Nieuws- en voor Gouda en Omstreken. I Advertentieblad 9 ÖL LJ Donderdag, 20 February. ISO 3. M? 05. Overzigt. E 33 I I J, i. 7, /1G IX- an 50 Uitgave van A BRINKMAN. GOUDSCHE COURANT Bron, I i der i de. 19. I 16 18 d. Greer- k. Irika, ruida, even :rs. GOUDA, 25 February. >580 I qr. eel. aan- en kal- /16 /b 5 te Deze Conraul verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de des avonds te voren. De prijs per drie maanden is ƒ2,franco p. puaty°, 25 De inzending der Advertentién kan geschieden tot dee morgens ten 11 ure. i S/16 Lange Tiendeweg, D. n°. 61. j De prijs der Advertentien van éen tot zes j regels met inbegrip wn het zegel is 80 Cent, voor el1 ii rc;-el daarboven 10 Cent. Bungewone letters worden berekend naar I plaatsruimte. schap vervallen; de sporen vertoonen zich reeds, zij beho.ven een bekwaam en krachtig vorst om door veelzijdige ontwikke ling uit de vernedering opgebeurd te worden en met eere de plaats te hernomen onder de beschaafde vclken, die zij in vroe ger eeuwen zoo luist rrijk innamen. Turkije juicht in de bezwaren, die zijnen onverzoenlijken vijand drukken; Rusland dat gereed stond zich op nieuw te mengen in de oostersche verwikkelingen ziet zich gedwongen zijne troepen van dt turksche grenzen terug te roepen en zal in de eerstvolgende maanden niet bij magte zijn eenigen invloed te oefenen op de daar hangende kv.estien. Zoo krijgen de Turken de handen wat ruimer, hoewel zij nog genoeg te doen hebben om de andere hoewel gunstiger gestemde mogendheden van zich af te houden. In de Donauw r^tendommen is eene partij, die den nieuwbakken vorst wil verdringen, en zich cp den sultan beroept; in Servie ducht men een nieuw conflict en in Dalmatie vreest men voor een opruer en voorziet men de overkomst van italiaansche benden. Rustig mogen wij al die woelingen gadeslaan, Nederland viert feest, wijdt alle krachten aan handel en nijverheid en spilt zijne schatten niet aan dwaze ondernemingen maar aan de ver- ring zijner handelswegen. Vrije en verlichte instellingen verzekeren ons het genot der edelste gaven, het volk getuigt van liefde voor koning en vaderland en de raadslieden des konings zijn edele en bekwame mannen, die in den geest des tijds ontwikkeling en vooruitgang huldigen. En toch bij dit alles is de gezigteinder beneveld; de uitstekende voortreffelijk heid, de gekende regtvaardigheid van den minister aan het hoofd des bestuurs geplaatst, zelfs door tegenstanders gehuldigd, wekt den nijd van kleine zielen en den haat der onregtvaar- dige eigenbaat; werd hij een jaar geleden door de radeloosheid zijner benijders en vijf len als de eenige aangewezen, die de miskende waardigheid der regering kon herstellen, weldra vatte men weder moed, en door zijn onmiskenbaar overwigt in veelzijdigen aanval bedwongen, bezigde men nogmaals het vroe ger aangegrepen middel van leugenachtige insinuatie en hatelijke agitatie en nu bepaaldelijk ten aanzien der koloniale belangen en deze poging gelukte in zoo ver, dat de vijanden van den vooruitgang reeds meenden te zegevieren. Nederland is dank schuldig aan den nieuwen minister van koloniën, die met zelfverloochenenden moed de aanvaardde om het vooroordeel en den laster bestyijdi De tw’eede kamer is na twee maanden rust weder bijeeng De poolsche opstand heeft in hooge mate de algemeene be langstelling gewekt, en de, den Polen allerwege, gunstige gezind heden der dagbladen getuigen van den toenemenden invloed der vrijzinnige beginselen, die het onvervreemdbare regt huldi gen eener diep rampzalige natie, die nu bijna eeu eeuw geleden het slagtoffer werd der booze heerschzucht van gewet enlooze naburen. Maar het is wel zeer de vraag of die algemeene sympathie eene hand zal uitsteken om den ondergang te voor komen van het volk, dat reeds meermalen met voorbeeldeloozcn heldenmoed gestreden heeft voor het herstel zijner zelfstandig heid. In Engeland zal het niet ontbreken aan schoone rede voeringen en aandoénlijke betuigingen, die echter niet door daden zullen bevestigd worden, en al waren Frankrijk de hander niet gebonden door den langen duur en de inspanning zijner mexicaansche expeditie zou het toch ook niets meer ten beste hebben voor zijne poolsche vrienden dan groote woorden en ijdele manifestatien. De eenige hoop der Polen op krachtige ondersteuning kan rusten op onverwachtige gebeurtenissen, hetzij in Rusland zelf, waar de nabijzijnde invoering der emancipatie aanleiding kon geven tot oproerige bewegingen,hetzij onvoorziene voorvallen in de aangrenzende rijken. Oostenrijk overigens ook min gunstig jegens Rusland gestemd, schijnt zich in zijne tegenwoordige constitu tionele rigting bijna te schamen over het aandeel, dat het vroeger hud in de verdeeling van Polen, het wil onzijdig blijven en de Russen niet ondersteunen in hun verdelgen, mits zijne poolsche onderdanen stil en rustig blijven en de hand niet uitsteken naar den verboden boom der vrijheid. Pruisen, dat wil zeggen, de pruisische regering (want het volk begrijpt het geheel anders) heeft partij gekozen voor Rusland en eene overeenkomst gesloten, die het beginsel van noninterventie ver loochent. Dit gedrag wekt algemeene verontwaardiging en verontrust de mogendheden, en men verwacht dat Oostenrijk zich voegen zal bij Engeland e» Frankrijk om ernstige vertoo- gen daartegen te doen m daarvan niet af te laten voor dat Poien weder door zijne bloeddorstige onderdrukkers tot rust is gebragt. De tijdingen uit Griekenland luiden niet gunstig; aan zich zelven overgelaten, moeten de Grieken wel tot twist en partij- H

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 1