öuttcnlanïï. Brnncnlttttö. 1 Gouda, 5 Mei. Gisteren zijn ter herkiezing van een lid voor den gemeenteraad ingekomen 226 stembilietteu, en heden bleek bij de opening dat met 121 stemmen tot lid van den gemeenteraad benoemd is de heer W. Brand van Straaten. tegen 103 stemmen die de heer A. Luyten bekwam, benevens 2 billetten in blanco. slag van de afschaffing der slavernij, aan de mensohbeid eene vergoeding biedt voor het vergoten bloed. In Mexico wordt nu de fransche vrijheid ingevoerd, die sommigen al zeer gelijkluidend voorkomt met russische onder drukking. Het wordt tijd dat de vereenigde staten weder ruimte krijgen om in Amerika toe te zien, zoo als de Fransehcn in Eeropa doen. Pruisen rijpt voor eene omwenteling, in Japan dreigt een oorlog, Madagascar wacht eene expedite en wij zien weder uit naar orthodoxe woelingen, die met eene geïmiteerde ame- rikaansehe campmeeting beginnen. Londen, 2 Augustus. Berigten uit New-York van den 20sten Julij melden, dat bet te dier stede rustig is. Uit Charleston berigt men van den löden dat de noordelijken uit het eiland James zijn verdreven. Zij bereiden zich voor tot een andereu aanval op het fort Wagner, Het leger van Meade is over den Potomac getrokkeii en zet het corps van generaal Lee na. Van den 23sten Julij wordt uit New-York gemeld, dat de generaal Johnston Jackson heeft verlaten, de uoordelijkeu hebben die stad bezet. De generaals Lee en Ewell nikken naar Winchester op. De generaal Meade staat bij Berlijn. Het werk der conscriptie zal in de volgende week te New-York aangevangen worden. Do heer Whiting is met eene zendiug van de regering der L'nie naar Europa ver trokken. Tijdingen uit Mexico van 1 Julij melden dat detache menten van her mexieaansehe leger zich in de omstreken van Mexico hebbeu vertoond. De generaal Ortega voert bevel over de troepen, die tusschen San Luis de Potosi en Mexico zijn gelegerd. De generaal Xegrete tracht met zijne ruiterij de ge meenschap tusschen Mexico en Yera-Cruz te belemmeren. 3 Augustus. Naar luid der laatste west-indische berigten hadden niet minder dan 10 stoomschepen de haven van het eiland Nassau verlaten om te trachten de geblokkeerde havens der confederatie binnen te loopen. De republiek Peru bedt het fransche muntstelsel aan genomen. De eenheid heet Sol (Zon), staat gelijk met het vijffrankstuk en wordt zoowel in zilver als in goud gemunt. De kleinere munt is de Centesimo gelijk met den franschen Sou istuiver», de grootste het goudstuk van 20 sols. Dit stelsel heeft echter het gebrek, dat daarbij aan het goud eene bepaalde voorgeschreven waarde-verhouding tot het zilver wordt gegeven. Te Bogota i- den Sn mei jl. de nieuwe constitutie afgekon digd. Generaal Mosquera heeft de betrekking van president der republiek aanvaard voor den tijd van tien maanden, ni. tot 1 april IS04, op welken dag hij ze zal moeten overgeven aan dengeiie, d e door het volk daartoe gekozen zal zijn. Guate mala heeft op nieuw den oorlog verklaard aan Salvador. Generaal Can era is met 500'» uitgetrokken. De Morning Post maakt de opmerking dat Engeland door drie motieven tot interventie in de poolsche kwestie werd genoGpt, namelijk: 1°. de humaniteit, 2°. het belang der hand having van vrede en orde, en 3°. het belang van de handha ving der traetaten. Op grond daarvan heeft Engeland vertnogen tot Rusland gerigt, waarop geen acht is geslagen en ten gevolge daarvan is het nu gekomen tot fcrmeele voorstellen, die met eene aan belt liging grenzende onbeleefdheid beantwoord zijn. De reden hiervan ligt klaarblijkelijk in eene misvatting. Rus land is n me rk alweer vervallen in zijne vroegere fout, met t? denk u dat de mogendheden het niet ernstig meeuen en v» rm edel jk wel oneenig zouden worden. Door de nota's die nu naar Petersburg zullen worden gezonden, zal het zeker wel van die dwaling ter .gkomen. Te BLck-hc.wh. u dd >.e hoofdstad, is lieden -ei.e grooie meeting ter gunste van V a gehouden. Volg» .aring van den president v e znmt-nkomst door in c >unnitté der werklied n \e Cn en Woolwich bijeen ga.' epen, om het gouvernement toi eene krachtiger ondersteuning der Polen ie nopen. In de bij de.e gelegenheid genomen besluiten wordt dan ook bepaaldcl k am get! rongen op eene gewapende inter ventie, Tevens werd besloten dat eene commissie uit de meeting /ieh in betrekking zal s.ellen met de poolsche committé's in Frankrijk, Zweden en Italië. Parijs, 1 Augustas. Men verzekert, dat maarschalk Forey 15 september het bevel zal overdragen aan generaal Bazame verlaten. Mhn verneemt uit Louden, dat de onderhandelingen u^sselien dXdrie mogendheden over het aan Rusland te zenden antwoord, op het punt staan van gesloten te worden. Men 5 kan als zeer waarschijnlijk aannemen, dat uit de nota's zal jlijken dat de mogendheden in alles eensgezind zijn. Alhier heeft eene brochure het licht gezien onder den titelDe keizer, Polen en Europa, welke iu hooge mate de aandacht trekt en met graagte gelezen wordt. De rede daar van is zeer verklaarbaar, wanneer men weet dat deze brochure door velen geacht wordt de hoofddenkbeelden des keizers uit te drukken. Sommigen noemen als schrijver den heer Mocquard, secretaris des keizers, Laguéronnirre of Grandguillot, anderen herkennen er de hand van Gr mier de Casssignac in. De schrijver der brochure kent slechts het alternatief: toegeven aan Rusland of oorlog, want de toestand kan niet langer zoo blijven. Nu de zaak zoover gekomen is, is Frankrijks eer er mede gemoeid, behalve dat ook de menscblierendheid en het gevaar voor de rust van Europa geen anderen uitweg open laten. De schrijver verlangt, dat, indien Rusland bij zijne tegenwoordige houding blijft volharden, minst genomen tot eene gewapende demonstratie zal worden overgegaan. Daartoe zou een engelsch-fransch-zweedsche vloot in de Oostzee en eene engelsch-fransch-itaiiaansche vloot in de Zwarte Zee moe ten verschijnen. Wat de rijn-provincien aanbelangt, daarvan zal men, indien het tot een oorlog komt, gebruik moeten maken als een doortogt voor de troepen, maar indien Pruisen onzijdig blijft, kan het nooit in de bedoeling des keizers liggen om die provinciën te willen veroveren. Ten slotte geeft de brochure de toezegging, dat de keizer meer voor Polen zal doen dan iemand ooit te voren gedaan heeft. Tegen 12 augustus heeft de keizer alle leden van den geheimen raad opgeroepen en men onderstelt niet zonder re den, dat in die vergadering gewigtige besluiten zullen worden O O O O D genomen. De Moniteur maakt thans de proclamatie bekend, welke de maarschalk Forey, daags nadat hij de hoofdstad Mexico was binnengetrokken, heeft uitgevaardigd. Het voornaamste daarvan is reeds bekend. De proclamatie is natuurlijk fraai, zij belooft den Mexicanen genoeg. Zij zegt o. a. dat de druk pers vrij zal zijn, maar dat het fransche stekel er van toe passing zal wezen, twee waarschuwingen zullen de opheffing van het blad ten gevolge hebbeu. De proclamatie maakt met geen enkel woord gewag van de verbeurdverklaring der goe deren van hen, die tegen de fransche troepen gestreden hebben, welk berigt over New-York was ontvangen. De maarschalk belooft zelfs dat de bezittingen der burgers onder bescherming der wet geplaatst zullen worden. De katholieke godsdienst zal worden beschermd. Forey zegt, dat naar zijn gevoelen, de keizer met genoegen zou zien, indien het der regering mogelijk ware de vrijheid van godsdienst, dat groote beginsel van den nieuwen tijd, af te kondigen, inaar dit is niet meer dan een wensch. Aan het slot verklaart hij allen voor vijanden huns lands, die doof bleven voor zijne verzoenende woordeu, en de zulken zal hij vervolgen, overal waar zij zich mogten bevinden. 3 Augustus. La France meldt het volgende: Men verze kert dat het britsch kabmet, hetwelk eerst tot het plan eener ideutieke nota aan Ruslan l scheen ovpr te hellen, thans aarzelt om op die wijze voort te gaan, op grond dat aan Rusland den noodigen tijd moet worden gelaten om alles in overwe ging te nemen, zonder zoo dadelijk eeu nieuw antwoord te provoceren. Toorts zegt het blad dat het antwoord van Gortchakoff aan graaf vou Rechberg wordt beschouwd als eene bepaalde te ken nen geving van het voornemen tot afbreking der diplomatieke betrekkingen tusschen Rusland en Oostenrijk. De depêche van Gortchakoff heeft te Weenen eene algemeene ontevredenheid te weeg gebragt. De militaire en de constitutionele partij ge voelen zich daardoor beleedigd en raden den keizer aan om vooral in zijne alliantie met de westersche mogendheden te volharden. De koele houding tusschen Rusland en Oostenrijk is dan ook van zeer ernstigen aard. Men begint lner meer en meer de hoop te koesteren, dat Engeland in de poolsche kwestie de houuing zal aanne men, welke men hier wenscbeiijk acht. Immers was men te Londen voor den oorlog in de Krim even w eifelend als thans, tot op het oogenblik, toen Frankrijk aankondigde dat de vlco. het anker zou ligten. Iu de tegenwoordige omstandigheden gelooft men echter niet, dat Frankrijk genoeg vertrouwen in den goeden uitslag zal hebben, om dezelfde politiek te beproe ven; men kan veeleer veronderstellen, dat het kabinet der Tui»erien geen stap voorwaarts zal doen, dan met de zeket- heid van gevolgd te zuilen worden. 4 Augustus. De Patrie, sprekende over de tegenwerpin gen die Engeland heeft gemaakt tegen het beginsel eener iden tieke nota, zegt dat dit verschil van inzigten een zeer ernstig karakter heeft, daar het de onderhandelingen sedert 14 dagen gevoerd geheel nutteloos maken en de deur openen kan voor nieuwe combinatiën, en, zoo men zekere geruchten mag gelooteu kan het zelfs eene wijziging in het fransche kabinet ten gevolge hebben. Weenen3 Augustus. Yolgens berigten uit Catania hebben de uitbarstingen van de Etna in den laatsten tijd een dreigend aanzien aangenomen. De geheele omtrek van den berg tot aan Nicolosi en Catania, is met asch en lava overdekt. De bevolking verkeert in grooten angst. Volgens mededeelingen uit Konstantinopel is de uitslag der nationale tentoonstelling, wat de geldelijke belangen der daarbij betrokken partij betreft, hoogst nadeelig geweest. De kosten van den aanbouw van het nijverheidspaleis en die van het beheer der tentoonstelling hebben bedragen ruim 2 mil- lioen piasters (ongeveer 5 millioen gulden ned. courant), door de bezoekers is betaald als entreegeld 450,000 p., zoodat het te kort bedraagt 1,550,000 of ongeveer 3,875,000 gulden. De sultan heeft beloofd dit tc kort uit zijne bijzondere mid delen te voidoeu. Berlijn, 2 Augustus. In het jongste humoristische week blad Kladderadatsch leest men het volgende. Prins Gortcha koff heeft, naar men beweert, de zes punten onder de volgende voorwaarden aangenomen1°. de algemeene amnestie zal wor den toegepast op allen, die geen deel aan den opstand heoben genomen. 2°. De wapenstilstand zal worden ten nitvoer gelegd. De Polen zullen de wapenen nederleggen en de Russen zullen die behouden om daarvan dat mensehelijk en verlicht gebruik te maken, hetwelk de geheele wereld kent. 3°. De verbeurd verklaarde goederen zullen niet worden teruggegeven, maar tot vergoeding daarvan zullen de eigenaars mijnen in Siberie ont vangen. 4°. De conscriptie is afgeschaft, maar het zal echter op straffe des doods, vrij staan als vrijwilliger dienst te nemen. 5°. De vrijheid van geweten wordt gewaarborgd aan de Polen in den Caucasus. 6°. De Polen, die zoo groote beminnaars zijn van het geheimzinnige, zullen hunne oude constitutie terug erlangen, maar zij zal in het geheim worden uitgevoerd, op dat niemand er iets van bemerke. 3 Augustus. Naar men meldt uit Duisburg, heeft men aldaar in het begin der vorige maand een adres aan den ko ning gezonden, onderteekend door een groot aantal inwoners dier stad, waarbij werd gevraagd intrekking der bekende drukpers-ordonnantien. Eergisteren is dit adres ongeopend teruggezonden. Volgens particuliere berigten uit Petersburg heeft de czaar den 1 dezer eene nkase geteekend, waarbij de twee millioen pachtboeren op de domeinen en kroonbezittingen tot vrije grond eigenaren worden verheven. Het half-officiële Dagbladet, hetwelk te Kopenhagen het licht ziet, verklaart iu zijn jongste nommer, dat het bezetten van Ilolstein op last der bondsvergadering, in de bestaande omstandigheden, dewijl die vergadering de grenzen harer be voegdheid heeft overschreden, niet eene bonds-execucie, maar eene oorlogsverklaring aan Denemarken zou zijn. Hoe groot de ovormagt ook moge zijn, Denemarken zal niet dan voor die overmagt bukxen, indien zijne eer wordt gekrenkt, voegt het blad er bij. Men meldt uit Petersburg dd. 28 julij, dat de keizer dien dag naar Ilalsingfors is vertrokken; hij zal ook de ves tingwerken van Sweiborg in oogenschouw nemen. Op 2 aug, wordt hij in de hoofdstad terug verwacht. De strijd tusschen de Russen en Polen in Litthauen is in een uitdelgingsoorlog ontaard, dien men in de tegenwoor dige eeuw onmogelijk zou achten, doch die zich daardoor laat verklaren, dat het bezit van dit land voor Polen en Rusland even belangrijk is wegens zijne ligging en gesteldheid en de daardoor aangeboden gelegenheid om met goeden uitslag zoo wel aanvallend als verdedigend te werk te gaan. Flensburg, 1 Augustus. In een koninklijk rescript dat aan de leden der stendenvergadering is gezonden, wordt ge zegd, dat het voorstel betreffende eene verandering der bepa lingen omtrent het gebruik der deensche taal in de kerken, bij het onderwijs en in de regtzaal in de gemengde districten van Sleeswijk niet kan worden ingewilligd. Petersburg, 2 Augustus. Het Journal de St. Péters- 'oourg deelt eene dèpeche mede door prins Gortchakoff aan den heer Knorring te "Weenen, gedagteekend 27 julij, betref fende de nota van deti graaf v. Rechberg van 19 te veren. Daarin geeft de prins Gortchakoff zijne verwondering te ken nen dat graaf v. Rechberg op de mogelijkheid zinspeelt van geheime bedoelingen van Rusland. Indien dit denkbeeld bij graaf Rechberg is ontstaan, door den wensch om elke gedachte te doen vervallen aan eene afzonderlijke verstandhouding, welke onbestaanbaar kan worden geacht met de verbindtenissen door Oostenrijk aangegaan en met het uitgangspunt zijner stap pen, haast zich de russische minister te verklaren dat geenerlei verstandhouding tusschen Oostenrijk en Rusland heeft plaats gehad ter zake der jongste openingen. Wij hebben, zegt de minister, uit de oostenrijksche nota van 18 junij geen geanti cipeerde goedkeuring afgeleid van de weigering om eene con ferentie te houden. Wij hebben er niet aan gedacht om Polen met Gallieie gelijk te stellen, maar de traditie en de hulp uit Gallicie aan de opstandelingen verleend, toont aan dat zij gelijke belangen hebben. De drie hoven, Rusland, Pruisen en Oos tenrijk, hebben gemeenschappelijke belangen. Het voorstel was ontworpen in een vriendschappelijken geest, overeenkomstig met de betrekkingen en belangen dier beide hoven. Wij moeten elke daarmede strijdige interpretatie van de hand wijzen. De depêche doet onderstellen dat het voorstel een andereu indruk heeft gemaakt. Uit Parimaribo, Suriname en ook van St. Martin zijn berigten ontvangen, die allezins gunstig luiden omtrent de wijze waarop de vrijverklaring der slaven op 1 julij heeft, plaats gehad. Overal had men de kerken versierd en stroomde de menigte der negera derwaarts om het Opperwezen voor de ontvangen weldaad te danken. Allerlei feestelijkheden ken merkten den dag en de vrijverklaarden bleven niet in gebreke om ook de overheid hunnen dank te betuigen, gelukkig als zij waren over de eindelijke wending in hun lot. Op St. Martin heeft men een protest opgemaakt tegen de wet van 1862 en nogmaals aangedrongen dal de volle scha devergoeding aan de slavenhouders moge worden uitbetaald, en zij alzoo gelijk gesteld met de andere koloniën, die in dit opzigt meer bevoorregt werden. Naar men verneemt, heeft de Plaatselijke Commissie te Sluipwijk en Slein, provincie Zuid-Holland, voor het Nationaal Gedenkteeken van November 1813, besloten aan de Hoofd commissie te verzoeken om inlichting, of, en in hoeverre de gemeentebesturen het regt zullen hebben, om jongelieden voor te dragen voor de te stichten Nationale Ambachtsschool te Amsterdam, zijnde het aan gezegde Plaatselijke Commissie voor gekomen, dat de, onder dit regt, te houdene collecte meer productief zal zijn, dan indien die zoude moeten geschieden zonder eenige bepaling ten deze, in welk laatste geval toch hunne gemeentenuren geheel in het onzekere zouden verkeeren, of mede-ingezetenen al dan niet genot zullen hebben van hunne bijdragen. 'S Gravenhage, 1 ^ug. De synode der herv. kerk heeft zich in hare jongste zittingen voornamelijk gewijd aan het ontwerpen van eene nieuwe regeling der uitvoering van art. 23 van het algemeen reglement, en daarbij ais beginsel aangenomen, dat het aan de keus der gemeer/e moet worden overgelaten, of zij al dan niet, en zoo ja in hoeverre dan gebruik maken wil van het haar in art. 23 toegekende regt, en dat voorts de ver langde verandering door huishoudelijke bepalingen moet gere geld worden, terwijl de kerkelijke bestu'en slechts hebben toe te :;ien, dat er geen wanorde ontstaat. Van dit beginsel uit gaande heeft zij, na langdurige beraadslagingen, zoo als het gewigt der zaak vorderde, voorloopig een reglement voor de verkiezing var» kerkeraadsleden vastgesteld, om aan de conside- ratieu de provinciale kerkbesturen en klassikale vergaderingen onderworpen te worden. De hoofdbepalingen zijn, dat de ge meente de predikanten benoemt, even als de ouderlingen en diakenen, of door hare stemgeregtigden, die dezen daartoe mag- tigen. Alle meerderjarige niet bedeelde, en niet onder censuur staande manslidmaten, bij den kerkeraad hunner woonplaats geloofsbelijdenis hebbende afgelegd, of sedert een jaar minstens op ingediende attestatie als lidmaten erkpnd. Omtrent de wijze van beroeping worden deer den kerkeraad bepalingen gemaakt, en ter goedkeuring aan de stemgeregtigde leden onderworpen; vervolgens ter beoordeeling gezonden aan het klassikaal be stuur en door het provinciaal kerkbestuur goedgekeurd. De in dienst zijnde ouderlingen en diakenen blijven hun diensttijd uitdienen. Woerden, 4 Augustus. Bij de herstemming voor een Lid van den gemeenteraad alhier, tusschen den heer A. Hof man die 82 en den heer Jacob de Koning Jz. die 70 stemmen hadden bekomen, zijn op heden van de 212 stemgeregtigden stemmen uitgebragt, waaronder één blanco billet en waar van de heer J. de Koning Jz. 95 en de heer A. Hofman 86 stemmen op zich vereenigde, zoodat de eerst genoemde als lid van den raad herkozen is. Hoewel deze keuze velen genoegen doet, uit eerbied voor de jaren van den herkozene zoo vreest men dat hierdoor de geest van gematigden vooruitgang in den raad der gemeente weder belemmerd zal blijven.

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 2