ötnncnlnni*. Gemengde Berigten. Ingezonden. Nationale gedenkteekenen voor 1813. Goud», is Augustus. Op woensdag a. s. 19 dezer zal alhier de gwvone jaarlijksehe groote kaasmarkt gehouden worden Vergadering van den Gemeenteraad. om zich dien enormen last op de schouders te laten serpen. 13 Augustus. Terwijl de diplomaten hun brein scherpen om onmogelijke oplossingen te zoeken, brengt ons de telegraaf berifften, die juist niet geschikt zijn om een gunstig denkbeeld te geven van de wijze waarop Rusland de Polen wil tevreden stellen. Murawieff, niet voldaan met de gruwelen die reeds plaats hadden, heeft een geheel dorp van honger doen omkomen, omdat een zijner spionnen daar verdwenen was. En toch wil men nu, dat de Polen zich aan de grootmoe digheid van den czaar zullen onderwerpenWij hebben het reeds gezegd en wij kunnen het niet geuoeg herhalende pool- sche kwestie is zoo verward, dat er geen positive oplossing mogelijk is, dan door oorlog. De mogendheden moeten Polen in den steek laten, of tegen Rusland de wapenen opvatten, want de poolsche martelaren zullen geen middelweg aannemen. Of de aartshertog Maximiliaan de kroon van Mexico aannemen zal is nog altijd onzeker. Het bevestigt zich dat hij waarborgen verlangt voor het blijvend bezit van dien troon, en dit minder uit vrees voor de Mexicanen zeiven, dan uit angst voor Noord-Amerika, dat ter gelegener tijd wel eens een spaak in het wiel zou kunnen steken. De Times publiceert heden zeker niet zonder goede redenen, eeue circulaire, die de heer Seward een paar jaar geleden uitvaardigde eu waarin gezegd wordt, dat de monarchale regeringsvorm in Mexico on bestaanbaar is, zoowel door de republikeinsche gezindheid der Mexicanen zeiven, als door de jigting der Amerikanen, die in hunne onmiddellijke nabijheid, op het amerikaansche continent, geen koning- of keizerrijk zullen dulden. Een keizerrijk in Mexico, zou" volgens den heer Seward, het begin en geenszins het einde zijn van allerlei revolutionaire bewegingen. Weenen, 1*- Aug. Het verblijf van den keizer te Frank fort zal minstens S dagen duren. Z. M. gaat morgen reeds op reis en zal de route over Munchen en Stuttgardt nemen, om de beide hoven te bezoeken. De aartshertog Maximiliaan is tot het houden van een fa milieraad hier aangekomen. Naar men verneemt, heeft alleen de koning der Nederlanden het aanzoek ter bijwoning van het vorsten-congres van de hand gewezen en heeft de koning van Pruisen daaromtrent nog geen bepaald besluit genomen. Berliin. Augustus. On/e ministeriele dagbladen laten zich over het vorstencougres te Frankfort uit met eene woede ru bitterheid, die bijna geen grenzen kent. Het orgaan des heeren von Bismarck deelt zelfs, op grond van een schrijven ui: Frankfort, mede, dat aan de hooge leden van genoemd congres, even als aan de deelnemers aan het juristencongres en andere soortgelijke bijeenkomsten, door de directien der duitsche spoorwezen een verminderde vracht is toegestaan. Ziedaar iets, geheel in den geest van onzen premier! Ook is karakteristiek hoe dit blad zich over den hertog van Coburg uitlaat, omdat deze zijn intrek bij een burger, den heer Seyf- ferheld zal nemen: „Immer bürgerlich und romantisch!" En in dier voege spreken alle pruisische jonkers; zij haten den hertog bovenmate. Voor zoo ver tot nu toe bekend is, zullen behalve de koning van Pruisen, ook de koning van Denemarken, de groot hertog van Meckleuburg-Schwerin en de vorst zur Lippe niet op het vorsten-congres te Frankfort verschijnen. 14 Augustus. De Post Zeitung meent te veten dat het hervormingsplan, hetwelk op het vorsten-congres zal worden besproken, voornamelijk nederkomt op de volgende punten: Onrnnieke vergadering van afgevaardigden die het regt van goedkeuring zal hebben en op vaste tijden zal bijeenkomen; een vor- enhnis met bijvoeging der voormalige onmiddelba?^ rijksvorsten; een d rectorium gevemd uit zeven statengroepea onder w rz ttersehap van Oostenrijk; opheffing van den duit- schen b n^«dag; hervorming der militaire bondsonranisatieaf schaffing van de noodzakelijkheid der eenparigheid van stemmen bij het nemen van besluiten omtrent organieke bondsinstellingen van algemeen nut. Frankfort, 1- Aug. Zaturdag e. k. zal de keizer van O -terrijk door de beide burgemeesters en den reien senaat dezer vrije stal worden ontvangen. Bij de aankomst van de andere vors:en zal dergelijk ceremonieel niet in acht worden genomen, want de ut vangst zal alleen door leden van den senaat geschieden. De feestmaaltijd op Maandag zal uit «7 entrees bestaan. Na dea maaltijd zal een pleutige op- togt door de stad plaats hebben, waarna een galavoorstelling in den schouwburg wordt gehouden: door een schitterend vuur werk zullen de feesten op dien dag besloten worden. en den volgenden dag het vroeger aangekondigde landbouw feest. Gisteren namiddag had de persoon vau M. van Vliet* die als timmerman op een hoogen steiger aan de groote kerk' alhier werkzaam was het ongeluk van door het losbreken van een stuk lood, hetwelk hij weg'moest nemen, achter van dien steiger op de straat te vallen, tengevolge waarvan hij eene zware verwonding a?.n het hoofd, den arm en het aano-ezio-t bekwam; niettegenstaande deze kwetsuren bestaat er grond om te hopen, dat hij het leven zal behouden. - LI woensdag avond vere nigden zich alhier de leden van het Metalen Kruis der afdeeling //Gouda en omstreken." De plaats van vereeniging was in het sociëteitsgebouw „Nut en Vermaak", alwaar de concertzaal en tuin voor dien avond aan genoemde vereeniging welwillend waren afgestaan. Ten 7 ure 15 min. werd er appel nominaal gehouden, waarbij bleek dat er 26 leden tegenwoordig waren. De president der af deeling, mr. J. L. A. de Grave, opende op plegtige wijze de vergadering, schetste met sierlijke woorden het groote voorregt dat betrekkelijk nog zoo vele leden dezer afdeeling waren cp- gekomen, bij het leven en de gezondheid bewaard waren en zich nog lustig en krachtig genoeg gevoelden om met elkan der in vriendschap te herdenken de dagen van 1830 en 1831 dagen, waarin het „te wapen" en het „voorwaarts" door den beminden vorst van Nederland niet te vergeefs werd uit gesproken. Behalve de 26 leden der vereeniging, waren daarbij als genoodigden tegenwoordig de schout-bij-nacht dei- kon. nederl. marine A. A. de Vries, de luit. kolonel van het 4e reg., L. E. Tiesselinck, de kapitein der infanterie CharÜer van het 5e reg. en de heer Folkersma, oud-kapitein der Frie- sehe schutterij. Aan alle de v?reenïgden bragt de president nevens sierlijke en gepaste toespraken, een innig en hartelijk welkom aan deze plaats toe, met de bededat allen nog dik werf het herinneringsfeest aan die dagen, met elkander vieren mogten. Het keurig bewerkte vaandel der afdeeling was in de zaal ontrold, en de muzijk van het 4de regiment liet zich bij af wisseling aangenaam en krachtig hooren. Ten 10 ure plaatsten zich alle aanwezigen aan den eenvoudigen vriendschappeliiken disch; de opgewektheid, de levenslust, het genoegen van den avond, drukte zich op ieders gelaat uit, en onuitputtelijk waren de toasten op den koning, op het vaderiand en op alles wat in betrekking staat tot het feest dezer bijeenkomst. En zoo kon er alweder van deze bijeenkomst en van dezen avond ge tuigd wordeD, dat geen feest binnen Gouda aangenamer, ge- noegelijker en opgewekter herdacht wordt, dan het herinnerings feest aan de jaren 1830 en 1831. De commissie voor nov. 1813 heeft onlangs eene ver gadering gehouden, waarin behandeld werden de bekende voorstellen der hoofdcommissie. Alhier bestond eenige vrees, dat de inzameling der gelden niet genoegzaam zal opbrengen om het door de hoofdcommissie voorgestelde plan in ziju ge heel te volvoeren en heeft men raits lien verklaard te wenschen, dat de bijeen te brengen gelden in de eerste plaats zullen worden aangewend tot het stichten en tot het voortdurend onderhoud eener ambachtsschool, en dat eerst dan wanneer meer dan de vereischte gelden aanwezig zijn, dat meerdere zal worden besteed tot het oprigten van een gedenkteeken, ter herinnering aan de gezegende gevolgen der in 1313 herkregen onafhankelijkheid. De coram, besloot tv vens om, eerst nadat dit punt beslist zal zijn, te bepalen op welke wijze de inza meling der gelden zal geschieden. Voor eenige dagen is te Wa.rder door v.en visscher uit Goud#, die daarbij slechts in 't bezit van éénen arm is, met een hengel een snoek gevangen, die, op de waag te Driebrugge gewogen, de zwaarte van ruim 8 ned. pond had. De berigten van Java loopen tot 29 junij. Aan het overzigt der Java-Bode ontleenen wijBelangrijk nieuws kunnen wij ook ditmaal niet mededeelen. Is het in de natuur rondom ons woelig en bewegelijk, en hooren wij telkens van nieuwe rampen, waardoor de bewoners dezer streken geteisterd worden, in de harten der bewoners blijft het rustig en kalm. In den politieke» toestand is weinig of geen verandering gekomen, de gezondheidstoestand der bevolking is over het algemeen gunstig te noemen, alsmede de stand van het rijst gewas, waarvan de oogst zeer veel van zich laat verwachten. De gouv.-generaal is nog steeds op reis; weldra wordt hij ech ter terug verwacht, ten minste de resident der preanger regent schappen heeft reeds bekend gemaakt, dat wegens de komst van Z. E\c. van 17 julij in het geheele gew est geene post paarden ter beschikking van particulieren zullen zijn, zoodat die dan maar zoo lang moeten wachten. Naar wij vernemen waren bij het doortrekken van Bandons: (preanger regentschap pen) omstreeks 500 paarden ter beschikking aldaar van Z. Exc. Macassar mag zich in een steeds toenemenden bloei en wel vaart verheugen; onlangs is de haven aldaar verbeterd geworden. Op wetenschappelijk gebied is ook weinig vooruitgang te bespeuren, integendeel kunnen wij ook in dit opzigt den toe stand niet gunstig noemen, althans tegen 2 julij zijn de leden der maatschappij tot Nut van 't algemeen tot eene vergadering bijeengeroepen, om gezamentlijk over de toekomst dier maat schappij te beraadslagen en raar wij vernemen, bestaat er zelfs plan tot eene algeheele opheffing. Woerden, 13 Aug. In eene op heden gehouden verga dering van de commissie tot oprigting van een nationaal ge denkteeken voor 1813 enz. is besloten, zich te wenden tot de hoofdcommissie, met de bedenking, dat men het beter acht de eerste gelden te besteden voor eene nationale ambachtsschool, en zoo er meer dan 41/2 ton gouds gecollecteerd wordt, die gelden in dat geval voor monumenten te besteden, tot een be paald bedrag. Ammerstol, 14 Augustus. De zalmvangst is in de laatste dagen zeer verminderd en daardoor de prijs van 50 ets. tot 80 ets. a 1,00 per l/3 red. pond gestegen. Bijna zonder uitzondering zijn het st. jacobszalmpjes van 3 a 6 halve ned. ponden, welke gevangen worden. Zomerzalmen van 10 en meer halve ned. ponden zijn er in de laatste jaren niet zoo schaarsch geweest als thans. De prijs daarvan is dan ook bijzonder hoog. Tan maandag 10 aug. tot heden werden gevangen 128 stuks waaronder echter slechts 8 zomer zalmen Men bepaalt reels bet vertrek van Maximiliaan op 1 december om hem met januarij als keizer te doeu opt red' u. De Montblauc is gedurende dezen zomer reeds twaalf maal beklommen. Een russisoh koopman in Siberie heeft het gouvernement een millioen zilveren roebels aangeboden tot het stichten eener universiteit en nog tien jaren lang eene jaarlijk- sche bijdrage van 10,000 z. r. vo verdere uitgaven. Te Rotterdam is een kinderziekenhuis door weldadige particulieren opgerigt. De ka- talogus der haagsche tentoonstelling van metalen enz. telt 2000 nummers en 10,000 voorwerpen. De minLter Duruy noemt deu kei/er Napoleon, den meest waarachtigen liberaal van geheel Frankrijk. De spaansche regering heeft veertig millioen piasters naar Manilla gezonden ter voor ziening in den nood door de aard''-ving ontstaan. Men verwacht eene betere regeling der koffijveilingen. Te Ambt Hardenberg is eene wo ning met inboedel, twee koeijen enz. door brand vernield. In Bulgarije en Bosnië staan 80,000 Turken gereed om Servie bij de eerste gunstige gelegenheid te overrompelen. Te Birge aan de croatische militaire grenzen zijn 77 woningen en magazijnen met al wat zij inhielden, ver brand. Men verneemt, dat Z. M. de koning aan het vorstencougres te Frankfort geen deel zal nemen, doch dat prins Hendrik zich derwaarts begeeft. In het noorden van China zijn nu ook onlusten uitgebroken, die te Peking bekommering v* -n. In 1S65 zal te Ley den gehouden worden eene tentoonstelling phvsische instrumenten en/. De ex ploitatie der staatsspoorwegen definitief gegund aan de thans gecombi neerde 's gravenuaagsche en ainstordamsche vereeniging. Juarez heeft S. Luia de l'otosi tot hoofdstad van Mexico verklaard en wil den strijd voortzetten. De lijneu Breda-Tilburg en Har!ingen-Leeuw arden zullen met 1 october in exploitatie gebragt worden. De voorgestelde nationale ambachtsschool te Amsterdam wordt door vele commissien afgekeurd. Men zegt dat Pruisen om regt geïsoleerd te zijn uit den bond wil treden. De russische regering tc Warschau heeft een prijs van 20,000 zilv. roebels gesteld op bet gevangen nemen van Janikoffski, een voornaam insurgentenhoofd. Mexico zal iu tien jaren 300 millioen frs. voor de vrijheid moeten betalen aan Frankrijk. De algemecoe vergadering der maatschappij tot Nut v 't A. heeft zich met zeer geringe meerderheid ter gunste der schoolpligtigheid verklaard, maar incompetent ten aanzien der doodstraf. Te Maastricht is brand ontstaan in eene brouwerij. Drie zolders met 280 zak graan zijn vernield --De handelsstoomboot Espe- ranza is in de chinesche wateren met man en muis vergaan. Van de brievenmaal, deu 2 dezer van Ipswich naar Londen verzonden is de zak met aangerekende en met geld bezwaarde brieven gestolen. Te Andcr- lecht is een blok van 18 huizen een prooi der vlammen geworden. Niet alleen de meubelen zijn vernield maar ook een groot gedeelte van den ingezamelden oogst. Eindelijk is cle hoofdcomm:ssie met haar plannen voor den dag gekomen; twee monumenten en een school op den koop toe voor 5 a 600,000. Hoewel de som vrij groot is, zal het volk, waarschijnlijk door geestdrift bezield, gaarne dit geld ter beschikking stellen; ten minste wanneer in de hoofdcom missie slechts één lid tegen het plan geweest is, na een i,nauw keurig wikken, moet het voorgestelde in alle opzigten wel uitmuntend zijn; aan tijd om behoorlijk over de zaak te den ken, aan plannen en voorlichting heeft het ook niet ontbroken. En toch zijn verscheidene plaatselijke commissien reeds in oppositie gekomende eene wil dit, eene andere dat, cn nu schijnt eerst regt de babelsche spraakverwarring te zul len beginnen. De commissie kan bij eenig nadenken wel j rooeijelijk anders verwacht hebben. Men wil gedenken aan het herstel van 's lands 'onafhankelijkheid, een uitmuntend j denkbeeld, maar is dat te bereiken door ieder Nederlander, geboren of genaturaliseerd, 15 cents per hoolÖ te laten betalen, waarvoor zij dan voor een paar dubbeltjes een uitvoerig ver slag zullen kunnen lezen van uitgesproken redevoeringen bij het leggen van den eersten steen, de inwijding of overdragt der monumenten, en misschien het menu der gehouden maal tijden en partijen toe krijgen. aartoe monumenten in metaal of steen, als de herinnering niet levendig wrordt in het hart des volks? Waartoe 80,000 verkwist aan monumenten, die hoogstens een hè, hoe mooi" aan den een of anderen voorbijganger ontlokken, maar anders het hart koud laten, zoo als het koud blijft bij het zien van het beelü der Eend ragt te Amsterdam. Heeft een Rotterdammer zuiverder begrippen van Erasmus, een inwoner van Brouwershaven van Cats, dan de andere Nederlanders, die niet dagelijks de beelden dier mannen zien Wat weten de meest" inwoners van Gouda van van Bever- ninck, wiens graftombe onze kerk versiert? Zal dan nationa liteit be er bevorderd worden door gedenkteekenen te Scheve- ningen en te *s Gravenhage en zullen die monumenten een uitzondering maken op de andere gedenkteekenen vau 's lands historie? Algemeen is men dan ook, blijkens de verslagen van verscheidene commissien, tegen die gedenkteekenen gestemd En nu n°. 3, de ambachtsschool te Amsterdam, Indien de maatschappij van nijverheid of een vereeniging van industriëlen 4 ton beschikbaar had, en besloot die te besteden tot het oprigten van een school om toekomstige ambachtslieden te vormen, ieder zoude voorztker dat plan toejuichen en ruim schoots zoude de commissie tot oprigting ondersteund wor den maar hoe een feestcommissie ter herinnering aan 's lands onafhankelijkheid in 1813, op het denkbeeld kan komen om de oprigting van een ambachtsschool voor te stellen, is onbe grijpelijk en alleen verklaarbaar uit de zoo gewraakte zamen- stelling der commissie. Of Amsterdam bovendien de plaats voor zulk een inrigting is, zoude ik zeer betwijfelen. Demi- nister van justitie brengt verstandig de jeugdige veroordeelden uit de stad naar het land, maar de commissie wil 400 jon gens uit alle oorden des lands (dat evenwel nog de vraag is) te Amsterdam bijeen brengen, waartoe is niet duidelijk. Maar men moest Amsterdam trachten te winnen voor de commissie en daartoe was de ambachtsschool te Amsterdam een geschikt middel. Is bovendien over 10 jaar de regering geneigd de school over te nemen of moet dan het monument voor onze onaf hankelijkheid te niet gaan? "Wie zal het regt hebben leerlingen op die school te be zorgen Zullen dat een soort van suikercontracten in het klein worden, ter belooning der vrienden van den Industrieel of zullen de gemeentebesturen het regt hebben om leerlingen op die school te brengen? Maakte de commissie plannen, zij mogt die wel eenigzins beter toelichten, want anders wordt het misverstand nog groo- ter en de geheele zaak loopt op niets uit; de oude geschie denis van den berg en de muis. Het ware te wenschen, dat men, terugkomende van de mo numenten-man1"'1, een nationalen feestdag trachtte te organise ren in alle deelen des lands; dan eerst konde de herdenking aan 1813 heilzaam werken; dan was de feestviering algemeen. Mogt dit onbereikbaar zijn, dan ware het te wenschen, dat zich hier ter stede eene commissie vormde ter inzameling van gelden, om ten minste hier een volksfeest te organiseren. Voor zeker zoude deze commissie ondersteuning vinden, althans meer dan die waarop de hoofdcommissie zich beroemen kan. Gouda. Zitting van Vrijdag 14 August Afwezig de hh. Reutinger, "Westerbcan en Kemper. Na goedkeuring der notulen wordt door den voorz. ter tafel gebragt een gewijzigd adres van F. van Bovene, met bijbehoorend plan. ht*welk in behandeling genomen zijnde, weder tot verschillende beschouwingen aan leiding geeft, waaraan de hh. v Gennep, de voorz Rrmy, Fortuijn Droog- leever, Bncbner en de Grave deelnemen en stelt de voorz. voor den on derarchitect ter vergadering te doen komen om de noodige inlichtingen te geven, terwijl de hr. v. Gennep voorst \l, dat de raad dadelijk in loco van de zaak kennis neme om daarna naar bevind van zaken hunne stem te kunnen uitbrengen, welk voorstel door de hh Fortuijn Droog- leever en Rerny wordt ondersteund. De hr. Yiruly stelt voor eene comm van 3 leden te benoemen om dit onderzoek te bewerkstelligen, waarmede de hr. Prince zich vereenigt Alsnu stelt de voorz met intrekking vrn het eerste voorstel, voor, de vergadering tot aanstaauden dingsdag te ver dagen en in dien tusschentijd en wel maandag van x3 uur geleger neid te geven tot opneming iu loco. Nadat de hr. v. Gennep zijn voorstel had ingetrokken, woidt het voorstel van den voorz. aangenomen net 9 tegen 2 stemmen (de hh. Prince en Braggaar). Hierna wordt iu omvraag gebragt de conclusie der commissie voor de gemeenterekening over 1862, houdende voorloopige vaststelling derzelvo uiet een batig slot van 139.46 en een halve cent en woedt zulks met alg. stemmen aangenomen.

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 2