Bintienlanö. Gemengde Berigten. Ingezonden. Rotterdam, 23 Mei. Heden morgen zijn hier c:e eerste kersen, van Dnitsch'and komende, doorgevoerd. Z j waren naar Engeiaiid bestemd; er waren 11 manden. De vrucht Oud-Alblas, 23 Mei. De zachte winter en vroege uit slag in den groei van boom en planten hebben veroorzaakt, dat de wei en hooilanden door de voorjaarskoude en aanhoudende droogte zeer schraal bleven, hoewel het melkvee als gewoonlijk op het eerste groen wei slaagde; kwam er nu na den getallen regen eenige warmte, dan bestaat het vooruitzigt van een over vloedig grasjaar. Vergadering van den Gemeenteraad. rivier ever te steken, ten einde Hooker aan te tasten. Voor de bra» van Washington is eene batterij opgeworpen. Lincoln heeft geweigerd de demissie door Mac'Ciellan aangeboden aan te nemen. In de nabijheid van de stad Gibson heeft, volgens bengt uit New-York van 11 dezer, een hevig gevecht plaats gehad tusschen de noordelijken en de zuidelijken aldaar, hetwelk den ganseben dag heeft geduurd. De zuidelijken, sterk 11,001) man, zijn geslagen. Volgens herigt uit New-Y'ork van 13 Mei jl. hebben 12,000 man bondstroepen Point txireme bezet, welke plaats gelegen is aan de rivier York. Al de bruggen over gemelde rivier, in den omtrek van die plaats zijn vernield. Men verzekert, dat Grant de troepen ouder bevel van Jackson in Mississippi heeft omsingeld; men voegt r bij, dat aan de zuidelijke troepen in Yicksburg geen andere uitweg meer overblijft, dan om zich door de bondstroepen heen te slaan. De generaal Dcru is overleden. Parijs, 24- Mei. Men wacht no£ altoos op een antwoord van Oostenrijk betreffende den door Frankrijk en Engeland ter «prake gebragten wapenstilstand tusschen Rusland en Polen. Wei is waar het Weener kabinet heeft op het daartoe strek kende voors cl reeds geantwoord, maar in zulke algemeene be woordingen, dat het fransche gouvernement het noodig heeft ^eacht een duidelijker antwoord uit te lokken en dit nu is nog niet gekomen. Men meent in tusschen dat er verder in de zaak op geene energieke medewerking van de zijde dier mogendheid te rekeuen is. Maar wat zullen de beide andere mogendheden dan doenDeze schijnen toch in hare tusschenkomst ter gun ste van Polen te willen volharden, en ofschoon Engeland nog volstrekt niet tot den oorlog geneigd is, zoo beschouwt meu het toch niet als onmogelijk, dat het zich te eeuiger tijd ge drongen zal gevoelen aan Frankrijk's pressie toe te geven. Vooralsnog is er evenwel voor Frankrijk buiten de poolsche kwestie zooveel te doen, dat er nog geene gelegenheid bestaat om zulk eene pressie uit te oefenen. Brussel, 26 Mei. Heden heeft in den senaat de discus sie plaats gehad over de met Ilolland gesloten tractaten. Zij werden met algemeene stemmen, op één na, goedgekeurd. Berlijn, 23 Mei. Te Warschau is bekend gemaakt een besLuit der regering, waarbij de invoering wordt bevolen van een nieuw georganiseerde politie, welker ambtenaren uitslui tend behooren te bestaan uit Polen. De civiele gouverneurs in de v rschillende gouvernementen hebben te gelijkertijd een aanschrijving ontvangen, waarbij zij worden gelast, om ten gevolge van den gedeeltelijk reeds bedwongen opstand alle ambtenaren, die op eenigerlei wijze hebben deel genomen aan de i:i-mrrc'*iionele beweging uit hun betrekking te ontslaan en heu te vervangen door personen, op wier trouw de rege ring zii'h kan verlaten. Van den 2Usten werd van daar gemeld, dat de nationale regering bij besluit van 10 Mei de organisatie van den land storm heeft bevolen. De ligtingen in Polen, Litthauen en Rood- Ruslaud ten behoeve van ucn algemceucn opstand zijn bepaald op 1 Junij. Langewiecz was bestemd tot opperbevelhebber van den landstorm; hij heeft een poging gedaan tot ontvlugting om dien post te gaan aanvaarden. 23 Mei. Reeds vrijdag avond werd den koning in den gebruikelijken vorm medegedeeld, dat. de tweede kamer tot een adres besloten had en dat eene commissie benoemd \va- 'un het Z. M. te overhandigen. Weldra werd daarop het antwoord ontvangen, dat de koning de commissie niet wensehte te ont vangen. Daarentegen verwacht men een schriftelijk antwoord. Volgens de eigen verklaring van de Noordsche Post, een half o*hcieel orgaan van het peierburgsche kabinet, heeft de russische regering de nationale insurrectie in Volhynle, Podo- lie en Ukraine willen tegengaan, door het volk aan te zetten tot een opstand tegen de gegoede klasse, even als dit door de keizerin Üatharina II was gedaan; ma r dit plan is mislukt. Er zijn alleen eenïge slagtoffers m Waselkow en Zytomir te be treuren: in de overige districten hebben zich de boeren aan de beweging tegen de Russen aa gesloten. Petersburg, 24 Mei. Het Journal de St. Petersbourg deelt den tekst mede van <le uederlandsche dépêche van 23 april cn van de deensche dépêche van 8 Mei. In het antwoord op de nederlaudsche dépêche onthoudt zich de russische regering van een onderzoek naar het practische nut vau den stap, vermits zij slechts daarin de goede bedoeling ziet, welke daartoe heeft geleid. in de dépêche van Denemarken wordt betoogd, dat de se condaire staten gevaar zouden kunnen loopen, ten gevolge van een algemeene verwikkeling; de deensche regering wenseht vurig, dat de Polen de wapens nederleggen. In het antwoord wordt dank gezegd en tevens de verzekering gegeven, dat de gevaren niet vt ^e zijde van Rusland zullen komen. De portugescke nota, in den geest der engeische ges eld, is niet medegedeeld en dus ook niet openbaar gemaakt. In het antwoord wordt herinnerd aan de opruijingen, welke van bui tenslands plaats hebben, en tevens gezegd, dat de keizer zijne ingevingen nergens anders behoeft te putten dan in zijn hart en het gevoel van zijn pligt. Gouda, 27*Mei. Vrijdag morgen ten 12 ure zal de gemeen teraad eene zitting houden tot voortzetting der deliheratien over het brandreglement. Op de in het Laatste gedeelte der inland Augustus alhier door de afdeeling Gouda en omstreken der Iiolland- sche maatschappij van landbouw te houden tentoonstelling van fokvee zullen een groot aantal prijzen warden uitgeloofd. De runderen, welke zullen worden geviaagd, moeten zijn van inlandsch, de schapen van iulandsch of eugeisch ras. De prij zen zullen op de meest vrijgevige wijze, zonder eenige beper kende voorwaarden worden uitgeloofd. Muziekuitvoering en vuurwerk op de markt zullen uit land bouw feest opluisteren. Wordt de afdeeling in staat gesteld aan haar voornemen gevolg te geven, om een reeks van jaren telkens zulk een tentoonstelling naar hetzelfde programma te houden, dan kan het niet missen, of zij zal daardoor een zeer gunstigen in vloed op de veredeling van het vee in deze omstreken uit oefenen. De uitgifte der programma's wordt spoedig te ge- moet gezien. 13ij het koloniaal militair Invalidenhuis op Bronbeek zijn dezer dagen weder verschillende geschenken ontvangen, waar onder in de eerste plaats melding verdienen, die van eenen ongenoemde, bestaande in eene belangrijke verzameling diverse kopergravuren, voorstellende beeldtenissen van vorsten, staats lieden enz. in verband met de vaderlandsche geschiedenis, wijders in een /iertal antieke indische beelden, eene partij opgezette zeldzame vogels uit de Molukken, beuevens eenige andere voorwerpen, waaronder ook behoort eene lans of piek met haaijentanden gemonteerd, toebehoord hebbende aan den uit de javasehe oorlogen bekenden Dipo Negoro. Ten behoeve van de bibliotheek werden boekwerken aangeboden door de heeren H. A. Nijhoff en zoon, boekhandelaren te Arnhem en door den heer G. Perk van Lith, te Gouda; terwijl van de redactie van het Nieuw Arastenlamsch Handels- en Effecten blad een exemplaar van dal blad ontvangen werd, met de toe- zegging van dit te zullen vervolgen. De gewestelijke vereen'ging van Z. H. van het N. O. G. zal niet zoo als sommige bladen melden te Rotterdam maar te Dordrecht gehoud n worden op zaturdag a. s. des voorm. ten 10 ure. De schoolopziener mr. P. Romeijn a Gorinchem zal de redevoering houden. 'sGravenhage, 23 Mei. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer der staten-generaal is de beraadslaging over de poolsche aangelegenheden afgeloopen. De motie van den heer Groen is verworpen met 40 tegen 25 stemmen, en die van den heer van Bosse is mede verworpen met 54 tegen 11 stemmen. Dingsdag zal de discussie over de begrooting voor het departement van koloniën aanvangen. Naar men verneemt, zullen de antwoorden der regering nopens het wets-ontwerp tot exploitatie van staats-spooruegen spoedig bij de tweede kamer der staten-generaal inkomen; en zullen de beraadslagingen dan weldrt kunnen worden gehouden. Bij de tweede kamer is o. a. laatstelijk ingekomen een verzoekschrift vau J. van der Breggeri Az. en andere land bouwers en grondeigenaars te Waddinxveen en Zevenhuizen, betrekkelijk het wets-outw erp houdende nadere bepalingen om trent den accijns op de suiker; en een adres van de kamer vau koophandel en fabrieken te Schoonhoven, verzoekende daarstelling van een ijk op de gasmeters. 2b Mei. In de zitting van de tweede kamer van heden is de beraadslaging aangevangen over de begrooting van het dep. van koloniën. De hn. Hoffman en Wintgens verklaarden zich weder tegen en de hh. van Logchem, iruly Verbragge en Gevers Devnoot voor de koloniale politiek der regering. De laatstgenoemde spreke: gaf eene breede schets van den ongun- stigen toestand van Java, zoowel uit een materieel als uit een intellectueel oogpunt. De heer Dirks zal de handelingen der regering afwachten en intussehen voor deze begrooting slem- men. In antwoord op eene vraag van den heer Storm van 's Gravesande verklaarde de minister van buiten), zaken dat de russische gezant hem heden morgen het antwoord van vorrt Gortschakoff op de nota der regering had voorgelezen, en dat antwoord aan de kamer zou overleggen. was reeds vrij goed ontwikkeld. De berigten uit Duitschland omtrent alle steenvruchten, alsmede omtrent appelen en peren luiden zeer gunstig, zoodat een groote doorvoer van die ar tikelen kan worden verwacht. Ley don, 2S Mei. Omtrent de vruchtboomen wordt ons uit het Westland gemeld, dat zij wel niet in die mate als het vorige jaar vruchten hebben gezet, doch, inzonderheid de perenboomen een goeden pluk doen verwachten. Hoezeer het koude weder van deze week o. a. zeer ongunstig is voor dea wijnstok, is deze echter tot dusver gezond, en belooft, naar de bloeibeginsels te oordeel*^. vele vruchten. Van een war men zomer zal echter de vervulling dezer vooruitzigten geheel afhangeu. De nieuwe aardappelen worden aan de markt te Amsterdam betrekkelijk reeds goedkoop verkocht; zij gelden 6 het J/2 mud. Uit Boskoop verneemt men, dat de krachtige en than3 bijna in vollen bloei staande aardbezienplanten niet minder vruchten beloven dan in de jongste lente, die echter wegens veelvuldigen regen ver van voordeelig was voor de aardbe ziën. Men hoopt dit jaar, zoowel met de verzending van deze vrucht ais met Let houden eener tentoonstelling, waartoe naar men verneemt, weder plan zou bestaan, gelukkiger te zullen zijn. De heunip kan ais uitgezaaid beschouwd worden. De berei ding van den akker ter zaaijiug werd in sommige polders door de droogte zeer moeijelijk gemaakt. Van daar dat in het begin dezer week sommige stukken nog niet bezaaid had den kunnen worden, waardoor de opkomst vrij wat verschilt. Ook de opkomst der aardappelen was zeer ongelijk. Over het algemeen bloeiden de vruchtboomen heerlijk. Bij het zetten der vruchten zal men kunnen oordeelen. of zij door nachtvorst en droogte veel geleden hebbenzeker zal dit het geval zijn met de fijne steenvruchten. Opmerkelijk is het, dat men in veenvil van den zachten winter totnogtoe bijna geen rupsen heeft bespeurd. Van vee ickte hoort men weinig of niets; het rundvee is geldig. Kalveren en varkens zijn duur. De grasboter geldt van 85 tot 90 ets. het kilo. De kaas van 19 tot 20 gld. de 50 kilo. Donderdag 11. hield de afdeeling Dordrecht en om streken een tentoonstelling van stieren en melkvee in het nabij gelegen Alblasserdam. De opkomst was gering, daar slechts 5 melkkoeijen en 8 stieren ter mededinging waren opgekomeu. De sub-commissie voor het nationaal gedenkteeken heeft zich deze week alhier geconstitueerd; van de 10 benoemden hebben zich zes hun benoeming laten welgevallen. Oosterhout, 23 Mei. De verpachtingen der hooilanden van de buitenpolders, in den verdronken zuid-hollandschen waard zijn thans in vollen gang. Gemiddeld wordt van ƒ70 tot 90 per bunder besteed, zijnde 20 a 30 meer dan in het vorige jaar. Het gras is na den laatst gevallen regen veel bijgekomen, zoodat een goede hooioogst wordt verwacht. In Egypte is aan het station Bermak bij Cairo een brand uitgebroken, waarbij 40 mensekeu bet leven verloren. De Fransehen zullen der ita- liaansche regering de band bieden ter onderdrukking der roovenj aan de romeinseh-napolitaauschc grenzen. In Kitin- en in West Rusland zijn 84 districten in opstand gekomen. De raad te Leeuwarden beeft bepaaid, dat men ua sept. 1863 geene onderhandsche overeenkomst meer over de gasverlichting zal sluiten. De fransche regering bestrijdt opentlijk de kandidat'.ur van den heer Thiers. Spanje en Zweden spannen de kroon in onverdraagzaamheid. Zweden wenseht zijne wetten te wijzigen, Spanje denkt er niet aan. De Noordelijken iu Amerika willen nu werkelijk de conscriptie invoeren en een nieuw leger organiseren. Den 15 augus tus zal er te Mechelen een klerikaal congres plaats hebben onder voor zitting van kardinaal Wiseman tot plegtige affirmatie van de beginselen der kerk. Te Genemuiden zijn de gemeente-graslanden verpacht voor 5686. Zij bragten op in 1860 2615, in 1861 4786, en in 1862 f 4486. In Pruisen dekt men de uitgaven, die de kamer niet goed keurt, door bet vellen van meer hout in de bosschen van den staat. Prins Napoleon is zeer ingenomen met de weiken van het kanaal van i-uez. Men wil op de hoogte van Cape Race een stoomlichtscbip plaatsen. De balaDS over 1862 van de verzekeriug-raaatschappij Ultrajectum sluit met een verlies van 879,321. Eerstdaags zal te Londen eene inter nationale boudententoonstelling plaats hebbeu, waartoe reeds 1700 exem plaren zijn ingeschreven. Uit alle streken van Zuid- en Midden-Duitsch- land luiden de berigten omtrent gewassen, vruchtboomen, widen en tuineu allergunstigst. Te Xeurenburg is een huisgezin vau 10 personen ver giftigd door koperoxyde van een slecht vertinden pot. Negen werden door tijdige hulp gered; eeu is bezweken. Over de herstelling van den koepel der kerk van het H. Graf bestaat nog altijd geschil. Te Dordrecht ueeft zich eene voorloopige commissie gevormd tot oprigtmg eener meel- en broodfabriek. Een engelschman volgt den acrobaat Blondin op al zijn rondreizen, om, als hij den hals breekt, zijne schoone weduwe te trouwen. Op den 1 mei waren te Milwaukee in Wisconsin 1,750,000 bus hels tarwe en 140,000 vaten meel in voorraad. Beu 2 mei heeft te Frankfort de eerste stortiug plaats gehad der door het buis Erlanger aan- gegaue leening ten behoeve der poolsche opstandelingen. De rijkste par ticulier van Europa is doodehjk ziek. Het is de aartshertog Maxiiuiliaan van Este, grootmeester der duitsehe orde. De plegtige onthulling van het gedenkteeken ter eere van Lessing zal 1 junij te Kamenz plaats heb ben. De Mexicanen versp.llen hunne ammuuitie, lijden dagelijks groote verliezen, vele gevallenen, talrijke overloopers, hun geschut wordt slecht bediend, de troepen zijn gedemoraliseerd eu toch.Puebla moet uog ïngc- nomeu woiden. Mevr. Jenny Lind-Goldsraith heeft f 6000, de netto opbrengst van een concert gegeven, aan het hospitaal voor ougeuecsclijken. Ter oprigting van de General Credit and Finance Compauy is voor 300,000 aaudeeleu ingeschreven, terwijl er slechts 350O0 disponibel waren. In hei vorig nornmer van dit blad las ik het adres, dat aan den gemeenteraad dezer stad was gerigt door de maatschappij voor nieuwe geoctroyeerde gasbereiding. liet kwam mij voor dat dit stuk nog al eenzijdig was; volgens hare opgave wer den alleen die plaatsen (in verhouding van goedkoopere gasle vering) opgegeven, welke in haar voordeel waren, doch niet de tegenovergestelde. Waarom ook niet eens eeue plaats op genoemd, die veel goedkooper gas levert dan zij, b. v. Rot terdam, waar de stads verlichting slechts o1/^ ct. per kuh. el kost, en dan welk eene krachtige verlichting daar in vergelij king van hier, of heeft meu hier soms kleinere branders in plaats vau grootere opgezet, dat het zoo merkelijk verschilt* Vreemd, ja zeer vreemd is het, dat zij weder aanzoek bij den raad doet om verlenging der concessie; heeft zij dan zoo spoedig het besluit vau dien raad van 25 jul.j 1862 vergeten? Niemand heeft toen een woord van afkeuring doen lioorcn, maar wel dropg het de goedkeuring weg van ieder welden kend ingezeten; de raad heeft toen teregt begrepen dat der gelijke concessien voor enkele personen goed zijn, maar hoogst nadeelig voor het algemeen. Als de maatschappij een meer vrijer weg insloeg om aan hare verpligting te kunnen voldoen, door den aanleg meer aannemelijk te maken en hare gasprijzen aanzienlijk te ver minderen tegenover de concurrent petroleum, zoude zij dan wel te vreezeii hebben dat hij het eindigen harer concessie eene andere fabriek opgerigt werd? Een Gas verbruiker.. Zittiny van Dingsdag 26 Mei. Afwezig de heer Herman de Grootna goedkeuring der notulen vau de vergadering van den 8 dezer, en het verslag omtrent het gebeurde bij de geconvoceerde vergadering van den 22 jl., geeft de voorzitter ken nis dat zijn ingekomen: Drie disp. van ged. staten tot goedkeuring van raadsbesluitenvoor notific. Missive van het isr. armbestuur ten geleide van de rekening en ver antwoording over 1862; in handen eener commissie bestaande uit de hh. van Bovene, Buchner en vau Gennep. Adres van de directie der ütearinekaarsenfabriek om wijzigiug in de vergunning voor bet aanleggen van een spoor; ter visie. Missive der afd. Gouda vau de IIoll. maatsch. van landbouw ter ken nisgeving dat de tentoonstelling plaats zal hebben; notificatie. Miss. van A. Brinkman dat bij genoegen neemt in de gemaakte bepa lingen omtrent het publiceren van stukkeuals voren. Adres van de directie der gasfabriek om verlenging van octrooi, ter visie. Twee adressen om benoemd tc worden tot commissarissen voor de stooin- booten, bij de overige daartoe betrekkelijke stukken. Rapport der comm. van onderzoek voor de rekening en verantwoording der beide gasthuizen en van bet bestedeliughui* over 1862 met prseadvies ter goedkeuring; ter visie Voorstel van B. en W. om, ten gevolge der nieuw ingevoerde rijks wetten op den accijns van het biunen- en buitenlandsch gedistoleerd, dc plaatselijke verordeuing op het bedrag van de gemeente-belasting op dit artikel te wijzigen alsmede de verordening op de invordering, welke voor stellen dadelijk in behandeling genomen zijnde met algemeene stemmen worden goedgekeurd. Hierna wordt de vergadering met gesloten deuren voortgezet eu naliet heropenen dtr openbare vergadering is aan de orde de ontwerpverorde ning op de brandweer; in discussie komt art. 1. waarover langdurige be raadslagingen ontstaan, waaraan de bh. de Grave, Kemper, v. Gennep, Viruly, Fortuijn Droogleever, Kist, IVince, Reutingcr en de voorz. her haaldelijk deelnemen, en stelt dc hr. Friuce een amendement op dit art. voor, waarop de hr. Kist een sub-amendement voorstelt, hetwelk echter, niet ondersteund zijnde, vervalt en worlt het ondersteunde amendement, in omvraag gebragt, met 9 legen 5 st. verworpen (voor de bh. Prince, Viruly, Westerbaan, Braggaar en Kist). Alsnu motmert de hr. Bucbner nader zijn uit te brengen stem over het ontwerp en v>eri de hr. Remy ook nog het woord, waarop de br. v Gennep een amendement voorstelt, hetwelk echter na eenige discussie tusschen dien heer en d« hb. Fortuijn Droogleever en Rem), wordt ingetrokken, en art. 1 ten slott© onveranderd aangenomen met 8 tegen 6 sternrn. (tegen de hb. Prince, Buchner, Viruly, "Westerbaan, Braggaar en Kist). Bij de beraadslaging over art. 2 voeren het woord de hh. Viruly, Kemper, Reutinger, Princs en Fortuijn Droogleever en stelt de hr. Viruly eene wijziging voor, welk© met 8 tegen 6 st wordt aangenomen (tegeG de hh. Kemper, Reutinger, Fortuijn Droogleever, v. Gennep, de Grave en de voorz.). De verdere dia

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 2