öuitcnlanir. 6mnenlan&. Gemengde Berigten. kunnen bevredigen met hun lot, maar nu de wanhoop hun de wapens heeft opgedrongen, nu zij duizende bewijzen van hel - denmoed en opofferende volharding gegeven hebben, moeien zij niet overgelaten worden aan hunne gevoellooze beulen. Engeland en Oostenrijk deinzen terug; hoe treurig, dat Frankrijk alleen overblijft, welk3 nevenbedoeling meest te vreezen is. Nieuwe vertoog en, doch in de gegevene omstan digheden weinig klemmend, zijn naar Petersburg gezonden om nog eens door ijdele uitvlugten beantwoord te worden; dan komt de winter, de dood voor Polen en wij vieren het zege feest der vrede stichtende diplomatie. Oostenrijk is tot een nieuw leven ontwaakt. Daar is ont wikkeling en vooruitgang, het schijnt daar volkomen ernst met de invoering der constitutionele beginselen en van ad ministratieve hervormingen. En nu treedt de keizer zelf op met het plan ter hervorming van den duitschen bond. Hij roept te Frankfort al de duitsche vorsten zamen om te raad plegen over de middelen om ook een nieuw leven te schep pen in het ziellooze lijk. Hoe gering de hoop zij, dat er iets geboren worde uit deze poging, het is eene edele poging, wier welslagen der mensehheid goede vruchten zou brengen. Maar Pruisen, dat aan de spits moest staan, weigert reeds; want Pruisen heeft een bestuur, dat willens blind, het zeker verderf des lands schijnt te zoeken. Toch brengt Oostenrijk het door zijn voorstel in geene geringe verlegenheid, daar het zeker in de algemeene opinie veel winnen en zijn invloed zeer vergrooten zal. Mogt Oostenrijk door wijze matiging de Hongaren bevredigen en met Italië in vergelijk komen over den afstand van Venetie, dan kon het eene schoone toekomst van magt en volksgeluk te gemoet gaan. IVas het Noord-Amerika van voor drie jaar nog in wezen, dan zou het mexicaansche keizerrijk niet ziju tot stand ge komen. Nu moet het onwillig toezien dat Europa zijne heerschappij hernieuwt over het groote en rijke Mexico. Deze gebeurtenis zal de Amerikanen aanzetter om het einde van den binnenlandschen twist te verhaasten. Dat zij edelmoedig zijn tegenover het ademloos gestreden zuiden en de uitroeijing der slavernij mogelijk maken door milde bepalingen, dan zullen noord en zuid zich als vroeger vereenigen om den europeschen invloed eu den opgedrongen keizer te verdrijven van dea amerikaanschen bodem. "Weinigen toch zullen in stemmen met den vvraakzuchtigen Jefferson, die Napoleon tot zijne hulp zoekt te bewegen door de voorspiegeling der voor deden van een verbond ter verzekering van Mexico. Maar de tijd van het zuiden schijnt gekomen, het zal moeten buk ken en als het noorden zijn belang inziet, zullen de rampen van den oorlog vergoed worden door nieuwen vooruitgang en voorspoed, gereinigd van de smet der slavernij. Londeil, S Augustus. Uit New-York verzekert men, dat de heer Se varJ graaf Russell heeft verwittigd, dat indien de kaperschepen verder in Engeland toegelaten worden en aldaar reparatien kennen bewerkstelligen, de oorlogsvaartuigen der Unie de britsche havens vlei meer als eene bescherming voor «ie kapers zullen beschouwen. Berigteu uit Me\i *o van 10 juiij via Havana ontvangen, melden dat de raad van notabelen heeft verklaard, dat de mexicaansche natie t:-t regeringsvorm het keizerrijk heeft ver kozen en den aartshertog Ferdinand Maximiliaan van Oosten rijk tot keizer uitgeroepen. Ingeval de aartshertog mogt weigeren, verzoekt de raad keizer Napoleon om den persoon te kiezen, die het meest zijn vertrouwen geniet. Het keizerrijk is den 10u julij afgekondigd. Er bestaat alle vooruitzigt op eme vreedzame beslechting van het poolsche vraagstuk. De engelsche en oostenrijksche gouvernementen zijn het volkomen eens omtrenf de nu aan Rusland te-dqene vertoogen: en deze zijn niet van zoodanigen aard dat rij een^uittariend of vijandig antwoord uitlokken. De intervenierende mogendheden zullen eenvoudig voor de Polen aandringen op die bij verdragen verzekerde regten, welke door Rusland in de hoofdzaak erkend zijnen naar het zich laat aanzien is Rusland gezind om die regten te bewilligen, binnen de grenzen welke bij de verdragen van 1815 zijn gesteld. 10 Augustus. Het meest belangrijke nieuws dat wij heden uit Amerika ontvangen, is dat president Jetferson Davis een gezant naar keizer Napoleon heeft afgevaardigd met het voorstel tot eene offensieve en defensieve alliantie, waarbij het zuidelijk gouvernement zich verbindt het fransche protectoraat over Mexico te erkennen en waarbij het tevens belooft de bepalingen op de slavernij te wijzigen. De juistheid vaj dit nieuws wordt hier door velen betwijfeld. Een ander belangrijk berigt is, dat de aartshertog Maximiliaan, den 10 julij door den raad der notabelen, uit naam der mexicaansche natie opentlijk tot keizer van Mexico is geproclameerd. Ofschoon men op dit nieuws wel eenigzins voorbereid was, brengt het hier toch zeer veel sensatie te weeg en verdiept men zich reeds in speeulatien omtrent de vergoeding, die keizer Napo leon van Oostenrijk zal ontvangen. Ook meldt men uit New- York, dat ingeval de aartshertog Maximiliaan de mexicaansche kroon weigert, Jerome Buonaparte (Patterson) van New-Jersey zal worden gekozen. Eindelijk verneemt men, dat de noorde lijken te Jackson op aanwijzing van een neger, de geheele bibliotheek en de particuliere correspondentie van president Jefferson Davis hebben bemagtigd. Meer dan 1000 boeken en eene groote hoeveelheid brieven van den president, betrek king hebbende op de losscheuring der Unie, vielen daarbij iu handen der noordelijken. De guerilla-aanvoerder, generaal Morgan, is met het over schot zijner troepen door de noordelijken gevangen genomen en naar Cincinnati overgevoerd. De Morning-Herald ziet in de overeenkomst, gesloten tusschen den sultan en den pacha van Egy pte, met betrekking tot de doorgraving van het kanaal van Suez, grond tot te vredenheid, als leverende een waarborg, dat liet kanaal (reeds docr Napoleon I ontworpen om de heerschappij in het oosten aan Engeland te ontrukken en aan Frankrijk te bezorgen) nimmer zal tot stand komen. Wanneer de fellahs moeten be taald worden, zegt liet blad, zullen de kosten der onderneming schrikbarend hooger worden. De aandeelhouders zullen dan blijde ziju, zich met hun tegenwoordig verlies uit de zaak te kunnen terugtrekken en de heer de Lesseps zal alsdan wel genoodzaakt zijn het werk te staken. Uit Shanghay wordt van 22 junij gemeld: In de om streken dezer stad is het rustig. Het keizerlijke leger bevindt zich voor Nanking. De geschillen met Japan zijn voorloopig geschikt. Het hotel der amerikaansche ambassade iu Japan is afgebrand. Parijs, 10 Aug. Men beweert dat de kardinaal Antonelli meer dan ooit bij den paus aandringt op de afdanking van het pauselijke leger. In dit geval zou de gendarmerie, gereorga niseerd en aanmerkelijk vermeerderd onder het bestuur komen van den minister van binnenlaadsche zaken. Wordt dit plan uitgevoerd, dan zou de betrekking van minister van oorlog, die door msgr. de Mérode vervuld wordt, en die dikwijls ge schillen gehad heeft met den kardinaal vervallen. De pauselijke schatkist zou in ("en maatregel geene geringe bezuiniging vinden. Waarschijnlijk zullen dt antwoorden der drie mogendhe den nagenoeg gelijktijdig te Petersburg aankomen. Of ze al dan niet eene eensluidende conclusie bevatten, kan niet met zekerheid gezegd worden. Als men nu nagaat dat deze nota's of antwoorden eene nieuwe dépêche van Rusland zullen uitlokken, waarmede altijd een zekere tijd gemoeid is, dan ziet men in dat Rusland althans in ééne zaak, die voor deze mogendheid van het grootste be lang was, gewonnen spel heeft, dat is, dat zij tijd wint. Reeds nu nadert men den lierist en Rusland weet zeer goed, dat bet noch gedurende den herfst, noch gedurende den winter iets van eenige mogendheid welke ook, te vreezen heeft. Volgens een brief uit Rome van 5 dezer, heeft de aarts hertog Maximiliaan den paus verzocht om, ingeval hij tot keizer van Mexico mogt worden gekozen, een bekwamen nun tius te zenden, ten einde de godsdienstige aangelegenheden te regelen. Men verzekert, dat de aartshertog de aanneming van den mexicaanschen troon afhankelijk heeft gemaakt van de goed keuring zijns roeders - Het dagblad la France verzekert dat in de fraaszhe nota aan Rusland wordt vastgehouden aan de reclames der drie mogendheden en dat daarin op nieuw op eene conferentie van 8 vorsten wordt aangedrongen. Zij onderscheidt zich voorts door etn geest van gematigdheid, waardoor hei kabinet van Petersburg in de mogelijkheid komt om toe te geven, zonder zijne waardigheid in de waagschaal te stellen. La France wij feit voorts geen oogenblik of alle mexi caansche staten zullen de uitroeping van den aartshertog Maxi miliaan tot keizer, goedkeuren, want reeds hebben zich 15 van de 18 staten voor de fransche interventie verklaard. Als de aartshertog den troon aanneemt, dan zullen Frankrijk en En geland hem onmiddellijk erkennen en dit voorbeeld zal zeer zeker door de overige mogendheden worden gevolgd. De aartsbisschop van Mexico heeft de eer gehad den keizer zeer te behagen, die hem dan ook heeft begiftigd met het kommandeurskruis van het legioen van eer. Puebla, dat ons reeds zoo veel bloed kostte, vergt nog iederen avond slagtoffers in het Hippodrome, waar men de inname dier plaats vertoont. Gisteren avond is wederom een van de soldaten, die in dit stuk de rol van figuranten ver vullen, in vollen ernst gesneuveld. Er is hier sedert eenige dagen sprake van eene nieuwe expeditie, die onder bevel van generaal Mierolawsxi, den Polen te hulp zou snellen. De openbare meening blijft hier zeer ter gunste van de Polen gezind. Men ziet zelfs ter gelegenheid van de revue, die den l5n augustus zal gehouden worden, eene manifestatie te gemoet van de zijde der nationale garde. Bij de wedrennen die te Pin plaats hadden, hebben eenige ijzervreters den kreet Leve Polenaangeheven, iets, wat den keizer volstrekt niet scheen te bevallen. De keizer heeft zich van daar regtstreeks naar St. Cloud begeven, zoodat van het veel besproken bezoek te Cherburg, niets schijnt te komen. Men ziet de opening der kamers tegen de maand October te gemoet. 12 Augustus. Men acht het zeker dat de aartshertog Maximiliaan de keizerskroon in Mexico zal aannemen. La France, sprekende van het zenden der nota's naar Petersburg, zegt, dat zoo Rusland formeel mogt weigeren reo-t te laten w edervaren aan de vorderingen der mogendheden, men dan het tijdperk der onderhandelingen als gesloten zou kunnen beschouwen. Naar men verzekert, zullen de nota's der drie mogend heden niet eer dan aanstaanden maandag of dingsdag aan prins Gortchakoff ter hand gesteld worden. "Weenen, 10 Augustus. Onder de 21 vorsten, die be loofd hebben de conferentie te Frankfort bij te wonen, is ook de groothertog van Beden. Naar luid van het programma, door de ochtendbladen openbaar gemaakt, zal de nationale vergadering een hoogerhuis kiezen, zamengesteld uit duitsche vorsten en een lagerhuis, bestaande uit leden van landdagen der duitsche bondsstaten. Berlün, 10 Augustus. "Volgens mededeelingen uit Itzehoe wordt op" last der deensche regering de uiterste spits van het schiereiland, aan de rivier de Schlei bij Palörde gevormd, met grooten ijver versterkt; er worden 3 batterijen aangelegd, elk met 8 stukken geschut beplant. Te Missunde is men insgelijks bezig met het aanleggen van versterkingen; deze plaats is vooral bekend door de gevechten in 1848 op 23 april en in 1850 op 12 september aldaar geleverd. Men is hier nog niet geheel bekomen van de verbazing, door Oostenrijks optreden in de aangelegenheid der hervorming van den bond veroorzaakt. Dat de koning verklaard heeft het vorstcncongres niet te willen bijwonen, wordt hier algemeen daaraan toegeschreven, dat dit congres het ministerie Bismarck in de grootste verlegenheid brengt. Iedere hervorming, hetzij hier, hetzij elders in Duitschland, komt ongelegen; niet te ver geten dat de premier altijd vreezen moet, d. t de een of ander zal beproeven zijn koninklijken meester den blinddoek van de oogen te rukken. Groote sensatie maakt hier de even plotselinge als on verwachte reis van den kroonprins naar Gastein, waar hij door zijn vader ontboden is. En met regt staat men daarvan ver steld; want zelfs het half officiële dagblad verklaart dat een groot' staatkundig belang aanleiding tot die reis gegeven heeft. Natuurlijk is nieuwsgierig ts kooren wat dat belang is het is niet noodig te zeggen, dat daaromtrent reeds allerlei geruchten in omloop zijn. Frankfort, 8 Augustus. In de uitnoodiging door den keizer van Oostenrijk aan de verschillende vorsten en senaten der vrije steden van den duitschen bond toegezonden, betref lende hei houden van een vorsteucongres, wordt als onderwerp van behandeling gesteld de vraag: hoedanig de bondsconsti- tutie met het oog op de tegenwoordige staatkundige eischen behoort te worden ontwikkeld en uitgebreid, zonder dat echter daarbij wordt afgeweken van de grondbeginselen waarop de constitutie steunt. Konstailtinopel, li Augustus. Het serail is door brand verwoest. Er zijn russische troepen te Gurnii geconcentreerd I>e Porte heeft hieromtrent opheldering gevraagd. Turijn, 10 Augustus, lie kamer var. afgevaardigden en de senaat zijn tegen morgen bijeengeroepen, om het besluit te liooren voorlezen^ waarbij de parlementaire zitting wordt ver- dnagd. New-York, 30 Julij. Het leger van de Potomac bevindt zich thans bij de Rappahannock. De zuidelijke generaal Lee bevindt zich tusschen Culpepper en Gordousville. De mayor van Savannah heeft eene ordonnantie uitgevaardigd, waarbij aan de burgers bevolen wordt zich tot de verdediging, der stad te organiseren. - Men verwacht een veldslag aan den Rappahannock. De zuidelijken zijn in Kentucky en Teuessee geslagen. De noorde lijken hebben zich van de stad Brashear meester gemaakt. - De operatien tot het beleg van Charleston worden ge regeld voortgezet. De staat Kentucky is in staat van beleg ver klaard. Het gouvernement heeft besloten de uitvoering der conscriptie wei krachtdadig do<"»r te zetten. Gouda, 12 Augustus. Vrijdag a. s. zal ue gemeenteraad reeus weder vergaderen des namiddags ten l1/2 ure, ter ver dere behandeling van het adres van den hr. F. van Bovene enz. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Bergambacht de heer P. J. Smits. De 485te vergadering van de algemeene synode derned. herv. kerk is den 5Q dezer te 'sHage gesloten. Aan de sy nodale commissie ir opgedragen eene herziening der bepalingen in het reglement omtrent het bestuur der kerk, omdat eene reorganisatie van het kerkbestuur noodig scheen. Iu het synodaal reglement op de kerkeraden is bepaald - „In de leiding der openbare godsdienstoefeningen gaan zij, zoowel in het algemeen, a!c in het bij/onder met betrekking tot het gebruik van den üeidelbergschen katechismus, de li turgische schriften, de psalmen en de evang. gezangen naar eigen oordeel te rade met de godsdienstige behoeften hunner gemeenten." Ten gevolge van den gunstigen financieien toestand van Harderwijk, is door den gemeenteraad, besloten: 1. tot geheele afschaffing van haven-, brug- en kadegelden; en 2. tot ver mindering van het aldaar bestaande hoofdgeld der beide hoog ste klassen en tot afschaffing der derde klasse. Als een bewijs van de goede rekening dier stad dient dat geene schulden te haren laste m^er bestaan en het batig saldo der rekt .ing over 1862 bedraagt eene som van 26,583.40. Door de keurmeesters van meel, brood, beschuit, koek eu gebak te Amsterdam werden in 't afgeloopen jaar 615 over- tredi. 'n ontdekt en door die van vee en vleesch 156 stuks vee en 1843 ned. pd. vleesch, spek, worst, ham en leverbeu ling afgekeurd en ter bestemder plaatse begraven. Op dezeiide wijze werden aan den handel ontnomen 105,125 bokkingen, 1812 schelvissen, 1718 schollen en 10 ladingen mosselen, terwijl de keurmeester op de dag- en weekmarkten den verkoop verbood van 108 manden fruit en 186 mudden aardappelen. 'S GraverLhage, 10 Augustus. Men verneemt, dat Z. M de koning van Oostenrijk het aanzoek heeft ontvangen tot bijwoning van bet vorstcncongres te Frankfort. De brief. wre!ke dat verzoek bevat, is naar Baden opgezonden. Pruisen wil niets weten \an de oostenrijksche boadshervonuiupplannen - Te Bristol oefenen de engelsche dames zich in het schijfschieten met Pruisische geweren. Te Sovico iu Lomhardije is een vuurbol waarge nomen, die niet ver van den grond met groot gedruiseh barstte. Te Tiflis 'wordt eene expeditie georganiseerd naar den Kaukasus, die nog steeds in opstand verkeert. Het handelsverdrag tusschen Engeland en Italië is te Turijn onderteek end. De waarde der britsche handelsstooraschepen op 1 Jan. 1863 wordt op weinig minder dan 400 imllioen gulden ge schat. Eene stoomboot van St. Louis in Missouri is aangekomen te New-Orleans zonder ergens op den Mississippi belemmering te ontmoeten. De semeenteraad van Kilchberg in het kanton Zurich heeft het bur- gerregt verleend aan den poolscben exdictator Langiewiez. Keizer Na poleon gaat niet naar Cherburg. De aartsbisschop van Mexico is iu de mede te Parijs. De fransche keizer en dc keizerin h"hb--n den aarts hertog Maximiliaan gecomplimenteerd iet zijne eervolle benoeming. In de^ omtrek 1 Gorinchem begint zich de keelziekte (angina dipthentica) op onrustbarr^ut wijze te vertoonen. Aan den Rijn eu Moezel veroor zaakt het oïdiuir groote schade aan de wijnbergen. Te langen zijn 20 huizen door brand vernield. In 18G4 zal te Moscou eene tentoonstel ling van landbouwgereedschappen worden gehouden. Men organiseert te Parijs een corps van 2000 gensdarmen voor Mexico. Engeland bestelt zijne pantserplateu iu Frankrijk, Nederland in Engeland. George I zal den titel voeren gekozen koning der Hellenen. Met 1 Jannarij e. k. wordt de haagsche armeninrigting opgeheven. Reeds met 1 Nov. wordt de winkel gesloten, die aa„ ruim 500 personen werk verschafte. uit Hamburg zijn in den loop van dit jaar ruim 14000 perseaen naar Amerika vertrokken. In het dorp Welschhillig nabij t rier zijn twaalf woonhui zen met schuren, stalling enz verbrand. Te Antwerpen is brand geweest in een gebouw van den dierentuin, die hoewel spoedig bedwongen, bet leven kostte aan vijf antilopen en twee moutlons. De keizerin vrn Frankrijk zal in September een uitstapje doen naar Jeruzalem. Te Madrid is in acht dagen tijds meer dan twintig maal brand geweest. Al de prnisischc regeringspresidenten hebben eene anonieme waar-

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 2