ötnnenlanïR Gemengde Berigten. Marktberigten. Burgerlijke Stand. I,leven DeAnnamitea vochten met eene onbegrijpelijke stout moedigheid, to- r:j eindelijk met achterlating van een groot nanial Ma en MM meeste».leels geveontlc getangenen, r- ,len te rag geslagen. Zij hebben bij die gelegenheid eene goede Vol»eas een tweede berigi van den 27" December, hadden de Cochiuehinczen her fort Mvrho aangetast, maar naren nj mei een verlies van 221 inau aan dooden, tot den terug, ogt genoodzaakt geworden. 6 Kcljr. I)e Mouireur bevat de volgende dcpeche uit taehin-Vhina, 1 Januar.j. Dc oproerige beweging is oumid- lelijk onderdrukt. Admiraal Dounard twijfelde ri ol 'leze kr,cm lire houding zou op hei gouvernement te I. a een gun st reen invloed uitoefenen tot instandhouding van den vrede. De bekende aut Pussagiia is den IS jan. dezer te Mon- tecchio, een landstadje in de Emilia, tot lid der itahaansche kamer van vo'.ksafgevaariigdeii gekozen. Dat hij onder eene meestal nit landlieden bestaande bevolking, en in weerwil van de opeutlijke eu heimelijke tegenwerking van de geestelijkheid, de meerderheid van stemmen heelt verkregen, wordt als een veelbeteekenend en in de gevolgen gewigtig feit beschouwd door degeiien, die eene scheuring 111 Italië, uitloopende op de vestiging eeuer n.itiouale kerk, wenscben. Zij erkennen echter dat de verkiezing van Passaglia weiligt voor een niet gering deel aan den invloed van het italiaansche gouvernement is toe te schrijven. In de zitting der wetgevende vergadering op lieden, neert de heer Ficard ^opheldering gevraagd ten aanzien van de ex peditie naar Mexico die hij bestreed ais ongegrond en als heilloos in de gevolgen. De baron Jéroine David verdedigde de expeditie op grond dat de eer van Frankrijk door Mexico was aangerand en dat daarvoor voldoening moest worden get-ischt. Marseille, 5 ïebmarij. De berigten uit Konstantinopel loopen tot 29 Januarïj. Er is oneeuigheid ontstaan tussclien Fuad pacha en den groot vizier, die de nieuwe ministers on dersteunt. De heer Gulwer heeft de gezanten der vreemde mo gendheden aangeraden, om gezamentlijk een stap te doen tegen de benoeming der drie nieuwj ministers. Dit voorstel is even wel verworoen. De sultan stelt volkomen vertrouwen in de ministers. De statuten der nieuwe bank zijn vastgesteld. De soldij van bet leger en de bezoldiging der ambtenaren is drie maanden ten achteren. Men zegt, dat er eene nieuwe leening zal worden gesloten. Er zijn ook berigten outvauTen uit Athene van 30 Januarij. De dagbladen verklaren dat er in Laconic eene volslagen anar chie heerscht. In de nabij gelegen provinciën loopen de plun deraars het laud af. Verscheidene afgevaardigden hebben een voorstel gedaan om allen die zich schuldig maken aan staat kundige misdaden voor de komst des nieuwen konings van de amnestie uit te sluiten. Berlijll, February. Het antwoord des Konings op het adres der tweede kamer komt hoofdzakelijk hierop neder: Z. M. besluit uit den inhoud en de wijze van indiening van het adres, dat de kamer belang stelt in zijn persoonlijk gevoelen. De kamer beschuldigt het ministerie van in strijd met de grondwet zonder budget de zaken des lands te besturen, doch dit is ge schied met 's Konings goed vinden, omdat Z. M. die handelingen in overeenstemming met de grondwet achtte. Het besluit der kamer ten vorige j tre omtrent het budget genomen, was on- uitvoerha r, terwijl toch de zaken der openbare dienst geregeld haren gang moesten gaan. De aangevoerde bezwaren aangaande misbruikeu in liet bestuur zijn ongegrond. De koning betreurt de bes tande tegenstrijdigheid van inzigten, maar hij is niet geneigd om de regteu der kroon en der eerste kamer aan de eischen der tweede kamer op te offeren. Posen, 5 Februarij. l)e regering van Warschau begint de maatregelen betreffende de ligting in te trekken. Op bevel van den generaal Rim>ays werden de personen, die op 26 en jinu.rj zijn opgeligt, weder in vrijheid gesteld. In hoe ver .iii b- vel i- ten uitvoer gelegd, is onbekend. Te Suwalki en Petrihan heeft de uitvoering plaats gehad. Frailidort. Februarij. De 'neer Koch heeft, zijn ont- - erlangd als minister van buiteul. zaken in Keurhessen; üc heer von 11, m zijne plaats benoemd, beeft die betrek king van de hand gewezen. De kapitein Dörr is wegens de uiicuve der br-jckure getiteldStaatsdienaren en staatkundige wakheden, beschuldigd majesteitschennis te hebben gepleegd. Men meldt uit Ka—el het volgende: Sedert ruim acht liagen hebben stenden geene zitting gehouden, dewijl het •au .n de verri- !j:e onderwerpen ter behandeling ontbreekt-, keurvorst wil de hand niet leenen tot bet afdoen van eenige z.rA, waardoor de niunsters in staat zouden geraken om een u ets-ontwerp bij de sten den in te dienen. Bij gelegenheid van de beraadslagingen te Bern gehou. den door de fransche en zwiisersche gevolmagtigden, tot het sluiten van een handelsverdrag, is nit officieie staten gebleken dat de waarde van de fransche geestrijke dranken in Zwitser land gedurende 1S61 ingevoerd, heeft bedragen 19,450,960 tl Gotha, 5 Februarij. De landdag heeft heden met eenpa rige stemmen besloten, den hertog namens het volk dank te betuigen en hem de vreugde de3 lands kenbaar te maken, we- o-ens°het afwijzen der grieksche kroon. Onmiddellijk na dit besluit werd te dien einde eene deputatie afgevaardigd, die zich terstond van hare teak heeft gekweten. Krakau, 5 Februarij. Kielce is thans militair bezet; te K'irow nonen de opstandelingen een wagen met gelden van den staat. Tussehen Kurow en Kasimir bevindt zich eene goed georganiseerde schare opstandelingen. De wacht bij Scaze werd gisteren door de opstandelingen ontwapend. Atll8HB, 4 Februarij. De regering heeft hare volmagt nedereelegd. Op rapport van het ministerie heeft de consti tuerende vergadering beslist, dat de regering voorloopig aan het bestuur zal blijveD, totdat eene definitieve beslissing zal zijn genomen. Eene wijziging van het bestuur is waarschijnlijk. De constituerende vergadering heeft met eenparige stem men het besluit goedgekeurd, waarbij koning Otto en zijne dynastie vervallen worden verklaard van den grieksehen troon; zij verklaarde tevens prins Alfred van Engeland tot koning der Hellenen. Hij was daartoe gekozen door 230,000 stemmen. Gouda, 7 Februarij. Het concert gisteren avond gegeven door liet dubbel-quartet zangers-gezelschap uit Toulouse heeft volkomen beantwoord aan de gunstige verwachting, die men daaromtrent mogt koesteren. Dat het publiek minder talrijk was dan gewoonlijk, is waarschijnlijk alleen toe te schrijven aan de niet zeer tijdige aankondiging van het concert, en beeft aan leiding gegeven tot de dringende uitnoodiging om het concert te herhalen waaraan, ingevolge achterstaande advertentie, door het zanggezelschap gehoor is gegeven, waardoor de gelegenheid nog is geopend aan allen die prijs stellen op kunstgenot, om onder begeleiding van ons heerlijk orgel de voortreffelijke zan gers te hooren. Men leest in de Utr. Courant: De waarde van de versnelde middelen van vervoer, van de betere iurigting der posterijen, van den stoom eu van de telegrafie, springt niet beter in het oog, dan als men een oud dagblad legt naast een ander uit onzen tijd, en dan de datums van de ver ohillende berigten en die van de nommers der bladen met elkander vergelijkt. Zoo vestig ik thans mijn oog op eenige nommers eener voorname hollandsche courant van het jaar 1755 en zie daar in dat de tijdingen, die zij mededeelde, door elkanderen ge nomen, oud waren, uit Brussel 3, uit Keulen 4, uit Ham burg 6, uit Londen 5 a 6, uit Parijs 6 a 7, uit Frankfort 6 a 7, uit Berlijn 7, uit Ween en 13 a 14, uit Stockholm 17, uit Warschau 17, uit Turijn 17, uit Petersburg 21, uit Rome 21 a 22, uit Madrid 20 a 25, uit Napels 22 a 25 en uit Moscou 27 a 30 dagen. Van de verschrikkelijke aardbeving, die op 1 november 1755 Lissabon verwoestte, gaven de hollandsche bladen, althans dat, hetwelk ik bedoel, voor het eerst cp 27 november een berigt en wel uit Madrid, gedag teek end 10 november, terwijl her op dienzelfden dag mededeelde, dat de Vesuvius op 1 novem ber vuur gespuwd had. In hetzelfde nommer van 27 nov. schreef men nit Versailles d.d. 21 november, dat aldaar twee dagen te voren, per expresse uit Lissabon de tijding werd aangebragt, dat Lissabon op 1 november was verwoest. Te Londen, zooals uit die stad in de bewuste courant v.erd gemeld, ontving men het berigt van die droevige gebeurtenis uit Parijs op 28 nov, en deed de koning daarvan eene Dood- schap aan het parlement en werd er besioten bulp aan de be volking der portugesche hoofdstad te doen toekomen. Onmid dellijk werden 4000 quarters tarwe tot dat doel verzonden, alsmede - rtven oorlogschepen met allerlei levensbehoeften en 1,20 aan contanten. Op 6 december gaf het hollandsche blad, waarvan wij hier spreken, een verhaal van de aardbeving in eene Na-Courant. Hoeveel eerder zou thans zulk een gebeurtenis ter kennis in geheel Europa zijn gekomen en boe veel spoediger ook hulp zijn aangebragt. Z. M. heeft aan de heeren A. C. J. baron Schimrnelpen- ninck van der Oije en E. baron Sirtema van Grovestins, respectivelijk gezanten bij de hoven van Pruisen, koninklijk en groot-hertogelijk Saksen, en bij dat van Spanje, eervol ont slag verleend, onder dankbetuiging voor tie trouwe en langdurige diensten door hen aan den lande bewezen, behoudens aanspraak op pensioen, en voorts benoemd de heeren: Mr. J. P. J. A. graaf van Zuijlen van Nijeveit tot gezant bij de hoven van Pruisen, koninklijk cn groot-hertogelijk Saksen; C. M. E. G. graaf van Bijlandt tot gezant bij het hof van Turkije; Jhr. Mr. M. J. L. J. H. A. Heidewier tot minister-resident bij het hof van Italië; Mr. L. H. A. baron van Ittersum tot minister resident bij de hoven van Spanje eu Portugal, en Mr. W. F. Rochussen tot minister resident bij de hoven van Zweden, Noorwegen en van Denemarken. Rotterdam, 5 Feb. Niettegenstaande men zich gisteren op den dag in eene schoone weersgesteldheid mogt verheugen, stak in den avond de wind op en verhief zich in den nacht tot een geweldigen storm, die verscheidene uren duurde. In den nanacht deed een zware donderslag, die door een verblin denc licht oumiddelijk was voorafgegaan, de bewoners wakker schrikken. Het onweder dreef echter dadelijk over. Nabij 's Hage, aan de Loosduinsche brug, is de bliksem in een der wieken van een der daar staande molens geslagen, zonder dat daardoor evenwel brand is veroorzaakt. Een groot aantal vensterglazen werd echter door den hagel verbrijzeld. Te Hp is de bliksem in de kerk en de pastorij der doopsgez. ge slagen, ten gevolge waarvan beiden zijn afgebrand. Te Edam is de houtzaagmolen, toehehoorende aan den heer Tengs, in de asch gelegd, terwijl te Zaandam de bliksem de molen van den heer Carpatier heeft getroffende brancl werd echter door diens knecht oumiddelijk gebluscht. 6 Februarij. De verkiezing van een lid van de tweede kamer in plaats van den heer Fransen van de Putte, in het hoofdkiesdistrict Rotterdam is door den minister van Binn. Z. vastgesteld*op Dingsdag 3 Maart De herstemming, zoo noo- dig, zal plaats hebben op Dingsdag 17 maart. Gorinehem, 6 Feoruarij. Door bet zacht winterweder is het begin van den plantengroei reeds algemeen duidelijk te be speuren. Ook zijn enkele ooijevaars, kievitten en eenige vroeg vertrekkende vinken teruggezien. Bij helderen zonneschijn veraangenaamt de leeuwrik door zijn' zang het buitenleven reeds. Vele heestergewassen en enkele boomen beginnen uitteloopen, inzonderheid eenige vroeg bloeijende rozensoorten. De weilanden vertoonen mede al nieuw en schoon groen gras, waartussehen eene menigte madelief jes en sneeuwklokjes hunne bloempjes opsteken. In de nabijheid dezer stad zijn ook al be broedde spreeuweneijeren gevonden. Men gaat in Frankijk altijd voort met het zenden van troepen naar Mexico. Jn Cherbourg o. a. zullen 3,640 man en 483 paarden worden ingescheept; uit Oran \ertrekken te gelijkertijd 1600 soldalen en 300 Arabieren. Hij de laatste bevord<ring tot hoogere militaire betrekkingen in Pruisen bc« inden zich wel 42 vorsten en edellieden maar geen enkel militair uit den burgerstand. Uit Toronto in Canada berigt men dat de oliebron nen te Knniskillen plotseling hadden opgehouden te vlocijen. Op het einde van 1861 bedroeg de europescbe bevolking van Kieuw-Zeeland ruim 100,000 zielen, zijnde in drie jaar eene vermeerdering van 72 pCt. De prins van Wallisfcheeft bij de opening van het parlement zijn zetel in bet huis der Lords ingenomen. De keizer van Oostenrijk wil het oude kasteel Habsbnrg aankoopen en doen herstellen. Een engelsch- mau biedt vijfmaal honderd duizend franken voor dc schilderij van Gal- lait, die de stad Gent onlangs voor dertig duizend heeft gekocht. Pruisen geeft jaarlijks voor het aanschaffen van boeken, kaarteu en in strumenten ten behoeve der marine 200 thaler; Engeland voor hetzelfde doel 200,0u0 pond sterling. Het geven van onderwijs in koraalgezang eu bijbelleziug is bij K. B. den hulponderwijzer te Schermerhorn verboden. Te Stutgard is de beroemde boekhandelaar, Baron von Cotta overleden. Men v\il te 's Hertogenbosch een deficit in de stadskas dekken door verhooging van schoolgelden. De vijf opposanten in de fransche wet gevende vergadering hebben zes amendementen ingediend op het adres van antwoord. Het bi danken van Saxen-Coburg voor de grieksche kroon is officieel te Cobnrg bekend gemaakt. De toestand in de engelsche fa briekt! i strict en blijft verbeteren. De constitutionele vereeniging te Bonn heeft eenparig besloten geen deel te nemen aan de feesten ter viering van den vijftigsten verjaardag r volkswapening, omdat het doel nog zoo weinig bereikt is. In Oosti vrijk worden alle maatregelen genomen om /c>o noodig het leger ten spoedigste op voet van oorlog te brengen. De Tyrol er landdag gaat steeds voort met het beramen van middelen tegen het indringen van ketters. De engelsche commandant op Corfu heeft de staking bevolen van alle fortificatie werken. Gelijke bevelen zijn op de andere eilanden gegeven. Te Breda i'n vle schutters begeerig de exerenieu der militairen bij te wenen. Te - t.r :.hage heeft zich eene commissie geconstitaeerd die zich teu doel stelt de oprigting vsr een nationaal gedenkteeken van Nederlands herkregen onafhankelijkheid. Men heeft te Dordrecht het voornemen eene nieuwe kade aan de ri vier tot stand te brengen, welke van het Groothoofd tot aan den Rietdijk /al doorloopen. De schouwburg te Glasgow is door brand vernield. Het gebouw en de machinerie waren verzekerd voor 144.000. Dit is in 20 jaar de vierde maal dat dit daar gebeurt. Tn Napels wil men eene landweer vermen ter bestrijding der roovers. De pieterspenning te Rome heeft 27 millioen opgebragttocb is er een deficit van 25 milli- oen, behalve 20 millioen rente voor de staatsschuld. Tegen het einde van het jaar zal men 80 utillioen moeten lecr.en. Men vertelt te Parijs dat het vreemden legioen naar Tampico zal gezonden worden. De ka- toenkrisis is nu eerst in het departement van den Boven-Kijn ten volle uitgebroken; 55000 werklieden loopen gevaar binnen kort geheel broode loos te zijn. In 1860 beliep het effectief der engelsche politie en van het korps konstabels 20,760 man, d. i. op de 870 inwoaers één politieman, maar gemiddeld was er een dief op de 115 inwoners. In het laatst van december 1862 waren er in Engeland en Wallis 1,103,540 armen, die uit openbare fondsen werden onder-teuud. De Alabama heeft eene californische post stoomboot genomen met 1, 500,000 dollars. -Keizer Napoleon heeft het model voltooid van een stuk gegroefd geschut voor de marine. Gouda, 5 Februarij. Tarwe, Poolsche per 2400 N. 385, Zeeuwsche per mud 10 a 11, Polder 8 a ƒ9. Rogge, Fransche per 2250 N. t 240, Dantziger pr. 2100 N. 226, Zeeuwsche per mud ƒ7,50, Polder 6,50. Gerst 4,50 a 5,50. Haver 100<fc 3,50. De veemirkt met geringen aanvoer, de handel flaauw. Boter per N. <8 1,10 a 1,16. Dordrecht, 5 Februarij. Tarwe, ofschoon geen hoogere prijzen werden ingewilligd, was de stemming gunstiger. Puike nieuwe 9,50 a 9,70, mindere 9,10 a 9,20, geringe 8,50 a 8,80. Zomertarwe 7,50 a 8,50. Rogge trager, 20 c. lager, nieuwe ƒ6,80 a 7,30, vr. soorten niet ter veil. YVintergerst schaarsch, zakmaat 4,20 a 5, gestort 5,50. Zomer 20 c. hooger, zakmaat 4 a 4,60, gestort ƒ5. Spelt onveranderd 2,70 a f 3. Haver, ini. voeder wel te plaat sen 2,60 a 3,10, dikke minder begeerd 3 a 3,70. Paardeboonen 6 a 6,60. Duiveboonen ƒ7 a 7,50 Witte en bruine Boonen 6,50 a 9,50. Erwten 20 c. hooger, goed kokende bl. 7,10 a 7,20. Mesting 6,50, witte 7,40. Boekweit minder geveild, doch bepaalu ge vraagd. Per 2100 N. verkocht Peel 173 en 175, Mechel- sche 193, Bredasche 190 gelaten. Delft, 5 Februarij. De graanmarkt was heden met ruim voorzien. Alieen Haver was ruimer aangevoerd, waarin goe den handel tot iets beter prij ;en. Tarwe 9,20 a ƒ10. Rogge 7 a 7,30. Wintergerst 4,90 a 5,50. Zomergerst 5 a 5,60. Korte Haver 3,60 a 3,80, lange Haver 2f60 a 3,20. Duiveboonen 7,50. Paardeboonen ƒ6,50. Groene Eiwten 7,50 a 10. Witte Erwten 7,50 a 8, Aan stadswaag gewogen van 30 januarij tot 5 februarij 117/8 en 93/16 Boter, te zamen 3270 N. <S. Hooiboter 56 a 66 het vierde, 1,40 a 1,65 per N. c8. Ter markt 205 mud Aardappelen, hoogste prijs 2, laagste .prijs 1,60. Deventer. 6 Februarij. Tarwe 7,50 a 9,50. Rogge ƒ6 a 6,60. Boekweit 5,25 a ƒ6. Gerst 4,50 a 5,25. Haver 3 a 3,75 Boter per 10 N le s. 25 a 26 2e s. ƒ17 a 18. Zwolle, 6 Februarij. Middelprijzen. Tarwe j 9. Rogge 7,03. Boekweit 6 Gerst 4,50. Boonen 6,90. Aardapp. 1.62. Boter pr. N. <8. 1,12. 20 N. 28,25. Londen, 3 FebruarijBoter, Friesche 124/ a 128/ Kamper 112/ a 118/Kaas, Edam 56/ a 59/en Gouda 40/ a 48/—. 4 Februarij. Graneu. Er was zeer weir.ig eng. Tarwe ter markt, en de invoer van vreemde was ook niet groot, maar er ging weinig om Gerst vast, en Haver meer gevraagd. Sedert eergisteren aangevoerd 360 qr. inl. en 4000 d°. vr. tarwe, 190 qr. inl. en 1230 vr. Gerst, 110 qr. inl. en 300 qr. vr. Haver eu 520 eu 11660 vtjs. meel. 5 Februarij. Aan de veemarkt van heden werden aan geboden 880 Runceren, 239 Kalveren, 3220 Schapen en 130 Varkens. 6 Febr. Tarwe, nominaal; Boter Friesche 124/- a 128/-. GOUDA. Geboren 4 Februarij. Susanna Maria, ouders V. Bakker en N. Ever ling. J .u, ouders T. Vermeulen en A. M. van Eeuwen. Arie, ouu. r# J. Sanders en D. Ooms. 5. Sara Wilheluuna, ouders J. Blom en C van Waas. Gehuwd4 Februarij. A. A. van Orame en W. F. L. Wortman. H. Jager en A. K. van Zutphen. F Geirnaert en M. Audrufa. L. Steenwinkel en M. Heetman. WOERDEN. Bevallen: 3 Februarij. A. M. van Rooijen. geb. van Rooijen. t. M. van Rooijen, geb. van Rooijen. z. M. van Zwieten, geb. den Oud ste, eeu levenloos kind. Overleden 29 Januarij. Maria Anna Elisabeth Bruning, bijna 19 m. 3 Feb. Johanna Schalkwijk, 16 d. 4 Anna Maria Chemem, ruim 65 j. echtgen. van Willem Boogers. OUDEWATER, van 28 Jan. tot 3 Februarij. 1863. Overleden: Geertruida Ravesteijn, 13 m. - Cornelia Hagoort. 14 w. Celia Beek, wed. van Ernst van der Grift ruim 72 j.

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 2