Btnncnlanb. Gemengde Berigten. Ingezonden. Vergadering van den Gemeenteraad. thans het voorkomen aanneemt, als wil hij zich een zacht ge weld laten aandoen, dan geschiedt dit alleen, omdat hij zoo veel mogelijk de convenances wil redden, door zijne begeerte naar den troon te verbergen achter een masker van onverschil ligheid. 17 Augustus. De Moniteur deelt mede dat de keizerlijke regering iustructien naar Mexico heeft gezonden, strekkeude om den maatregel in te trekken, betreffende het iu beslag ne men vau goederen van hen, die de wapenen tegen Frankrijk voeren, al;nok dien omtrent het verbod tot uitvoer van het edel metaal. Hoewel de staat van zaken in Mexico is verbeterd, zijn er, volgens den Moniteur, nog eeuige gewapende benden, die hare hulpmiddelen putten uit het heffen van zekere regten. Ten einde die benden te spoediger te verdrijven, zal de fransche vlootvoogd, te beginnen met 25 augustus, eene blokkade instel len, zich'ultstrekkende van de L iguuen, op tien mijlen afstands van Matamoras, tot en met inbegrip van de baai van Uainpêche. Weenen, 15 Augustus. Ken der dagbladen deelt het volgende mede omtrent eene nieuwe wijze van stemming, aangenomen in de beide huizen van den rijksraad. Ieder afgevaardigde heeft voor zich een witten en zwarten knop. Ken o-eringe aanraking met den vinger aan een der beide knoppen is voldoende, om ztjue stem uit te brengen. De pre- si leut heeft voor zich liggen twee tableaux. Op het eene daarvan verschijnen witte punten op een zwart bord, oin de stemmen vóór aan te wijzen; op het andere vertoonen zich zwarte punten op een wit bord, welke de stemmen tegen aanduiden. Door de eleetrieiteit wordt bij elke drukking op die knoppen met den vinger door de afgevaardigden gedtau, op een der tableaux de stem aangewezen, welke men heeft uitgebragt. -1- Met betrekking tot den brand te Konstantinopei, waar door het oude serail den 10a jl. in den asch is gelegd, ver neemt men dat daarbij een schat van kostbaarheden en ge schiedkundige voorwerpen van grooie waarde zijn verloren gegaan; verscheidene personen hebben den dood gevonden in <le vlammen. Berlijn, 16 Augustus. liet is zeker dat de meerderheid des volks in geheel Buitschlaud tot Oosteur.jk begint over te hellen en zelfs hier, waar men meer sceptisch is dan in het zuiden des vaderlands, zelfs hier neemt de sympathie voor het congres toe. Niet alsof iemand gelooft dat de geschiedenis van Duitschlaiuls staatsregeling van dit tijdstip af een nieuwen ti:dkriug te gemoet gaat ieder wil eerst zien wat er van dit congres worden zal; maar het optreden van Oostenrijk imponeert algemeen. De vergadering van duitsche afgevaardigden zal onmiddellijk op het congres volgen en daardoor meer gewigt erlangen. De leden der partij van den vooruitgang houden reeds voorloopige bijeenkomsten, ten einde het oostenrijksche ontwerp van afge vaardigden met algemeene krachten te kunnen bestrijden. - Het te Christiania verschijnende Altonbladet, dat door ;jne gematigdheid en de degelijkheid zijner staatkundige ar tikelen de voornaamste plaats bekleedt onder de politieke bla den in Noorwegen, behandelde iu een der jongst verschenen nommers de vraag: Kunnen de Scandinavische rijken rustig toezien, dat duitsche troepen Sleeswijk en weliigt Jutland be zetten De slotsom der redenering is deze: «Wij gelooven niet, dat wij bij dergelijke gebeurtenis werkeloos zouden behoo- ren te blijven. Niets zal ons aangenamer zijn, dan dat de vrede ongeschonden bewaard biijve. Mogt dit onverhoopt het geval niet zijn, dan zal het bewijs worden geleverd dat het denk beeld van de Scandinavische eenheid in de laatst verloopen jaren zoo diep in de gemoederen van het noorweegsche volk is doorgedrongen, dat het niet andermaal werkeloos toeschou wer zou blijven, in lien Duitschiand op nieuw tot het besluit kwam, van een oorlog tegen Denemarken aan te vangen met het doel om Sleeswijk te bezetten.*' Frankfort, 15 Augustus Er is hier veel drukte en be weging. l>e toebereidselen, welke de senaat gemaakt heeft, worden op 100,000 geschat; alleen het vuurwerk zal 12,000 kosten. Zij die mogren wens dien oor- en ooggetuigen te zijn ran de festiviteiten die hier plaats zullen hebben, moeten weten, dat aan een onderkomen in de logementen van uen eersten rang niet meer te denken is. Alles is reeds bezet of althans bespraken. Heden avond ten 0 ure arriveerde alhier de keizer van Oostenrijk, vergezeld door de ministers von Kecliberg en Schmeriing. Zijn gevolg bestaat uit vijftig personen. Z. M. heeft het bondspaleis betrokken. Men zegt, dat de hertog Ernst van Coburg Gotha eene uitvoerige memorie over de oosten rijksche hervormingsplannen bewerkt heeft, waarin hij te gelijk zijn eigen denkbeelden over eetfheifi van Duitsehland ontwikkelt. Deze memorie zal hij opr het congres ter tafel brengen. T 17 Augustus. Het vorstencongres is heden voormidda» ten 11 ure geopend. Daarbij was niemand tegenwoordig dan de vorstelijke personen. Van eene meestal goed ingelichte zijde wordt gezegd, dat de gtzr nentlijke souvereinen den ko ning van Pruisen eene vriendschappelijke uitnoodiging tot bijwoning van het congres zullen toezenden. In diplomatieke kringen alhier worden de volgende grond trekken van het oostenrijksche programma opgegevenEr zal een directorium van vijf leden bij den bond zijn, bestaande uit Oostenrijk, Pruisen, Beijereu en twee and're leden, die gekozen worden. Tevens zou er een bondsraad zijn, bestaande uit vaste gezanten; voorts eene bondsvergadering uit vorsten en eene vergadering van gedelegeerden, zamengesteld uit 300 leden, waarvan de helft Oostenrijkers en Pruisen zijn, terwijl 2/3 ge kozen zullen worden door de tweede en 1/3 door de eerste kamers der duitsche staten. Dat ligchaam zou verder eene uitgebreide bevoegdheid hebben in zake van wetgeving en te vens het bonds-geregtshof uitmaken. 13 Augustus De keizer van Oostenrijk heeft gisteren op een banket een toast van den burgemeester dezer stad, op de duitsche vorsten uitgebrngt, volgenderwijze beantwoord: «In naam van de vergaderde vorsten vat ik het woord op, om den senaat dezer stad en de burgerij voor de gastvrije ontvangst dank te zeggen. Ik meen dat wij vaderlandslievende burgers niet waardiger kunnen danken, dan wanneer wij, vor sten, opentlijk verklaren, dat hartelijke liefde voor het ge meenschappelijk vaderland ons allen vereenigt. Ook zijn wij allen gemeenschappelijk deze stad, waardig in de herinnering te leven, zeer genegen en gaarne zullen de hooge gasten met mij den beker ledigen op het wel ijn en den voorspoed van Frankfort. Leve Frankfort Het berigt betreffende eene uitnoodiging van de vorsten aan den koning van Pruisen tot bijwoning van het congres, heeft zich bevestigd. De koning van Saksen, die zich met de over brenging daarvan heeft beiast, gaat met dat doel op reis naar Baden. Gouda, 19 Augustus. Heden zijn ter kaasmarkt aange voerd 205 partijen, die van 20 tot 26 vlug verkocht werden. In de gehouden algemeene vergadering van het neder- landsche onderwijzersgenootschap bragt het hoofdbestuur vier voorsteilen ter tafel, om de schooljeugd te doen deelnemen aan de feestvieringen in november. Deze voorstellen waren: a. I)e onderwijzers en gemeentebesturen uit te noodigen dien dag algemeen feestelijk door de jeugd te doen gedenken, ook daardoor, dat zij, in de school verzameld, op gepaste wijze door den onderwijzer, met heenwijziug op de gebeurtenissen van 1813 worde toegesproken. b. Uitreiking eener fraaije plaat aan eenige der leerlingen, die in de laatste drie maanden zich het meest hebben onder scheiden, welke plaat, door het ned. onderw.-gen. uitgegeven, eenige tafereelen zou bevatten, betrekking hebbende op de ge noemde heugelijke gebeurtenis en voor gemeentebesturen en onderwijzers tot een lagen prijs verkrijgbaar zou kunneQ wor den gesteld. c. De uitvoering van eenige toepasselijke zangstukjes op bekende wijzen, vervaardigd door een of ander vaderlandsch dichter. d. Eene collecte op dien dag onder de schooljeugd, indien er nog iets van een monument mogt komen. Deze voorstellen, algemeen bijval vindende, werden bij ac clamatie aangenomen, na de wijziging, dat niet alleen gemeen tebesturen en onderwijzers, maar ook de hoogere autoriteiten, inspecteurs en schoolopzieners verzocht zullen worden tot het beoogde doel mede te werken, en ten tweede, dat de plaat zoo goedkoop zal gesteld worden, dat zij niet aan enkele maar aan alle leerlingen zal kunnen worden uitgereikt. De boekhandelaar H. C. A. Campagne te Tiel heeft de uitgave ondernomen van eenen prachtbijbel voor alle standen, waarvan de le atl. bereids het licht ziet. Deze uitgave van den bijbel geschiedt iu groot 4°. formaat en wordt opgeluis terd door 40 keurige staalplaten, allen expresselijk daartoe vervaardigd door nederlandsche graveurs, zoodat deze belang rijke nationale onderneming mede strekt tot aaumoediging en opbeuring der nederl. graveerkunst. Eene hier te lande schier ongekende oplage van 20,000 ex. heeft het den uitgever mo gelijk gemaakt dezen bijbel verkrijgbaar te stellen voor eeu prijs zoo laag, dat daarvan, bedriegen wij ons niet, zelfs nog nimmer in het «buitenland het voorbeeld gegeven is, terwijl de uitvoering den lieer Campagne allezius tot eer strekt. Mij noodigen een ieder uit, die zich eene geringe uitgave getroo?- ten wil, om zich eene prachtuitgave van het beste boek, dat tevens als een sieraad van de huiskamer dienen kan, aan te schaffen, van de in alle boekwinkels voorhanden le afl. inzage te nemen. (Zie verder de advertentie hierachter.) Uit Tilburg schrijft men, dat de fabrieken van wollen manufacturen meestal volop werk hebben. De verzendingen naar Holland en naar het buitenland zijn zeer belangrijk in den laatsten tijd. Ook in de gemeente Goirle hebben de linnen- fabrieken zooveel werk, dat" zij niet voldoen kunnen aan de talrijke orders, die zij van alle kanten ontvangen. Uit Stompwijk wordt gemeld, dat men zich niet kan herinneren ooit zulk zwaar graan te hebben geoogst dan in dit jaar; de nieuwe **ogge, anders in den regel 71 ned. ponden weegt thans ongeveer 76 ned. ponden. In het Westland heerscht eene groote bedrijvigheid bij het binnenhalen van het vlas, dat zeer voldoende is en een uitmuntend gewas oplevert, en uit Haarlemmermeer gaan bijna dagelijks schuiten langs den Vliet en groote schepen over Gouda, alle met vlas geladen, naar het Overmaas°che De tuinders onder Bijnsburg verklaren, dat zij bloemkool zullen kunnen blijven varen tot besloten water; wel een bewijs dat er dit jaar van die vrucht buitengewoon veel geteeld is. Volgens berigten uit Suriname was het in de verschil- leude districten rustig, met uitzondering aan de Coramewijne, alwaar op enkele plantaadjes de negers meerde- loon voor hunnen arbeid eischten. De gouverneur was met eene atoom boot derwaarts gegaan, om de nieuwe wetten op het loon en op het sluiten van contracten duidelijk aan de negers uit te leggen, hetgeen eene gewenschte uitwerking scheen gehad te hebben, want de negers hadden eenige centracten met hunne meesters gesloten en het werk hervat. Op woensdag 26 en donderdag 27 augustus zal aan de Vink buiten Leyden, eene tentoonstelling plaats hebben van vee, boter, kaas, bloemen en pluimgedierte, van wege de af- deeling Leyden en omstreken der Holl. maatsch. van Land bouw. Bij die gelegenheid zullen aldaar onderscheidene feeste lijkheden plaats hebben, als eene ringrijderij, muziek onder directie van den hr. Stutterheim uit Arasterdam en vuurwert, terwijl er den volgenden dag eene matinee musicale door de muziek van het 2e reg. dragonders zal worden gegeven. Te Liverpool is een groote rijstraolen verbrandde schade bedraagt bijna derdehalve ton. Onlangs is de Wetterhorn (11,450 voet) en 4 dezer de Silberhorn (ruim 12,000 voet) beklommen. In Amerika wordt het aanwenden van petroleum bij etterende wonden aangeprezen. Uit Cali- fornie is een blok hout te Londen aangekomen van 30 voeten in door- suede. De ringen van dezen stam wijzen op een ouderdom van 3300 jaren. Te Ober-Laa in Oostenrijk zijn 6S woonhuizen ter waarde van meer dan 100,000 fl. door brand vernield. Te Oudelande prov. Zeeland zijn volgens de door het gemeentebestuur ingeleverde tabellen gedurende vier achtereenvolgende jaren geen ziekten voorgekomen, maar wel 69 per sonen overleden. -- ln het hertogdom Limburg zijn 129 bierbrouwerijen, waarvan er 30 te Maastricht gevonden worden. Nu zal ook de keizerin van Rusland in September een reisje naar Jeruzalem doen. Een fransche kruiser heeft in de wateren van Matamoras een engelsch schip genomen, dat 10,000 geweren aan boord had. Een en twintig engelsche oorlog schepen iu de West-Iudieu gestationeerd hebben last ontvangen terstond terug te kecren. Men verzekert op nieuw dat keizer Alexander een nntwerp van constitutie heeft doen gereed maken voor Rusland en Polen. Het «mat beter in de engelsche katoeadistricten. Wekelijks worden 2000 ondersteundeu geschrapt. Dc lijst is sedert half december van 500,000 gedaald tot 254,330 personen, die bestaan moeten van liefdegiften. -- Ttiili en Bolivia bereiden zich oorlog tegen elkander. Peru en Brazilië hebben hunne geschillen over de vaart op de Amazonen-rivier geschikt. Iu Canada is langs de oevers der rivier Chaudière op 50 mijlen van Quebec goud ontdekt in vrij groote hoeveelheid. De keizerin van Oostenrijk neemt dagelijks les in het zwemmer. De feesten ter gelegenheid van het vorsten-congres zullen aan de stad Fraukfort ruim 1 Of)/)00 d kosten. De gele koorts is te Vera-Crnz uitgebarsten. Ma demoiselle Patti ontvangt te Frankfort 60,000 frs. voor zesmaal zii.gen. De sterrekundigo Castillo te Saragossa voorspelt een buitengewoon kou den winter.Men wil te Amsterdam eene tweede waterleiding maken. Voor 20 frs. kan men te Parijs kleine naaimachines bekomen in een doo«je van anderhalve palm lang en breed en 4 duim hoog. In Japan is eene voorloopige schikking tot stand gekomen. Te Bordeaux heeft een hevige brand gewoed in eene distilleerderij. In de inrigting voor doofstommen te Rotterdam waren in het afgeloopen schooljaar 87 leerlin gen: hoogst waarschijnlijk zullen er dit jaar 100 leeilingen zijn. In I^evden zün reeds voorstellen aanhangig tot invoering van de wet op het middelb. 'ouderwijs De algemeene vergadering vau het N. Ouderwijz. Oen. heeft als haar welgevestigd gevoelen verklaaid, dat de school- ol' liever leerpligtigheid met strafbepalingen hier te lande niet uitvoerbaar cn dus niet wenschelijk is. De directie der overijsselsche vereenigmg tot ontwikkeling van provinciale welvaart wil in de voornaamste gemeenten ten platten lande volksboekerijen oprigten ter bevordering der algemeene beschaving.Zondag avond zijn in de nabijheid van 's Gravenhage aan den «lelftschen trekweg 8 personen door het omslaan der overvaarboot jammer lijk verdronken. De zwcedsche graaf Gyldenstolpe is bij Wakholm op een zeiltogtje verdronken. Te Dantzig worden dc scheepskielen met behulp van dinkertoestellen gerepareerd. Te Delft zal men op 24 aug. eene alsremetuie collecte houden voor nov. 1S13. De keizer van Oosten rijk heeft te Frankfort onder zijn ge\olg zes koks en 4 banketbakkers. Eten is eene hoofdzaak bij de diplomatie. Te Smeermaas in Limburg- zijn 14 woningen met scharen enz. door een feilen brand vernield. De rotterdamsche commissie voor nov. 1813 neeft met groote meerderheid de oprigting der ambachtschool afgekeurd. Te Oisterwijk in N Brab. zijn vijf boerderijen en twee woningen verbrand. Dm 26 en 27 aug. zal aan de Vink bij Leyden plaats hebben een tentoonstelling van vee, boter, kaas, bloemen en pluimgedierte. Het tabaksgewas onder Nykerk en Amersfoort belooft een goeden oogst. Aan de vorsten te Frankfort is voorloopig geheimhouding opgelegd. Bij dfen laatsten brand te Ha vana zijn o. a. 63000 kisten suiker vernield. Mijnheer Naar aanleiding van het ingezondene in uw laatste Dommer, ben ik zoo vrij u het volgende ter plaatsing toe te zenden. Het schijnt mij toe, nog al bezwaren in te hebben, een nationalen feestdag te organiseren, maar zoude er in onze goede stad niets te doen zijn om de herstelling van 's lands onafhankelijkheid te gedenken? Daarover denkende, geef ik het onderstaande ter beoordee ling der autoriteiten en mijner medeburgers. Vele bezwaren kan men daartegen opwerpen, maar met goeden wil kan mea veel doen en in allen gevalle geef ik het gaarne voor beter. Ik zon dan wenschen dat men feestelijk den dag herdacht, toen voor 50 jaren onze stad voor het eerst de oranjekleur terugzag en van fransche onderdrukking bevrijd werd. M lar hoe? Den zondag, die vooraf ging, konden de leeraren der ver schillende gezindheden hunne geloofsgenooten tot vreugde stemmen, door hun in hunne leerredenen het ge >«urde te herinneren. Op den feestdag zei ven behoort, de stal best lijk te zijn uitgedoscht. Eene uitnoodiging van het s e lelijk be stuur is daartoe, bij den goeden gepst van Gorda's buraerij, genoeg. Met het spe en der klokken in den vroegen mjrgen moet de dog beginne De jeugd is de hoop des l uids. Deze vooral moet. levendige indrukken ontvangen en dit kan hier op onze uitmuntend ingerigte schohm. Daartoe konden de kinderen in het zondagspak ter school komen. De schoolcommissie en andere autoriteiten konden de scholen bezoeken, een kort onderzoek doen en aan de meest verdienstelijken belooningen uitreiken, terwijl de onderwijzers de kinderen op bet voor vijftig jaren gebeurde konden wijzen. Ten twaalf ure parade op de markt van schutterij en garni zoen, die door alle kinderen der openbare armen-, tusscben- en burgerscholen en corps, en zoo het kon, ook door de leerlingen der andere scholen werd bijgewoond, waarbij tot afwisseling der muziek door de kinderen toepasselijke liederen konden gezongen worden. Des middags moesten de kinderen op de scholen getracteerd worden. Tevens was dan gelegenheid tot eenige volks vermake lijkheden, waartoe eenige prijzen dienden uitgeloofd te worden. Ook in de godshuizen moest het dien dag feest zijn. Kon er nu des avonds nog vuurwerk ovorsch'eteu, en eeu kostelooze voorstelling voor de schutterij en het garnizo :n van comedie of iets anders, dan geloof ik, dat die dag^ bij alle standen aangename herinneringen zoude achterlaten. Een groot bezwaar is het weder in november, maar in augustus kan dit evenzeer tegenvallen. Mat de kosten betreft, de burgers zouden hiervoor zeker wel iets overhebben ten minste meer dan om Scheveningen en het Mrillemspark op te knappen en de stede lijke kas kan ook wel iets missen. Ik geef alles voor beter, mijnheer; de wensch alleen, dat hier iets ter gedachtenis gebeuren moge, heeft inij een en an der doen afschrijven. Is er iets goeds in, plaats het dan in uw volgend nommer. Daarmede zult gij verpligten UEd. Dieu. T. Zitting van DingstJag, 18 Augustus. Afwczin dc Mi. Reutingcr, Viruly, Wcsterbaan en Hermal de Groot. Xa goedkeuring der notulen worden de beraadslagingen over bet adres van F. van Boveue voortgezet en verklaren de bh. Buchner, fortuiju Droogleever en Remy alsuu wel te kunnen instemmen met het hoofdbe ginsel van afstand. De hr. Kemper voert ook nog kort het woord, waarna de voorz. voorstelt, den grond enz. af te staan tegen 40, als 15 voor den grond en 25 voor het rooijen van een boom en de veranderingen aan het plantsoen, waarover de hh. Prirce, de Grave en van Gennep het woord voeren, en wordt ten slotte een iu eene voiige vergadering door den hr. Reiny gedaan voorst 4, strekkende om ÖO vierk. el in rekening te brengen tegen betaling van f 37,50, benevens de ver dere onkosten wegens verandering van plantsoen enz., v aartoe echter eerst na de voltooijing van het gebouw zal worden overgegaan, met 8 tegen 2 stemmen aangenomen (tegen de hh. Kemper en Je Grave). De hr. de Grave had de discussie hierover op nieuw aangevanger, doch op de aan- merkiug van den hr. Buclmer, dat dezelve door den voorz. gesloten was. werd tot de stemming overgegaan. Hierna wordt de vergadering gtesloten.

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 2