Buitenland. Binnenland. Gemengde Berigten. Londen, 2S FebruaryIn de zitting van bet lagerhuis beeft de heer IIcnnessy voorgesteld om aan de koningin een adres aan te bieden tot aanbeveling eener vriendschappelijke tusschenkoinst ter gunste van Polen. Het voorstel werd door eenitre leden ondersteund, door andere bestreden; na eenigc discussie nam lord Palmerston het woord en verklaarde, dat de vriendschappelijke gezindheid van het parlement ten opzigle ran Polen hem niet verraste; bij moest, wat hij reeds dikwijls had ^e. t'gd, herhalen, dat Rusland de verdragen betreffende Pol engste f-t'hn.niir heeft geschonden; i ij meende, wat hem per soonlijk betrof, te kunnen gelooveu, d t de conventie niet ge- ratiheerl zou worden, maar buiten werking blijven; was dit i.irï het geval, >o deed zij Pruisen schande aan. De lord hoopte, dat de mcnschlievende russische keizer eene amnestie, en, zoo als het w eener tractaat verlangde, eene constitutie aan P 'en zou verlecnen. Engeland bezit het regt, maar is niet V pligt, om in Polen tusschen beide te komen, zoo eindigde i rl i'.ilirer-t-m; h'j verzocht tevens het huis, om de verdere ,1 i et ministerie over te laten. De heer Hen- uessy trok daarop zijn voorstel in. Parijs, February. De verwikkelingen wegens den pool- viicu opstand zijn juist van pas gekomen om de aandacht van de mextCMBsdtft expeditie af te leiden. De positie van den genenua] Forey btjjkt xeer hagebelyk te weren. Die krijgs overste was namelijk voornemens het allereerst Puebla aan te tasten, maar die siad is zoodanig versterkt, dat het tegenwoor dige expeditiecorps niet toereikend is. li j wilde daarom op hel vroeg» re plan terugkomen en in de eerste plaats tegen Mexico pruiken, maar ook daartoe zijn versterkingen noodig, wilde de generaal zich mei aan een gei jk.ij ligen aanval zijner voor- en achterhoede door de bezettingen van Mexico en Puebla blootsteilen. Dientengevolge worden reeds de noodige vaar tuigen in gereedheid ge'jragt om de getalsterkte van het ex peditiecorps tot 90 of 100,000 man op te voeren. Daarbij komt nog dat de soldaten van Juarez rijkelijk door de zuid- amerikaamche republiek van alle benoodigdheden, niettegen staande hel gestrenge toezigt der franschcn, worden voorzien. Dc htvr Si. Mare Girardin heeft in het Journal des Dé- bat> eea artikel ter gunste der Polen geschreven. Hij wijst op de vele opstanden, die in Polen plaats hadden tot herstel tier n itiun:di:rit. De li eu zeggen: wij zullen ook thans den op-iai.d bedv. iugen. Maar vraagt de schrijver, hoe lang zal tie onderwerping duren Juist zooveel tijd als noodig is om de tegenwoordige kinderen tot jongelingen te d ten opgroeijrn. Elk geslacht in Polen rijpt op zijne beurt voor den opstand. En daarom is Polen niet alleen het zwakke punt van Rus land; maar Polen, zoo als het thans is, is ook voor Europa eene bron van voortdurende onlusten; het is een vulkaan, wiens uitbarstingen bijna periodiek wederkeeren. Is het nu in het belang van Europa, om zulk eene bron van onlusten te laten bestaan'r Volgens den schrijver zijn er slechts twee wegen open om het kwaad dat bedreven is te herstellen: door geweld of door voorzigtigheid; door den opstand of door transactie. Maar zooveel i- oker, dat de poolsehe kwestie dringend eene oplos sing eisi-ht. Het P« len van ls32, dat is é»'nc en dezelfde natie vormende met Rusland, zoo als keizer Nicolaas gewild heeft, is thans niet meer mogelijk. Er moet een Polen zijn, zoo als Ier l het in 1815 beloofd Reeft, of een nog meer on— ■:'a.oikelijk Polen, overeenkomstig het oude rijk, zonder de •nmaüge misbruiken. Aan de Maden zijn de meest stellige bevelen gegeven, oa zoo weinig mogeigk over Polen te spreken. De heer Havln, de ho 'dredacteur van den Siècle, is zelfbij den minister ont laden _eu ion, di«- h m zeer op het hart heeft gedrukt, om ili - g. t -_r Ihi id in acht te nemen. I d art. Niet slechts de berigten uit Mexico luiden uit Goefcin-Cbma. De fianadn rlooh voogd heeft onophoudelijk gevraagd om versche troepen en «aar n;et spoedig genoeg aangevoerd werden en het ge- vaar mei len dag steeg, beeft men ia allerijl twee regementen •pain reqm naar Codün-Cbina overgebragt. In het besobomen bet voor eene onmogelijkheid wn meester srmda van de »ehin-Chiue/cu, zoo lang de Franscben nie; in het bezit zijn van Hué. De admiraal Bo- nard beweert evenwel dat hij 10,000 man nieuwe troepen moet hebben, v»Nr die expeditie met kans op goed geluk le onderin men is. Men heeft dientengevolge besloten een ge- dceltc van de troepen die zich in China bevinden, onder de be velen van den heer Bonanl te stellen. Ook hier ter stede heerscht eene zekere gisting. Gelijk meest altijd het eene kleinigheid die tot de agitatie aanleiding maar dat daarachter de werkelijke ontevredenheid der bevolking schuilt over den tegenwoördigen stand van zaken, behoeft wel niet gezegd te worden. 2 Maart. De Moniteur constateert, dat het moeijelijk is zich een juist denkbeeld te vormen van den staat van za ken in Polen, aangezien de depêches, al naar mate van haren oorsprong, de zaken in een ander licht plaatsen. Brieven van Vera-Cruz van 1 februarij melden: De Franschen hebben definitief Tainpico en Jalapa ontruimd. Bij het verlaten van Tampico hebben zij eene kanonneerboot ver brand, daar deze de rivier niet kon afzakken. Zij hebben insgelijks de hutten der visschers, die tot wijkplaats van den vijand dieuden, verbrand. De admiraal Jinien de la Gravière heeft zijne vlag gehe- schen aan boord der Dryade. Er valt voorts geen nieuws te melden. Alen hoopte dat generaal Forey in de maand maa.'t het beleg voor Puebla zal slaan. De gezondheidstoestand vnn het leger is voldoende. De beloofde hervormingen in Rome blijken weder op niets te zullen uitloopen. De betrekking tusschen Parijs en Rome wordt er minder welwillend door; de reis der keizerin zou daardoor geheel vervallen. De zaken loopen te Rome trouwens weder zoo, dat kardinaal Antonelli op nieuwr ziju ontslag heeft gevraagd, dat echtei niet is aangenomen. BPUSSel, 28 Februarij. De afgevaardigden hebben gisteren, met 77 tegen 19 stemmen, het door de regering aangevraagde crediet van 100,000 fr. voor muurschilderingen aangenomen. Daarna is de begrooting voor binnenlundsche zaken goedge keurd, met algemeene (83) stemmen. In de bijeenkomst der kamer op lieden heeft het ministerie de autwerpsehe kwestie tot eene kabinets-kwestie gemaakt. Zij heeft de zege behaald met 40 tegen 18 stemmen, na hartstog- telijke debatten. Weenen, 28 Febr. Van eene goed onderrigte zijde wordt verzekerd, dat onze regering eene vrij scherpe nota aan het russische kabinet heeft gezouden, waarin op de herhaalde schen ding van grondgebied wordt gewezen en verklaard, dat de re gering die niet andermaal zal dulden, in dien zin zijn bevelen gezonden naar de troepen welke aan de grenzen zijn gestati oneerd. De sedert langen tijd voorgenomen vermindering van het gezamentlijke leger heeft thans door een maatregel der regering definitief haar beslag gekregen. Men verneemt na melijk, dat de keizei het besluit geteekend heeft, waarbij het ctaliaausche leger, door het verleenen van verlof op grooter schaal, in 't geheel met 40,000 min verminderd wordt. Oostenrijk is bij a!!es wat in Polen omgaat, veel meer be trokken dan Pruisen. En toch heeft onze regering, terwijl Pruisen Zijne reserve oproept en het buiteugewone militaire budget op nieuw met eenige bonderddui/.ende th., of waar schijnlijk met eenige millioenen verhoogt, besloten eene reduc tie in het leger te brengen. Onze regering ziet dat hare neu trale politiek de goedkeuring van het geheele land wegdraagt. Geen wonder derhalve, dat de verjaardag der staatsregeling in de geheele monarchie (met uitzondering" natuurlijk van Hon garije) met groote deelneming is gevierd. Toont onze regering eene zeer gematigde en toch populaire politiek in de poolsehe zaak te willen volgen, ook elders wil het eene betere stelling aannemen; een nieuw statuut voor Yenetie is bepaald in bewerking; men verwacht, dat de per soonlijke wil des keizers het spoedig door den staatsraad zal doen aannemen. In de nationale vergadering tc Athene is door het lid, George Fel is, het voorstel gedaan, de grieksche kroon aan prins Eugenius Emanuel Joseph Maria Paul Eranciscus Anthonius van Cargnan, geboren 14 April 1818 aan te bieden; hij werd bij besluit van deu koning van Sardinië van 2S April 1S34 tot prins van Savoye-Carignan verheven, en is admiraal der italiaansche vloot. WdrSCil-IU, 1 Maart. Gisteren heeft de politie in zeker huis eene bijeenkomst van een SOtal personen ontdekt die zich gereed maakten om zich bij de insurgeuten aan te sluiten. De politie heeft het huis omsingeld, en toen hierop eeuige scho ten uit het huis gelost werden, zette de politie de personen, die inmiddels op de vlugt waren gegaan, achterna en nam eenigen gevangen, terwijl een hunner gedood werd. Overigen» heerscht hier volmaakte rust. Berlijn, 28 Februarij. Heden zijn de debatten over de russische conventie in de pruisische tweede kamer voort°*ezet. De afgevaardigde Simsou voerde eene hevige taal tegen hei, ministerie. Wanneer het herstelde Polen een ongeluk vooc Pruisen was, dan heeft de regering niets ergers kunnen doen dan zij nu deed, want zij heeft aan de westersche mogendhe den gelegenheid gegeven, deze aangelegenheid tot ep-e euro- pesehe te maken. De heer von Sybel maakte de a n m-rkiiif, dat de heer von Bernstorff onvolledig met den in hoi.d der j conventie bekend schijnt geweest te zijn waardoor eene gevaar lijke dwaling in Europa ontstaan is. Naar zijn oordeel was nooit een onverantwoordelijker spel gedreven met de belangen des lands. Wij willen, zeide hij, het land voor onzen koning en den koning voor het land redden. Ten slotte werd de verklaring met eene kleine verandering van redactie aangeno men met 246 legen 57 stemmen. 1 Maart. Het gerucht is weer in omloop, dat de tweede kamer eerstdaags ontbonden zal worden. Te Warschau wordt de generaal von Berg verwacht, een man, die reeds in 1831 in die stad verscheen en toen veel energie in den geest van keizer Nicolaas ontwikkelde. Hij moet meer een goed directeur van politie dan veldheer zijn. De Schlesische Zeitung meldt, dat het Langiewicz is geweest, die aan de spits van 6000 man de Russen geslagen heeft. Volgens niededeelingen van reizigers hebben de opstande lingen eeue tweede zegepraal behaald, daar zij, 4000 man sterk, eene afdeeling russische troepen versloegen, die met ver snelden marsch aanrukten om de Russen, die aan Langiewicz slag leverden, te huip te komen. Groote transporten gewonde russische soldaten zijn in de stationsgebouwen, die aan de plaats waar gevochten is, gren zen, aangekomen. Gouda, 4 Maart. Bij de gisteren in liet hoofd-kies- district Rotterdam eu de daartoe behoorende gemeenten gehouden stemming, ter verkiezing van een lid voor de tweede kamer der stateu-generaal, zijn ingeleverd 1670 stembilleten. Heden is bij de opening der stembilletten gebleken dat verkozen is met 1058 stemmen de beer W. A. Viruly Ter- brugge, burgemeester van Gorinchem. De heer 's Jacob ver kreeg 460, de heer Bichon van Ysselmonde 121 stemmen. Even als op andere plaatsen zullen ook alhier gedurende den aanstaanden zomer door de dienstdoende schutterij, in vcreeuiging met het alhier in garnizoen liggend 4e bataillon 4C regiment infanterie exercitien plaats hebben. Terwijl reeds in de volgende week een begin zal worden gemaakt met de lijn-exercitien, waartoe zich eenige officieren beuevens het groot ste gedeelte van het kader onderofficieren en korporaals der «ld. -chutterij vrijwillig hebben bereid verklaard. Ouk is door den heer kolonel kommandant van het -te regiment infanterie alhier welwillend de gelegenheid aangeboden aan die ledbn der schutterij, welke mogten verlangen zich in de scherm kunst te bekwamen, de oefeningen, welke bij het garnizoen plaats hebben, te kunnen bijwonen. M. heeft aan den heer II. Scheltema, op verzoek eer vol ontslag verleend als ontvanger te Arnhem, behoudens aanspraak op pinsioen. Het staatsblad n°. 13 bevat het koninkl. besluit, waarbij wordt vernietigd een besluit van gedep. staten van Noord- lloiiund, om, in strijd met de verklaringen, door schoolopzie ners gegeven, vijf openbare schoollocalen in de gemeente Amsterdam, die voor de gezondheid schadelijk en in de ruimte onvoldoende waren, zoolang als tijdelijke hulploealen te gebrui ken, tot dat de nieuwe zouden gereed zijn. De Amst. Cour. meldt, dat de nieuwe accijnswet op het gedisteleerd nog uiet is afgekondigd, om dat de werktuigen voor het opnemen van het gehalte van den jenever, waarvoor de oude niet meer kunnen gebruikt worden, nog niet gereed zijn, en dat dus de middelen om de nieuwe wet uit te voe ren nog ontbreken. Men verzekert dat sommigen van de oude leden zin de haugsche balie bepaaldelijk besloten hebben, niet ais ge- magtigdeu op te treden bij deu raad van state. Als redenen voor dat besluit worden o. a. gegeven: 1°. dat zij begrijpen, dit het in strijd is met de eer en dc waardigheid der orde, zich op :e dringen ergens, waar men in openbare vergaderin gen ronduit gezegd-heeft, dat men hen niet verlangt te zien; en 2°; dat zij ook voor hunne clienteu niet het minste nut zien in de schijnvertooning van ons administratief regt, dat alle eigenschappen mist van een oraal debat; en dat zij dus mcenen, beter te doen zulk een onvruchtbaar werk geheel over te laten aan de heeren zaakwaarnemers. Zij gelouven, dat dit ue beste wijze voor de advocaten is, om zich te wreken over de wijze, waarop men van zekere zijde vermeent, hunne orde te kunnen behandelen. Bij de stemming ter verkiezing van eei. lid van de tweede kamer der staten-generaal voor bet kiesdistrict Zierik- zee zijn uitgebragt 1127 geldige stemmen. De heer J. J. van Kerkwijk bekwam 612 en de heer J. F. Sehuurbeque Boeije 515 stemmen. Derhalve gekozen de heer J. J. van Kerkwijk. 's Gravenhage, 3 Maart. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van heden, is ingekomen eene ko- J ninklijke boodschap ten geleide van een wetsontwerp houdende goedkeuring van eenige bepalingen van het handelstractaat met Zwitserland. Daarna zijn de algemeene beraadslagingen aangevangen over het wetsontwerp tot regeling van het middelbaar onderwijs. Tien sprekers hebben daarover het woord gevoerd. De heer van der A een acht de dcor de regering gegeven omschrijving van het middelbaar onderwijs onjuist, keurt af de verpligting voor gemeenten boven de 10,000 zielen tot oprig- ting van minstens eene burgerschool, en misprijst tevens, dat het admissie-examen op de burgerscholen niet verpligtend is gemaakt. Welligt zal hij de wet afstemmen. De heer van Goltstein kan zich ook niet met het cr.ieriutc, door de regering tot onderscheiding van het middelbaar onder wijs gegeven, vereenigen. De regering is z. i. in de omschrij ving van het middelbaar ouderwijs niet geslaagd en heeft niet de grenzen tusschen hooge- en lager onderwijs zoo afgebakend, als dat door de grondwet is verlangd. De heer Storm van 's Gravesande voert als bezwaar aan de opneming der polytechnische school. Deze behoort z. i. tot het hooger onderwijs. Ditzelfde^ bezwaar weegt, echter in mindere mate, bij dea heer van A oorthuyzen, die afkeurt, dat bij deze wet het tech nisch onderwijs beneden het geleerd onderwijs wordt gesteld. Maar hij is overigens zeer voor de wet. De heer van Heemstra acht de wet vooral daarom onvolle dig, omdat daarin het beginsel wordt gemist wat, in den zin onzer grondwet, onder middelbaar onderwijs zij te verstaan. Hij zal een amendement voorstellen om strijd over dit begin sel, uit te lokkeu, en eene beslissing te doen nemen. De heer Guljé roemt dit wetsontwerp en noemt het een waarachtig meesterstuk, hetgeen hij in de bijzonderheden aanwijst. De heer de Meester hoopt, dat de strekking, in het ont werp blijkbaar om in te grijpen in de magt en zelfstandigneid der gemeentebesturen, door amendementen zal kunnen worden verzacht. Hij heeft vooral het oog op de verpligting voor de gemeentebesturen boven de 10,000 zielen om eene burger school op te rigten. De heer van Lynden, zich aansluitende aan de heeren van Goltstein en van Heemstra, weidt vooral uit over het na- deelige om de gymnast ie in deze regeling niet te begrijpen. De heer van Logehera wederlegt de bezwaren van de heeren van 's Gravesande, van Heemstra en de Meester. De heer Groen v. Prinsterer noemt, alvorens hij zijne be zwaren ontwikkelt, welke met die van de heeren van Lynden en van Goltstein overeenstemmen, de behandeling van dit ontwerp voorbarig en ontijdig, voorbarig omdat de behan deling der koloniale begrootiug had behooren vooraf te gaan. daar nog altijd het koloniale vraagstuk aan de orde is en z. i. de ministerieele crisis voortduunontijdig, omdat de wet op het lager onderwijs vooraf in den geest van spr. behoorde gewijzigd te worden en de regering ook vooraf hare begin selen betrekkelijk het hooger onderwijs had moeten blootleggen Het woord is morgen aan den minister van binnenl. zaken. Haarlem, 2 Maart. Heden werd alhier buiten de hout poort de voorjaarspaardemarkt gehouden. Er waren ongeveer 200 paarden aan de lijn, grootendeels van minder gehalte. Le handel was vrij levendig, toch bleven vele paarden onverkocht. Er werden redelijke prijzen besteed. Gister had hier op de nieuwe gracht eene vechtpartij plaats tusschen een vader en zijne beide zonen. Toen die bloedig dreigde te worden, kwam de politie tusschen beide en arres teerde een der beide zouen, die echter weldra in de gracht sprong en door zekeren P. v. O. gered naar het bureau van politie overgebragt werd. Woerden, 2 Maart. Men verneemt uit eene goede bron dat het grootste gedeelte der leden van de commissie van ad ministratie over de gevangenis voor veroordeelde vrouwen alhier, als zoodanig ontslag heeft gevraagd, ten gevolge van een verschil met de departementen van oorlog en justitie, over de vermindering der wachtposten aan gemelde gevangenis. Hekendorp, 27 Februarij. Heden had alhier in de openbare school der gemeente examen en prijsuitdeeling voor het eerst plaats. De indruk, die dit kinderfeest gemaakt heeft, is over het algemeen gunstig te noemen. De belangstelling in het onderwijs is er door opgewekt en zal zeker kunnen bijdragen tot het getrouw bijwonen van ons openbaar onderwijs. De russische krijgsmagt in Polen wordt begroot op 100,000 man. De lawinen in Zwitserland hebben in den laatsten tijd het leven gekost aan S3 personen, terwijl 18 zwaar zijn gekwetai. 69 gebouwen zijn ver brijzeld, waarvan de schade wordt geschat op 270.303 frs. Men spreekt van pogingen in Finland beproefd om oproerige bewegingen uit te lokken

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 2