Öinnenlanïi. Gemengde Berigten. Ingezonden. Eene deputatie van reeders en kooplieden heeft nch gis teren vervoegd bij den minister van builenlandsche zaken lord Bnssell om'hem te verzoeken ten krachtigste bij de regering der Noor i-Ymerik. Unie aan te driugen op het ongemoeid laten der uit Engeland naar Matamoras bestemde schepen, want dat door het aanhouden dier vaartuigen, zelfs wanneer ai geeuc contrabande aan boord hebben, gelijk in het geval met^de Peterhoff, Noord-Amerika de uiisluitende vaart op tie mexic. havens zoude bekomen. Een van de leden tier deputatie opperde het denkbeeld om een rijks-agent als waarborg voor de lading met elk schip uit te zenden. De minister beioofde zijne zorg aan het. onderwerp te zullen wijden. Eeuirie dagen geleden heeft men, bij eenige werkzaamhe den. tlie aan din Tower plaatshadden, een romeinscheu muur ontdekt, die ongeveer li voet onder de oppervlakte van den trrond was opgetrokken. Hj is in een hal ven cirkel gebouwd, 10 voet dik en nog in zeer goeden staat. Naar het oordeel van eeuiire oudheidkundigen, die de plaats hebben bezocht, zou de muur bij den eersten aanleg van den Tower zijn gtbound, om het vloedwater van den Theems te keeren. Parijs, 18 April. Naar men zegt. heeft de baron von Badtas, lamifc gezant aan 0113 hof, een zeer levendig on- j deri.juiï gehad met den heer Drouin de Lhuys, ter zake van den vijandelijken toon der fonische bladen en vooral van de half-ofliciele organen jegens Kusland. De gezant wenschte te dien aanzien eenige ophelderingen, vermits de dagbladpers in Frankrijk niet vrij is in hare polemiek. Hoe deze zaak is af geloopen weet men niet. 1 |)e heer Eliot, die uit Athene hier is aangekomen, heeft onmiddellijk eene conferentie gehad met den lieer Drouiu de Lhuvs, welke zeer lang heeft geduurd. Naar men verneemt brengt hij allerongunstigste borigten mede over de regering loosheid, welke in Griekenlan 1 heerscht, en verklaart hij, dat het meer dan onvoorzigtig van den deeuschen prins z.ou zijn, indien de'e de kroon aannam zonder gemigtigd te zijn om eeu corps vreemde troepen tot zijne bescherming in Athene te leggen. Aanstaanden .Maandag vertrek, de heer Elliot naar Londen. Men verzekert dat in de hoogste kringen alhier nog steeds "roo'e ontevredenheid heer-cht over de handelingen van den "•ei.er.ul Eorev. Men verwijt hem, dat hij het te voren be raam 1 plan, "hetwelk da.rin bestoud, dat hij regtstreeks op Mexico zou aanrukken en Puebla ter zijde zou laten liggen, niet volgt. Men weel, dit de generaal na met zijn staf te be'uhcn geraadpleegd, het besluit heeft genomen om eerst naar Mexico op te rukken na de inneming der vesting voor welke de frausciie wapenen schipbreuk hebben geleden. oy pril. De Pays gelooft ecu n uiiwkeurige analyse te kunnen geven van de nota der fransche regering aan het kabinet van Petersburg. Volgens het blad. zegt de fransche minister van buitenLimlsche zaken daarin hoofdzakelijk het volgende: De aandacht van geheel Europa is te meer op den strijd der Polen gevestigd, omdat die strijd met het gevolg is eener voorbijgaande crisis. De herhaalde bewegingen in Polen zijn keuteekenen eener oude kwaal, die geen twijfel overlaat omtrent de magteloosheid der middelen, .lie tot nog toe in het werk zijn gesteid, oin de poolsche bevolking te verzoenen met den toestènd, waarin /.ij ten gevolge der trachtten geplaatst is. Die woeliugen zijn luiu-sc!leu voor geheel Europa van zeer ver ontrustender! aard. ltnmcrs door die gedurige conflicten worden overal de gemoederen gaande gent mkt en wanneer zij nog langer voortduren, zouden zij niet alleen in de vriendschappe lijke betrekkingen tusschen de gouvernementen eene stoornis kunnen te weeg brengen, miar ook de meest gevreesde ver wikkelingen ten gevolge kunnen hebben. Daarom is het voor alle mcgemlhe leu eene zaak van belang, dat aan dit steeds dreigende gevaar voor a'toos een einde wordt gemaakt. Het is te hopen (lat die opmerkingen door de rassisel.e regeling wel willend woidtu opgenomen en dat zij in dit opzigt de liberale gezindheden a-w den dag moge leggen, waarvan kei/er Alex ander ree.ls zuu dikwijls blijken heeft gegeven, liet is te hopen dat zij in hare wijsheid doordrongen moge zijn v de nood zakelijkheid van zoodanige maatregelen, als vereischt worden om Polen ia eeueu toestand te plaatsen, die eeuen duurzamen vrede waarborgt. Volgens ile berigten uit Athene is het nieuwe ministerie samengesteld uit mannen, bij welke men alles behalve homogeni teit moet zoeken, terwijl zij evenmin uitmunten door talent. De reden rau de aftreding van het vorige kabinet moet vol strekt niet aan onderlinge verdeeldheid toegeschreven worden, maar alleen daaraan dat de meerderheid der nationale vergade ring, die thans de hoofdleiding van 's lands zaken op zich gei o neu heeft, geen sympathie er voor had. llet is waarlijk meir dan tijd dat een einde koint aandien «isselvalligen toe- staid De voorioopige staat van zaken, heeft tot groot nadeel van 's lands belangen, reeds al te lang geduurJ. Naar luid eener dépêche uit Cadix van den 16d™ maart is de eerste aanval tegen Puebla gerigt, nadat de fransche opper bevelhebber alvorens de vraag tot den mexicaauseheu opper bevelhebber bad gerigt, of hij geneigd is te capituleren, eene vraag die ontkennend is beantwoord. In die dépêche wordt tevens gemeld dat eene fransche divisie tusschen Puebla eu de hoofdstad gesutiouueerd is, ten einde alzoo aan de inexicaansche krngsmagt in eerstgenoemde vesting den terugtogt at te snijden. \Veenen, 18 April. Van wege de hooge regering zijn de burgerlijke eu militaire autoriteiten in Galiicie ten ernstigste aangemaand om gestreng de baud te houden aan de toepassing der wet eu volstrekt niet te dulden dat zij wordt geschonden, maar zich aan den anderen kant zorgvuldig van allen overdre ven ijver te onthouden. Men meldt uit Konstantiiiopel dat aldaar berigt is ont vangen dat een nakomeling van Skauderbey te Napels eene ta,rjke bende organiseert, met liet doel om een inval in Al banië te bewerkstelligen. Ten gevolge hiervan heeft ue turksche redering vertoogeu ingediend bij het italiaausche kabinet en de° meest geruststellende verzekeringen daarop ontvangen. Men verwachtte eerstdaags bü millioen francs uit Parijs van de al daar ten behoeve van het turksche gouvernement gesloten lee- niug. l)e militaire commissie, zitting houdende te Belgrado, heeft ingezonden het eindrapport barer beraadslagingen. Uit krakau wordt berigt, dat in de nabijheid van Babice, gelegen op ecu geringen afs and van Warschau, een lievig ge vecht heeft pla.ils gehad tusschen eene talrijke bende msurgen- teu en russische huzaren van de garde, welke laatste daarbij, zoo men beweert, zijn geslagen. Al de grondeigenaren in die streek gevestigd, helibeu aan hunne boeren de verschuldigde grondrente kwijtgescholden. Er zijn geene staatkundige ge vangenen, in de citadel van Warschau gedetineerd, op vrije voeien gesteld. Berlijn, is April. Sedert eenige dagen zijn hier veront rustende geruchten in omloop. Alen zegt dat eene Irausche dépêche omvangen is, waarin geeischt wordt, dat Pruisen zich niet de voorstellen der westcrsche mogendheden aan het hof van Petersburg vereenigeu, of althans gemeenschappelijk met Zweden en Portugal de pogingen van eerstgenoemde ondersteu nen zal. Te gelijkertijd /.ou te verstaan gegeven zijn, (lat Pruisen, zoo het aan deze eischen niet mogt willen voldoen, verantwoordelijk zat gesteld worden voor een eventuelen on- gunstigen afloop der stappen bij het hof van Petersburg getlaau. 19 April. Gisteren hebben de leden der liber.de partij eene bijeenkomst gehouden, ten einde te beraadslagen over het militaire vraagstuk. Bij die gelegenheid is gebleken dat die kwestie geenc lerdeeldheid onder de liberale partij zal brengen, zoo als aanvankelijk werd vermoed en door de reactionairen met zoo veel zekerheid was voorspeld. Gouda, 21 April. Bij de heden gehouden bijeenkomst dor pi; 'selijke commissie voor de oprigtiug van een nationaal gedenk teeken ter herinnering aan november 1813 enz. waren van de 31 benoemde le ien *28 tege ïwoordig, zijnde 2 heeren belet op te komen, terwijl de heer Steens Zijnen schriftelijk had kennis gegeven door verschillende omstandigheden verhin derd te zijn de benoeming aan te nemen. Be heer N. IJzeudoorn door Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden uitgeuoodigd om voorloopig het voorzitterschap der commissie te willen op zich nemen, deelt in korte trekken mede het doel der hoofdcommissie, waarmede hij voor zoo ver het betreft het oprigten van een nationaal gedenkteeken hoo- gelijk zegt ingenomen te zijn, waarna hij in overweging geeft de commissie voor geconstitueerd te verklaren en tot de benoe ming van een bestuur overtegaan. Dit voorstel geeft aanleiding tot het bespreken van de wijze, waarop de hoofdcommissie zich heeft gecoustitueerd en van de eenzijdige rigtiug, die daarin predomineert, en welke men niet acht nationaal te zijn, op grond waarvan men verlangt dat de commissie zich slceh s voorloopig zal constitueren, om straks na over het wenschelijke van eene uitbreiding der hoofdcom missie een besluit, te hebben genomen, te beslissen of zij zich definitief constitueren zal. Daartoe besloten zijnde, is de heer N. IJzendoorn bij accla matie benoemd tot voorzitter der voorioopige vergadering. ervolgens heeft eene stemming plaats over de benoeming van cenen secretaris, waartoe wordt gekozen de heer J. Droog- leever Fortuiju. Alsnu wordt voorgesteld en na deliberatie besloten, dat de vergadering zich zal wenden tot Z. K. II. prins Frederik, eer biedig den wensch uitsprekende, dat aan de hoofdcommissie een genoegzaam getal leden zal worden toegevoegd, dat daarin geen element uitsluitend predomineert. Na het aannemen van dit beginsel, wordt eenparig goedge vonden zich definitief te constitueren. "Vervolgens worden de voorioopige voorzitter en secretaris in hunne functien bevestigd, en is voorts benoemd tot onder voorzitter de heer T. F. Yiruly en tot penningmeester de heer A. Smits. Naar men verneemt moet alhier even als in andere plaat sen een adres circuleren om vermindering in den prijs van het gaz te hekomen. De drie kweekelingen van de normaalschool alhier, die aan het examen als hulponderwijzer in 's Gravenhasre hebben deel genomen, zijn gelukkig geslaagd, namelijk J. W. Michael, H. Arentsen, P. van der Loo. Van de 52 eandidateu werden er 2*2 afgeweten. De heer P. J. van der Want, pijpen-fabriekant alhier, heeft in zijne fabriek een nieuw soort van pijpen in modernen vorm doen vervaa»digen, die genaamd zijn pijpen der water wegen De kop van de/e pijpjes is versierd m't de wapens van Amsterdam en Rotterdam en daar tusschen een fregat met volle zeilen, alles onder het opschrift: waterwegen. De/e pijpjes komen heden in den handel. Tot hiertoe is de dag nog niet bepaald waarop de tweede kamer uer staten-generaal hare werkzaamheden zal hervatten, maar men gelooft dat zij zal worden bijeengeroepen tegen dingsdag *28 april of dingsdag 5 mei. De burgemeester van Amsterdam heeft ter algemeene kennis gehragt, dat Z. M. de koning, na gehoord te hebben de inlichtingen door hem omtrent de deelneming in de ka naal-maatschappij gegeven, hem gemigtigd heeft bekend te maken, dat Z. M. het gewoon bezoek aan de hoofdstad op Donderdag 30 April e. k. bepaald heeft. Men verneemt dat bij het gemeentebestuur van Amster dam het voornemen moet bestaan om de leening ten behoeve der kanaalmaatschappij, ingeval die alsnog niet binnen zeker tijdsverloop mogt zijn volgeteekend, geheel van stadswege op zich te nemen, of wel daaraan te verbinden eene guarnntie van rente ten bedrage van 4 pCt., gedurende den tijd dat de wer ken rog onvoltooid zijn. In beide gevallen zon het thans gevormde comité op andere wijze /amengesteld of aangevuld worden, in dier voege dat zoowel het bestuur der hoofdstad, als eenige der in de financiële wereld hooggeplaatste personen, daarvan ook een integrerend deel zouden uitmaken. In de Mechanic's Magazine komt de volgende merkwaar dige bijzonderheid voor. In MellsvilJe, graafschap Columbiana, in Ohio is een bron geboord. Het boorgat was 488 voet diep en voor aardolie bestemd. Plotseling brak er eene gasmassa met zooveel geweld uit, dat de boors tan gen en wel 200 voet ingedrukte buizen, uit het gat werden geslingerd, even al* een laadstok, die uit een geweerloop wordt geschoten. Tïet gas stroomde eei e straal zout water te voorschijn, die, hij eene dikte of it 'T doorsnede van het boorgat eene hoogte van 150 voet ben :te. Deze uitbraking duurde f» maanden lang, toen de eigenaren besloten het gas en zoutwater tot hun voor leel aan te wenden. Het g is wer l mi door buizen naar een vuur oven geleid, waar het door zijne verbranding genoegzame hitte oplevert om het zoute water te venlampen H°t gasvuur geeft een vlam die zich zoo hoog verheft dat zij mijlen ver boven den sehoor-teen te zien is. De bron levert ongeveer 27 liters in eene minuut en elk uur een barrel zout. Men geeft de drukking van het gas aan te zijn 10 kilogrammen op den vïerk. een'imeter. De gezondheids-commissie te Brussel geeft in eer. door haar uitgebragt rapport over de «aardolie (petroleum) de vol gende wenken aan de gebruikers: 1. De olie moet kleurloos pn zorgvuldig van koolwater stof, naphta genaamd, gezuiverd zijn. Men herkent de naphta- gehalte van de aardolie aan den meer doordringenden scherpen reuk, gei'jk die bij de gewone miueraal-olien wordt waargenomen. Ten einde de ontvlambaarheid te beproeven, giete men eenige olie ongeveer eer. duim hoog in een schoteltje, houdt dan digt bij de oppervlakte een brandende fidibus en laat die vervolgens brandend in de olie vallen. Goed van naphta gezuiverde mi- neraal-ol e ung geen vuur vatten. De fidibus moet, nadat hij eeuigen tijd brandende op de olie gedreven heeft, uitdooven. Alle olie, die bij dusdanige proef ontbrandt, moet als gevaar lijk beschouwd en niet gebruikt worden. 2. De lamp moet, van welke constructie ook, steeds goed gesloten zijn. Wanneer door het gebruik ergens eene opening komt, die den oliehouder in directe verbinding met de vlam brengt, mag de lamp niet gebruikt worden. In den houder kan meer olie «aanwezig zijn dan voor eenmaal te branden bepaald noodig is. De oliehouders moeten zooveel mogelijk uit doorzigtige stoffen vervaardigd zijn, opdat men immer de kwan titeit der olie, daarin aanwezig kunne zien. De voet moet steeds breed en zoo zwaar mogelijk zijn om het omvallen te Toorkomen. 3. Voor het aansteken der lamp moet zij voldoende met olie gevuld en zorgvuldig gesloten werden. Wanneer de olie te ongelegener tijd is opgebrand, mag men de lamp niet weder vullen, dan na haar uitgebluscht te hebben en eenigen tijd te heoben laten staan. Het britscbe museum is in 1863 bezocht door meer dan eeu millioen personen-, de ontvangsten btdroegeD meer dan twaalf ton. De stf*rk» vesting Pesehiera zal nog sterker gemaakt worden door een aiuzit nlijk fort. In vele oorden van Duitschland beginnen de handwerkslieden weder vergaderingen te houden. Men verzekert, dat de heer Fould voor zijn» verwanten zorgt, waaruit men opmaakt, dat hij zelf ernstig aan den af- togt denkt. De sultan is na hartelijk afscheid uit Alexandrie weder naar huis vertrokken. Wielopolski raadt den grootvorst alle katholieke kloosters in Polen op te heffen Te Parijs zijn 275 kisten met gouden baren uit Cochin China gearriveerd als eerste termijn der bedongen scha deloosstelling. Pon pour la Mexiqne. De Denen hebben zich gehaast otn de twee millioen italiaansche rente op eenen dag vol te teekenen, di» Rothschild hun aanbood. In Madiocn en Soerabaya hebben overstroo mingen plaats gehad. Men wil de zeemagt van Zweden op voet van oorlog brengen. In de koffijhuizen te Parijs wordt het poolsche volks lied gezongen. Jaarlijks wordt op den aardbol voor meer dan twee dui zend millioen gulden tabak gesnoven, verbraud en gekaanwd. Te Rich mond waren, ten gevolge van heerscheud gebrek aan levensbehoeften ongeregeldheden ontstaan. Volgens etne welbertkende voorspelling zal Polen in 1866 vrij zijn, en volgens eene vroeg-re ook Frankrijk. In Indie wil men gas stoken uit lijken. De stad Hamburg zal waarschijn lijk weldra de vrijheid van industrie binuen baar grondgebied afkondi gen. Tn Gotha mag het onderwijs gednrende de dne eerste schooljaren door vronwen gegeven worden. Het beste geneesmiddel tegen rhuina- tismus is de steek eener bij. In h«t gehucht Leijeubrock onder 8it- tard zijn acht woningen met bijbehoorend gebouwen door een hevigen brand vernield en zijn daarbij omgekomen eeue moeder met haar kind en eene dienstbode. Van de poolsche amnestie zijn de leiders en aan voerders van den opstand uitgesloten. Te Parijn is tene groote caout- chouc-fabriek afgebrand. De schade bedraagt een millioen frs Men ver zekert te Weenen, dat reeds eene overeenkomst gesloten is tusschen Fran krijk en Zweden. De stad New-York heett in 1«61 voor 3,650,000 dollars sigaren gerookt en voor 3,106,500 dollars bruod gegeten. Te San Francisco zijn in maart 11. tweehonderd vennootschappen voor mijn werken opsrerigt. Het nominaal kapitaal bedraagt meer dan 200 millioen gulden. De oudst d (city) \au Londen is in groote beweging over het voornemen der regering om de city-politie op tp heffen en zamen te smelten met die der hoofdstad. Men wil prins Willem van Dene marken meerderjarig verklaren, dan ontgiat men de bezwaren van een regentschap. De oudste zoon van W ie'.opolski gaat naar Alexandrie om prins Napoleon daar te ontmoeten Er zijn twee nieuwe cometea ontdekt, de een in het sterrtbeeld de Dolpbijn, de ander in Pegasus. Vijf beroemde Wnrtembergers zullen door geüenkieekeueu verheerlijkt worden, Schiller te Marbach, Uhlaud te Tubingen, Keppler te eilerstadt, Tiszt te Reutlingen en Reiner te Weiusberg. Te Damaskus zijn twej christenen op de straat door Turken aangevallen en vermoord. Te Brest zijn bij proefnemingen met nieuw geschut eenige stukken gesprongen en daardoor verscheidene manschappen doodelijk getroffen. Garibaldi blijft vooreerst op Caprera. Beijeren wil zijn regt op den griekschen troon handhaven. Allerwege slaan dt gasverbruikers aan het muiten en eischen aanzienlijke prijsvermindering, zoj met, dan zullen zij peterolie branden. De kosten van het Ja^er onderwi s te Weenen bedragen ruim 3Gft,0C0 fl. per jaar, die voor twee dei den uit stads kas gevonden worden. Tegen den geringen entreeprijs van 72 ht-bbeu op eenen dag 5198 personen de bruidsgeschenken i" het >outh Kensington Museum bezigtigd. Te Tonden neemt de pokken-epidemie hevig toe. De achterstallige soldij van het noordelijke leger in Amerika bedroeg op 1 april 200 mil lioen gulden. Te Luik is eene vereeniging opgerigt met het doel om door de drukpers, volksvergader ngen, voorlezingen, verzoekschriften, enz. de afschaffing der doodstraf te bewerken Te Parijs zal men nieuwe proeven nemen met electrische si.aatverlichting. Mazzini heeft dria dagen als dame verkleed te Milaan vertoefd. In de N. R. Courant van 19 april 11. (avond-editie) komt uit 's Hertogenbosch een berigt voor van eene gehotidene bij eenkomst, welke door eenige der voornaamste gazverbmikers aldaar was belegd, om met het oog op de voordeeleu, welke de petroleum tegenover het gazverbruik, zoo wat verlichting als geldelijk voordeel betreft, aanbiedt maatregelen te bera^ men om van de gazfabriek, vermindering van den t druk- kenden prijs van het gaz (2egge 18 centen per kub. el) te verkrijgen, of wel de handen ineen te slaan en zoo algemeen, mogelijk van het gazverbruik af te zien en tot verlichting door petroleum over te gaan. Wanneer men nu aldaar over den drukkenden prij3 van 18 centen per kub el gaz klaagt, met welken naam moeten wy dan wel den prijs van 221/s cent bestempelen, dien wij hier per kub. el gaz moeten betalen? Mij dunkt dat het meer dan hoog tijd is dien enorm hoogen prjs te zien verminderen, of moeten de tegenwoordige gazverbruikers nog langer boeten voor de slechte wijze, waarop eenmaal de gazfabriek is opge rigt en eene latere proefneming mislukt? Het ware naar onze bescheidene meening beter door een' lageren prijs van 'net gaz en door vergemakkelijking van den

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 2