<3mncnlfl«ïi. Gemengde Berigten. Ingezonden. Gouda, 21 Januarij. In het verslag der vergaderingen van HET INDISCHE VRAAGSTUK. I-u*-. Vr bevolkin"- van <1ö Ionische eilanden V00n,riiïestemd isoSt de aanhechting dier eilnn- to bif Griekenland. Op Zante hebben onlusten desuege nlaats gehad; onder voorwendsel dat de voornameren der be- ,olkin- rich tegen de geprojecteerde aanhe-ht.ng ronden wil len verzeten, ztjn de lagere klassen in groeten geta.e zaam- hebben zich aan verregaande ongeregeldheden ^""plunderingen schuldig gemaakt. Met veel moeite bhet eindelijk gelukt de gestoorde rust te herstellen, want zeds.J- ken invloed oefent de regering schier niet meer uit. ■Rprlim 17 January. Gisteren is by de kamer het bnd- o-et voor 1863 ingediend. De inkomsten worden geraamd op 137 744,159 th. en de uitgaven op 139,844,159 th., zijnde bij het 'budget van 18113 vergeleken, eene vermeerdering van ont vangsten" van 900,000 th. en eene vermindering van uitgaven van" 150 000 th. Er is nog geene andere voordragt by de kamer ingekomen en dat verschijnsel heeft men sedert Pruisen een parlementairen regeringsvorm heeft, nog niet waargenomen. Alles heeft het aanzien dat de regering de vertegenwoordiging tot stilstand wil doemen. Doch het behoeft de laatste met aan werkzaamheden te ontbreken. Zij kan i« den ontredderden toestand waarin veie publieke aangelegenheden verkeeren, stof «zenoeo- voor parlementaire werkzaamheden vinden, en zoo het kabinet haar geen werk geeft zal zij waarschijnlijk zelve han den aan het werk slaan Sedert eenigen tijd hoort men hier spreken van eene «•eheine overeenkomst, of hoe men het anders noemen moge, tusschen Frankrijk en Eusland, betreffende de restauratie van het koningrijk Polen. Natuurlijk kwam hierbij de vergoeding ter sprake, die Oos tenrijk en Pruisen, die beide een deel van het voormalige koninnrijk bezitten, zullen bekomen wegens bet verlies hunner poolsche provinciën. Pruisen zou voor den afstand van Posen Holstein en Lunenburg erlangen; wat Oostenrijk terug zal krijgen weet men nog niet. Dat bij de restauratie van het voormalige koningrijk een russische prins de koningskroon zal bekomeu, behoeft ter naauwernood gezegd te worden. Intus- scben dient hier te worden opgemerkt, dat een en ander niets is dan ten gerucht, dat echter zoowel te ïïeenen als hier in omloop is. Kassei, 16 Januarij. De m: ïrieriele crisis is voorbij. De door het ontslag van den beer l)ebn-Rolfelser opengevallen plaats is weder vervuld; evenwel niet door de krachtige hou ding van de overige ministers, maar door de toegevende zwak heid lan twee anderen, de he.reu Schnakenberg en Koch, die zich hebben laten bewegen, om voorloopig de portefeuille van financiën en buitenlandsche zaken aan te nemen. Op deze wijze zal liet uiterst lang- .me en steeds haperende raderwerk van den staat wel weder er ge weken voortstrompelen. Warschau, 19 j lüuarij. Het centraal comité heeft bij Serotsk nabij dcc stad eene bijeenkomst bijeengeroepen van vele leden, ten einde de ligting der recmten te beletten. P" militairen hebbeu de zaumgeschoolde menigte uiteengedreven en 50 personen gearresteerd. Madrid, 19 Jam rij. liet ministerie heeft aan de ka mers bekend gemaakt, dat bet de politiek der liberale veree- uiging ril volgen; het zal trachten constitutionele mannen om zich te vereenigen, de goede versiundhouding met vreemde mogendheden te onderhouden en onzijdig te blijven in alle kwestien die niet direct de eer van Spanje gelden. ïn antwoord op Gonzales Bravo heeft O'Donnell verklaard, dat het ministerie dezelfde politiek van non-interventie ten opzigte vau Mexico zal volgen, daar die kwestie door de ka mers was uitgemaakt. Men zal zich alleen bezig houden met de gebeurtenissen die in het vervolg zullen plaats hebben. New-York, 8 Januarij. De noordelijken zijn bij Mur- freesborough overwinnaars gebleven; de zuidelijken hebben na vele verliezen de vlugt genomen en de noordelijken zijn de stad biunenge'rokken. Na een gevecht van vijf dagen zijn de noordelijken tot op eene mijl afstands van Vicksburg ge naderd, doch zagen zich toen genoodzaakt terug te trekken. De zuidei ken zijn bij Lexington in Ter.essee geslanen. Hun verlies bedraagt 1400 man, terwijl ook eene groote hoeveel heid wapenen in handen der noordelijken gevallen is. De noordelijken hebben 9 mijleu spoorweg van Knoxville naar Richmond vernield; de geregelde gemeenschap tusschen die beide plaatsen is daardoor afgebroken. Het congres heeft de uitgifte van 10 millioen dollars aan obligaties toegestaan, ten einde daardoor de emancipatie der slaven te bevorderen. Deze obligatien zullen dertig jaren te loopen hebben. „o 77 en n°. 84 dezer courant is abu- den o-emeenteraact in n lOtheek de lieer v apotneex uc ..er. Bergen h zendoorn, terwijl het behoorde te zijn de heer N. Yzeudooru. Door den aanhoudenden storm uit het N. Wwas het water heden morgen opgeloopen tot 3 el 5 duim boven A.P., dat 3 el 15 duim boven het marktplein is toen het door eene onbekende oorzaak zeer spoedig aanmerkelijk is gevallen. Ook verneemt men nit Rotterdam dat de hooge vloed van pster avond bij vernieuwing veel schade heeft veroorzaakt; dat te Halfwe» Haarlem het water gelijk stond met den dijk en men eenigen tnj zeer beducht was voor den haarlemmermeerpolder; dat 'te Oudewater een geweldige hoos is waargenomen. pjit een overzigt van de middelen (hoofdsom en opcen ten! over 1862 blijkt, dat die beloopen heeft eene sou. van 60,025,0S2.51, zijnde 210,930.62V3 a-eer d-n over 1861, en 1,778,433.51 hooger dan de raming. Aan een particulieren brief uit Paramaribo, dd. 19 dec. ontleent de N. R. C. het volgende: Op den 8»" dezer heelt on de plantaadje Schoonoord eene droevige gebeurtenis plaats gegrepen. De slavenmagt van die plaats was zoo verwoed tegen den directeur, dat de hulp der militaire roagt moest in geroepen worden. De opgewondenheid dier slaven was bui tensporig en van dien aard, dat de kominandant van het de tachement, dat ter bescherming van den direct—" en tot her stel der orde derwaarts was gegaan, op de slaven heeft laten vuren. Daardoor werd eene meid gedood en 5 slaven gewond. Den bedroevenden indruk van dit voorval zal ik wel niet behoeven te schetsen. Nog altijd is men bevreesd voor on geregeldheden op nieuwjaarsdag. Men dringt er zells bij den gouverneur op aan, om dan op onderscheidene punten mili taire detachementen te plaatsen. Zou echter eene zachtzinnige behandeling der slaven en, vooral nu, het achterwege laten van alle kwelling niet een beter middel zijn om de rust te bewaren? Als de hartstogten niet gaande gemaakt worden, dan koester ik geene vrees. De Overland China Mail brengt een ongunstig oordeel uit over den staat van zaken in Japan. Dat blad maakt de opmerking, dat de beweging onder de landsgrooten eene zeer buitengewone en eene te belangrijker zaak is, omdat zij be paaldelijk het gevolg eener ernstige beraadslaging schijnt te zijn, die wel eens kon uitloopen op eene geheele verandering in de stelling der vreemde gezanten, en welligt op eene ge heele vernietiging der buitenlandsche betrekkingen. Het is toch duidelijk, dat eene voorname bepaling waarop steeds 13 aangedrongen, namelijk de residentie der gezanten te Jeddo, in de gegeven omstandigheden hare beieekenis heeft verloren; want juist de personen, in wier oog men de waardigheid der gezanten zocht te verhoogen, hebben allen de stad verlaten. Te Utrecht is den 6n dezer geopend eene leesinrigting voor ambachtslieden. Bij de onlangs gehoudene eerste verga-»* dering, welke door een honderdtal bezoekers werd bijgewoond, zette de heer Grotbe op populaire wijze het doel en het nut dezer inrigtingen voor den werkman uiteen. Viermaal in de week, dingsdag, donderdag, zaturdag en zondag is het locaal van 710 ure geopend. Het getal le den klom reeds tot 180 en neemt nog dagelijks toe. De bibliotheek, in het vroegere venduhuis, tot dit einde welwil lend door het gemeentebestuur afgestaan, telt reeds 400 nom- mers. De contributie is *en stuiver per week; een flesch goed bier kost er zes en een kop koffij drie centen. Ons vee is thans zeer gezocht in verschillende rijken van Europa, en de uitvoer, zoowel van jong vee tot verbe tering van het ras als van vet vee tot verbruik naar Enge land is zeer aanzienlijk. Nu ruim honderd jaren geleden, b. v. in 1753, voerde men te Amsterdam een tal van ladingen Deensche en Oosl-Eriesche ossen aan, die publiek w erden verkocht te Amsterdam, Leytien, Oost zaan, Edam Purmerend, Loenen, Abkoude enz., enz., Op de gezamentlijke verkoopingen werden meer dan zes duizend ossen aangeboden. Aan eene particuliere correspondentie van de Arnh. Ct. uit Batavia dd. 30 Nov. ontleencn wij: Met 1 Jan. treedt onze postwet in werking. Dat is anders als de bespottelijke tarieven van tegenwoordig, waarbij alhier 96 ets. voor een brief uit den oosthoek, 90 ets. voor een brief uit Europa en 30 ets. voor een brief van de verste bui tenbezitting als port wordt geheven. Intusschen heeft de re sident. van Probolingo in de gaauwigheid een postkantoor te Loemadjang ingetrokken nu er wel 30 maal meer Europeanen w 0 en, dan toen het werd opgerigt. SGr0.V6Hll3.gO, 20 Januarij. In de vergadering van de eerste kamer der staten-generaal zijn hedeu o, a, iygekQ* men 18 adressen tot ondersteuning van het wetsontwerp no pens de waterwegen en twee uit Dordrecht en Helder, hou dende bezwaren daartegen. Op voorstel vau den voorzitter wordt besloten aanstaanden donderdag te beraadslagen: 1°. over het voorstel der huis houdelijke commissie tot ampliatie van art. 9 van het regle ment van orde der eerste kamer; en 2°. over de vraag of er eene nadere beschikking over het adres van den gemeenteraad van Vledder wordt vereischt. De commissie van rapporteurs is gereed met haar verslag over het wetsontwerp nopens de waterwegen. Wordt besloten de beraadslagingen o/er dit ontwerp mede te doen plaats heb ben op aanstaanden donderdag, na afloop der beraadshigingen over de reed^ aan de orde gestelde wetsontwerpen. Hierop wordt door de hh van der Tïeim van Duivendijke en Quintus, namens de commissie voor de verzoekschriften, rapport uitgebragt op onderscheidene in hare handen gestelde adressen, waaronder voornamelijk over het wetsontwerp no pens de waterwegen. Vervolgens is overgegaan tot dc zamenstelling der afdeelin- gen, waarna door de afdeelingen is overgegaan tot de benoe ming van voorzitters en onder-voorzitters. Het parlementslid Bright heeft te Birmingham Gibraltar genoemd het monument van een dwazen oorlog en van een schandelijken vrede. Met de boerenemaneipatie in Rusland is men zoo ver gevorderd, dat 65000 overeenkomsten tusschen grondeigenaren en boeren getroffen zijn, die meer dan *es millioen personen betieffen, er blijven nu nog ruim twee millioen over. Te Charleston zijn 19 negers tot de doodstraf veroordeeld wegens bet verbergen van oorlogsbehoeften. Zij pakten die in doodkisten en speel den er begrafenis mede. Ken fransch diplomaat zegt van Pruisen; het is een windmolen, die veel leve maakt en weinig meel. Het huwe lijkscontract tusschen den prins van Wallis en de prinses Alexandra van Denemarken is den 15 januarij te Kopenhagen onderteekend. Men ver wacht te Ningpo een corps van 2000 Russen om de Cbines en tegen de opstandelingen te helpen. Te Enschede w ^rdt met het dempen der grachten ijverig voortgegaan; maar het daggeld is er laag. De hertog van Coburg is naar Brussel gegaan ora eens met 1 eopold over Grieken land te praten. De maarschalken van Podolie, die de provinciale ver gaderingen niet belet hadden den keizer een adres in te dienen tot ad ministrative vereenigiug met Polen, zijn tot een jaar gevangenis en later tot internering in het binnenste van Rusland veroordeeld. Men begroot de aanwezige hoeveelheid guano op de peruaansche eilanden op 7 milli oen tonnen, die tegen den gemiddelden uitvoer van 43,000 ton per maand eerst in 14 jaar we *cevoerd Aorden. Dan zijn er nog andere eilanden. De fransche keizer wil dat de kamers zich uitsluitend zullen bezig hou den met materiele belangen en weinig praten vooral niet over politiek. Men wil in Mexico proeven neineu met een middel ttgen de gele koorts door een franscheu abt uitgevonden. Een oud militair, thans rijksbeambte te 's Bosch heeft een probaat en goedkcop werktuig uitge vonden, om met eiken worp minstens vijf man te dooden. Hij wil het geheim mededeelen aan de zuidelijke slavenvrieuden iu Noord-Amerika. De moordenaar van den heer Tulleken te Heerde is veroordeeld tot vijftienjarige gevangenisstraf. Men- zegt, dat de keizer aan den paus een kardinaalshoed voor den nieuwen aartsbisschop van Parijs vraagt. De slavenbevolking in de zuidelijke staten van Noord-Amerika bedraagt ongeveer 3,400 000 zielen. Eene gemeente in Griekenland die, met in begrip van vrouwen en kinderen, 6500 zielen telt, heeft 7500 stemmen uitgebragt. ln veertig fabrieken wordt in Ergeland nit beenderen kunstmest vervaardigd. Op den onderaardschen spoorweg te Londen loopen binnen 12 uren twintig personentreinen. Gedurende zeven uren loopen treinen uitsluitend tot het vervoer van goederen en slagtvee. De aanleg van den weg kost bijna 14 milloen gulden. ln Noord-Amerika wonen ongeveer vijf millioen DuitscLers. Van 12 april 1853 tot 31 jaDuarij 1862 1 elben wij 54 definitieve en il interimaire ministers ge- iiad. Het waren 37 personen, waar%au er drie driemaal eD elf tweemaal definitief en 2 tweemaal en zeven eens ad interim benoemd werden. ln de nabijheid van Bolsward is eene bouwhoeve van cir^a 35 bunders voor ruim 100 per bunder verhuurd. In 1830 was de huur minder dan f 30 per bunder. Het gepantserde oorlogschip der bondsregering, de Monitor is in den nacht van 31 december bij kaap Hatteras gezonken, daarbij zijn veertig menschen omgekomen. De keizer van Oostenrijk heeft 20,000 fl. geschonken tot lenigiug van den nood der arbeidende klasse in Jstrie, voor dit geld wordt graan in Turkije gekocht. Te Moskou i« eene bende vtlsche munters ontdekt. Men heeft den gene raal Butler kort voor zijn vertrek uit New-Orleans door een bloemruiker willen vergiftigen. Te Bazel wordt met een kapitaal van 20 millioen francs opgerigt eene Cred\et-Anstalt ondti* den naain van handelsbank. De engelsche regering is voornemens spoedig na de opening van het parlement eene bill in te dienen tot afschaffing der doodstraf. Te Pa rijs is de intrest der schatkistbons verhoogd. De hertog van Coburg heeft toch zin in de grieksche kroon. De fransche gezant te Washing ton heeft den consul te New-Orleans door een ander vervangen. De pruisische afgevaardigden kibbelen lang en veel over het al of niet in dienen van een adree vau antwoord. Het dak der kerk te Locarno iD het k-mton Tessin is zondag 11 januarij ouder den last van de sneeuw ingestou. Hierbij kramen een en vijnig vrouwen en een man om. Acht anderen bekwamen zware wonden. De rouaansche werk1 ieden willen niet aan de wegen arbeiden. Vijf honderd a duizend man uit Mexico be dreigen Texas. Op den St. Gothard ziju 23 personen door eene sneeuw- lawïne bedolven. Said Pacha, de onderkoning van Egypte is overleden. H. M. de koningin heeft 100 naar Stuttgard gezonden voor het ge- denkteeken van den dichter LEland. Zwolle w il ook een beteren water weg naar zee. Men wil de stad Maastricht in de rigting van het N. W. vergrooten. Te Parijs is een koffij huis geopend, waarvan de huur bedraagt 120,000 fr. De parelvisscherijen op Ceylon verkeeren in bloei- jenden toestand. In Haarlem heeft zich een bejaard per,oon door ophan ging van het leven beroofd; twee dagen later overlc zijne vrouw. De kosten van het leger en de vloot bedragen in Frankrijk dagelijks 745,000 fr. De Tiber is buiten zijne oevers getreden. Gedurende 1862 werden door het officiële blad 9308 faillissementen in Engeland en Wales bekend gemaakt, waar vau 4104 binnen de jurisdictie van Londen Er was zeker geen strijd over het budget van koloniën noo- dig, om de algemerne aandacht te vestigen op onze Oosi- iiidriehe bezittingen en de groote belangen, die daar hunnen zetel hebber. Honderden u ons land houden het oog gerigt naar de plek, waar zooveleu der hunnen leven en arbeiden. Duizenden vinden in den arbeid, die voor indisehe behoeften gevorderd wordt, bier een middel van bestaan. Maar wat meer zegt, het geheele vaderland bestaat uit de O.-Indische baten- en men moet al zeer lakoniek, om niet te zeggen ten eenenmale onverschillig zijn, indien men niet met belangstelling dat alles volgt, wat over Indie en deszelfs toekomst bestaan en pro ductie hier wordt geschreven en gesproken. Men zou daaraan minder waarde kunnen hechten indien niet een tal van man nen, die in Indie zelve gearbeid hebben, hier te lande uit hunne ervaring, zij het dan ook ieder van bun standpunt, ons den stand der zaken deden kennen. Wat echter voor den aan schouwer vau hunnen onderlingen strijd de /aak zoo moe-jelijk maakt, is het hemelsbreed verschil, dat tusschen hunne bijzon dere meeningen wordt opgemerkt. Wie zich wil laten leiden door dc onderscheidene bevoegde sprekers, die sems met groot talent hunne zaak verdedigen, geraakt in eenen maalstroom, die aan de ontwikkeling eencr bepaalde opinie doet wanhopen. De jongste discussien in de kamers hebben dat weder bevestigd. Wij gelooven niet dat velen door al die redevoeringen op de hoogte gekomen zijn, om voor zich zeiven een vast besluit te kunnen opmaken, daar men toch altijd bij elk resultaat erken nen moet, dat men door anderer oogen zag. Toch hebben die discussien eene belangrijke bijdrage geleverd voor de regte kennis van het tegenwoordig standpunt, en niet alleen menig een die vroeger over indisehe zaken zieh niet bekommerde, als hier maar indisch geld werd gezien, de engen geopend, maar zij hebben medegewerkt om twee voorname punten tot klaarheid te brengen, voor wie daarover nog in het onzekere was Het eerste is, dat ook hier de waarheid in het midden ligt, en dat zij ons de veiligste leidslieden zijn, die ook op kolo niaal gebied ontwikkeling en vooruitgang willen, zonder die aan den eenen kant duur vasthoudendheid aan den anderen kant door onberadenheid onmogelijk te maken. Er is meer dan een vertegenwoordiger geweest, die zich daaromtrent dui delijk heeft uitgesproken. Wie vrij van partijzucht, hen hoert, komt onwillekeurig tot de erkentenis, dat zij geen ongelijk hebben, en dat zij slechts afkeuring kunnen vinden bij dezul ken, die hun lievelingstheorien zonder eenige wijziging willen doorvoeren, die gaarne voorthollen naar een oï ander uiterste, of die van alles eene partijzank maken ora hunne bijzondere inzigten en bedoelingen te bereiken. Wij zouden daarom wen- schen, dat er nog meer belangstelling was, en dat meerderen al het gesprokene in de kamers overwogen. Zij zouden tot de conclusie komen, dat men velen der zoogenaamde vrij-arbeiders veel te zwart afschildert, en ook dat in de eerste kamer meer dan een lid de begrooting van koloniën afkeurde zonder daar om een oudgast te wezen. Wij komen nadrukkelijk op tegen die eenzijdige beoordeeling, die slechts dient om in verdenking te brengen, het goede tegen te werken of althans te vertragen. Het is bijna zeker, dat de cultuur-wet, zoo als die door den afgetreden minister was ingediend, niet alzoo zou aangenomen zijn bij de tw eede kamer, en wij bejammeren bijna, dat zij niet in behandeling kwam, omdat daardoor ook buiten de kamer veel licht zoude zijn opgegaan. Nn moeten wij, neen! nu moet Indie, dat met groot verlangen naar den uitslag der be raadslagingen in hec Moederland uitziet, ai weder wachten en wie weet hoe lang. Heeft men ginds ook al die wet niet be geerd, men haakt toch r.aar eenen anderen toestand. En bij de zekerheid, dat al wat uit het heden geboren wordt, hier en ginds, altijd aan de eene of andere zijde ongevallig zal wezen, is het zaak grondig te onderzoeken en ernstig na te denken, om voor ons zei ven een vast standpunt te vinden. Zal de arbeid vrij of gedwongen zijn? Op die vraag schijnt het antwoord gemakkelijk. Die den Javaan als machine be schouwt, acht vrijheid onmogelijk; die in hem een mensch ziet, noemt dwang onbestaanbaar. Maar het is hier de vraag niet, wat in het afgetrokkene waarheid is, veeleer wat geschiedenis, ervaring en praktijk geleerd hebben. Deze brengen ons tot de

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 2