ötnnenlanïL Gemengde Berigten. Ingezonden. Het Monument van 1813. wat ook afrit-ren mogen zeggen eene depeche aan de pauselijke regering heeft gezonden, om in herinnering te brengen, dat men nog steeds op de beloofde hervormingen wacht. Kardinaal Antonelli zou daarop hebben geantwoord, dat men sedert ze ven maanden op het rapport wachtte van de commissie, die met het onderzoek naar die hervormingen belast was en dat bovendien de paus zich zelf met de weuschen en behoeften der bevolking wilde bekend maken; dat hij zich bij zijne aanstaande reis voornamelijk een onderzoek daarna had ten doel gesteld. Naar men verneemt is de verhouding tusschen onze re gering en die van Italië thans van veel vrieudschappelijker aard dan ze se vier langen tijd is geweest. Men heeft dan ook opgemerkt dat de Moniteur tegenwoordig berigten uit Italië opneemt, die gunstig leiden voor de eenheid des lands. Mis schien heeft de reis van prins Napoleon naar Italië wel iets tot deze verandering bijgedragen. Het Journal de Pétersbourg bevat een breede opgave van de hervormingen, amuestien, instellingen, enz., door Rus land sedert eenige jaren aan de Polen verleend, welk artikel strekken moet tot antwoord op de bewering van sommige dag bladen, dat het tegenwoordig gouvernement niets gedaan heeft voor Polen. Het blad voegt hierbij eene opgave van verschil lende ontwerpen die op dezen oogenblik bij de regering aan hangig zijiidoch deze zijn van zeer weinig beteekenis. T)e Moniteur zegt, dat de tijdingen betrelfeude de ge schillen tusschen Eugelaud en Amerika steeds gunstiger luiden; en dat er reden bestaat om te gelooven, dit de tegenwoordige politiek van het kabinet van Washington tot een verzoening kan leiden. Het bevestigt zich, dat van het bezoek van den prins van Wallis te Fontainebleau is afgezien. Het berigt dat de keizer van Oostenrijk aldaar verwacht wordt, is ongegrond. De zoo lang verwachte russische nota is werkelijk aan gekomen en in den ministerraad voorgelezen. Zie hier wat mea van den inhoud van dat stuk mededeeltin den vorm is de nota uiterst hoffelijk en daarin wordt zelfs aan de fransche regering dank gezegd voor het genomen initiatief. Men doet daarin echter uitkomen, dat men moeijelijk ia on derhandeling kan treden alvorens de opstandelingen de wapens hebben nedergelegl, en de wensch wordt te kennen gegeven, dat men zich zou verstaan om het bloedvergieten te doen ophouden en Polen tot die onderwerping te doen lerugkeeren, welke alleen zijn lot kan verbeteren. Is uie uitkomst een maal verkregen, dan is de russische regering bereid om met tie fransche regering in overleg te tre ien, ten einde het aan gewezen doel te bereiken. Wanneer men het dan omtrent de denkbeelden eens zal zijn, dan zal de wijze van toepassing moeten worden opgespoord. De nota voert de dagteekening van II 29 april. Men verzekert, dat het antwoord van prius Gortschak ff aan het britsche kabinet minder hoffelijk is dan die, welke alhier is ontvangen. Dit wordt overigens verklaard door den toon van de britsche dépcche, welke insgelijks in minder beleefde vormen was vervat d n de uoia van deu heer Drouin de Lhuys. In het antwoord der russische regering «ai 1 ritsebe gouvernement wordt, naar men beweert, ge zegd dat de verdragen van 131.", waarop graaf Russell zich beroept, als niet meer van kracht worden beschouwd en de russische regering zich derhalve daaraan niet meer gebonden acht. lolgens dezelfde berigten is de toon van het antwoord, aan het kabinet van Weenen gezonden, nog minder hoffelijk dan cLeii van het antwoord aan Engeland gegeven. Kortom uit al hetgeen men verneemt omtrent de houding van Rusland jegen- Frankrijk, moet men afleiden, dat daarin nieuwe waar borgen voor den vrede worden gegeven en dat de ongerust heid door de openbaarmaking der engelsche diplomatieke stuk ken verwekt, ongegrond was. De kabinetsraad, heden <*e- hou '.en, wtrin kennis gegeven wordt van de dépêche van prins Gortschakoff, heeft niet lang geduurd. Men gelooft dat de russische nota in deu Moniteur zal worden openbaar ge maakt. Er wordt thans als zeker medegedeeld dat eene nota van den heer Drou u de Llinvs gevoegd is bij de depêche van graaf Russell van 21 april, waarin wordt verklaard dat de amnestie, z >o ais die i* afgekondigd, ontoereikend is. olgens de Patne zullen de verkiezingen eerst den 7n of 8n juuij plaats hebben. 5 Mei. De Moniteur maakt het antwoord van Rusland aan Frankrijk en Engeland bekend. Het blad voegt er bij, dat men zich, bij het lezen van die stukken, gemakkelijk zal over tuigen, dat zij den weg openstellen voor verzoenende plannen, en dat men er de grondslagen in vindt voor onderhandelingen, die tot eene ouereenstemming kunnen leiden tusschen de mo gendheden, die op dit oogenblik naar de middelen zoeken om de rrgtmatige belangen der Polen in bescherming te nemen. Weenen, 3 Mei. Jaziaranski heeft op I dezer de Russen bij Zameok, digt bij de gaüicische grenzen geslagen. Een twin tigtal gewonde opstandelingen werden naar Cieszemov gebragt. De Russen verloren 90 man aan dooden en gekwetsten. Eene afdeeling Russen moest bij deze gelegenheid de gallicische gren zen overschreden hebben, cm de opstandelingen in den rug aan te vallen. De Wiener Zeitung deelt eene ordonnantie mede betref fende de uitgifte van veertig milioen aan obligatien van de leening van 1860, door middel van aanbiedingen bij het de partement van financien. De aanbiedingen moeten over het geheele cijfer van 40 miilioen loopen, zoodat gedeelten daarvan niet tot mededinging zullen toegelaten worden. De uitgifte zal beneden een bepaald minimum niet plaats hebbende stortin gen zullen geschieden in zeven termijnen, waarvan de laatste bepaald is op 15 December 1863. 4 Mei. Uit het antwoord van Rusland blijkt, dat prins Gortschakoff de onlusten in Polen voor een zeker deel op re kening stelt van de woeiingen in het buitenland, en de vreemde mogendheden zullen mitsdien (altoos in diplomatische vormen) herinnerd worden aan hare nationale pligten. Dit adres moet vooral tot Oostenrijk gerigt zijn. Berlijn., 3 Mei. Het linker centrum heeft met 69 tegen 11 stemmen besloten, om d# b-raadslaging over den algemee- nen toestand des lauds uit te stellen tot na den afloop der debatten over de militaire kwestie. Ook de partij van vooruit gang heeft besloten, de kwestie betreffende het adres voorloopig te laten rusten. Het gerucht, dat Pruisen in het belang eener goede ver standhouding tusschen de drie oostelijke mogendheden, ten opzigte van de duitsche kwestie concessien aan Oostenrijk zal doen, houdt stand. Men verneemt dat ieder, die daartoe maar eenigzins in staat is, zich gereed maakt om Warschau te verlaten. De maatregelen van den generaal Berg, de voortdurende inhechte nisnemingen, de opeenhoopiug van troepen en de vernielende strijd tegen de insurgenten, doen de inwoners van Warschau liet ergste vreezen. In Litthauen moet de opstand van dag tot dag toenemen. De tekst van het adres, dat de adel te Moskou aan den czaar heeft doen «jekomen, is thans bekend. Het is in de meest warme bewoordingen vervat. De adel zegt daarin o. a. dat 's keizers regten op Polen onveranderlijk zijn; ze zijn verkregen ten koste van het bloed door Ruslands zonen zoo dikwijls gestort ter verdediging tegen de eischen en de eerzucht der Polen; het koninkrijk Polen is thans door on verbreekbare banden aan Rusland verbonden. Dkeizer maakt geen onderscheid tusschen de Russen en Polen, maar wil voor hen eene gelijke welvaart en in de toekomst eene nog naau- were vereeniging. Ien slotte zegt het adres dat alle Russen op 's keizers roepstem naar de wapens zullen grijpen, om de rampen des ooriogs van het land af te wenden; allen zullen toesnellen om het vaderland te verdedigen, om eiken aanval tegen de integriteit des rijks te keer te gaan. Men scinijft uit Breslau: Op den l9ten dezer heeft er tegenover Beuthen een hevig gevecht plaats gehad. De Russen verloren al hun geschut en wagens; eenige honderden zijn over de grenzen op pruisisch gebied getrokken en werden ontwapend. -Te arschau is het gerucht iu omloop dat de regering het plan heeft om den I3dea Mei (zijnde de dag waarop het amnestie besluit vervalt) een manifest uit te vaardigen, waarbij de politie en de gensdarmerie gereorganiseerd, de toestand der boeren nieuw geregeld, en voorts de eigendommen der op standelingen met eene verbeurdverklaring en het land met eene oorlogsschatting bedreigd worden. Frankfort, 1 Mei. Men verneemt van eene gewoonlijk goed onderrigte zijde, dat door den oldenburgschen gezant liet volgende voorstel in de gisteren gehouden zitting der bonds- vei gadering is gedaan Uitgaande van bet standpunt, dat de overeenkomsten tusschen de beide duitscbe groote mogendhe den en Denemarken in 1851 en 1852 zijn geschonden door het deensche besluit van 30 maan jl. en dat de duitsche bond slechts ouder deze voorwaarde de hertogdommen Holstein eu Laueuberg in der tijd op nieuw onder den scepter van den koning-hertog hebben geplaatst, dat bovenbedoelde overeen komst ongeschonden zou gehouden worden, stelt de oldenburg- sche regering voor dat de bond zich niet gebonden zal achten door de overeenkomsten in 1851 en 1852 met Denemarken aange gaan en tot het nemen van zoodanige maatregelen over te gaan als de tegenwoordige toestand zal vereisehen Dit voorstel is verwezen naar de commissie voor de holsteinsche aangele genheden. Stockholm, 2 Mei. Heden is in den rijksdag de pool- sche kwestie ter sprake gebragt. De heer Maiiderström ver klaarde, dat het kabinet op 2 maart en 7 april eene nota ter gunste van Polen naar Petersburg heeft gezonden. De adel en de geestelijkheid stemden voor een verklaring, waarbij de kamer hare levendige sympathie voor Polen uitdrukt en de loop te kennen geelt, dat de regering de noodige stappen ter gunste van Polen moge doen met instandhouding van den vrede, tenzij de waardigheid en het belang des lands den oorlog mog- ten vorderen. De burgerstand verwierp het voorbehoud van den vrede on sprak alleen zijne sympathie voor Polen uit, in het vertrouwen, dat de regering met de gezindheid van het geheele land bekend is. De boerenstand verklaarde zich ook voor een eenvoudig votum van vertrouwen. Gouda, 7 Mei. In den nacht van maandag op dingsdag jl. omstreeks ll/2 ure werd door de politie alhier ontdekt dat er een beginsel van brand plaats had in de bleekerij van Nichtiug aan den fluweelen singel alhier eu dat de vlaai uit het dak vau genoemde bleekerij sloeg. Het is aan den ijver van gezegde ambtenaren te danken, dat de brand geen verderen voortgang maakte, en die door hen met de bewoners is gebluscht. Gister morgen is van hier per gewonen postwagen naar Leyden vertrokken, de generaal Duycker, die hier sedert vrij dag tot het houden van inspectie vertoefde. Het huis der lords en der pairs in den lande, de veto roepende eerste kamer, die de volksdeugd van hoog aangesla gen te zijn beoefenen, heeft ten derden male, en wel met 23 tegen 13 stemmen, verworpen de wet op de afkoopbaarstel- ling der tienden. Wij hadden dat wel gedacht. De tienden zijn nog een der weinige overblijfselen van den tijd, toen de lijfeigenschap tierde, toen heerendieusten den dorpeling werden opgelegd ten oirbaar van zijn meester, wien hij met lijf en ziel eigen was. De groote egge des tijds, de landrol van het liberalisme, die in ons land reeds zoovele molshoopeu effende, wordt gevreesd en geschuwd, maar nog meer gehaat door de oud-edele en adelijke of al thans weledel (eu dus op heel andere wijze dan nienschenge boren heeren. Inderdaad zijn er iii de laatste jaren wetten aangenomen, die uit een oogpunt van staathuishoudkunde en volksbelang veel hoogere beteekenis hebben dan dit wetje: maar de omstandigheid, dat met de afkoopb iarstelling der tienden een der laatste zuilen van men schel ijk en overmoed in de huis houding vau staat zou vallen, is oorzaak, dat eene wet tot dat einde telkens wordt afgestemd. Doch houd moed Sloet- Cobden! graanwetten eu traditieregten vallen ten laatste voor de kracht van een ijzeren wil. (Fr. Ct.) In welke mate het verbruik van mineraal-olie reeds is toegenomen, blijkt o. a. hieruit, dat eene enkele firma te Londen reeds in een jaar 374000 speciaal daarvoor ingerigte lampen heeft vervaardigd, gelijk bij eene enquête is gebleken. Hamburg is ook het middelpunt van eenen uitgebreiden handel in dit product. In Frankrijk is de comsumtie nog niet zeer sterk, doch in Noord-Amerika vooral is het verbruik van petroleum zeer algemeen geworden. De fabricatie is tot een hoogen graad van vt ikomenheid gebragt. De hoeveelheden petroleum op de markt van Pensylvanie, New-York en Canada, zijn zeer groot geweest; in 1360 25,000 vaten elk van 40 amerikaansche gallons (of 145 liters) eu in 1S61 minstens 125,000 vaten. Eerst in Aug. 1861 echter is de eerste doorloopeude bron (flowing weil) ontdekt. Gelukkig is de grondeigenaar, die zoo danige bron op zijn terrein vindt. Immers daarbij heeft men slechts te tappenvroeger moest de olie door pompwerken opgehaald worden. Sedert de opening der flowing wells is er dan ook eerie aanmerkelijke daling in den prijs geweest. De prijs namelijk van petroleum (ruwe) te New-York van 35 ame rikaansche centen per amerikaansche gallon (3,60 litre) is nu tot 14 amerikaansche centen de gallon gedaald (dus van circa 26 cent tot 10 cent per ned. kan). Deze prijs is dan ook zoo laag dat tegenwoordig op veie plaatsen de transportkosten niet meer goedgemaakt kunnen worden. Het getal der doorloopende bronnen is zeer vermeerderd, en eene dezer geeft niet minder dan 4,356 hecioliters (vaten van 100 ned. kan.) per dag; an deren geven de helft of nog minder. Alle transportmiddelen worden gebruikt om die massa's olie te vervoereu; de Ërie- spoorweg, de centraal-Pensylvauie-spoorvveg, de Allegani, enz.; maar al die middelen zijn nog te kostbaar. Om hierin te voorzien begint men veel distilleerderijen bij de bronnen zeiven op te rigten. Een geleerde van Toronto, de heer Hind, schat de hoeveel heid petroleum die men geregeld te Enniskillen zou kunnen leveren, op circa 1300 Onheet. per dag (bijna ll/2 mill. (Ned. k.) Men wil te Parijs het bosch van Bondy aankoopeu om daar een groot kerkhof aan te leggen eu dt kerkhoven binnen de stad op te heffen. De keizer van Rusland heeft op zijn verjaardag eene nieuwe ridderorde ingesteld. Te Munchen wil men een volksichouwburg oprijten op rens- achtige schaal. --- Te Parijs vermaakt men rich met eeHe hondententoon- stclling. Spanje heeft een half miilioen frs. afbetaald op de schuld aan I ranknjk voor de uieuateu in 1823 bewezen. De Leipziger paasch- mis is ongunstig uitgevallen. In Po&en wordt het onrustiger. Eene verzameling postzegels van 95 staien is te Parijs verkocht voor 1650 frs. Bij de illuminatie voor den prins van Wallis hebben volgens officiële opgave 23 ongelukken plaats gehad, waarvan 9 met den dood eindigden. - Nabij Bloomington iu. Illinois is eene boerderij van 39 dnizend acres waarvan 27 bouwland en 12 weiland. De eigenaar zendt jaarlijks voor bijna twee ton, aan paarden, ezels, osseu en varkens naar New-York. De parijsche tentoon&telliug van schilderijen is den eersten dag door 30 uizend personen bezocht. -Te Londen loopt tegenwoordig een zoogenoemde straatlocomotief. Zij legt 20 eng. mijlen (7 uur) in het uur af en de machinerie kan op zeer gemakkelijke wijze in werking worden gebragt. Men maakt er druk gebruik van. Ook te Hoorn is eene algemeene oppositie tegen den hoogen prijs van het gas. De aangeboden prijsverla- Lmg acht men onvoldoende. Aan het station Piet-Gijztnbrug is een man overreden en aan de gevolgen overleden. De vest inew erken van Veere zullen eerstdaags ter slooping worden verkocht. In "de koffijhui- zen te Parijs worden de kaarten door eene machine geschud. Men verneemt dat de wet tot afschaffing van de brandstoffenbelasting gereed hgf- Men zegt dat de Franschen Pnebla tien dagen beschoten hebben eu tweemaal afgeslagen zijn. Prins en prinses Napoleon zijn naar de Levant vertrokken. Rothschild is de hoogste bieder voor de oosten- rijksche 40 miilioen. Te Beerta is eene woning afgebrand. De Zweden zullen in drie jaar een kleine monitor bouwen. Te 's Herto genbosch is men bezig de gaspijpen weg te breken, met oogmerk om petroleum te gaan branden. De ia Japan terug gekeerde gezanten zijn slecht ontvangen en van al hunne waardigheden ontzet. Nog altijd blijft dezelfde onzekerheid bestaan omtrent een feestviering, die voorzeker de sympathie ^nn ieder Nederlander zoude weggedragen hebben, indien het nootje, zooals de Genestet het uitdrukt, door het pellen niet reeds te vuil en te morsig wa» geworden. Welke overtuigende bewijzen antipathie zoude de hoofd commissie wel venangen van het geduldige nederlandsche volk, voor zij zich zal gedrongen gevoelen om van het over weldigde gezag afstand te doen, en het bestuur der feestviering over te geven aan mannen, wier namen beteren klank hebben dan die der heeren van de Industrieel. Uit alle commissien zijn stemmen opgegaan tegen de hoofd commissie, en al moge een rotterdamseh advocaat van de pligten van onderdanen tegen over een prins van den bloede spreken, 's lands edelen en aanzienlijken hebben niet geiarzeld alom verzet aan te teekenen tegen de opgeworpen feest-commissie, teregt begrijpende, dat de ontbinding der hoofd-commissie het eenige middel is, om de feestviering nationaal te maken. Niets heeft evenwel geholpen, want de halve maatregel tot aanvulling der hoofdcommissie door een lid uit de hoofdstad van iedere provincie en uit Amsterdam en Rotterdam betee- kent niets. Alleen kan het dienen om ook verdeeldheid in de hoofdcommissie te brengen, en moeten dan de stemmen beslissen, dan zegevieren de mannen van dc Industrieel en de andere leden der hoofd-commissie moeten in de stemming be rusten, terwijl zij door het land als medepligtig aan de ver keerde maatregelen beschouwd worden. Voorzeker geen aangename toestand voor die heeren en het is dan ook niet te verwon deren, dat het getal liefhebbers niet groot blijkt te zijn. Nu heeft weder het levdsche studentencorps geweigerd om een commissie te benoemen tenzij de hoofd-comn issie veran derd worde. Indien dit reeds nu aldus gaat, hoe kan men dan medewer king verwachten, als de tijd komt dat plannen beraamd worden voor de feestviering, als de strijd over namen rust om voor die over zaken plaats te maken? Mug men niet verwachten, dat dan de meeste sub-commis- sien hun mandaat, dat zij uit achting voor prins Frederik hebben aangenomen, zullen nederlegsrn, liever dan de gehoor zame uitvoerders te zijn der bevelen van eene hoofd-commissie, wier handelwijze van haar eerste optreden af, door het geheele land veroordeeld is? En al kon men het met deze commissie eens worden ever een ])lan ter gedachtenis aan het herkrijgen van 's lands on afhankelijkheid en aan die mannen, die zich cordaat aan het hoofd der beweging stelden, hoe zal men dan het land daaraan doen deelnemen. Heeft men zich door de vreemde wijze van benoeming der subeommissien niet verstoken van de hulp van velen in iedere gemeente, die zich teregt gepasseerd kunnen achten. Het was niet te vorderen, dat prins Frederik bekend was met de ingezetenen iu iedere gemeente, die het meest het vertrouwen hunner medeburgers genieten, maar waarom dan door zulk eene benoeming aanleiding gegeven tot ontevreden heid, die nizt anders Jan ten nadeeie der goede zaak kan uitloopen

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 2