Nieuws- Advertentieblad en voor Gouda en Omstreken. 1863. Zondag, 29 Maart. N? 104. Buitenland. celen. ’n/lc jureii. gjc Veriueulcu, 142’, 4 >8 - 1 SSVs D 67s/8 J. Molenaar. i A. de Waerdt. Gebleven koers. andere als bui- personen 163. huizen. Fop, Timmer en J 's. Francina, ■ioen en J. Ac- 5’/. l7/8 495/s 4GS/. 101"/, •nuelijk bedorven waarop de voor- der het rapport laar zal gelasten •g en II. Vlak- 21. Hendrika i Maria, ouders J. E. Keiler en i E. Broer. en. Cornells, 0% 2’/s 2 R1NKMANÏ .an de Pavoordt, t, 1 j. 6 ia. Uitgave van A. BRINKMAN. Lange Tiendeireg D. uc. 61. één tot zes voor ;7ic *7. Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. Ju de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is ƒ2,franco p. post ƒ2,25. De inzending der Advertentién kan geschieden tot des morgens ten 11 ure. GOUDSCHE COURANT I De prijs der Advertentien van regels met inbegrip van het zegel is bO Cent, eiken regel daarboven 10 Cci t. Buitenger one 1 etl*crs worden berekend naar plaatsruimte. is te Gouda, 1!1 dezer, ten ■luwe Klomp” .‘rkoopen vr alle affaires en ERF en S daarachter p GOEJAK- :endorp. 24 Maart. ogste oers. !716 62’/0 31'71. J*/io Londen, 24 Maart. In het hoogerhuis heeft lord Strafhe den aan gedrongen op de erkenning der afgescheiden staten. Graaf Russell verklaarde dat England een zoo vijandigen stap vermijdt en ook geene poging tot bemiddeling wil doen: daar dit de vooruitzigten op den vrede zou doen verminderen. Als Engeland in Holland, Portugal en Griekenland tusschen beide is gekomen, dan was het voor hooge der vrijheid dienstige doeleinden geschied. Ta het lagerhuis heeft de heer Hennessy verlangd, dat En geland, gemeenschappelijk met de overige mogendheden, voor Polen interveniere. Hij verzekerde, dat de gevangenschap van Langiewicz niet nader bragt tot het einde van den opstand. Hij verlangde inlichtingen over de onderhandelingen met Frankrijk betreffende Polen. Lord Palmerston herhaalde, dat Engeland niet verpligt was tot inmenging, maar toch aan Rusland dringende vertoogen had gedaan en zou blijven doen. 25 Maart. Men zegt, dat het zuidelijk gouvernement, aangemoedigd door het buitengewoon succes dat aan de lee ning van 3 millioen is te beurt gevallen, voornemens is bin nen kort eene tweede leening, en wel van 20 millioen te sluiten. De leening zal even als de vorige, op katoen geba seerd zijn en op dezelfde voorwaarden worden gesloten. Vóór de verdaging van ons parlement zal er waarschijn lijk nog eene belangrijke discussie in het lagerhuis omtrent de ainerikaansche kwestie worden gevoerd De heer Forster heeft aithans kennis gegeven dat hij a. s. vrijdag in het huis de aandacht van het gouvernement zal vestigen op het gevaar, dat onze betrekkingen met Amerika bedreigt, ten gevolge van het uitrusten voor de zuidelijke staten in onze havens, in strijd met de wet op vreemde werving. Naar de verklaring van lord Palmerston bestaan er bij de regering geene bezwaren tegen eene overeenkomst tusschen Engeland en Amerika, betreffende waarborgen tegen de schen ding van regten der onzijdige staten, en hebben daarover zelfs reeds onderhandelingen plaats gehad, waarbij evenwel mocije- lijkheden zijn gere~°n omtrent enkele bijzondere bepalingen. De onlusten in de katoendistricten breiden zich meer en meer uit. Wat men gisteren uit Staleybridge en Ashton hoorde, verneemt men nu ook uit Stockport, Hyde, Oldham en plaatsen. In laatstgenoemde plaats zijn 300 burgers tengewone polieieagenten aangesteld. Te Hyde zijn 5 als aanvoerders in hechtenis genomen. In andere plaatsen heeft men huzaren laten komen, omdat men weet, dat gewoon- l’jk ecu lr:ep ruiterij genoegzaam is om enkel door pairden- geirij;;»;- een groole volksmenigte uit elkander te drijven. Men vreest nu echter, dat deze ongeregeldheden onder de werklie den niet zullen ophouden, vóór er eene merkbare verbetering in de fabriekszaken gekomen is. Verschillende bladen geven daarom den raad, om de verhuizing van ledigloopende arbei ders naar Australië in de hand te werken. De discussie», die gisteren avond in het huis der gemeen ten omtrent de poolsche kwestie zijn gevoerd, geven hier tot verschillende beschouwingen aanleiding. Ons publiek is over het algemeen niet voldaan over de houding van lord Palmer ston en hij wordt overal zeer streng gegispt, dat hij zoo weinig sympathie betoont in het lot der ongelukkige Polen. Voor.l de radicalen zijn uiterst verbitterd en hebben reeds gedreigd hem al hun invloed en ondersteuning te zullen onttrekken. Terwijl intusschen onze regering blijft weigeren de Polen mi.teriele hulp te verleenen, gaat ons publiek steeds voort met hen op alle mogelijke wijze te ondersteunen. Er worden dagelijks van hier aanzienlijke sommen gelds en ook wapenen derwaarts gezonden. Een plan om den botanische» tuin te Edinburg ook des zondags open te stellen, heeft een adres daartegen uitgelokt, dat door 36000 personen is geteekend. Het parlement heeft ^Lins de sluiting van alle koffijhuizen in eerste lezing goed gekeurd; als dit wet wordt zal de zondag voor vreemdelingen hoe langer hoe onuitstaanbaarder worden. Parijs, 25 Maart. Het blad la France bevat een artikel onder het opschrift Polen en een congres, geteekend door den secretaris der redactie. Daarin zegt de schrijver te gelooven, dat prins Metternich verzekeringen heeft gegeven, waardoor men allezins geregtigd is tot de hoop, dat de poolsche kwes tie op billijke wijze vereffend zal worden. Het kabinet van Weenen schijnt geneigd om langs diplomatieken weg mede te werken tot eene schikking, om alzoo een einde te maken aan een staat van zaken, die eene voortdurende bedreiging is voor de rust van Europa. Het artikel acht het uitzigt op een congres, waaraan al de onderteekenaars van het Weener trac- taat zuilen deelnemen, waarschijnlijk. De tijdingen uit Polen zelf zijn van dien aard, dat zij het medelijden van alle liberalen opwekken. Alleen de beurs is te vreden; de fondsen rijzen na elke dépêche die een nieuwe nederlaag der opstandelingen bekend maakt. „Les écus n’ont pas de coeurs!”, zeggen wij Franschen en dit spreekwoord wordt maar al te dikwijls bewaarheid. De studerende jonge lingschap, de kunstenaars, de geheele litterarische wereld, ieder een geeft zijne warme sympathie voor de ongelukkige Polen te kennen, en, zoo als een onzer bladen zeer teregt aanmerkt „al mogten ook de patriotten zal blijven bestaan.” zijne sympathie uit; gunning gekregen, te doen opnemen, aan voort te gaan, hun examen het gouvernement de vergunning bekomen, om dat examen een paar maanden vroeger te doen, ten einde spoediger naar hun vaderland te kunnen vertrekken. Dit laatste is vooral van beteekenis, omdat de russische gezant daar reeds.aanmerkingen op heeft gemaakt, waarnaar men echter niet schijnt te hebben geluisterd. De ambassadeur von Budberg heeft, volgens sommigen, aan den minister Drouin de verzekering gegevendat Alexander na Langiewicz’s nederlaag dubbel bereid }/om aan Polen een volledig stel vrijzinnige inrgtingen te schenken. Anderen twijfelen aan de juistheid van dit-berigt.; Het-wordt echter niet voor onwaarschijnlijk gehouden, dat de keizer van overwonnen worden, het idee De keizer zelf komt meer en meer voor zoo heeft het inschrijvings-comité ver- om zijne oproepingen in de dagbladen Het comité dat geldelijke ondersteuning de Polen zendt, heeft magtiging ontvangen om daarmede Verscheidene jonge Polen, die in augustus zouden afleggen voor mijn-ingenieurs hebben van 997.

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 1