Nieuws- Advertentieblad en voor Gouda en Omstreken. I ISS3. Zondag, 9 Augustus. N? 142. Outtenlani. eten. ruinen. I Uitgave van A. BRINKMAN. r Gouda, uda, >rdam, A I g, GOUDSCHE COURANT L El. 1G 1OO7 1G 47 8 635/i6 den INKMAN. 8 4 Lange Tlendeweg, D. n°. 61. rste jcht, 1,16*, 2,42, 2.20 4,05* 2 einen loopen iet. 3,40 5,30* /s '4 8 '2 i/g om missie voor n Japan wordt rislukt. l)e vordt verdacht ver de kuiten 89 1953 Augustus. G cble\ en koers. 641,'. De prijs der Advertentien van één tot zes regels met inbegrip van liet zegel is 80 Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengewone letters worden berekend naar plaatsruimte. en althans voor Engeland '/er 1863. 4,37, 6,24* S5 6^4 35% Londen, 6 Augustus. Van 15 Junij tot 9 Julij, dus in den tijd van 24 dagen, zijn in Engeland niet minder dan 15 nieuwe maatschappijen op aandeelen tot stand gekomen wier kapitalen te zamen een bedrag van 14.238.000, uitmaken, benevens twee in Ierland met 14.000 en drie in Schotland met 3.600 De grootste is de vereeniging Credit Metropoli tan met 3.000.000, terwijl de kleinste slechts met een kapi taal van 1000 is tot stand gekomen; doch daarentegen heeft deze den uitvoerigsten naam, zijnde the United Bank of England, France and America. Volgens berigten uit Buenos-Ayres, van 28 Junij, waren aldaar reeds een aantal schepen met landverhuizers aangeko men, terwijl er in October of November nog ongeveer duizend huisgezinnen uit Europa worden verwacht. Deze toevloed is het gevolg der gunstige bepalingen, die eenige maanden gele den aldaar zijn gemaakt ten voordeele der vreemdelingen, die tot den aanleg der Centraal-Argentijnsche spoorwegen werkzaam willen zijn en zich alsdan daar te lande willen vestigen. Omtrent de aardbevingen op Manilla den 3a en 4n junij wordt voorloopig nog gemeld dat er o. a. van de cathedraal, de koninklijke kapel, de kerken van St. Dominicas en St. Isabella, het paleis, de militaire hospitalen, het handelstrihu- naal, het hotel San Fernando en het fransch hotel niets dan enkele puinhoopen zijn overgebleven. Het aantal menschen- levens, die bij deze gelegenheid verloren gingen, is natuurlijk groot. Het spaansche schip Esperanzas, hetwelk bij de haven lag, had bij die ramp zooveel te lijden, dat het schipbreuk leed, terwijl de geheele bemanning is omgekomen. De torypartij heeft, zich van het begin van den pool- schen opstand nadrukkelijk verklaard tegen eiken stap, die zou kunnen strekken om daaruit eenen europeschen oorlogtedoen voortkomen en heeft uit dat oogpunt vele aanmerkingen tegen de handelwijze van ons kabinet gemaakt. Thans betuigen •voorname organen dier .partij, dat zij door de jongste besluiten schriften op de Secretarie der Gemeente zijn nedergelegd, al waar daarvan inzage kan worden genomen op iederen werk dag, van des morgens 10 tot des namiddags 1 ure. GOUDA den 6n Augustus, 1863. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, FORTÜ1JN. IJZENDOORN. van het kabinet gerustgesteld zijn geen gevaar van oorlog meer zien. De Times verklaart met klem van redenen, dat het publiek in Engeland gestemd is tegen eenen oorlog om den wille van. Polen. Z/Wij meenen met de gezindheid onzer landgenooten niet onbekend te zijn, zegt dat blad, z/en wij verklaren zonder aarzelen, dat het engelsche volk zich niet wil laten wikkelen in eenen oorlog tegen Rusland, tenzij het daartoe werd uit getart, waartoe Rusland voorzeker niet dwaas genoeg zal zijn. Wij allen wenschen, dat al wat de diplomatie voor Polen kan doen, gedaan worde. Maar ieder minister, die zich ook maar verdacht maakte van het voornemen om Engeland in eenen oorlog te storten ten einde Rusland en Pruisen in Frankrijks belang te verbrokkelen, zou welhaast ophouden minister te zijn.” Het nieuws uit Amerika is heden niet zeer belangrijk. De berigten luiden voortdurend gunstig voor de bondstroepen althans de noordelijken hebben in verschillende plaatsen weer aanzienlijke voordeelen behaald. Bij de bevolking van den zuidelijken staat Alabama heerscht de grootste agitatie door de manoeuvres van de generaals Grant en Rosencranz, die nu met hunne legercorpsen op Mobile aanrukken. De gouverneur van dien staat heeft de geheele bevolking te wapen geroepen. Het is evenwel niet waarschijnlijk dat zij een leger van 160,000 man veel weerstand zal kunnen bieden. De geestdrift die bij de bevolking van het zuiden in den aanvang des oorlogs heerschte, schijnt dan ook aanmerkelijk te verflaauwen. De Richmond Enquirer verklaart zelfs, dat meer dan 100,000 man in het zuiden plaatsvervangers hebben gehuurd. Hetzelfde blad dringt er op aan het geheele land in staat van beleg te stellen, pre sident Davis met dictatoriaal gezag te bekleeden en alle vreemde bescherming, plaatsvervanging en uitzondering van dienst af te schaffen. Die maatregelen schijnen te bewijzen dat het zuiden op zijne laatste beenen staat. Volgens berigten uit Washington zouden ook de bondstroe pen er in geslaagd zijn generaal Lee te verhinderen naar Rich mond terug te trekken, terwijl van een anderen kant wordt gemeld dat Lee weder een dreigende houding heeft aangeno men en op nieuw Washington en Maryland bedreigt. Parijs, 5 Augustus. Alen beweert dat de zaken eenen an deren keer nemen door het terugtreden van Engeland. Enge land en Oostenrijk weigeren niet bepaald om de onderhande- lingen voort te zetten, maar zij hebben te kennen gegeven dat zij alle middelen, die de diplomatie aan de hand geeft, willen uitputten, vóór dat er overgegaan wordt tot eene identieke nota in den vorm van een ultimatum, die eerst in het uiterste ge val moet worden verzonden. Voor het overige is er in de houding van beide genoemde mogendheden niets veranderd, dat wil zeggen, dat men even als vroeger blijft vasthouden aan de zes punten met de conferentie en den wapenstilstand. Wat hiervan zij, zoo veel is zeker, dat er weder een kostbare tijd zal verloren gaan. Misschien verwacht men wel dat Pruisen in dien tusschentijd zijne bedoelingen zal kenbaar maken. Tot nog toe schijnt er echter niet de minste kans te bestaan, dat het kabinet van Berlijn zich bij de westersche mogendheden zal aansluiten; het helt toch veel meer over naar de zijde van Rusland dan naar die der Polen. Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags, h de Jtad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maaudenis/2,franco p.post/2,25. De inzending der Advertentien kan geschieden tot des ’morgens ten 11 ure. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA, brengen ter kennis van de Ingezetenen, dat ter voldoening aan Art. 69 der Wst van den 4U Julij 1850 (Staatsblad n°. 37,) afschriften van de Processen-Verbaal, betreffende de be noeming van EEN LID van den Gemeenteraad bedoeld bij de artikelen 52 en 67 dier Wet, zijn aangeplakt, en zulks aan den ingang van den Langen Groenendaal bij de Gouwe, aan het gebouw der Luthersche Kerk, alsmede dat gelijke af- n M. de Moor, 31. Anna G. Spruijt. 1 Augustus, bravezand. an nes, ouder< in Eijk en J. L Margarctha udijk, Ij.- h

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 1