Gemengde Herigtcn. Ingezonden. Vergadering van den Gemeenteraad. Marktberigten. Delft, 11 Junij. He toevoeren ter Graanmarkt verminde- terdara eene bijbank en elders agent- en correspondentschap- pen. In elke provincie zal minstens een agentschap moeten bestaan. Het maatschappelijk kapitaal moet minstens 16 mil- lioen gulden bedragen. Men leest in het. Volksblad Wat zal thans de eerste kamer doen? Thans zijn alle gedachten gevestigd op de houding, die de eerste kamer zal aannemen tegenover den min. van koloniën, en niet weinigen zijn er, die het zeker achten, dat de eerste kamer ook dezen min. v. kol. zal verwerpen, omdat hij een gelijk stelsel is toegedaan als zijn voorganger. Wij gelooven, dat zij die aldus spreken, zeer oppervlakkig oordeelen, omdat er een groot verschil tusschen dezeu min. en zijnen voorganger bestaat, al is het ook dat beiden her vormingsgezind zijn; maar welk onpartijdige is zulks niet? Bij de kennis, die men tegenwoordig van de koloniale aan gelegenheden heett, is ieder hervormingsgezindhet komt slechts aan op de mate en op de speciale punten. Niet in oppervlak kige algemeenheid, moet een radicaal of behoudend stelsel, dat niemand in waarheid heeft, maar slechts in de phantasie der partijkleuren bestaat, tegenover elkander gesteld worden; liet gebied der algemeenheden moet voor de speciale vragen verlaten worden. In de tweede kamer is zulks teregt begrepen. In de gegeven omstandigheden kan naar ons bescheiden oor deel de eerste kamer slechts twee wegen inslaani°. op het voorbeeld van de tweede kamer den minister op nieuw onder vragen omtrent alle mogelijke speciale quaestien en na de ont vangen antwoorden hem toelaten of afwijzen, of 2°. eenvoudig weg, zonder veel discussien, me. groote meerderheid de begroo ting aannemen onder uitdrukke'ijke verklaring, dat men dit doet om den regeringsgang niet te stremmen, in den geest gelijk de heeren Dirk?, Godefroi en Heemskerk gestemd hebben. 's Gravenhage, 10 Junij. In de zitting der tweede ka mer van heden is o. a. ingekomen een wetsontwerp tot aflos sing van schuld ten laste van 's rijks overzeesehe bezittingen. Aan de orde was de algemeene beraadslaging over de wets- ontweipen: 1°. tot regeling der exploitatie van de staatsspoor wegen, en 2°. tot bekrachtiging van sommige artikelen eener concessie van exploitatie tier staatsspoorwegen. Tegen de ex ploitatie door de (particuliere) nijverheid verklaarden zich de heeren van Voorthnvzen, van Heemstra, Heemskerk Az. en van Muiken, ieder raet ontwikkeling van nog eenige andere bezwa ren, vragen of opmerkingen, zoowel wat de strekking van het aanhangig ontwerp, als den voortgang vau den aanleg der spoorwegen betref; terwijl het beginsel van particuliere explo- tatie werd beaamd of verdedigd door de heeren van Bosse en van Goltstein, die evenwel ieder voor zieh andere bezwaren ontwikkelden; de eerste van comptabelen aard, waarin zijn reeds bekend amendement zal kunnen voorzien; de tweede we gens het gemis aan concurrentie. Eindelijk zal de heer Cool, die meer overhelt tot staats- dan wel tot particuliere exploi tatie, nadere inlichtingen van den miniseer afwachten ten einde met meerdere gerustheid zijne stem over de ontwerpen te kun nen uitbrengen. 11 Junij. In de zitting van de tweede kamer van heden is de beraadslaging over het wetsontwerp tot rögeling van de exploitatie der staats-spoorwegen voortgezet. De hh. Godefroi en van Asch van Wyek hebben tegen en de hh. Virulv Ver- hrugge. van Logchem, Blussé, Dumbar en de Baadt voor de particuliere exploitatie gesproken; de laatste wenscht nog in lichtingen. De heer D;rks was in het belang van het spoedig in gebruik komen der spoorwegen meer voor dan tegen. Mor gen zal de minister het woord voeren. 12 Junij. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer der stat en-generaal is de beraadslaging over de exploi tatie der staatsspoorwegen voortgezet. De minister van binnenl. zaken heeft de ontwerpen en de exploitatie door particulieren in het algemeen in eene uitgebreide rede verdedigd, uit het oogpunt van staatsbelang, van mindere kostbaarheid, van betere voorziening iu het publiek belang en van het verkeer. Onder scheidene sprekers hebheu gerepliceerd. Morgen zuilen de arti kelen in beraadslaging komen. Het handelsverkeer tusschen Engeland en Japan is geschorst, omdat men ia Japan voldoening weigert voor verschillende grieven. Men heelt een projectiel uitgevonden, dat nog springt na een uur in het water be legen te hebben. Ecu engelsch blad zegt: De Mouiteur heelt van^de parij-che kiezers eene eerste waarschuwing ontvangen. De verdwenen prui-.-che politieman is bij Praag terug gevonden, waar hij zich vau het leven had berooid. Den bultan kosten zijne vrouwen maandelijks twee en een half mill gulden. Wie zou dan nog klagen? De beschermende mogendheden /uilen elk den nienwen koning vau Griekenland een jaarlijksch voorschot uitbetalen van f 4SO,OlW), tot dat de grieksche financien in bloei komen George hand zal een vertoog uitgeven voor de toelating van vrouwen m de fransche akadamie. De nog overgebleven vestingwerken te koe- vo,-den zullen ten voordeele der schatkist veikocbt worden. De univer- sïteït te Palermo is voor het Ioopende jaar gesloten, wegens ongeregeld heden der studenten. Uit de bank te Warschau zijn drie en een half millioen roebels gestolen. De kassier is op de vlugt. De zestien thans te Levdeu wonende Japannezen zullen zich onder de leiding van prof. Hoffmann toeleggc op het verder aanleeren van het hollandsch. De gewezen koning van Napels zal eindelijk Rome verlaten en in Beijereu zijn griekscheu collega gezelschap gaan houden. ln Pruisen wil men al de verdachte of lastige ambtenaren verwijderen. Maandag jl. ontstond er brand iu het engelsche parlemeuts-gebouw, die spoedig gestuit werd. Te Keulen wordt het huis gesloopt, waarin Joost van Vondel werd geboren. Men beweert dat Frankrijk den oorlog wil en verzekerd is van Eugelands medewerking en Oostenrijks onzijdigheid. Te Zwolle zijn twee winkeliers uit Kampen veroordeeld ieder tot eene boete van 50u en in de kosten, omdat zij meer dan 50 ued. pond buskruid in den win kel hadden. Op St. Médard heeft te Parijs een onweder gewoed, du» 40 dageD regen. De prijs van het gas is te Lochem bij raadsbesluit bepaald op 14 c. de kubieke el. Van Rotterdam zijn 9 en 10 junij o. a. verzonden 8000 kinneuraauden westlandscbe aardappelen. In de pruisische rijnprovinciën is men zeer belgischgezind. Het geschut der invaliden te Parijs is gelost ter eere van de inneming van Puebla. De koningin van Pruisen gaat naar Windsor, terwijl haar man te Karls bad is. ln Luxemburg zijn de verkiezingen niet ia den geest der re gering uitgevallen. De katoenwevers te Haarlem hebben geene vergun ning bekomen om eene collecte te doen aan de huizen. Van 20 j""Tj[ tot 1 nov. zal in het aartsbisdom Posen het jubileum gevierd worden ter gedachtenis aau de invoering des Christendoms voor duizeüd jaar. Ia de portugesche kamer is het voorstel gedaan ter afschaffiug van de dood straf fcedert 1S52 is die reeds opgeheven voor staatkundige misdrijven. Het verslag der raadsvergadering van 5 Junij jl.(n°. 12-1) geeft slechts eene onvolledige en min juiste voorstelling van het door de minderheid van het dagelijksch bestuur aangevoerde en gepropo neerdebetreffende de verlenging der concessie van de openbare gasverlichting, weshalve de redactie zeer gaarne gebruik maakt van de vriendelijk verleende gelegenheid ter plaatsing van het in den raad door den heer wethouder Yiruly voorgedragen stuk, vooral ook omdat de zaak der gasverlichting de algemeene belang stelling zoo zeer opwekt en stellig nog tot verdere bemoeijingen leiden moet. Op het adres van de maatschappij van de nieuwe geoe- troyeerde gasbereiding alhier, inhoudende een verzoek ter ver lenging met 10 a 15 jaren van hare concessie, om deze ge meente met gas te verlichten, hebben B. en W. de eer te rapporteren, dat het de meerderheid van dat eollegie toescheen, dat het advies voor geene gunstige beschikking vatbaar is, aangezien de concessie dan nog 20 a 25 jaren zou loopen, in welk ruim tijdsverloop allerlei uitvindingen kunnen gedaan worden, die de verlichting nog veel goeckooper en beter kun nen makenal verbindt zich de maatschappij om het gas aan de burgers veel goedkooper te leveren, is het desniet tegenstaande mogelijk, dat dit nog te duur is in vergelijking van eene andere verlichting, die elders in den loop der tijden zou kunnen geëxploiteerd worden, van welk voordeel dan de gemeente en weliigt de burgerij zou verstoken zijn. De minderheid van ons eollegie kleeft een ander gevoelen aan. Zij vermeent dat de geheele kwestie beheersclit wordt door het denkbeeld, om bij het einde der concessie voor gemeente-rekening gas Te fabriceren, hetzij door het alsdan overnemen der fabriek, of liet stichten van eene nieuwe in- rigting. Is uw raad voor eigen exploitatie gezind, dan zon de min derheid zich met de meerderheid vereeuigen, het ^Jres wijzen van de hand of liever reeds nu poging in het werk stellen om de concessie vernietigd te krijgen of "thans reeds te trach ten door aankoop eigenaar der bestaande fabriek te worden. Het is dus noodig de kwestie van gas-exploitatie voor ge meente—rekening nader ernstig te overwegen. "Wanneer men de voorbeelden van Leyden, Delft, Gronimren. en Utrecht nagaat, dan lacht zeker het denkbeeld van eigen exploitatie toe, aangezien deze gemeenten tot heden vrij aan zienlijke inkomsten van hare ondernemingen trekken. Doch wij betwijfelen of deze inkomsten in overeenstemming te brengen zijn met art. 254, in verband met art. 238 dei- gemeen iew et. Lene gasfabriek is een werk, dat behoort onder de inrig- tingen, genoemd in art. 238 en dan mag eene dergelijke on derneming, volgens art, 254, slechts zoo veel inkomsten op leveren, als de rente van het kapitaal van aanleg en de kosten van onderhoud, exploitatie etc. bedrajjen. Eene gasfabriek kan derhalve, volgens de wet, nimmer baten aan de gemeente opleveren. Geschiedt dit elders, dan schijnt de regering, uithoofde vau den slechten toestand der financien van die gemeenten, de oogen voor deze wetsovertreding te sluiten. Theoretisch beschouwd, is zeker bet drijven van nijverheid door de regering, niet aan te raden. Eene regering kan nimmer zoo zuinig als een particulier werken; de groote drijfveer tot goed slagen, ontbreekt. Eene gasfabriek zou door eene raadscommissie, bijgestaan door een directeur gedreven moeten worden alzoo eene om- slagtige administratie, zeer werkzaam voor de commissie en moeijelijk goed in te rigten. Men zegt nu wel, het is hier eene andere zaak. Een groot deel van het te fabriceren product wordt door de gemeente zelve geconsumeerd. Wij antwoorden daarop.- De gemeente heeft behoefte aan hout en steen; als zij dan haar eigen gas fabriceert, waarom rigt zij dan ook geen houtzagerij en geen steenbakkerij op? De gas-cousumenten zouden niet nalaten, bij den raad steeds aan te dringen op verlaging der gasprijzen; steeds zou men eischen liet gas even goedkoop te hebben als in de grootste gemeente. Zou de raad voortdurend tegen die pressie bestand zijn? Wij gelooven het niet. Al verbood de gemeentewet het niet, wij vermeenen dat de drang van de burgerij den raad zou noodzaken de prijzen steeds te verlagen, waardoor de winsten zouden geabsorbeerd worden. Eindelijk: de wretenschap staat niet stil; steeds worden er ontdekkingen of uitvindingen gedaan. Heden komt het pe troleum voor den dag, morgen photogeen-gas, overmorgen eleetrisch licht en wat dies meer zij. Het zou kunnen ge beuren, dat het pijpgas verdrongen werd, en waar bleef dan de gemeente met haar kapitaal van aanleg, dat wij minstens taxeren op 150,000, daaronder begrepen een werkend ka pitaal, noodig voor de exploitatie. Een particulier mag industriële ondernemingen doen, een gedeelte van zijn kapitaal daarin wageneene regering echter mag niet speculeren met de geiden, die zij door belastingen heft. Wij zouden deze beschouwingen kunnen voortzetten, doch vreezen daarmede te veel van uwe aandacht te vergen en eindigen met het resultaat van ons onderzoek, dat het fabri ceren van gas door de gemeente zelve, niet aan te raden is. Zijn onze beschouwingen juist, wat zal er dan gebeuren bij het eindigen van het contract? Men zal trachten de verlich ting weder aan te besteden op de meest voordeelige voor waarden. Is dit zoo, waarom zou men er thans geen gebruik van maken en trachten aan de bnrgerij 10 a 15 jaren vroeger goedkooper gas te verschaffen? Dit vast staande, komt de minderheid van het eollegie van B. en W., omtrent het adres der maatsch. v. geoctroyeerde gasbereiding, tot eene andere conclusie dan de meerderheid. Zoo als het adres daar is liggende, is het gansche eollegie het eens, dat het voor geene gunstige beschikking vatbaar is. Het adres is te onbepaald, belooft wel afslag der gasprijzen aan de burgerij, doch geeft geen cijfers op. Men weet niet of zij genegen zou zijn de kub. el af te slaan met 5, 6 of 7 ets. Een ander geval zou het zijn, wanneer de maatsch. een billijk cijfer voordroeg, zich verbond, wanneer de omstandig heden het medebragten, hetzij door nieuwe ontdekkingen, hetzij door goedkoopte van grondstoffen enz., in den loop der tijden dezen prijs nog meer te verminderen, des noods zieh aan de beslissing van arbiters te onderwerpen, wanneer zij het daar omtrent met het bestuur der gemeente niet eens konde worden. Daarbij zou zij moeten aannemen in soiumige gedeelten der stad grooter gasvlammen te leveren en mede te werken tot revisie van bet thans bestaande contract. In dat geval zou de minderheid tot verlenging van het contract kunnen besluiten. De gemeente zelve is zoo goedkoop verlicht als ergens elders. Zij betaalt voor de kub. el gas zoo weinig, dat het niet te denken is, dat zij die ooit tot minderen prijs zal erlangen. Nieuwe uitvindingen kunnen den gasverbruikers nimmer schaden. Zij zijn vrij met de maatsch. voor korten tijd te contracteren. Wordt er alzoo doelmatiger en goedkooper licht uitgevonden, zij zijn altijd in de gelegenheid daarvan gebruik te maken. Bij de verlenging van het contract winnen zij er bij, dat zij nu reeds veel minder zouden betalen en anders misschien nog tien jaren aan hooge prijzen zullen onderworpen blijven. De minderheid neemt met bescheidenheid de vrijheid u voor te stellen het adres van de maatsch. van geoctroijeerde gasbe reiding zoo als bet daar is liggende af te wijzen, doch daarbij aan de maatsch. te kennen te geven, dat zij bereid is met baar in onderhandeling te treden om het contract te verlen gen, mits op geheel andere voonvaarden als het adres nu inhoudt, op conditiën in den geest zoo als in dit rapport zijn aangegeven. Mogt de maatsch. daartoe gezind zijn, dan noodigt de ge meenteraad haar uit hem andere voorstellen in te leveren. Zitting van Vrijdag 12 Junij. Afwezig de hh. Prince, Reutinger en van Bovene. Na resumtie der nut uien verzoekt de hr. Westerbaan het w oord en geeft te kennen, dat hij de vergadering moetende verlaten, verlof verzoekt om zijne bedenkin gen omtrent de disens^sien bij het aanhangige adres der gasfabriek schriftelijk mede te deelen en die door den secretaris te doen voorlezen, waarna ZEd. de vergadering verlaat. Alsnu geeft de voorz. kennis, dat zijn ingekomen: eene missive vaa gedep. staten, houdeude bepalingen omtrent de plaatselijke belasting op bet binnen- en buitcnl. gedistilleerd; notificatie. Dispositie van gedep. staten, om het raadsbesluit dd. 26 mei 11. betreffende het gedistilleerd in nadere overweging te nemen hiertoe dadelijk overgegaan zijnde, wordt dat besluit ingetrokken en volgens genoemd» missive met algem. st. gewijzigd. Rapport der commissie voor de verantwoording der isr. armbesturen met prmadvies ter aannemingter visie. Missive van den hr. v. Bovene, hondende kennisgeving, dat hij zijn ontslag neernt als lid van den gemeenteraadnotificatie. Alsnu komt in behandeling het adre-, der stearine-kaarsenfabriek, tot rooijing van 3 boomen; nadat hierover de hh. Buchuer, Kemper, v. Gen nep cn Virnly het woord hebben gevoerd, wordt dit verzoek met algem. st. toegestaan. Gedurende deze discussie verschijnt de hr. Reutinger ter vergadering. Hierna komt in behandeling het adres der gasfabriek tot verlenging van het octrooi, en wordt vooreerst de nota van den hr. Westerbaan voorgelezen, welke vooral doet uitkomen, dat bij eene verlenging met 15 jaar, weliigt eene vermindering in de gasprijzen van 25 a 30 pCt. te wachten is, dat ook weliigt nu reeds aandeelhouders genegen zijn met verlies te realiseren, en dus op het belang der zaak wijst. De voorz. stelt voor alsnog de discussie te verdagen, maar nadat eenige leden hadden beweerd deze missive als het advies van den hr. Westerbaan te beschouwen, nemen de beraadslagingen eenen aanvang en spreken daar over herhaaldelijk de hh. v. Gennep, Remy., de Grave, Reutinger, Kemper, Fortuijn Droogleever, Yiruly, Kist en de Voorzitter en wo dt ten slotte bet adres van de gasfabriek zoo als het daar is liggende (zie de courant dd. 24 mei jl. no. 120) met algemeene stemmen afgewezen; het voorstel van den heer Viruly om alsnu op geheel nieuwe voorwaarden met de di rectie in onderhandeling te treden wordt, nadat te dier zake eenige op merkingen zijn gemaakt door de hh. Kcmper, Fortuijn Droogleever, Buchner, Remy, van Gennep, de Voorzitter en den heer Viruly, ingetrokken. Is ingekomen een adres van G. Burggraaf aannemer van de levering van zand voor de begraafplaats, om vrijstelling van schutgeldtn aau het moordrechtsche verlaat, welk stuk dadelijk in behandeling geaomen zijnde, en gehoord het prmadvies van den gemeeDte-bouw meester ter afwijzing, nadat de hh. Buchner, Kemper en Reutinger op dat afwijzend beschikken nog nader hadden aangedrongen, is niet algemeene stemmen in dien geest beslist. Alsnu gaat op verzoek van eenige leden de vergadering in eene met gesloten deuren over, en bij het heropenen der vergadering verlaten de hh. Buchner en Herman de Groot dezelve, en worden alsnn de beraad slagingen over de verordening op de brandweer voortgezet er "el over art. z2 waarover de hh. Yiruly, welke voorstelt het art. te docu verval len, Kemper, van Gennep, Kist, Fortuijn Droogleever, Remy en de Grave het woord herhaaldelijk voeren, en wordt eei. nieuwe veranderde redactie voorgesteld door den hr. Kist, die ten slotte met algemeene stemmen wordt aangenomen. Bij de behandeling van art. 23 stelt de hr. Kist eene verandering van ledactie voor, waarover nog de hh. van Gennep en Remy spreken en welk art. met algemeene stemmen wordt aangenomen, alsmede art. 24 dat tot geene discussien aanleiding geeft. Art. 25 geeft echter tot veelzijdige beschouwingen aanleiding, waaraan de hh. Kist, Remy, Fortuijn Droogleever, Viruly, Kemper en de Voorzit ter deelnemen, waarop de hr. van Gennep voorstelt het art. te doen ver vallen, welk voorstal met 7 tegen 3 stemmen wordt aangenomen (tegen de hh. Fortuijn Droogleever, Kemper en de Voorzitter). Alsnu komt aan de orde art. 26, waarover mede langdurige debatten ontstaan tusschen de hh. de Grave, Kist, Kemper, v. Gennep, Fortuijn Droosleever en stelt ten slotte de hr. Kist voor, het art. eveD als het voorgaande te doen vervallen, waartoe met 6 tegen 4 st. wordt besloten (tegen de hh. Fortuijn Droogleever, de Grave, Kemper en de voorz.). Bij de beraadslaging over art. 27 stelt de hr. Viruly eene gewijzigde redactie voor, welk voorstel, nadat nog de hh. Remy, Reutinger en Kist in het kort het woord hadden gevoerd, met algem. st. wordt goedgekeurd. Daar door het vertrek van onderscheiden leden, geen genoegzaam aantal meer tegenwoordig is, wordt de zitting gesloten. Gouda, 11 Junij. Tarwe per 2100 X. 8 Poolsehe/355. Zeeuwsche per mud 10,50 a 11, Polder 8 a 9,50. Iiogge, Polder 6,50 a f 7,25, Zeeuwsche 6,75 a ƒ7,75, Amerik. 7,75 a S,25. Haver per 50 X. 8 3,50 a ƒ3,75. Gerst per mud 4,75 a 6,50. Boekweit, N.-Brab. pr. 2100 N. IC 210 ii 220, Pransche 170 a 180. Pe Veemarkt met geringe» aanvoer, de handel echter traag. Schapen en Lammeren mede traag; magere Varkens en Biggen vlug te verkoopen. Aangevoerd 60 partijen Kaas, prijs van 19 a/ 24. Goe- Boter 0.90 a 0,98, lVeiboter 0,70 a 0,82. Dordrecht, li Junij. Tarwe 10 c. hooger, puike witte Z. 10,20, mindere 9,70 a 10, geringe en Zomertarwe S,80 a 9,40 Kogge, Overm., Z. en VI. 6,50 7,30, geveild 148/2 IC jarige Pruisische 228, 143/2 IC n. Petersb. 220. Gerst met kleinen handel, winter zakm. 4,40 a 5,30, ordinaire gestort 5,20 a ƒ5,40, puike op f 5,60. Spel^3 ii 3,70. Haver, inl. voeder 3 a 3,60, dikke 3,40 a f 4. Paardeboonen 6 a 6,50. Witteen bruine Boonen ƒ3 a 9,50. Erwten, goed kokende bl. 8, afwijkende 7,30 a 7,50. Boekweit merkelijk hooger, Peel pr. 2100 N. 8 215 a ƒ220, grove Pransche 193, Bredasche op 230, Holstein- sclie 215 aangeboden.

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 2