Ohtncnlanö. Gemengde Berigten. redering zich zoo met hand tand vastklemt reeds ten jare 183, j0°or zeer bekwame staatsmannen is veroordeeld. In de Mémoi res opgesteld in bedoeld jaar ten behoeve van den tegenwoor- digeu keizer van Rusland, leest men woordelijk het volgende- „Wat betreft Bruisen, dit heeft een militair stelsel aangenomen, dat zonder eenig voordeel het merg en bloed des lands verteert."' Bekwame militairen hier té lande hebben hetzelfde oordeel over dat stelsel uitgesproken en toch gaat men voort om meer dan een veerde van de sommen, door de natie in de schatkist ge stort, jaarlijks aan dat stelsel ten offer te brengen. Me regenten van eene openbare inrigting hier ter stede (van een der gasthuizen) hebben de geneesheeren en het verdere personeel ernstig gewaarschuwd, om zich zorgvuldig te onthou den van elke deelneming aan „democratische" vereenigingeu, op straf van onmiddellijk te worden ontslagen. De reeds zoo laag aanhangige kwestie der erfopvolging in het hertogdom Bruuswijk, is thans voor goed geregeld door eene overeenkomst tnsschen den hertog en de hannover- sche regering, waarbij aan de hauuoversche dynastie de erf opvolging verzekerd wordt, liet behoud der brunswijker staats regeling is echter voor het hertogdom gewaarborgd en beide laudeu zullen alieen door persoonlijken band aan den vorst verbonden zijn. De vrouwelijke adjudant van Langiewicz, mejufvrouw Henriette Vustowojtoff, ontvangt te Krakau eene menigte bezoe ken. Zij wordt met korte woorden aldus geschetst. Zij schijnt ongeveer den ouderdom van 20 jaren bereikt te hebben, heeft ter naauw ernood eene middelmatige vrouwenlengte, zeer donker haar dat kort is afgesneden, is zeer vermagerd, maar bezit een vriendelijk innemend gelaat en de meest beschaafde manieren, want hare opvoeding heeft niets te wenschen overgelaten. Ge durende verscheidene dagen na hare aankomst te Krakau heeft zij liet nationale costuum gedragen; thans echter draagt zij weder het aan hare kunne passende gewaad. Zij houdt veel van sigaren rookeu. 31 Maart. De minister-president von Bismarek-Schünkau- sen heeft lieden bij het huis der afgevaardigden ingediend de overeenkomsten, welke op den 28,te" jl. met Belgie zijn getrof fen, met betrekking tot het schoepvaartsverdrag en den letter kundigen eigendom; wijders de stukken rakende de aflossing van den Sciieldetol, waarbij van Belgie wordt verlangd de toe kenning aan l'ruiseu van gelijke voordeden als Groot-Brittao- nie geniet. De minister voegde er bij, dat in de overgelegde stukken het bewijs was gelegen, dat de regering voortgaat op den weg, bij het aangaan van het fransche handelsverdrag be treden. len behoeve van de aHossiiig van den Seheldetol heeft de regering hare medewerking tot zeker maximum toegezegd. Frankfort, 29 Maart. Men schrijft uit Munchen, dat de coüferentien, door oosten rijks-he en be.jersche gedelegeerden met gevolmugiigden der iiederiaudsehe spoorwegen aldaar ge houden, tot bet sluiten van eene overeenkomst ten behoeve van het direct verkeer tusscheu genoemde landen, met het gewenschte gevolg is bekroond. het groot-hertogdom Baden Lebben de israeiieten, uit erkentelijkheid voor het erlangen der staatkundige regteu, besloten een fonds bijeen te brengen, waaruit de ouderwijzers van alle gezindten, die geetie voldoende bezoldiging genietei ondersteund zullen worden. Volgens de Carlsruher Zeitung, het olfieieele orgaan der badensche regering, heeft de inteekc- ning, door de israelietiu met dat doel bewerkstelligd eu die thans afgeloopen is, eene öorn opgebragt van 30,OUÜ florijnen Kopenhagen, 29 Maart. Eene in het Casino gehouden meeting heeL de volgende besluiten genomen: 1°. de houding van deu bondsdag maakt eene gemeenschappelijke constitutie onmogelijk; 2°. de gemeenschappelijke constitutie voor Dene marken eu Sleeswijk moet in stand worden gehouden3°. Hol- stein moet van die gemeenschappelijke constitutie wo.'deu uitgesloten. De vergadering betuigde voorts hare sympathie voor Polen. A.th.6H6, 30 Maart. De prins van llolstein werd hei'» door de naïionaie vergadering, ouder deu naam van George I, met eenparige stemmen tot koning gekozen. Gouda, 31 Maart. De tegen heden aangeschrevene zit ting van (ten gemeenteraad heeft geen voortgang kunnen heb.ien, oirniat liet vereischte getal leden niet opgekomen was. algemeene vergadering van de nederlandsche veree- mging tot afschaffing van sterken drank zal dit jaar alhier in net kerkgebouw der remonstrautseh-gereformeerde gemeente gehouden worden. ®s- Eoman van I lissingen heeft het beroep bij de evarig. luth. gemeente te Amsterdam aangenomen, l)e weersgesteldheid was, volgens de laatste indische hecle inrigting zijn niets dan puinkoopen overgebleven Er waren liOO vaten bnrskrnid aanwezig dagelijks waren er 1000 arbeiders werkzaam. Zes personen zijn b.j het ongeluk omgeko- 'roen- Ie' "etal gekwetsten en de oorzaak van de ramp zijn onbekend. De ontploffing moet geweldig zijn geweest, want te Port-Launav en te C'hateaulin, op 20 mijlen (kilometers) af- stands gelegen zijn alle vensterruiten verbrijzeld. Ae lleyben op 29 mijlen afstands, was de schok zoo lievig, dat alle bewo ners" verschrikt bumie huizen verlieten, wanende dat er eene aardbeving was; dc huizen schuddeden en in velen zijn scheu- ren ontstaan. j)e ^ceT A^ ill ut, iemand van talent en als criticus zeer bekend, zal eene „liistoire de 12 ans" uitgeven, beginnende op den 2dea december 1831. Meu. geloott dat het boek in het buitenland het lieht zal zien. ]>e Monitenr deelt me.le, dat de koning van Deuemar- ken jiie goedkeuring heefl gegeven aan de kandidatuur van prins Willem van Glucksburg voor den griekschen troon, en bij die Gelegenheid aan den ergelschen gezant te Kopenhagen heeft verklaard, dat hij niets liever zon zien dan dat die Kandidatuur door het grieksche volk werd aangenomen. 31 Maart. Alhier zijn berigten uit Vera-Cruz van den :jn dezer. Generaal Forey heeft zijn gansche legermagt ge concentreerd. Generaal Bazaine bedreigde St Marino met tiÖOO man. Men verzekert dat op St. Domingo een opstand is uit gebarsten; generaal Baez heeft alle on vergenoegden om zich geschaard en zich van een fort meester gemaakt. De kapitein- generaal van Cuba heeft aanzienlijke versterkingen derwaarts gezonden. Twee fregatten en twee transportschepen moeten met 2000 man eu 100 paarden derwaarts vertrekken. Het in omloop gebragte gerucht dat de heer Fould, ten ge volge van oneenigheid met een der min. zonder portefeuille, zijn" ontslag zou nemen, wordt heden bepaald tegengesproken. Brussel, 30 Maart. Het verdrag tusschen Nederland en Belgie, a\egens de maasaftappingenligt gereed ter ondertee- keniug, doch men wacht daarmede nog, tot dat men het geheel eens zal zijn geworden omtrent het verdrag wegens den afkoop van deu seheldetol, waarvau de afsluiting nabij is. Gistereu is te Berlijn een verdrag tusschen Belgie en Pruisen geteekend, wegens de bijdrage, door laatstgemeld land te verstrekken tot afkoop van den seheldetol, alsmede een verdrag wegens deu handel en bescherming van den letterkundigen eigendom. Spanje en de vereenigde staten van Xoord-Amerika moeten zijn toegetreden tot de reeds door Groot-Brittanje goedge keurde grondslagen en voorwaarden voor dien afkoop. Weenen, 27 Maart, In regeringskringen verzekert men, dat aan het tot stand komen van eei. congres ter beslechting van de poolsche kwe.'ie voorshands niet meer gedacht wordt, hoewel het als zeer waarschijnlijk mag worden beschouwd, dat het denkbeeld later zal verwezentlijkt worden. Tot heden zijn geene nadere bijzonderheden bekend ge worden omtrent de voorstellen door het fransche kabinet aan onze regering gedaan. Het schijnt alhier, dat het groote plan daarmede in het naauwste verband staande, namelijk een verdrag tusschen Frankrijk, Oostenrijk en Engeland, niet veel kaï op slagen heefr, want Engeland heeft zijne voorzigtig- heiu als het ware verdubbeld, sedert er sprake is van het aangaan van dergelijk verbond. Volgms mededeelingen uit Krakau, heeft Miroslawski alle aanzien onder zijne laudgeuooten verloren. Mielewki heeft eene overwinning behaald op de Bussen, waardoor de ver wachtingen der insurgenten zeer zijn verlevendigd. Het gerucht omtrent \erslaan der bende onder Zieszkowski is onjuist; hij trekt met y e onderhebbenden op naar Kalisch. In Lithauen nemen de beuegingen toe. Nabij de rivier Hacza heeft een gevecht tusschen insurg 'en, onder Kochauowski en de Bussen plaats gehad, waarin de in zen:en de zege hebben Gehaaid. De zevenbergsche en hongirsche aangelegenheden heb ben den ministerraad reeds herhaal lelijk onledig gehouden. Men verzekert dat men omtrent de vereischte maatregelen zoo weinig tot eens.cmmigheid is gekomen, dat de graaf Forgaeh niet langer zijne betrekking van hufkanselier verlangt te be- kleeden en aandringt op het benoemen van een opvolger. Berlijn, 29 Maart. In de zkting van de tweede kamer op gisteren, heeft de heer von Sybei de volgende interpellatie tot de regering gcrig'. 1°. welke uitgaven zijn er veroorzaakt door het concentreren der troepen aan de poolsche grenzen? 2°. uix welke fondsen zullen die worden bestreden3°. waarom heeft men tot nog toe daaromtrent geene voorstellen bij de vertegenwoordiging ingediend Men berigt uit Stockholm dat de vier Standen dezer dagen het voorstel om den koning als geschenk een millioen rijksd. toe te leggen, hebben goedgekeurd. Dit geschiedt ten einde de schulden der civiele lijst te dekken. Opmerkelijk is het dat het militaire stelsel, waaraan de berigten, gelukkig gunstig voor den aanstaanden rijstoogst en ook de vooruitzigten voor den suikeroogst zijn gunstiger dan men na de laugdurige droogte had mogen verwachten Ook de berigten uit de buitenbezittingen waren geruststel lend; minder gunstig is evenwel de toestand op Java. Door de hooge prijzen der rijst is de handel nog voortdu rend gedrukt, en dit is niet verbeterd door den val van ver schillende firma's. Men stelt veel vertrouwen in de goede bedoelingen van den gouverneur-generaal, doch vreest maar al te zeer dat het //langzaam gaat zeker" vooral in de oost- indische zaken hier te lande heerschende, veel van het goede zal tegenhouden. Vooral ziet men met ongeduld de goed keuring der spoorweg-concessie te gemoet. Voorzeker zal het berigt in Oost-Iudie wel aangename gewaarwordingen opwek ken, dat de tweede kamer op een goed besluit terug komt, omdat de gewone vacant ie dan een of twee dagen later zoude beginnen. Nu zal er waarschijnlijk wel eenigen tijd verloopen eer de wet behandeld wordt. In Indie zal men evenwel wel onderscheid weten te maken tusschen een minister, die zoo spoedig mogelijk vooruitgaat, en een kamer, die om vacantie te houden en uit te rusten, uitstelt. De vrachten zijn nog laag en de aanwezige producten ge ring. Daar men evenwel in Bengalen, Siam en China hoo- gere vrachten kan bedingen, is waarschijnlijk rijzing der vracht prijzen te wachten. De negeutiende algemeene vergadering van het nederl. onderwijzersgenootschap zal gehouden worden te Amersfoort op 23, 24 en 25 julij e. k. De vergadering zal worden ge opend roet eene rede, te houden donderdag 23 julij, 's namid dags ten 6 ure, in de groote of St. Joriskerk, door den heer mr. A. J. IV. Farncombe Sanders, inspecteur bij het lager on derwijs in de provincie Utrecht. Onder de belangrijkste werk zaamheden behooren de beschouwing van de voordeelen en de bezwaren, aan eene wettelijke invoering der schoolpligtigheid verbonden, de vraag naar het doel, den inhoud en de grenzen van de vormleer, en mededeelingen door leden van ervaringen, meeningen, wenschen of opmerkingen tot het onderwijs betrek kelijk. Daarom heeft het hoofdbestuur de leden dringend uitgeuoodigd, hunne ijverige medewerking daarbij aan de ver gadering niet te onthouden. Men schrijft van de Kaapstad dd. 19 Febr.-. De droogte is gelukkig geheel geweken. De milde regen, die sedert eenige dagen viel, heeft aan den oogst veel goed gedaan, ofschoon in sommige streken de rivieren buiten hare oevers zijn getre den en daardoor nog al eenige schade hebben aangerigt. Over het algemeen is men zeer tevreden over de opbrengst, terwijl de prijzen zeer voldoende zijn. De wijnen zijn grootendeels uitmuntend geslaagd, ofschoon het gewas niet zwaar is. De verwarde toestand blijft steeds in de tran^vi.ah^h#» republiek heerschenvolslagen regeringloosheid en willekeur zitten daar ten troon, ten gevolge van een vreeselijke tweespalt onder de bevolking. De vooruitzigten in Natal zijn in den laatsten tijd iets beter geworden. De oogst belooft zeer rijk te zijn; aanzienlijke hoe veelheden gronds zijn onlangs voor de suikercultuur aange legd, en de invoer van machinerien voor landbonw en fabriek- arbeid neemt steeds toe. 'sGra.Ven.Llge, 28 Maart. In de zitting van de tweede kamer van heden is de behandeling voortgezet van het wets ontwerp tot het verleenen van eene subsidie aan de holl. spoor wegmaatschappij. De minister van financien en onderscheidene leden hebben daarover het woord gevoerd. Ten slotte is het wetsontwerp met 35 tegen 20 stemmen verworpen. Vervolgens worden na korte discussien met algemeene stemmen aangeno men de volgende wets-ontwerpen: I houdende bepalingen om trent den accijns op het buitenl. gedistilleerd; 2 tot goedkeu ring eener schikking tot wijziging van Het verdrag van handel en scheepvaart met F' ankrijk; 3 tot wijziging van hoofdstuk VII der staatsbegrooting voor 1862, en A tot voorziening in de verever.*'ng der door de Algemeene Bekenkamer afgewezen vorderingen. De vergadering is daarop tot nadere bijeen roeping gescheiden. Thans is verschenen het voorloopig verslag der tweede kamer omtrent de regeling van het geneeskundig staatstoezigt enz. Bij de overweging dezer wetsontwerpen was de meerder heid, even als vroeger, voor jiet beginsel van eenheid van den geneeskundigen stand. Het doel dus der wet was goed, maar bij de uitwerking had men, naar veler gevoelen te veel aan bijzondere overwegingen, ann de zucht om te plooijen en te schipperen, toegegeven. IViide mf*n een pirireVn «st. »nd van geneeskundigen, dan moesten ook aan alitn dezelfde eischen ▼an bekwaamheid gesteld worden. Er waren leden die meen den dat hervorming van het hooger onderwijs het tot stand br engen dezer wetten moest voorafgaan. 29 Maart. De schade door den brand jl. donderdag te G ravenhage veroorzaakt aan het gebouw der teeken-akademie, alstoen in een prachtige danszaal herschapen, bedraagt 3000, en van het mobilair f 2S000. Thans verneemt men dat eergis teren voor de directie van de maatschappij Phoenix, gevestigd te Amsterdam, aan haren agent te 's Hage exploit is gedaan, dat zij de verzekeriug, volgens opgaaf door hem op 26 dezer ge sloten als herverzekering aan de Haagsche assurantie-compagnie op meubelen in het gebouw der teeken-akademie, niet erkent en hem voor alle gevolgen aausprakebjk stelt. Ook is namens dezelfde directie van de maatschappij Phccnix aan de haagsche assurantie-compagnie exploit gedaan, dat zij de herverzekering, door den agent gedaan, niet erkent, dat zij zich de zaak niet aantrekt; dat zij de regeling of uitbetaling van schade verbiedt, en dat zij tegen alle gevolgen protesteert. Bij het nemen van reces door de tweede kamer zijn aanhangig gebleven 18 wetsontwerpen, waaronder 4 ontwerpen tot regeling van het geneeskundig staatstoezigt, dat tot rege ling van het regtsgebied der regterlijke collegien, dat tot re ling van de exploitatie der spoorwegen, de concesssie tot het aanleggen en verbeteren van een spoorweg van Samarang naar Djocjocarta, de verhooging van hoofdst "VI voor pant sering van schepen, definitieve vaststelling der begrooting voor koloniën, enz. Aangenomen zijn gedurende de laatste bijeenkomst 18 wetsontwerpen, waarorder die tot regeling van het middel baar onderwijs; Afkoopbaarstelling der tienden; Houdende voorzieningen omtrent het novaal tiendregt; van het kroon domein; Op het beheer der kroondomeinen. Verworpen werd alleen het wetsontwerp tot toekenning van een subsidie aan de holl. spoorwegmaatschappij. 31 Maart. Heden avond is rondgedeeld het uitgebreid voorloopig verslag door de commissie van rapporteurs opge maakt over het wetsontwerp nopens de exploitatie der staats spoorwegen. Bij de behandeling van het hoofdpunt verklaar den zich van de 50 leden, die in de afdeelingen aan het onderzoek deel namen, 25 met de regering voor particuliere en 21 voor staats-exploitatie, terwijl de 4 overigen ztch hunne stemmen voorbehielden. Er ontbraken dus 22 leden, zoodat uit het verslag geen gevoelen van de meerderheid der kamer over de hoofdzaak is op te maken. Utrecht, 31 Maart. Gisteren heeft hier de beroemde palmpaardenmarkt, bij niet ongunstig weer, plaats gehad. Er waren ditmaal aan de lijn 886 paarden. De handel was tame lijk levendig, vooral in paarden van weelde. Bij deze gelegenheid bleek voor 't eerst het nut der veran dering, op het Vreeburg aangebragt. Wel is waar is de middenruimte van het plein verminderd en is in beginsel elke verkleining van pleinen in eene stad te bejammeren; op het Vreeburg is echter door de verplaatsing van uoomen en ket tingen slechts de verdeeling der plaatsruimte gewijzigd. Er is daardoor, wanneer het Vreeburg wordt ingenomen, gelijk gister, voor de paarden, eene ruime weg voor de gewone pas sage open, men kan zich zonder gevaar bewegen, de gemeen schap blijft ook op buitengewoon drukke dagen meer gere geld vrij. De wetgeving van den staat Iersey in Noord-Amerika heeft zich xaet groote meerderheid ter gunste van dtn vrede verklaard. In deze maand zal te Hernianstadt een nationaal congres van Roumanen gehouden wor den bestaande uit 25 geestelijken en 50 leeken. Mea vertelt te Parijs, dat Rusland de uitlevering van langiewicz heeft gevraagd. Te Alex andria is een complot tegen het leven van den onderkoning ontdekt. Meer dan 3000 poolsche opstandelingen zijn op oostenrijkscb gebied gevlügt. Te Smyrna heeft een hevig oproer plaats gehad tegen de israeiieten, die men valschelijk beschuldigde een kind gedood te hebben. Men schrijft uit Over ijssel van 27 maart, dat de vroege kerserboomen in vollen bloei staan. Uit Texas waait het twijfelachtig gerucht over dat de hoofdstad Mexico door de Franschen zou ingenomen zijn. Uit Ween n meldt men naar KeulenDe fransche regering wil de volkomen onafhankelijkheid van Polen, met den hertog van Lenchtenberg als souvereinen koning. Engeland bevordert de kandidatuur van prins Wilhelm van Denemarken om de be noeming van Grivas tot dictator te Athene te verhoeden. De Franschen hebben de Anuamiten in Cochin-China bedwongen. De nieuwe boule vards te Parijs zullen de namen dragen der maarschalken van het eerst* keizerrijk. Alleen Marmont is uitgesloten. De italiaansche minister Farini is volslagen krankzinnig geworden. Te Weenen verwacht me? binnen zeer korten tijd de afkondiging van bet nieuwe statuut voor Venetie. De wetgevende vergadering te Frankfort wil het zegel op d« dagbladen afschaffen, doch de senaat heeft het voorstel daartoe verworpen. Men verzekert dat Z. M. de koning voor een aanzienlijk bedrag dsel neemt in de negotiatie van de amsterdamsche kanaalmaatschappij. 43000 nederlandsche vrouwen bieden der koningin van Spanje een verzoek aan om gratie voor Matamoros e. s. Te Zeil in het kanton Lncern is het weeshuis verbrand en zijn daarbij elf personen omgekomen. De werk- zaamheden aan het Suez-kanaai worden weder krachtig voortgezet. Te j Parijs zal een standbeeld voor koning Jerome opgerigt worden. T» Hamburg werden in het groen gekleede balletdanseressen onder eene op- j voering ongesteld, waarvan de oorzaak ge\ouden werd in het uit ratten- 1 kruid bestaande groen der kleedjes. Te Damascus zijn twee christenen

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 2