ötnnenlanï). Gemengde Berigten. Vergadering van den Gemeenteraad. Marktberigten. Veie ambtenaren, wier bezoldiging door de nationale verandering «as verm inderd, 800 gewapende nationale gardes Kaletgis bevonden zich De vele officieren o. a. de zoon van het hoofd van den opstand. nationale vergadering is sedert twee dagen geschorst. Vele leden willen hun omslag nemen. Wppnert 8 April. Heden heeft de laatste bijeenkomst ohms Kbad 'van de commissie, belas' met het ontwerpen van een.' constitutie voor Yenetie. Het opgemaakte ontwerp zal nmiddeülk aan den keizer ter goedkeuring worden aangeboden. De berimeu uit Polen luiden weer gonrtiger voor den onstand Overal komen nieuwe troepen insurgenten te voorschijn, en moed en vertrouwen heeft weder de oogenbltkkelijk neer slaande stemming vervangen. Ook uit Krnkau zijn, ondanks de strenge bewaking der grenzen in den laatsten tijd weder vflpn in Polen wrgedrongen. 10 April. -Men verzekert, dat Oostenrijk, Frankrijk en Engeland liet eens zijn geworden betredende de nota, die naar I'emrsbiirg zal worden gezonden. De oostenrijkscbe nota zal, voliens dit schrijven, onmiddellijk worden afgezonden. tten- schen worden er niet in geformuleerd, maar er wordt te ken- „eleven dat keizer Alexander niet alleen het congres-Polen, tnaar de geztimentlijke poolsehe provinciën moge bevredigen. Dc westersche mogendheden zenden eene scherper nota aan de russische regering, maar een volledig programma komt er niet Berlijn 8 April. Morgen hervat het huis der Afgevaar digden zijne werkzaamheden ten einde te beraadslagen over het ingediende wetsontwerp betreffende het handelsverdrag niet Belgie aangegaan. Uit Uobleutz wordt gemeld dat de bouw der vaste brug over den Rijn aldaar veel vooruitgaat, en dat spoedig een bei-in zal worden gemaakt met den aanleg van een spoorweg van Ehrenbreitsteiu naar de Lahn in verbinding met dien naar Ems en naar Wiesbaden. Het terrein voor dien weg levert i'eene bezwaren op eu men onderstelt, dat de weg en de brug, ut den loop van den herfst voor de dienst zullen opengesteld kunnen worden. Te Kobleutz worden bereids toebereidselen «remaakt voor de uitbreiding van het stations-gebouw van den Dnitscheu ltijn-spoorweg. Xiet blijkt thans, dat de reeders van het engelsche stoom schip, hetwelk ruim 20b Polen aan boord, Engeland voor eenige dagen heeft verla.cn eu de zweedsche haven .Walmü is bimien- geiuopen, ten einde niet in de handen te vallen van de rtis- sischc kruisers, zeer goede zaken bij die expeditie hebben gemaakt. Door de Polen tegen alle eventualiteiten gewaarborgd, hebben z«' naar men verzekert de russische regering kennis «re'-i-ven van het he-iaande plan en ook van die zijde geldelijke voorueeleu verworven Te Warschau beweert men dat de grootvorst Konstantiju weldra die stad zou verlaten en wel om redenen van gezond heid. In berigt' n uit Peter-burg wordt iuede het vertrek van den grootvorst al- eene op handen zijnde gebeurtenis bespro- keu volgens de e zijn het geene redeneu van gezondheid, welke tot dit vertrek aanleiding geveu, maar zou het de te genzin van den grootvorst zijn, om over te gaan tot al de Gestrenge maatregelen, welke de russische regering thans noodig acht tot het bedwingen van den opstand. Het is dus met onwaarschijnlijk, dat de benoeming van generaal Berg tot ad junct of plaatsvervanger van den grootvorst, met dit vertrek in verband s'ait. De j jugste berigten omtrent den stand der zaken op het tooueel van den opstand zijn korlelijk als volgt: Het corps insurgenten dat Langiewiez in der tijd heeft «aangewezen, oin het terrein van den spoorweg van Warschau naar Weenen in bezit te nemen, heeft voor de russische troepen moeten terug trekken eu bevindt zich thans in de nabijheid van Krakau. Op hun weg kenmerkten zieh de insurgenten door de verregaand ste wreedheden, gepleegd jegms hunne eigene landslieden, welke volnens de mededeeling;n uit gemelde streken van dien aard zijn, dat al hetgeen de Pol en aan de Kussen te last leggen, iji den eigenli jken zin de- v. oords kinderwerk behoort genoemd te worden. De omstrek-u v u Mac/ki tot zelfs voorbij Czen- stochau, zijn thans van insurgenten gezuiverd. Van het uit eengeslagen corps van Lelewel hebben 60 man ongeveer de grenzen van Gallicie bereikt; zij zijn in de nabijheid van Zolkiew op oosten rij ksch grondgebied getreden en aldaar voor- loopig geïnterneerd. Er wordt hier een fonds bijeengebr.igt tot oprigting van een vondelinghuis. Een alhier gevestigd geneesheer, dr. Kuge heeft zich in eene brochure tegen dit plan verzet. Hij bewijst daarin, dat de kindermoord in aLle landen, waar vondelinghui zen bestaan, meer voorkomt dan daar, waar ze niet bestaan. "Verder belpogt hij dat ligtzinnigheid en buitensporigheid door deze instellingen in hooge mate bevorderd worden. Te Mainz werden van 1799 tot 1811 slechts dertig kinderen te onde- lin" gelegd. Den 7 Nov. 1811 stichtte Napoleon daar een vondelinghuis, waarin gedurende een tijdsverloop van veertig maanden" 518 kinderen werden gebragt. Later werd het ge sticht opgeheven en in de negen volgende jaren bedroeg het aantal verstootenen niet meer dan zeven. Bij deze gelegen heid wordt het feit herinnerd, dat te Petersburg de helft vau alle «reftoren kinderen in het vondelinghuis gebragt worden. Men zegt dat de heer von Bi9marek op zijn geboortedag een brief heeft ontvangen van het poolsehe comité te Warschau waarin hem gezegd wordt, dat zijne politiek in de poolsehe kwestie hem het l«-ven heeft doen verbeuren, dat de wreker ge reed is, en dat diens hand hem op de openbare straat tref. L TurijQ, 5 April. Uit Avellino wordt geschreven, dat de kapitein Mauro aan het hoofd van 40 bersaglieri bij San Gi orgio la Montagna de 60 man sterke bende van Chiavone aangetast en drie uren lang tot nabij Apice vervolgd heeft. Twee roovers zijn gedood en drie paarden gewond. Naar de napolitaausche bladen berigten, moeten de boeren uit den omtrek, zoo zij niet voor medepligtigen der roovers gehouden willen worden, voortaan van paskaarten voorzien zijn. 10 April. Het handelsverdrag tusschen Belgie en Italië is gisteren alhier geteekend. De tegenwoordige zitting van het wetgevend ligchaam is geprolongeerd tot en met 30 april. Petersburg, 10 April. Dc czaar heeft in antwoord op het adres van den adel te kennen gegeven, dat hij de daarin uitgedrukte gevoelens ten volle deelt. Ik ben overtuigd, zeide de kei/er, dat de geheele russische adel zoo denkt en ik koester de hoop,'dat gij die denkbeelden uwe kinderen zult inprenten. Ik heb hetzelfde begrip van vaderlandsliefde als gij; zij heeft eeuwen lang de kracht van Rusland uitgemaakt en zal van geslacht tot geslacht een trouwe wachter zijn Voor zijne magt. Gouda, 11 April. Donderdag morgen jl. kwam Pieter Koolmees, landbouwer te Nieuw er kerk a/'d IJssel, met een chais bedaard aanrijden over de markt alhier, toen voor de Groenendaal twee nog zeer kleine kinderen, die zon der op/.igt waren, onder het paard vielen. Gelukkig stapte het paard over hen heen, terwijl zij tusschen de wielen door geraakten en een van hen slechts eene zeer geringe beleedi- ging aan het hoofd ontving. Den 7n de/.er stonden voor de arrondissements-regtbank te Botterdam teregt F. v. d. B., wonende te Gouda enS.de K., huisvrouw van T. T., wonende onder Gouderak, eerstge noemde beschuldigd van diefstal, do tweede, van de eerstbe- schuldigde tot dat mis 'rijf te hebben uitgelokt, het gestolene geborgen en daarvoor gelden te hebben uitgekeerd, wetende dat die goederen gestolen waren. De officier van justitie re- quireerde schuldigverklaring van beiden eu eischte dien ten gevolge o. a. voor de eerstbeschuldigde F.v. d. B. eene gevan genisstraf vau een jaar en voor de tweede eene gevangenis straf van twee jareu. Dc tweede beschuldigde S. de K, huis vrouw van T. T. heeft daarop eene door haar onderteekende memorie ingediend, opgemaakt aan het administratie-kantoor „de Hulpbron" alhier, waarbij hare onschuld aan de haar ten laste gelegde feiten werd betoogd, en mitsdien tot vrijspraak geconcludeerd. Den 9Q dezer is door voornoemde regtbank in de/e zaak uitspraak gedaan, en is F. v. d. B. schuldig ver klaard aan het haar ten laste gelegde misdrijf en veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, terwijl de tweede beschuldigde S. de K. wegens het haar ten laste gelegde geheel is vrijge sproken De bekende nederlandsche reizigster, mevrouw de wed. Storm, is van hare reizen in Amerika, vooral door de Yer- eenigde Staten, na eene afwezigheid van bijna zeven jaren, iu haar vaderland, te Delft, teruggekeerd. Onder de voorwerpen, die uit Voorburg naar de tentoon stelling van oudheden te Delft zullen worden gezonden, bevindt zich eene zeer merkwaardige schilderij van van Baan. Zij stelt voor den togt naar Chatham in 1607 en is het originele stuk, waarnaar de schilderij werd vervaardigd, die te Dordrecht in het stadhuis werd opgeliaugen, en welke in onze geschiedenis zoo bekend is geworden, doordat zij een der voorwendsels was tot den oorlog van Karei II van Engeland met onzen staat in 1672 en door dat z;j in dat zelfde jaar door het gemeen werd verscheurd. B j den op 7 dezer te Zalt-Bommel plaats gehad heb benden verkoop (zijnde de eerste verkoopdag) van de goederen, toebehoord hebbende aan de voormalige kerkelijke beurs van Kossurn, bestaande in 102 perceelen, hebben 20 daarvan op- gebragt de som van 30,045. j Op den tweeden verkoopdag den 8 dezer is met den verkoop dier landerijen voortgegaan en hebben 20 perceelen daarvan opgebragt de som van 56,280. Op den derden verkoopdag der landerijen zijn wederom 20 perceelen voor f 40,650 verkocht. Men berekent, dat de ge middelde prijs van het tot nu toe verkochte 2000 per bun der bedraagt, hetgeen eene zeer hooge opbrengst kan worden genoemd. Volgens officiële opgaven blijft de behoefte aan onder wijzers-personeel in het land nog steeds voortduren. Er wor den toch nog 105 betrekkingen voor hulponderwijzer als vacant opgegeven, terwijl veie andere vacatures nog niet ver meld ziju. Hoofdonderwijzersbetrekkiugea worden 65 als va cant opgegeveu, en daaronder die niet uitlokken door rijkdom van voordeelen. De nieuwe nederl. crediet- en depositobank wordt ter beurze te Parijs zeer gunstig opgenomen. Over het algemeen geniet alles wat uit Nederland en inzonderheid uit Arasterdam komt, bij de fransche kapitalisten een goed onthaal. De aan- deeleu der nieuwe bauk, wier zetel te Amsterdam is gevestigd, doch die te Parijs eene succursale heeft, staan reeds 170 frs. boven par:. Aan Z. M. den koning zijn Woensdag door den tuinier C. Yreedenburgh te Monster, aangeboden de eerste nieuwe aardappelen op den kouden grond geteeld. 's Gravenhage, 8 April. De eerste kamer der staten- generaal i3 tot hervatting van hare werkzaamheden bijeenge roepen tegen Woensdag den 22n dezer. De commissie voor de tentoonstelling van kunstwerken alhier, heeft aan heeren kunstenaars berigt, dat de tentoonstel ling in plaats van 15 Julij zal gesloten worden den 5° Julij, ten einde aan lien, die het verkiezen, de gelegenheid te geven hunne werken nog binnen den bepaalden tijd te doen verzen den uaar de tentoonstelliug te Brussel. Op Vrijdag, Zaturdag, Zondag en Maandag 10, 11, 12 en 13 April zal in het gebouw der teeken-akademie aan den boschkant alhier de tentoonstelling van bioembouquetten, bloem- bolge wassen en pot gewassen plaats hebben, te houden door de afdeeling 's Gravenhage der hollandsche maatschappij van Landbouw. De familie van prins Willem van Denemarken heeft bij de bescher mende mogendheden aanzoek gedaan tot het waarborgen eener nieuwe grieksche leening. Te Madrid heeft men 50,000 realen ingeschreven ter oprigting .an een standbeeld voor Christophorus Columbus. Bij eene oude bedelaarster te Parijs heeft men, toen zij krankzinnig werd, 9b000 frs aan verschillende effecten gevonden. Aan eene russische maatschappij met eeu kapitaal van 55 millioen roebels, onder waarborg vau 5 pCt rente, is concessie verleend tot den aanleg van een spoorweg van X: w naar Odessa. Te New-York vertelt men, dat een amsterdarusch bankier heeft aangeboden eene leening te sluiten van 100 millioen dollars te le veren in goud tegen den koers van den dag en tegen 6 pCt. In Por tugal wil men een aantal overtollige, geslepen en ruwe diamanten, verkoopen en daarvoor 3 pCt binnenlandsche schuld inkoopen. De exkoning van Griekenland vertoont zich voortdurend in grieksch costuum. De uioeije- lijkhedeu tusscher Italië en Zwitserland ziju in der minne bijgelegd. De sultan is voornemens tijdens ziju bezoek in Egypte, voor 50 millioen frs. in te schrijven ten behoeve der Suez-leening. De sultan is te Alexandrie den 7 dezer aangekomen geescorteerd door zes oorlogschepen. Eene meeting ter gunste van Polen iu Hydepark belegd, is door de politie verhinderd. De 20,000 opgekomen liefhebbers gingen rustig uiteen. Men verwacht te Lissabon eene wijziging van ministerie. Een' maatschappij ter ontginning der koper- en zilvermijnen op Madagasca wordt d"zer dagen te Parijs tot stand gebragt. In verschillende dagbla den leest men eene curieuse vertelling van 8teinoord. Waar ligt dit dorp in Z. H.? Koning Leopold zal dezen zomer Hollaad bezoeken, zoo hij niet soms eene verre en lange reis onderneemt. Men is te Petersburg bezig met het ontwerpen eener soort van constitutie met vertegenwoor digend stelsel. Men wil te Berlijn een vondelinghuis oprigten. Te Liverpool is een voor de zuidelijken gebouwd schip in beslag genomen. - Het griekschc-fondsen-comité te Londen heeft den goeden staat der grieksche financien bewezen. Anders mogt incn denken, dat die hoogst treurig was. Oom cn neef zijn op den besten voet. Zouden zij ook t'oinedie spelen? Te Petersburg wordt de helft der geborenen in het von delinghuis opgenomente Lissabon, te Rome, Madrid, Mcscou het vierde. Die huizen moeten verbaasd groot zijn. Zitting van Vrijdag10 April. Afwezig de bh. Reutmger, Herman de Groot, Portuijn Droogleever en Remij, welke laatste kennis heeft gegeven de vergadering niet te kunnen bijwonen. Na goedkeuring der notulen wordt kennis gegeven dat zijn ingekomen. Dispositie van ged. staten houdende bekrachtiging vau eeu raadsbesluit; notificatie. Missive van B. en W. ter aanbieding van eene aanbeveling voor hulp onderwijzer aan de openbare burgerschool, zijnde de hh. Marsch, Hagen en van Petten; volgende vergadering, benoeming. Missive van den heer mr. A. A. van Bergen IJzendoorn. houdende kennisgeving der conclusie van het O. M. bij den hoogen raad in zake d»'burgemeester qq. contra de comm. van liquidatie der weeskamers, strek kende tot verwerping der cassatie, zijnde de uitspraak bepaald op 1 Mei. Missives van de comm. voor de Bank van Leening houdende kennis geving der altr ding van den heer Prince, en van Librymeesters van di* \an den heer Terpstra; volgende vergadering. Adres van A. Brinkman, houdende verzoek de publicatien als anderzins in de Goudsche Courant te doen plaatsen; ter visie tot een der volgende vergaderingen. Adres van J. 't Hoen, houdende dat het hem niet is mogen gelukken eeu welput te boren op de varkemarkt en vragende met opgave van kosten, om dit op eeu andere plaats, te bewerkstelligen, en tevens verzoek om schadeloosstel ling, met begeleidende missive van de gezondheids-comm. en advies van den gemeente-bouw meester, strekkende de eerste om het terrein achter de waag aan te wijzen en het laatste tot afrading, omdat er volgens vroeger ge nomen proeven weinig hoop op goeden uitslag bestaathierover voeren de hh. Kemper, Prince en Buchner he,, woord en stelt de heer van Gennep voor over te gaan tot de orde van den dag, waartoe wordt besloten en deze stukken ter visie gelegd ter inzage. De voorzitter deelt mede dat het grasgewas aau den hoogen schieland- schen dijk gepacht is door den heer 3. W. Biezeuaar, voor 185 's jaar« alsmede dat de kas en boeken van den gemeente-ontvanger op heden zijn nagezien en in orde bevonden, zijnde in kas ƒ3528,43 eu een halve cent. Is ontvangen eene missive van den heer Remij, dd. 31 Maart jlhou dende het voorstel; dat de raad besluite de commissie van superintendence over de stads-apotheek te ontbinden eu het beheer tijdelijk aan B. en W. op te dragen; hierover voert de heer Kemper het woord als kunnende tegen het regl. v. orde strijdende deze missive niet in aanmerking komen, waarop de heer van Gennep, ondersteund door de hh. Ki9t en vau Boveue volgens het regl. v. orde het voorstel van den heer Remij appuyeertmaar voorstelt de beslissing hieromtreut te verdagen, waartegen de heer Prince het woord voert, als zijnde aan de orde de benoeming van comm. voor de apotheek; het voorstel in omvraag gebragt zijnde, wordt met 9 tegen eene stem (de heer Prince), terwijl de heer Ktmper zich buiten stem ming hield, besloten het te verdagen tot de eerstkomende vergadering, waarin de heer Remij tegenwoordig zal zijn. Alsnu wordt de openbare vergadering voor eenigen tijd gesehorst, ge durende welken tijd de heer Reutinger nog zitting neemt. Na het heropenen der vergadtriug g^eft de voorzitter kennis te zullen antwoorden on de iu de laatste vergadering gedaue interpellatie van de* heer Reutinger in zake d<-n afstand van groud aan de isr. gemeente; en geeft dientengevolge tot beter begrip der zaak een uitvoer g overzigt van het gebeurde eu kooit tot b' t eindresultaat, dat de isr. gemeente meenende alsnu in het ongestoord bezit te zijn van dien grond, daarmede kan ban delen naar goedvinden en stelt als motie voor, om zonder over het al of met voegzame dier Uaudelwijze te oordeelen, over te gaan tot de orde van den dag; de heer Reutinger, den voorzitter dankende voor de uit gebreide eu volledige inlichtingen, verklaart zich met de motie niet te kunnen verecnigen cn verzoekt verlof om in de volgende vergadering een voorstel dienaangaande te doende hr. Kemper, Buchner en Kist zulks ondersteunende, wordt dit verlof toegestaan-, (de br. Buchner verlaat de vergadering) Ainu is aau de orde de beraadslaging over de verordening op de brandweer; bij art 1 omtrent de wijze ui bouwen en dekken vau gebouwen ter voorkoming van brandgevaar, ontstaat verschil van ge voelen of die bepalingen in een braiidweer-re_lement, dsn wel in eene bouwverordening behooren eu nemen aan de discu.-sien daarover deel de hh. Prince, Kemper, Yiruly, de Grave, van Gennep, Reu'ioger. Kist en de vooizitter, en stelt dc hr. de Grave voor de beraadslaging te schorsen tot tijd en wijle de verordening op het bouweu zal ziju ingediend, ten einde alsdan beiden gelijktijdig te behandelen, welk voorstel, door de hh. Prince en Westerbaan ondersteund, met 3 tegen 3 stemmen wordt verworpen) (vóór de hh. de Grave, Prince en Westerbaan), Alsnu stelt de hr. Prince voor alle artt., die betrekking op bonwen hebbeu, uit dit reglement te ligten eu in de bouwverordening op te nemen, waarover de hh. Kist, van Gmnep, Yiruly eu Kemp r het woord voir a en dat ook met 8 teze» 3 stemineu wordt verworpen (voor de hh. Prinee, Yiruly en Westerbaan). Alsnu de beraadslagiug over urt. 1 weder aanvangende, heeft nog eene langdurige discussie plaats tusschen de hh Prince, Weste.'baan, Yiruly, Kist, Kemper, Reutinger en van Gennep en stelt de br. Reutinger voor in het vervolg dergelijke uitvoerige stukken te doen drukken en rond- deelen, welk voorstel, genoegzaam ondersteund, door den hr. van Gennep wordt gewijzigd in dien zin, dat het thans aanhangige ontwerp ook hierin worde begrepen en de beraadslagingen tot de volgende vergadering worden verdaagddien overeenkomstig wordt met algem. stemmen besloten en wordt de vergadering door den voorzitter gesloten. Gouda, 9 April. Tarwe, Poolsehe per 2400 N. <ffi/370, Zeeuwsche per mud J 9,75, Polder 1 a 9. Rogge per mud, Polder 6 a 7, Zeeuwsche f 6,50 a 7,50, Amerik. f 8. Haver per 50 N. f 3,25. Gerst per mud 4,50 a 5,50, Duiveboonen 7,50. Boekweit per 2100 N. ID Brab. 188, Fransche 168. De veemarkt met goedea aanvoer, doch flaauwen handel, uitgenomen iu dragtige koeijen geschikt ter verzending. Scha pen traag, magere varkens en biggen vlug. Hooiboter 0,84 a f 0,92. Delft, 9 April. Bij redelijken aanvoer van Granen was de handel heden traag. Naar Roode Tarwe en Haver blijft duurzaam vraag; in z.aaikoren veel handel. Op het einde der markt slapper. Tarwe 9,20 a 10. Rogge 7 a 7,40. Zomergerst 4,80 a 5,40. Korte Haver 3,60 a f 4, lange 3 a 3,40. Duiveboonen ƒ7 a 7,75. Paarde - boouen f6 a 6.25. Bruine Boonen 8 a 10. Groene Erwten 7 a 9, witte 6,50 a 7. Aan stadswaag gewogen van 3 tot 9 april, 279/8 en 161/16, te zamen uitmakende 7190 n. Hooiboter 44 a 52 het vierde; 1,10 a 1,30 fr. n. H. Dordrecht, 9 April. Tarwe met beperkten aanvoer tot vorige prijzen verkocht. Puike a. 9,60 a 9,70, mindere

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 2