öhmcnUnï). Gemengde Berigtcih Ingezonden. Nog iets over de Doodstraf'. Kantcngeregt te Gouda. Marktberigten. Weenen 21 Junij. Gisteren Beeft de commissie, belast met het stellen van het adres van antwoord op de keizer lijke boodschap, waarmede de landdag Jezer dagen is geopend, hare eerste zitting gehoudenbij welke gelegenheid de min. v. buiten!, zaken is geiuterpelleerd betreffende den gang der onderhandelingen over de poolsche aangelegenheden. De min. gaf daarop te kennen, dat het kabinet zien had aange sloten bij de regeringen van Frankrijk en Engeland, maar dat het niet zou gaan buiten de grenzen, welke het zich in de aan Rusland gezonden nota heeft gesteld. De min. voegde daarbij de toezegging om de gewisselde diplomatieke stukken over te leggen. 04 Junij. De ontwerpen voor de adressen van ant woord der beide kamers van den rijksraad zijn nu openbaar gemaakt. In beide adressen wordt de adhmsie aan de politiek der revering ten opzigte van Polen uitgedrukt, de noodzake lijkheid eener hervorming vau den duitscheu bond erkend en aan de regering hulde gebragt wegeus hare geslaagde werk zaamheden. De eerste kamer heeft het ontwerp, zoo als het door de commissie was geredigeerd, aangeaonen. Berlijll, 23 Junij. liet eergisteren avond in beslag ge nomen Gemeenteblad bevat het gansche adres, door den raad aan den koning gezonden, ten einde de intrekking te erlangen van de drukpers-ordonnantien. op last van den raad in dat blad geplaatst, opdat de bevolking kennis zou verkrijgen van een stuk, waarvan de openbaarmaking in elk ander blad tot groote mocije.ijkhedeu aanleiding zou geven. Hetgeen men eihter niet had ondersteld dat gebeuren zoude, heeft plaats gehad; op last der regering zijn al de exemplaren van dit officiële blad gisteren in beslag genomen. Muneher,, 23 Junij. Heden namiddag werd alhier de landdag door den koning geopend. In de troonrede komt o. a. de volgende zinsnede voor: De nieuwe verkiezingen voor de tweede kamer zijn mij een waarborg, dat ik door het orgaan van den landdag de ouvervalsebte uitdrukking der openbare meeniiig zal vernemen over de vragen die thans Duitschland in beweging brengen. Het zal mij tot bijzonder genoegen strek ken, op deze wijze de overtuiging versterkt te zien dat mijne staatkunde met de wenschen en sympathieën van mijn volk strookt. De koning geeft voorts te kennen dat hij de vrees voor eene ontbinding van het tolverbond niet deelt en betreurt het, dat de toestand van Europa eene vermindering van het ,eger onraadzaam maakt. Nieuwe belastingen zullen echter niet noodig zijn. Ook worden verbeteringen in sommige takken van openbaar bestuur afgekondigd. De troonrede eindigt met de woorden: Hoe moeijelijk onze taak ook zij, eerlijke ijver rn bereidwilligheid om alles voor het vaderland op te offeren, zullen den weg tot eene gewenschte oplossing vinden, ten be wijze, dat geen zwarigheid onoverkomelijk is, daar, waar de kroon en de vertegenwoordiging des volks elkander van weers zijden vertrouwen. Gouda, -7 Junij. I11 (le openbare zamenkomst, welke alhier iep gelegenheid der algem. vergadering van het afsehaffiugsge- nootschap in de Remonstrantsche kerk op diugsdag, 7 julij o. s. des naraicd. teu 6 ure zal gehouden worden, zullen als sprekers optreden, de 1IH.: A. de Vletter, Jlsr. J. J. de Jonge, K. T. Baron van Lyn- den, Dr. T. C. R. Huijdecoper, D8. J. Herman de Ridder. Z. M. heeft benoemd tot insp van het middelb. onder wijs dr. 1). J. Steyn Parvé, comm. bij liet dep. van binnenl. zaken: dr. J. Bosscha, hoogl. aan de kon. mil. acad. te Breda en dr. W. C. II. Staring te Haarlem, (bijzonder voor het toezigt op het landbou w-onderwijs.) Z. M. heeft den heer T. J. Stieltjes ontheven van de zending mar Kederl. Indie, hem opgedragen bij kon. besluit van li junij i860, en tevens ontslagen uil de betrekking van adviseur voor technische zaken bij het dep. van koloniën. In het overligt der Java-Bode leest uien: Wij vingen ons vorig overzigt aan met de opmerking, dat men in Indie verheugd was wegens de bekrachtiging der spoor weg-concessie door Z. M. onzen koning, doch de kolonie heeft door latere berigten uit het moederlaud nog meer reden om dubbel tevreden te zijn en het bestuur van den nieuwen minis ter van koloniën als zeer heilzaam voor Indie's opkomst en ontwikkeling te mogen achten; want niet alleen geldt het hier de spoorwegkwestie, wier spoedige en gunstige eindbeslis sing- hij door krachtig en tijdig handelen getoond heeft te willen doen. plaats grijpen maar ook het zoo teeder punt vau dienst- $Hgtigheid in Nederland van indische jonge lieden, is ten gun- rU van de hier levende europeanen geschikt. Voegen wij hier nog bij de aanbieding van een wets-ont werp ten vrijen invoer van ruwe materialen voor de nijverheid, waardoor deze eene belangrijke schrede voorwaarts zal kunnen doen, dan kan het wel niet anders, of de algemeene sympa thie van geheel Indie moet het deel zijn des heeren Fransen van de Putte. Alle publieke organen stemmen hierin overeen zoo die ter hoofd plaatse als de bladen die in Oost-Java eu eld rs worden uitgegeven. Tot nog toe hadden wij over het optreden des nieuwen mi nisters nog niets gezegd, het aan den tijd overlatende wat het deel van Indie ten deze zou zijn. En ziet! ons geduld is beloond ge worden, en we zijn daarenboven vrij om zeiven een oordeel uit te brengen, want wat we boven aanhaalden is de uiting van het immer aangroeijend indisch publiek, en wij waren de echo slechts welke dien toon terug gaf. Wij ontleenen aan de Goessche Courant: De oppositie heeft, bij monde van den heer Groen, een voor stel gedaan om de behandeling van het wets-ontwerp betreffende de spoorwegen op Java wederom uit te stellen. Wij achten die poging onverantwoordelijk, tegen over de meermalen dui delijk uitgedrukte waarheid, dat Indie behoefte aan spoorwegen heeft, dat men ;n Indie reikhalzend naar de aanneming vah- deze wet uitziet. De oppositie is ook inconsequent omdat zij altijd geroepen heeft dat er niets tot stand kwam en nu wil zij zelve een slagboom op den weg stellen. Maar boven al blijkt uit deze poging hare magteloosheid. Zij voorziet de aan neming van het wets-ontwerp en om het echec te verwijderen, dat zij zal moeten iiji'en doet zij eene laatste poging en zoekt uitstel. Eene groote meerderheid (46 tegen 17 stemmen) heeft het afgewezen. Maar ook al ware het aangenomen. Wij zouden aan den goeden eind-uitslag niet gewanhoopt hebben. Want hoe langer tijd er gegeven wordt om het gezond verstand te laten werken, des te zekerder wordt deszelfs overwinning. De heer Groeu heeft gezegd, dat de kamer nu vooral licht noodig heeft, nu zij staat tegenover eene indische spe cialiteit. Daarbij rijzen de volgende vragen bij o op: Zou de kamer het dan met minder licht hebben kunnen doen en de zaken toch goed behandeld hebben, indien deze specialiteit niet ware opgetreden? Mogt men niet verwachten, dat zij, die zóó lioogen toon voeren in koloniale zaken, daarin licht hadden vóór dat zij dien hoogen toon aansloegen? Is niet ai dat licht gegeven, dat men hier geven kan aan hen die Java slechts uit de mededeclingen en voorstellingen van anderen kunnen leeren kennen? En eindelijk, moet meu hier niet on willekeurig denken aan den blinde, die ook altijd naar licht wenscht, maar helaas liet orgaan mist om het te aanschouwen. De heer Wintgens heeft in zijnen ijver tegen het koloni aal stelsel, door den tegenwoordigen mim-ter voorgestaan, uit geroepen „is dat dan de schotel linzen waarvoor Nederland zijn eerstgeboorteregt zal verkoopen? liet geacht lid heeft daarmede stof geleverd om zijn portret in een andereu vorm te geven dan onlangs geschiedde, la den Spectator meei eu wij hem te erkennen met den grooten op de schouders af a- lenden paruik. Misschien wordt hij nu wel afgebeeld, den scho tel dragende of beter nog de nederlandsche maagd condolerende op het oogenblik waarin zij zich aan die linzen te goed doet. 't Is al weder een bewijs, dat het gevaarlijk is, om al te beeld rijk te wezen en nog gevaarlijker om beelden te gebruiken, die de zaak niet ophelderen eu aan valsch vernuft doeu denken. 's Gravenhage, 24 Junij. In de bijeenkomst van de tweede kamer hcctt L. E. de minister vau koloniën de gewij zigde voordragt, betreffende de verleende concessie voor den aanleg van den spoorweg op Java, iu eeue breedvoerige rede verdedigd en op de deswegens geopperde bedenkingen ge antwoord. Na herhaalde woordenwisselingen, heeft de heer Mijer te kennen gegeven, dat h:j afgescheiden van verschil 111 denkwij ze met de tegenwoordige bewindslieden, ten aanzien van het regeringsbeleid op den kolonialen grond, zich voor de onder- werpelijke wet zou verklaren. 25 Junij. De eerste kamer der statcn-generaal heeft in hare zitting van heden aangenomen alle aan de orde gestelde ontwerpen, waaronder dat tot verhooging van het hoofdstuk marine, voor de pantsering van sciiepen. Tegen zaturdag is aan de orde gesteld het wets-ontwerp tot vrijen invoer in Xeder- laiiüsch Indie van grondstoffen voor de nijverheid. De tweede kamer der stateii-generaai heeft in hare zitting \an heden de concessie wegens den spoorweg Samar.mg-vorsten landen aangenomen met 54 tegen 13 stemmen. Vervolgens is de discussie o\er het tractaat betreffende de wateraftappingen iri de Maas aangevangen. De heeren vau Wintershoven en Ge vers Devnoot hebben zich tegen het tractaat verklaard. 2< Junij. De beraadslaging over het tractaat met BeJgie wegeus de aftapping van het water uit de Maas, is in de bijeenkomst van de tweede kamer van lieden voortgezet, doch nog niet afgeloopen. De overeenkomst is bestreden eu door onderscheidene leden, ook vooral door den minister breed voerig verledigd. Morgen verwacht men de stemming. Rotterdam, 25 Junij. In den gemeenteraad werd he den behandeld een aanzoek van den min. van binnenl. zaken om berigt, wat onze gemeente bij voorkeur wenschteof den loop van het spoor door den zwijndrechtschen of door den alblasserdamschen waard. Het voorstel van B. en W. was voor den zwijndrechtschen waard en is men na langdurige discussie eindelijk tot stemming overgegaan, waarbij 14 zich voor den eersten en even zoo vele leden voor den tweeden waard als loop van het spoor verklaarden. Maandag a. s. zal wederom eene zitting plaats vinden om het geven van advies tot stand te brengen. ZwoIIg, 24 Junij. Eenige invloedrijke personen alhier hebben het voornemen opgevat, om, wanneer zij bij hunne stadgenooten genoegzame ondersteuning mogten vinden, op het voorbeeld van het buitenland, eene kook-inrigting tot stand te brengen, alwaar de handwerksman en de mindere volksklasse tegen betaling van slechts weinige centen gezonde en voedzame spijs kan verkrijgen. Maastricht, 25 Junij. De hooioogst is onder de gun stigste omstandigheden, in deze omstreken, zoo goed als afge- iooyenover de opbrengst is men tevreden. De rogge staat gunstig, als zijnde lang van stroo en zwaar van halm, de tarwe A 3t zich eveneens veel belovend voor; de gerst, leed op vele plaatsen door den wind en regen en sloeg neder, het geen voor de inzameling nadeelig moet zijn. De aanvankelijke toestand der aardappel-akkers, laat niets te wenschen over; de vroege soorten verminderen dan ook in prijs en worden met den dag aangenamer var. smaak. Van verschillende kanten vernamen wij, dat dit jaar de oogst der appelen en peren zeer overvloedig zal zijnzoodat het geheel, voor de voeding, vooral de mindere klasse, de gunstigste uitzigten opent. ln Italië gpyen de ministers Minghetti en de oud-minister Ratazzi, het voorbeeld van duelleren. -- Te Berlijn zijn 37 waarschuwingen aan de dagbladen uitgedeeld. Door de spoeling, die de branderijen opleveren, worden jaarlijks 1C000 stuks groot slagtvee gemest, ter wuarde van f 2.400,000. Men vernacht Garibaldi weldra in Eugeland. Men ver zekert, dat het uitgestrekte riddergoed den kaunenberg onder Yaassen grenzende aan het park van het Loo den prins vau Oranje ten geschenke is aangeboden onder voorwaarde eener uitkeering aan de armen. Lan- giewicz is den Oostenrsijkers, naar r; .en zegt, ontvlugt. Te Amsterdam zal eene Nederlandscb-indische handelsbank opgerigt worden. Te Arne- rauiden bij Middelburg zijn drie huizen afgebraud Te Amersfoort heeft men reeds besloten tot de oprigting van een burgerlijk armbestuur. De inscbrij ingen voor de nederlandsche centraal-spoorweg-maat>chappij bedragen het vierdubbele van het gevraagde kapitaal. Te hommel wenscht men geene vrije \erkiezingen in de kerk. Te Rotterdam zijn in twee dhgen 10,000 mandjes kersen naar Londen en Huil verzouden. De keizer van Oostenrijk heeft aan de Lntherschen te Praag eene kerk geschonken. De koning van Pmisen wordt beter, (ook wijzer?) te Karlsbad. Adeline Patti is aan de italiaansche opera geengageerd tegen 1800 de voorstelling. Het stoomschip Catalonian van Oporto naar J.herpool is hij kaap Fmisterre plotseling gezonken met 28 man en 200 ossen, twee matrozen zijn gered. In de Goudsche Courant van Woensdag 24 Junij komt we der een artikel voor over het wenschelijke van het afschaffen van de doodstraf. Ofschoon deze questie reeds zoo dikwijls besproken is, dat zij wel reeds als afgedaan kan beschouwd worden, zoo geloof ik dat, daar nu reeds meermalen dat punt in de Goudsche Courant gereleveerd is, ik niet zal beschuldigd worden van reeds afgedane zak en weder op te rakelen, zoo ik op dat punt terugkom. In de Courant van Woensdag 11. wordt openlijk hulde ge bragt aan het departement Alkmaar, dat het ook het zijne gedaan heeft om de doodstraf hier te lande uit onze strafwet te doen verdwijnen. Met die hulde kunnen wij niet instemmen omdat wij niet gelooven dat het afschaffen van de doodstraf zoo wensehelijk is als dat wel schijnt, en wel op de volgende gronden Een eerste argument van hen die de «afschaffing der dood straf wenschen, dat deze straf niet meer in onze eeuw te buis behoort. Maar, waarom niet? Omdat wij menschen van de XIXe eeuw te beschaafd zijn dan dat wij een straf, af komstig uit de middeleeuwen nog zouden mogen toepassen, hoor ik reeds antwoorden. Maar als dat waar is, dat wij zoo beschaafd zijn, dat wij die straf niet meer noodig hebben, dan zal het ook waar moeten zijn, dat in onze besch.aafde maat schappij geene middeleeuwsehe misdrijven meer gepleegd wor den, eu of dat waar is,, behoef ik waarlijk aan de inwoners van Gouda niet ie vragen, getuige Pijnakker, treuriger nage dachtenis Een tweede argument voor de afschaffing der doodstraf, is dat het doel van de straffen zijn moet verbetering van de misda '.igers. Hoeveel eerbied ik heb voor den schepper dezer theorie, voor den grooten Livingston, geloof ik toch dat die geleerde het hoofddoel van de straffen heeft voorbijgezien en te veel gelet heeft op het nevendoel daarvan. Zoo toch het regt van te straffen een noodzakelijk uitvloeisel is van het doel van den staat, hetwelk daarin bestaat om aan de burgers regts- zekerheid te verschaffen, dan kan het niet anders of eene noodzakelijke vraag isdoor welke middelen kan dat doel best bereikt worden? en het antwoord daarop heeft reeds Feuerbach gegeven, namelijk door de burgers af te schrikken om die regtszekerheid van zijne medeburgers te verkorten. Het nevendoel vj.n de straf kan dan zijn verbetering van den misdadiger. Eu dat de doodstraf wel de straf is, die het meest van het misdrijf zal afschrikken, geloof ik als zeker te kunnen aannemen. Eindelijk het gewone argument tegen de doodstraf, dat wij het leven aan den mensch niet gegeven hebben en wij dus ook geen regt hebben van hem dat te ontnemen, maar dat argument zou men zelfs de geringste vrijheids of vermogens- straf niet meer mogen toepassen, want evenmin als wij aan onze medeburgers het leven gegeven hebben evenmin hebben wij hun de vrijheid of zijn vermogen gegeven en mogen dus nog het een nog het ander verkorten. Neen, zoo weinig mogelijke toepassing van de doodstraf, slechts in zeer exceptionele gevallen, daarheen moet het doel van den strafwetgever gerigt zijn, maar dat het wensehelijk zou zijn de doodstraf geheel uit onze strafwet te verbannen, geloof ik zeer te mogen betwijfelen. M. Door het kantongeregt alhier zijn op den 17 junij jl. ver oordeeld Een wegens het invoeren van vleesch binnen de gemeente Gouda, zonder hetzelve door een der keurmeesters te doen kcuïöü, in eene geldboete van 3, bij wanbetaling een dag gevangenisstraf. Een wegens het rijden met een aangespannen hondenkar over den Ysseldijk binnen de gemeente Stein, in eene geld boete enz. als voren. Een ter zake van het zich in kennelijken ^taat van dron kenschap bevinden op de openbare straat te Moordrecht, in eene geldboete enz. als voren. Een wegens zich plaatsen op een aangespannen hondenkar, waarvan hij geleider was, binnen de gemeente Moordrecht, in eene geldboete enz. als voren. Een ter zake van zich als voerman niet bij zijn rij- of voertuig bevinden op den publieken weg in staat om hetzelve te voeren of te geleiden, in eene geldboete van f '3. Twee wegens het liggen in het grasgewas eener openbare wandelplaats te Gouda, ieder hunner in eene geldl oete van 1, bij wanbetaling een dag gevangenisstraf. Een wegens het niet onverwijld verlaten eener tapperij op het tot sluiting bestemde uur en het zich in kennelijken staat v«m dronkenschap vertoonen op de openbare straat te Moor drecht, in eene geldboete van 3, bij wanbetaling een dag gevangenisstraf. En al de veroordeelden solid.iir in de kosten. Gouda, 25 Junij. Tarwe per 2400 N. Poolsche 355, Zeeuwsche pr. mud 10,50 a II, Polder 9 a 9,50. Rogge, Tolder ƒ7 a 7,75, Amerik. ƒ7,75 a 8. Haver per 50 N. 3,50 a 3,75. Gerst per mud 4,75 a 6,50. Boekweit, N.-Brab. per 2100 N. "ffi 210 a 220, Fransche 175 a 180. Yoererwten S. De Veemarkt met geringen aanvoer, de handel iets leven diger. Schapen en Lammeren traag, magere Varkens en Big gen ff aan w. Aangevoerd 60 partijen Kaas 19 a 24. Goeboter 1 a 1,10, Weiboter 0,86 a 0.96. Dordrecht, 25 Junij. Tarwe met beperkten handel tot vorige prijzen. Puiken. Witte Z. en Overm. f 10,50 a 10,60, mindere 10,20 a 10,40 en geringe 9,20 a 10. Zo- mertarwe 9,20 a 9,80. Rogge met weinig koopers bedong langzaam vorige prijzen. Oveim. Z. en VI. f 7 a 7,50. 148/2 jarige Pruis, 228 en 143/2 <8 Petersb. 220 bei den geveild. Gerst flaauw als voren. Minterzakm. ƒ4,80 a 5,30; gestort 5,60. Zomerzakm. 4,80 a 5,60, gestort 5,80. Spelt 3 a 3,60. Haver, inl. voeder 3 a 3,60, en d°. dikke 3,40 a 4. Paardeboonen f 6 a 6.50. Witte en Bruine boonen f 7,50 a ƒ9. Erwten, goed kokende bl. ƒ8; mesting ƒ7,30 a 7,40 eu witte Koningsb ƒ7,50..

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 2