ötnncnlanö. Gemengde Berigten. v. aafenomcn, zelfs tussehen de personeu die vroeger geheel Hiïeenloopemie meeningen nopens Polen waren toegedaan Lr iieerseht hier echter groote twijfel nopens den goeden uitslag der uegotiatien. Men voor/iet toch dat Rusland niets voor de volkomen demping vaD den opstand zal doen. I)e ïon°"sie fcerigten uit Mexico, over Havana ontvangen, zewasen met" geen enkel woord van de omstandigheid, door het Jasblad la Nation vermeld, volgens hetwelk de Mexicanen liet fort Guadeloupe zouden hebben verlaten, ora zich by de t'ransche troepen te voegen. Integendeel doen die bengten voor zien dat het beleg van Puebla welhgt langer zal .luren dan men' hier wel voorziet. De generaal Forey kon namelijk hoog stens over 20,000 man beschikken, terwijl die stad door .06 000 man wordt verdedigd, waaronder 6000 ruiters. Te V era- Cruz wordt een scherp toezigt op de vreemdelingen uitgeoefend, daar men de aankomst van Miramon ducht. Een aantal Mexi canen heeft naar Havana of naar Europa de wijk genomen De generaal Forey heeft eenige oorlogschepen naar het eiland dei t'armen moeten zenden, ten einde den door hem benoem den gouverneur, den generaal Marin, te beschermen. Die maat regel was namelijk noodig geworden, ten gevolge der vijandige hou'.iiu' door d*1 burgers en de mexieaansebe soldaten aange- nomen. 2 April. T)e Moniteur deelt de volgende bengten uit Mexico mede: Tegen 2S February had generaal Forey alle hoofdofficieren bijeengeroepen, om de beweging tegen Puebla in. de details te regelen en hun de laatste instructien te geven. l)e artillerie-parken en een groot depót levensmiddelen waren reeds te Qnecholac aangekomen, waar men ook nog den voor de eerste operatien noodigen krijgsvoorraad heen bragt. De ge zondheidstoestand was zeer bevredigend. De heer Limavrac verklaart in den Constitutionnel, dat het land in het behoud van den heer Fould als minister, met vreugde een nienwen waarborg ziet voor de goede regeling der financiën en de vermindering der publieke lasten. Marseille, 31 M .ri. MededeeÜngen uit Mapels van 28 dezer bevatten het berigt, dat de generaal Lamarinora zich aan het hoofd der troepen heeft gesteld, ten einde de operatie te besturen. Bij wijze van buitengewonen maatregel heeft hij be volen, dat de bevolking van liet platte land in de onrustige streken de pl .ats hunner woning niet zullen mogen verlaten, 2eene levensmiddelen of vee naar elders zenden, op straf dat zij ais medepligiig aan den opstand zullen behandeid worden. Te Napels h( efi een gevecht pla its gehad tussehen de pompier! en de gendarmerie, waarbij tien personen het leven hebben verloren: een zeer groot aantal is later in verzekerde bewaring genomen. De unh iding tot deze rustverstoring was het zoe ken uur vers'billende personen die zich aan de militie hebben onttrokken. Men ver ekert dat het stedelijk bestuur zal wor den ontbonden, uithoofde het niet met den vereischten klem is opgetreden. Brusssl, 1 April. D Tndépendance Beige bevestigt het berigt, dat Pruisen s toegetreden tot het vooretel om eene bijdrage te leveren voor den afkoop van den Scheldetol en zegt, dat die bij Ir ge zal beloopen 1,670,640 fr. en dat dit bedrag gegrond is op het totaal bedrag van 36,000,000 fr. voor dien afkoop i. te keeren, waarvan Belgie 13 zal be talen. Bij het,el ie protocol, waarbij Pruisen zich tot deze bijdrage voor den afkoop van den tol verbindt, stemt Belgie er in toe, voor Pruisen in het stelsel van in- en uitgaande regten, het nieuwe belgische tarief van 1 Mei 1S61 van toe passing te verklaren, in afwachting dat Pruisen voor Belgie ui toepassing zal brengen het nieuwe duitsche tarief, dat zal voortvloeien uit het verdrag van koophandel met Frankrijk, dat op 2 aug. li. ondert?ekend is. Weenen, 31 Maart. Uit Lemherg wordt berigt, dat de generaal fi/e;vu-ki, eergisteren de rivier de Bug is overgetrok ken. ten einde /ij: .alien in Yolhynie aan te vangen. Volgens p.:ede..eeliiigcii uit Konstantinopel, gedagteekend 30 de/er, hebben in Damascus ernstige verwikkelingen plaats ge had tussehen Ti Keu en Christenen; veie van de laatst gemelde hebben de wijk naar elders genomen. De consuls hebben des wege veroMgen bij de re —ring ingediend, en geeischt lat zij met kracht tussehen bei.ie zal irede.i. Moeijelijkheden in noor delijk Syrië tussehen de Turken en Grieken gerezen, zijn door den gouverneur fier provincie bijgelegd. 3 April. Gisteren avond heeft Langiewvz deze stad ver laten, vergezeld van den burgelijken ambtenaar, onder wiens geleide hij zich naar Bri'mn begeeft. Lelewel is met het over schot zijner vroegere benden naar het binnenland van Polen geweken: hij heeft niet meer dan 300 man met zich. In het gebied van Tzawelski en Poniewski heeft de insurrectie onder alle standen veld gewonnen, ten gevolge waarvan troepen derwaarts zijn gezonden. Berlijn, 31 Maart. Van 14 Maart tot heden zijn hier niet minder dan 19 dagbladen in beslag genomen en 11 pro- cessen tegen uitgevers of redacteurs van dagbladen gevoerd. Tan de 11 processen zijn 7 geüindigd met vrijspraak. Eergisteren avond heeft eene demonstratie in den hof- schouwburg plaats gehad, welke het onderwerp van alle ge sprekken is. Bij de opvoering van het bekende stuk vau Hacklander «der geheime Agent" komt o. a. voor een prins, die van zijne moeder, de regerende vorstin, vordert, dat zij hare ministers zal ontslaan, „dewijl zij het vertrouwen van het volk verloren hebben." Naauwelijks waren deze woorden o-euit, of het talrijke publiek hief een daverend applaudisse- rnent' aan, dat verscheidene minuten duurde. Tegelijk daar mede rigt'ten zich aller blikken u mr de bei.ie loges, waarin zich bevonden de koning en de kroonprins met de kroonprinses. De indruk, welke dat alles op den koning vooral heeft ge maakt, was van dien aard, dat ieder die ten duidelijkste waarnam. Hoe weinig de regering geneigd is deu constitutionelen weg te bewandelen, blijkt hieruit dat de beide huizen nu reeds langer dan anderhalve maand in de hoofdstad zitting houden; milïioenen ten behoeve van het leger, enz. zijn uitgegeven, zonder dat van hare zijde ook slechts de geringste mededeeling dienaangaande aan het huis der afgevaardigden is gedaan. Van de interpellatie des heereii van Sybel koestert men geene groote verwachtingen, waartoe de laatste zitting voor het reces is aangewezen. Zij heeft in elk gevat deze goede zijde, dat daardoor andermaal en op krachtiger toon tegen de handel wijze der regering protest zal worden aangeteekeud. Frankfort, 1 April. Te Leipzig is eenige dagen geleden eene arbeiders vergadering gehouden, bijgewoond door gedele geerden uit Saksische, thuringsche eii eenige noord-duitsche staten. Zij besloot eene algemeene duitsche arbeiders-vereeni- ging te vormen, met het doel om eene beweging tot stand te brengen ter gunste der invoering van het algemeene en regt- streeksche kiesregt in alle duitsche staten, als eenig middel om den materielen toestand van den arbeider te verbeteren. De uitzigteu voor de deelneming aan de internationale tentoonstelling van landbouw te Hamburg zijn gunstig. Uit geheel Duitsnhland niet alleen, maar ook uit Engeland, Zweden, Amerika, Frankrijk, Nederland, Belgie enz., zijn reeds toezeg gingen gedaan. Kopenhagen, 2 April. De koning heeft eene proclama tie uitgevaardigd betreffende de scheiding tussehen Holstein en het koningrijk Denemarken. Z. M. verklaart daarin, dat hij sedert 1852 heeft getracht alle deelen der monarchie tot één geheel ie vereenigen, maar dat dit eene onmogelijkheid is ge worden, zoowel door de eischen der duitsche bondsvergadering als door de verwerping van ieder voorstel des koning; dien aangaande bij de stenden van Holstein iugediend. Voorts wordt daarbij medegedeeld, dat aan Holstein de oprigting van ten afzonderlijk leger wordt toegestaan, maar dat het voor 't ove rige in alle andere afdeelingen van openbaar bestuur met het koningrijk vereen ig<l zal blijven, ten zij later ook te dien aanzien eene scheiding noodzakelijk mogt worden geacht. Athene, 28 Maart. Lord Elliot heeft aan de voorloopige regering medegedeeld, dat weder onderhandelingen geopend zijn, ten einde deu hertog Ernst van Coburg te bewegen zich met liet onderkoningschap te belasten, tot de meerderjarigheid des aanstaanden kouiugs. Gouda, 4 April. Luidens een met de jongste mail bij het departement van koloniën uit Suriname ontvangen berigt, ge dagteekend 7 Maart jl., was de gezondheidstoestand onder de bevolking over het algemeen guustig; doch waren er ouder d3 militairen en ae schepelingen van Zr. Ms. marine vele zieken, die meest allen slechts aan katarrhale aandoeningen leden. Rust en orde zijn in de kolonie ongestoord gebleven. Al leen op de plantage Kronenburg hebben eenige ongeregeldhe den plaats gehad, bestaande in het uiten van belee.iigende uitdrukkingen tegen één der administrateuren van die plan tage. De rust is da irdoor echter niet gestoord geworden. Er hebben geene wegiooperijen meer plaats gevonden, maai' wel zijn eenige wegloopers van ouden en meer recent en datuua terug gekomen, waaronder vier uit het kamp aan de Surnaijs- kreek, namelijk een van Rac a Rac, twee van Alliance en een van Vreeland. Uit Enschede schrijft inen, dat er onder de arbeiders velen zijn, die leven, maar hoe?... dat weet de hemel. Er wordt gebrek, bin er gebrek geleden. Komt er geene veran dering in (wat niet waarschijnlijk is), dan is de toekomst donker, en niemand kan zeggen, waar het heen moet. Sporen van brand zijn slechts op zeer weinige plaatsen meer te zien. Met den herbouw gaat het goed vooruit, en het is haast on gelooflijk, hoe men dat alles in betrekkelijk zoo korten tijd gedaan heeft. Ten gevolge van den opbouw der verschillende gemeente- inrigtingen, zal de hoofdelijke omslag aanmerkelijk moeten verhoogd worden. Dit, gevoegd bij de reeds heerschende el lende, voorspelt eene treurige toekomst. Onder de vele plannen, die thans gevormd worden om den luister der aanstaande feestviering van het herstel van Neerlands onafhankelijkheid te verhoogen, moeten wij vooral melden het besluit van de maatschappij Arti Amicitiae te Amsterdam, om bij die gelegenheid eene tentoonstelling te hou den van voorwerpen, die op den politieken en maatschappe- lijken toestand van dat tijdstip betrekking hebben. Naar men verneemt ging dit plan van den heer D. van der Keilen Jr. uit, werd met warmte door bestuurders en leden der maat schappij ondersteund, en mogt reeds de toe/egging tot mede werking van onderscheidene hooggeplaatste personen erlangen. In het begin van april worden door het bestuur der domeinen in het openbaar verkocht de landerijen van degees- lijke beurs van Rossum; zij zijn afkomstig van een klooster en bleven, door den invloed van vroeger prov. gezag, lang in particuliere handen. Men verwacht, dat de goederen van St. Agatha ook in veiling zullen komen, zoodra dit kan geschieden. 'S Gravenhage, 1 April. Naar wij vernemen, heeft de directie der haagsche brandwaarborg-maatschappij aan die der brandverzekering maatschappij Phoenix te Amsterdam, bij ex ploit doen beteekeuen, dat zij zich houdt aan de herverzeke ring door den agent van Phceenix alhier aangegaan op de meubelen enz., in het gebouw der teeken-academie, en welke agent daartoe, volgens notariële acte, gemagtigd was. Men verneemt, dat de opening van den tuin van het kon. zoölogisch-botanisch genootschap van acclimatatie alhier, ia deu loop der maand mei a. s. zal plaats hebben. De commissarissen der brood- en meelfabriek alhier hebben het dividend over het afgeloopen boekjaar bepaald op 2 pCt. of 2 per aandeel. 2 April. Naar men verneemt zal door Z. K. H. den prins van Oranje in H. D. paleis in het laatst dezer maand een groot bal gegeven worden, dat in luister en pracht nog verre zal overtreffen het bal, dat onlangs door de feestcommissie in het locaal der teeken-academie werd aangeboden. In de heden gehouden zitting van den hoogen raad heeft de adv. gen. Gregory gecloucudeerd tot verwerping der voor ziening, ingesteld door de algemeene commissie van liquidatie der zaken van de voormalige wees- en momboirkamers, tegen den burgemeester der gemeente Gouda. De uitspraak is be paald op 1 mei. Amsterdam, 3 April. De burgemeester van Amsterdam maakt bekend, dat volgens een door hem op lieden ontvangen telegram van den heer directeur van het kabinet des konings, Z. M. de koning H. D. bezoek te Amsterdam zal uitstellen, tot dat meerdere blijken van deelneming zullen gegeven zijn in de nationale onderneming tot doorgraving van Holland. Amsterdam, De Burgemeester: 2 April 1863. v. Vollenhoven. Wij vernemen, dat het Z. M. den koning heeft behaagd een nieuw bewijs van belangstelling in de doorgraving van Holland op zijn smalst te geven, door de som, waarvoor Z. M. in die onderneming deel had genomen, te verdubbelen. Naar men verneemt is de burgemeester van Amsterdam, ten gevolge van een gisteren ontvangen telegram, waarin Z. M. hem tot een onderhoud uitnoodigde, heden ochtend per eersten trein naar 's Ha ge vertrokken. Wijders blijkt uit de amsterdamsche bladen, dat de kanaal- leening op nieuw is opengesteld. Rotterdam, 1 April. De leden der plaatselijke commissie voor het monument voor nov. Ibl3 zijn gister bijeengekomen. Van de 78 leden waren er 60 aanwezig. De voorzitter, tot het constitueren der vergadering willende overgaan, vroeg dr. v. Teutera het woord, om inlichtingen te vragen omtrent de hoofdcommissie, en of daarin geene verandering zoude gebragt worden. De voorzitter gaf hierop ten antwoord, dat de prins voorzitter hem gemeld had, te zijner tijd eenig voorstel aan de hoofdcommissie te zullen doen, in het vertrouwen, dat dit niet zonder gevolg zal blijven. Dr. v. Teutem achtte bet in deze omstandigheden bedenkelijk, zich te constituerenhij wenscht verandering in de hoofdcommissie. De heer v. Ree- sema wees op de eenzijdigheid der hoofdcommissie en op de zonderbare zamensteliing der plaatselijke commissienhet geheele plan scheen dienstbaar te worden gemaakt aan oog merken, die niets met Ie nationaliteit te maken hebben. De heer v. Buren meende, dat men zich eerst moest constitueren, alvorens besluiten te nemen. Na eene discussie, waaraan on derscheidene personen deelnamen, werd een voorstel van den heer v. Teutem eenparig aangenomen dat de vergadering zich als plaatselijke commissie zal cqpistitueren, als toejuichende het doel en zich tot eer rekenende daartoe onder de leiding van den voorzitter der hoofdcommissie mede te werken, in het vertrouwen dat in de zamensteliing der hoofdcommissie zoodanige doelmatige aanvulling en in de betrekking der plaat selijke commissien tot de hoofdcommissie zoodanige wijzigingen zullen worden daargesteld, als bevorderlijk geacht kunnen wor den tot het (laarstellen van het voorgestelde doel. Sch.OOnh.OVen, 1 April. Heden is alhier gearriveerd het kader onderofficieren en korporaals enz., die van de onderschei dene artillerie korpsen, bij de artillerie instructie compagnie te dezer stede overgeplaatst en gedetacheerd zijn. Generaal Forey heeft Orizaba \erlaten om teeen Pueebla op te rukken In 's Gravenhage wil men eene boete stellen op het mishandelen vau ezels. Uithoofde van het enorm aantal daar aanwezig verwacht men eene groote verbetering der stedelijke financien van dien maatregel. De sal tan beproeft weder eene leening van 72 millioen gulden. Men ontmoet keurig net gesnoeide munt. Het zou ook jammer zijn, dat die kanst verloren ging, waarin wij het voor enkele jaren zoo ver gebragt hadden. De poolsche benden ontbinden zich. Puebla wordt verdedigd door generaal Ortega met 24,000 Mexicanen, daarenboven houdt Coraonfort de omstreken bezet met 10,000 man. De zoo vlug gekozen koning van Griekenland is Cbristiaan Willem Ferdinand Adolf George prins van Denemarken, uit het huis Sleeswijk-Holstein-Sonderburg-Glucksburg, geboreu 24 december 1845. De vestiging eener leesinrigting voor werklieden wordt ook t« 's Gravenhage beproefd. In Oostenrijk wil men meer en meer de vrou wen en dochters der stationsambtenaren aanstellen bij de kassen en de telegraafdienst. De Keizer van Frankrijk beeft voor 9000 frs. gekocht eene prachteditie van Voltaire met 108 oorspronkelijke platen van Mo- rean. De amsterdamsche geestdrift klimt tot zeven millioen waar acht tien noodig is. Op palmzondag werd te Parijs aan de deuren der kerken voor ruim 100,000 frs. aan pa] makken verkocht. Te Vera-Cruz zijn 400 man zwart krijgsvolk aangekomen, een vierde gedeelte ging dadelijk Daar het hospitaal, de rest toont veel lust om weg te loopen. Te Zwolle en te Hoorn rijn te ligte stukken boter aangehaald. Te New- York wordt de stoomboot Dictator gebouwd met 350 kamers om fe varen tussehen die stad en Albany. Men beproeft allerlei middelen om de vrouwenkleeding cnont\larabaar fe maken, bet laatst aanbevolen is het tungs teen zout. President Lincoln heeft de uitgifte van kaperbrieven geweigerd. In de cngelsche katoen-distrieten werden op 21 maart 220,030 werkeloozen ondersteund op eene bevolking van 280,000 zielen. De nieuwe hippodrome is te Vincennes onder grooten toeloop ingewijd, het entreegeld bedroeg 70,000 fn. Marktberigten. Gouda, 2 Aprii. Tarwe, Poolsche per 2400 N. <ffi/370, Zecuwsche per mud 10, Polder 7 a 9,50. Rogge, Pol der f 6 a 7, Zeeuwsehe 6,50 a 7,50, Amerik. 8. Haver per 100 N. IC 3,50. Gerst 4,50 a f 6,50. Dui- veboonen f 7,50. Boekweit per 2100 X. Fransche 172, Brabantsche f 190. De veemarkt met goeden aanvoer, doch flaauwen handel; magere varkens met goeden aanvoer en ievendigen handel. Boter per N. f 0,88 a 0,9i>. Delft, 2 April. De aanvoer van granen was zeer mid delmatig, de stemming levendiger. Roode Tarwe meer ge vraagd, in Zaaitarwe veel handel, ie.s ho ger. Tarwe 9,30 a 9,80. Rogge 6,60 a 7. Zotuergerst 4,70 a ƒ5,40. Korte Haver f 3,60 a 4, lange 3,20 a 3,60. Duive- boonen 7 a 7,40. Paardeboonen 6,30 a f 6,60. Bruine Boonen 8 a 10. Groene Erwten 7, witte 6,50. Aan stads waag gewogen van 27 maart tot 2 april 192/8 en 133/16 Boter, te zamen 5170 N. HL Hooiboter 44 a 52 het vierde; 1,10 a 1,30 per N. <S. Ter markt 465 mud Aardapp. l,b0 a 1,80. Dordrecht, 2 April. Tarwe weinig ter markt en gereede koopers vindende, was alzoo goed tot verhoogde prijzen te verkoopeu. Puike n. 9,60 a 9,70, mindere/9,40, geringe 8,60 li 9,10, Zomer-zaaitarwe S,20 a 8,80. Rogge prijshoudende 6,20 a 6.90, vreemde soorten niet ter veil. Gerst onveranderd, goede Winter wel te plaatsen, mindere traag, zakmaat 4 a 4,SO, gestort 5,40, Zomer 10 a 20 c. honger, zakmaat 4,20 a 4,80, gestort 5,10. Spelt 3 a f 3,20. Haver prijshoudende, Inl. Voeder 2,60 a 3,10, dikke 3 li 3,70. Paardeboonen 10 c. terug/5,70 a 6,10. Duiveboonen 7 a 7,50. Witte en bruine Boo nen 6,50 a a 8,50. Erwten met kleinen handel, goed kokende blaauwe 7, mindere 6 a 6,50, witte 7,40. Boekweit per 70 N. Bredasche 190. Deventer, 3 April. Tarwe 8,50 a 10. Rogge 6,40 a 6,90. Boekweit 5,50 a 6,25. Gerst 4,50 af 5,25. Haver f 3,20 a ƒ4. Boter per 20 N. le s. 18,50 a 20,50, infer, 17,50, 2C s. 14.75 a ƒ15.75. Zwolle, 3 April. Middeiprijzen. Tarwe n. 9. Rogge 6,62. Boekweit 5,90. Gerst 5,60. Aardapp. 1,57. Boter per N. 22,50. Londen, 31 Maart. Boter, Friesche 108/ a 110/Kam per en Zwolle 100/ a 104/Kaas. Edam 50/ a 62/en Gonda 49/ li 52/

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 2