Advertentieblad Nieuws en Omstreken. voor Gouda en ./-J ie I Uuitcnlnnib Domlmlag, 22 JauuariJ. V 85. ■teu. 1863. ure. Uitgave A. BRINKMAN. U’/8 Weenen, 17 Januarij. Uit Corfu wordt per steeu 5 d. lager. r Van 15 sept. ite 3 16 204% 663/. 6 KM AN. i s SEN: ng/0,49. O Kaarten an dit Too- ASTl'K ge- o 6 'heodorus de jijer Hilgers Lamje Tiendeiceg', D. n°. 61. 61%, 31>/, edrijveu en isch van H. ;den af be- ;ns 10 tot daling van eeuwinkel eu len Edel. 15. Ger- anuarij. Gebleven koer». 64% n Veen, 70 j. ?rs, 16 d. igemau, 6 w. 1 j. 8 m. Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is f 2,franco p. post ƒ2,25. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot des morgens ten 11 ure. De officieren, die tot herstel hunner zijn, brengen droevige ver- r’ 50 46% GOUDSCHE COURANT I De prijs ucr Advertentien vau één tot I regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voer 1 eiken regel daarboven 10 Cent. I Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. 12. C. van halen mede over de sterfte die onder onze troepen heerscht. Wij zouden in dat land niet minder dan 42 officieren en 4000 soldaten verloren hebben. De levensmiddelen en middelen van vervoer zijn onvoldoende; de bevolking toont zich steeds vij andig tegen ons gezind; generaal Forey vraagt voortdurend versterking. De fransche regering wenscht nog steeds eene monarchie van Mexico te maken. Volgens la France zal de regering, nadat de debat ten in de beide kamers over het adres van antwoord zul len zijn afgeloopen, op nieuw onderhandelingen met den heilig a stoel trachten aan te knoopen tot vereffening der ro- meinsche kwestie, waarbij de waarborg van ’s pausen tegen woordige bezittingen tot grondslag zal worden aangenomen. Mogt de pauselijke regering eene zoodanige schikking aan- uemen, doch het hof van Turijn die verwerpen, dan zou dit laatste verantwoordelijk gesteld worden voor al de gevolgen die daaruit voortspruiten. Onder de bepalingen van het pas gesloten f. usch-italiaanseh handelstractaat is, naar men zegt, ook die opgenomen, dat de italiaansche fondsen op de parijsche beurs zullen worden ge noteerd. Het behoeft niet gezegd te worden, dat dit gunstig zal werken voor de nieuwe italiaansche leening, die op til is, want nu zullen er zeker ook inschrijvingen in Frankrijk wor den geopend. De onderhandelingen, die Frankrijk met Zwitserland heeft aangeknoopt, tot het sluiten van een handelstractaat, onder vinden een onverwachtcn hiii-.lerpi d. Frankrijk dringt na melijk bij de republiek er op aan, dat in het tractaat ook de bepaling zal worden opgeuomen, dat de Franschen in Zwit serland op gelijken voet als de onderdanen zullen worden aangenomen, wat ook hunne godsdienstige geloofsbelijdenis zijn moge. Daar nu de israelieten in de republiek uiet dezelfde regten hebben als de overige ingezetenen, kan de bondsraad dien eisch niet inwilligen zonder voorafgaande toestemming der vertegenwoordiging in de verschillende kantons. In allen gevalle is de zaak van het handelstractaat hierdoor op de lange baan geschoven. Men verzekert, dat graaf de Persigny in de afdeeling van den senaat, waarbij hij behoort, eene den paus zeer gun stige geloofsbelijdenis afgelegd en erkend heeft, dat hij zich tot dusverre vergist had, en dat alleen de keizer, aan wiens opinie hij zich aansloot, in de romeinsche kwestie juist ge zien had. 29 Jan. De France deelt mede dat het nieuwe turksche ministerie voornemens is om het leger en de vloot belangrijk te versterken. Dientengevolge zal ook Rusland zijn leger in den Caucasus uitbreiden waar gewigtige militaire gebeurtenis sen op handen zijn. Opvolgende berigten bevestigen, dat de stad Puebla in Mexico ingenomen is. Marseille, 18 Januarij. Uit Athene schrijft men, dat het onderzoek der geloofsbrieven van de afgevaardigden is afge loopen en dat den 19den tot de verkiezing van een president zal worden overgegaan. Candidaten rj.i Palamedes en Valbis. Men vreest voor het uitbarsten van een burgeroor Londen, 17 Januarij. De Times heeft het volgende be- rigt uit Corfu ontvangen: Het adres, dat men te Corfu wilde teekenen om Engeland te bedanken voor den afstand van de Ionische eilanden aan Griekenland, heeft geene gevolgen ge had, omdat die afstand strijdig is met de wenschen en be langen van de voornaamste handelshuizen in die stad. 18 Januarij. De bladen melden den dood van een ve teraan, die den slag van Trafalgar heeft mecgemaakt, nl. den betaalmeester bij de vloot, Joseph Mason. De overledene is 73 jaar oud geworden. Hij nam als midshipman in 1804 en 1805 aan de talrijke gevechten der Engelschea met de fransche flottille bij Vlissingen en Ostende deel. Ook was hij bij de inneming van Montevideo en bij de expeditie naar Walcheren. In Egypte neemt de katoenteelt steeds tue. Van 15 sept. i860 tot 15 sept. 1861 heeft de oogst 588.450 kwintalen op- gete.-erd (het kwintaal is 44 kiiogr.), van 15 sept. 1861 tot 15 sept. 1862 640,310 kwintalen, niettegenstaande er door dijkbreuk bij het wassen van den Nijl 100,000 kwintalen ver loren gingen. De oogst van 15 sept. 1862 tot 15 sept 1863 zal wel 11 a 1*200,000 kwintalen oplev^ren. De grootste opbrengst zal voortaan jaarlijks 1,500,000 kwintalen kunnen zijn. Denemarken heeft een antwoord gezonden oo de nota van graaf Russell. De autonomie van Holstein is voor De nemarken niet verpligtend. Denemarken herinnert aan de op- offeriugen, die het zich heeft getroost om eene vreemde in terventie in de zaken van het koningriik te beletten. Lord John Russell, wordt daarin gezegd, heeft meer geloof geslagen aan de rapporten van geheime agenten omireut Slees wijk, dan aan de verklaringen van Denemarken. Dit laatste zal voor- 1 taan het internationale regt in het oog houden en niet tcelaten, dat eenige mogendheid zich in zijne binuenl. aangele genheden menge. De Great Eastern heeft berigten uit New-York aange- bragt van 4 dezer. Volgens tijdingen uit Murfreesbnrg van 2 dezer des namiddags hebben de bondstroepen bezit van de stad genomen. De generaal Rosencrantz heeft zijne krijgsmagt gereorganiseerd en de zuidelijken twee mijlen ver verdreven. Versterking begon aan te komen. Volgens verslag van de zijde der bondstroepen heeft de slag bij Vicksburg 5 uren geduurd. De zuidelijken zijn verdreven uit de vestingwerken achter de stad gelegen. De generaal der Unie, German, heeft 1 et gevecht hervat en eene sterke positie der zuidelijken iu- genomen. In Kentucky heerscht groote ontevredenheid on der de vrijwilligers, ter zake van de proclamatie betreffende de vrijverklaring der slaven. Deze ontevredenheid heeft on- der de troepen in Kentucky groote demoralisatie te weeg ge- bragt. Vele officieren hebben hun ontslag ingediend. De zuidelijken beweren, dat zij bij Fredericksburg lf<26 man ge vangen genomen hebben. Parijs, 18 Januarij gezondheid uit Mexico teruggekomen

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 1