Nieuws en Advertentieblad Omstreken. voor Gouda en n. Overzigt. Dondek tij^9 februarij. Üuitcnlanb. 1SÖ3. 93. tv. '7. Ë.-Ï3 Uitgave van A. BRINKMAN. - V* A. de 3 ijl. -• .Ecu- Lange TiendetcegD. n°. 6], aan- 360 SClut- er. sbeek Maria >u tiers GOUDA, 18 Februarij. ‘ij. bleven De prijs der Advertenties van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. Deze Conrant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden Is/2,franco p. post ƒ2,25 De inzending der IJkertentiën. kan geschieden tot des morgens ten 11 ure. De oorlog in Noord-Amerika levert nog hoegenaamd geen uitzigt op eenige beslissing; aan het innemen van Richmond, den hoofd zetel der opstandelingen schynt voor het oogenblik niet gedacht te kunnen worden, de stad wordt ontoegankelijk, daar de wegen en omstreken door den buitengewoon zachten winter en de regens in moerassen veranderd zijn. De noor delijken beramen dan ook weder ondernemingen tegen de zui- GOUDSCïS COURANT, 4 Londen, 15 February. De minister van financiën heelt kennis gegeven dat hij eerlang eene voordragt zal indienen, strekkende om aan bijzondere spaarbanken gelegenheid te geven, gelden over te diagen in de spaarbanken van het gouverne ment aan het postkantoor, waar zich thans tusschen de anderhalf en twee millioen bevinden. Verder heeft de minister het plan de doorloopende 3 pCt. annuiteiten der nationale schuld in 21/s pCt. te veranderen, en voor het verschil afloopende^mrrri*-. teilen te geven. Het voornaamste punt in 's ministers aankon- eenkomsten met Rusland sluit, die moeten medewerken tot het bedwingen van den opstand, maar te Parijs en Londen beden king baren als begin van interventie. Oostenrijk, overigens in dezelfde positie, is Rusland minder genegen en wil door ^strikte onzijdigheid zijn invloed verhoogen in Duitschland, waar het volk den opstand toejuicht en de herstelling van Polen wenschtc De berigten over den opstand zijn onvolledig, onzam en han gend, onzeker; het gcheele land schijnt in beweging, de ves tingen in handen der Russen, de strijd wordt met hevige overbittering en afwisselende kans gevoerd. delijke'r streken; maar'die bijzondere expedition, mogèn zij al Rëéds 'Verneemt ïntn afgrjschjke bijzonderheden gelukken, kunnen geen overwegenden invloed oefenen op het einde van het droevig pleit. Voeg nu daarbij, gedurige af wisseling van legerhoofden, wantrouwen in het uitvoerend be wind, gebrek aan geld, desertie, moedeloosheid volgende op overspanning, en het zal niemand vreemd voorkomen, dat de strijd minder levendig gevoerd wordt; maar toch blijven haat en afschuw gloeijen in de gemoederen, toch blijven de ooren gesloten voor vreedzamen raad. En waarlijk schikking schijnt onmogelijk, zoolang het zuiden niet inziet, dat de slavernij ophouden moet. De hoop op de bereiking van dit doel zal tot volharding bemoedigen en die uitkomst is elk offer war dg. Ook de poolsche zaak is onvatbaar voor vreedzame schik king; het onregt Polen aangedaan, kan niet verjaren; het poolsche volk is altijd in zijn regt als het voor zijne zelf standigheid strijdt. Geen Nederlander kan dit regt miskennen zonder zich zeiven te verloochenen. Toch moeten wij den opstand als een groot onheil betreuren, omdat de kans op het welslagen zoo gering is; indien toch geene birtengewone om standigheden tusschen beide karnen, is de uitkomst niet moei jelijk te voorzien, vernieling des lands, uitmoording van de bloem des volks, algemeene verarming en uitputting, om nog eens jaren lang rust te genieten onder de weldadige heer schappij van russisebe willekeur. Te vergeefs steken de vertrapte Polen de armen smeekend uit naar de hulp van andere volken. De vrienden van regt en vrijheid mogen hun geregen zijn, de gouvernementen ont houden zich of zijn vijandig; de politiek verbiedt elke onder steuning. Pruisen is vijandig gezind, het bezit een gedeelte van den poolschen buit, het vreest voor het overslaan van den brand, en de gezindheid van het tegenwoordig bestuur is echt russisch. Daarom is het weinig te verwonderen, dat het over ran ge pleegde wreedheden, die in zoodanigen oorlog wel zelden achterblijven. Frankrijk verspilde onder Orlt..ns telken jare een tal van ijdele woorden ter gunste der Polen, de keizerlijke regering versmaadt deze weelde, en Frankrijk maakt zich zelf ouscha- delijk door zijne verre togten naar vreemde lauden, die de jdele franschen niet eens bevredigen door roemrijke overwinningen. Noch Mexico, noch Cochin-China beantwoorden aan de inatigste verwachtingen; het duurt lang in Mexico en het begint op nieuw in Cochin-China en geene schitterende bals kunnen het misnoegen stuiten, dat in stilte toeneemt en der keizerlijke regering hare glorie ontneemt. Italië heeft gebrek aan geld, Griekenland aan een koning. Het eerste is een zeer gewoon, het laatste een zeer vreemd verschijnsel. De groote kwestie in Italië rust, want Garibaldi is nog niet geheel hersteld, en zijn koning zal hem gaarne zien vertrekken naar Polen, als hij dwaas genoeg is om Rome daar te gaan zoeken. Griekenland aan zich zelf overgelaten gaat der regeringloosheid te gemoet. De toestand waarin Europa verkeert, wekt ernstige bedenkingen en de minste onvoorziene gebeurtenis kon de ernstigste gevolgen na zich slepen.

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 1