ötnncnUnïb Gemengde Berigtcn. Marktberigten. Dordrecht, 5 Maart. Tarwe vorige prijzen be.ongen, doch de stemming fiaauw. Voor puike n. Zeeuwsehe 9,70 a 9,90, mindere 9,30 a ƒ.9,40, geringe 8,60 a 9,10 besteed. Zomertarwe als voren beter te plaatsen, van 8 a 8,80 verkocht. Rogge in een doen 6,20 a 6,90. In vreemde soorten niets omgegaan. Gerst, eenige raooije par tijtjes winter 20 c. hooger, zakmaat ƒ4 a 4,80, gestort 5,40, zomer mede 20 c. verbeterd, zakmaat 4,80, gestort 5,10. Spelt 10 a 20 c. hooger verkocht 3 a 3,20. Haver prijshoudend, inl. voeder 2,60 a ƒ3,10, dikke 3 a ƒ3,70. Paardeboonen als voren ƒ6 a 6,50. Duiveboonen 7 a ƒ7,50. Witte en bruine Boonen 6,50 a 9,50. Erwten bij kleinen handel als voren, goed kokende blaauwe ƒ7, af wijkende en mesting 6 a 6,50, witte 7,40. Boekweit per 2100 N. N.-brab. en Mech. 190 a f 195. Burgerlijke Stand. Het wordt teu veile bevestigd dat iu t olhvnie en Besa- nbie groote troeiieab-r.vegingeu plaats vinden in de rigtmg ,ier Oostenrijkse lie nis' lavische grenzen. .Men verdiept zich hier iu gissingen over lies doel dier benegingen daar het zeer on waarschijnlijk is, dat zij met den poolschen opstand in ver- band staan. Men leest in de Frisse: „Me opstand in Rolen duurt onverzwakt voort, en wat de Mussen er tegen ondernemen, toont duidelijk hunne zwakheid en onbekwaamheid. Zoo de Mussen niet200,000 man vers.'he troepen iu Polen zenden, maar voortgaan op gelijke wijze als tot dusverre, dan kan, naar het zeggen van personen, wel bekend met den poolschen toestand, de°opstaud nog zes maanden duren. Kan er overi gens voor Rusland een ergere schande bestaan, dan dat rus- sisehe beambten op oostenrijksch gebied bescherming komen afsmekenniet voor de insurgenten, maar voor hun goede vrienden, de zonder onderscheid alles plunderende, moordende en verbrandende rnssische soldaten? Zulk een schandaal is nog niet vertoond." Berlijn, Maart. Uit Wilna is bier oekend geworden i-ene proclamatie van den gouverneur-generaal Nazanrow. De gouvenjeur wendt zich voornamelijk tot de boeren en brengt hun di cldaden van de vrijmaking in herinneringhij zegt, dat deIfcBt-^n de onmagt van misdadige pogingen moeteii aantoonemooor de schuldigen gevangen te nemen en aan de autoriteit uit te leveren. Verder stelt hij de gemeenten ver antwoordelijk voor de veiligheid van de militaire en civiele ambtenaren. Petersburg, 3 Maart. De grootvorst Konstautijn is tot kommandant en chef van de troepen in Polen benoemd; men denkt, dat generaal Sumarakow aan hem zal worden toegevoegd. Heden is het overgangstijdperk van de lijfeigenschap defini tief geindigd. Niettegenstaande verschillende onrustbarende ge ruchten heerscht overal een volkomen rust. Gouda, 6 Maart. Een tamboer van liet garnizoen, M., die ten gevolge eener bruiloft beschonken in de kazerne te rugkeerde, en daarover als correctie binnen moest blijven, is «rister in de gracht gesprongen om zich aan dezen dwang te onttrekken. Hij zonk onmiddellijk en bleef geruimen tijd onder water, tot dat hij met behulp eener baggerschuit als leven loos werd opgehaald. Door eene zorgvuldige behandeling in liet leven teruggeroepen bevindt hij zich weder vrij wjl. Men schrijft ons uit Gorinch^o d. d. 5 maart: Gisteren avond, omstreeks zev i 1 re is van hier een hoogst merkwaardig luchtverschijnsel u r ,enomen. Plotseling ver toonde zich aan den noordelijk -n aemel een meteoor van ver- bazenden omvang, zich van het noorden naar het zuiden voortbewegende met matige snelheid. Zijne lichtsterkte was 766 groot, dat, niettegenstaande de volle maan bij helderen hemel scheen, van het maanlicht niets was te bespeuren. De omtrek vertoonde zich in het licht van den middag. Onder het geluid van eene voorbijsnellende locomotief vertoonde de hoogrood lichtende bol eenen hel schitterenden staart, die zich verleng*!» naarmate hij zich voortbewoog. Met eenen korten doch zwaren donderdag was het verschijnsel verdwenen, of schoon nog eenigru tijd daarna eene steeds flaauwer wordende lichtstreep de baan, dien de meteoor doorloopen had, aan den hemel afteekende. Het geheele verschijnsel, tot aan de ver dwijning van den lichtenden bol, duurde ongeveer 15 seconden. Dit verschijnsel is ook hier waargenomen en uit Heusden, Woerden enz. wordt ons hetzelfde gemeld, gelijk mede uit - e dagbladen blijkt, dat het over eene groote uitgestrektheid is zigtbaar geweest. Naar men verneemt moet er bij den waterstaat plan be st r u de rivier vd'r de stad Zalt-Boinmel te verbreeden; alsdan /ou de dijk ie Thuil eenige roeden landwaarts worden ver hul en zonde zulks eveneens tot Nijmegen nog op twee plaat- >en gf--luiden, om daardoor den afvoer van water en ijs te vergemakkelijk"n; de kosten moeten op eenige tonnen geraamd zijn. Te Ley den is door den gemeenteraad Dr. v. Hall, de gewu n conservator van 's rijks Herbarium, tot wetenschap pelijke keurder van levensmiddelen benoemd, ofschoon de ge zondheids-kommissie had te kennen gegeven, dat voor die betrekking geen botanist, maar een chemist moest in aanmer king komen. 'S Gravenhage, 4 Maart. In de zitting van heden heeft de tweede kamer besloten tot toelating van den heer van kerkwijk, die na het afleggen der gevorderde eeden, zitting heeft genomen. Daarna zijn Je beraadslagingen voortgezet over het wets-ontwerp betreffende het middelbaar onderwijs. De min. v. binnenl. zaken heeft op de tegen dat wets-ontwerp ingebngte bedenkingen geantwoord. IIij bepaalde zich tot de hoofdmuiten en behandelde ten eerste de vraag, wat onder middelbaar en hooger onderwijs moest worden verstaan, en dit wel in verband mei hetgeen vroeger was voorgevallen ter vaststelling van die begrippen en van derzelver grenzen, en ter aanwijzing der vakkeu, tot. ieder van die twee takken van het onderwijs behoorende. Vooral kwam de minister te rug op de kwestie, voortvloeiende uit art. 194 der grondwet, en op de vraag of de latijnsche scholen en gymnasien tot het middelbaar of tot het hooger onderwijs moesten gebragt wor den. Voort* antwoordde hij op de tegen de voordragt inge- bragte hoofdgrieven, bepaaldelijk op de bewering dat zij geene duidelijke omschrijving van het. onderwerp gaf, dat zij eenzij dig was en enkel een deel van het geheel regelde. Voorts trad hij iu eene ontwikkeling van denkbeeldeu om aan te too- nen wat het karakter van middelbaar en hooger onderwijs moe*t zijn; uit welke beschouwingen, zijns inziens, duidelijk werd, waarom het wets-ontwerp geene regeling der latijnsche scho len en gymnasien bevatte, dewijl het anders uit ongelijksoor tige deelen zou bestaan. Onderscheidene leden en ook de minister hebben vervolgens hunne gevoelens nader uiteengezet, waarbij tusschen den lieer van Lynden en den minister eene woordenwisseling plaats bad over het gebeurde aangaande de koloniale politiek, en over de aan die voorvallen te hechten beteekenis. Daarmede liepen de algemeene beriadslagingen af en werden die over de artikelen aangevangen. Op art. 1 is door den heer van Heemstra een amendement ingediend, in houdende dat bij de omschrijving van het middelbaar onder wijs zal worden aangenomen, dat dit onderwijs zal zijn eene voortzetting van het lager en eene voorbereiding tot het hooger ouderwijs, en dat ook in de onderwerpelijke wet de regeling van het onderwijs in de gymnasien zal worden opgenomen. De lieer Wintgens heeft als amendement voorgesteld, dat er zal worden bepaald dat bet klassikaal onderwijs in de gym nasien bij eene afzonderlijke wet zal worden geregeld. 5 Maart. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de beraadslagingen over art. 1 van het wetsontwerp voort gezet. De discussie heeft geloopeu over de amendementen van de hh. van Heemstra en Wintgens. Laatstgemelde heeft zijn amendement nog gewijzigd, zoodat ook het onderwijs aan gym nasien bij eene latere wet zou worden geregeld. De minister heeft zich tegen beide de amendementen verklaard. De heer Kappeijne van de Coppello heeft een amendement voorgesteld, strekkende om eene definitie van het middelbaar onderwijs te geven, ten einde da rdoor de uiteenloopende gevoelens tot el kander te brengen. Daarover ontstond eene nieuwe discussie en werden onderscheidene vragen gedaan. De minister erken de dat dit amendement van een voorstander van het ontwerp kwam, maar behield zich zijn oordeel toch tot morgen voor, zullende dan de disenssien worden voortgezet. 6 Maart. Het belang der zitting van heden, waarin de discussien over de wet op het middelbaar onderwijs (art. 1 en de daarop voorgestelde amendementen) zijn voortgezet, ligt ge heel in het resultaat. En dat is 1°. Dat het amendement van den heer Heemstra ter omver werping van het beginsel der wet door opname in art. 1 van de gymnasien en latijnsche scholen, is verworpen met 53 tegen 13 stemmen: 2°. Dat het amendement van den heer Wintgens om het ouderwijs aan de gymnasien bij eene afzonderlijke wet te re gelen, mede is verworpen met 37 tegen 29 stemmen. 3°. Dat het amendement van den heer Kappeijne, om eene definitie van middelbaar onderwijs te geven, na uiteenzetting van 's ministers bedenkingen daartegen, door den voorsteller is ingetrokken. 4°. Dat het artikel der regeringsvoordragt, dat zegt dat tot het middelbaar onderwijs gerekend worden te behooren, alle vakken welke volgens deze wet aan de aldaar genoemde scho len worden onderwezen, zoodat de wei zelve aard en omvang van het middelbaar onderwijs aanduidt, is aangenomen me. 43 tegen 23 stemmen. 5°. Dat op art. 2 (de onderscheiding en rangschikking der scholen, waarop tevens is toepasselijk gemaakt art 23 der wet op het lager schoolwezen tegen de kre^ing van den eerbied aan ile godsdienstige gevoelens van eenige gezindheid) is aan genomen een amendement van den heer Groen om te doen uitkomen dat de bepaling alleen slaat op scholen van over heidswege opgerigt of gesubsidieerd, dus niet op de bijzondere middelbare scholen. De discussie over dat amendement had ten gevolge der toe lichting van den voorsteller, tot veel misverstand aanleiding gegeven, maar is ten slotte, toen men het eens werd over de bedoeling, met bijna algemeene stemmen aange omen. 6°. Dat op art. 11 door den heer van Eek is vm -gesteld, om, v. rmits deze wet in dat art. niet toepasselijk aurdt ver klaard op het onderwijs der zee- en landmagt, dat onderwerp bij eene nadere wet te doen regelen. De minister zou daar over met zijn ambtgenoot voor oorlog raadplegen en het arti kel is inmiddels* aangehouden. 7°. Dat in art. 12 bij stemming, de polytechnische school, overeenkomstig het ontwerp, onder het middelbaar onderwijs is gerangschikt. 8°. Dat, na aanhouding van art. 13 (de burgerscholen) tot aan de beslissing over art. 14 (verpligte oprigting van zoo danige scholen in gemeenten boven de 10000 zielen), het amendement van de heeren Heemskerk Az. en Cool, om die verpligtiug weg te nemen, in diseuccie is gekomen, die niet is afgeloopen, zoodat daarover morgen de gedachten wisseling zal worden voortgezet. GrOrinchem, 4 Maart. Het schoone weder werkt den landlieden ongemeen in de hand. Rondom deze stad en om liggende gemeenten is men reeds druk bezig zoowel late, al- vroege aardappelen, aan den grond toetevertrouwen. De laatste zijn zelfs meerendeels reeds gelegd. Voor de voorhandene aard appelen wordt van 1,25 tot 1,30 besteed. Veel vraag is er evenwel niet naar, en de meeste boeren vervoeren die dan ook bij groote hoeveelheden aan het hoornvee. Volgens som migen moeten aardappelen echter niet gunstig op de hoedanig heid van de melk werken. Ook zouden lijnkoeken, meer dan aardappelen, om de hoeveelheid, aantebevelen zijn. Voor ver- sche boter, die gezocht schijnt, besteedt men tot 1,15 het ntd. pond. De voorhandene waar zal daardoor vermoedelijk veelal worden afgezet. Nadat heden tegen 12 ure de verkiezing bekend werd van onzen geachten burgemeesterden lieer W. A. Viruly Ver- brugge tot lid der tweede kamer voor het kiesdistrict Rot terdam, had heden avond ten 8 ure eene luisterrijke serenade bij fakkellicht plaats van de harmonie- en schutterij-muziek alhier gezamentlijkeene onafzienbare menigte woonde deze bij, terwijl eene gewenschte orde daarbij plaats vond. Ammfirst.nl 6 Maart. De zalmvisscherij beeft deze week eene matige opbrengst opgeleverd; ter markt kwamen 52 stuks, gemiddeld van 15 tot 25 halve ned. ponden; de prijs is'ge durende deze week f 1 per 1/2 N. Donderdag avond jl. zag men hier een zeer ongewoon luchtverschijnsel; een vuurbol vloog van het noorden naar het zuiden door de lucht en gaf zulk een helder licht, dat het voor een oogenblik dag was; de maan scheen helder, maar haar licht verzonk voor een oogenblik in het niet. Ongeveer 5 minuten daarna hoorde men een dof gerommel als van den donder en voelde men eene bijna onmerkbare schudding. Of dit met het verschijnsel in verband staat, is nog onbekend. Overigens is hier de veldarbeid in vollen gang, het aard appelland wordt gespit en bepoot, en zoo er geene ongunstige verandering in de weersgesteldheid komt, voorspelt alles eene heerlijke lente. Dc spaansche regering is voornemens de accijnsm af te schaffen. De italiaansehe regering belet de oprigting van viijcorpsen ter nitroeijing der roovers, omdat zij zeker die hulp ducht. Te Ley den woeden hevige twisten in de hervormde gemeente, die algemeen groote ergernis geven. De Zweden betuigen groote sympathie voor de Polen en zame1 en ko peren schellingen in voor de goede zaak. ln bet gesticht aan de Ommerschans zijn onlusten uitgebroken. Te Bucharest is een den vorst vijandig adres aangenomen. Op Java worden rijke bronnen van aardolie (petroleum) gevonden. In de opistreken van 's Hertogenbosch worden vele aardappelen tegen 1,50 voor Pruisen opgekocht. De ontvangst der deensche prinses zal aan de city alleen 350,000 kosten. Men verneemt weder ongunstige berigten betreffende den toestand van 's pausen gezondheid. Te Lissabon is besloten tot de afschaffing der majoraten. In regeringskringen te Berlijn beweert men, dat de conventie met Rusland niet bestaat, ja zelfs niet bestaan beeft. Te Luik is eene mee ting van regtsgeleerden gehouden ter gunste van de afschaffing der doodstraf. Men verneemt, dat Juarez, president van Mexico vredes voorslagen doet, die den 1 ranschen billijk voorkomen, zeker omdat zij in nood verkeeren. Onze consul-gencraal te Cairo in Egypte is door bet gepeupel belec- digd. Prins Altrcd is lijdende aan griekschc koorts en marinepijn. Men wil een spoorweg aanleggen over de Mont Cenis tusschen San Mi- cheli en Suza, zonder tunnel, dan zou men de reis van Parijs naar Turijn in 20 uur volbrengen. De prins de Croys-Chanel, die zich reeds op geworpen had als pretendent naar de kroon van Hongarije, maakt nu aan spraak op het hertogdom Modena. Men denkt dat het om eene toelage te doen is. In Frankrijk houdt men zich weder bezig met een plan ter doorgraving der landengte van Panama. De belgische minister Rogier heeft gunstige uitzigten medegedeeld betreffende den afkoop van den Schel- detol. In Spanje is na lang zoeken een nieuw ministerie bijeen gebragt. Aan dr. Sarpbati is door den koning bewilliging verleend ter oprig ting eener nederlandsche crediet en depositobank te Amsterdam, met een kapitaal van tien millioen. Te 's Hertogenbosch is voor eene stedelijke leening van 30,000 ingeschreven 128,500. De beroemde dr. Tirat is volgens de Zwolsche Ct. in verzekerde bewaring, in Frankrijk zou hij reeds dertienmaal wegens opligting veroordeeld zijn. Te Geldermalsum is eene boerenwoning met vijf stuks vee verbrand. De afkoopsom van de militaire dienst is voor dit jaar in Frankrijk bepaald op 2300 franken. - In arscliau beeft alles een somber voorkomen en ducht men bij het minste incident een bombardement. Gouda, 5 Maart. Tarwe, Poolscbe 12,30, Zeeuwsehe 9,90 a 10. Rogge, Amerik. 7,70, Zeeuwsehe 6,75 a 7. Gerst 4,30 a 5,75. Haver 3,50 a 3,75. Boek weit, Mechelsche per 2100 N. "ffi 195 a 200. Paarde- boonen 6. Duiveboonen /7a/ 7,50. De veemarkt met geringen aanvoer; de handel iets leven diger; magere kalveren op den duur vlug, magere Varkens traag. Hooiboter 1,10 a 1,20. Delft, 5 Maaart. De aanvoer van granen was heden zeer ruiin, tot staande [«rijzen ging nog al wat om, in enkele ge vallen werd iets meer besteed. Roode Tarwe vond meer vraag en werd 10 a 20 c. hooger betaald. Tarwe 9,10 «ƒ10,20. ®°?ge ƒ7 a 7,30. Wiutergerst 5 a 5,40. Z omergerst f 4,90 a 5,30. Korte Haver 3,60 a 3,80, lange 2,90 a 3,40. Duiveboonen 7 a 7,25. *Paardeboonen 6,25 a 6,75. Bruine Boonen 9 a 11. Groene Erwten 7 a 11, witte 7,50. Aan stads waag gewogen van 27 febr. tot 5 maart 126/8 en 92/16 te zamen 3440 N. Hooiboter 54 a 64 het vierde, 1,35 a 1,60 per N. c8. Ter markt 190 mud Aardappelen, hoogste prijs 2, laagste prijs 1,60, Deventer, 6 Maart. Tarwe 8 a 10. Rogge ƒ6,40 a 6,90. Boekweit 5,50 a 6,25. Gerst 4,50 a ƒ5,25. Haver 3 a 3,75. Boter per 20 N. le s. 23 a 25, infer, 22, 2s s. 17 a 18. Zwolle, 6 Maart. Midilelprijzen. Tarwe n. 8,88. Ruwa- rige n. 9,35. Rogge 6,65. Boekweit 5,75. Gerst ƒ4,65 Aardappelen ƒ1,55. Boter pr. N. cffi. 1,12. 20 N. <S. fal. Londen, 3 Maart. Boter, Friesche 124/ a 126/en Kamper 114/ a 118/Kaas, Edam 56/ a éoen Gouda 44/ a 48/—. 4 Maart. Granen, Eng. Tarwe met weinig aanvoer; vreemde met groote aanvoeren en de markt is flaauw op vo rige prijzen; Gerst en Haver in een doen. Van 28 febr. tot 3 maart aangebragt 920 qr. inl. en 20590 qr. vr. Tarwe, 790 qr. inl. en 17310 qr. vr. Gerst en 9130 qr. vr. Haver, 2460 zakk. en 24,380 vtjs. Meel. 5 Maart. Aan de Veemarkt van heden werden aange boden: 1120 Runderen, 104 Kalveren, 3440 Schapen en 310 Varkens. Voor beste rundereu werd 4/10, voor d°. kalveren 5/6, voor d°. schapen 6/en voor d°. varkens 4/8 persteen betaald. 6 Maart. Boter. Friesche 124/a 126./ GOUDA. Gf.boeek: 3 Maart. Arie, ouders K. Slinger en A. Alphenaar. Ge- rardus, ouders J. F. Daalmans en E. Jaspers. 4. Johanna Jacoba, oudere J. Prinsenberg en J. M. van Leeuwen. Jobaunes, ouders C. Bergman em T Bezcai. Cornells, ouders J. C. Leeriutpeld en C. Verkleij. Overleden 3 Maart. AV. Abresch, wed. van L. J. Spandaw Dncelliée, 92 j. 4 m. 4. C. van AVaas, 11 j. C. van AVaas, 3 w. H. Bode, wed. van J. A. Lagerwaard. 67 j. P. J. Dijkman, 2 in. Gehuwd: 4 Maart. M. Boulogne eu H. Dijs. J. ATreedenburg en J. var. Fouten. G. C. de Bruijn en AV. de Jong. A. Jansen en A M Sauerbeek. WOERDEN. Bevallen 1 Maart. K. Hoogendoorn, geb. Goedhart, z. AL Beste broer, geb. Smaling, d. Overleden 28 February. Ferdinant Frans Marinus Kouwenberg, rui:» 10 m. 3 Maart. Keeltje Kriege, ruim 1 j. Cornelis Killestein 9 <1 Arie van der Landen 19 m. Ondertrouwd: 27 Februarij. AVillem Rijswijk, ruim 33 j. en Cornel» den Boggendcn bijna 24 j.

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 2