Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. I y rS> Donderdag, 5 Maart. 1S63. Overzigt. I 1 a Uitgave van A. BRINKMAN. Lange TiendewegD. n°. 61. 20. feu 1G J G GOUDSCHE COURANT. ;ren vr. en ria 311- LU- C. der del. »C. c. Ja- eel. U- 26. GOUDA, 4 Maart. an- L48 ren Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is/2,franco p. postƒ2,25. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot des morgens ten 11 ure. en onefléh i De prijs der Advertentiën >an een tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, vóór I eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar I plaatsiuimte. land. Men kan, bij de onvrijheid die ook daar heerscht, weinig zekers vernemen van den zin des volks. Het is wel zeker, dat men daar niet tevreden kan zijn onder den druk der willekeur en het gemis van alle redelijke vrijheid. De keizer is niet gewoon zijne inzigten bloot te leggen, hij vindt lust zich in eenen nevel te hullen, maar zijne houding in den laatste» tijd tegenover Italië moet velen, die vroeger nog eenig ver trouwen in zijne bedoelingen stelden, van hem vervreemden en de rampzalige expeditien, met roekeloozen overmoed naar k verre onherbergzame stranden ondernomen, moeten aller ge moederen verontrust»Hoeveel menschen zijn opgeofferd, hoeveel schatten verspild om niets te verkrijgen. ïn Mexico komt men geen stap voortuit en in Cocuin-China is het verkregene niet te behouden. In Spanje is het ministerie bezweken en het schijnt moeije lijk te vallen een ander bijeen te brengen. Oostenrijk blijkt ernstig bedacht op bezuiniging, hervorming en vooruitgang, ofschoon het onbuigzame Hongarije en het vijandige Venetie onoverkomelijke bezwaren opleveren. Engeland zal feest vie ren, en den luister van zijnen rijkdom vertoonen ter gelegen heid van het huwelijk van den prins van Wallis met de deensche prinses. Onze tweede kamer heeft de discussie aangevangen over een wetsontwerp van het hoogste gewigt. De regeling van het middelbaar onderwijs is dringend noodzakelijk, daar wij te dezen aanzien achterstaan bij andere volken. Het wets ontwerp, welks juiste beoordeeling hoogst moeijdijk is, bevat ongetwijfeld veel goeds. Doch het geldt hier eene voor ons nieuwe zaak, de ondervinding moet nog verkregen worden; gebreken openbaren, die eerst bij de toe- het is hoog tijd handen aan voor de verdere vorming des de eischen des tijds. De vaststelling dezer wet verbazen den invloed zijn op de volks-ontw’ikkeling krachtigen steun bieden aan stoffelijken vooruitgang en zij zal leemten en passing ingezien worden; maar het werk te slaan en te waken volks na kan van eu een geestelijke verheffing. Wij zien immers hoeveel goe-’s in de laatste jaren is tot stand gebragt door de nieuwe wet op het lager onderwijs, die niet geacht kon worden zooveel voortreffelijker te zijn dan de vroegere, maar die een stoot gegeven h^eft tot belangrijken vooruitgang, terwijl het hier geldt de regeling e^nar nieuwe zaak, die tot heden was overgelaten aan will< concurrentie. Het ontbreekt niet aan eene menigte tegenstrijdige berigten betreffende den poolschen opstand, die, al naar de bron waar uit zij ontspruiten, den Polen of den Bussen gunstig zijn; maar hec ontbreekt geheel en al aan eenige eenigzins zekere voor stelling van den eigentlijken stand der zaak, die zoo groote belangstelling in geheel Europa wekt. Het is niet mogelijk de waarheid of letgeuturbiightid uit -te maken der verschillend^ geruchten. Naar allen schijn beproeven de Polen het ónmogelijke en verspillen zij hun bloed en hunne kracht in eene wanhopige poging. De regtvaardigheid hunner zaak wordt slechts door enkele openbare vrienden van geweld en onderdrukking betwij feld, de engelsche bewindslieden verklaren onliewimpeld, dat de Russen al hunne beloften geschonden hebben en door hunne geweldenarijen den opstand uitgelokt. Wat baat echter deze erkentenis en de sympathie der regeringen en bevolkingen, als zy op nieuw bezwijken moeten in den ongelijkeu strijd. De pruisische koning reeds zoo zeer in tegenspraak met den zin des volks heeft door het sluiten der conventie met Rusland de maat volgemeten, en niet slechts de afkeuring der vertegen woordigers, maar die van geheel Europa op zich geladen. Wel is die conventie nog niet geheel bekend schijnt men bedacht die vooraf te willen wijzigen, om den ongunstigen indruk te temperen, maar dit zal niemand bevredigen, daar de intentie gebleken is. De handelwijze van het pruisische ministerie bedreigt meer nog dan de poolsche opstand, de rust van Europa. Engeland en Frankrijk en, naar men hoopt, ook Oostenrijk zullen ter gunste van Polen aandringen op de handhaving der reeds zoo dikwerf geschonden weener tractaten; maar zouden daaruit geene nieuwe moeijelijkheden kunnen voortkomen? Anderen hopen in het belang van Polen op aanstaande on lusten in Rusland, bij gelegenheid der emancipatie van eenige raillioenen lijfeigenen, of spreken van misnoegen en gisting in Finland. Zoo iets kon waarlijk meer helpen dan de diploma tische vertoogen der groote mogendheden; want zelfs het ves tigen van een fransch observatiecorps aan den Rijn zou Pruisen wel wakker schudden, maai’ weinig invloed oefenen op het lot der Polen. Over Frankrijk valt niet veel meer te zeggen dan over Rus-

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 1