Nieuws- en Adverlenüeblad voor Gouda en Omstreken. i. 1863. Donderdag; 16 April. H° 109. LSSEN ]EL ten. Overzigt. 4 Uitgave van A. BRINKMAN. 5420 qr. GOUDSCHE COURANT I ran en met te 6 KM AN. i aangebo- en en 140 kalveren Spruit. lendrik Ge- GOUDA14 April. ofinanu, geb. 5. Anna van 7. Paulus Lange TiendewegD. n°. 61. Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. Dc prijs per drie maanden is ƒ2,franco p. post ƒ2,25. De inzending der Advertentien kan geschieden tot des morgens ten 11 ure. ■t Aaltje van April. Gebleven koers. den Hond, J. de kraaij, C. J. E. De prijs der Advertentien van een tot ze« regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. SEN voor fsel van 12,50. 10,50. SSEN zijn re gemak- L en kun- ssen wed- 837/jb 685/]S 31% Eindelijk hebben dan Engeland, Frankrijk en Oostenrijk eene poging ter gunste van Polen gedaan en nota’s afgezonden aan het russische kabinet. Volgens he* fransche te Frankfort uit gegeven blad V Europe rust die diplomatische tusschenkomst op algemeene beginselen van staatkunde en op het belang dat geheel Europa heeft bij het vraagstuk, telkens bij vernieuwing aanleiding gevende tot het verstoren der vriendschappelijke be trekkingen van de mogendheden en tot het bedreigen van den vrede. Daarop dringen zij bij den russischen keizer aan op het beramen van afdoende middelen ter bevrediging der Polen, en Oostenrijk doet bepaaldelijk een beroep op de edelmoedig heid van keizer Alexander. Volgens een geacht engelsch blad zijn de nota’s in minder inschikkelijken geest dan Oostenrijk, maar ook in minder oorlogzuchtigen geest dan Frankrijk ge- wenscht had, zij dringen aan op de vervulling der voorwaar den in de tractaten van 1815 gesteld. Hoe weinig beteekenend deze interventie onder andere om standigheden mogt voorkomen, is zij niet van gewigt ontbloot, als men geen vertrouwen stelt in de bedoelingen van Frank rijk en hierin nogmaals eene poging ziet om de beide mogend heden mede te slepen in verwikkelingen, die slechts strekken moeten om de heer->chzuchtige bedoelingen van den franschen overmoed te dienen. Iniusschen is de russische keizer de mogendheden in zekeren zin voorgekomen en heeft eene amnestie uitgevaardigd voor alle opstandelingen in Polen en in de westelijke provinciën, die vroeger daartoe behoorden, in zoo verre zij vóór den 13 mei de wapenen zullen nederleggen. Het is althans eene eerste schrede op den weg der bevrediging, hoewel de toezegging zich bij administratieve verbeteringen bepaalt, terwijl de Polen de on voorwaardelijke vervulling eischen der beloften van Alex ander I. De opstand zelf schijnt nog in geenen deele bedwongen, de berigten luiden integendeel gunstig voor de insurgenten, die wel geene belangrijke voordoden behalen, maar wier moed aan- gewakkerd wor It doordien zij in verschillende ontmoetingen de overhand behouden. Men verzekert bij herhaling, dat de opstand zich uitbreidt en dat die bij vernieuwing uitbarst, waar men die reeds meende geheel ten onder gebragt te heb ben. Zoo blijft de hoop levendig en de gelegenheid open om zijn voordeel te doen met eene mogelijke afwending. Doch het is overigens niet veel anders dan de voortzetting van een vruchteloos bloedvergieten. Het blijkt dat de deensche regering in geenen deele zoo moeijelijke voorwaarden stelt ter aanvaarding der grieksche kroon, als men aanvankelijk in de dagbladen had mede gedeeld. Alleen heeft prins Christiaan van Denemarken, uit naam van zijn zoon, onder eenige andere voorwaarden van geringe beteekeuis, gevorderd dat gedurende de minderj.uig- heid van zijn zoon geen regent over het rijk dan met zijne toestemming benoemd zal worden. De aanvraag van Napoleon om 60,000 man aan den koning van Italië heeft al het aan zien van een geheel ongegrond ge rucht, doch wat men van Zweden’s vijandige stemming tegen Rusland verspreidt, heeft meer schijn van waarheid en men beweert, dat Rusland zich reeds wapent tegen een mogehjken overval van die zijde. De meeste duitsche staten blijven bij voortduring verbitterd op Denemarken en achten de beraamde schikking ren aanzien der hertogdommen geheel onvoldoende. Toch zal het ook hiermede wi bij groote woorden blijven en geene daden ten gevolge hebben, omdat Duitschland krachteloos is door ge brek aan prl ijken zamenhang. Italië schijnbaar in rust, schoon de rooverijen in het zuiden voor duren en er geen vooruitzigt is dat de wenschen der Italianen vooreerst vervuld zullen worden. De partij van den vooruitgang verzamelt echter in stilte nieuwe krachten en hare woelingen wekken bekommering en zorg bij een bestuur, dat meer gedull dan bemind wordt. Sedert eenigen tijd kwijnt de oorlog in Amerika; in Mexico zal men altijd de operatien beginnen en Puebla aantastenen in de Vereenigde Staren gebeurt zeer weinig, dat in eenige verhouding staat met de geweldige krichtsin^p inning der ver bitter e partijen. Indien dit uitzigt gaf op toenadering en be vrediging, mogt het een verblijdend verschijnsel heeten, doch dit schijnt nog geenszins het geval. De noordelijken gaan voort het zuiden te verwoesten en ko^.en geen stap nader tot bet einde; de oorlog dreigt lange jareu volgehouden te zuilen worden. Is deze toestind verderfeljk voor de oorlogvoerende staten, het is niet minder verontrusten 1 en belemmerend wini^ alle andere volken, die in handel en n’jverhei^/grootelyks bekommerd worden door dezea rampzaligen bur

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 1