Nieuws Advertentieblad en voor Gouda en Omstreken. Zondag, 23 Augustus. öuttenlanït. rmaak” eten. 8863. 3° fl46o Gouda. f, ij r F D, tus maas te zich van de '2 4 771 \KMAX. OUDSCHE COURANT. rste I '2 '2 de vrijheid is te geven, NDBOUW- Ig aan den .IJKEN iijft openge- ure. N P. IN zijn aan te bekomen. 'i Ill’ll Uitgave van A. BRINKMAN. Lange TlendeicegD. n°. 61. !63. J acob, ouders E. C. Vreede. de Rvoij, 6 w. Augustus. GeLlcvt n kon 'Ac De prijs der Advertentien van één tot zes regels met inbegrip van het zegel is 80 -Cent, voor eiken regel daarboven 10 Cent. Buitengew one letters werden berekend naar plaatsruimte. «?/ls ÜM aldaar SC’/4 «S15,is 38 Deze Courant verschijnt des Donderdags en Zondags. In de Stad geschiedt de uitgave des avonds te voren. De prijs per drie maanden is f 2,franco p. post/2,25. De inzending der Advertentien kan geschieden tot des ’morgens ten 11 ure. ’hanna Apollo- Kroesbeek, geb, na Rademaker, vlammen wordt prijs gegeven en dat in de geheele streek ten zuiden van Tallahatchie in den letterlijken zin des woords eene groote katoenbrand heerscht. Deze mededeeling zal wel niet gunstig worden opgenomen door hen die hunne specula tion, bij het sluiten der katoenleening, op de rigtige aflevering var dit artikel hebben gegrond. Wanneer het zich bevestigt, zal het natuurlijk ook niet weinig strekken tot verzwakking van den gunstigen indruk der onlangs gemelde missive van den zuidelijken agent, den hr. Bae, waarin deze de beste ver zekering gaf omtrent de aanwezigheid van een voorraad, die bij opeisching door de aandeelhouders van genoemde leening, ieder oogenblik behoorlijk, mits wat het transport betreft, voor hun eigen risico, kon worden afgeleverd. Uit Shanghae schrijft men van 4 Julij dat de keizerlijke troepen een aanval hebben gedaan op Nanking en forten der stad meester gemaakt. Uit Japan is berigt ontvangen dat het gouvernement van den Tycoon de door Engeland geeischte schadeloosstelling heeft uit betaald; doch dat de Mikado bevel heeft gegeven tot de ver drijving der vreemdelingen en de sluiting der havens. De Times bevat weder een artikel over Mexicv. waarin het blad zegt dat de britsche koophandel in de fransche inter ventie eene der grootste diensten erkent, welke keizer Napoleon zoowel in een staatkundig als handels-opzigt, aan de wereld heeft bewezen. De meeste der overige engelsche bladen even wel zien de verovering van Mexico door de Franschen en de oprigting van het nieuwe keizerrijk aldaar, met een wantrou wend oog aan. 16 Londen, 18 Augustus. De regering heeft, naar men verzekert, thans bet*bepaalde voornemen opgevat, om de ver dedigingswerken van den Tower aanzienlijk te verbeteren en te versterken De minister van oorlog moet dienaangaande reeds maatregelen hebben genomen. De admiraliteit heeft bevel uitgevaardigd tot het bouwen van verscheidene nieuwe gepantserde oorlogschepen, naar het model van de Lord Warden. Naar men verneemt, is reeds te Chatham een aan vang gemaakt met het bouwen van een dier vaartuigen, hetwelk den naam van Lord Clyde zal dragen. Dit schip zal voorzien zijn van eene batterij van het zwaarste kaliber en is bestemd tol het in den grond boren van vijan- delijke schepen. Het prijzenhof der Ver. Staten te New-York heeft den 31n Julij eene gewigtige uitspraak gedaan. De Peterhoff en twee andere engelsche handelsvaartuigen, die op weg uit En geland naar ccne onzijdige haven namelijk Matamoras in Mexico door kruisers der Unie waren genomen, zijn voor goeden prijs verklaard. De regter heeft geoordeeld dat de keuze van Ma tamoras als bestemmingsplaats het doel verried om zijdelings de blokkade van de havens der afvallige staten te schenden, dewijl die haven ligt op den oever der rivier, die de grens scheiding tusschen het grondgebied van Mexico en de confe deratie uitmaakt. In de amerikaansche bladen is opgenomen eene corres pondentie, gevoerd tusschen den generaal Lee en Jefferson Davis, welke correspondentie den noordelijken is in handen gevallen. Daaruit blijkt hoofdzakelijk, dat de effectieve sterkte van het leger der zuidelijken eene aanzienlijke vermindering heeft onder gaan en dat over het geheele gebied der afvallige staten, naar den maatstaf van het jongste besluit betreffende de ligting, op niet meer dan 90,000 man viel te rekenen. De Morning Post deelt mede, dat de acht mogendheden, die het Weener tractaat hebben onderteekend, onmiddelijk na de stemming van het Ionisch parlement eene conferentie zul len houden, om de noodige inagtiging te verleenen tot afstand van het engelsch protectoraat en tot de vereeniging met Grie kenland. Men denkt dat het genoemd parlement die kwestie binnen een paar weken na de opening zal kunnen .afdoen en dat de preliminairen alsdan in allen gevalle tegen November zullen kunnen worden opgemaakt. Voorts zegt het blad dat koning George op zijne reis naar Athene eenige europesche hoven zal bezoeken, dat het grieksch gouvernement zich inmid dels ijverig zal bezig houden met de militaire organisatie, ten einde deze voor de komst des koi’ings geregeld zal kunnen zijn. 19. Augustus. De vroeger door de zuidelijken gedane bedreiging, dat ten gevolge van een bevel der regering te Richmond, iedere voorraad katoen, die gevaar liep van in de magt der bondstroepen te vallen, in tijds verbrand zou wor den, schijnt thans spoediger dan ooit ten uitvoer gebragt te worden. De St. Louis Republican deelt althans uit het noor den van den staat Mississippi een brief mede, waarin gezegd wordt dat al het in die omstreken aanwezige katoen aan de De Moining Post beschouwt het als eene onmogelijkheid, dat Pruisen uit den duitschen bond treedt lie Morning He rald, het orgaan der tories, zegt dat de koning ran Pruisen verkeerd handelt door niet aan het vorsteneongres te Frank fort deel te nemen en dat het pruisische volk van hetzelfde gevoelen is. Eene wijziging van de bond^eonstitutie en een nationaal parlement zijn in P rui sen’s eigen belang. Aan het slot van zijn artikel vestigt het blad de aandacht op de k^cle ontvangst van den hr. v. Bismarck door den keizer van Oostenrijk. Het handelsverkeer .in de fabsriekdistricten wordt levendi ger. In den laatsten tijd 7ijn te Halifax, Manchester, Leeds, Leicester, Norwich, Nottingham, Sheffield, Birmingham eu Wolverhampton vrij aanzienlijke bestellingen ontvangen. Parijs, 18 Augustus. Volgens een hier verspreid gerucht zal prins Gortchakoff op de jongste nota’s van Frankrijk, En geland en Oostenrijk, waarschijnlijk niet antwoorden, vermits in die dépêche gezegd wordt, dat de interveniërende kabinetten nu nog slechts de maatregelen hebben af te wachten, welke da russische regering zal nemen, zich echter voorbehoudende om de waarde der maatregelen te beoordeelen, met het oog op het herstel der rust in Polen. Men beweert ook, dat ten gevolge der onderhandelingen over de dépêches gevoerd, eene merkbare verkoeling i® ontstaan tusschen Frankrijk en Enge land, maar vooral tusschen Frankrijk en Gostenrijk, daar het kabinet der Tuilerien zich zeer ontevreden betoont, dat Oos tenrijk geweigerd heeft het denkbeeld van een wapenstilstand op te nemen onder de voorstellen, die naar Petersburg zijn gezonden, en tevens dat het zoo zeer aarzelt omtrent de aan- j ii

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 1