Btnnenlanïi. dat men vreest voor de instandhouding der goede betrekkingen tusschen Rusland en de drie intervenierende mogendheden, 21 Julij. De heer Gladstone heeft op eene interpellatie van den heer Horsman zijne verwondering te kennen gegeven dat men zoo ver ging van de afscheiding van Polen van Eus land te verlangen. Lord Palmerston had nooit zulk eene politiek aangemoedigd. De regeringspolitiek was dezelfde als die ten opzigte van Italië, nl. eene van diplomatieke interventie. Lord Palmerston verdedigde de politiek der regering en gaf te kennen, dat de eenige grondslag der interventie gelegen is in het verdrag van TVeenen. Hij betreurde het, dat Rusland den wapenstilstand weigert, die tot onderhandelingen zou lei den. De regering zou zich met Frankrijk en Oostenrijk ver staan omtrent het aan Eusland te zenden antwoord. Er zijn berigten ontvangen uit La Plata. Daaruit blijkt d^t in de argentijnsche confederatie, eerst zoo kortelings tot een staat van rust teruggekeerd, weer de burgeroorlog is uit gebarsten. Het is echter thans niet Urquiza, die zich aan het hoofd eener partij tegen het gezag der regering hee* ver klaard, maar de generaal Peualosa. Doch de berigten luiden uiteenloopend ten aanzien van zijn succes. Volgens tijdingen uit Montevideo wint de omwenteling veld en is hij in eenige ontmoetingen met de regeringstroepen gelukkig geweest. De bladen uit Buenos-Ayres beweren echter het tegendeel. In het huis der gemeenten is, naar aanleiding der be kend'1 vervolging van Matamoros, door een lid geklaagd over de in Spanje heerschende onverdraagzaamheid. Een ander lid pleitte voor de spaansche wetgeving, als strekkende om den onschatbaren zegen van eenheid des geloofs te bewaren, en voor het spaansche gouvernement, hetwelk de wet, die in Spanje net belijden en verbreiden van andere godsdiensten verbiedt, handhaaft, maar zulks doet met zooveel mogelijke verschooning voor andersdenkenden. Lord Palmerston erkende, dat in Spanje de onverdraagzame wetgeving door de publieke opinie wordt geschraagd en dat net spaansche gouvernement het praerogatief der kroon gebruikte om hare toepassing te verzachten, iets hetwelk hij goedkeurde en waarop hi; zeide ook in het vervolg te zullen aandringen, onder eerbiediging altoos van Spanje's onafhankelijkheid en regten. Doch hij voegde daarbij, dat de britsche onderdanen in Spanje krachtens uitdrukkelijke verdragsbepalingen vrijheid hebben om hunne godsdienst in woningen van particulieren gezamentlijk uit te oefeuendat de spaansche wet daarmede in strijd is, marr dat verdragen en voikenregtelijke bepalingen meer behooren te gelden dan binnenlandsche wetten, dewijl an ders alle tertrouwen op verbindtenissen tusschen land en land zou vervallen, en alle onderhandelingen nutteloos zouden wor den. Hierop was het spaansche gouvernement van Engelands zijde opmerkzaam gemaakt, en de zaak was nog tusschen de twee landen aanhangig. Daar de pogingen der reactionairen in de napelsche pro vinciën ter sprake gebragt en door een lid verdedigd waren, voer lord Palmerston hevig daartegen uithij vertrouwde, dat de rust in zuidelijk Italië eerlang zou hersteld zijn en hield voor zeker, dat de invallen van gewapende benden uit het romein- sche op het napelsche grondgebied door de fransche troepen /ouden worden gestuit. Parijs, 19 Julij. Men beweert dat het antwoord van Eusland aan Frankrijk zeer uitgebreid is en niet minder dan 12 pagina's behelst, terwijl dat aan Oostenrijk niet meer dan 5 bladzijden groot is. Eusland neemt de zes geformuleerde voorstellen aan, doch verwerpt in beginsel dat betreffende de wapenschorsing. Het kabinet van Petersburg verklaart, dat het werk der onderdrukking van den opstand zijn loop moet hebben en dat het gezag van den czaar in de poolsehe pro vinciën hersteld mo«jr z^n: eerst dan zullen de reeds toege stane en door de mogend heden gevraagde concessien hun vol komen beslag kunnen krijgen. Betreffende de conferentie worden eenige bedenkingen in het midden gebragt, doch in beginsel wordt ook dit punt aangenomen. Evenwel wenscht het kabinet van Petersburg d it niet de acht onderteekenaars van het congres van Ueencn aan de beraadslagingen deel nemen, maar alleen aan het eindbesluit, zoodra het tusschen Rusland, Frankrijk. Engeiand, Oostenrijk en Pruisen, die alle t leden van de confereulie behooren te zijn, tot overeenstemming zal gekomen z>jn. oorts dat de dépeche van Gortchakoff niet geheel aan de verwachtingen beantwoordt, maar dat desniet temin de kans op vrede blijft bestaan voor het fransche gou vernement, h' welk onmiddellijk zal moeten kiezen tusschen de terugroeping van den franschen gezant uit Petersburg of de aanneming van onderhandelingen op de door Ptusland aange wezen grondslagen. De Europe deelt eene volledige analyse van de russische antv oorden mede. Volgens genoemd blad gaat prins Gort- vhet beginsel uit„Niemand meent het beter met Eusland en keizer Alexander niemand wenscht ook ernstiger te vermijden, wat den europeschen vrede in gevaar zou kunnen brengen. Met dien geest bezield, heeft de keizer prins Gortchakoff last gegeven de bekende zes' pun ten in beginsel aan te nemen. Prins Gortchakoff kan echter niet nalaten onmiddellijk daarbij aan te merken, dat, voor en aleer die punten een soliede grondslag van overeenstemming tusschen de drie mogendheden en Rusland kunnen worden^ eene meer ampele discussie tusschen de mogendheden volstrekt gevorderd wordt. Na die inleiding onderwerpt de prins elk der zes punten aan een opzettelijk onderzoek. Eene poolschr nationale vertegenwoordiging, zooals die door Drouin de Lhuys en- Eussell is voorgeslagen, is bedenkelijk; eene nationale poolsehe armee is bijna eene beleediging en zou in allen ge valle gevaarlijk voor het russische rijk zijn; daarvan kan dus in het geheel geen sprake wezen. De bijeenroeping eener conferentie tot regeling der poolsehe kwestie, zoo gaat Gort chakoff voort, is op zich zelve beschouwd, den czaar niet onaangenaam, daar Z. M. de rust in de opgestane provinciën hoe eer hoe liever wenscht hersteld te zien; maar de belangen van Europa zoowel als de waardigheid van de russische kroon vereischen, dat in die conferentie, behalve de poolsehe ook nog andere kwestien behandeld worden. Bij het doen van het voorstel tot een wapenstilstand, werden Frankrijk en Engeland door hun menschlievend gevoel geleid en de czaar heeft ach ting voor dat gevoel; maar het zou moeijelijk zijn op dit oogenblik dit denkbeeld te verwezentlijkende Polen hebben het nationaal gevoel der Russen beleedigd en opgewekt, door dien zij aanspraak maken op provinciën, waarop zij geen regt hebben, maar die ontwijfelbaar russisch zijn en tot Eusland behooren. Wat de andere punten betreft, i« de czaar de feiten bewijzen het de wenschen der drie mogendheden reeds voorgekomen." Het antwoord dat Rusland aan Oostenrijk gegeven heeft, stelt den onwil van het kabinet van Petersburg in een helder daglicht. Het denkbeeld toch om eerst met Oostenrijk en Pruisen te onderhandelen, voor dat het tot eene conferentie met de gezaraentlijke mogendheden komt, is behendig uitge dacht. Eusland tracht daardoor zijne eigene inzigten en be langen te vereenzelvigen met die van Pruisen en Oostenrijk, en zoekt alzoo indirect een ligue tot stand te brengen tegen Frankrijk en Engeland. Zal het daarin slagen? Yan het pruisisehe ministerie is alles te wachten; de pruisische gezint alhier toont zelfs eenige ongerustheid. Dat evenwel Oostenrijk zoo gemakkelijk te bewegen zal zijn tot zijne oude dwalingen terug te keeren, vindt minder geloof. Dat de czaar een ei genhandig schrijven zou hebben gerigt aan koning Leopold van Belgie, met verzoek om in de poolsehe kwestie als scheids man op t*1 treden, is een gerucht, te ongerijmd om het tegen te spreken. In Griekenland blijft de stand van zaken weinig stof tot tevredenheid geven. Frankrijk en Engeland leggen zeer weinig gezindheid aan den dag, om den prins van Denemarken van eene talrijke lijfwacht te voorzien en zonder die bescherming door vreemde troepen, heeft de nieuwe koning weinig zin om zich in Athene te wagen. Het zal in het algemeen ook zoo gemakkelijk niet vallen den partijgeest in Griekenland te doo- den; daartoe ware althans een krachtiger hand noodig, dan die van den jeugdigen prins. De Moniteur is opgevuld met bijzonderheden over Mexico in het algemeen en over de inneming der hoofdstad in het bijzonder, waar onze troepen bij den intogt als het ware over dekt werden met kransen en bloemen, die de dames hun toe wierpen. Hieruit is alzoo af te leiden, dat er voor ons niets meer te doen overblijft dan ons te verheugen en vreugdevu ren te ontsteken. anneer men afgaat op het rapport van maarschalk Forey, dan behoort geheel Mexico aan ons en zal het voor onze soldaten onmogelijk zijn er voortaan anders dan onder zegebogen te marcheren. Zjj die zich evenwel minder spoedig laten verblinden, hebben Puebla nog niet vergeten en kunnen slechts de hoop uiten, dat de naaste toekomst de schoone voorspiegelingen van den Moniteur niet verijdelen zal. 20 Julij. De zaak van de Aunis is in der minne ge schikt. Het italiaanschc gouvernement levert de vijf gevange nen uit. De waardigheid van ons gouvernement is volkomen gehandhaafd. Men beu eert dat het russische antwoord eerst over eenige dagen wereldkundig zal worden gemaakt. De openbare opinie heeft zich in sterke bewoordingen over het onvoldoende van de concessien uitgelaten sn ook de drie mogendheden zijn het daaromtrent eens, alsmede over de noodzakelijkheid van een antwoord aan prins Gortchakoff. Men koestert alsnog de hoop, dat het kabinet van Petersburg zal begrijpen, dat het zich de gelegenheid niet moet laten ontsnappen om op vriendschap pelijke wijze een der ernstigste incidenten der europesche staatkunde af te doen. 21 Julij. De Moniteur berigt. dat volgens brieven «it Vera-Cruz de provincie Chiapas zich voor de interventie heeft verklaard en dat eene gelijke beweging in het zuiden heeft plaats gevonden. La France waarschuwt het publiek tegen alle oorlogzuch tige of vredelievende verdrijving. Frankrijk, zegt het blad, zal niet alleen handelen. Het zal aan een vraagstuk van europeesch belang geen particulier karakter geven. Tot nog toe was Europa tegen Frankrijk, om de tractaten van 1772 en hunne gevolgen in stand te houden. Heden is Europa met Frankrijk om ze te verbeteren; dit is de beste waarborg voor den vrede. Naar men verneemt zal de Moniteur morgen het ant woord van prins Gortchakoff aan Frankrijk openbaar maken. De onderhandelingen betreffende het franscn-zwitsersche han delsverdrag, zijn geschorst tot october. BFUSSel, 20 julij. Vrijdag heeft in den prov. raad te Antwerpen een hevig tooneel plaats gegrepen tusschen den gouverneur en den heer Delafaille, waarbij het tot persoonlijke beleedigingen kwam. Het publiek riep: weg met den gouver neur. De zaal moest ontruimd worden. Het adres van dank aan den koning ^or het scheldetractaat is toch bijna met al- gemeene steramen aangenomen. Weenen, 17 Julij. Gisteren heeft de keizer audiëntie verleend aan eenige deputatien door bewoners van het platte land in Hongarije afgevaardigd. Onder anderen drukken zij allen den dringenden wensch uit, dat geene belastingen van hen mogen gevorderd worden gedurende den loop van dit jaar, uithoofde dat de zware verliezen, welke zij geleden hebben, de voldoening daarvan onmogelijk maakten. Hier te lande beerscht in verschillende streken gedurende geruimen tijd groot onderscheid in de weersgesteldheid, zoodat men hier langdurige droogte, elders voortdurend regen heeft gehad. Dit was de aanleidende oorzaak dat in de afgeloopen week de kapel nabij Hellenburg door twee talrijke procetsien op hetzelfde tijdstip werd bezocht, te huis behoorende in twee niet ver van elkander verwijderde oorden, van welke de eene aan het wonderdadige beeld om zonneschijn, de andere om regen vroeg. Berlijn, 20 Julij. Uit "Warschau meldt men dat de Po len onder Wierzbicki, bij Lubarton een corps van 800 Russen hebben geslagen, terwijl Chrezepecki bij Sobota 500 Russen sloeg. Te Wilna is eene proclamatie van den generaal Mura- wieff uitgevaardigd, waarbij hij verklaart de uiterste middelen tot demping van den opstand te zullen aanwenden, en de poolsehe ingezetenen vermaant tot onverwijlde onderwerping, als het eenige redmiddel wat hun overschiet. In Hessen-Darmstad bemoeit de regering zich ook met de godsdienstige opvoeding der kinderen. Zij heeft bepaald, dat de keus der godsdienst waarin de kinderen zullen opge voed worden aan den vader, of bij diens ontstentenis aan de moeder toekomt, dat alle beloften, om van het regt tot ge noemde keuze afstand te doen, nietig zijn, terwijl het aan gees telijken verbodji: wordt, zoodanige beloften, door welke mid delen ook uit te lokken of te aanvaarden. De leeftijd van 14 jaren bereikt hebbende, zijn de kinderen geregtigd zeiven hunne godsdienst te kiezen. Hamburg, 20 Julij. Op de tentoonstelling alhier ver kreeg de hollardsche kaas van den heer WeminK, te Gouda, door het intermediair van de nederlandsche vereeniging inge zonden, de groote, en die van de firma van Tuinenbroek te Amsterdam, de kleine bronzen medaille. Petersburg, 20 Julij. De recrwring, voor zooveel be treft de gouvernementen Wrilna, Kowno, Grodno, Volhynie, Kiew en Podolie, is uitgesteld tot 1864, zullende ten opzigte dier gouvernementen daaromtrent later de noodige bepalingen woeden gemaakt. Turijn, 21 Julij. In de kamer van afgevaardigden is het wetsontwerp op de income-tax met 130 tegen 70 stemmen aangenomen. NeW-York, 6 Julij. Het gevecht bij Gettysburg is niet hervat. Generaal Meade heeft thans die plaats bezet. De noordelijken hebben een groot aantal manschappen gevangen genomen en veel wapens en vaandels buit gemaakt. Naar men verneemt zijn in den veldslag van 3 dezer 20,000 man van de troepen der Unie en 30,000 van de zuidelijken buiten gevecht gesteld. Meade heeft in eene dagorder zijne corpsen inet den uitslag der laatste gevechten geluk gewenscht. 7 Julij. De admiraal Porter, (die met het bonds-eskader de stad Yicksburg aan de rivierzijde hield ingesloten), rap porteert dat die stad den 4n aan de noordelijken is overge geven. Naar men verzekert, is die overgave onvoorwaardelijk geschied. Men verzekert, dat de troepen van generaal Lee (opperbe velhebber der zuidelijken), in het gebergte verstrooid zijn en naar Yirginie terug trekken, met achterlating van 15,000 ge vangenen. Een corps der zuidelijken heeft zich meester gemaakt van de schipbrug bij Williamspoint, maar zij hebben, die» niet ver*- nield. De waterstand van den Potomac was zes voet boven het gewone- peil,, daar waar de- rivier dezer dagen doorwaad baar was. De vice-president der zuidelijke confederatie heeft vrijgeleide verzocht naar Washington, om belangrijke mededeelingen te doen. De president Lincoln heeft die aanvrage van de hand gewezen, met de verklaring dat het voldoende zal zijn, wan neer hij zijne boodschap langs den gewonen weg kenbaar maakte - 8 Julij. Men veronderstelt dat generaal Lee zich aan den noordelijken oever der rivier tusschen Harpers-Ferry en Wil liamspoint bevindt, om aldaar voor de passage zijner wagens een doorwaadbaar punt op te zoeken, doch de waterstand en stroom van de Potomac is zoodanig toegenomen, dat het zelfs onmogelijk is schipbruggen te leggen. Men denkt dat het in zijn plan lag om ergens tusschen Hagerstown en de rivier met de bondstroepen slaags te raken. Deze laatste rukken thans, onder Meade, zoo snel voorwaarts, als in den toestand der wegen maar eenigzins mogelijk is. 9 Julij. De bondskavallerie onder Bulford en Kelpatrick is tot Williamspoint opgerukt, alwaar eene ontmoeting met de zuidelijken heeft plaats gehad. De uitslag van dat gevecht was dat de bondscorpsen, met achterlating van twee stukken ge schut, genoodzaakt werden terug te trekken. Een aanval op Williamspoint om zich van die plaats meester te maken, werd afgeslagen. Gouda, 22 Julij. Gisteren zijn ingekomen ter verkiezing van vijf leden voor den gemeenteraad, in plaats der aftre dende leden 291 stembriefjes, waarvan 4 in blanco, dus 287 geldige stemmen. Voor de keuze in plaats vau den heer H. van Bovene, die bedankt heeft, zijn ingekomen 293 stem briefjes, waaronder twee van onwaarde, dns 291 geldige stemmen. Heden is bij de opening der stembiljetten gebleken, dat de vijf aftredende leden met groote meerderheid zijn herkozen en wel de heer D. W. Westerbaan, met 254, J. A. Remv, met 265, N. IJzendooru, met 259, mr. J. H. van Gennep, met 265 en mr. P. P. P. Kist met265 stemmen. De overige stemmen waren veideeid over verschillende andere personen. Ter verkiezing van een raadslid ter vervanging van het be dankende raadslid zijn uitgebragt op de hh. A. Luijten Go stemmen, W. Brandt van Straaten 89 en G. J. Steens Zijnen 34 stemmen, zoodat tusschen beide eerstgenoemd en overstemming moet plaats hebben. De hoofdcommissie tot de zaken der israelieten heeft tot godsdienstonderwijzer voor den middelsten rang o. a. toege laten S. W. van Buuren alhier. Door eenige leden van den amsterdamsehen gemeente raad is aan dien raad het voorstel gedaan tut eene schikking met de amsterdamsehe kanaalmaatschappij, krachtens welke de maatschappij de regten die zij heeft ingevolge art. 14 der concessie ^het heffen van tollen enz.) zal afstaan aan de ge meente Amsterdam, waarvoor deze dan eene som van 5,000,000 gulden betaalt, wanneer het kanaal naar de noord-zee voor het gebruik is opengesteid. Men leest in de Friesche Ct Omtrent het leggen van een spoorweg van Amsterdam over Nijkerk naar Zutphen wordt door de concessionarissen onderhandeld met engelsche kapitalisten. Natuurlijk! Ook zegt men, dat die buitenlanders het noord-zeekanaal voor Amsterdam zullen in orde maken, omdat Holland zich nog steeds op zijn smalst vertoont, 't Gaat best met den nederlandschen ondernemingsgeest. Zullen onze kinderen dien misschien langs den weg van het mid delbaar onderwijs moeten ontvangen? Wij vergenoegen ons met onze bedachtzaamheid en taaiheid, \*.gzen op de daden onzer voorvaderen, schroeven ons op van trots bij het aan schouwen der deiftsche tentoonstelling van oudheden (in plaats van te blozen van schaamte) en practiseren over de betrekke lijke waarde der filosophische eijeren. Het plan tot aanleg van een cemture-spoorweg om de stad Amsterdam,, waartoe, in Terband met den aanleg van een spoorweg langs het Ncc -dzee-kanaal naar AmsterdamDor drecht, concessie is aangevraagd door de heeren P. C. van Vlissingen en M. de Bruijn, heeft reeds een begin van uitvoe ring gekregen door het doen van opmetingen en uitbakeningen. De algemeene synode der ned. hervormde kerk heeft zich verpligt geacht van nieuws de uitvoering van art. 23 van het algemeen reglement ter hand te nemen, en met overgroote meerderheid besloten: dat aan de gemeenten gelegenheid zal gegeven worden, om het haar bij dat artikel toegekende regt uit te oefenen, waartoe een reglement wordt ontworpen om aan de provinciale kerkbesturen en klassikale vergaderingen ter beoordeeling te worden toegezonden.

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 2