Binnenland. Gemengde Berigten. Ingezonden. *aat, deze bezittingen nas Engeland niet voornemens af te staan. Parijs, 'J Februarij. De voortzetting tier beraadslagingen over het "adres van autwoord levert weinig belangrijks op en nog veel minder eeuig stellig resultaat. De paragrafen worden achtervolgens met overgroote meerderheid aangenomen. artikel in den Monite.tr, waarin de dagbladen tot voorzigtigheid worden aangespoord, geeft aanleiding aan het Joumfdés Debats tot de opmerking, dat nu meer dan ooit te voren de dagbladschrijvers op htimie hoede moeten zijn; maar dat inmiddels de hoogst moeijelijke taak aan de dagbladen opgelegd, aanmerkelijk verligt is- Het genoemde orgaan meent dan ook, dat bet nu eenvoudig kan volstaan met de vermel ding, dat de zinsnede van het adres betreffende Mexico door het wetgevend ligchaam is aangenomen, nadat die vergadering bad gehoord de inlichtingen van den lieer Biilau't en het antwoord van Jeu heer Jules Farre. Le Siècle laat zich vol strekt niet uit over de officiële nota, en onthoudt zich merle «zeheel van eene waardering der laatste discussie in het wet- geveild ligchaam. Men verneemt van zeer goede zijde dat de rc-sische re- verius: op dit oogenbiik ijverige pogingen door den heer de Kisseieff te Home doet aanwenden, opdat de paus door een herderlijken brief de Polen in het algemeen en de poolsche feestelijkheid in het bijzonder tot onderwerping aan Rusland aanmane. De russische regering hecht daaraan zooveel waarde, dat zij met het terugroepen van haren gezant heeft gedreigd. Men gelooft echter niet, dat Pius IX zal toegeven, maar zelfs in het tegenovergestelde geval loepen zijne vermaningen gevaar hetzelfde lot als dat van den herderlijken brief te ondergaan in 1832 door Gregorys XVI aan Polen gerigt en die door de poolsche feestelijkheid werd ter zijde gesteld. Brussel, 7 Februarij. Men verzekert, dat de engelsche ^.gering met de onze eene conventie heeft geteekend, waarbij sij zich verbindt oin voor 9 millioen francs bij te dragen in de kapitalisatie van den schehle-tol. Wanneer dit voorbeeld door de andere mogendheden gevolgd wordt, dan is deze kwestie hare oplossing nabij. Weenen. 6 Februarij. Van eene goed onderrigte zijde verzekert men, dat de voorloopigc m uit regelen zijn genomen om twee brigades naar Gallicie te zenden, ten einde die streek tegen mogelijke gebeurtenissen te dekken. Het aantal russische troepen, ia Polen gestationeerd, 13 niet zoo talrijk aL aanvankelijk werd verspreid. Volgens naauw keurige berigten wordt het aautul gesteld op 110,000 man, van hetwelk, gelijk bekend is, het zoogenaamde russi sche derde gedeelte moet worden afgetrokken, want steeds komt een derde der sterkte van een legercorps bij de Russen uitsluitend voor op het pipier. Er blijft derhalve slechts 80,009 man ov«»r. Hieruit verklaart zich tevens het feit, dat de op-tand verre van algemeen m tg geheeteu worden en hij toch niet met eenen slag kan gefnuikt worden. Ten einde grooter krachtsontwikkeling aan den dag te leggen, is reeds versterking uit Rusland op weg naar Poleu. Men s 'hrijft uit Lemberg: de gallicische landdag is tot 2 Maart verduurd. Men vermoedt dat die verdaging heeft plaats gehad wegens het voorneineu van vorst S.ipieha, om bij de vertegen woo r Hiring pen voorstel te doen tot het zenden van een adres aan den keizer, om langs een diplomatieken weg ten behoeve van Polen tusschen beide te komen. Volgens een gerucht is de markies Wielopolski vermoord, volg - anderen is hij gewond. I)< opstand is in de omstreken van Olknsch steik toegeno men. De insurgenten onder Kurowski zijn voortgerukt tot Dombrowa. Zij hebben beloofd de spoorwegen niet te bescha digen, mits alle treinen op hun bevel halt houden. Berlijn., 8 Februarij. Het huis der afgevaardigden laat /.Ah niet v m den constitutional en weg afbrengen. Daar het antwoord des konings niet gecontrasigneerd is, beschouwt men het voor geene diseu-*-ie. op de gewone wijze vatbaar. Het besluit s mitsdien genomen om bet al.«en op vertrouwelijke wijze, ii.it is zonder officielen vorm in behandeling te nemen. Van ver-rhi! 'iirie zijden dringt men er op am, dat het ais der afgevaardigden een onderzoek in het werk zal doen stellen nair d-*n toestand, waarin de openbare pers zich mans bevindt. Er behoort, naar vele bladen beweren, te worden cagegiar, 1°. hoe vele dagbladen, op last des ministers zijn iti be-iag genomen; 2°. in hoe weinige gevallen procedures daarover het g°volg zijn geweest; 3°. hoe zeer gering het f°tal is der dagbladen, welke later zijn veroordeeld in ver gelijking van de vrijspraken. Dit moet leiden tot den grond ing der latere stappen in het belang der drukpers te nemen. De partij van vooruitgang heeft eergisteren eene verga dering gehouden en het besluit genomen om een ontwerp be- tTentude de ministerieeie verantwoordelijkheid in te dienen. IV commissie van redactie is reeds benoemd en zal zich zoo -poedig mogelijk van hare taak kwijten. Voorts beweert men dat de poolsche opstand zich meer en meer uitbreidt en dien ten gevolge zijn liet eerste en zesde armeecorps met eene divisie van het tweede vereenigd en zal de sterkte «er bataillons op S00 man worden gebragt. Het antwoord des konings op het adres van de eerste kamer, houdt hoofdzakelijk in, dat de volkomen eensgezindheid waarmede het loyale adres is tot stand gekomen, Z. M. aan genaam getroffen heeft. Het zal het doel der regering van Z. M. zijn, met vastheid op het tegenwoordig standpunt te vol harden, doch voor iedere persoonlijke toenadering, die Pruisen» magt en aanzien in het oog houdt, toegankelijk blijven. Gotha, 9 February. De Coburger Ztg. van heden geeft een resumé van de onderhandelingen betreffende de kandida tuur van den griekschen troon. De hertog had vier voor waarden gesteldeene loyale verklaring met de beijersche dy nastie; de goedkeuring van de stenden van Gotha; eene ma- terieele versterking van u riek en land; behoud van zijne positie in Duitscblaml, daar hij slechts ad interim de grieksche zaken wilde waarnemen, totdat zijn neef die kon overnemen. De onderhandelingen zijn afgebroken op de verklaring van den hertog, dat er geen resultaten van te wachten waren. Madrid, 7 Februarij. Bij afwezigheid van den maar schalk O'Donnell heeft de maarschalk Serrano in de Cortes een besluit eer koningin voorgelezen, waarbij de zittingen van dat ligchaam geschorst worden. Deze maatregel heeft een le- vendigen indruk te weeg gebragt. Men gelooft dat een be sluit zal volgen, waarbij de Cortes worden ontbonden. Gouda, lö Februarij. Gisteren avond omstreeks tien ure, viel door een onbekend toeval in het water op de gouwe alhier de persoon van J. v. H., en hij zoude vermoedelijk verdronken zijn, ware het niet dat L. Leeflang, zich te water had begeven, den drenkeling had gegrepen en met de hulp van andere personen op den kant had gehaald. Op Zomerzorg bij Leydeu heeft eene vergadering plaats gehad van belangstellenden in eene goede vertegenwoordiging van onze landbouw-producten te Hamburg en Rijssel, waartoe velen waren opgekomen en waar besloten werd, dat eene comm. zich zou belasten met het opkoopen van vee, en daarvoor een kapitaal van 15,000 a 25,000 zou worden bijeengebragt. Tot deze comm. werden benoemd de hh. J. van der Breg- gen Az., S. de Clerq, J. B. Snellen, mr. J. D. Viruly en P. Yrouesteiju. In de Indépendance Beige leest men het volgende berigt uit 'sllage van den 7 dezer: //Men verneemt en ik haast mij u mede te deelen dat de onderhandelingen tusschen ons gou vernement en het kabinet van Brussel betreffende den afkoop van de Scheide-tol op den besten voet staan. Men twijfelt er hier niet aan, of die onderhandelingen zullen gelijkelijk gaan met die aangaande de aftappingen der Maas. Het handelsver drag zal zonder moeijelijkheid gesloten worden. Aan een art. van de delftsche court, die geenszins onbe paald ingenomen is met het ministerie en vooral niet met zijne houding in den laatsten tijd, ontleenen wij de volgende be langrijke opmerkingen betreffende den nieuwen minister van koloniën: „Wat nu de benoeming van den heer Fransen van de Putte betreft, moeten wij rondborstig bekennen, dat zijne geschriften, zijne staatkundige geloofsbelijdenis en zijue rede voeringen op ons niet dien ongun3tigen indruk hebben ge maakt als bij sommigen het geval is. Het hangt bij de be oordeeling daarvan veel af van het standpunt waarop men zich plaatst. Zoo groote voorstanders als wij zijn van het behoud der gouvernemen ts-cultures en van de voordeelen die daaruit voortvloeijf n, hebben wij toch altijd den grootsten afkeer van de misbruiken, die in het koloniaal beheer mogten zijn ingeslopen. Wij hebben altijd gewenscht verbe tering en vooruitgang in gematigden zin en opheffing van misbruiken, een eindpaal aan het gunstbetoon. Het is de groote vraag of dat doel, dat wij met zoo velen wenscheu, kan worden bereikt zonder nadeel van de groote inkomsten, die de staat uit dc O. I. bezittingen trekt. Is dat mogelijk, dan zouden de belangen van moederland en koloniën krachtdadig kunnen bevorderd worden. Wanneer wij ons nu herinneren, dat de heer Fransen van de Putte in het jaar 1800 in een rotterdamsch orgaan werd afgeschetst als een onafhan kelijk man, een helder hoofd, iemand van liberalen zin en van groote scherpzinnigheid, en grondig bekend met haudcl, scheep vaart, industrie en met onze koloniën;als wij verder op merken, dat toen aldus van hem gewaagd werd: „Hij is met Indie bekend; jaren lang heeft hij er doorgebragt; hij heeft niet in lands bedieningen en dus geene magt hebbende, maar vrij en ongedwongen met den inlander verkeerende, eeue zeld zame keunis opgedaan van de indische zeden, het leveu en de begrippen der Javanen, waarvan de kennis onoutbeerlijk is voor de bevordering van eiken hen betreffenden regerings-maat regel, en die zelfs bij het indische bestuur hoogst zelden zoo volledig wordt aangetroffen; eene kennis tevens die zich niet bepaalt tot enkele localiteiten, wier omvang niet lijdt door hare diepte, want hij heeft <lcor talrijke reizen geheel Java gezien en loeren kenuen." Wanneer wij verder van hem gemeld vinden (bij zijne aanbeveling tot afgevaardigde in 1860) //hij zou in elk opzigt een bekwaam, onafhankelijk, waardig verte genwoordiger zijn." Dan mogen we niet uit oppositiezucht hem reeds dadelijk veroordeelen. Letten wij daarbij verder op zijne staatkundige geloofsbelijdenis, die hij 7 febr. 1862 in de ver gadering der kies vereeniging Orde te Rotterdam heeft afgelegd, dan mogen wij hem ook op dien grond voor als nog niet bestrijden. Hij wees toch op vier hoofdbeginselen waarop voor Indie moest gelet worden1°. Dat men wake voor het rustig en voortdurend bezit van die koloniën, niet alleen uit materi eel belang, maar omdat het slechtste europeesch bestuur nog beter is dan het beste inlandsche. 2°. Dat men het verschil van toestand, van landaard, godsdienst, zeden, gebruiken, be grippen van bezit niet uit het oog verlieze en niet vergete den invloed, dien een tropische zon uitoefent op 6° breedte. 3°. Dat men eiken maatregel dien men neemt, eerst en vooraf toetse aan de belangen van de schatkist. Indie brengt veel op, maar kon bij een goed geleid wordende ontwikkeling meer produce ren, zonder de lasten der bevolking te verzwaren. 4°. Dat men bij de zorgen voor de moeder ook vooral niet vergete de be hoeften en regtmatige eischen van het zich op grooten afstand bevindende kind." Letten wij nu verder op de redevoeringen, die de heer Fransen van de Putte sedert zijne optreding in de tweede kamer en bepaaldelijk in december jl over de koloni ale aangelegenheden heeft gehouden, dan hebben wij daarin meenen te bespeuren een hart, dat warm klopt voor moederland en koloniën,; dan blijkt daaruit, dat hij volstrekt geen vijand is van het cultuurstelsel; dat hij het niet aanvalt; dat zijue oppo sitie gerigt is tegen de misbruiken; dat hij een overgang wil tot een toestand, dien hij veel beter .acht; dat hij het cultuur stelsel vooralsnog een noodzakelijk kwaad acht, en dergelijke verklaringen meer. In Pruisen moge het mogelijk zijn, zonder budget te regeren, in Griekenland zonder koning, in Frankrijk zonder medewerking des volks, in Italië zonder de eenheid, in Hespen-Kassei zonder kamer, in Engeland zonder Gods genade, in Nederland is het regeren onmogelijk zon der minister van koloniën. Daarom is er dan ook weder een minister van koloniën nadat de portefeuille eeui- gen rijd was vacant gebleven. De heer Uhlenbeck mogt geen genade vinden in de oogen der jonkerpartij; zal de heer Fran sen van de Putte het haar naar den zin kunnen maken? Ongetwijfeld neen. Hij is ook van het geloof, dat vrije werk zaamheid in Oost-Indie de ware nijverheid zal in het leven roepen, die men er nog niet kent; hij is van de leer, die de belijders der nieuwere koloniale politiek huldigen. Die leer is gevaarlijk, zij heult met de staathuishoudkunde, en kleeft het gevoelen aan van Hugo de Groot: Niets is verderfelijker voor een staat en verhaast zijn ondergang mcr, dan een pn~ matige gouddorst. En wij zijn zoo aardig op weg geweest, om Spanje na te doen, dat tot Peru en Mexico riep: „Goud, inillioenen!" en dat door die millioenen lui werd eu ten onder ging. {Fr. Ct 'S Gravenhage, 8 Februarij. Gisteren avond is aan de leden der tweede kamer rondgedeeld het voorloopig verslag van de commissie van rapporteurs over het wetsontwerp betreffende de cultuuronderneiniugen in Nederlandsch Indie, door den af getreden minister Uhlenbeck voorgedragen. Nagenoeg eenparig meende men, dat er behoefte bestaat aan regeling van geheel het onderwerp der cultuur-ondernemingen buiten overeenkomst met het gouvernement. Het ontwerp zelf ondervond, zoo als bekend was, grooten tegenstand uit verschillenden hoofde. 9 Februarij. Heden zijn rondgedeeld de ontwerpen van wet aan de tweede kamer aangeboden1°. tot regeling van <le exploitatie der staatsspoorwegeuen 2°. tot bekrachtiging van sommige artikelen eener concessie van exploitatie van staatsspoorwegen. Het hoofdbeginsel van het eerste ontwerp is: de exploitatie wordt, naar de bepalingen van deze wet, aan bijzondere ondernemingen bij concessie gegund. Zoo de exploitatie op geene aannemelijke voorwaarden is te gunnen, geschiedt zij van staatswege. Rotter dam, 10 Februarij. De kiezersvereeniging Orde heeft heden tot kandidaat voor de tweede kamer in plaats van den heer J. D. Fransen van de Putte, gesteld de beer W. A. Viruly Vcrbrugge, burgemeester van GorincUem. Woerden, 10 Februarij. Door den gemeenteraad alhier zijn op 6 dezer tot hulponderwijzers aan de school voor kos teloos onderwijs, benoemd de hh. H. Kok van Utrecht en A. H. van Westing van Maarsen. °or een lid van de tweede kamer te Zierikzee zijn zooveel kandidaten als voor de grieksche kroon. Ook Spanje zal weder troepen moeten fcenden naar Cochinchina om de Franschen te helpen. Men beweert dat de Turken de hand hebben in den poolschen opstand. Dat hebben zij dan tocb van de Russen geleerd. Er is reeds tot een bedrag van ruim twee millioen geteekend voor eene vernieuwde poging ter verbinding van Europa en Amerika door een telegraafkabel. De senaat der unie te Washington heeft een voorstel aangenomen, waarbij verklaard wordt, dat „Frankrijk door de wapenen tegen Mexico te voeren, het volkenregt heeft geschonden. Chili heeft een gezant naar Mexico gezouden om den pre sident Juarez zijne sympathie te betuigen. De koning der klopgeesten, de aiuerikaan Hume is op de tuilerien voor den keizer cu de keizerin werkzaam geweest als medium. -Men vertelt, dat Mazziui over oosten- rijksch gebied naar Caprera is gegaan, om te confereren met Garibaldi. Bij den brand der doopsgezinde kerk en pastorij te Hp is de belang rijke bibliotheek van den predikant met vele zeldzame werken geheel ver nield. Garibaldi heeft aan zijne vrienden te Groningen een beleefd briefje geschreven. Den 5 febr. bedankt de landdag te Coburg haren hertog voor het weigeren der grieksche kroon en den 6 febr. verzekert Palmerston, dat men daarover nog druk onderhandelt. De pmisische afgevaardigden kregen staanplaatsen op het concert ten hove. Men wil te Parijs eenige zetels in den senaat erfelijk maken. Te Londen z;jn welgeslaagde proeven genomen met den pneumatiscben of luchtdruk toestel tot voortdrijving van wagentjes met briefpakketten door onderaardsche buizen Te Meppel heeft men besloten tot de oprigtirg van een goed ingerigt gymnasium. Geheel Nederland ziet verlangend nit naar zulk een w-ouder. In Mexico vergiftigt men de Franschen met strijchnine. Het fransche dagblad van Petersburg erkent dat de ligting van rekruten in Polen niets dan een valstrik was om bet oproer nit te lokken en alzoo de ontevredenen uit te roeijen. Edele staatkunde 1 Het antwoord van den prnisischen koning op het adres der tweede kamer is den presi dent Grabow ter hand gesteld dcor een gensdarme. Duizend Arabieren worden voor Mexico ingescheept. Het zijn rijwilligers tegen hooge soldij. De heer Soetens wil een paardenspoor leggen tnsseheu Arnhem en Nijmegen. Den 5 febr. is te Hardegarijp de bliksem in den toren ge slagen, waardoor deze en het kerkgebouw in korten tijd een prooi der vlammen werd. De commissie door de italiaanscbe kamer aftezonden om een onderzoek in te stellen naar de rooverijen in Napels heeft eene eerewacht van 3000 man infanterie en een regiment kavallerie. Bij een portretschilder is door koningin "Victoria eeue groep besteld van het bruidspaar en verdere familie, waarvoor hem 36,000 wordt betaald Een kaperschip der afgescheiden amerikaansche staten kruist in de baai van Bengalen. De generaal Forey zal de stad Mexico niet voor half maart innemen. In Frankrijk bestaan tegenwoordig lf'00 dag- en week bladen, waarvan er alleen te Parijs 576 het licht zien. Italië wil met de euiopesche staten handelsverdragen sluiten op den voet ian het met Frankrijk geslotene. De voortdurende westelijke winden bedreigen ons met eene koude lente of een buitengewoon droegen zomer. Op uit. december 1860 bedroeg de bevolking van Java en Madura 12,716,717 .zielen-, Europeanen 22,603, Chinezen 149.424, Arabieren 6133, andere vreemde Oosterlingen 26,235, inlanders 12,514,262 I)e onderkouing van Egypte inaakt zich gereed den sultan zijne hulde te gaan betuigen. De gewezen koning van Griekenlaud schijnt zich te willen tevreden houden met een groote rekening van schade en onkosten. Men beweert dat de zuidelijke amerik. staten in Europa eene leening van 24 millioen gulden gesloten hebben, die tegen 90 pC*. uitgegeven wordt. De Fran schen hebben te Acepulco wapenen gevonden, die af komstig bleken uit de Vereenigde staten. Een nocrd-brabantsch predikant houdt ook corres pondentie met Garibaldi. Eenige dagen geleden hebben wij gezien, dat een adres aan Zijne Exc. den Minister van financien is ingezonden, strek kende tot verzoek dat eene strengere controle zal gehouden worden op de boekhouding, het beheer en de verantwoording van gelden, door de ambtenaren van de nederlandsehe bank. Het feit, dat daartoe aanleiding gaf, is van algemeene be- kendheid-, een der hoogste ambtenaren aan de bank heeft op schandelijke wijze eene zeer aanzienlijke som verduisterd en zich uit de voeteu gemaakt. Die daad hoe slecht ook op zich zelve, wordt te verachtelijker wanneer men het hooge standpunt na gaat, waarop de dader geplaatst was. In het genot van het volste vertrouwen, en een hoog inkomen, vorderde echter eene buitensporige, verkwistende levenswijze meer en meer. Gewis waren bij een uaamvlettend toezigt op het geldelijk beheer, handelingen ontdekt, welke welligt reeds vroeger aange toond zouden hebben, op welk een onwaardige wijze misbruik werd gemaakt van het onbekrompen geschonken vertrouwen. Ja, het is waar, eene controle bestond er, maar hoe weru die uitgevoerd? was het niet meer de vervulling eener formaliteit, dan wel eene grondige verificatie, zooals het belang der zaak eischte. Maar hier scheen die strenge opname der gelden, die er moesten zijn, krenkend en vernederend voor zulk eenen hooggeplaatsten ambtenaar, zulk een toezigt is wel noodzake lijk en gebiedend voor mindere comptabelen, die door eene bekrompene financiële positie, al zeer ligt verleid worden om eerst tot eene leening uit de kas hunne toevlugt te netnen, om later van erger tot erger vervallende, eindelijk alle begin sels van eerlijkheid vaarwel te zeggen, maar dat was niet denkbaar bij iemand van dien rang en stand in de maat-

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 2