(0 0 Binnenlanö. Gemengde Berigten. Vergadering van den Gemeenteraad. Kantongeregt te Gouda. Marktberigten. Deventer, 3 Julij. Tarwe 9,50 a 10,25. Bogge^f 7,40 a 7,75. Boekweit ƒ6,25 a f 6,50. Gerst 4,65 a 4,85. Boter per 20 N. le s. 14 a 16,infer, 13,2® s. 10 a 11. heulstoestand was goed; er hadden zich echter een paar ge vallen van peie toorts voorgedaan. De werkzaamheden aan der snoorac werden met kracht voortgezet; de directeur had ie hoop te kennen gegeven, dat hij den 10" junij tot Soledad zou kunnen rijden; de groote brug bij genoemde stad was bijna gereed. Uit Wilna schrijft men: „Bobrinski, gouveruemr van Grodno, Hildebraud, genenuil der gendarmerie, eu llaller, bur gerlijk "ouverueur van ilna, allen bekend om hun gestrengeu en gewelddadigen aard, hebben hun ontslag ingezonden, met bijvoen-iniï, dat zij den czaar gediend hebben, maar dat^zij niet tot werktuigen willen dienen van den beul ilurawieff." Omtrent graaf Starzinski, tot wiens executie .MuxawiefF be sloten heeft, moet hij gezegd hebbenlk weet, dat hij onschul dig is; maar het zal een goed antwoord zijn op de voorstellen van Europa en van eene heilzame uitwerking voor Polen. 3 juijj. De-Pays bevat een artikel, geteekend door den secretaris tier 'redactie,"waarin de schrijver zegt th.ius reeds ge- magtigd te zijn om als zeker te melden, dat llusiattd het denk beeld "eener conferentie ea de zes punten als grondslag der onderhandelingen aanneemt. Marseille, 2 Julij. Volgens bengten uit Konstantr jpql hebben alle Polen die tot dus verre in turksche dienst gelneven ware», hun ontslag ingediend, ten einde naar hun vaderland terug te keeren. Brussel 1 Julij. De wijze waarop de reclames van de jBtwerpen.iarè tegen de citadellen door de kamers zijn opgeno men. is weinig bemoedigend voor den gemeenteraad geweest; deze' heeft nu het vreemde besluit genomen, om alle gemeente raden van het land een nota te zenden, waarin de klagten worden opgesomd, met verzoek om die te ondersteunen, lot nog toe hebben de antwerpenaars echter nog weinig wil van dezen maatregel gehad, want in de plaatsen (OsceuJe, ï'peren, Verviers en lloei, waar de zaak behandeld is, werd besloten om daarop over te giau tot de orde van den dag. Morgen wordt te Yperen een zekere Casieleijn onthoofd, die eeni"e° maanden geleden ter zake van talrijse misdaden ter dood is veroordeeld. Hij behoorde tot de zoogenaamde „roode bende" en was zelfs het hoofd daarvan. Ziju s.-huld is over tuigend bewezen, mair toch heelt de tijding zijner aanstaande executie een zekere agitatie te weeg gvbragt; sedert eenigen tijd namelijk heerscht hier een zeer geprononceerde beweging voor de afschaffing van de doodstuit eii een talrijk comité, met vertakkingen door het geheele land, heelt zich te Luik met dat doel "geconstitueerd. In dit comité hebben verschei dene magistraten zitting en zelfs leden van de commissie, dm belast is inet de herziening van het strafwetboek. De doodstraf telt echter ook bij ons nog warme voorstanders, zoodat men, wanneer de afschaffing mogt ter sprake komen, zeer belaugr.jke debatten te verwachten heeft. Wesnsn 2 Julij. Uit Parijs meldt men, dat keizer Na- noleon be-loten heeft de zuidelijke staten van Noord—Amerika te erkennen. Eerst zal hij een wapenstilstand eischec, en in geval van weigering zal de erkenning dadelijk, des uoods zon der Engeland, plaats hebben. De kïizer hoopi echter op Euge- lands toe reding, althans tot liet verkrijgen van den wapenstilstand. Berlijn, 1 Junij. Uit Karlsbad wordt gemeld, dat het gebruik der baden aldaar zeer gunstig op 's kottings gesteld heid werkt, zoodat de geneesheerett het latere badgebruik te Kagatz overbodig moeten hebben geacht. Men is er tegenwoordig hier op uit, de slagt.huizen op te rigten in de nabijheid van stroomeiid water. Ten eerste wordt daardoor het toezigt in hot belang der hygiene zeer gemakkei_k, ten tweede wordt de lucht niet bedorven door iien afval, dien het water nu kan wegvoeren en teil derde behoeft het vee niet door de straten gedreven te worden. Gouda, 4 Julij. In de vorige week is er brand ontstaan, in een huis gelegen onder de gemeente Zwammerdam, waar van de bewoners dien dag moesten verhuizen, doordien zij geen huur betaalden, het huis en dc geheele inboedel, welke laatste voor 700 was geassureerd en niet de halve waarde had, zijn een prooi der vlammen geworden. De bewoners die zich met hnnne vier kinderen nabij deze gemeente met er woon hadden geve tigd, zijn door onzeu commissaris van politie gehoord over het ont-taan van den brand, hetwelk hem aanleiding heeft gegeven om de vrouw aan te houden en gevankelijk op te zenden naar Leyden, werwaarts de man genaamd T. van der Laan. arbeider van beroep, mede op heden is vervoerd; ter wijl de vier nog zeer jeugdige kindereu aan het armbestuur zijn overgegeven. ALtandag jl. werd aan de politie alhier kennis gegeven, -- dateeö Ihmdelsreiziger E. T. genaamd, te Oudewaler in een logement opligting had gepleegd en zich van (laar per spoor trein had verwijderd. De commissaris van politie aihier gein- formeerd zijnde dat een dusdanig persoon den spoortrein alhier had veriaten en zich met een rijtuig naar Boskoop had bege ven, alwaar het kermis was, heeft dien persoon achtervolgd en hem op laatstgenoemde plaats in de komedie aangehouden, en bij hem .een groot gedeelte van het ontvreemde geld gevonden. Men verneemt, dat bij Zr.' Ms. besluit van 28 junij 11., n°- 30, de koninkl.. bewilliging tot de vestiging der rotter - damsche bank is verleend. Na eene sluiting van p. m. U/2 jaar, zijn den IQ julij de scholen in de kolonie Frede riksoord, voor het onderwijs weder geopend. Op Donderdag den 2den Julij had te Delft de plegtige opening plaats der tentoonstelling van oudheden* Beeds in den vroegen morgen had de stad een feestelijk aanzien door het uitsteken van vlaggen van alle. openbare gebouwen en van vele particulieren. Omstreeks elf ure verzameldeu zich de ge- noodigden in de nieuwe zaaivan het weeshuis dat aan het tentoonstelliugsgebouw greust. Daaronder bevonden zich Z. Ex. de commissaris des konings in deze provincie, de leden van gedeputeerde staten, de sub-eomuiissien uit verschillende ste den van Z.-Holland, de leden vau den raad en andere stede lijke autoriteiten. Z., Exc. de minister van binnenlandsche zaken was tot zijn leedwezen door de werkzaamheden in de lsle kamer verhinderd tegenwoordig te zijn. De voorzitter, de burgemeester der stad ving ten half twaalf aan een kort eu gepast woord te spreken, waarin hij inzonderheid eeue regtmatige hulde bragt aan den ijver van alien die hadden bijgeu"igen om aan deze expositie zulk een buitengewoueu luister 0 j te zetten. Hij werd beantwoord door den heer commissaris des konings, die hulde bragt aan den verdienstelijken arbeid van de ver schillende leden der hoofd-com miss ie, inzonderheid wat betreft liet ontwerpen van het geheele plan en de ziineu-teiihig van den catalogus. Hierna verlieten allen de zaal om de tentoon stelling zelve in oogenschouw te nemen, die aller stoutste verwachtingen verre overtrof. Er bleek een schat van de kostbaarste en zeldzaamste voorwerpen te zijn b jeengebragt, zoo rijk en groot als nog op geene dergelijke tentoonstelling in ons vaderland was gezien. De catalogus bevat meer dan •1000 nummers, waaronder ontelbare die alleen het bezoeken van deze expositie overwuardig maken. Zoo er eenige klagt was, die uit den inond van veie deskundigen werd gehoord, en bij eene meer naa uw keurige beschouwing van liet geexposeerde nog veelvuldiger zal aangeheven worden, dan is het deze: dat bij de plaatsing geheel over het hoofd is gezien tot welken tijd de verschillende voorwerpen behooren eu weike hei inneringen er aan verbonden zijn. De zucht om gelijk soortige zaken bijeen te plaatsen, ja soms opeen te sta pelen, heeft het lid der hoofdcommissie, dat zicli uitsluitend hiermede belastte, geheel uit het oog doen verliezen, dat het hier niet gold de voorwerpen te etaleren, die voor eene wa- tersnoods of andere loterij zijn ingezonden, maar ieder de ge legenheid te geven aan dat voorwerp zijne bijzondere aaudacht te wijden, dat in dien catalogus hem heeft aangetrokken. En bij sommige stukken is dit geheel onmogelijk; zoodat wij zelfs den wensch willen uitspreken, dat hierin door de hoofd commissie ten aanzien van enkele nummers nog eenige wijzi ging worde gebragt, ofschoon aan de geheele inrigting natuur lijk niets meer te veranderen is. Niettegenstaande dit alles levert deze tentoonstelling in de details zulk een prachtig en indrukwekkend schouwspel op, dat wij niet twijfelen of dui zenden zullen haar met de meeste voldoening bezoeken. Na het doorwandelen der verschillende zalen begaven zich de genoodigdeu naar de matinee musicale in den st.uls doelen, waar hun eenigeververscbingen, werden aangeboden. 's Gravenhage, 2 Julij. Ill de zitting van de eerste kamer van gisteren zijn voortgezet de beraadslagingen over het wets-ontwerp tot definitive vaststelling van hoofdst. IX der staatsbegrooting. voor 1863 (dep. van kolomen). De lili. Hart- sen, Cremers, van Andringa de Kempenaer, van Nispen van Pannerden en Taets van Araerongen verklaarden tegen het ontwerp te zullen stemmen, aangezien door de rede van deii minister hunne bezwaren niet uit den weg waren geruimd, en zij ook in de rigtiug van dezen minister geen vertrouwen kon den stellen De hh. van der Oudermeulen, de Vos van Steen- wijk, Quintus, van Beeck Vollen hoven, Mich iels van Kessenich en Nobel legden eene tegenovergestelde verklaring af. Nadat nog dc minister van koloniën de onderscheidene sprekers had bemtwoord, waarbij hij te kennen gaf dat een ontwerp van cultuurwet zoo spoedig mogeLijk in de volgende zitting bij de kamer zou ingediend worden, werd het wets-ontwerp iu stem ming gebragt en met 22 tegen 16 stemmen aangenomen. Tegen hebben gestemd de hh. de Villers de Pité, Hartsen, Borecl van Hogelanden, van Nispen van Pannerden, Schim- melpenninck van der Oije, van der Heim van Duyvendijke, vau Aylva van Pallandt, Taets van Amerongen, Cremers, de Vos van Steenwijk, van Wessera, Huydecoper van Maarsseveen, Tqnckens, van Andringa de Kempenaer, van Weel en de voor zitter. Afwezig was de heer Fransen van de Putte. Vervol gens werd nog met algemeene stemmen aangenomen het wets ontwerp tot nadere regeling van het. gebruik van bet koloniaal batig slot over 1860. De eerste kamer, heeft in hare- zitting van heden met algemeene stemmen aangenomen .de .wets-ontwerpen: 1°. hou dende regeiing van,de exploitatie.der. staatsspoorwegen; 2°. tot bekrachtiging van sommige artikelen eener concessie voor de exploitatie van staatsspoorwegen; en 3°. houdende nadere bepa lingen omtrent den accijns op de suiker (beetwortel). 3 Julij. In de bijeenkomst van, de eerste kamer van heden zijn al de aan.de rrde gestelde wets-ontwerpen aangeno men. Bij. de beraadslaging over het voorstel voor den bouw van gevangenissen heeit de heer de Kempenaer zich. verklaard tegen het naar elders overbrengen der jeugdige gevangenen. De minister van justitie .heeft daarop o. a. geantwoord, dat de maatregel onvermijdelijk was, uithoofde vau den ongunstigen toestand der rotterdarasche.gevangenis. liet ontwerp werd met 27 tegen eene stem (die van deu heer de Kempenaer) aange nomen, al de overigen zonder woordenwisseling eenstemmig. De keizer van Oostenrijk bezoekt den koning van Pruisen te Karlsbad. De liberale partij in Pruisen zal aan denverdienstelijken 8chultze Delitscb een geschenk van 50 duizend thlr* aanbieden. Oitega is met renigc andere generaals en eenige honderd Mexicanen de- fransche gevangen schap ontvlugt. I)e spaansche bisschoppen vragen het verbiedeu van de verdere uitgave der Miserable? van Victor Hugo. Den laatsteu junij zijn te Nantes vijftien gebouwen, waaronder groote industriële etablisse menten, door een hevigen brand vernield. De schade is enorm. kouing Radnma 11 op Madagaskar is den 12 mei in een oproer gedood, zijne weduwe is tot koningin uitgeroepen. Nabij het Leeds-Bradfurt en Halifax-sta tion ziju door het springen van den stoomketel eener fabriek zes personen gedood en verscheiden gekwetst, het gebouw is eeu puinhoop geworden en vele huizen zelfs op belaugrijken afstand beschadigd. In de omstreken van Metz worden zelfs op den dag vele wolven gezien, ook komen cr ve-.l wilde zwijnen uit de Ardennen. Te Neustadt Ebers- walle is den 28 junij het elfde inarkische zangersfeest gevierd, waarop 59 liederlafels door 1298 leden vertegenwoordigd waren. Te Louden werd in de vijf eerste maanden van 1801 slechts 103 vat petroleum aangevoerd, in gelijk tijdsverloop van 1862 reeds 6695 cn dit jaar 15,670 vaten. Het nensioengebouw te Washington wordt dagelijks belegerd door meer dan 19000 weduwen, wier mannen iu deu burgeroorlog ziju omgekomen. Iu Pelen zijn thans 120,000 russische liuietroepen gestationeerd. De portugesche kroondiamanten vinden weinig koopers. Jn eene steen kolenmijn van Wallis heeft eene gasontplofiiug plaats gehad waardoor drie arbeiders gedood <n 9 doodelijk gekwetst werden. - Het kasteel te Wijeben en de verdere onroerende goederen zijn te Rotterdam verkocht voor 288,973. lu Pruisen zegt men: de overleden koning had te wceke, de tegenwoordige heeft tc harde en de toekomstige te weinig her senen. Keur-Ilessen wordt thans voor het eerst sedert 1849 bestuurd met een budget door den hertog en de vertegenwoordiging goedgekeurd. De r esident der republiek Haïti, Geffrard heeft de kamer ontbonden. Te Petersburg is brand geweest in de kapel van het paleis Tsarskoé- Selo, nog vier kamers van het. paleis zijn vernield. De vernieuwde duikiugen op het wrak de Lutine zijn niet met guustige uitkomst bekroond. In het kiesdistrict Ainerongeu zijn voor een lid der prov. st. drie stemmen .meer dan het getal kiezers uitgebragt. Gedurende de 6 eerste maanden dezes jaars heeft het ned. zendehngeuootschap aan giften eu le gaten ontvangen f 18,634,16. Iu llelgie begint men op groote schaal alcohol uit steeukolen te trekken. Te Schagen is een grasmaaijer om twist over 6 centen door een herbergier dood gestoken. De gele koorts heerscht weder onder het fransche leger in Mex'co. De Engelscben «illcn voorloopig garnizoen leggen in Athene en Korfu. Te Berlijn is eene vereeuiging opgerigt ter handhaving van de vrijheid van drukpers. Te Suiilde is een korenmolen door den bliksem in brand geraakt, doch door spoedige en krachtige hulp behouden. Men verneemt dat bet N. Dagblad, na voor goed de vruchteloosheid zijner edele pogingen in ziende, weldra zwijgen zal. In Belgie wordt een petitionement georga niseerd tot afschaffing van de doodstraf. Het verschil over het verplaat sen van de kazernen te Amsterdam is uit den weg geruimd. Men beweert, dat het geld voor de amsterdamsche doorgraving uit Louden komen zal. Van de 603,411 woningen te Parijs, staan er 14,435 ledig. Zitting van Vrijdag 3 Julij. Afwezig de hh. Ivemy, Reutinger, Kempcr, Viruly en Herman de Groot. Na resumtie der notulen wordt gelezen schriftelijke kennisgeving van de hh. Remy en Kemper, dat zij verhinderd zijn deze vergadering bij te wonen. Komt in eeue missive van het bestuur der afd. Gouda van de ned. vereeuiging tot afschaffing van sterken drank, houdende uitnoodiging ter bijwoning der openb. 7.1 men komst ter gelegenheid der 19e algem. vergad. den 7 julij e. k.; notificatie en naar elks goedvinden te handelen. De rekening der beleeubank door commissarissen-, ter visie. Een adres van B. Smeeman, vragende den afstand van een stukje gronds (waarop thans het ladderhok staat) tegen 50; en wordt dit verzoek met algem. st. ingewilligd. Een adres van J. H. van Leent en J. van Berkel, verzoekende om een aan eerstgenoemden in gebruik toegestaan stukje gronds te mogen doen overschrijven op laatstgcn.; met algem. st. toegestaan. Eene missive van den commissaris des konings in de prov. Z.-H. daarbij in overweging gevende om het besluit tot heffing eener belasting op het gedisteleerd en de likeuren, overeenkomstig het verlangen van den min. v. binnenl. zaken te wijzigen eu de belasting op binnen- ee buiteul. li- kenren, zonder bepaling \an sterkte, te brengen op f 13,20 per vat daartoe met alg. st. besloten. Een. adres van dtn heer Thorn, ainncinende een put te boren voor de toegestane f 600, mits vrije scnutting enz. en bij mislukking eene ver goeding van f 20 voor reiskosten enz met algem. st. toegestaan. Een adres van. het bestuur der maatsch. van nieuwe geoctr. gasberei- ding, bij vernieuwing verzoekende verlenging van 15 of 10 jaren van het bestaande contract, met aanbod om den prijs alsdan voor de ingezetenen te verminderen tot op 15 of 17 cents de kub. el. De voorz. stelt voor dit adres ter visie te leggen tot de volg. vergadering. Daarover voeren het woord de hh.. Buchner, Prince, Mcsterbaau, v. Gennep en de voerz. cn wordt daartoe met algem. st. besloten. Eene missive van den heer kolouel van het garnizoen om disponibel t* stellen de vroeger toegestane som vau f 4000 voor een schietbaan, en wordt besloten, die te brengen op hoofdst. V van de begrooting. De conclusien van het rapport der comm. belast met het opnemen der rek. van hel; jsr., armheot. en van de comm. voor de maatschappelijke school ter goedkeuring van beiden, na verbetering van eukele abuizen, worden met algem. st. aangenomen Eindelijk worden benoemd tot leden van net bureau van stemopneming ter verkiezing van raadsleden, de hh. Braggaar en Prince en tot plaats vervangers de hh. Kemper en Buchner. Hierna eindigt de vergadering. Door het kantongeregt alhier zijn op den 24 junij jl. ver oordeeld Een wegend het weiden, van vee langs een rijksweg der 2" klasse, in eene geldboete van 3 of een dag gevangenisstraf. Een ter zake van het zonder daartoe uitgetergd te zijn, uiten van scheldwoorden tegen iemand, in eene geldboete van 50 cents. Een wegens het ~ich in kennelijken staat van dronkenschap vertoonen op de openbare straat te Moordrecht, in eene geld boete van 8 of een dag gevangenisstraf. Drie wegens het zich als geleiders plaatsen op een aange spannen hondenkar te Moordrecht, geldboete enz. als voren. eertien ter zake van het spelen met dobbelsteeueu langs den pubiieken weg te Moordrecht, ieder in eene geldboete vau 1 of een dag gevangenisstraf. Een wegens den visch den doortogt te beletten door een keernet, geldboete van 3 of drie dagen gevangenisstraf. Drie wegens het visschen in eens anders visch water, zonder schriftelijke vergunning van den eigenaar of regthebbende op het vischwater, ieder in eene geldboete van 3 of drie dagen, gevangenisstraf. Eu al de veroordeelden solidair in de kosten. Gouda, 2 Julij. Tarwe per 2400 N. Poolscbe f 355, Zeeuwsche per mud 10,50 a ƒ11, Polder 9 a 9,50. llogge, Polder 7 a 7,75, Amerik. 7,75 a 8. Haver per 50 N. 3,50 a 3,75. Gorst per mud 4,75i ƒ6,50. Boekweit N.-Brab. per 2100 N. 210 a 220, Fransche 175 a 180. Voerarwten 8. De Veemarkt met tamelijken aanvoer, de handel flaauw. Schapen en Lammeren traag, magere Varkens en Bggen lager. Aangevoerd 120 partijen Kaas 19 a 24. Goefcoter 1,08. a 1,16, Weiboter 0,92 a 1,02. Dordrecht, 2 Julij. Tarwe, hoewel weinig aangevoerd, verkeerde in eene lusteiooze stemming, zoodat die 10 c. lager is te beschouwen. Puike n. Z. en Overm. 10,30 a 10,50, mindere 9,90 a 10,20 eu geringe 9 a 9,80. Zomer- tarwe 9,20 a 9,80. Bogge werd op vorige prijzen ge houden, doch was moeijelijk zoo te plaatsen. Overm., Z. en VI 7 a 7,50, geveild 143/2 Petersb. 220 en 148/2 Pruiss.tot/228. Gerst, Winter met beperkten omzet als voren, zakm./ 4,80a 5,30, gestort 5,60, zomer 20 c. lager, zakmaat 4,80 a 5,40, gestort 5,60, Spelt flaauw 3 a 3,60. Haver kou vorige prijzen opbrengen, inl. voeder 3 a 3,60 en dikke 3,40 a 4. Paardebconen ƒ6 a 6,50. Duiveboonen niet ter veil. Witte en br. Boonen 7,50 a 9. Erwten, goed ko kende bl. 8, Mesting 7,30 a 7,40 en witte Kouii.gsb. 7,50. Boekweit zonder koopers, geveild op 70 N. N.- Brab. en Stichtsche 215 en op 2100 N. 4 Limb, 200, Holst, 205 en Fransche 175 a 182. Middelburg, 2 Julij. Bij flaauwe stemming waren de prijzen van alle artikelen onveranderd, alleen witte Boonen werden 25 c. hooger gehouden. Groningen, 3 Julij. Tarwe, Bogge, Boekweit en dikke Haver 10 c., Gerst 15 c. en Voerhaver 5 c. lager. Zwolle, 3 Julij. Middelpryzen. Tarwe f 10,12. Bogge

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 2