Nieuws en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. I 1 ISftX. Zondag, 10 Mei. öuttenlanïr. ng. en. 4: iV 116. I? BURG Uitgave van A. BRINKMAN. Parijs, s Mei. De tijd, die het publiek heeft kunnen dienen om de antwoorden van prins Gortschakoff te overwe gen, heeft geene wijziging gebragt in de openbare meaning, en enkelen uitgezonderd, die zich on voorwaardelijk met de gunstige oordeelvellingen van de half-officiete pers vereenigen, blijft men van meening dat, hoe vriendelijk de russische mi nister zich jegens het fransche gouvernement moge uitdrukken, of welligt juist daarom, de regeling der poolsche kwestie nog zoo lang op den afloop der nieuwe onderhandelingen zal moe ten wachten, dat middelerwijl de opstand overwonnen zal zijn en die onderhandelingen hun voornaam uitgangspunt zullen hebben verloren. Ook heeft het hier niet weiniir verwonde ring gebaard, dat de Moniteur niet eveneens het antwoord op de oostenrijksche dépêche beeft medegedeeld, hetgeen, naar sommigen beweren, geschied is om het verschil van toon tus- schen dat stuk en de beide overigen niet in het oog te doen vallen. Dit belet echter niet dat men thans ook dat stuk hier ter stede heeft ontvangen en dat het verschil tusschen de beide openbaar gemaakte stukken de aandacht niet gemak kelijk kon ontgaan. Zelfs de minst helderzienden hebben toch kunnen opmerken, dat het antwoord aan Engeland argumenten bevat, waar dat aan het fransche gouvernement slechts compli menten inhoudt, terwijl in dat aan het kabinet van IVeenen beide ontbreken en dat document zich schier uitsluitend met de woelingen der revolutionaire partij in Europa bezig houdt. Daaruit wordt door velen de slotsom getrokken, dat men te Petersburg Oostenrijks en Frankrijks houding vrij wat minder dan die van Groot-Brittannie ducht, terwijl van die zijde juist het minst te verwachten is, dat men naar de wapens zal grijpen. Daarenboven blijkt het meer en meer, dat Oostenrijk reeds nu weinig geneigdheid bezit om de nog door Engeland en Frank rijk ter gunste van Polen aan te wenden pogingen te onder steunen. De prins Metternich heeft dit twee dagen geleden in een onderhoud met den keizer vrij duidelijk doen doorstralen. ’uijk, 3 Maria [AN. Mei. Geblevee koers. e. Sya inna Ber- Gidts. ur met S. AJV. urantiar. s en ver- dat de ar werk- geland en geschikte besproken, ikel en C. :n C. van V P. van )orp en E. - Gijs- ouders A. J. J. W. Lange Tien&eicegD. n°. 61. uit/zNiet de russische regering dikwerf gegeven be- nu het regt Het blijft nog altijd onzeker, of keizer Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad, geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is f 2,franco p post 2,25 De inzending der Advertentien kan geschieden tot des morgens ten 11 ure. 98H/,C 3b3/is 47% 101 90% 203 wed. van 64W/I0 33%. 68%„ 3413/';f Jtten om au dien 1 opmaken, dat hij de souvereiniteit der vereenigde staten dit eiland erkende. F” vorion^b Hnt <1p vloer ^nnrlp 1 en toen dit werd geweigerd, deed hij Over deze aangelegenheid heeft geene brief- van van hare vervulling is het wat Europa GOUDSCHE COURANT. Londen. 5 Mei. In de zitting van het huis der ge meenten van gisteren, heeft de minister Gladstone het voorstel ingetrokken, om eene inkomsten-belasting van de liefdadige gestichten te heffen. Op de vraag van den heer Maguire, betreffende het eiland Sombrero, antwoordde de heer Layard, dat het verkeerd was te ocdei.’tellen. dat het eiland 10 jaren geleden door een Ame rikaan was ontdekt. Het eiland was wel bekend en had ge- ruimen tijd een gedeelte uitgemaakt van de britsche bezittin gen in de earaïbiscbe zee. Toen kapitein Tathan- onlangs het eiland bezocht, vond hij er de noord-amerik. vlag wapperen. Als britsch officier vermeende hij dit niet te kunnen dulden, zoolang hij zich daar bevond, omdat men daaruit zoude kun nen opmaken, dat hij de souvereiniteit der vereenigde staten over dit eiland erkende. Hij verlangde, dat de vlag zoude worden nedergehaald haar nederhalen. C wisseling plaats gehad. De Morningpost laat zich omtrent het door Rusland aan de mogendheden gegeven antwoord aldus t woorden zijn het, maar dauen wat wordt verwachtniet de herhaling loften, maar heeft te verwachten. Het blijft nog altijd onzeker, of keizer Alexander, strijdig met Ruslauds aloude staatkunde, zal kun nen besluiten aan Polen die liberale instellingen te geven, waardoor alleen de rust van dat land kan verzekerd worden. De opstand wint in Polen meer en meer veld; binnen wei nige "maanden zal Ruslauds heerschappij in Polen denkelijk uog maar alleen in naam bestaan. In zulk een tijdsgewricht behoort de keizer te begrijpen, dat ijdele beloften erger zijn dan onnuttig en allerwege enkel zullen worden beschouwd als blijken van zwakheid. Wil hij Polen als een deel zijns rijks behouden, dan moet hij aan hetzelve onverwijld een constitu tioneel bestuur geven, benevens materiele waarborgen tegen het gevaar, dat het later weder door een militair dwattgbe- wind vervangen worde.” In den staat Indiana is eene vereeüiging, die van rid ders van den gouden kring, opentlijk opgetreden als tegen stander der Unie. Verscheiden volksvergaderingen aldaar belegd met bet doel om de instandhouding der Unie aan te bevelen, zijn door benden van die ridders aangevallen en ge noodzaakt on. uiteen te gaan. Hierbij ging het vrij onzacht toe; verscheiden personen bekwamen wonden, terwijl er één om’ het leven kwam. Daarop heeft de generaal, bevel voe rende in de militaire afdeeling, waartoe Indiana behoort, bij eene proclamatie verklaard dat de ridders van den gouden kring tot ’s lands vijanden behoorden en als zoodanig moesten worden behandeld, terwijl hij onder strafbedreiging verbood de kleuren of leuzen te dragen, waardoor degenen, die den oorlog door een vergelijk met de afvallige state., geëindigd I .wilden hebben, zich kenmerkten. De prijs der Advertentien van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar I plaatsruimte. G Mei. Zoo als te voorzien was, verspreidt zich hier het gerucht, dat onze regering het voor' emeu heeft, om eene tweede nota naar Petersburg te zenden, nadat zij het met En- Oostenrijk eens zal geworden zijn omtrent de meest wijze, waarop de middelen zouden kunnen worden om een einde te maken aan bet bloedvergieten in Polen. Wanneer Frankrijk, Engeland en Oostenrijk het over dit punt eens waren, dan zou men aan Rusland eene soort van diplomatieke conferentie voorstellen tot vaststelling van de meest zekere wijze, om met goed gevolg de hangende kwes- tien te bespreken. Een brief van Mazzini aan een zijner noofdagenten, die de opdragt had, om een republikeinschen opstand te Milaan en te Brescia te organiseren, is in handen der italiaansche re gering gevallen. Een ambtenaar bij het ministerie van bin- nenlandsehe zaken, die met de leiding der geheime politie is belast, is te Milaan aangekomen, om de zaak verder te onder zoeken. Naar het sch uit moest de veel besproken expeditie tegen Venetie slechts als masker dienen, waaronder men de regering zelve met alle kracht wilde aanvallen. Zoowel te Milaan als te Brescia en te Deseazano zijn vele perscM»nHr hechtenis genomen en verscheidene depots van r wapenmg meefc PI I

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 1