ömtenUnïr. 0innenlfln&. Gemengde Berigten. budget verwierp, dit deed uit wantrouwen in den man, die de gave der overreding miste. Dan zal het ten slotte nog blijken, dat de verwerping door de eerste kamer in december, eene weldaad was voor het Vaderland, al3 de aanleiding tot de benoeming van den te- genwoordigen minister. Londen, 8 Junij. De berigten uit Amerika zijn beden vrjj belangrijk. De gebeurtenissen schijnen nu geheel in het ▼oordeel der Noordelijken. Generaal Grant heeft op de Zuide lijken nabij Yicksburg weder talrijke zegepralen behaald en of schoon dis plaats volgens de laatste tijdingen nog in het bezit der zuidelijken was en door hen met groote hardnekkigheid werd verdedigd, schijn1 er zeer weinig twijfel te bestaan dat de bondstroepen haar weldra zullen bemagtigen. De berigten van den 25n melden zelfs reeds dat de zuidelijken tot hunne laatste verschansingen waren teruggedrongen en dat bet gar nizoen, indien het niet spoedig versterking ontving, voor de bondstroepen zou moeten zwichten. De zuidelijken spreken op een zeer neerslagtigen toon omtrent den ophanden zijnden val van Yicksburg en erkennen openhartig, dat het verlies dier plaats een der grootste rampen zou zijn die het zuiden tot nog toe heeft getroffen. Het alhier ontvangen nieuws luidt alles behalve gunstig voor de Franschen. Volgens de laatste berigten over New- York en Cap Face was het beleg voor Puebla opgebroken, tot dat er zwaarder geschut en versterkingen zouden zijn aan gekomen. De Franschen worden hoofdzakelijk verhinderd de stad binnen te trekken, doordien de Mexicanen barricades had den opgeworpen van 13 voet dik, bestaande uit aarde en steen. Het fort San Xavier wa& op nieuw in het bezit der Mexicanen en generaal Comonfort was er in geslaagd 15,000 man in Puebla te brengen. Men gelooft hier dat die tegen spoed van het fransche leger zeer nadeelig voor de Pelen zal werken, omdat keizer Napoleon daardoor belet zal worden ten hunnen behoeve te intervenieren. In de zitting van het huis der lords heeft lord John Russell in antwoord op eene interpellatie van lord Ellenborough, verklaard, dat het antwoord van Oostenrijk wordt verwacht, Engeland en Frankrijk zijn het eens omtrent de voorstellen aan Rusland te doen. Hij ontkent niet dat een wapenstilstand moeijeiijk zal zijn ie bewerken, maar dit moet de eerste stap zijn tot de onderhandelingen. Hij gelooft dat eene gewapende intenentie niet doenlijk is. De Times is van oordeel dat het conflict met Brazilië eigentlijk slechts l estaat tusschen de cfficiele personen, die er in betrokken zijn. Het blad tracht daarvoor een bewijs te vinden in het feit dat de braziliaansche gezant hier te lande lij zijn vertrek geene op zijn gouvernement verbitterde natie heeft achtergelaten. Yoorts maakt de Times de opmerking, dat die gezant, ten gevolge zijner instmetien, wel niet anders kon handelen dan hij gedaan heeft, maar dat het daarom niet minder te hopen is, dat de verklaringen van graaf Russell voldoende mogen zijn tot eene genoegzame verzwakking van den ongunstigen indruk, dien de houding van het departement ran buitenl. zaken alhier, op de Brazilianen heeft te weeg gebragt Het blad hoopt, dit te meer wegens de vele en ge- ra eenscbappe ijke belangen van Engeland en Brazilië. Ynjdag 11. is bet protocol betreffende de aan ieming der kroon van Griekenland door" 7. K. H. prins Willem van De nemarken onderteekend geworuen door den gezant van Frankrijk baron Gros, den gezant van Rusland baron Brunnow, den ge zant van Denemarken den heer de Bille en onzen minister van buitenl. zaken lord John Russell. Parijs, 7 Junij. Men verzekert, dat prins Napoleon bij zijn terugkomst uit Egypte naar Konstantinopel zal gaan, ten einde te trachten, om de zwarigheden, die de doorgraving van de landengte van Suez ontmoet uit den weg te ruimen. De Moniteur bevat het besluit, waarbij wordt afgekon digd de overeenkomst aangaande het invoerregt op alcohol, die den ln februarij tusschen Frankrijk en de Nederlanden is ge- teekend. De Monitenr maakt heden de nieuwe wet op de douane openbaar. Zij is geheel in overeenstemming met de liberale beginselen, die het gouvernement ook in de LanJels-verdragen met Engeland, Italië. Zwitserland en Pruisen heeft toegepast. De invoerregten op het vee en het geslagte vleesch worden aanmerkelijk verlaagd, even als die op de melk, de boter, de honig, de vruchten en groenten, koffij en cl ie, en alles wat met de voeding van bet voJk in verband staat. Ook wat den handel en de industrie betreft verwacht men veel goeds van het nieuwe tarief. De metalen, de beenderen, het ivoor, het bont, de huiden, in één woord alle grondstoffen zullen in het ver volg tot veel lager prijzen verkregen kunnen worden. De mexicaansche aangelegenheid begint hier meer en meer zorg te baren. Men vertrouwt de regeringsberigten niet meer. Heden is het gerucht in omloop dat onze troepen» wel is waar onlangs een voordeel op de Mexicanen behaald hebben» maar dat zij kort daarna door laatstgenoemden geducht geslagen zijn en dat het hun weidra aan de noodige ammunitie ontbreken zal. De keizer zelf moet over den loop der gebeurtenissen alles behalve tevreden zijn. 8 Junij. De Moniteur deelt eene nota mede betreffende de maatregelen, die genomen zijn met het doel om het leger in Mexico te voorzien van de noodige hoeveelheid levensbe hoeften en oorlogs-ammunitie. Den 19* april, zegt het blad, was het leger voorzien van de noodige hoeveelheid levens middelen voor 50 dagen, terwijl het gemakkelijk nieuwen aanvoer kon bekomen. De minister van marine heeft, afge scheiden van de maandelijksche ve/zendiDgen met de mailboot van St. Nazaire, eene dienst georganiseerd van vaartuigen, die den 23B van elke inaand van aerbourg of Toulon vertrekken en levensmiddelen aan boord hebben, terwijl zij bij hun vertrek uit Mexico de zieke soldaten aan boord nemen. BrUSSel, 9 Junij. Te Antwerpen zijn alle candidaten van de lijst der meeting gekozen; te Leuven alleen klerikalen. De heer Rogier heeft te Dinant de nederlaag geleden. Te Aalst zijn alle aftredende leden herkozen. Te Gent hebben de liberalen eene volkomen overwinning behaald Berlijn, 6 Junij. De National Zeitung deelt berigten irt "Warschau mede van 4 dezer, volgens welke de processie ter gelegenheid van den sacramentsdag gehouden en door 50,000 menschen bijgewoond in de beste orde is afgeloopen. Er wa ren geen politie en geene militairen op de been, daar de na tionale regering voor een rustigen afloop had borg gestaan. De procureur-generaal Walowski is gearresteerd. Het voorstel om zich ter zake van de ordonnantie betref fende de drukpers tot den koning te wenden, is door den ge meenteraad der hoofdstad met 66 tegen 14 stemmen aangenomen. 8 Junij. De Staats nzeiger behelst een besluit der min. van binneiil. zaken aan de stedelijke besturen, betreffende be raadslagingen van de gemeenteraden over de aangelegenheid der constitutie en de algemeene politiek der regering. Zulke beraadslagingen zijn volger de meening der regering onwet tig; zij mogen dus niet geduld en de daarin genomen beslui ten niet ten uitvoer gebragt worden. De minister verwacht dat de autoriteiten daarop een naauwgezet toezigt zullen hou den. Reeds is bevolen dat aan het Lp«luit van den gemeente raad en de magistraat van Berlijn geen gevolg mag worden gegeven en zijn eventueel verdere maatregelen van de regering in uitzigt gesteld. Verder verzekert de Staatsanz. dar de nota's der drie mogendheden ^og niet naar Petersburg zijn gezonden. New-York, 29 Mei. Den 16ö heeft er een veldslag plaats gehad tusseheu generaal Grant en het geheele zuidelijke leger onder Pemberton, waarbij deze 29 kanonnen en 4000 ma.i verloor. De Noordelijken zijn bij een aanval op Yicksburg geheel teruggeslagen. Zij hebben 5000 man verloren. De generaal Lee der Zuidelijken is begonnen den Rappahan nock over te trekken. Gouda, 9 Junij. Men leest in de Java-Bode: Iudie is thans verheugd. Wij behoeven eigeutlijk onzen le zers in Nederland dit verschijnsel niet mede te deelen, noch ook het waarom. Men zal aan de overzijde des oceaaus ge noeg gevoelen, welke verbeterde toekomst Indie te wachten heeft, nu de concessie van den spoorweg van Samarang naar de vorstenlanden dnor Z. M. den koning is bekrachtigd. De nieuwe min. van kol. heeft door die aangelegenheid door te zetten getoond, Indie's hoofdbelangen te kennen, te waarderen en daarbij te juister tijd t". handelen. Wanneer de heer Fransen van de Putte zoo voortgaat de belangen van Indie welke ook die van Nederland zijn voor te staan, dan twijfelen wij niet, of hij zal weldra even populair zijn als onze tegen woordige opperlandvoogd. Doch weinig genade zal hij dan vinden in de oogen der reactionairen. Met dat alles zal aan eene groote behoefte kunnen worden voldaan, ja, men kan zeggen dat eene levenskwestie eindelijk is opgelost, ln ons laatste overzigt schreven wij, dat het nog al stil en bedrukt toeging, en dat gebrek aan animo zich in meer dan ééne face der maatschappij deed bespeuren. Sedert bet ontvangen be-igf van de gunstige beschikking omtrent den spoorweg is nu wel geene plotselinge verandering ontstaan door enorme vreug de bewijzen. Er heerscht veeleer een kalm, rustig te gemoet zien van betere dagen, een hoopvol afwachten van het tijdstip waarop Indie's landbouw en industrie een nieuwe era te ge- moet gaat, eene toekomst van bedrijvigheid, leven en verhoogde ondernemingszucht. En 't is goed ook: de laatste toch hebben wij in Indie leeren kennen als nog zeer slecht uitgedrukt, een zijdig, angstvallig en zich hoofdzakelijk bepalende in eenigen lust tot navolging, als een waaghals met voordeel ipts had aan gevangen. Iedere vischhoeker of haringbuis heeit ook haar waaghals, zijnde de eenige persoon aan boord die in den mast klimt! Doch wij hopen dat de tijd eene gezonde economie en vooral het goede voorbjeld onzer nijvere volhardende nabu ren, den ondernemingsgeest in Nederlandsch Indie zullen doen aanwakkeren. In de onlangs te Groniugen gehouden 26e algem. ver gadering der vereenigi^g tegen het pauperisme, werden weder verschillende belangrijke onderwerpen behandeld, o. a. weidse besproken de voor- en nadeelen van gestichten ten behoeve van armen of behoeftigen, inzonderheid van wees-, werk- en armenhuizen. Bij deze gelegenheid werden ook de kolomen van de maatsch. van weldadigheid en de bedelaarsgestichten uit dat oogpunt beschouwd. Bij een en ander is gebleken, dat meer nog op de uitvoering der zaken valt aan te merken dan op de instellingen zelve ais zoodanig. In le Siècle leest men den volgenden brief: Hauteville House. Waarde Lamartinf! Een groot ongeluk heeft u getroffen en ik heb behoefte mijn hart in liet uwe uit te storten. Ik vereerde haar, die gij beminde. Uwe steeds werkende geest ziet verder dan de horizont en ontdekt duidelijk het eeuwige leven. Het is niet noodig u te zeggen HooptGij behoort tot hen, die weten en wachten. Zij is steeds uwe levensgezellin, onzigtbaar maar tegenwoordig. Gij hebt uwe vrouw verloren, maar geenzins hare ziel. Waarde vriend, laten wij met haar voortleven. Tuus Yictor Hugo. De heer Groen maakte in de zittingen, waarin het be- gi itingshoofdstuk Koloniën behandeld werd, geene gelukkige vertooning; hij begint zijne medeleden in de kamer te ver velen, en door de ministers van koloniën en biunenl. zaken is hij goed teregt gezet. Ook is hij afgeweken van zijne wel bekende stelling: /,In ons isolement bestaat onze kracht," daar zijne partij zich heeft verbonden met de kinderen Ammons. Dit verbond bewijst, dat de christelijk historische en de con servatieve partij hunne zaak wanhopig achten, zoo als zij dit trouwens ook verdienen! (Fr. Ct GravenHage, 8 Junij. Men verneemt dat het verslag der commissie van rapporteurs van de tweede kamer der staten-generaol, over het wetsontwerp betrekkelijk den aanleg van eencn spoorweg van Samarang naar de Vorstenlanden, is vastgesteld cv ook spoedig het licht zal zien. De minister van biunenl. zaken heeft bekend gemaakt, dat tot opleiding en oefening van telegrafisten voor de dienst van den rijks-telegraaf, na vergelijkend onderzoek, een aantal van hoogstens twintig leerlingen zullen worden toegelaten, om op nader aan te wijzen plaatsen onderrigt te ontvangen, en d t zich voor het vergelijkend onderzoek om als leerling v*r den toegelaten, uiterlijk op den 30n junij e. k. bij het v ment van binnenl. zaken moet hebben aangemeld met eeu op zegel geschreven adres en verdere stukken, vermeid in de Staats-courant van 7 en 8 dezer. 9 Ju jij. In di zitting der tweede kamer van heden zijn t algemeene stemmen aangenomen de volgende wets- ontv pen: 1°. tot naturalisatie van A. II. Schiüter en zeven anderen; 2°. uitgaven wegens verstrekkingen, dienst 1863, dep. van marine; 3°. tot opheffing van het fonds, vermeld op art. 57 der wet van 13 junij 1857, jagt en visscherij4°. tot ont eigening van percelen ten behoeve van den spoorweg van Boivtel naar Helmoud: 5°. verhooging van hoofdst. V der staatsbegrooting voor 1863. Rotterdam, 9 Junij. Wij vernemen dat heden in eene daartoe gehouden vergadering van commissarissen der rotter- damsehe bank tot secretaris van het bestuur dier instelling benoemd is de heer mr. P. F. Hubrecht, advocaat alhier. Delft, 7 Junij. Wegens de aanstaande tentoonstelling van oudheden alhier, verneemt men, dat onder de voorwerpen uit het eerste tijdvak van de vroegste tijden tot omstreeks 1425 voorkomen verscheiden opmerkelijke kannen, urnen, enz. van den romeinschen en lateren tijd, jacoba-kannetjes, een urn met doodsbeenderen uit een hunnebed afkomstig en onder de voor werpen van metaal en steen een fragment van de drentsche bouten brug fronieinsch voetpad), eene camee met de buste van keizer Macriisns in eeu ring van goud met brillanten omzet, voorts steenen beitels, strijdhamers, pijlpunten, oude zegelstem pels en o. a. een signaal-toestel uit den tijd van Jacoba van Beijeren, laatstgenoemd n°. door de stad Gouda ingezonden. Onder de munten merkt men op eene koperen mnnt van Obulco en Ilipeuse met Cereskop, in de Haarlemmermeer ge vonden, romeinsche en andere munten, meest in koper. Voorts verdient de aandacht een eikenhouten kistje met ijze ren opschriftplaatje, in 1862 te Delft vervaardigd en zamen- gesteld, blijkens het gegraveerde opschrift: „Uit hout en ijzer van de Hofzaal te 'j Gravenhagein 1861 geslooptingezonden, door dr. J. J. F. Wap, een zil/er gegraveerde beker, bijge naamd de f/Kattebeker" waaraan eene vlaardingsch i legende verbonden is, ingezonden door den heer P. K. Drossaart, een tafelkleed, volgens overlevering met de naald bewerkt door Ja- coba van Beijeren en door de stad Schoonheven ingezonden. Onder de voorwerpen van 14251579 vindt men onder de brieven, enz. copie authentiek van den briei, door de regering van Ley den, 3 oct. 1578 gegeven aan Willem Corielisz. Speel man, burger der stad, die tijdens het beleg vele trouwe dien sten deed, door het overbrengen van tijdingen door middel van duiven, en die daarom voor zich en zijne nakomeling schap den naam van duyvenbode erlangde; talrijk zijn verder de voorwerpen strekkende tot herinnering aan gebeurtenissen en personen, als: klokjes, schellen, bekers, noodmunten, enz. Weinige maar merkwaardige portretten en handschriften worden uit dit tijdvak gevonden, als o a. het portret van Ja- coba van Beijeren, op doek, van de stad Schoonhoven: het portret in miniatuur van L. Koster, van de acad. bibliotheek te Levdenportretten van Dirk en Wouter Crabeth, in olieverf, van de herv. kerk te Gouda; portretten van C. Meursius; hand schriften van Erasmus, Duyfhuis en Coornbert, enz. Ncpens de steden en gilden heeft men ook belangrijke stuk ken terwijl het krijgswezen door oude wapenen, als zwaarden, hellebaarden, stormhoeden, handboog en pijlen, enz., vertegen woordigd wordt. Onder anderen heeft men in die rubriek een serpentijn met affuit; het stuk zelf is uit de Haarlemmermeer opgedolven. Opmerkelijk zijn de voorwerpen van kerkelijken aard; onder anderen zijn door de herv. gemeente te Loosduinen de twee doopbekkens gezonden, waaraan de legende der gravin van Hennebergh met hare 365 kinderen verbonden isterwijl onder de gedrukte werken of handschriften verscheidene uit de 15e eeuw voorkomen, als getijdenboek, het Passionaal in folio ge drukt bij Gheraert Leew, 1480, te Gouda, het laatste ingezon den door den heer A. M. Ledeboer. Over het geheel is de verzameling van druk- en prentwerken uit de 15e en 16e eeuwr zeer belangrijk. Volgens engelsche geruchten hebben de Franschen hunne operatien tegen Puebla gestaakt tot de aankomst van ammunitie en versterkingen. Te Kampen eischen de gasverbruikers eene verlaging tot 14 c. de kubiek el. In O.lifornie worden nog vele zilvr- en kopermijnen ontdekt. De graven Wielopolski en Branicki hebben te Spa onbloedig geduelleerd. Men verhaa1;, dat eerlang nog 15000 fransche soldaten mar Mexico zul len vertrekken. -- De betrekkingen tusschen Italië en Rusland zijn min der vriendschappelijk. Men verwacht aanzienlijke bezendiugen kaïoen uit New-Orleaus, daar generaal Banks zich meester heeft gemaakt van 2 millioen balen. Men verzekert te Londen, dat Napoleon wil interve nieren in Polen, weggaan uit Rome en vrede sluiten met Mexico. De prijs van het gas is verminderd te Haarlem. Men bewiert dat door toenemende verzanding, de Schelde stellig niet langer dan vijf jaren be vaarbaar zal zijn. Van Cardiff zijn weder 200 mormonen naar Salt-Lake vertrokken. Te Bilbao klaast men over de in dit jaargetijde buiten gewone koude. De grootvorst Constantijn is zeer tegen alle concessien en ter gunste van den oorlog gestemd. Te Arnhem zal een nieuwe schouwburg opgerigt worden, waartoe de gemeenteraad eene subsidie ver leent van f 20,000. Te Odessa heeft zich weder een geval van moed willige brandstichting voorgedaan, waardoor Rusland in het vorige jaar zoo geteisterd werd. Tien duizend personen hebben dit jaar ie Echter- nach deel genomen aan de springende processie waarbij men eerst drie schreden voorwaarts en dan eene schrede achterwaarts zet. Na de processie algemeene danspartij in de open lucht. In Zweden wil men pogingen in het werk stellen ter invoering van het decimale stelsel van munten, maten en gewigten. P. Swanepoel, een boer te Prince Albert aan de kaap de goede hoop heeft eerst 36 honderd en daarna nog 36 duizend gulden voor een nieuwe kerk gegeven. De keizer Theodorus van Ahys- sinie heeft den hertog van Saxen Coburg per missive zijn dank betuigd voor het ontvangen der Erncst-orde. Men kon hem van hier de Eiken kroon zenden en zijn brief naar Delft op de tentoonstelling. De amster- damsclie kanaalleening wil nog niet vlotten. Daar is men nog altijd voor het oude en het houden. In Rusland begint men schutterijen op te rigten. In Groningerland twist men nog vinnig over de rigting van den spoorweg. De Spanjaarden vechten niet meer tegen de wuidmolens maar nu tegen de sprinkhanen 7:j hadden den 29 mei al 22,828 pond overwonnen. Van de groenlmdsche visscherij zijn de berigten ongun stig. De apentuin te Amsterdam telt 3000 leden. Te Berlijn zijn onderscheidene rossische generaais aangekomen om over militaire aangele- heden te spreken. Een friesehe os her ft f 650 gegolden. De haar- lemsehe commissie voor 1813 heeft op nieuw bijna eenstemir g geweigerd een lid in de hoofdcommissie te benoemen. Twee werklieden bij het

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 2