örnnenlflnïu Gemengde Berigten. Ingezonden. ONAFHANKELIJKTTEIDS-FEEST 1813. Vergadering van den Gemeenteraad. Marktberigten. Delft, 4 Junij. Ter Graanmarkt heden geringen aanvoer en weinig handel. Tarwe 9,80 a 10,30. Rogge 6,80 a 7,30. Zomerger* 4,80 a 5,20. Korte Haver 4 a 4,25, lange 3,50 u f 4. Duiveboonen 7,40 a 7,60. Paardeboonen 6,30 a 7. Groene Erwten 9 a 11. De TelJvrurfitcn staan in Frankrijk zoo gunstig als sedert ,ren het geval was en raag dit zoo blijven, (lan hebben wij 'een ruimen oogst te verwachten. Vooral uit de noordelijke departementen luiden de berigten allergunstigst Weenen, 1 Junij. Men zegt dat ons kabinet zich era- delijk met het westen verstaan heeft. Eene aan prins Metter- nich oezondene dépêche bevat eene verstandhouding ra be ginsel. Dt regeling der details zou door de gezamentlijke ondeneeken.tren der ween er verdragen geschieden. Ons kabinet is niet gezind tegen eene ontwikkeling der punten, die het heeft voorgesteld en zal ook trachten een wapenstilstand te heipen tot stand brengen. Volgens berigten nit Hongarije hebben tegenwoordig te Pesth en in andere plaatsen «eer talrijke inhechtenisnemingen plaats. Men maakt hieruit op dat de Hongaren de apa.hie moede zijn, waarin zq nu twee jaren lang verkeerd hebben. Ook de tijdingen uit Bobemen en Gallicie gewagen van ver schijnselen die"doen denken, dat de eerste kamer van den rijks raad, bij hare wederbijeenkomst, niet zonder stormachtige zit tingen zal zijn. Berlijn, 1 Junij. Men verneemt dat eene te oetroyeren drukperswet reeds gereed, maar nog niet onderteekend is. Men verwacht dat zij weldra door eene wet op de vereeni- gintten gevolgd zal worden. Men betwijfelt echter dat ook ■ene kieswet geoctroyeerd zal worden. 2 Junij De Staats-An zeiger bevat eene koninklijke ver ordening. gegrond op art. B3 der grondwet en gecontrasigneerd door de gezamentlijke ministers. Krachtens dit stuk worden de ambtenaren der besturen bevoegd verklaard, om de uitgave van die dagbladen, wier taal over 't algemeen het openbare welzijn in gevaar brengt, na eene tweede waarschuwing tijdelijk of voor altoos te verbïeJen; zijnde l:»t ministerie geregtigd om op denzelfden grond de bezorging van buitenlandsche dagbla den te verbieden. 5 Junij. De redacteurs van de Berliner Algem. Ztg., He Speuersche Ztg., de National Ztg., de ossiscbe Ztg., de Beform en de Volks Ztg., hebben in een gemeenschappelijke verklaring hunne regten verdedigd tegen de verordening op de drukpers "van l dezer, voor welker wettigheid de regering den lande het bewijs is schuldig gebleven. Petersburg. 4 Junij. Het Jouraat de St. Petersbourg deelt het antwoord mede van den heer Seward op Franknjks nitnoodiging aan bet kabinet van il ashington, om zich bij die mogendheid ia hare stappen bij de russisclie regering ter gun ste %an Polen, aan te sluiten. De heer Seward heeft dit van de hand gewezen onder verklaring, dat Amerika zijne traditi onele nier-interventie alieen dan kan verlaten, wanneer daartoe ©ogenschijnlijk noodzakelijkheid bestaat. Gouda,,6 Junij. Naar wij vernemen heeft de kolonel van Toll besloten wekelijks des Woensdags avond op de markt al hier het hoornmuziek te laten hooreu. De leden van de eerste kamer der staten-generaal zijn ter vergadering bijeen geroepen tegen dingsdag 16 dezer. Uit Curacao schrijft men van den 7Q mei. De commission voor de verificatie der slaven, welke de emancipatie moet voorafgaan, hebben den 4n de/.er haar werk begonnen. Voer ieder district is eene afzonderlijke commissie benoemd met toevoeging van een geneesheer. Naar de onder- hoorise eilanden zijn gisteren officieren van gezondheid vertrok ken om de bij de verificatie benoodigde geneeskundige com missie op die eilanden zamen te stellen. Door de uederlandsche crediet- en deposito-bank is aan den gemeenteraad te Arasterdam voorgesteld, de geheele geld- leenin? groot 16,000,000 over te nemen onder gunstiger voorwaarden, dan die in de concept-verordening zijn opge nomen. Het behoeft wei geeu betoog, dat dit aanbod op prijs moet worden gt.teld, omdat het de aanneming van het ge- hfclp plan, dat zoo te regt als het to be or not to be van Nefrlards hoofdstad wordt beschouwd, niet weinig zal bevor deren Nog altijd blijven de would-be gemoedelijke tegenstan ders van ons bewind beweren, dat de nota aan het russische hof s:ezon ien. niet goed opgenomen is. Er staat echter duidelijk genoeg in. dat men ze opneemt iu denzeltden geest, waardoor zij werd ingegeven. Maar, zegt men, wat daaraan vooraf gaat bewijst toch dat Rusland de zaak afkeurt. Indien Rusland goedkeurde, dan had het zeker de indiening voorkomen, door eenen anderen weg met Polen in te slaan. Nu vreest het, niet ten onregte, dat de Polen opgewekt zullen zijn om te hopen «p betgeen Rusland liever niet geven wil. Maar om dit te voorkomen mogt men niet zwijgen. De minister van den czaar kan wel niet anders spreken, en jaisfc daarin, dat hij met eenige bezorgdheid nagaat, wat de Polen uit alle die nota's kunnen opmaken, ligt het bewijs, dat men de regte snaar ge- trohen heefr. Voegen wij daarbij, dat uit den aard der zaak Rusland niet hoog ingenomen kan zijn met eene inmenging, waar boven het zich altijd verbeven achtte, dan was wel geen ander antwoord denkbaar en is de meeste hoffelijkheid in acht genomen, waar men een welverdiend pijnlijk gevoel niet ont veinzen kon. (Goe*.t. Cf.) 'S GraVÖIlll&gö, 1 Junij. Heden zijn de beraadslagingen voortgezet over hoofdstuk IX. Het grootste gedeelte van 4e zitting werd gewijd aan de behandeling van 2, 4, 5, 6 en 7, betrekkelijk de cultures, en art. 56 van het. regeringsregle ment. Verschillende sprekers hebben daarover het woord gevoerd en nadere inlichtingen van den minister verlangd, waarop de minister bij herhaling geantwoord en nieuwe verklaringen heeft afgelegd. Toen is de beraadslaging aangevangen over 3 (landrente). 2 Junij. De beraadslagingen zijn voortgezet over het aanhangige wetsontwerp en wel net 3, de landrente en de daarmede in verband staande kwestie van den hoofdelijken aan slag. Door onderscheiden sprekers werd aan de discussie deel genomen, en voornamelijk het puni behandeld van regeling bij de wet, dat door den minister in dit oogeublik nog niet be slist kon worden. Vervolgens werden S, 9, 10 en 11 in behandeling genomen en begin gemaakt met 12 (consignatie- stelsel). 3 Junij. Bij de discussie in de tweede kamer over de begroo ting voor koloniën is heden de behandeling van het consignatie- stelsel afgeloopen. De minister wil met voor/.igtigheid op den besïaanden voet voortgaan met den verkoop van producten hij heeft zelfs eene aanvrage uit ludie om meer aldaar te ve?- koopen, afgewezen. Dc p iragr.ifeii over de indische begrooting en het defensiewezen zijn mede afgehandeld. 4 Junij. De discussie over het hoofdstuk Koloniën is heden afgeloopen. Het is aangenomen met 43 tegen 25 st., terwijl de vier afwezige leden, (v. Bosse, Jespers, Kien en Noltheuius) waarschijnlijk geen verschil iu den uitslag zouden hebben gemaakt. Van den heer v. Bosse, die heden kennis had gegeven v .n zijne afwezigheid, wist men dat hij de be grooting zou aannemen, daar hij in den loop tier discussien herhaaldelijk zijn v rtrouwen in dezen minister van koloniën had te kennen gegeven. De overige 25 leden stellen met eeuige uitzondering, zoo als de hh. v. Muiken en 's Grave- sande, v. Nispen eu Meyliuk, den eigentlijken bond daar; want behalve de hr. Groen, die getrouw is gebleven aan zijn be ginsel, om geene begrooting af te stemmen om redenen daar buiten, stemden al de anti-revolutiouaireu en al de koloniale conservatieven tegen, ouder welke categorie zich tevens schaar den de hh. v. d. Veen, Wichers, Voorthuyseu en v. Rpenen. Daarna is beraadslaagd over het wetsontwerp tot nadere re- geiing van liet gebruik van het koloniaal batig slot van 1860. Bij die gelegenheid is gesproken over de zaak der koffij vei lingen en heeft de min. op nieuw te kennen gegeven, dat die zaïk een onderwerp van overweging bij hem uitmaakt. Dat ontwerp is met algeraeene stemmen aangenomen. Eindelijk is zonder discussie met algemeene stemmen aan genomen het wetsontwerp nopens den vrijen invoer in Ne- derlandsch Indie van grondstoffen voor de nijverheid. Leeuwarden, Er zijn hier reeds maaijers aangekomen uit Hanover, maar zij komen te vroeg, want de hooilanden staan zoo slecht dit er zeer weinig hooi te wachten is Als er niet spoedig regen komt, dan zullen vele hooilanden op de klei, wegens de haidheid van deu groud niet gemaaid kun nen worden. Het vee daalt reeds aanmerkelijk in prijs en is per stuk 30 a 40 goedkooper dan voor eene maand. Ec-ire koe, welke voor 3 weken voor ƒ110 gekocht is, werd voor een paar dagen weder verkocht voor 65. Ammerstol, 4 Junij. Van maandag 1 junij tot helen zijn hier verkocht 110 zalmen, 2S elften en 1 steur. Prij^> der zalm 80 a 85 ets. per 1/2 kilo, elft 30 a 60 ets., steur bijna zonder waarde. Op het eiland Corfu is eene rijke zw avelader ontdekt. In Westelijk Virginie wordt de slavernij in deu loop van eenige jareu definitief afgeschaft. De koning van Pruisen gaat tut herstel van gezondheid eene badplaats bezoeken. Voor de Rotterüainsche bank is door 149 inschrijvers aange boden een bedrag van ruim 58 millioen "Men vroeg een millioen. De londensche geestelijkheid heeft den prijs der kerkplaatsen voor de dames, die crinolines dragen, verhoogd van 54 tot 81 gulden. In Italië wordt een disconto-kas opgerigt uiet een kapitaal van 10 millioen. Den 17 dezer zal het haagscht bosch prachtig verlicht worden. ln Ierland werft men ijverig *oor de vereeuigde staten. Uit Weenen berigt raen, dat de iiisurrectie zeer afneemt in Polen. In Hongarije, Bohemen en Gal licie als mede in de Donau-vorstendommen heerschtn onrrst en woeling. De koning van Beijcrcu is zeer gevoelig voor warmte, en durft Wt vrees voor hitte niet buiten te komen. Te Heidelberg zijn 850 studenten. In Engelaud bestaan 15 zoologische tuinen. De mexicaansche berig ten luideu treurig en onrustbarend voor de Franschen. Het geta* aspi ranten voor Breda bedraagt 215, waarvan er slechts 79 kunnen geplaatst worden. De japansche jongelingen, die hier opgeleid zullen wordeu, zijn inet de Ternate na een reis van 160 dagen te Brouwershaven aangekomen. Te Montevideo is een oproer uitgebarsten, waarbij onderscheideue Fran schen vermoord zijn. De koning van Zweden en Noorwegen komt misschien een bezoek brengen aan zijn schoonvader te 's Hage. Uit Cardiff is in zee gegaan het nieuwe stoomschip Lord Clyde, waarschijnlijk ora te dienen als kaper van de zuidelijken. Toen de uitslag der ver kiezingen bekend was is de keizer met het bof naar Fontainehleau ver trokken. Te Hartenfels in Nassau zijn 81 huizen en vele schuren n stallen door brand vernield. Te Berlijn is ecu hoofdambtenaar dvr politic verdwenen. De jonge kouing wordt tegen half julij te Athene gewacht. De onlangs afgebrande twentsche stoombleekTij te Goor is weder opgebouwd en het maatschappelijk kapitaal verhoogd met 100,000. Mijnheer de Redacteur! Ik verzoek u een plaatsje om eenige vragen omtrent het verslag der gemeente te doen. Het antwoord zou vGor de burgerij nuttig kunnen zijn. Vooreerst dan lees ik: Het beheer der geldmiddelen heeft gunstige resultaten opgeleverd. Dat is knap, maar eene vraag is het, hoe zijn die resultaten verkregen? Is daarvan niet de hoofdoorzaak eene alom gewraakte belasting, de accijns op het gemaal, die naar ik hoor. meer dan 36,000 heeft opgebragt. Mag men bij het bestaan vaD znlk een belasting op gunstige resultaten roem dragen Wanneer zullen wij van dien accijns ontslagen raken? Nog eene andere vraag: Zijn de tollen niet bepaald ver oordeeld en hoe moet men over een stadsbestuur denken, dat een der voornaamste toegangen der stad door eenen tol, zelfs voor voetgangers, bemoeijelijkt? Hoe lang zullen de landlie den, die vertier in onze stad aanbrengen, nog verpligt zijn aan de haastrechtsche brug, schijnbaar ten voordeele der stad, maar zeer ten nadeele der ingezetenen, tol te betalen? In welke eeuw behoort dat te huis? Eindelijk, mijnheer de redacteur, nog een klein vraagje: Die van zijne schulden 41/g pCt. betaalt, maar van zijne ka pitalen naauwelijks 4 pCt. trekt, terwijl deze door vele om standigheden eeusklaps kunnen verminderen, hoe zou men zoo iemand moeten noemen? Een philantroop of een Maar gekheid ter zijde. Uit het gemeenteverslag blijkt, dat dit bij de stad plaats heeft. Ik kan niet anders verwachten, dan dat de kapitalen niet losgemaakt kunnen worden en dus niet be schikbaar zijn tot schulddelging; maar nu wilde ik vragen, is er dan toch niets op te vinden, dat cle interest der schul den verminderd wordt, om daardoor een gunstiger toestand le verkrijgen? Mogt iemand omtrent deze i,aken eenige inlichtingen willen geven, zeer zeker zoude hij daardoor velen zijner met eburgers verpligten. B. Mijnheer! nat moet in November gebeuren? Een feest te 's Hage van afgevaardigden uit het geheele land? Wel mooi, maar niemand zal dan toch zeggen, dat het nationaal is, want de tehuisblijvers zullen er niet veel van zien en het iu de couranten te lezen is wel aardig, maar toch niet alles. In Amsterdam wil men een goede zaak bevorderen door de ver kregen geinenmen wil een gebouw stichten, dat als Museum Willem I Amsterdam tot sieraad zal verstrekken. Ook in Rotterdam begint men plannen te vormen om het feest in eigen boezem te vieren en ik weet ook niet, waartoe het noo- dig is, iets veraf te zoeken, als men het digi bij kan krijgen. Zoude het ook hier niet beter zijn, om in plaats van veel geld buiten de stad te sturen, dit hier te houden en daar voor in de stad zelve iets tot stand te brengen. Zeker kon een commissie, die daartoe werkzaam wilde zijn, op mede werking rekenen. Wat muziek op de markt, wat volksspelen en als het kon eene uitspanning voor de schoolkinderen, zie dan ware men den geheelen dag bezig, en alle onze stadge- nooten konden deelnemen in de vreugde. Ik denk nog aan den vroegeren koningsdag, op 24 aug. geloof ik; dan was het een nationaal feest, en zulk een feest in november door het geheele land heen zoude voorzeker een goeden indruk maken. Hopende, dat een meer bekwame hand dit plannetje zal willen uitwerken, zult gij met de plaatsing verpligten G. Zitting ran Vrijdag 6 Junij. Afwezig is de hr. v. Bovene; na goedkeuring der notulen wordt door Jen voorz. medegedeeld dat alsnu is ingekomen een advies var de pl. gezondheidscomm. omtrent het a! of niet voldoende van het geven ran water door één put en wordt dit b?paald op 4 kubiek el of 4000 kan per etmaal, en zal het moeten zijn zuiver voor de gezonheid niet nadeelig drinkwater, weshalve B. en W. voorstellen met den hr. 't Hoen in overleg te treden omtrent het op nieuw maken van een welpomp, welke aan die vereischteu voldoet, voor de som van 600; welk voorstel, nadat de hr. Prince eeuige inlichting had gevraagd, met 11 tegen 2 st. wordt aan genomen (tegen de hh. Herman de Gioot en YVeaterbaan). Alsnn komt in behandeling het nader adres der stearioe-kaarsen-fabriek.. benevens het daarop gunstig uitgebragc praeadvies der comm. van fa bricage, waarover de hh. Kemper, Prince, Reutinger en Remy het woord voeren en stelt de hr. Reutiuger ten gevolge dier beraadslaging voor, deze stukken eerst bij de volgende vergadering te behandelen, waartoe eenparig besloten wordt. De voorz. stelt alsnu aan de orde de bewdslaging over bet adres ran de directie der gasfabriek en een daarmede in verband staand voorstel van de minderheid van het collegie van dagelijkseh bestuur, hetwelk door den hr. Viruly wordt voorgelezen en hoofdzakelijk de strekking heeft om aan te toonen dat volgens de bestaande wetten, bij het t.rdigen van het contract, de gemeente de fabriek niet mag overnemen, dewijl daartoe minstens 150,000 zouden benoodigd zijn en de gas verbruikers steeds op lagere prijzen zouden blijven aandringen en welligt daardoor nog nadeel aan de gemeente-financien zoude worden berokkend; dat het thans aanhangige adres, als te onbestemd in zijne uitdrukkingen, voor geene gunstige beschikking vatbaar is, maar indien hierin kon worden voorzien, de minderheid tot het gevoelen der meerderheid zou kunne® toetredenaangezien de belangrijkheid vau dit stuk wordt met algen», stemmen besloteu het ter visie te leggen en in de volgende vergadering te behandelen. Hierna wordt overgegaan tot de stemming over de rappoiten der comm. voor het nazien der rekeningen en verantwoordingen over de beide gast huizen en het bestedeluighuis, benevens die der dd schutterij, welke "rap porten ter goedkeuring adv ïseren, houdende het laatste rapport eene overlegging van gespecificeerde rekeningen van leveranciers noodig, en wordt dien overeenkomstig eenparig besloten, zullende de schuttersraad worden uit- genoodigd hieraan getolg te geven. Thans wordt aan de orde gesteld het benoemen van een lid in de comm. der "tads teekcnscbool en wordt als zoodanig herkozen de hr Viruly met 12 st., terwijl ééne stem op den hr. Terpstra was uitgebragt. Bij de benoeming tot hulponderwijzer aan de tusachenschool wordt in»'' algera. stemmen verkozen de hr. E. Hoitinck te Naaldwijk. Thans wordt door den voorz. de openbare zitting iu eene met gesloten deuren veranderd, en nadat deze geëindigd is, door den burgemeester het voorstel gedaan alsnog aanvraag te doen om doorloopeude dagdienst bij den rijks-telegraaf, onder guarantie van het te korten wordt dit voor stel door alle leden aangenomen. Hierna is de vergadering gescheiden. Gouda, 4 Junij. Tarwe per 2400 N. Poolsche 350, Zeeuwsche pr. mud 10 a 10,50, Polder 7,50 a 9,50. Rogge, Polder 6 a 7, Zeeuwsche 6,50 a 7,50, Amerik. 7,75, Koningsb. 8. Haver pr. 50 N. 3 50. Gerst pr. mud 4,50 a 6,50. Boekweit, N.-Brab. pr. 2100 N 200 a 210, Fransche 165 a 170. De Veemarkt met gewonen aanvoer, de prijzen flaauw, eenig vee onverkocht gebleven; vette schapen en lammeren veel verkocht, 2e kwal. traag, magere varkens en biggen insgelijks. Kaas, aangevoerd 60 partijen 19 a 23. Goeboter 0,92 a 1. YVeiboter 0,70 a 0,80. Aan stads waag gewogen vau 29 mei tot 4 junij 60,4, 1215/8 en 82/16 Boter te zamen 27340 N. Boter 41 a 51 het vierde, 1,02® a 1,276 per N. Dordrecht, 4 Junij. Tarwe prijshoudend door beperkten aanvoer. Puike n. witte Z. 10, mindere 9,50 a f 9r80, geringe en Zomertarwe ƒ8,60 a 9,20. Rogge beter gaande, Óverm. Z. en VI. ƒ6,50 a 7.30, 148/2 'tó oude Pruis, 228, geveild 143/2 Petersb 220. Wintergerst, zakm. ƒ4,50 a 5,30, gestort 5,60, Zomer zakm. 4,50 a 5,30, gest. 5,50. Spelt 20 c. hooger3 a 3,70. Haver, de beste inl. voeder 20 c. hooger /3a/ S.60, dikke 8,40 a 4. Paardeboonen 5,70 a ƒ6.10. Witte Boonen 8 a/ 10, bruine 50 c. hooger f 8,50 a 10,50. Erwten, goed ko kende bl. 8,30, afwijkende 7,30 a ƒ7,50. Boekweit ƒ5 hooger, op 70 Bredasche 215, op 2100 N. Fransche 172, geveild Ho'st. op 70 'S tot ƒ200. Deventer, 5 Junij. Tarwe 8,50 a 10. Rogge ƒ6,80 a 7,40. Boekweit 5,75 a 6,40. Gerst 4,50 a 5,25. Haver 3,20 a 4. Boter pr. 20 n. Ie s. 15,25 a 17. Infer, 14,25. 2« s 10,50 a 11,50. Zwolle, 5 Junij. Middelprijzen. larwe n. 9,50 ruwar. 11. Rogge 7,20. Boekw. J 5,50. Gerst 5,20. Aardapp. 2,75. Boter pr. n. <8. 0,80. 20 n. <8. 18,50. Groningen,5 Junij. Tarwe, Boekweit en zwarte Haver onveranderd. Dikke haver 10 c. Yoerhaver 5 c. en Rogge 10 c. hooger Middelburg, 4 Junij. Tarwe ruim 25 c. hooger. Rogge en Gerst onveranderd. Witte Boonen 25 a 50 c. hooger. Bruine Boonen onveranderd. Erwten 8,50.

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 2