Nieuws ei! Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1S63. Donderdag, 2 April. N? 105. school. öuitenlanh. reden. s «V. :nV, GOUDSCHE COURANT 2j. A. C. dc 99’/. 108 1 RL' KMAX. 1 Foorz. Secretarie. Uitgave van A. BRINKMAN. Lange TiendewegD. n°. 61. 32’ KINDEREN, -Bewijs, voor maandag van 78 ure 'ti&iie, ►OGLEEVER, Veer et aria. •>9/ 716 "*71G -7ió e Gouda voor Oudheden ustua e. k. te van af den RPEN, welke Hing tijdelijk rge van het Alarkt alhier i gegeven en l geene Voor orden. van het huis der de heer Hennessy van de rege- is, dat zij met het fransche gou- om gemeenschappelijk in de 27 Maart. oogste toers. ‘*716 L. Ouweneel en r en J. Visser, heus I.ambertu«, tu en T. Meijer.’ iggcboren. 27. - Johannes Mari- v'7lö Gebleven koers. Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is f2,franco ppost 2,25 De inzending der Advertentien kan geschieden tot des morgens ten 11 ure. De prijs der Advertentien van een tot zes i regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. 9'3/ir. ö13/16 i czaar aan den keizer luidt zóó een vredebreuk gelijk staat, enz. enz Er heeft weder eene groote vergadering der Polen plaats gehad in het hotel Czartoryski, die door alle voorname emi granten werd bij gewoond. Men zag er de heeren Branicki en Lubomirski en ook een Zamoisky, een bloedverwant van graaf Andreas. Er zijn zeer belangrijke dreussien gevoerd en tige besluiten genomen, maar alles is zoo geheim geschipG, dak er naar buiten niets van het verhandelde is uitgelekt. De keizerlijke buskruid-fabriek van Paul du Buis is met eene vreeselijke ontploffing in de lucht gevlogen; van dn gp- deeling had gedaan is met Frankrijk en ben aau het Weener tract uit, ten einde gemeenschappelijk langs diplomatieken weg te handelen. De minister hoopte na pa- schen de documenten betreffende deze zaak aan het huis te kunnen overleggen. De heer Forster bragt hierna de uitrusting in Engeland van oorlogschepen ten dienste der zuidelijke staten van Amerika ter sprake. Volgens hem worden hierdoor de vriendschappe lijke betrekkingen tusschen de engelsche regering en het kabinet van Washington zeer in gevaar gebragt. De sollicitor-general antwoordde, dat inderdaad het bondsgou- vernement de regering beschuldigt, dat zij de onzijdigheid on derscheidene malen ten nadeeie van dat gouvernement heeft geschonden; maar geen dier beschuldigingen is gegronl. De regering heeft zich steeds aan het internationale regt gehou den, zoo als dit algemeen ook in Amerika wordt toegepast. Nadat nog verscheiden redenaars Engelands houding te dien aanzien gegispt hadden, antwoordde lord Palmerston iu gelij ken geest als de sollicitor-general, terwijl hij voorts de hoop te kenneu gaf, dat de verbittering in Amerika jegens Engeland zal verdwijnen, daar het moet blijken dat de beschuldiging allen grond mi&t. Het zou de regering, zeide de lord, aan genamer geweest zijn, indien geen der oorlogvoerende partijen hulp in Engeland had gevonden, maar het gouvernement kan niet verder gaan dan de wet. Velen hier te lande koesteren de hoop, dat het gouver nement der Unie eerlang door gebrek aan krijgsvolk belet zal worden den burgeroorlog voort te zetten. Voor die hoop vindt men voedsel in een bij den Times ontvangen brief van zijn new-yorkschen correspondent, gedagteekend 13 maart jl., waarin hij o. a. zegt: Z/De conscriptie begint het onderwerp van aller gedachten te worden. Degenen welke ouder de nieuwe wet op de conscriptie vallen, en degenen welke daarbij door het congres der Unie van de verpligte krijgsdienst zijn vrijgesteld, stellen daarin alien evenzeer belang. De eersten vragen zich ivat het gouvernement der Unie zou doen, in dien de nieuwe conscriptie door tegenkanting van de zijde der bevolking geheel of ten deele belet werd, zoodat het over 3 maanden geen leger meer tot zijne beschikking had. De niet vrijgestelden, inzonderheid die talrijke klasse welke niet gegoed genoeg is om zich door storting eener som van 300 dollars vrij te koopen, zijn niet alleen beducht voor de ligting, maar keuren haar in beginsel af en dreigen met verzet. De pre sident Lincoln moet eene legermagt hebben; anders zullen de generaals der confoederade Washington komen bezetten en op het capitool de vredesvoorwaarden voorschrijven. Dat het stelsel van vrijwillige dienstneming, de aanwerving onder uit- laving van hoog handgeld, niet meer kan baten, wordt alge meen erkend. Dus moet het stelsel van verpligte krijgsdienst wordeu te baat genomen, om te verhoeden dat de oorlog eenes voor den trots des noordens krenkenden afloop hebbe. Parijs, 28 Maart. Aan den raad van state is een wets ontwerp toegezonden, waaroij de dagbladen worden gemagtigd, om voortaan de advertentien-bijvoegsels vrij van zegel uit te geven. De zending van den prins Metternich heeft, naar meu zegt, daarin bestaan, dat hij de geheele onafhinkelijkheid vau Polen heeft voorgesteld met teruggave van Krafc-iu en de ver kiezing van een souverein door het algemeen stemregt. Oos tenrijk kon op zulk een grondslag geene onderhandel ingen aauknoopen. Rusland en Pruisen, vau deze poging des keizers onderrigt zijn woedend en prins Gortschakoff heeft verklaard dat het hem leed deed te veel vertrouwen in de beloften van Napoleon gesteld te hebben. Alle mogendheden, de eene na de andere om den tuin geleid, heffen dezelfde klagt a m, maar de keizer wint er dit bij, dat zij ouder elkander verdeeld ziju en hierin vindt hij zijne meeste kracht. 29 Maart. Geheel Parijs was heden in rep en roer door de vele geruchteu die over de poolsche kwestie in om loop waren. Zie hier w’at men al zoo verhaalde.- Frankrijk eischt de onafhankelijkheid van PolenGaliieie en Posen zullen evenwel onaangeroerd blijven een vredebreuk met Rusland is ophanden de heer von Budberg, de gezant van Rusland, zal binnen weinige dagen zijne paspoorten vragen, waarvoor hij als reden zal opgeven, dat Frankrijk gemeene zaak met de pouische opstandelingen maakt; dat het dientengevolge den vrijen uitvoer van wapens langs de haven van Duinkerken heeft toegestaan en dat daarvan dadelijk door het poolsche comité gebruik gemaakt is om uit Duinkerken verscheidene bezendingen wa penen te CA.peiiieren, die over xoerlund (zweedsch) behouden in Polen zijn aangekomen er bestaat thans eene volkomene overeenstemming tusschen Frankrijk en Oostenrijk, waarvan de hooge gunst waarin de heer von Metternich staat, ten bewijze kan strekken; o. a. nam hij donderdag deel aan een diner in het hotel van prin ses Mathilde, dat alleen door de leden der keizerlijke familie werd bijgewoond; zelfs de dienstdoende officieren, die anders altijd aan tafel plaats nemen, werden voor deze gelegenheid verwijderd de jongste brief van den scherp, dat dit met Londen, 28 Maart. In de zitting gemeenten verlangde gisteren ring te vernemen, of het waar vernement overeen is gekomen, poolsche zaak te handelen. Lord Palmerston antwoordde, dat de regering eene mede- iaan ïtiisland en thans in correspondentie andere regeringen die deel genomen heb-

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 1