Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ?/gt. !T, Donderdag, 30 Julij. I Overzigt. eten. öuitcnhnli. 1863. 139. KENNISGEVING. 11 72 7S i. ?I 72 ‘/s 'A v Uitgave A. BRINKMAN. -- lA 716 «2’7» Kinder- GS’Vic GOUDSCHE COURANT uizen, 27 j. i 194V4 67 INKMAK. eter. W. ae P- 8 Lange TiendcwegD. n°. 61. l/2 716 gste irs. l' 8 74 De prijs der Advertentiën van één tot zet regels met inbegrip van het zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. urdaj zal er tr nieten like met bij- rzien zijn. 174. ren, dat zijn der Kermis net eene bij len, zeer ge- Jnken, ais koope sorte- ILBUMS LISSEN en - ALBUMS n SCHRIJF- ich bevinden eheel Schrijf- en DAMES- FEL-INKT- ES, SIGA- 1JPJES cu e r.e ze. ES in groote woon groote Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is2,franco p. post 2,25 De inzending der Advertentiën kan geschieden tot des ’morgens ten 11 ure. 517,4 47*716 De BURGEMEESTER, van GOUDA brengt bij deze ter kennis van belanghebbenden, dat door den Heer Oommisaari» des Kouings in de Provincie Zmd-Holland op den 21n Julij 1863 is executoir verklaard, het schattingskohier voor de be lasting op het personeel dienst 1863/64 N°. 2. Dat voormeld Kohier ter invordering is gesteld in handen van den Heer Ontvanger, dat ieder daarop voorkomende ver— pügt is, zijnen aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen, en dat heden ingaat de termijn van DRIE MAANDEN, binnen welke de reclames behooren te worden ingediend. GOUDA den 25-n Julij, 1863. De Burgemeester voornoemd, IJZENDOORN. 625/i4 31’7» Londen, 24 Julij. De heer Cobden maakte gisteren in het huis der gemeenten de opmerking dat in Engeland drie gewapende sche pen zijn uitgerust en grootendeels bemand, welke zijn aangewend om de scheepvaart van eene bevriende mogendheid grootelijks te bena- deelen, en dat op dit oogenblik hier te lande nog twee gewapende schepen in gereedheid worden gebragt, en dat wel, naar aanlei ding van aanwijzingen van den gezant der ver. staten, met geen ander doel, dan om den zeehandel der federalisten te belemmeren. Het kwam hem voor, dat de britsche regering, met het oog op de in acht te nemen onzijdigheid, in dat op- zigt geene genoegzame waakzaamheid betoont, en Jat zulks ligtelijk aanleiding zou kunnen geven tot een vredebreuk. Lord Palmerston antwoordde daarop, dat de britsche regering de noordelijke, zoowel als de zuidelijke staten tot dusverre heeft beschouwd als oorlogvoerende pari’ien, met de aan dezelve verbonden .regtenj dat het hier alzoo geldt de vraag, welke verpligtingen eene onzijdige .mogendheid ten aanzien van >der- 24 Julij. Gebleven koers. GOUDA, 29 Julij. De amerikaansche tijdingen blijven zeer gunstig luiden voor de noordelijken en wel zoodanig, dat eene beslissing op han den schijnt. Vicksburg heeft in zijn val, gelijk te vermoeden was, Port Hudson medcgesleept, en het noorden nu geheel meester van den loop der Mississippi heeft in het westeu niets meer van de zuidelijken te vreezen. De generaal Lee is over den Potomac ontkomen en zijne poging heeft geen ander resultaat gehad, dan vernieling en verwoesting. De schade door den staat Pennsylvanie geleden wordt begroot op honderd millioen gulden. Het was eene wanhopige poging, die tot geene wezentlijke uitkomst kon lei den, maar nu degelijk kan medewerken tot de ontknooping. Ook de aanval op Charleston is hernieuwd met gunstigen uitslag, daar de werken gedeeltelijk genomen zijn, zoodat ook deze belangrijke stad spoedig in handen der noordelijken kan zijn. Twee oproerige staten, Louisiana en Noord-Carolina bieden aan tot de Unie terug te keeren, indien hun het behoud der oude constitutie verzekerd wordt. Dit sluit de voortduring der slavernij in, doch hieraan zal wel niet te denken zijn. In het begin van den opstand ware dit mogelijk geweest, maar nu, na zooveel bloedvergieten, mag de oorlog niet eindigen dan met de opheffing der slavernij. In dezen toestand van zaken komt het niet onwaarschijnlijk voor, dat het zuiden vredesvoorslagen doet en zijnen vice pre sident naar Washington zendt.: daar wilde men hem echter met ontvangen en nu beweren de zuidelijke bladen, dat zijne onderhandeling slechts de uitwisseling der gevangenen betrof. De tijdingen uit New-York luiden treurig en matigen den vreugdekreet. Een bloedig oproer tegen de uitgeschreven lig- ting heeft met schromelijke gewelddadigheden in die bandels- stad gewoed. De Amerikanen koesteren algemeen een hevigen afkeer van gedwongen krijgsdienst. Wij in Europa hebben geleerd ons natuurlijk gevoel te verloochenen, maar zij verzetten zich tegen de uit den nood geboren verpligting. In New-York bevindt zich daarenboven eene ^groote menigte, die uit vuig eigenbe- - 18. A. Bo., ZO. Sophia de aria van Vliet lang de afschaffing der slavernij vijandig is. Deze anti- abolitionisten bezigen de verfoeide ligting ter opruijing van het gemeen, dat zij aanhitsen tegen de negers, als de oorzaken van den oorlog en waardoor de droevigste tooneelen van moord en afschuwelijke wreedheid in het aanzijn geroepen werden. Geene minder belangrijke aangelegenheid houdt Europa bezig; Rusland heeft geantwoord en dat antwoord geeft duidelijk te kennen, dat men niet gezind is toe te geven aan de ekshen der mogendheden. Het wil wel in overleg treden met Pruisen en Oostenrijk, als deelgenooten in den poolschen buit, maar eerst later met de overigen over algemeene staatkundige belangen confereren. De eerste voorwaarde is echter, volkomene onderwer ping der Polen. Oostenrijk houdt zich getrouw aan Frankrijk en Engeland en heelt dit reeds ondubbelzinnig en krachtig verklaard. In Frankrijk neemt de opgewondenheid toe en dringt men algemeen aan op een nieuwen oorlog tegen Rusland ter gunste vaii Polen. De zaak is wel goed, maar het middel hoogst treurig. De gevolgen van een oorlog in dit tijdsge wricht zijn onberekenbaar. En toch wint het vermoeden meer en meer veld, dat de toenemende verwikkelingen daarop uit- loopen zullen. Engeland is vredelievend gestemd, het heeft in den amerikaanschen oorlog, hoe moeijelijk het viel, de onzij digheid weten te bewaren en den rusteloozen beheerscher van Frankrijk terug te houden, maar het is te vreezen, dat die politieke wijsheid hier te kort zal schieten. Frankrijk wil voor uit en weet anderen in zijne plannen te verwikkelen, want het mag een kunststuk heeten dat het taaije Oostenrijk de rigting volgt van het gehate Frankrijk en eigenbelang en vroegere po litieke inzigten geheel verloochent. Het zal weinig afdoen of Gortchakoff nader verklaart, dat hij eigentlijk de zes punten aanneemt; die diplomatieke handelingen beteekeneu niets anders dan het vinnen van tijd om zich ten oorlog te rusten. Engeland alleen kan den storm bedwingen, doch niet zonder wezentlijke concessien van Rusland, want ook daar, gelijk in de geheeie beschaafde wereld gevoelt het volk sympathie voorde veronge lijkte, schandelijk verdrukte en mishandelde Polen.

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 1