Otmunlnnö. Gemengde Berigten. Ingezonden. Het nationale gedenkteeken voor 1813. raad en heeft de portefeuille van buitenlandsche zatenBotzans, die van oorlog; Budaris, die van marine; Paleologos, die van iustitie- Kumunduros, die van financiën; Petraetzas, die van binnenlandsche zaken, en Kaiophronos, die van openbaar on- De^ nationale vergadering heeft een adres van dankbetuiging aan de koningin van Engeland aangenomen voor den beloof den afstand van de Ionische eilanden. De redering heeft alle landdagsbesluiten, behalve dat van den tvroler landdag betreffende de eenheid van geloof, Vouvemenr van Gallicie heeft eene proclamatie tegen de werv iugcu eu collecten van equipementstukken voor den opstand in russisch polen afgekondigd. Zij die er deel aan nemen zullen streng gestraft worden, opdat, zegt de proclama tie. der bevolking noodelooze opofferingen bespaard worden. Berlijn, 14 April. Het russische manifest heeft in Polen een ongnnstigen indruk gemaakt. Het revolutionair comité heeft de bevolking aangemaand, de wapens niet neder te leg gen voor zij hare onafhankelijkheid verworven heeft en ook voortaan geene door de russische regering opgelegde belasting te betalen. Het heeft tevens tot de Polen, die zich bij de russische armee in dienst bevinden, eene oproeping gerigt om tot de insurgenten over te loopen. In een berigt van den gouverneur van Grodno wordt ge zegd, dat 4000 boeren het voornemen hebben te kennen ge geven om tot de vereenigde kerk terug te keeren. Overigens blijkt nog "uit de berigten, dat de grootvorst, zoowel als Wielopolski, voornemens is te Warschau te blijven. Volgens de jongste statistieke opgaven bedraagt de be volking van de acht westelijke gouvernementen van Ruslaud zoogenaamd russiscli Lithauwen, welke de Polen d. i. de leden van het revolutionaire eomit*', van Rusland opeischen, 9,849,281 zielen. Van deze bevolking zijn 5,921,580 van russische na tionaliteit en slechts 1,046,947 'oehooren tot de poolsche nati onaliteit te worden gerekend. Het aantal roomsch-kutholieken in die 8 gouvernementen is 2,477,708 zielen en onder dezen zijn slechts 988.617 eigentlijke Polen. Het aanal joden is 1,139,633. Van eene officieuse zijde wordt niet onduidelijk te kennen gegeven, dat de regering welligt spoedig zal overgaan tot een coup d'état. De liberale bladen, dit berigt overnemende, voe gen er de volgen le mededeeling bijOnwillekeurig stelt men zich bij het lezen dier woorden het ongelukkig lot voor den geest der laatste vorsten uit het geslacht der Stuarts. Op aandringen van hunne raadslieden poogden zij de koninklijke magt buiten de gestelde greuzen uit te breiden eu zij waren de bewerkers van hunnen val. 17 April. De tweede kamer heeft heden eene zitting gehouden, waarin de heer Twesten vooreerst gevraagd heeft of het gouvernement het besluit der deensehe regering van 30 maart als eene schending beschouw t der beloften, in 1S51 en 1852 gedaan. Ten tweede wenschte hij dat het gouvernement de Avrpligtiiigen, toenmaals betreflende de erfopvolging, krach tens liet tractaat van Londen op zich genomen, opgeheven zal verklaren. Meer kou, naar zijn inzien, thans niet gedaan wor den, daar een oorlog bij ae in Pruisen bestaande tweespalt, onmogelijk is en de kamer zich daartegen ook zon verzetten. Levendige teekenen van goedkeuring. De heer von Bis marck beantwoordde de eerste vraag bevestigend, met de ver klaring, dat de regering met hare bondgenooten, speciaal met Oo-teurijk, maatregelen zou beramen. Reeds hadden Pruisen en Oostenrijk afzonderlijk geprotesteerd. De regering erkent, dat zij in deze zaak een pligt van eer te vervullen heeft. Wanneer zij oorlog wil voeren, dan zal zij dit zonder de goedkeuring van de kamer doen. Frankfort, 14 April. Oostenrijk en Pruisen hebben aan de bondsvergadering kennis gegeven, dat hunne bemoeijingen te Kopenhagen vruchteloos zijn gebleven; zij achten echter den tijd niet geschikt voor eene bondsexeeutie en stellen voor om de voorstellen, door graaf Russell in nov. jl. gedaan en door Rusland ondersteund, andermaal dringend te Kopenha gen ter aanneming aan te bevelen. De hauoversche regering kan alleen dan tot het voorstel toetreden, wanneer een termijn tot aanneming wordt gesteld en ra verloop daarvan, bij voort durende weigering van Denemarken, onverwijld tot de execu tie worde overgegaan. Turijn., lö April. De commissie der kamer, belast met het uitbrengen van rapport over het ontwerp tot het verleenen van een pensioen aan den heer Farini, heeft geconcludeerd tot aanneming der voordragt. Het rapport doet de grootheid van deze.i staatsman uitkomen, die zooveel diensteu aan het vader land heeft bewezen en thans in staat van armoede verkeert. Het ontwerp is door de kamer goedgekeurd met 120 stemmen tfgea 11. De heer Farini ligt op het uiterste, zoodat men zijn dood elk oogenblik kan te gemoet zien. Petersburg, It April. De bladen dee'.en het adres mede, dit door deu gemeenteraad van Petersburg op liet paaschfeest aan den keizer is aangeboden. Even als dat van den adel 'o-etni"t dit adres van verknochtheid aan den keizer en wordt daarin de integriteit van bet keizerrijk verlangd Stockholm, 7 April. Het wetsontwerp betreffende de nieuwe organisatie der vertegenwoordiging beeft in de kamers der burgers en der boeren algeheele goedkeuring gevonden. l)e adefskiuner was meer gereserveerd; maar beeft toch de voorstellen niet trachten te wijzigen. De kamer der geestelijk- beid echter was zeer opposant. Wen verweet er der nieuwe gemeentewet, dat zij vat, de historische traditien afweek, en scheen het beginsel van vertegenwoordiging bij standen te wil len behouden. Baron de Geer, minister van justitie, beeft de regeringsvoorstellen verdedigd. Eene eindbeslissing kan eerst in^de aanstaande zitting van den rijksdag genomen worden. Madrid, 14 April. In de kamer van afgevaardigden heeft de minister Vahamonde, op eene interpellatie van den heer Gonzales Bravo antwoordende, gezegd, dat zoowel de ge matigde liberale vereeniging als de progressisten ouderling verdeeld waren en dat geen dezer partijen daarom een minis terie had kunnen zamenstellen. Het ministerie zal de politiek zijner voorgangers niet na volgen; het heeft een eigen politiek. Gouda, 18 April. In den gemeenteraad van Delft is be sloten, bij gelegenheid der te houden tentoonstelling van oud heden een concert te doen geven, bestaande uit historische muzijk en een oratorium. De oude kerk is door kerkvoogden der herv. gemeente daartoe welwillend afgestaan. De tentoonstelling zal den 2deu julij worden geopend en van den 3deQ julij tot den Ssten augustus dagelijks worden openge steld van 10 tot 4 ure, des zondags van 12 tot 6 ure. Op den 3dctl, 4dcQ en 5den julij zal de entreeprijs 1 bedragen, voorts op dingsdag en vrijdag 50 cents, eu op zondag, maan dag, woensdag, donderdag en zaturdag 25 cents per persoon. Bij het onderzoek van de wet op het koloniaal batig slot in de afdeelingen van de tweede kamer der staten-gene- raal, is hoofdzakelijk met kracht aangedrongen op de indie ning der indische comptabiliteitswet en het gevoelen des mi nisters gevraagd omtrent de regeling der koffijveilingen, waarbij verscheidene leden op afdoende hervorming in dit opzigt aandrongen. Door een //ambteloos burger" wordt in een ingezonden stuk in de Rott. Courant medegedeeld, dat de minister van binnenlandsche zaken eene aanschrijving zou hebben gerigt tot de ambtenaren van den rijkstelegraaf, om hun te gelasten zich bepaaldelijk te onthouden van eenigerlei correspondentie met of mededeeling aan dagbladen, waaromtrent die heeren zich nadrukkelijk zullen hebben te verbinden bij behoorlijk onder- leekende verklaring. Puttershoek, 17 x\pril. Heden was er ruim 1500 stuks hoornvee aan de markt. Voor driejarige ossen besteedde men 120 it 170, voor tweejarige 40 a 100, voor schotten 100 a 170, voor vaarzen (2je) 50 a. 90 en voor melk vee 100 a 200. Naar Schiedam en omstreken werden over Katendrecht 400 ossen vervoerd. In de omstreken van Abbeville is uit een kolenmijn een schedel van buitengewone grootte uitgegraven, die men acht van een mciiscbelijk. we zen uit de voorwereld te zijn. Het door 30,000 protestantsche dames onderteekende adres voor Alatamoros is der koningin \an 8pauje aangebo den. Het museum Fodor te Amsterdam is gisteren (18) geopend. I)e slaven in iSurinaine schijnen ordelijker te worden, naarmate het oogen blik der vrijmaking nadert. Op de tentoonstelling van pluimgedierte te Parijs zijn 2000 exemplaren van 500 soorten. Alen beweert dat de russische politie in Polen het tot nu heimelijk eens was met de opstan delingen. De hertog van C'hartres zal weder dienst nemen in het italiaansche leger. In de Wicringerwaard vangt men hot in een zoet- waterpomp en te Sehagen haring in een wiel. Te Sheffield zijn twee vervaardigers van woord-amerikaansclie bankbilletten gevangen genomen. Een half millioen frs. hij het russische gezantschap ontvangen oefent een weldadigeu invloed uit op sommige parijsche bladen ten aanzien der poolsche kwestie. De prins van Oranje is te Newmarket met eenparige stemmen zonder ballotage gekozen tot lid van de jockey-club. Meu verwacht te Weenen weinig van de nota's. De stad Thorr zal tot eene vesting van den eersten rang worden ingerigt, waar een anreecorps van 50,000 man geconcentreerd kan worden. hi Zweden wil men het geld niet verspillen aan vestingwerken. Een fransch pastoor verzoekt den senaat des zondag geen spoortreinen te doen loopen. Een brief van Alaechiavel gold dezer dagen te Parijs 120 frs., een briefje van Lutber 500 frs. Jviemand is tevreden met de russische amnestie. Het am- steroamsche gemeentebestuur wil maatregelen beramen om den in het water gevallen waterweg op te vissehen. Er ltvtu nog acht andere in nov. 1813 naar Woerden uitgetrokken oranjegardes; de hh. A. H. Bak- huyzen, 71, A. J. Donswijk, 76, J. Danner, J. Duynstee, 80, J. J. Entho ven, 85, M. J. Enthoven, 69. J. Voermans, 75 jaar, en W. F. Ileijmans. Men zal in de streek van Waalsdorp proefnemingen doen met eene plant door von Siebold uit Japan medegebragt, die geschikt is om zandverstui vingen te voorkomen en die tevens als veevoeder kan dienen. De stoomketel is gesprougen in eene fabriek te Hobytown bij Glasgow. Be halve vele gekwetsten werden 4 personen gedood. Men wil de droog making beproeven van 1600 bunders veenplassen onder Breukelenveen en Loosdrecht. Een engelsch tuinier maakt koffij uit de rijpe zaden der aspergies, die geroosterd en gemalen eene krachtige en geurige koffij geven. Behalve de uitbreiding der vestingwerken van Kroonstadt zal ook Petersburg versterkt en geheel het russische leger op voet van oorlog gebragt worden. Te Frankfort is men niet tevreden met de deensehe regeling en wil de regten van Duitschland op Sleeswijk hand haven. De engelsche financiën gaan een anderen weg dan de fraosche. In China worden de keizerlijken verslagen. In Japan wordt het geheel mis. De spoorwegambtenaren, op wier tracteinent korting wordt aan gevraagd, worden met ontslag bedreigd. Het hof van Friesland wijst arresten van 110 a 140 bladen druks. Dit zal zeker de oorzaak zijn, dat daar zoo vele processen gevoerd worden. L. 1. woensdag is hij Epsom eene buskruidfabriek in de lucht gevlogen, waardoor drie werklieden het leven verloTen. De belgische vertegenwoordigers hebben 100,000 frs. toegestaan ter bestrijding van de kosten der tentoonstelling van beeldende kunsten. Teu behoeve van een bataillon Turcos zal men een moskee, een afriknansch bad- en een kotfijhuis te Parijs aanleggen. Tusschen Auteuil en Issy zal een spoorwegbrug over de Seine gelegd worden van twee verdiepingen; de bovenste voor den spoorweg, de onderste links voor voetgangers, regts voor rijtuigen. Spoedig is het een halve eeuw geleden, dat na jaren van smaad, schande en verdrukking de vrije driekleur weder wap perde en Nederland zich in een eigen volksbestaan mogt ver heugen. Ouden van dagen kunnen zich voorzeker de vreugde nog herinneren, die allen deed juichen, dat Frankrijks dwin geland gevallen, dat de vrijheid herkregen was. De tweedragt, die vroeger heerschte, was door de algemeene ellende verdwe nen en eendragtig werkten allen mede om het fransche juk af te schudden en Nederland weder eene plaats te verschaffen in den rei der vrije volken. Eene herinnering aan die dagen, nadat vijftig jaren met hun lief en leed zijn voorbijgegaan, wacht ons in november a. s. en het is te hopen, dat het geheele nederlandsche volk dooT algemeene medewerking toone dat het nog altijd de vrijheid lief heeft en met dankbaarheid vervuld is jegens die landge- nooten, welke het eerst werkzaam waren om de vrijheid te her stellen en ons hernieuwd volksbestaan te verzekeren. Dit gewis mogen wij van allen verwachten. Welke geschil punten ons mogen verdeelen, hetzij wij bij de conservatieven of liberalen behooren, het vaderland is allen dierbaar en de feestviering moet dan ook boven alle partijen verheven, nati onaal in den vollen zin des woords zijn. Te 's Hage heeft zich eene commissie gevormd en de alge meen beminde prins Frederik heeft het eere-voorzitterschap dier commissie aanvaard. Deze hoofdcommissie heeft subcommis- sien in verschillende plaatsen benoemd met het doel om een nationaal gedenkteeken op te rigten ter herinnering aan de herkregen onafhankelijkheid en aan koning Willem I, en deze subcommissiën in de hoofdplaatsen der provinciën zijn door de commissarissen des konings geinstalleerd, ion minste voor zoo verre de gekozenen geene bedenking maakten tegen hunne benoeming, dat evenwel bijna algemeen het geval was, zoo dat die commissien zich meestal slechts in afwachting van na dere inlichtingen geconstitueerd hebben. En van waar nu komt het verzet van zoo velen der aan- zienlijksten in den lande, van alle partijen en rigtingen tegen eene zoo bij uitstek nationale zaak als de oprigting van een gedenkteeken ter herinnering van onze onafhankelijkheid? Teregt beschouwen zij die zaak nationaal, teregt willen zij althans bij deze feestviering geen partijen, maar liever de een- dragt van voor vijftig jaren en hierin verschilt, men kan wel zeggen, het geheele land, met de hoofdcommissie. Deze toch is zamengesteld uit mannen, die tot eene zeer kleine partij behooren, tot eene partij, die niet slechts door de beide kamers bij de herziening van het tarief geoordeeld en veroordeeld is, maar die ook nergens steun bij het volk kan vinden; tot eene partij, die voorgeeft de industrie te vertegen woordigen en van niets heil verwacht dan van de bescherming der nederlandsche industrie ten koste van het geheele volk. Deze commissie kon het nederlandsche volk, dat den vrijen handel in zijne wetgeving opgenomen, en daarvan reeds de schoone vruchten geplukt heeft, niet vertegenwoordigen. Maar bovendien vormt de industrie het geheele land niet. Ook de ham el, ook de landbouw hebben regt in de commissie verte genwoordigd te zijn, ook de wetenschap mag aanspraak maken om vertegenwoordigd te worden. Zoolang toch de hoofdcom missie uii eene kleine coterie bestaat, die zich verschuilt achter haar algemeen geachten eere-voorzitter, kan men de zaak niet nationaal noemen, en daarom is het verzet tegen de hoofd commissie algemeen. Wel is reeds eenigzins aan de bezwaren te gemoet gekomen door dc bepaling dat de hoofdcommissie zoude uitgebreid worden door een lid uit de hoofdstad van iedere provincie en van Amsterdam eu Rotterdam, maar dit neemt de gerezen bezwaren niet weg, daar de grondslag der commissie altijd anti-nationaal blijft. Het ware dus zeer te weusehen, dat de leden der tegenwoordige hoofd-commissie konden besluiten om hun ontslag te nemeu, opdat eene com missie, die meer den natioualen volksgeest vertegenwoordigt, hare plaats kon innemeu. Verre zij het van ons een bi aam te werpen op die mannen in de boofd-commissie, welke in andere betrekkingen hoogst nuttig zijn werkzaam geweest en zich hoogst verdienstelijk gemaakt hebben; dit toch doet ons te meer hopen, dat aan den Avensch van zoo velen zal worden voldaan, daar zij voorzeker de laatsten zijn die zulk een nati onaal feest zullen doeu mislukken, alleeu omdat zij hun eigen ijdelheid boven het algemeen belang stellen. Moge dan met November het geheele land eendragtig feest vieren; een feest van vrije burgers geschaard om hun consti- tutionelen vorst ter herdenkiug aan de verkregen onafhanke lijkheid, ter gedachtenis van die edele mannen, die op zich zeiven en de goede zaak vertromvende, reeds vroeg maatrege len beraamden, om het tijdstip der verlossing te bespoedigen, en zich niet ontzagen met edele zelfopoffering handen aan het werk te slaan, waar het gold de herleving van het verguisde Vaderland. P. De mannen van ,/de Industrieel" hebben deerlijk fiasco ge maakt. Hunne poging om de liefde van ons volk voor Va derland en Oranje in het belang van protectie en monopolie te ex ploiteren, is volkomen mislukt. Met stuitende aanmatiging, zonder door iemand geroepen cf zelfs in de verte aangewezen te zijn, wierpen zij zich op om de Natie voor te gaan bij de viering \au het belangwekkende herinneringsfeest aan 1813, en verborgen te naauwernood den toeleg om daarvan eene demonstratie te maken ter gunste van hun sedert lang door wetenschap en ervaring veroordeeld stelsel. Het was een vermetele stap, nadat nog onlangs dz ver tegenwoordiging en het volk bij de Avijziging van het tarief zoo onloochenbaar bewijs hadden gegeven van, met de rege ring, de liberale beginselen op 1 gebied van handel en nijverheid te huldigen. Maar even .out als de poging, even afdoende was ook de teregtwijzing. Onbarmhartig werden onze Industriëlen van het voetstuk geAvorpen, waarop zij zich, ge dekt door den hoogvereerden naam van 's Konings oom, veilig meenden geplaatst te hebben. Eenstemmig was het protest der door Prius Frederik in alle groote plaatsen des lands benoemde commissien tegen de zamenstelling van het hoofdbestuur; algemeen het eerbiedig verzoek aan den Vorst, dat niet aan deze mannen, althans aan hen niet uitsluitend, de leiding van het feest mogt blijven opgedragen. Wij Hollanders zijn van nature meegaande en anders niet gewoon om hen, die zich op den voorgrond plaatsen, voor het hoofd te stooten; daardoor verkrijgt dit krachtig en una niem protest des te grooter beteekenis. De plaatselijke com missien Avaren in deze de trouwe tolken der uatie. Bescher ming en monopolie verheugden zich hier nooit in groote po pulariteit; in onze dagen is dit minder üan ooit het geval. Maar daarenboven verlangt men andere namen, die beter klank hebben in hollandsche ooren, dan die van de heeren d' En- gelbronner 'c. s., aan de viering van het nationale feest ver bonden te zien, namen, die ons de edele vaderlanders van 1813 herinneren, gevoegd bij die \an de uitstekeudsten van het thans levend geslacht. De prins meenende aan den algemeenen Avensch te moeten toegeven, heeft eene aanvulling der hoofdcommissie in dien geest toegezegdepne aanvulling waardoor de tegenwoordigheid der heeren glas- en ijzerfabriekanten iu de hoofdcommissie geheel onschadelijk zal worden gemaakt. Hoe zal nu de houding van dezen zijn? Zullen zij blij\*en zitten, den weer/in ignor rerende, dien hun optreden bij de natie heeft verwekt? Ons dunkt dat zelfs het meest bescheiden gevoel van eigenwaarde hun daartoe geen vrijheid laat. Maar wat hiervan ook zij, wij constateren met het meeste genoegen, de blijken van algemeene afkeuring, die aan de be ginselen van /,de Industrieel" zijn ten deel gex-allen, en verheu gen ons te\*ens hartelijk, dat prins Frederik, door de feil van de hoofd-commissie zooveel mogelijk goed te maken, voor de i natie de gelegenheid opent om in november van dit jaar eenr I dragtig den gedenkdag barer herstelde onafhankelijkheid vieren, als een in Avaarbeid nationaal feest. - -

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 2