Btnneitlunö. Gemengde Berigten. Marktberigten. Delft, 18 Junij. Bij geringen aanvoer 30 a 40 c. hooger gevraagd doch alleen voor peulvruchten ingewilligd. Tarwe 10,20 a 11. Rogge 7,10 a 7,50. Zomergerst 5,20 a 5,60. Korte haver 4 a 4,20. Lange d°. 3,40 a 3,60. Duiveboonen 7,50 a 7,75. ^Paardeboonen 6,50 a 7. Groene erwten 7,50 a 3. Wine erwten 7 a 7,75. Het stoomfregat Forfait begeeft zich spoedig met een aantal ingenieurs van het mijnwezen naar dezelfde bestemming, na vooraf Valparaiso en de golf van Californie bezocht te k6*3 Bersten uit Konstantinopel houden in, dat de nota van Ali-Pacha betreffende de doorgraving der landengte van Suez waarschijnlijk geeue gevolgen zal hebbeu. De turksche minis ter is slechts zijns ondanks tot het afzenden dier nota over o-egaanhij heeft ten deze toegegeven aan den aandrang van Engeland, maar de vertoogen van den franschen gezant hebben hem spoedig doen besluiten, om zich niet verder door de en- gelsche regering te laten influenceren in deze aangelegenheid, welke voor Egypte van zoo groot belang is. verzekert dat de generaal Mellinet tot senator zal worden benoemd; verder dat de heer Ferdinand Barrot, lid van den senaat, prefect van het departement der Seine zal worden ter vervanging van den heer Haussmann, aan wien de portefeuille van openbare werken is toegedacht. De heer Rouher, op dit oogenblik minister van openbare werken, zou minister zonder portefeuille worden; terwijl de aftreding van den heer Baroche meer en meer geloof vindt. De regering heeft alle hoopdat onze troepen in het laatst van deze of in het begin der volgende maand in het bezit van Mexico zullen zijn en wel op grond, dat de hoofdstad niet in staat zal wezen zich met kracht te verdedigen. Zij rekent er op, dat de bevolking zich allerwege voor ons zal verklaren en dat Comonfort en Carvajal dus ge noodzaakt zullen worden om in onderwerping te komen. Naar men ze^t heeft de keizer het plan tot organisatie van eene nationale mexicaansche armee gemaakt en dit aan den generaal Forey gezonden. I IS Junij. De nota's der drie mogendheden zijn heden morgen naar Petersburg gezonden. l)e Patrie bevat een artikel van den heer Delamarre, waarin de gruwelen opgesomd worden die de Russen in Polen plegen. De schrijver verklaart dat niets van de diplomatie te hopen is; hij wil dat Frankrijk en eenige bevriende mogend heden krachtig tus-chenbeide komen, om aan Polen zijne on afhankelijkheid te hergeven. La France verzekert dat Juarez, den val van Puebla ver nemende, bevolen heeft den zetel van het bestuur naar San Luis Potosi te verplaatsen. Deze maatregel duidt aan dat hij de hoofdstad niet met kracht zal verdedigen. Weenen, lö Junij. Omtrent de spoedig in te dienen be- grooting verneemt men, dat door eene betere regeling der grond- en inkomstenbelasting dan vroeger het geval was, zoo mede door het invoeren eeuer belasting op sommige artikelen van weelde, de uitgaven door de inkomsten zullen worden gedekt. Sedert eenigen tijd verneemt men niets meer van het vroeger zoo zeker geachte licencieren der brigade van den her tog van Modena. Wel is waar, te rekenen van februarij jl. voorziet de hertog in de betaling der soldij en bijna van ai de overige uitgaven tot ond -houd dier troepen benoodigd, maar eene zwarigheid is da< niet weggeruimd, namelijk het staatkundig bezwaar in utn tegenwoordigen tijd, vooral verbonden aan het concentreren van italiaansche troepen bin nen de grenzen van onzen staat. De brigade is nog gelijk vroeger, gestationeerd te Bassano en Schio. Men verneemt, dat de regering het voornemen koestert, om terstond na de aanbieding der begrooting, den rijksraad gedurende zes weken te verdagen, ten einde de afdeelingen in dien tusschentijd in de gelegenheid te stellen de wetsvoor- dragteii te onderzoeken. Het schijnt echter dat het regerings voorstel met kracht zal worden bestreden, want er is een groot aantal voordragten gedurende de jongste zitting onafgedaan gebleven en men verwacht dat de meerderheid der leden van den rijksraad zich op grend daarvan aan de zijde der bestrij ders van het bedoelde voorstel zal scharen. Door de leden der oppositiepartij zullen naar men ver neemt, verscheidene wetsontwerpen worden ingediend, ais een betreffende de onafzetbaarheid der leden van de regterlijke magt, het regt van vereeuigiug en de vrijheid van godsdienstoe fening. IS Junij. Heden is de rijksraad met eene keizerlijke boodschap geopend. Daarin wordt een bevredigende blik ge worpen op de werkzaamheüen van den vorigen landdag en de hoop uitgedrukt dat de afgevaardigden van Zevenbergen spoedig aandeel in de beraadslagingen van den geopenden landdag zui len nemen. Toen de vorige zitting des landdags werd geslo ten, genoot het vaderland de zegeningen des vredes en de regering zal hare ernstigste pogingen in het werk stellen om den vrede ongestoord te bewaren. Als een gevolg van onze vrijzinnige instellingen mogea wij ons verheugen over eene aanmerkelijke verheffing van het ma teriele en intellectuele leven der natie; allerwege ontwaren wij de blijken van snelle ontwikkeling en vooruitgang^ D-r en het aanzien des lands steunen op hechtere grondslagen, d^i vroeger; de financiële toestand is gunstig. Het staatscre>litt en de valuta hebben eene aanmerkelijke verbetering ondergaan. Buitengewone credieten tot dekking der staatsuitgaven adieu in den loop van dit jaar niet worden vereiseht. Bij het op maken der ingediende begrooting is de meest mogelijke- spaar zaamheid in acht genomen. Ten einde tot een volledig herstel in het financiële te geraken zullen de vereischte wetsontwerpen betreffende de noodig geachte belastingen worden ingediend. Tevens zullen worden overgelegd wets voordragten betreffende eene wijziging van het wetboek van strafvordering met bijbe houd der thans bestaande openbaarheid en mondelinge behan deling der zaken, invoering van den jury, hervorming der burgerlijke regtspleging, in zake het faillissement en eene wets- voordragt. regelende het domicilie. Berlijn, 16 Junij. Onder al de oppositiebladen is er geen, naar men beweert, waarop de regering zoo fel is gebe ten als op de Yolks Zeitung, en de voornaamste oorzaak daar van is de groote kring van lezers van bedoeld blad. In het gansche land wordt dit blad gelezen, niet slechts ten slatten lande en door de handwerkslieden in de steden, maar ook door de militairen in de kazernen. De ministers hebben dan ook, naar men verneemt, het besluit genomen om bij de eerste ge legenheid de beste met de uiterste gestre- :rheid ten aanzien van de Yolks Zeitung te werk te gaan. Dezer dagen hebben er talrijke ministerraden plaats ge had. Een dezer bijeenkomsten is door den koning bijgewoond. Indien men aan geruchten geloof mag slaan, dan zou men een gewijzigd reglement cp de verkiezingen en de legerorga- nisatie bij octroyering te wachten hebben. Onderscheidene dagbladen hebben weder waarschuwingen ontvangen en de li berale bladen worden door de politie weggenomen. De berigten uit Polen deelen geene belangrijke voorval len mede. De opstandelingen blijven den guerilla-oorlog met hardnekkigheid voortzetten en geven den Russen handen vol werk. De russische regering heeft in de gouvernementen Pultawa en Tchernigow de oprigting bevolen van twee regi menten kozakken, om aldaar het binnendringen der opstande lingen te verhinderen. 17 Junij. Uit Frederikstadt meldt men dat allengs meer uitbreiding wordt gegeven aan de versterkingen opgeworpen tusschen die stad en de grenzen van Sleeswijk. Aan den Eider op Loisieinsch grondgebied wordt insgelijks ijverig aan de be gonnen vestingwerken gearbeid; zij zullen zeer spoedig met geschut van het zwaarste kaliber worden gewapend. Uit Stokholm wordt van 16 junij des avonds gemeld, dat de expeditie van kolonel Lapinski, welke zich geruimen tijd te Malmoe heeft opgehouden, eene vruchtelooze poging heeft gedaan, om gedurende een storm te ontschepen bij Po- langen, een dorp aan de kust der Oostzee in het gouverne ment Wilna. De overtogt geschiedde met een deensch vaartuig. Bij de poging om aan den wal te komen verdronken 24 franschen, waarna de overigen op den 14den naar Gothland terugkeerden. Frankfort, 16 Junij. Naar men verneemt verklaren Oos tenrijk eu Beijeren zich tegen eene bevestiging der Noord- en Oostzee-kusteu van Duitschland, op grond dat van eeue ont worpen versterking in geval van een oorlog weinig vrucht mag verwacht worden. De bond heeft ernstiger belangen te behartigen dan eene bevestiging der kusten van Noord- en Oost-zee, volgens het gevoelen der beide gezanten; de daarbij betrokken regeringen behooren daarin te voorzien, niet de bondstaten in het algemeen. Na vier jaren over dit onderwerp bij de bondsvergadering te hebben onderhandeld, zal de zaak- waarschijnlijk ter zijde worden geschoven. -18 Junij. Heden is in de zitting van den bondsdag rap port uitgebragt in de kwestie met Denemarken. Het rapport concludeert om Denemarken uit te noodigen, de bekende ordon nantie van 30 maart jl. in te trekken. De deensche gezant heeft hiertegen protest aangeteekend. De stemming over deze conclusie zal den 7n julij plaats hebben. Turijn, IS Junij. De president van den ministerraad heeft heden in de kamer zijne rede over de staatkunde der regering voortgezet. Hij gelooft dat eene militaire conventie met Frankrijk tot onderdrukking der rooverijen in Napels nuttig is en constateert dat Frankrijk al zijne pogingen in het werk heeft gesteld om deze rooverijen te 'beletten. De minister handhaafde verder het nationale regt van Italië op het bezit van Rome en bood waarborgen aau voor de on afhankelijkheid van het geestelijk gezag van den paus. De regering is bereid om onderhandelingen aan te knoopen op den grondslag van het beginsel van non-interventie. Frankrijk bevindt zich te Rome 111 weerwil van zich zelf. Het handelt in strijd met drie gewigtige beginselen1°. tegen dat van 1789, 2°. tegen liet stelsel van non-interventie, 3°. tegen dat der voltooijing van Italie's eenheid, waartoe het zoozeer bijgedragen heeft. De minister gaf ten slotte zijn vertrouwen in den keizer te kennen, die zijn tijd kent. GrOUdci, 13 Junij. Heden namiddag ten een ure is het driejarig zoontje van de wed. Zonneveld alhier met het spelen bij zijne grootmoeder de wed. Paes in de Rozendaal in de Zijl, loopende achter bare woning, gevallen en verdronken. Op de dezer dagen te Rijssel gehouden tentoonrtelling zijn 0. a. bekroond en eervol vermeld: A. Holl. Stienn: 3e prijs A. H. Sprayt te Z.-Waddinxveen. B. Holl. Koeijeii: a. (juiste Vaarzen: le prijs J. van der Breggen, te Z.-Waddinxveen. 2e prijs A. H. Spruyt, voorn. Eervolle verm. dezelfde. b. Vaarzen en Koeijen. 2e prijs J. van der Breggen voorn. Eervolle vermelding: N. Messchaert Snellen, te Moordrecht. C. Schapen, a. Rammen, niet ouder dan 18 maanden: le prijs J. van der Breggen, voorn. b. Rammen, ouder dan 18 maanden: 2e prijs J. van der Breggen, voorn. c. Drie stuks Ooijen: 2e prijs J. van der Breggen, voorn. Goudsche Zoetemelks .ie Kaas. Zilveren medaille: W. Wernink te Gouda. Men berigt van St. Martin dat er sedert geruimen tijd eene ongekende droogte heerscht; het weinige vee dat de zoo verarmde inwoners aldaar nog bezitten, sterft door gebrek aan drinkwater. Daarentegen is dit weder alleruitmuntendst voor de zoutpro- ductie aldaar; de bezitters van kleine zoutpannen zijn reeds beginnen te oogsten, het groote zoutmeer van Philipsburg aan de maatschappij tot zoutaanwinning behoorende is bijna tot cristalisatie gekomen, terwijl door haar op het fransch gedeelte met den oogst begonnen is. Wat de indemniteit voor de geëmancipeerde slaven betreft zoo blijven de eigenaren daarvan bepaald de aanneming weigeren. De jeneverstokerijen te Schiedam kunnen jaarlijks on geveer 91/2 millioen lied. ponden gist produceren, eene waarde vertegenwoordigende van bijna drie millioen gulden, terwijl de verwerking van dat artikel, alvorens het tot verzending ge schikt is, nog eene uitgave eischt van p. m. 175,000 en de transportkosten, alleen van de kwantiteit die naar Engeland wordt verzonden, ruim ton gouds bedragen. 's Gravenhage, IS Junij. In de zitting der tweede kamer van heden is het wetsontwerp betreffende het met Zwit serland gesloten handelstractaat met 33 tegen 17 stemmen verworpen, wegens de niet verworven gelijkstelling der israe- lieten in sommige kantons, althans wegens het niet blijken van voorafgaand protest daartegen. Yoorts zijn eenige kleine wetsontwerpen aangenomen; eenige andere zullen in de zitting van morgen behandeld worden. 19 Junij. In de zitting der tweede kamer van heden zijn al de aan de orde gestelde werkzaamheden afgedaan. Na aanneming zonder beraadslaging van het wets-or.twerp houdende nadere bepalingen omtrent den accijns op de suiker, zijn mede zonder discussie goedgekeurd de conclusien van rapporten over verschillende stukken. Alleen werd er discussie gevoerd over de conclusie van het verslag der nieuw benoemde commissie op de inlichtingen, op het adres van mr. P. J. Schillemans te Amsterdam, betrekkelijk de uitleiding van den zich noemenden graaf d'Hombres. Dezelfde bezwaren als vroeger werden geop perd nopens de onwettigheden en onregelmatigheden in deze zaak gepleegd. De kamer heeft echter met 44 tegen 5 stem men de conclusie der commissie goedgekeurd, die strekte om de ontvangen mededeclingen voor kennisgeving aan te nemen. A. s. maandag zullen de beraadslagingen aanvangen over het wetsontwerp nopens de concessie voor den indischen spoorweg. Ook de eerste kamer heeft heden eene zitting gehouden, waarin de wetsontwerpen, laatstelijk door de tweede kamer aangenomen, zijn ontvangen. Yoorts is mededeeling gedaan van de benoemde voorzitters en ondervoorzitters der afdeelingen pn van de gekozen rapporteurs over verschillende wets-ontwerpen. Die voor de begrooting van koloniën voor 1863 zijn de hee- renvan der Heim, van Eisinga, Cost Jordens en van der Lek de Clercq. Tegen aanstaanden maandag zijn eenige wets-ont werpen van minder aanbelang aan de orde gesteld. Ammerstol, 19 Junij Yan maandag 15 tot en met heden zijn hier gevangen131 zalmen, prijs per /2 ned. 80 a 85 ets. gemiddeld, 2 steuren waarvan een 0,90, de andere 11,50 gold. Bij Genemuiden is een zalm van 22 pond gevangen. Van de CO aspiranten voor het examen ter toelating op de onderwijzers-kweekschooi te 's Hertogenbosch kunnen er slechts 10 geplaatst worden. -Groningen vraagt eene rijks-hooger-burgerschool met vijfjarigen cursus en wil daar toe eene aanzienlijke bijdrage leveren. In Hanover wordt men uit af keer van Pruisen liberaal. Te Haarlem wordt de prijs van het gas van 4 pr. duizend voet verminderd op 3,50, nagenoeg gelijk staande raet 11 c. de kub. el. Te Zwolle krioelt het van bedelaars, die men met kracht te keer gaat. De predikanten worden door het am&terdam- sche dames-comité uitgenoodigd om op 1 julij dank- en bidstond te houden voor de afschaffing der slavernij in Suriname. Het gymnasium Willem 111 tc Batavia telt vier latinisten; rector en conrector hebben achtervol gens bedankt, de preceptor kan het wel af. Denemarken zal in geval van bondsexecutie de duitsche havens blokkeren. Men beweert dat het huis liothschild met Oosteurijk eene leening van 250 millioen heeft aan gegaan. Het huis van Calvyn te Geneve is in bezit gekomen der kathol, zusters van liefdadigheid. Te Keulen heelt een hevig onweder gewoed, waardoor twee meuschen gedood zijn. Ook te Dresden is de blik sem op zes plaatsen ingeslagen. Tien frausche oorlof, sch pen liggen gereed om op het eerste bevel zee te kiezen naar Mexico. De keizer ontvangt tal van hartelijke en welgemeende gelukweuschingen over de in name van Puebla; koningin Victoria blijft lang achter. In den amsterdara- scheu gemeenteraad is eene verordening op de berging en bewaring van het petroleum besproken en geamendeerd, artikelsgew ijze hij meerderheid vau stemmen goedgekeurd en daarna in haar geheel verworpen. - Twee dank- adresseu zijn den koning en den minister van koloniën aangeboden door oud-ingezetenen van Java wegens de concessie van den samarangschen spoorweg. De goudsche afgevaardigde Hoifmann heeft te Voorburg deu 18 junij een groot feest aan de gardes d'honneur gegeven, waaraan o. a. de bh. v. Hall eu v. d. Heim deel namen. Te Bo.deaux hebben de karrelieden zich oproerig verzet tegen de circulatie der goederentreinen Sedert bijna anderhalf jaar is door belgische banken eu kapitalisten 16 millioen hypotheek gegeven op grondeigendom in Hongarije. Bij het lossen van een schip uit Australië te Londen vond men tusschen de lading staan het uitgedroogde lijk van een man, die vermoedelijk heime lijk aan boord kwam om gratis mede te vartn. De inrigting van het huis Zwanenburg onder Houtrijk en Polaneu tot eene beetwortel-suikerfa briek is dezer dagen aanbesteed. Het vervoer van aardappelen uit het AVestland naar Eugeland is voorbeeldeloos. Meermalen worden op een dag 13,000 halve mudden verzonden. Gouda, 18 Junij. Tarwe per 2400 N. U Poolsche 355, Zeeuwsche per mud 10,50 a 11, Polder 9 a 9,50. Kogge, Polder 7 a 7,25, Zeeuwsche 7 a 7,75, Amerik. 7,75 ƒ8. Haver per 50 N. 48 3,50 a 3,75. Gerst per mud 4,75 a 6,50. Boekweit, N.-Brab. 2100 N. 46 210 a 220, Pransehe 175 a 180. Yoererwten 8 De Veemarkt uet geringen aanvoer en tragen handel, eenig vee onverkocht gebleven, Schapen en Lammeren lusteloos, magere Varkens en Biggen met goeden aanvoer, prij/en lager. Aangevoerd 65 partijen Kaas f 19 a 24. Goeboter ƒ0,86 a 0,96, Weiboter 0,70 a 0,80. Dordrecht. 18 Junij. Tarwe meer gevraagd, 40 c. hoo- ger, puike n. witte Z. 10,60, mindere 10,20 a 10,40, geringe en Zomertarwe 3,20 a 9,SO. Kogge insgelijks 20 e. hooger. Overm., Z. en VI. 7 a 7,50, 148/2 46 jarige Pruiss. 230, 143/2 46 Petersb. 220. Gerst, winter zakm. 4,80 a 5,30, gestort 5,60, Zomergerst 20 c. hooger, zakmaat ƒ4,80 a 5,60, gestort 5,80. Spelt flaauwer 3 a 3,60. Haver, inl. voeder 3 a 3,60, dikke 3,40 a ƒ4. Paardeboonen onveranderd 6 a ƒ6,50. Duiveboonen niet ter veil. Witte en bruine Boonen 7,50 a ƒ9. Erwten goed kokende bl. vonden tot 8 geen vraag, Mesting 7,30, witte Koningsb. 7,50. Boekweit slap en lager, N.-Brab. 70 N. 46 212, Peel 2100 N. 46 210 eu Fransche 180 gelaten. Aan Stads Waag gewogen, van 12 tot 18 junij, 61/4, 1269/8 en 64/16 boter, te zamen 28460 n. 46. Boter 41 a 51 het vierde; 1,02" a 1,27" pr. n. 46. Ter markt 440 mud aardapp. 4 a 4,50. Deventer, 19 Junij. Tarwe 8,50 a 10. Rogge 7 a 7,50. Boekweit 5,75 a 6,50. Gerst 4,50 a 5,25. Haver 3,20 a 4. Boter pr. 20 n. 46, le s. 15,50 a 17,50, infer, 14,50. 2= s. 10 a 11. Zwolle, 19 Junij. Middelprijzen. Tarwe n. 9,31, ruwar. 11. Rogge 7,50. Boekweit 6,35. Aardapp. 5,50. onde d° 2. Boter pr. n. 41. 0,80, 20 n. 46. 18. Groningen, 19 Junij. Tarwe, Gerst, Boekweit en Voer- haver onveranderd. Rogge 5 c. hooger. Dikke haver 10 c. lager. Londen, 16 Junij. Boter, Friesohe 86/Zwolle 78/

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 2