregeling op Java levert geen bewijs vau de voortvarend heid vau het indische bestuur; poststempels en postzegels zijn uog niet gearriveerd. De Merapi heeft door eene uitbarsting eer-ige verwoestingen veroorzaakt. De berigten uit China en Japan waren van weinig belang. In Japan schijnt een omkeer te zullen plaats hebben. Nog altijd is het voor de vreemdelingen hoogst gewaagd zich te ver van hunne woonplaa's te verwijderen. -Bij de behandeling der begrooiiug van binnenlandsehe zaken in de eerste kamer, zijn door den heer Viruly inlichtingen gevraagd aar' den min. v. binnenl. z. omtrent den spoorweg van 's Gravenliage naar Gouda. Iu antwoord hierop heeft de minister te kennen gegeven, dat zoolang er onderhandelingen •werden gevoerd over de aansluiting der beide groote spoor wegen te Rotterdam, die concessie niet kon worden verleend, maar dat bij, nu deze onderhandelingen zijn afgeloopen gereed is tot het verleenen der concessie te besluiten. Men leest in de Friesche Courant„De oppositie van der, heer van der Heim tegen den minister Thorbecke komt ons zeer raadselachtig voor, als wij nagaan, dat bij de op treding van het tegenwoordig kabinet gemeld en nimmer te gengesproken werd, dat de heer van der Heim zelf den ko ning zou hebben te kennen gegeven, dat alleen een ministerie Thorbecke in de tegenwoordige omstandigheden mogelijk was: En nu trekt de lieer van der Heim zeer uitvoerig te velde tegen den heer Groen, omdat deze in de tweede kamer heeft gezegd, dat de optreding van het tegenwoordige ministerie eene noodzakelijkheid was! De kamer heeft door haar woensdag jl. genomen besluit, om ook op den tweeden kersdag te vergaderen, een zoo sterk bewijs gegeven va» liberalisme op godsdienstig gebied (naar wij meeneu zonder voorbeeld in onze parlementaire geschie denis), dat wij daaruit, tot de beste gevolgtrekkingen komen ten aanzien van de gezindheid der „hoogst belasten in den lande" ook op staatkundig gebied. Of de leden der eerste kamer, door het opentlijk verrigten van arbeid op een erkenden christelijken feestdag, ook in strijd hebben gehandeld me: de zoogenaamde zondagswet, en daar door kans hebben in contact te komen met de heilige Her mandad, laten wij buiten beoordeeliug. De procureur-generaal moet dfl beslissen." Prof. Goudsmit komt ernstig op tegen het plan tot op heffing van de regtbank te Leyden, welke hij zeer in het nadeel acht der hoogeschool en hare jur. kweekeliugen, daar het praktisch element bij de studiën zich meer en meer op- den voorgrond dringt. Hij meent, dat liet voor 's lands wei-, vaart tamelijk onverschillig kan schijnen o!' Sneek dan wel Heerenveen Gorinchem of Tiel hunne regtbankjes behouden, maar dat het de meest onberaden stap en een onvergeeflijke misslag zoude zijn, een centrum van juridische opleiding te verzwakken en het aankomend geslacht het voedsel te ont houden, waaraan het dringend behoefte heeft. P of. Buys Ballot wijst er in de N. R. Cour. op, dat uit de seinen den 17 dec. naar de verschillende havens gezon den, maar vooral uit die van Dond. 18 en Vrijd. 19 iedereen kon voorzien, dat Zaturdag en Zondag een hevige storin en wel uit het Z.W. moest uitbarsten, zoodat de burgera. van den Helder Vrijdags dan ook in de Heldersche Courant den storm heeft voorzegd tot waarschuwing der zeelieden. Aan het rijks-museum te Leyden is o. a. ontvangen eene verzameling zoogdieren en vogelhuiden, benevens slangen, in secten enz. van de goudkust, door tusschenkomst van den thans afgetreden gouverneur luit.-kol. Nagtglas. 's Gravenliage, 27 December. In de zitting der eerste kamer van heden zijn de beraadslagingen over de begrooting voortgezet. Het resultaat der zitting van heden ligt geheel in den uitslag der stemmingen. l)e debatten waren uiterst gema- tig 1 en liepen natuurlijk over de bekende onderwerpen, zoowel bij binnenlandsehe zaken ais bij marine en financien. Bij het laaiste werden er eenige reserves gemaakt, in dien zin dat uit de goedkeurende stem niet moest worden afgeleid adhaesie aan de ilannen tot hf rziening vau het belastingstelsel, maar spe- ciaa wat de eventuele inkomstenbelasting betrefr, een voor behoud, geheel overeenkomende met het denkbeeld des minis ters, die juist de stemming over de begrooting geheel afge scheiden wenschte te hebben van de belastingplannen, die nog niet lanbangig waren. Sommigen verklaarden evenwel reeds nu ïpet de plannen, voor zoover die in groote omtrekken waren blootgelegd, voor oogen, tegen de begrooting van den minister van fii ancien te zullen stemmen, terwijl wederom andereu de wetsontwerpen wilden afwachten. Beide redevoeringen zoowel van den minister van binnenl. zaken als van dien van financ. in antwoord op het aangevoerde bij hunne begrooting, zijn der lezing overwaardig, terwijl ook de minister van marine kort en bondig op het weinige dat nopens zijne begrooting in het midden is gebragt, geantwoord heeft. De uitslag is geweest als volgt: Hoofdstak V (dep. van binnenl. zaken) werd na nog eenige discussie aangenomen met algemeene .stemmen op één na (die van den heer van der Heim). De minister heelt bij zijne be antwoording toegezegd, dat hij de concessie voor den aanleg van den spoorweg van Scheveningen'sGravenhageGouda verleenen zal. Hoofdstuk VI (dep. van marine) gaf tot eenige discussie aanleiding en werd ten slotte met algemeene stem men aangenomen. Hoofdstuk VII A (nationale schuld) werd zonder discussie met algemeene Steramen aangenomen, terwijl hoofdstuk VII B (dep. van finantien) werd aangenomen met 25 tegen 9 stemmen. Tegen de heeren: v. Andringa de Kempenaer, Villers de Pité, v. Wessem, v. d. Lek de C'ercq, v. Heeckeren van Was senaar, Cremers, Tasts van Amerongen, v. Nispen tot Pauner- den en Hart sen. In de avondzitting is de begrooting "an oorlog aange nomen me^ 33 stemmen tegen 1 Daarna is de discussie over het hoofdstuk koloniën .aangevangen. De heeren v. Rhemen v. Rhemenshuizen, Hartsen, Fransen van de Putte en v. Nispen verklaarden zich zeer tegen de koloniale politiek en de begin- seleu der regering aangaande het cultuur-stelsel. De heer van Beeck Vollenhoven verklaarde Liet zooveel bezwaar te hebben na de rede van den heer Betz. Maandag voortzetting wegens bet vergevorderde uur. 23 December. In de zitting van de eerste kamer der staten generaal is heden hoofdstuk IX (koloniën) der staatsbe- grootiug voor 1863, verworpen met 30 tegen 4 stemmen. Voor de heeren ran Swinderen, Cost Jordens, Harte velt en Sassen. Vervolgens is het hoofdstuk onvoorziene uitgaven aan genomen met algemeene stemmen. Idem de wet op de mid delen, De vergadering is daarna tot nadere bijeenroeping gescheiden. Men verwacht nu spoedig de bijeenroeping van de tweede kamer der sta ten-generaal tot behandeling van eene credietwet voor het hoofdstuk Koloniën, terwijl dan ook de eerste kamer tot dat einde moet terugkeeren, als ook tot behandeling van het wetsontwerp nopens de waterwegen. Door Z. M. zijn met ingang van den l*ten januarij 1963, benoemd tot burgemeesters van de gemeenten Ter Aar, A. E. van Dam; Aarlanderveen, mr. A. Jongkindt Coninck; Alphen, J. P. Roos; Bleiswijk. en Moereapelle, mr. F. J. Tol lens; Boskoop, W. Huijgens Thclen; Capelle op den IJssèl, O. Hoogendijk; Gouda, N. Yzendoorn; Hardinxveld, P. M. Brouwer; Hazerswoude, mr. C. van der Vlies; Kralingen, H. Lambert Pz.; Leijerdorp, m1. P. HubrecM; Lisse mr. J. C. van Rosse; Loosduinenr H. C. Waldeck; Nieuwen hoorn, J„ Trouw; Nieuw veen en Zevenhoven, S. van Driel; Oost.voorne, G. F. Lette; Puttershoek, A. van Driel; Rotterdam, J. P. Hoffman; Voorschoten, J, P. Treub; Warmond, mr. A. Nederöurg-^ Woerden, C. J. Bredius. - Naar men verneemt, zijn door Z. M. thans, na de aan neming door de eerste kamer van de begrooting vau buiteni. zaken, de volgende maatregelen bekrachtigd, die met 1 januarij e. k. in werking zullen treden *- De diplomatieke missie van Spanje is vereeuigd' met die van Portugal. Onze buitenge wone gezant en gevolmagtigd minister te Madrid, de heer E. Baron Sirterna van Grovestii.s, is eervol teruggeroepen en de vereenigde missie is opgedragen aan den zaakgelastigde te Lissabon, den heer L. H. A. Baron van Ittersum, die te gelijkertijd bevorderd is tot minister-resident. Evenzoo is de diplomatieke missie van Zweden en Noor wegen vereenigd met die van Denemarken. Onze buitenge wone gezant te Stockholm, de heer Gr i .f C. N. G. E. van By landt is eervol teruggeroepen en de vereenigde missie is opgedragen aan onzen zaakgelastigde te Kopenhagen, den heer mr, W. E. Rochusseu, die tegelijkertijd bevorderd is tot mi nister-resident. Onze buitengewone gezant en gevolmagtigd minister aan bet hof van Pruisen, de heer A. C. J. Btron Schimmelpen- ninck van der Oye, is vervolgens teruggeroepen, en in diens plaats is benoemd de heer mr. J. P. J. A. Graaf van Zuijlen V*n Nyeveit, laatstelijk lid van de tweede kamer der staten- generaal. 30 December. De tweede kamer der staten-generaal is bijeengeroepen tegen dingsdag 6 januarij 1863, des namiddags ten 2 ure, tot hervating van hare werkzaamheden bepaaldelijk met het oog op de behandeling eener credietwet voor het hoofdstuk van koloniën. Naar men heden verneemt is de heer C. N. G. E. van Bvlandt, tot dusver gezant aan het hof van Zweden en Noor wegen, door Z. M. den koning benoemd tot buitengewoon ge zant en gevolmagtigd minister bij het hof van Turkije. Dc stemming en verkiezing van een lid der provinciale staten voor het hoofd-kiesdistrict Ridderkerk, ter vervanging van dsn heer van der Way fort, zal plaats hebben op 20 janu arij en de herstemming c. q. op 3 februarij e. k. De onderkoning van Egypte wil 1000 negersoldaten aan Frankrijk afstaan voor Mexico. Wegens ongesteldheid verwacht de koning van België he den geen bezoek. Twee kelluntbche werktuigkundigen ra Japan wei gerden naar Jeddo te gaan, ten zij 20,000 ingeval van vermoording aan hunne erven verzekerd werd. Een dagblad in Pruisen, dat «een middel tot redding van den staat opgeeft" is in beslag genomen. De re gering is te uitmuntend om zoo iets te behoeven. Het dok te Xienwe Diep acht men reddeloos verloren. Men vermoedt dat de htrbpnoewrlii - gen der burgemeesters niet zoo talrijk als vroeger zullen zijn. Te Londen zijn op Davis 's Warf eenige pakhuizen en ruim 2000 balen jute en nennip verbrand. In Hanover begint men liberaal te worden. In het kanton Tessin wil men de doodstraf weder invoeren. Garibaldi zit op Caprera zijne gedenkschriften te schrijven. De romeinsche staats schuld bedraagt 40S, de intrest 17 millioen. De gezondsbeidstoestand wordt te Vera-Cruz nog altijd beter en het sterven overvloediger. De danseres Taglioni verkoopt al de kleinodiën, die zij van hare gekroonde vrienden ontving. D~ maatschappij Cltrajectujn heeft ook te Parijs haar proces. De Mouteuegrijnen door Rusland gesteund willen de stich ting der turksche blokhuizen niet dulden. Men vreest dat het tus schen Perzit. en Afghanistan tot oorlog zal komen. Te Alkmaar is 19 december 187,734 n pnd. kaa^ gewogen. De franscne financien zijn volgens officiële opgaven inden besten toestand. Men wil te \lissin- gen in het tonnenmagazijn eenige lokalen tot hospitaal inrigten voor de oogzieken. Op Java zal men na de qninine nit steenkolen halen, dan is de kinacultuor overbodig. De fransche gezant te Rome heeft eene kersvisite gemaakt bij den exkoning van Napels. Te Middelburg is eene belasting ingesteld op de vloeibare lichtstoffen, als lampolie enz. De winter was te Petersburg den 12 dec. reeds zoo gestreng, dat de thermometer 20 graden onder het vriespunt teekende. Te Stockholm is het verbod opgeheven tegen de huwelijken tusschen chri?' ien en isra- eliten Op den Iiaucashire cn Yorkshire spoorweg is nau^ Oakenshaw een tunnel ingestort, en wel zoo onverhoeds, dat een trein m het puin liep en staan bleef. *Te Middelburg wil men een nieuw gasthuis bou wen. Bij het Uddelenneer zijn dezer dagen onderscheiden belangrijke zilveren romeinsche mutfteu gevonden. Te Weeuea verspreidt men, dat prins Nikolaas van Nassau koning van Griekenland wil worden. In 1862 hebben 316 schipbreukelingen het leven te danken gehad aan do engelsche maatschappij tot redding van drenkelingen. Men verzekert, dat in januarij het huis der afgevaardigden te Berlijn ontbonden zal wor den. Wegens de menigte bestaande reglementen zal de regeling der medische po tie op het vee vooreerst nog wel blijven msten. IJ. za turdag heeft te Leeuwaiden een hevige braad gewoed ten huize van Jansma, koopman bij de voormalige rouwenpoort. De bewoners zijn met moeite gered, het perceel is geheel uitgebrand, van het goed is bijna niets gered. Eene groote menigte machiuerien en ijzerwerk voor Twenthe is uit Engeland dezer dagen aangebragt De baron Rothschild te Napels liquideert zijn bankiershuis eD keert terug naar Frankrijk. Bij Here- ford in Engeland is een arbeiderstreifi bij bet afrijden eener belling uit bet sjwor geraakt, de meeste wagens werden verbrijzeld, een man gedood e» zeer vele gekwetst, Te Warscijan zal de recruteriDg doorgezet worden. Het aantal branden neemt daar Schrikbarend toe. Dé Great Extern lag 17 dec. te New-York geheel gerepareerd en zeilree Europa

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 2