öinncnlanï*. Gemengde Berigten. Ingezonden. Afschaffing der accijnsen op de brandstoffen en de zeep. Vergadering van den Gemeenteraad. Gouda, 29 Mt'i- Gisteren avond is alhier eene vergade ring geho 'den van de leden en begunstigers der nerk-iu- rio-tiu"' tot wering der bedelarij te Gouda, waarin rekening en verantwoording is gedaan over het jaar, eiudigende met 31 maart IS03. l>e toestand der inrigting bleek zeer gunstig te zijn en vooral ten gevolge van den zeer zachten winter sluit de goedgekeurde rek-mug met eene aanzienlijke bate. ])e aftredende bestuurders, de hh. J. F. Herman de Groot eu P. Korver, zoowei als de aftredende commissarissen, de hh. J A. Itemy, C. van Dillen, J. Droogleever Fortugn, J. L. A. de Grave* en D. van der Laar werden herkozen. Aanstaanden dingsdag morgen ten 12 ure zal de gemeente raad eene zitting houden tot voortzetting der deliberatieu over bet brand reglement. De vuoruitzigten van den hooioogst zijn over het al gemeen in deze oinsirekeu niet gunstig. Het vruchtbare we der in het begiu der lente deed de grasplant reeds vroeg tijdig werken, terwijl de daarop gevolgde kaude en droogte liet krachtig uitstoelen belette, zoodat de hooilanden aan den grond slecht bezet zijn. Te Rotterdam zijn circulaires rondgezonden, betreffende het houden van eeu gecostumeerden optogt aldaar, ter gele genheid der feestelijke viering van het 50jarig jubilé van Nederlands herkregen onafhankelijkheid, in de maand novem ber a. s. Uit het programma, bij deze circulaire gevoegd, blijkt, dat de stoet o. a. zal bevatten 3 zegewagens, ter eere van Oranje, van koophandel zeevaart en van Rotterdams nijverheid. Rij gelegenheid eener mededeeling van hetgeen een dood paaid in Engeland waard is, werd er onderzoek gedaan naar de doode paarden van Amsterdam en bevond men, gelijk trou wens ook wei te verwachten was, dat ook daar niets er van verloren gaat. Aan de paardenslagterij te Amsterdam wordt een oud paard aan de voerlieden eu boeren betaald met i* tot 16. Tc Hoorn daarentegen ontvangt meu daarvoor 20 en meer, ja soms 69 a 70, en vandaar dat ladingen oude paarden uit Friesland naar Hoorn zijn overgezonden, liet vleesch wordt te Hoorn verkocht tegen dertig cent het Nederl. pond, of, onder den naam van rundvleesch, ook voor hoogeren prijs. In Zeeuwsch-Vlaanderen kunnen de boeren 75 tot 80 voor zulk een paard knjgeu, dat dan naar Je paardenslagterij te Gent gebragt en in suucises veranderd wordt. Te Amsterdam is het eten van paardenvleesch, tenzij het onder den naam van rundvleesch rnogt ingevoerd worden, eene zeldzaamheid, dewijl men daarvoor een goeden prijs tot voeder voor honden en voor tie dieren in Natura Artis Magistra^naken kan. Het schijnt overigens dat het paarden vleesch te Amsterdam nog te hoog in prijs is om er mest van te maken, zooais te Parijs door de firma's Krafft en Rohan geschiedt. Tot voeder voor de varkens werd het vroeger meer gebruikt dan tegenwoordig, omdat men het vleesch van een paard, daarvoor gebezigd, niet hooger dan drie gulden schat, en de varkens van dit voeder, vooral zoc het gekookt is, ligt aan doorloop lijden. Eene paardenhuid zal gemiddeld 8 tot 9 waard zijn. De pezen en hoeven gaan naar de lijmziederijen, de beenderen naar de kuoopeu-fabneken het haar naar de tapijt- en paardendek-weverijen. In de Goessche Courant leest men Onder de vele plaatsen, waar men op vermindering van den gasprijs aandringt, is ook Gouda. Naar men thans ver neemt is de directie tier fabriek aldaar geuegen om den prijs voor particulieren te verminderen, bijaldien de raad der gemeente er in toestemt om het contract omtrent de stedelijke verlich ting met minstens 10 jaren te verlengen. Bij den hevigen strijd, die dezer dagen tegen de gasprijzen gevoerd wordt, is he' na tuurlijk, dat de fabrieken ook op hun voordeel bedacht zijn. En wanneer dan de gemeentebesturen zonder schade ran huune rijde, de fabrieken te gemoet komen, om langs d»en weg de gasverbruikers voordeel aan te brengen, dan mag men wel wen- schen, dat de besturen niet zullen aarzelen om te doen wat in het algemeen belang moet worden geacht. Een beigisch blud deelt eene correspondentie uit 's Hage mede, waarin gezegd wordt, dat de er dagen le 's Hage eene nieuwe opvoering is gegeven van Shakespeare's meesterstuk, veel geschreeuw en weinig wol. Meu heeft daarbij het oog op de interpellatie Groen en karakteriseert, die zoo als zij, meenen wij, beschouwd moet worden. De interpellatie van den heer Groen is, zooals men weet, afgeloopen met de verwerping van zijne motie door 40 stem men tegen 25 die haar goedkeurden. Die uitkomst en veel meer nog de discussie zelve heeft bewezen, dat die schoone bladzijde in de geschiendeis van ons parlement, zoo ais zekere partij heeft gezegd, niet andere is geweest, dan eene onbeduidende maar niettemin hatelijke aanval op het ministerie. Wij betwijfelen dan ook zeer of de voorspelling vervuld zal worden, dat na de verwerping der motie in de kamer, de belangstelling daarin buiten de kamer zal beginnen. Toen het bij de discussie over de motie Groen al meer en meer duidelijk werd, dat de kamer die motie zou ver werpen, zeide de heer de Briuw dat het hem volstrekt on verschillig was, of de motie aangenomen of verworpen werd, want dat de waarheid toch altijd zoude blijven, dat het mi- nisterie het belang van Nederland heeft voorbijgezien. Indien de voorstellers eener motie zoo onverschillig zijn omtrent den atioop hunner pogingen, dan is het jammer van den tijd, die met de discussie wordt verspild, en men handelt niet in het belang van het land om door zulke incidenten de behandeling van gewigtige onderwerpen te vertragen. Maar als v ;j ge- iooven mogen, dat dergelijke motien worden voorgesteld om een votum der kamer uit te lokken, dat het oordeel der meer derheid over handelingen van het gouvernement doet kennen, dan getuigen woorden als die van den heer de Braauw en van den heer Groen of van dépit, omdat men een echec voor ziet of van aanmatiging, die stoutw eg zeggen doetof gij met mij instemt of niet, wij alleen hebben de waarheid. 'S G-ravenhage 27 Mei. In de zitting van de tweede kamer der staten-genernal van heden zijn de beraadslagingen over de begrooting van koloniën voor 1863 voortgezet. De heeren van Muiken, de Brauw, Groen v. Prinsterer en Storm v. 's Gravesancie hebben zich op verschillende gronden tegen de begrooting verklaard. De heer v. Voc/thuijzen heeft na dere inlichting verlangd omtrent bet stelsel van den minister, ten einde daarnaar zijne stem te regelen. De heer v. Bosse zal, in afwachting van de handelingen des ministers voor stemmen. De heer v. Nispen vroeg een inlichting. De mi nister van koloniën hield een uitgebreide rede, die hij morgen zal voortzetten. 28 Mei. In de zitting der twee Je kamer van heden heeft de minister van koloniën zijne rede van gisteren vervolgd. Hij heeft het stelsel nopens de landrente en andere voorname punten ontwikkeld en de sprekers op de bijzondere punten beantwoord. Zijn wensch isstelsel tegenover stelsel te stellen en een debat te voeren op practisch terrein. De hh. Wintgens, Groen van Prinsterer en Gevers Deynoot hebben den minister gerepliceerd. De hh. Meyer en van Nispen van Sevenaer hebben zich tegen de koloniale politiek verklaard. De heer Godefroi wenscht nog opheldering omtrent bepaalde punten om daarna zijne stem te bepalen. Morgen zal de discussie voortgezet w orden. De minis ter vau buiteul. zakeu heeft het antwoord der russische rege ring op de nota van Nederland voorgelezen. Dit antwoord zal gedrukt worden. 29 Mei. In de heden gehouden zitting van de tweede kaïner der staten-generaal is de algemeene beraadslaging over de begrooting voor het departement van koloniën voortgezet. De hh. van Lijnden en van Goltstein verklaarden zich tegen de politiek des ministers. De heer v. Heukelom verdedigde haar uitvoerig en wees op het verbond tusschen de conserva tieve en de anti-revolutionaire partij. Ook de heer v d. Linden sprak in dien geest. Voorts hebben eenige leden gereduceerd. Morgen voortzetting. In de thans rondgedeelde uitvoerige memorie van beant woording nopens het ontwerp tot regeling van de exploitatie der staatsspoorwegen en de bekrachtiging van sommige artike len eener concessie wordt in het breede het beginsel van par ticuliere boven staats-exploiiatie verdedigd, zoowel uit een the oretisch als practisch oogpunt en wordt daarbij tevens aangetoond, dat zelfs in staten, alwaar cie staats-expioiratie bestaat, de ex ploitatie door particulieren steeds grootere uitbreidingen ver- krijgt dan die door den staat. Overigens worden de bepalingen der exploitatie-wet en der concessie zelve breedvoerig verde el gd en hier en daar wijzigingen of verduidelijking van redactie aangebragt, en is een gewijzigd ontwerp en eene gewijzigde concessie overgelegd. Die veranderingen betreffen evenwel niet de hoofdbeginselen of de voornaamste voorwaarden. Bij besluit van den gouv.-generaal is eene commissie benoemd, bestaande uit: den procureur-generaal bij liet hoog geregtshof van Nederl.—Indie, als voorzitter; den directeur van financiën, den directeur der middelen eu domeinen, den resi dent van Batavia, den heer T. Ainent, gepensioneerd hoofd ambtenaar; den heer A. R. J. Cramerus, koopman; den heer jhr. inr. I. Juuius van Hemert, advocaat en procureur bij het hoog geregtshof van Nederl.-Indie eu den heer C. T. Deele- man, civieL ingenieur, als leden en den adsistent-resident voor de politie te Batavia, als secretaris, met opdragt aan die com missie om een uitgewerkt plan vc:;r de instelling en werking van gemeentebe&Lureii op tie hoofdplaatsen van Nederl.-Indie te ontwerpen eu de regering aan te bieden. lieden heeft het provinciaal geregtshof in Zuidholland uitspraak gedaan in de zaak van Pieter Baas, laatst woonachtig te Waddinxveen, beschuldigd van moedwilligen manslag (op zijne huisvrouw gepleegd). Het hof heeft overwrogen dat de dood der vrouw het gevolg is geweest van den toegebragten slag, en hem alzoo schuldig verklaard aan het hem ten laste gelegde feit en veroordeeld tot vijfjaren tuchthuisstraf en in de kosten. In Rusland en Turkije heeft men zeer gunstige budgetteu opgemaakt, want het papier is geduldig. Het paard Maccaroui, dat bij de derby- wedreuuen dtu eersten prijs behaalde, heeft dien dag meer dan een mil- lioen gulden met verschillende weddingschappen gewonnen. In de Levant gaat de katoen-cultuur zeer vooruit. Meu rekent op 350,000 balen tegen 100,000 in het vorige jaar Men zal in het park te Weenen petroleum in plaats van gas gebruiken, om het geboomte te vrijwaren van den verderfelijken invloed der gasleidingen. Na 15 mei is in Mon mouthshire nog veel sneeuw gevallen. Thiers wordt zoo vinnig bestreden, dat hij zeker gekozen zal worden. De mexicaansche expeditie kost aan Frankrijk meer dan 200 millioen frs. Sommigen beweren dat er bijna 200,000 poolsche insurgenten onder de wapenen staan. Te Devonport is een hevige brand ontstaan door het ontploffen van eer vaatje petroleum. De keizer van Brazilië blijft stil te huis, de keizer van Brazilië, die naar Europa komt, is een oorlogschip. Te Krimpen aan de I.ek zijn ambtenaren aangekomen, ter opneming van den spoorweg van Rotterdam naar Dordrecht. Het is te hopen, dat die rigting eindelijk beslist worde. L-e kroonprins van Pruisen kan logies krijgen bij zijn sehoonmama "Victoria indien de lucht t' Berlijn met gezond meer is. Men vreest dat het ijzeren schip Jan de Witt kap. Guijt vergaan is, daar het reeds meer dan 7 maanden geleden van Batavia vertrokken is. In de Bever wijk is het grasgewas, dat in het afgeloopen jaar voor f 732 verpacht is nu voor f 1402 verhuurd, hoewel het nog onder water stond. Bij een scheikundig onderzoek van de koffijstroop te Zierikzee heeft mtn daarin 3540 pCt krij', kolen en zand gevonden. Menotti Garibaldi is op reis naar Polen. In 1866 wordt de speelbank te Baden opgeheven. De staatsloterijen zullen volgen. De keizerlijke prins te Parijs dineert heel burgerlijk met de arabieren van zijn escorte. Griekenland blijft nog altijd een koning wachten. Mijnheer de Redacteur f Hoezeer wij de Goudsche Courant dank schuldig zijn, dat ons van tijd tot tijd het een en ander van onzen edel acht baren raad wordt medegedeeld, zoude het velen zeker aange naam zijn, hierin nog eenige verbetering te zien brengen. In het verslag van de laatste zitting van den raad lezen wij art. 1, art. 2 enz., amendementen hierop en daarop, maar dat geheele verslag, hoe lang het is, maakt ons niets wijzer. Zoude het te veel gevorderd zijn, indien de artikelen en wijzigingen kortelijk ve meld werden? Dan eerst toch zouden wij het kunnen begrijpen en onze raadsleden leeren kennen. De verbeteringen, vroeger gevraagd en verkregen, doen ons hopen ook dit van de redactie te verkrijgen. Eenige belangstellende burgers. Eindelijk is dan aan den wensch van zoo velen in den lande voldaan en door et ministerie een ontwerp ingediend tot afschaffing v;in de hatelijke accijnsen, die hoofdzakelijk op den genngen man drukken. In alle huisgezinnen toch wordt eten gereed gemaakt, allen hebben brandstof noorlig, en allen betalen dus aan die belas tingen, hoewel dit van geen belang is voor iemand, die we kelijks 100 te verteeren heeft, terwijl het van veel belang wordt voor hem, die van 24 stuivers daggeld een huisgezin moet onderhouden. In dit opzigt kan men dus die accijns belasting teregt hatelijk noemen, maar bovendien drukt zij op nog een andere wijze ongelijk. Waren alle brandstoffen belast, dan ging het, maar nu zijn de talrijke houtverbruikers vrij, en dat dit getal vooral op het platte land vrij aanmer kelijk is, heeft geen betoog van noode. Een belasting op de schoorsteenen drukt dan veel gelijker, en ontheft de be hoeftige volksklasse. Maar ook de nijverheid eischt dringend de afschaffing der belasting op de steenkolen. Vragen de welgeziuden onder onze industrieelen geen be scherming boven vreemden, zij eischen en met regt, dat de nijverheid ontheven worde van de banden, die haar nog druk ken. eischen, dat zoo spoedig mogelijk de formaliteiten worden afgeschaft, waaraan zij bij het gebruik van steenkolen onderworpen zijn. Al moge het bedrag van den accijns voor de nijverheid gering zij., door den vrijdom dien zij geniet, maar al te dikwerf zijn zij bij in- of uitslag afhankelijk van de ambtenaren, en deze kan men het toch ook met altijd tei kwade duiden, daar zij zich niet overal fe gelijk kunnen be vinden. Het is dus te" hopen, dat door een spoedige behan deling der belastingwetten aan den wensch van velen vol» daan worde. Ook de afschaffing van den accijns op de zeep moet men toe juichen, al ware het alleen om de misbruiken, waartoe di« belasting reeds aanleiding heeft gegeven. Door de vorderin gen in de scheikunde en door de meerdere toepassing dier wetenschap in het dagelijksch leven zijn verschillende eenvou dige middelen bekend geworden ter vervaardiging vau zeep. en deze zouden met vrucht hare toepassing in groote huisge zinnen kunnen vinden, indien de accijns op de zeep zich niet daartegen verzette. Maar de afschaffing is in een ander opzigt nog oneindig belangrijker. Zindelijkheid is een hoofdvereisebte voor een gewenschten gezondheidstoestand. Besmettelijke ziekten vinden hun oor sprong en uitbreiding in onzindelijkheid en vuilheid, en alle» wat dus strekken kan tot bevordering der zindelijkheid, moet door een verlicht bestuur aangemoedigd worden. Daartoe kan het goedkooper worden der zeep bijdragen, en daarom ook moet men de voordragt van den tegenwoordigen minister van financien, om die belasting af te schaffen, toi- juichen. Het is dan ook te hopen, dat het verlies van ongeveer vier millioen, die deze accijnsen opbrengen, geen overwegend be zwaar zijn, om zoo spoedig mogelijk tot de afschaffing over te gaan. P. Zitting van Vrijdag 29 Mei. Afwezig zijn de hh. Herman de Groot, van Bovene en Reutinger Nadat het verhandelde in de vorige vergadering geresumeerd en goedge keurd is, geeft de voorz. kennis dat zijn ingekomen, eene missive van de comm. voor de openbare teekenschool, houdende kennisgeving van de aftreding van den hr. Yiruly als zoodanig, en aanbeveling voor die va cature ter visie tot eene volg. vergadering. Missive van de bestuurders der israelitische school met aanbieding der verantwoording over 1862; in handen eener comm. zijnde de hh. van Bovene, Buchner en van Gennep. Missive vau B. en W. ten geleide eener aanbeveling van de hh. Hoei- ting, Nagelk'fk en Bridte, voor de betrekking van hulponderwijzer aan de openbare tusscheuschool; ter visie tot eene volg. vergadering. Hierna worden de discussien hervat over de ontweip-verordening op de brandweer en wel over art. 6, hetwelk even als de vroegei reeds be handelde artt. van hoofdst. I (maatregelen ter voorkoming van brand) tot langdurige gedachtenw isselingen aanleiding geeft, waaraan herhaaldelijk de hh. Prince, v. Gennep, Kemper (als lid der comin.), Reray, Wester- baan, Kist, de voorz., Fortuijn Droogleever eu Yiruly deelnemen, en stelt de hr. Kist eene gewijzigde redactie voor, welk voorstel behoorlijk on dersteund, en nadat daarover nog behalve de voorsteller, de hh. v. Gennep, Fortuijn Droogleever, Reray, Kemper en Yiruly gesproken hadden, met 10 tegen 2 stemmen wordt aangenomen (tegen de hb. Ktinper en Prince. Art 7 lokt ook langdurige besprekingen uit, waaraan de hh. de Grave, Kist, Prince, Kemper, Fortuijn Droogleever, Yirulij en van Geunep deel nemen: waarna de Leer Prince een amendement voorstelt, dat dadelijk ondersteund wordt, maar nog tot andere gedachtenwisseling tusschen de hh. van Gennep, Kist, Keraper en de Grave aanleiding geeit, waarop de heer Kemper een amendement voorstelt, waarover de hh. Fortuijn L jog- leever, Westerbaau en Buchner het woord voeren en hetwelk in steramiig gebragt met 8 tegen 4 stemmen wordt verworpen (voor: Je voorsteller en de hh. van Gennep, Fortuijn Droogleever en Kist) alsnu woru. iet amen dement van den lieer Prince in omvraag gebragt en met 10 tegen 2 stemmen aangenomen (tegen de hh. Kemper eu Kist). Bij het beraadslagen over art. 8 stelt reeds dadelijk de Leer Prince voor dit artikel te doen vervallen, en wordt over het al of niet doel matige daarvau het woord gevoerd door de hh. Fortuijn Droogleever, Kemper, de Grave, de Yoorzitter, van Gennep, Yirulij, Kist, Buchner en wordt ten slotte dit voorstel met 9 tegen 3 stemmen aangenomen (tegen de hh. Kemper, Fortuijn Droogleever eu de Yoorzitter. Alsnu vangen de discussien aan over art. 9 en doet de heer Yirulij ook omtrent dit artikel hetzelfde voorstel; nadat hierover in het breede door den Yoorzitter, de hh. de Grave, Buchner, van Gennep, Prince en Fortuijn Droogleever het woord gevoerd was, stelt de heer vau Gennep een amendement tot wijziging of veranderde redactie van het art. voor, waar over nog spreken de Lh. Yirulij, Kemper, de Yoorzitter Fortuijn Droog leever en Prince; waarop de vraag rijst of het voorstel van den heer Yirulij ook als amcudement mo.t worden aangemerkt, en als zoodanig het eerst moet worden behandeld, hierover ontstaan eenige discussien tusschen dc hh. Kemper, Remij, de Grave, Yirulij en Prince, welke beide laatsten daarbij een door den heer Keraper gebezigde uitdrukking refuteren eu wordt het voorstel van den heer Yirulij in stemming gebragt en met 7 tegen 5 stemmen aangenomen (tegen de hh. Kemper, van Gennep. FortuijD Droog leever, de Grave en de Yoorzitter). Bij de beraadslaging over art. 10 niaakt de heer Buchner de aanmer king dat ten gevolge van eenig abnis eene groote onjuistheid in het art. moet zijn ingeslopen, en nadat dit door den Yoorzitter erkend er ook hersteld wras, wordt het art., daar het tot geene verdere beschouwingen aanleiding geeft, met 10 tegen 2 stemmen aangenomen (tegen de hb. Buchner en Remij). j Bij de behandeling van art. 11 verlatende hh. Westeibaan en Buchner I de vergadering en voeren het woord de hh. Kist en de Grave, welkt laatste eene andere redactie voorstelt, welke even al? het art. met algen, stemmen wordt aangenomen. "Wegens het vergevorderd uur wordt de vergadering verdaagd.

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 2