ömnenlanb. Gemengde Berigten. Marktberigten. Delft. 19 Maart. Hoewel de aanroer ter graanmarkt he den niet groot was, bleek er genoeg voor de behoefte, Haver traag, roode Tarwe vond iets meer vraag. Tarwe ƒ9,40 a ƒ10,25. Rogge 7 a 7,40. Winiergerst 4,80 a 5,50. Zomergerst J 4,90 a 5,40 Korte Haver 3,60 a 3,80, lunge 2,80 a 3,40. Huiveboonen 7,50. Paardeboonen 6,50. Bruine Boonen 9 a 11. Groene Erwten J ii 10, witte 7,50. Zwolle, 20 Maart. Middelprijzen. Tarwe n. 8,87, Rogge 6,65. Boekweit 6,10. Gerst 4.82. Boonen 6,70. Aard- app. 1,50. Boter pr. N. B. 1,10. 20 N. B. 24,50. He cholera en tvphus heerschen ia Puebla. Men gelooft, ve cnoier j ontruimen zonder te vechten, en ^en diezelfde^ handelwijze in de hoofdstad Mexico zal volden terwijl de vijand vervolgens er alleen on uit zal zijn, om "de Fransche convoijen te bemoeilijken en den vijand op die wijze afbreuk te doen. i_a.ni- TtrilS-el 17 Maart. Volgens de Independanee heeft Belgie voor den afkoop van den scheldetol 36 miliioen francs aange boden Van die som zal Engeland 8 milhoeu 100,000 francs en Bet "ie 12 miliioen frs. betalen. De overige 15 miliioen 'jOÜ ooi) frs. zullen betaald worden door de verschillende be langhebbende zeemogendheden. Dit aanbod is, volgens het blad, reeds eeue maand geleden geschied. l)e nederlandsehe regering heeft haar antwoord nog niet kenbaar gemaakt, maar men ziet het ieder oogenblik te geinoet. Weansn 17 Maart. lil de poolsche kwestie is de stelling van Italië eene vrij moeijelijke. Italie's sympathie voor Polen staat vast maar eeue toenadering tusschen Frankrijk en Oos tenrijk die op het oogenblik het europeesch liberalisme moet wensehen, met verdaging van andere bedoelingen, kan te Turijn natuurlijk niet welkom zijn. Uit Koustantii.opel wordt onder dagteekemng van 7 dezer o-emeld, dat de tentoonstelling, het eerste voorbeeld van dien Üard ip Turkije, aldaar dea vorigen dag was geopend. Voor eerst echter is slechts eeu der beide gebouwen, tot dat einde op"erigt, voor het publiek toegankelijk; aan het andere wordt uo" gearbeid. Ket' aantal voorwerpen, welke zijn ten toon "esteld, is niet groot, want men is nog ijverig bezig met het ontpakken. De sultan heeft een gedeelte zijner diamanten en dergelijke kleinoodien ten toon gesteld, waarvan de waarde op ongeveer 16 miliioen fr. wordt geschat. Midden in het gebouw" staat een sierlijk paviljoen, op de oostersche wijze met traliewerk afgeschut, ten gebrmke van den sultan opgerigt; bijna dagelijks zit hij daar uren laug, om de menigte bezoe kers gade te slaan. Op woensdag en zaturdag zullen uitslui tend vrouwen toegelaten worden. Dit Lithauen wordt gemeld, dat allt maarschalken, reg- ters en alle onafhankelijke ambtenaren in dat gewest in massa hun ontslag iugediend eu dit gemotiveerd hebben. Zij hebben tevens besloten om geeue enkele mededeeliug der regering in de russis.he taal te ontvangen; zij verklaren voorts allen voor eerloos, die de betrekkingen, door hun ontslag opengevallen, aannemen. Berlijn., 13 Maart. Men meldt uit Breslau, dat Rae- -/\n?ki na talrijke gevechten ziju steeds aangroeijend corps van Augnstowo naar Pinsk heeft gevoerddat hij die stad bezet en er een voorloopig bewind heeft ingesteld, en uit Warschau ilat de grootvorst na het houden van een krijgsraad heeft afgezien van het voornemen om persoonlijk aan de operatien tegen de insurgenten deel te nemen. De tweede kamer van Darmstadt heeft met eenparige stem men eene sympathie-betuiging voor ons huis der afgevaardig den uitgesproken, 20 Maart, In particuliere brieven uit Warschau van 18 dezer wordt gemeld, dat er rondom die stad schansen worden opgeworpen. Men sprak van een aanval op de stad die tegen l'ascheu zou plaais lu bben. Het lyceum is gesloten, daar alle s udenten tot de insurgenten zijn overgegaan. De aanwervin gen voor de opstandelingen hebben te Warschau in het openbaar plaats. De inwoners doen afstand van hunne kostbaarheden teD behoeve van het nationale fonds. Uit Krakau schrijft meu: Langiewicz bevindt zich te Opotowice; zijne bende is geheel gedesorganiseerd. Hij wilde zich naar Gallic.e terugtrekken, onder voorwaarde van niet geïnterneerd te worden. Dit is geweigerd. Turijn, 20 Maart. De kamer van afgevaardigden heeft de verkiezing van Passaglia goedgekeurd. Te Xapels hebben een tweedui/endtal personen door de Toledo-straat gcioopen; onuer het aanheffen van de kreten: leve de koning! leve Garibaldi! Zj zijn rustig «heengegaan. Des avonds was de straat geïllu mineerd en een honderdtal personen deden krcien ter gunste van Garibaldi en Polen hooreu. Doch ook deze ziju bij de komst van troepen uiteengegaan. Gouda, 20 Maart. I)e kamer van koophandel te Lev den heeft een adres aan de tweede kamer gezonden.om haar te verzoeken, bij de weisvoord ragt tot het verleenen van subsidie aan de Holl. spoonvpgma itsch. de daarstelling van de verbinding Leyden- Woerden verpiigtend te maken. De kamer deelt toch niet de vrees, dat door de artt. 10 en 11 der overeenkomst tusschen «le Hollaudsehe en de Kijnspoorweg-m latschappijen in verband met art. 8 der ontwerp-coucessie elke naauwere, kortere en goedkoopere verbinding dan over Rotterdam zou worden uit gesloten tot 1898, maar aannemende, dat zoodanige uitsluiting niet bestaat, acht de kamer het wensehelijk de verbindtenis in de wet te schrijven, dat de lijn Leyden-Woerden zai noeten worden afgewerkt in het belang van de Rijnstreek. Mogten de financiële bezwaren te groot zijn voor de maatschappijen, men zou kunen beproeven, wat de belanghebbende gemeenten bij wijze van suusidie zouden willen doen. tiet reo-eriugs-antwoord op het voorloopig verslag om trent het wetsontwerp tot subsidie aan de hollandsche ijzeren spoorweg-maatschappij, leest men o. a.In de maand julij van het afreloopeu jaar werd door D. A. Schretlen en J. B. Maxwils naderden adres aan den koning gcrigt tot heterlangen van concessie voor eene lijn van Sche veilingen langs 's Gravenhage naar Gouda. Deze aanvraag is, gelijk reeds vroeger werd mede gedeeld, baiten beschikking gebleven, daar de tusschenkomende onderhandelingen der beide maatschappijen geene afdoening toelieten. Zoo de belanghebbenden thans genegen zijn een al gemeen plan van huil ontwerp met globale raming van kosten in te dienen, zal de aanvrage gaarne worden overwogen. Nog is door de heeren P. C. van Vlissingen en Martinus de Bruijn C.Zn. concessie gevraagd voor een spoorweg van dc nieuwe uitmonding aan zee van het kanaal door Holland op zijn smalst, naar en rondom Amsterdam en van Amsterdam lan°"s Alphen tot Gouda, om van daar aan te sluiten aan de staatsbuan naar Dordrecht, met een zijtak van Alphen naar 's Gravenhage. Dit ontwerp, hetwelk in verband staat met werken, waarvan de plannen nog niet zijn vastgesteld, kon tot heden niet dan voorloopig worden onderzocht. 'S Gravenhage, 18 Maart. In de zitting van heden zijn de algemeene beraadslagingen voortgezet over het wets ontwerp betreffende de afkoopbaurstelling der tienden, waarna een begin is gemaakt met de overweging der artikelen. Op art. 1 is door den heer de Brauw een amendement voorge steld, strekkende om aan den tiendheffer te allen tijde de be voegdheid te verzekeren, dat de af koopprijs van zijn tiendregt zal worden vastgesteld, als mede door den heer Godefroi een amendement, houdenue de bepaling dat door den afkoop van het tiendregt het regt op de schuldpligtigheid verloren gaat. j Over beide amendementen hebben de voorsteiiers en enkele leden het woord gevoerd, waarna de beraadslaging werd ver- 1 daagd tot den volgenden dag. 19 Maart. In de zitting van de tweede kamer der sta- ten-geueraal van heden zijn de beraadslagingen over het wets ontwerp tot afkoopbaurstelling der tienden voortgezet en ten einde gebragt. De voornaamsie beraadslagingen hebben geioo- pen over art. 1 en 2. Op art. 1 is een amendement van den lieer Poortman tot verbetering van redactie eu in den geest der wet, strekkende om te bepalen, dat ten bewijze van den tfkoop, de titel in de registers van den hypotheekbewaarder zal worden overgeschreven, aangenomen met 44 legen 18 stem mer. Een herhaaldelijk door den minister bestreden amende ment van den heer de Brauw strekkende, dat de tiendheffer ten allen tijde de bevoegdheid zal hebben, om te vorderen dat de afkoopsprijs van zijn regt worde vastgesteld, is verworpen met 45 tegen 16 stemmen. Door de aanneming van liet amen dement van den heer Poortman kwam dat van den heer Godefroi te vervallen. Art. 2 dat 't beginsel bevat van gemeenschap- peiijken ai koop ingeval van tieudblokken, is aangenomen met 52 tegen 9 stemmen. liet amendement van den heer Dumbar op art. 4 werd door den minister overgenomen. Op enkele der overige artt. zijn nog eenige wijzigiugeu van redactie aangebragt, waarna het gausche wets-ontwerp in stemming ge bragt is aangenomen met 46 tegen 13 stemmen. Tegen de heeren. van Lvnden, de Brauw, van Eek, van Heemstra, van Goitstein, Heemskerk Az.. Mijer, Eerstens, Hoff man, Schimmelpenninek, Kappeijne van de Coppello, van Foreest en van Asch van Wijck. In verband met de te Schoonhoven gevestigde arlillcrie- instructie-compagnie, is dooi het dep. van oorlog ter alge- raeene kennis des legers gebragt u ooru...n geen jongelingen beneden de 18 jaren meer bij de corpsen artillerie aangeno men zullen worden. Gorinchem, 18 Maart. De mindere levendigheid, die sedert eenige dagen in den boterffaudei* heerscht, is, tengevolge van eenige prijsvermindering weder verdwenen. De producen ten zijn beneden J 1 het ned. pond niet tot verkoopen geneigd- De meeste boter wordt dan ook weder opgelegd, tot hoogere prijzen zullen te bedingen zijn. De hennep, °wat betreft de schil en bind is voor plus minus 22 de 50 ned. ponden bijna algemeen opgeruimd. Volgens sommigen moet de ïage stand van de rivier de Lek voor de zalm vangst, in de laatste da gen, minder voordeelig zijn. Men schrijft uit's Gravenhage aan de Utr. Courant o. a.: Die voorgewende nationale partij doet mij denken aan de voor bereidende stappen, die hier gedaan zijn om een gedenk teeken van iiet herstel onzer nationale onafhankelijkheid in 1813, op te rigten in November van het loopende jaar. Het zal uwe aandacht niet ontgaan zijn, mijnheer de redacteur, dat bijna geen nieuwsblad er van spreekt, en waarschijnlijk hoort gij er ook in Utrecht even weinig in de gezellige kringen van spre ken als ik hier in de residentie. De zaak, zooals zij op de tegenwoordige leest geschoeid is, schijnt ons publiek onver schillig te laten. Ik geloof schier, dat dit niet moet geweten worden aan eeue al te geringe belangstelling van onze laud- genooten in zulk een eeuwig gedenkwaardige gebeurtenis, maar aan de exclusieve zamenstelling der commissie die zich hier opgeworpen heeft. Ik zeg opgeworpen, want zoover ik weet ziju die heeren niet bij vrije keuze benoemd op eene vergade ring van gelijkgezinden, maar hebben zij zich zelf maar tot commissie verklaard, van welke men later vernam, ,/dat zij den titel van hoofdcommissie had aangenomen" En wie ziju nu die heeren? Grootendeels degenen wier belangen met ijver verde digd worden door deu Industrieelonder redactie van den be kenden mr. C. C. E. d'Eugeibronner, een blad dat door zijne ultraprotectionistische drogredenen der goê gemeente tracht diets te maken, dat het billijk is, dat drie miliioen consume rende inwoners veel meer betalen dan zij behooren te doen, om tienduizend producerende landgenooten het geld in deu zak te jagentienduizend landgenooten, die, ofschoon zij zoo edel moedig zijn, dat zij met verlies wferken, toch nog hoogere prijzen dan de buitenlandsche fabriekanten moeten vragen. Die heeren, w ier rigting niet die is van de meerderheid der natie, schijnen zich ook weder in dit. geval te willen doen voorko men als de vaderlanders bij uitnemendheid. Zoo dit niet hunne bedoeling is, waarom dan niet personen, van verschillende kleu ren en rigtingen tot het lidmaatschap hunner commissie, waar het zulk eeue algemeene zaak geldt, uitgenoodigd? Of hebben zij zoo slecht de geschiedenis bestudeerd, dat zij niet weten, dat in IS 13 alle partijen tot hetzelfde doel zamenwerkten en, met terzijdestelling van alle veeten, alleen met vreugde over de terugkomst van het huis van Oranje en dankbaarheid over de bevrijding des vaderlands vervuld waren? Zou datzelfde schooue voorbeeld uiet gevolgd behooren te worden bij de oprigting van het monument, bestemd om die gezegende dagen in her innering te houden! Indien de commissie zich niet uit andere kampen versterkt, zal zij nimmer aanspraak hebben op de eer van eene nationale commissie te zijn geweest, want de natie bestaat Goddank niet uitsluitend uit protectionisten en reac tionairen. De fransche minister wil «le vreemde effecten aan een soort ran zegel- regt onderwerpen. Z. M. de koning zal het nieuw- gebouwde museum voor het kabinet Fodor in april openen. In Calabrie is een der ge- duchtste rooverhoofden, Carboue gevat. Prins en prinses Frederik zijn met hunne dochter te Berlijn aangekomen. In zuidelijk Australië zal de oogst niettegenstaande de droogte voldoende zijn en ongeveer 50,000 ton meel uitgevoerd kunnen worden. De fransche regering heeft twee contracten gesloten voor de levering van muilezels in Mexico. 'In Ita lië wil men ten behoeve van Polen entreegeld van de meetings heffen, omdat welsprekende redevoeringen niets baten, en oorlog meer kost dan paileraenteu en aauspraxen. De keizerlijke prins heeft op zijn geboor tedag de regimentskinderen van de infanterie der garde onthaald en sol daatje gespeeld inet zijne makkeis. De bisschoppen in Portugal leggen overhoop met de regering. De italiaansche kroonprins Humbert zal, naar men zegt, in het huwelijk treden met eene prinses van JLeucht u- berg. De vice-admiraal Bonuard heeft om 6000 man versterking ge schreven. De poolsche opstand begint zich regelmatig te organiseren De fransche regeringsbladen laten zich ongunstig uit over de politic van lord l'alrnerstou. Orelius Autonius I exk uing van Araucanie is in zijne geboorteplaats Chourgnac terug gekeerd, en is nederig geuoeg om zich eenvoudig monsieur de Touuens te laten noemen. Te Florence is een niazzmistisch complot ontdekt. Te Haarlem heeft eene huiszoeking plaats gehad b:j den bekenden zaakwaarnemer 8. Fongers, die in verband schijnt te staau met eene aanklagt wegens opligtiug. De man is uitlaudig. De oosteniïjksche schatkist is \oor het eerst n lange jaren niet ltdig en dat zonder nieuwe leening. Het inkomen van den koning van Zweden bedraagt geen 350,000 gulden. Keizer Napoleor zendt een tafelservies van Sevres aan de jonggetrouwden te Londen. Te New-York is een man overleden, die vijftig miliioen gulden nalaat. Eerst was bij schoen maker, toen advocaat, maar de grondslag van zijn groot fortuin bestond in 33 acres moesland. Hij was ook botanist en kweekte druiven en aardbe ziën. Oostenrijk wil Krakau houden en Pruisen Posen, maai- Rusland moet terug geven. Dan is het spreekwoord van de kleine dieven etc. onwaar. De boedel van den Keutschen scheepsreeder R. Green betaalt vier miliioen gulden aan successieregten. De noordelijken in Amerika willen nu bij conscriptie een nieuw leger van 60(5,0<K) ma» bij» i brengen. Te Berlijn heeft het volk bijna geen deel geuouien aan het herinnerings feest van 1813; het was slechts een officieel en militair feest. Dezer dagen deed een w erkend lid eener rederijkerskamer in Z. H. dc volgende opgave van een vermist paard: een merje paart, haar legt, zijn benen van voren waaidend een halve start. Git de magazijnen te Warschau wor den veel oorlogsbehoeften en levensmiddelen gestolen. Op eene hoogte nabij het legerkamp van Aldershot was in den avond van het huwelijk «les prinsen van Wallis een vreugdevuur ontstoken, bestaande uit 42,000 kubiek voet brandstoffen ter hoogte van 45 voet opgetrokken. De vuur gloed was tot lang na middernacht en uren ver in bet rond zigtbaar. De onderkoning van Egypte heeft tijdens zijn bezoek den saltan een ge schenk van 25,000 mi mé geweren aangeboden. Daarvoor is hem eeö prachtige diamant, 41 karaat wegende, geschonken. Te Weenen werden van 300 rekruten 289 afgekeurd. Er ziju plaatselijke eommissien be- noerad voor de oprigting van een nationaal gedeukteeken voor november 1813, bestaande te Amsterdam uit 141 leden, te 's Hage uit 133, te Rotterdam uit 77. De berigten uit Polen schijnen de uitbreiding van deu opstand te bevestigen. De Japanezen schijnen berouw te gevoelen dat zij zich met de vreemdelingen hebben ingelaten, zij willen terug. Een oliebron in Opper-Cauada die ophield te vloeijen en uitgeput scheen, is op nieuw begonnen en levert 3 a 400 vaten per dag. Het gebied van Groot-Brit tan je zoo in als baiten Europa beslaat eene oppervlakte van 7,383,000 vierkante mijlen, met eene bevolking van 183,191,000 zielen. De russische overheid te Warschau heeft bekend gemaakt, dat geeste lijken eu geneesheeren, die gewonde insurgenten bijstaan uiet gestraft zullen worden. De Eugelschen «orden ougeduldig over de flaauwheid van Palinerston ten aanzien van Polen. Mahmoud Bey, de sterrekon- dige van den onderkoning van Egypte, heeft eene verhandeling over de Pyrauiiden geschreven en be wee.f, aat zij voor 5000 jaar gebouwd zijn. - De nagelaten gedenkschriften van Onstee zullen uitgegeven «orden. Niet minder door belangrijkheid dan door stijl uitmuntend. Gouda, 19 Maart. l)e veemarkt met tamelijken aanvoer, de handel iets vlugger, magere varkens en biggen traag te verkoopen. Boter 1,04 a 1,10. Tarwe per mud Zeeuwsche ƒ10, Polder ƒ7 a 9,25, Poolsche per 2463 N. 'ffi 37 0. Rogge per mud Polder ƒ6 a 7, Zeeuw sche 6,50 a 7,50, Amerik. 8. Haver per 100 B3,25. Gerst per mud 4,50 a 6,50. Huiveboonen 7,50. Boek weit N.-Brab. per 2100 N. B 192. Aan stadswaag gewogen van 13 tot 19 Maart 138/8 en 103/16 Boter, te zamen 3790 N. B. Hooibote^ 51 a 60 het vierde, 1,277a f 75ü per N. B, Dordrocbt, 19 Maart. Tarwe 20 c. lager, doch daar voor niet gereedelijk te koopen. Voor puike n. Zeeuwsche 9,40 a 9,50, mindere 9,10 a 9,20, geringe 8,40 a ƒ9, Zomertarwe Sa S,60. Rogge traag 6,20 a/6,80, vreemde soorten niet aangeboden. Gerst winterzakmaat 4 a ƒ4,80, gestort 5,40, Zomer minder begeerd, zakmaa^ 4 a ƒ4,60, gestort 5. Spelt prijshoudend 3 a 3,20. Ha ver, iul. voeder 2,60 a 3,10, voor dikke weinig vraag 3 a ƒ3,70. Paardeboonen zeer slap en lager./1 6 a f 6,30. Dniveboonen zonder handel 7 a 7,50. Witte en bruine Boonen 6,50 a 8,50. Goed kokende bl. Erwten 7. Mesting 6 a 6,50, witte zonder handel 7,40 gevraagd. Boekweit per 2100 N. B Bredasehe 190, Peel 178 180. Deventer, 20 Maart. Tarwe 8,50 a 10. Rogge 6,25 a 6,85. Boekweit 5.50 a 6,25. Gerst 4,25 a 5,25. Haver 3 a 3,80. Boter pr 20 N. B. le s. 21 a 23. Inferieure 20. 2e s. 16 a 17. Londen, 16 Maart. Boter, Friesche 116/ a 118/—, Kamper en Zwolle 106/ a 114/Kaas, Edam 50/a 60/— tc Gouda 44/ a 48/ 17 Maart. Er was zeer weinig eng. Tarwe ter markt, maar meer kooplust tot circa vorige prijzen en 6 d. a 1/ hooger voor de beste; vreemde ook meer begeerd maar niet hooger, Gerst 1/ a 2/lager en Haver 1/Aanvoer van 9 tot 14 dezer: 2217 qr. inl. en 15888 qr. vr. Tarwe, 1620 qr. inl. en 26452 qr. vr. Gerst, 1741 qr inl. er. 66427 qr. vr. Gaver. Aan de Veemarkt werden heden aangeboden 3580 Runderen, de prijzen waren 2 d. hooier voor de beste kwaliteit 3/8 a 5/9, 8140 Schapen 4/ a 6/2, 61 Kalveren 4/ a 5/1C en 310 Varkens 4/ a 4/10. 18 Maart. Granen, eng. en vr. Tarwe stil maar vast, Gerst niet dan tot 1 ageren prijs te plaatsen en goede Haver vast. Sedert eergisteren aangebragt 536 qr inl. en 9210 qr. vr. Tarwe, 810 qr. inl. en 8690 qr. vr. Gerst, en 39420 qr. vr. Haver. 19 Maart. Aan de Veemarkt van heden werden aan geboden: 1280 Runderen, 232 Kalveren, 4510 Schapen en 155 Varkeus. Voor beste runderen werd 5/2 en voor dü. Schapen 5/6 per steen betaald. Bij den uitgever dezes is ontvangen voor de nagelaten kinde ren van G. van Leeuwen, van J. J.B./l,van J.G. B. N.ƒl., van D. een muntbiljet ƒ10., van H. B. 1.

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 2