Buitenland. Binnenland. Gemengde Berigten. Ingezonden. Londen, 27 Junij. In het huis der gemeenten heeft lord John Russell gisteren verklaard, dat bij de regering geene nieuwe uitnoodiging van Frankrijk was ontvangen wat betreft eene tusschenkomst in Amerika of de erkenning der zuidelijke staten. De britsche regering bleef volharden bij haar stelsel van non-interventie. Parijs, 25 Junij. In afwachting van het oogenbiik, waar op men Rusland's antwoord op de nota's der drie mogendhe den zal kennen, wordt hier zeer veel van dat antwoord ge sproken. De beweriugen daaromtrent loopen zeer uiteen, hetgeen daaraan moet worden toegeschreven, dat daarvan tot heden niets zelfs bij ons gouvernement bekend is^ Men meldt uit Petersburg dat de wreede maatregelen, waarmede men den poolschen opstand nu tracht te onderdruk ten, overal een zeer slechten indruk maken. De russische re dering spreekt daarom heden alles tegen, wat omtrent generaal Murawieff is gezegd. Rusland moet echter al zeer naïf wezen, wanneer het meent, dat Europa deze logenstraffingen, die zoo weinig kosten en een *an de gewone hulpmiddelen van de russische regering zijn, voor goede munt zal aannemen. Alle particuliere berigten bevestigen dan ook tot nog toe die wreed heden, en de openbare meening in verontwaardiging ontstoken, kan ze niet vergeten. De Pays bevat een nieuw artikel, geteekend door den secretaris der redactie, waarin wederom wordt betoogd, dat de poolsche kwestie eene europesche is, dat Frankrijk in deze bouwt op de verstandhouding met andere mogendheden, en derhalve persoonlijk niets zal ondernemen. Het Memorial diplomatique zegt te kunnen verkondigen, da* de aanneming van de voorloopige grondslagen der nota's van de drie mogendheden, door Rusland, zeker schijnt, hoewel het kabinet van Petersburg zich het regt voorbehoudt, om in eene gemotiveerde nota, eeuige wijzigingen te verlangen in het collective voorstel dier mogendheden. Rusland zoude wenschen, dat Pt tersburg als zetei der te houden conferentien werd ge kozen. Hetzelfde blad voegt er bij, dat de drie mogendheden zijn overeengekomen, om Brussel voor die conferentien aan te bevelen. Men houdt het er voor, dat Rusland hiermede ge noegen zal nemen. 29 Junij. Volgens de Patrie zal het besluit van 22 junij (bet^etfeude de ministeriele wijziging) met 1 september 1863 een nieuw tijdvak openen voor de vrijheid van handel en van de parijsche broodbakkerijen. Met dat tijdstip zal het aantal bakkers onbeperkt en alle beperkingen afgeschaft zijn, terwijl eene voldoende controle zal ingevoerd worden ter verzekering dat het brood, hetwelk verkocht wordt, gezond is en dat eer lijkheid bij den verkoop daarvan zal voorzitten. Het poolsche commité te Parijs heeft een manifest open baar gemaakt, waarin gezegd wordt, dat Polen zijn godsdienstig geloof en zijne haardsteden verdedigt; dat het zijne vrijheid en onafhankelijkheid terug eischt en niet ophouden zal te strij den voor het zijne grenzen van 1772 op zijn verdrakker zal heroverd hebben. Het manifest herinnert tevens aan de verkla ring van het nationaal bestuur, dat Polen iedere transactie verwerpt als een zelfmoord, als een verraad en dat de geheele bevolking van de Weichsel tot aan den Dnieper de gelofte heeft gedaan van liever te zullen sterven, dau een verdrag aan te gaan met de vreemde overheerschers. Weenen, 25 Junij. In het huis der heeren is het adres aan den keizer, in antwoord op de troonrede, aangenomen, 700 als het door de commissie van het huis was ontworpen. Slechts drie leden verklaarden er zich tegen. l)e regering heeft thans uitgevaardigd het sedert gerui- men tijd in de pen gebleven keizerlijk besluit, waarbij inge steld wordt ecu dusgenaamde raad van onderwijs. Ditligchaam, tot welks voorzuier benoemd is de ridder von Hasner, tevens voorzitter van de tweede kamer, is besterad om lp '-ereischte eenheid te brengen in het stauts-ouderwijs binnen de gion-ui der oostenrijksche m narchie, over hare geheele uitgestrektheid en met inbegrip van alle kroonlanden. Tot hiertoe bestaat de bedoelde raad, met uitzondering van den persoon des voor zitters, nog slechts alleen op liet papier, en de Ost-Deutsche Post merkt op, dat het in leze zaak minder aankomt op de ietter der bepalingen, vervat in het keizerlijk besluit, dan wel op de personen tan wie de taak zal opgedragen worden. In onze financiële kringen vertoont meu elkander brieven, die* gezegd worden van goederhand te komen en volgens welke lord Palmerston besloten zou hebben, in tegenspraak «et de door lord Russell en door hem zei ven gedane verkla- ijjigea^tot eene beslissende handeling ten opzigte van Polen Van Londen zou het voorstel zijn uitgegaan, dat j£i> béiie we*tersciie mogendheden commissarissen inogten be noemen, die zich naar het tooncel des oorlogs zullen begeven en zich ook roet de poolsche nationale regering in regtsireekscli verband stellen. Berlijn, 27 Junij. De Kreuzzeitung beweert, dat de krachtige tusschenkomst van het koninklijk gezag, in de te genwoordige staatkundige verwikkelingen, de zegenrijkste ge volgen heeft g< -d; het blad begroet met vreugde deze ken- teekenen van een ommekeer der gemoederen, welke door de kunstgrepen der liberalen op het dwaalspoor waren gebragt! Niettegenstaande deze heugelijke verschijnselen, verklaren toch alle feudale dagbladen zich tegen de ontbinding van de ka mer der afgevaardigden. Frankfort, 26 Junij. In de zitting, gisteren door de bondsvergadering gehouden, werden door onderscheidene staten de namen opgegeven der generaals, welke met de aanstaande inspectie van de contingenten van het bondsleger zullen wor den belast. Overigens kwamen geene onderwerpen van eenig belang in behandeling, De zoogenaamde Groot-Duitsehe her"ormingsvereeniging, welke thans reeds meer dan 2400 leden, meestal uit de voor naamste standen, telt, heeft den 23stea eene algemeene verga dering gehouden, waarin met opzigt tot de Slees wij k-Holsteinsche kwestie, de verklaring is afgelegd, dat Duitschland door alle aan hetzelve ten dienste staande middelen, de regten en de zelfstandigheid van Sleeswijk behoort te handhaven. Gouda, 30 Junij. Van goeder hand veineemt men, dat op heden door de directie der gasfabriek alhio.rten adres is ingediend aan den raad der gemeente, houdende eene aanbie ding tot prijsvermindering van het gas, en wel tot op 17 ets. per kub. el, bij eene verlenging der concessie omtrent de sted. verlichting, met 10 jaren, of tot op 15 ets. per Lub. el, bij eene verlenging met 15 jaren. Door den min. van binnenl. zaken zijn bij de dienst van den rijks-telegraaf o. a. benoemd tot telegraph0*''" °e klasse, de telegraphist en 3e kl. A. Schuilenburg en G. Weiter. In de zitting der eerste kamer van gister heeft de heer Yiruly in substantie het volgende gesproken. ZEd. begon met de me- dedeeling der redenen wa.irom hij tegen de begrooting van den minister Uhlenbeck gestemd heeft. Ware hij vroeger lid geweest, hij had voor de begrooting van den minister Loudon gestemd. Hij ziet ook geen groot verschil tusschen dien en den tegenwoordigen minister. Wel wil deze vaststel ling der koloniale begrooting bij de wet, maar ook spr. is daarvoor. Hij wijst er op, dat een der eerste daden van dezen minister was intrekking der cultuurwet, terwijl hij in de tweede kamer zijne denkbeelden heeft geopenbaard omtrent het cultuur stelsel en de particuliere industrie, waarbij het contracteren met de hoofden zal verboden worden, om de bevolking te vrijwa ren tegen knevelarij en misleiding, en waardoor ook zal te gengegaan wonlen de vermomde vrij-arbeid. Deze min. wil ook uitbreiding van de cultures, wat de suiker betreft. Men behoeft dus geen vrees te hebben, dat het batig slot zal verminderen, dat wij ook noodig hebben, maar dat men niet doe* alle middelen moet willen behouden. Z. i., en de min. meent dit ook, kan dit behoud gepaard gaan met ontwikkeling der cultures en wegneming van gebreken, in het belaug der bevolking. Spr. is een bewonderaar van het consignatie-stelsel, maar hij gelooft niet, dat het. de bedoeling van den oprigter was, dat het ten eeuwigen dage zou blijven bestaan. Nu heeft de minister ia de andere kamer zich zeer voorzigtig uitgelaten en spreker heeft dus daaromtrent geen vrees. De landrente. Als het mogelijk is individuele heffing der landrente in te voeren, spreker gelooft dat dit goed zou we;- ken; maar dit punt acht hij van zooveel belang, dat hij den ernstigen wensch uitdrukt, dat op dit punt regeling bij de wet zal plaats hebben. Ten slotte vraagt spreker of des mi nisters plannen nopens de opleiding vau oost-indische ambte naren reeds tot rijpheid zijn gekomen. Hij zou hem en de vergadering zeker verpliglen, dienaangaande eeuige inlichtingen te geven. Hij zal denkelijk stemmen voor de begrooting als hij niet, door den loop der discussie, van opinie mogt ver- andereu. 's Gravenhage, 29 Junij. In de zitting der tweede kamer, van heden is 1°. beraadslaagd over het wetsontwerp tot goedkeuring van het met Belgie gesloten verdrag tot af koop van den scheldetol. De heer van Goltstein was ei- gentlijk de eeuige spreker over dat verdrag. Uit een geldelijk oogpunt vond hij het minder voordeelig; maar uithoofde van het handelsbelang en de goede betrekkingen met Belgie was hij er voor. Intusschen heeft er eene langdurige discussie plaats gehad, doordien de heer Godefroi de verdediging op zich nam vau de handelingen van het vorig kabinet, dat geen 11 of 13, maar 15 millioen zou hebben gevorderd, en tevens de kapitalisatie van de f 400,000 onvervreemdbare rente ten laste van Belgie zou hebben beoogd. De min. v. bnitenl. zaken en v. financiën hebben het ontwerp verdedigd en daarbij verscheidene officiële stukken voorgelezen, om de beweringen vau den. heer Godefroi te wederleggen. Deze heeft echter vol gehouden dat er geene vordering van 11 of 13 millioen was gedaan. De min. v. financiën heeft voorts in antwoord op den heer v. Goltstein het verdrag uit het geldelijk oogpunt verdedigd. Dat verdrag is ten slotte met algemeene stemmen aangenomen. II. Is evenzeer, maar zonder discussie, met algemeene st. aangenomen het verdrag van handel en scheepvaart met Belgie gesloten. III. Is door de min. v. buitenl. zaken en van financien ingetrokken het wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag met de Hawaii-eilanden; en IV. Is beraadslaagd over het wetsontwerp tot verhooging van hoofdst. V (binnenl. zaken) der staatsbegrooting voor 1563. Art. 1 (scheepvaart-kanalen in Groningen) is zonder discussie goedgekeurd. Art. 2 (calamiteuse polders iu Zeeland) werd, na eenige discussie, met 45 tegen 8 stemmen goedgekeurd. Art. 3 (haven te Middelharnis) gaf ook tot eenige discussien aanleiding, maar werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Het geheele wetsontwerp werd met algemeene stemmen aan genomen. Na verwerping van een voorstel van den heer de Poorter tot het houden eener avondzitting, is de voortzetting der be raadslaging op morgen bepaald. De discussie in de eerste kamer over de begrooting v. kolo niën wekt zeker groote belangstelling. Zij is nog niet afge- loopen. De heeren Sehimmelpenninck v. d. Oije, van Nispen van Pannerden, Hartsen en Boreel hebben verklaard tegen de begrootiug te zullen stemmen op grond van de koloniale rig- ting ook van dezen minister, terwijl de herren Blankenheijm, van Rhemen tot Rhemeushuizen en iruly geen reden zien om dezen minister een votum van wantrouwen te geven. Op velerlei punten zijn zij gerust gesteld; op anderen zullen zij nadere inlichtingen of wetsvoorstellen afwachten. Eene ver werping der b^grooting zou tot een schromelijk conflict tus schen de beide takken der volksvertegenwoordiging leiden, terwijl er juist behoefte was aan regeling en aan beëindiging der onzekerheid omtrent het koloniaal regeringsbeleid. 30 Junij. Bij de beraadslaging van heden in de eerste kamer hebben de hh. v. d. Ileim en Iiuydecoper de voordragt van de begrooting voor koloniën bestreden eu heeft de minis ter die breedvoerig verdedigd. In de bijepukorast van de tweede kamer van heden zijn al de aan de orde gestelde ontwerpen aangenomen, en daaron der dat tot aflossing van de 4 pCt O. I. losrenten; de voor dragt tot ruiling van grondbezit in Amsterdam en de ontei gening ter verbreeding van de Muntsluis. Na eenige woor denwisseling is het adres van eenige Nederlanders in Rusland tegen de gedragslijn der regering in de poolsche aangelegen heden ingevolge het voorstel der commissie voor de verzoek- sc In if ten ter zijde gelegd met 25 tegen 12 stemmen. Daarna is de kamer tot nadere bijeenroeping gescheiden. Gorinchem, 26 Junij. De groote vraag naar jonge kaas is aan het bedaren, zelfs hebben onderscheidene commissie- koopers eene daling der koopprijzen aangekondigd. Door som migen is reeds minder besteed en men betaalt thans, of wel men biedt 21,75 tot 22 de 50 N. Volgens berigten zoude de bekende aardappelziekte zich in het loof van eeuige vroege soorten geopenbaard hebben. Ver moedelijk hebben de broeijende dagen van 24 en 25 dezer daaraan toegebragt. Opmerkelijk althans is het, dat vóór die dagen daarvan niets bespeurd werd. De prijzen der beste aard appelen zijn f 3,50 4 het mud. Allerwege echter wordt nog meestal met de kleine maat verkocht. Men meent, dat daling, ook in dei prijs der aardappelen, voor de hand staat. Nabij Brighton ziju drie personen iD een rijtuig gezeten door den blik- *em gedood. In bet Yorarlgebergte en op de zwitsersche Alpen is veel «neeuw gevallen, iu dit gedeelte des jaars een ongewoon versehijusel. Om te Bordeaur. eene meerderheid van 40 stemmen voor den regerings kandidaat te beko ien heeft men zelfs dooden hunne stem doen uitbrengen. Te Helder heeft de directie der gasfabriek den prijs van 21 c. op 18 vermiuderd, doch men wil volstrekt met meer dan 15 geven. De Duitschers willen de regten en de zelfstandigheid van Sleeswijk in alle manieren nandbavtn. Ook iu Groningen zijn geringe sporen der gewone aardappelziekte ontdekt. Elf bloedige gevechten hebben in den Caucasus plaats gehad. Te Deventer ia üe prijs van het gas per ku bieke el gesteld op 12 c. en bij een verbruik van 400Ö el op 10 c. en de meterhuur met 25 jCt. verminderd. Gustaaf Struve is dezer dagen nit N. Amerika in Baden terug gekeerd. De fransche regering neigt sterk tot de erkenning der zuidelijke staten. Men wil een spoorweg maken van Alkmaar naar Leeuwarden -met eene stoomvaart vaa Enkhui- zea naar Stavoren. De rijkskweekschool voor. onderwijzers brengt t» Haarlem f 26,000 in omloop, in het vervolg misschien nog meer geld en andere resultaten. Van de 13 commissarissen van politie te War schau ziju er 10 om pligtverzuim afgezet. In Italië begint men ern stig werk te maken van het uitroeijen der roevers. In. Napels neemt de runderpest schrikbarend toe eD het gebruik van het vleesch der be smette beesten veroorzaakt ziekteverschijnselen gelijk aan die van do chclera. Te Greenock is eene groote suikerfabriek afgebrand. De dooi assurantie gedekte schade bedraagt f 360,000. De opbrengst der spoor wegen bedroeg nu onlangs in eene week in Engelaud ruim zeven millioen gulden. Iu het belgische stadje Florennes zijn 38 huizen verbrand; da schade wordt geschat op 150 duizend frs. ln het noordwest, gedeelte van Worcestershire loopen 10 a 12 duizend spijkermakers ledig, die over het dagloon geschil hebben. Te Weenen is het staatslomein, de heer lijkheid Pardnbitz verkocht voor 4,151,000 fl. Te Londen is by een brand in de Unionstreet een persoon in de vlammen omgekomen. Te TreDte viert meu het zesde jubilé vau het concilie. De Japacezen heb ben huu nationaal kostunm uitgetrokken en vallen zeer in den smaak der Hagenaren. De keizer zal, voor dat hij naar V'ichy vertrekt, Cherbourg bezoeken, om zijne 37 gepantserde schepen te bezigtigen. Op den dag der uitgave zijn elf duizend exemplaren verkocht van het leven van Jezus door Ernest Reuan. Ja de spaansche provincie Almeria heeft men van 13 tot 23 junij vele schokken van aardbeving gevoeld De italiaansehe koorddanser Valeria is door het breken van het koperdraad op het bed van eer gesneuveld. Lamartina heeft zijne 18 deelen gedenkschriften verkocht voor 350,000 frs. In den gemeenteraad te Rotterdam w*t niet meer dan ééne stem voor het voorstel ter afsehaffiag vau de kermis. In n°. 129 komt een stukje voor dat de strekking heeft de opmerkzaamheid te vestigen op een voorstel van het de partement All maar ter algemeene vergadering der Ma^.t- sch. tot Nut van 'i Algemeen ten behoeve der wettelijke af schaffing van de doodstraf. Het stukje gaat blijkbaar uit van de onderstelling dat het bij alle verlichte en beschaafde men- schen eene afgedane zaak is; dat de doodstraf tot een ver leden tijdperk behoort en dat men zich Diet genoeg haasten kan om die overtuiging kenbaar te maken en in toepassing te brengen; dat de schrijver geen regtsgeleerde is, blijkt uit zijne theorie der straf als middel ter verbetering en dat hy geene hooge eischen doet, volgt uit zijn beweren, dat de af schaffing der doodstraf ons strafwetboek christelijk zoude ma ken; doch dit doet wreinig ter zake, daar hij slechts bedoelde de ondersteuning van het alkmaarsche voorstel. Doch nu treedt in n°. 130 een kampioen voor de doodstraf op; een wonder verschijnsel; die nog zeldzamer de kwestie als afgedaan beschouwt eu wel in den zin van het behoud der doodstraf. Dit nu komt mij geheel onbegrijpelijk voor. Se dert ruim eene eeuw is de vraag over en weder behandeld en in onze dagen begint men de toepassing der meer en meer zich vestigende overtuiging in te roepen, zoo onlangs neg las men in de dagbladen de gunstige beslissing eener commissie van de portugesche vertegenwoordigers, men handelt er over in Baden en elders. De zaak is afgedaan bij het publiek, dat voor de afschaffing is; de zaak is afgedaan bij de reactionaire aanbidders der tra ditie, die steunen op het regt der wedervergelding, maar in dien men geen slaaf is der letter en in menschelijke ontwik keling gelooft, dan ziet men het tijdperk naderen dat allen zullen instemmen met de uitspraak: dat de doodstraf noch noodig noch nuttig is, een overblijfsel van vroegere ruwheid en eene miskenning van 'smenschen waarde. Het is eene treurige dwaling door de ondervinding weer sproken, dat zij zou afschrikken van het kwaad; daar zij in tegendeel de ruwe onbeschaifdheid bevordert en de mensche lijke beginselen onzer tegenwoordige ontwikkeling belemmert. De rampzalige teregtstelliiig, die hier voor drie jaren plaats greep, heeft niet anders dan een gevoel van afschuw nagelaten, en al wat men var dien decraiswaardigen Pijnakker vernam, doet ons gelooven. dat hij niet veel hooger stond dan een rede loos wezen, en daarom beschouwen wij zijne teregtstelling gelijk aan de vonnissen in de middeleeuwen geveld over katten, var kens en andere dieren, die irstinktmatig een kind gedood hadden. Is de doodstraf een goed regt der maatschappij, dan is het volbrengen daarvan eene pligtmatige en eervolle daad. In de oudheid onteerde het dooden van den misdadiger niemand, zoo is het nog heden bij de wilden, maar de vrucht der aan-, vankebjke christelijke beschaving is onze afschuw van den beul; en waar het oud vooroordet-l ons dan nog beweegt de daad goed te keuren, waar wij den dader verfoeijen, zal deze inconsequentie welhaast plaats maken voor gezonder en ver lichter zin in dagen als de onze die het wijken van de heer schappij des gezags en des vooroordeels ?oo veelzins aankondigen. Iemand dié in deze tijden de doodstraf wil verdedigen, moet goed beslagen op het ijs komen, want hij kan er zeker van wezen dat zijne verdediging zeer naauwkeurig fsl worden ma-.

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 2