OtnncnUnïF Gemengde Bcrigten. maanden is begroot, zal alsdan ongeveer 2YS jaar hebben ge- In diplomatieke kringen wint de meening meer en meer veld dat de tegenwoordige onderhandelingen over de nooK'he kwestie zoo veel tijd zullen eischen, zelfs indien men er in slaagt eene conferentie tot stand te brengen, dat de op stand middelerwijl gedempt zal zijn, en de mogendheden zoo doende het krachtigste argument zullen hebben verloren dat zii thans voor de spoedige regeling dezer aangelegenheid kun nen doen gelden. Inderdaad blijkt het, dat de russische re- »eriu<r sedert Europa zich met Polen heelt ingelaten, krachtige poviiTAm aanwendt om de stem der opstandelingen tot zwijgen te brengen Weren beweren dat dit alleen moet worden toegeschreven aan de zucht van den ezaar, om de Polen te vreden te stellen, hetgeen echter, als strijdig met EuSiands eer niet kan geschieden alvorens de opstand is gedempt. Onge lukkigerwijze wordt dit laatste niet alleen door geenerlei stel- litre belofte gestaafd, maar integendeel door andere omstandig heden weersproken. Zoo heeft de prins Gortschakoff thans, wel is waar, officieel te kennen gegeven, dat bij het beginsel eener conferentie aannam, maar de hardnekkigheid, waarmede de russische minister vasthoudt dat die bijeenkomst te Peters- burr plaats hebbe, waarin Frankrijk even hardnekkig weigert toe°te geven, bewijst, dat die toetreding welligt zeer weinig beteekenis heeft. Volgens den Constitutionel heeft de Porte een schrij ven, betreffende het Suez-kanaal naar Londen en Parijs ge zonden. Zij verlangt internationale bepalingen tot waarborging van de onzijdigheid van dat kanaal. Zij oppert verder beden kingen, niet tegen de onderneming zelve, maar tegen zekere bepalingen der concessie. Omtrent bet eerste punt is men het in Frankrijk, in Turkije, in Egypte algemeen eens. Wanneer Enneland zal goedvinden in onderhandeling te treden over de "voorwaarden tut verzekering van de onzijdigheid des ka- naals, zal het stellig ai de waarborgen verkrijgen, die het te goeder trouw zal kunnen verlangen. Turkije moet zich dus niet tot Fi ankrijk maar tot Engeland wenden, om onderhan delingen dienaangaande aan te knoopen. De aanmerkingen aangaande de punten, welke het leveren van inlandsche w erk- iieden aan de kanaalmaatschappij betreffen, alsmede het genot van de opbrengst der door de maatschappij in de woestijn ontgonnen en door wateraanvoer vruchtbaar gemaakte landen, kunnen enkel zijn voortgekomen uit onjuiste of onvolledige narigleu waarschijnlijk zijn de feiten aan de porte zeer on- naanwkeurig voorgesteld. Indien liet misverstand elders be staat, dan bij het britsehe gezantschap, zal het door inlichtin gen 'worden opgehelderd. l)e uitkomst dier inlichtingen kan met de meeste gerustheid worden te gemoet gezien. WeeneH, 13 Mei. Ten einde de herinneringen aan 1848, lS4y, 1851 en 1853 in Zevenbergen geheel te doen verdwij nen, beeft de keizer aan de aldaar wegens politieke misdrijven veroordeelden, wier straftijd in de gevangenis afgeloopeu is, ook de wettelijke gevolgen hunner veroordeeliug kwijtgescholden. 15 Mei. De opstand in de oud-poolselie provinciën r.eemt al meer en meer toe. In verschillende plaatsen van Podolie, Yolhynie en de Ukraine zijn goed gewapende corpsen insurgentcn met veel cavallerie. De boeren zijn nog rustig. Triest, 14 Mei. Generaal Turr is te Konstantinopel aan gekomen. De fransche regering heeft aan de porte eene nota irezonden, om hare medewerking ter gunste van Polen te verzoeken. Ook de schach van Perzie heeft eene dergelijke nota ontvangen, Ia Athene heeft de overmoed der soldaten zulk een ern- sti"- karakter aangenomen, dat de fransche, eugelsche en oos- tenrijksche gezanten eene nota aan de regering hebben inge diend, om haar tot hel nemen van krachtige maatregelen aan *.e sporen. Berlijn, 13 Mei. In het ontwerp-adres der partij van vooruitgang wordt den koning de raad gegeven, om het stel sel en de personen ter zijde te stellen, die den troon en het land in het verderf dreigen te storten. De tweede kamer zal alle constitutionele middelen aanwenden, om ten minste een oorlog onder het tegenwoordig stelsel te voorkomen. Ten slotte wordt de hoop te kennen gegeven, dat de koning de constitutionele regten aan de vertegenwoordiging moge terug geven en de banier van de nationale eendragt weder moge omhoog honden. Het advies, met eenparige stemmen door de commissie aangenomen, in wier handen het ministerieel schrijven is ge steld, luidt aldusDe commissie adviseert, dat het huis be sluite te verklaren; 1°. dat de voorzitter, krachtens het hem alleen toekomend regt om de beraadslagingen te leiden en de orde in het huis te bewaren, eiken spreker, ook de vertegen woordigers der koninklijke regering, in de rede kan vallen 2°. dat door dit in de rede vallen het grondwettig regt der ministers, steeds zich te doen hooren, niet benadeeld wordt; 3°. dat het integendeel in strijd is met de grondwet, nis dt ministers hunne tegenwoordigheid in het buis willekeurig var, voorwaarden afhankelijk stellen; 4°. dat het huis dus geen aanleiding vindt, aa.) het ministerieel schrijven van 11 dezer te voldoen. 15 Mei. De tweede kamer heeft zich heden met 295 tegen 20 stemmen met liet gevoelen der huishoudelijke commis sie vereenigd. DeheerGrabow stelde voor de ministers tot aan staanden maandag tijd te laten en hen dan, onder mededeeling van bovengenoemd besluit, uit te noodigen weer in de kamer te verschijnen. Door den heer Forckenbeck werd de meening te kennen gegeven, dat he ministerie daartoe op grond van art. 60 der constitutie uitdrukkelijk moet worden uitgenoodigd. Dit werd met 167 tegen 138 stemmen aangenomen. Kopenhagen, 12 Mei. De rijksraad heeft een adres vau vertrouwen opgemaakt en vastgesteld, strekkende tot goedkeu ring van de politiek der regering betreffende de nieuwe con stitutionele bepalingen voor de verschillende deelen der mo narchie. New-York, 1 April. De afdeeling der bondsarmee on der bevel van Hooker is den Rappahannock overgetrokken, zonder daarbij van de zijde der zuidelijken ergens veel tegen stand te ontmoeten, De noordelijken hebben bij die gelegen heid 3 a 500 man der zuidelijken gevangen genomen. 2 April. Het geheele armee-orps van Hooker bevindt zich thans in eene geschikte positie om tegen de zuidelijken op te rukken. Er bestaat voor laatstgenoemden geene andere keus dan FYederiksburg te ontruimen of een gevecht te wa gen, met de zekerheid van geslagen te zullen worden. l)e noordelijken hebben liet geheele traject tusschen Vicksburg en Port Hudson. Gouda, 16 Mei. Uit het verslag van den toestand der gemeente Gouda over 1862 kan men zich overtuigen dat het beheer der geldmiddelen, niettegenstaande zeer belangrijke bui tengewone uitgaven, gunstige resultaten heeft opgeleverd. Op den staat van begrootiug kwam eene geidleeuing voor van 41,000 bestemd zoo tot aankoop van verschillende zaken, als ter bestrijding der kosten van het bouwen van twee scholen, en toch heeft men hrt voorgestelde doel kunnen bereiken zon der dat er eenige gelden werden opgenomen, daar er in tegen deel 6000 van de schuld der gemeente werden afgelost. Die schuld bedroeg op 81 dec. 3 862 nog 49000 rentende 4V2 pb4 terwijl daarentegen de gemeente in het bezit is van 85000, 21/2 pC't. en 17,800 3pCt. Het bouwen en verbeteren der schoollokalen heeft gekost ƒ21074,50. Ofschoon de plaatselijke commissie van geneeskundig toe- voorzigt mededeelde, dat de gezondheidstoestand der ingezete nen gunstig kon genoemd worden, was de algeracene sterfte in verhouding tot de geboorte ongunstig. De bevolking be stond op 31 dec. 1862 uit 14854 zielen, namelijk 7126 man nen en 7728 vrouwen. Er werden in dat jaar 593 kinderen geboren, 30S jongens, 2S5 meisjes en liet getal overledenen, de doodgeboren daaronder niet begrepen, beliep 611, zijnde 69 meer dan in 1861. Deze groote sterfte was vooral bij de kinderen merkbaar, daar er 204 beneden het jaar overleden en de sterfte beneden het tiende jaar meer dan 60 pet. bedroeg van de overledenen. Deze treurige toestand wordt toegeschreven aan de slechte voediug der moeders uit den minderen stand, daar het dagloon der mannen te laag is om hun gezin van krachtig voedsel te voorzien. Er werden 119 huwelijken gesloten en gcene echtscheidingen ingeschreven. De door de openbare gezondheidscommissie voorgestelde maatregelen ter zuivering van het drinkwater heeft men on- uitvoerlijk geacht. Aan de gemeente-apotheek werden 22669 recepten gereed gemaakt. Het schoolwezen verkeert in bloeijenden toestand, 1 et aan tal der schoolgaande kinderen, met inbegrip van die op de goed ingerigte bewaarscholen, beliep meer dan 2290. De kosten van het op. lager onderwijs beliepen 146S3,ft" de ontvangen schoolgelden - 6084.30 door de gemeente verstrekt 8599,74". Het gymnasium telde met 31 dec.*1862, 33 leerlingen. De kosten beliepen 7246,04 a. de mi» «rvalia 2045. b. de reuuu der scholarchie - 1165. - 3210,- De bijdrage uit de gemeentekas 4036,04. Het armwezen kostte 80464,62 waarvan echter door de gemeente slechts werden bijgedragen 30400,99 en de overige 50043,62 door de hier bestaande liefdadige instellingen. Het verslag betreurt de ongenoegzaamheid van het personeel der politie; in 1863 werden 17 diefstallen aangegeven, de ontvreemde waarde bedroeg S0, waarvan 28,50 werd in beslag genomen. Het getal gaslantaarns bedroeg 221, die gedurende nagenoeg 2100 uren in functie waren, de kosten per lantaarn waren 28,57. Ter markt werden verkocht 40,070 boter tot den middelprijs van ƒ1 en 605,000 kaas *°t den middelprijs van ƒ20, In 1862 werden twee nieuwe fabrieken in werking gebragt: 10. eene machinale garenspinnerij en 2°. eene ter bewerking vau meiassen. In acht fabrieken zijn stcommachienen geplaatst. In de 171 hier aanwezige grootere of kleinere fabrieken waren werkzaam 1347 mannen, 792 vrouwen en 695 kinderen te zameu 2734 personen. De binnenlandsche scheepvaart was drukker dan ooit. Dcor de mallegat- en havensiuizen werden in 1862 geschut 41,780 vaartuigen, metende 1,799,201 tonnen. Men meldt per telegraaf uit 's Hage aan den Précurseur, dat bij de tractaten betreffende den scheldetol is bepaald, dat Belgie 600,000 en Holland 300,000 gulden voor de werken ter verbetering van de Maas zal betalen. De twee gouverne menten zullen op gezamentlijke kosten een nieuw afleidingska- naal te Maastricht aanleggen. De sommen, die Belgie voor die verschillende werken zal betalen, zullen 900,000 niet te boven mogen gaan. Bij die tractaten worden verder, tot uitbreiding van den handel, wijzigingen vastgesteld in het douanestelsel tusschen Belgie, Holland, Frankrijk en Engeland. De inkomende regten op visch in Belgie zullen worden verminderd. 'S GraVOnliage, 15 Mei. Bij het in de tweede kamer in gediend wets-ontwerp tot wijziging der wettelijke bepalingen op de personele belasting heeft, volgens de memorie van toe lichting, de regering getracht den grens, waar de vrijstelling eindigt en de belasting aanvangt, nader te bepalen; om meer geleidelijk te komen tot het volle cijfer der belasting; om den ongelijkmatigen druk der belasting wog te nemen; om in de opbrengst een deel van het gemis der schatkist, door de af schaffing van den accijns op de brandstoffen, terug te vinden; het progressive stelsel op te heffen en den fiscus de middelen aan de hand te geven, ter einde de heffing der belasting allerwege te verzekeren en ontduikingen te verhoeden. Met de voor gestelde bepalingen rekent de regering de opbrengst, met de opcenten, op 8,366,319. Met. de afschaffing van de belasting op de brandstoffen ver liest de schatkist, ingevolge de begrooting van het loopende jaar, 3,040,000; met de afschaffing van de belasting op de zeen 1,200,000. Daarentegen rekent de minister, met de voorgestelde verhooging van den accijns op het gedistilleerd tot 35 per vat, op eene meerdere opbrengst van 3,000,000. Nader zal worden teruggekomen op de afschaffing van de be lasting op azijn, op verhooging van die op bier, op eene her ziening van de wet op het middel van patent; op de verbete ring van de wetten op het zegel en de registratie, bij welke, als equivalent, zou kunnen worden gevoegd een regt op de koffij en eene verhocging van het regt op de thee. Tot aanbe veling van het stelsel wordt aangemerkt, dat de regering nagenoeg 6 millioen aan accijnsen wil afschaffen, waaraan de mindere klassen in onevenredige mate te betalen hebben, en invoeren 31/2 millioen aan accijnsen, en 21/2 millioen aan di recte belastingen, waarin de genoemde klassen niets, of slechts voor een klein gedeelte hebben bij te dragen. Bij de voordragt op het peroneel wordt 1°. de belasting op de huurwaarde bepaald op 6 pCt.; 2°. die op de deuren en vensters op 68 cents3°. die op de stookplaatsen op 4, en 4°. die op het mobilair op 1 ten honderdbehoudens evenre dige vermindering, naar gelaug dei huurwaarde. Voor de vrij stelling wordt eene nieuwe regeling voorgedragen. De heeren Ba; ck c. s. hebben aan de tweede kamer ingezonden eene eopv van hun adres dd. 12 nov. 1862, hou dende aanvraag om concessie voor den aanleg van spoorwegen op Java, onder bijvoeging van de voorwaarden van concessie, bij dat adres behoorende, zoo mede van eene toelichtende nota bij de concessie-aanvrage gevoegd. De drie tusschen Nederland en Belgie gesloten tractaten, zijn te Brussel bij de kamer van afgevaardigden ingediend. Daarbij werd betreffende den scheldetol medegedeeld, dat, volgens de conventie, de afkoopsom, ten bedrage vanƒ17,141,640, door Belgie zal worden afgedaan in vier 4 termijnen, en wel de eerste termijn na ratificatie van het tractaat en de vol gende termijnen telkens op den 1 mei der jaren 1864, 1865 en 1866; dat de tonneregten afgeschaft, scheepvaartregten ver laagd en de plaatselijke scheepvaartregten te Antwerpen met 40,000 fr, verminderd worden, terwijl Frankrijk voor zoo ver de regten op de lijnwaden betreft, eene vergoeding wordt toegekend. 15 Mei. In dc zitting van de tweede kamer der staten - generaal is heden ingekomen een wets-ontwerp tot verhooging van hoofdstuk (binnenlandsche zaken) der staatsbegrooting voor 1863. Verzonden naar de afdeelingen. Ook is ingekomen het verslag over het muntwezen in 1862. In handen eener commissie, bestaande uit de heerenHoekwa ter, van der Poel, de Poorter, Westerhoff en van Kerkwijk. Eenige ingekomen verzoekschriften worden naar de commissie voor de petitien verzonden. De voorzitter deelt mede, dat door de afdeelingen benoemd zijn de rapporteurs over verschillende wets-entwerpen. De commissie van rapporteurs is gereed met haar eindverslag over het wets-ontwerp nopens den vrijen invoer in Indie van grondstoffen voor de nijverheid. De dag der beraadslagingen zal nader worden bepaald. L mr den heer van Bosse wordt namens de daartoe benoemde commissie rapport uitgebragt over het verslag nopens de intli- selie begrooting van 1861. De conclusie strekt om het verslag te doen drukken en ronddeelen en een afschrift te verzenden aan den minister van koloniën, met verzoek om nadere inlich tingen. De dag der beraadslagingen over die conclusie zal nader worden bepaald. Op voorstel des voorzitters wordt besloten, dat de interpel latie van den heer Groen van Prinsterer aan den minister quaestie aaa het russische hof gezonden, zal plaats hebben op aanst. woensdag ten 11 ure. De commissie van rapporteurs is gereed met hare eindver slagen over de volgende wets-ontwerpenlö. tot onteigening van gronden ten behoeve van Enschedé; 2°. tot nadere bepa ling van het tijdstip der invoering van de nieuwe regterliike inrigtingen 3°. tot verhooging van hoofdstuk VI der staats begrooting voor 1863 (pantsering van schepen). De beraadslaging over deze wets-ontwerpen zal plaats hebben na afloop der interpellatie van den heer Groen van Prinsterer. Heden hebben de afdeelingen van de tweede kamer der sfaten-generaal onderzocht de wetsontwerpen betrekkelijk 1°. de overeenkomst met Spanje tot wering van den nadruk; 2°. den accijns op de suiker, en 3°. tot verhooging van hoofd stuk V (departement van binnenlandsche zaken) der staatsbe grooting voor 1863. Woerden, 15 Mei. Heden had alhier de vergadering plaats der leden voor de plaatselijke commissie tot oprigting van een nationaal gedenkteeken voor november 1813 enz. Vier der benoemde heeren bedankten. Evenwel heeft de commissie zich definitief geconstitueerd en een bestuur verkozen, bestaande uit de hh. C. J. Bredius, voorzitter, P. H. J. Hoogevcen, on dervoorzitter, L. Paling, penningmeester en J. de Vries Bobbé, secretaris. Schoonhoven, 16 Mei. Ook te dezer stede is eene commissie benoemd voor de oprigting van een nationaal ge denkteeken voor 1813. Gister avond hield deze commissie hare eerste vergadering, waarin zijn gekozen, tot voorzitter de heer J. J. Groeneveldt, burgemeester, tot vice-voorzitter de heer mr. L. Slingeland, tot secretaris de heer G. H. West- broek en tot penningmeester de heer G. L. van Oosten Slin geland van Cabauw Zevender, terwijl de overige leden dier commissie zijn, de hh. C. J. F. van den Braak, D. Brassen, E. E. Denekamp, H. J. van Helden, C. Hooghwinkel. dr. C. J. van Ketwich, H. J. E. Groeneveld van der Kop, C. J. van de Laar, S. E. van Nooten, P. Santman en J. Vreede. De italiaansche kolonel Nullo, de vriend van Garibaldi is in Polen gesneuveld. De rekening der laatste londen^che tentoonstelling sluit met een klein batig saldo en niet niet een aanmerkelijk deficit, zoo als men vroeger vermoedde. Te Olmutz heeft men plan de domkerk af te breken en in 29 jaren eene nieuwe le bouwen. Daar de turksche lee ning zoo spoedig \ol geteekend was, willen de bankiers dien verhoogen tot 120 millioen gulden. Men dient verzoekschriften bij den senaat in, om aaa den keizer den welverdienden naam van vader des volks toe te kennen. De fransche regering zal op nieuw een transportschip me* troepen en oorlogsbehoeften naar Mexico zenden. Eer? feudaal pruisisch blad beweert, dat aldaar de meest gewensebte drukpersvrijheid bestaat. In Beijeren is men niet gerust eu denkt men aan geene inkrimping van bet talrijke leger. rie Westzaan is eene kuiperij verbrand. Fit Hull bcrigt men, dat volgens aldaar aangebragte tijding de groenlandschc robbevangst grootendeels mislukt is door menigvuldigen mist en storm. Op de 680 hoofdofficieren van het pruisische leger worden er slechts 100 gevonden, die niet van adel zijn. De kon. bewillisóng is verleend tot de oprigting van de ntrechfcsche brood- en meelfabriek. Aan het ministerie van binn. zaken zijn de inspecteurs voor bet lager onderwijs vergaderd. Wegens het steeds toenemend gebruik van petroleum heeft men te Velzen geheel afgezien van de voorgenomen gasverlichting. Men verwacht voor het einde van Mei een zweedsch eskader inCherbnrg.

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 2