Nieuws- Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1863. Donderdag, 28 Mei. 121. dug Mr Groen van Prinsterer en Polen. Buitenland. vland, r Broek ente Broek tie D N’. 70 roeden ten. einen. ;ht, dam, b 1 vreemde OUDSCHE COURANT e 9&i/4 16 6 64Vm 16 6 9O’/S 2031/4 Uitgave van A. BRINKMAN. Lange TiendewegD. n°. 61. N. Boere, w. L. Verhoek Z. van den G. Dougel- Verblaauw. komen ten JKTUIJN nen loepen ET. *vo!ge.«aa ..tgefüeht .in hadf' 'njtócw. ia- IC*, 2,42, lij 1863, in het lo an eenige Mils. les Philip- .ders J. H. en M. J. Mei. Gebleven koers. 035/s De prijs der Advertentién van één tot regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. r 1863. 37, 6,24*, 84 es1/,, 337/8 Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avond» te voren. De prijs per drie maanden is ƒ2,franco p. post 2,25. De inzending der Advertentién kan geschieden tot des morgens ten 11 ure. godsdienstige vrijheid en dank zijn wij van hier een stem 50IS/u UI3/!t Drie dagen lang hebben in de tweede kamer discussien de poolsche kwestie, en hevig wraren de den heer Groen en de reactionaire leden der minister van Nederland, die zoo vermetel het medelijden in te roepen van den russi- van een volk, dat sedert plaats gehad over aanvallen van kamer tegen een geweest was om schen alleenheerscher ten behoeve honderd jaren beleedigd in zijn heiligste regten, eindelijk door de schandelijkste mishandelingen gedreven, de wrapens heeft gegrepen om zijn onafhankelijkheid te herwinnen. Geheel Europa is verontwaardigd over de handelingen der Russen; alle onafhankelijke gouvernementen hebben het russische be stuur tot men schel ijk heid en schikking vermaand, en toen nu ook het nederlandsche gouvernement zijn stem bij die van geheel Europa voegde, toen een nederlandsch minister het raag de het russisch gouvernement een vriendelijken raad te geven, toen verhief zich een kreet in de vergaderzaal der uitverkoor- nen van het vrij gevochten Nederland. De minister had zich aangesloten bij de fransche politiek (is Thorbecke in Nederland niet genoeg bekend?); de minister heeft geen tact om een nota aan een vreemd gouvernement te r'gteu; de minister stelt onze neutraliteit in gevaar, en dergelijke kiagten werden van alle kanten vernomen. De heer Groen stelde een motie van orde voor om het gedrag van den minister af te keuren, om hem een berisping te geven zonder daarvan een kabinets- kwestie te maken, alsof deze minister des konings even als commissien voor nationale gedenkteekenen, zulke wenken kon ontvangen, en niet eerbiedig zijn demissie verzoeken. Veertig leden der tweede kamer hebben teregt begrepen, dat zij hun kiezers zouden beleedigen, indien zij de handeling van den minister afkeurden. Krachtig werd de minister verdedigd, en bet nederlandsche volk beaamt voorzeker, wat de meerderheid zijner afgevaardigden besloten beeft. Het volk, dat nog altijd •onthuu it, dit het 80 jaren voor zijn vrijheid heeft gestreden, dat in November a. s. misschien het feest zijner onafhankelijk heid zal vieren dat gedurende zijn geheele geschiedenis blijken van vrijheidsliefde heeft gegeven, zelfs toen de vrijheid in andere landen nog niet eens bij n ime bekend was, dat volk gevoelt sympathie voor een volk, dat den moed heeft zich tegen verdrukking te verzetten, tegen een verdrukking, die ons •maar al te zor.r de tijden var AI va voor den gerst brengt. Bij den strijd voor staatkundige en kan geen Nederlander onverschillig blijven, ’s konings minister verschuldigd, dat ook voor de ongelukkige Polen is opgegaan. De heer Groen zeide, dat na het sluiten der discussien in de kamer, de zaak eerst buiten de kamer zoude behandeld worden, en misschien rekent men daarbij op het volk, dat achter de kiezers staat, maar dat volk zal geen partij trekken voor hen, die de zuigelingen van de borsten der moeders rukken, die de dorpen verbranden en een land uitmoorden, omdat de inwoners hun zelfstandigheid willen; dut volk kent nog te veel van zijn eigen geschiedenis, van zijn eigen verleden, om geen sympathie voor het ongelukkige Polen te gevoelen. Op dezen bijstand heeft de anti-revolutionaire partij in dit geval niet te rekenen. De pers heeft reeds luide i: zijn nadeel gesproken, want wij achten den heer Groen te hoog, dan dat wij zouden durven veronderstellen, dat hij nog hulp van het beruchte haagsche blad verwacht, waarvan de lof als schande, de hoon als eer mag gerekend worden. Voor de partij der anti-revolutionairen is dus te hopen, dat men die driedaagsebe discussie maar vergete, want anders zoude men onwillekeurig herinnerd worden aan dat land van Europa, waar de regeringsbeginselen der anti-revolutionairen op dit oogenblik hun toepassing vinnen, wair ministers zich met kracht tegen alle beginselen van het bezworen con stitutionele staatsregt verzetten, en waar de kamer der volks vertegenwoordiging krachtig die regten voet voor voet ver dedigt, maar waarschijnlijk in dien strijd voor geweld zal moeten bukken. Zeide de afgevaardigde van Almelo, de heer G. M. van der Linden, dat die beginselen hier in bet land reeds ge- vonnisd waren, de herinnering van hetgeen in het naburige Pruisen gebeurt, zoude zelfs appèl voor altijd onmogelijk maken. Londen, 25 Mei. Uit New-York zijn berigteu mei jl. ontvangen, meldende, dat de generaal Hopi voorwaartsche beweging heeft moe en staken, ten I den tegenstand door Halleck gebolen. Er was eej I omloop volgens hetwelk Lee het voornemen D.

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 1