ömnenlanö. Gemengde Berigten. Delft, 20 Augustus. Heden had alhier de plegtige sluiting plaats der tentoonstelling van oudheden. Gedurende zeven we ken werd zij door meer dan 25000 menschen bezocht. Nog geene expositie van dien aard heeft in ons vaderland zoo zeer aller aandacht getrokken. Het succes der hoofd-commissie mag inderdaad schitterend worden genoemd. Alle leden der vorste lijke familie hebben deze tentoonstelling met de hoogste be langstelling in oogenschouw genomen, de koningin herhaalde zelfs dat bezoek tot drie malen toe. Zelden zag men zooveel kunstschatten, zoo vele historische herinneringen, zoo vele merkwaardigheden met zulk een smaak vereenigd. De catalo gus, het blijvend monument dezer Zuid-Hollandsche expositie, was reeds voor veertien dagen uitverkocht, ondanks de aanzien lijke oplage. Ze werd dezer dagen nog met een supplement vermeerderd, dat op franco aanvrage gratis verkrijgbaar is. Liet de rangschikking bij de opening ontzaggelijk veel te wenschen over, men heeft aanstonds gehoor gegeven aan de billijke aan merkingen en zooveel mogelijk het bezoeken der tentoonstelling gemakkelijk gemaakt, ofschoon de hoofdgebreken niet meer te herstellen waren. Marktberi gten. neming der mexicaanscbe kroon voor den aartshertog Maxi- miliaan. "Deze laatste rede van verkoeling zal slechts voorbij gaande zijn, daar het blijkt, dat keizer Frans Jozef zich niet verzet tegen de verheffing van zijn broeder op den mexicaan- schen troon. 19 Augustus. De hoop op het behoud van den vrede wordt meer <*n meer versterkt, want het blijkt iederen dag duidelijker, dat de overeenstemming tusschen Engeland, Frank rijk en Oostenrijk slechts tot stand is gekomen onder de uit drukkelijke voorwaarde, dat Frankrijk het diplomatiek terrein in geen geval verlaten zal. En daar nu keizer Napoleon stellig geen lust zal hebben om zich reeds nu van die twee mogendheden af te scheiden, ziet hij zich tegen wil en dank genooJzaakt minder krachtig door te tasten, dan zulks tot dus ver in zijne gewoonte lag. Zoowel te Londen als te Weenen tril men voor alles den vrede ongestoord bewaren, ai voedt men er slechts de hoop dat Rusland zal moeten zwichten voor het zedelijk overwigt van Europa. Men verzekert zelfs dat de keizer van Oostenrijk te Gastein in handen van den koning van Pruisen de plegtige verzekering heeft afgelegd van zijn vasten wil, om den oorlog te keer te gaan. Men voegt er bij, dat de koning van Saksen, die de overbrenger is van de uitnoodiging der te Frankfort vergaderde vorsten, op zich ge nomen heeft, om tien koning nogmaals duidelijk te maken, dat ook geheel Duitschland het behoud van den vrede verlangt. Bij dat al kan niemand natuurlijk met eenige zekerheid voor- speUen, welke de gebeurtenissen zullen zijn, waarvan de naaste toekomst zwanger gaat; die staat van onzekerheid doet aan handel, scheepvaart en nijverheid nog altijd veel kwaad. De keizer is, naar meu verzekert, volstrekt niet in genomen met het vorsten-congres te Frankfort, omdat hij voor ziet, dat de toenadering \an Oostenrijk tot de overige staten van Duitschland. te eeniger tijd van invloed zal moeten zijn op de buitenlandsche staatkunde van het M'eener kabinet. 20 Ang. De Moniteur maakt een keizerlijk decreet be kend, waarin verklaard wordt dat de bisschoppen die in der tijd een kies-circulaire uitgevaardigd hebben, misbruik hebben gemaakt van hun gezag. Berlijn, 19 Aug. De oostenr. hervormingsplannen bevre digen hier niemand. Vooreerst komt Pruisen daardoor te veel op den achtergrond en ten anderen is het denkbeeld van een huis van afgevaardigden, met een zoogenaamd vorstenhuis, al /eer ongelukkig. Het huis der afgevaardigden zou naast dat der vorsten eene erbarmelijke rol spelen. Men verbeelde zich zulk een huis van vorsten dat op zekere tijdeu bijeen komt en dan de voorstellen en besluiten van den anderen tak der wetgevende magt, naar goedvinden verwerpt of aanneemt. Daardoor daalt de laatste immers tot eene vereeniging ora te praten, om te verzoeken en wenschen uit te drukkenintus- schen is het niet te ontkennen, dat goede voorstellen eeuer kamer van afgevaardigden, door de publieke opinie gesteund zullen worden, hetwelk de verwerping van een vorstenhuis moeijelijk maakt. De staatkunde van Oostenrijk wordt overigens hier in alle kringen met de grootste aandacht gadegeslagen. Men wan trouwt haar in vele opzigten. Dat wantrouwen wordt niet weinig vermeerderd door het berigt, dat het kabinet van Wee nen de mexicaansche kroon voor den aartshertog Max zal aan nemen, want men meent daarin het bewijs te vinden, dat er in het geheim eene verstandhouding tusschen Frankrijk en Oostenrijk bestaat. Men kan namelijk niet gelooven dat Oosten rijk zonder duchtige redenen een zijner prinsen naar eene plaats zal zenden, die vroeger of later zoo goed als zeker een verlo ren post zal worden. Frankrijk zou dan met eer een einde kunnen maken aan het gevaarlijke spel dat het zoo ligtvaardig begonnen heeft en Oostenrijk zou later de schade en schande moeien druren. Onttroonde Hubsburgers zijn er tegenwoordig genoeg en Oostenrijk heeft geen reden die nog met een te ver meerderen. 20 Aug. Het gisteren uit Petersburg medegedeelde be rigt, dat de bank aldaar hare betalingen in imperialen heeft geschorscht, heeft zich heden bevestigd, daar er na !er berigt is ontvangen, meidende dat de bank hare banknoten niet meer tegen imperialen, maar le^en wissels op Londen en tegen zil ver inwisselt. Prankfbrt, 21 Augustus. Het is zeker dat de koning van Saksen onverrigter zake uit Baden-Baden is teruggekjmen. De koning van Pruisen volhardt bij zijne weigering op de/elfde gronden, die hij reeds te Gastein hef ft ontwikkeld. Heden is de vergadering van afgevaardigden geopend. Er wa ren ruim 300 leden aanwezig, Tot president werd gekozen de heer Benuingsen. Het voorstel der commissie betreffende de duitsehe kwestie is na eene discussie van acht uren, met een parigheid van stemmen aangenomen. Augustus. Er bestaat geen twijfel of Lee's gcbeeie bei in It zieh tusschen de Rapidan en de Rjppa- l -r hannock; men meent dat zijne krijgsmagt aanzienlijk versterkt is en dat hij zich gereed maakt, zijne oude kwartieren nabij Erederikshurg te betrekken. Eenige kleine carallerie-schennut- selingen grijpen nu eu dan plaat3 tusschen Lee's achterhoede en de voorhoede van generaal Meade. Sedert geruimen tijd is er sprake geweest van eene toene mende ontevredenheid in Noord-Carolina. De staud van zaken schijnt zich weinig te verbeteren voor de firma Jeff, Davis tn Co. De Standard, het voornaamste dagblad van ltateigh de hoofdstad van dieu staat, verwerpt opeuilijk den president der zuidelijke staten, als een man, in wieu geen vertrouwen kan gesteld worden, en wiens pogingen om eene zuidelijke confe deratie tot stand te brengen met geen goeden uitslag zullen bekroond worden. De Standard zegt, dat elke poging van Jeff. Davis om den staat te dwingen, met revolutie zal beant woord worden; dat Noord-Carolina voor dezen oorlog heeft geleverd 95,000 soldaten, van welke 40,000 gedood of gewond zijn eu dat het zonder verwijl afgevaardigden naar Washington behoorde te zenden, ten einde te zien, welke voorwaarden ver kregen konden worden en niet te wachten op Jefferson Davis. Van Charleston valt weinig nieuws te melden. De stand van zaken is ongeveer dezelfde gebleven. Nieuwe batterijen der zuidelijken op James-eilaud werpen bommen onder hen, die aan de loopgraven werken. Het fort Wagner en de an dere talrijke batterijen houden het steeds uit te"en het bom bardement van de monitors en landbatterijen. De Mississippi is rustig en de mails volgen steeds dien weg naar het zuiden. 10 Aug. VolgeDS de N. Y. Herald loopt er een gerucht, dat onze regering een tractaat met Rusland zou hebben geslo ten. krachtens hetwelk de Unie, ingeval van een oorlog tusschen de westersche mogendheden en Rusland, den oorlog zou ver klaren aan Frankrijk en Engeland. 12 Aug. Van wege de republikeinsche partij is te Was hington eene meeting bijeen geroepen, naar aanleiding van een gerucht, volgens hetwelk van de zijde d£- zuidelijken zou zijn aangeboden om tot de Unie terug te keeren, ingeval daarbij voor hen zekere gunstige voorwaarden konden bedongen worden. Volgens den N. Y. Herald zou de president Lincoln aan Frankrijk verzoeken om het plan tot vestiging eeuer monarchie in Mexico te laten varen. Gouda, 19 Augustus. Heden werd alhier in de groote zaal van het gymnasium gehouden de gewone jaarlijksche prijs— uitdeeling dezer instelling. Na eene voorafspraak van den rector droeg N. Middel voor eene redevoering in het latijn over het leven en de schrif ten van P. Yirgilius Maro. Daarop volgde de prijsuitdeeling zelve, waarna een kort en h -lelijk woord van afscheid door den rector, toegesproken aan de jongelieden, die het gymna sium verlaten, en een beknopt verslag van de lotgevallen van het gymnasium in 1862/63. In de eerste afdeeling verkregen prijzen en getuigschriften, in de 5e klasse, de leerlingen N. Middel en P. Snel, en T. A. O. de Ridder drie getuigschriften. In de 4e klasse, H. van Praag. In de 3e klasse, W. J. Fortuijn Droogleever. In de 2e klasse. A. de Grancy. In de le klasse, van Hagen. I. de Rouville, enM. Kolff en E. Pool getuigschriften. In de tweede afdeeling, 4e klasse H. Ticdeman, C. van Vollen hoven, Czn. 3e klasse, A. C. Snel, V. Frackers, en J. F. Suel, eervolle vermelding. 2e klasse. W. Droogleever Fortuijn, E. Bergh Graveuhorst, H. v. d. Velde. le klasse, W. van Praag en N. F. Suel. 20 Aug. Heden werd alhier gehouden de tentoonstelling van rund- en wolvee en pluimgedierte door de alhier geves tigde afdeeling der maatschappij van landbouw. Deze vernieuwde poging mag als welgeslaagd beschouwd worden, daar men zich verheugen mogt in eene ruime inzending van uitstekende voor werpen. Des namiddags werden op de markt eenige muziek stukken uitgevoerd door het muziekkorps van den staf van het 4e reg. Infanterie, terwijl in den avond eenige tra a ij e vuurwerken w erden afgestoken, die niettegenstaande het zeer oügunstige w e der bijzonder wel gelukten, en waarbij het talrijk opgekomen publiek nogmaals onthaald werd op de toonen der muziek. De leden der maatschappij vereenigden zich aan een maaltijd in het lokaal Nut en Vermaak. De uitslag der Bekrooningen is als voJgt AFDEELING A. Katfdrogende Koerenle Prijs No. 2, J. van der Breggen Az. te A.-JVaddinxvten, 2e pr. No. 5, J. Drost Az. te Moor drecht, 3e pr. No. 6, idem, 4e pr. No. 7, P. Matze te Broek. Melkboeren, le Prijs N°. 12. G. Brouwer te Abcoude2e pr. No. 14. A. H. Spruijt te N.-JVaddinxvten3e pr.No. 17. J. van der Breggen Az., 4e pr. No. 13. P. de Graaf te Gouda. Melkschotten. le Prys No. 24. J. van der Breggen Az., 2e pr. No. 25, G. Brouwer, 3e pr. No. 23, J. van der'Breggen Az. Melkbaarzen, le Prijs No. 33. G. Spruijt Az. te N.-JVad- dinxveen, 2e pr. No. 31. J. van der Breggen Az., 3e pr. No. 30. idem. Kolfschotten. 2e Prijs No. 37, J. Drost Az. Kal/vaarzen, le Prijs No. 40, J. Drost Az., 2e pr. No. 42, idem, 3e pr. No. 38, C. van der Torren Z.-Waddinxveen. Kuis-Pinken, le Prijs No 44. J. van der Breggen Az., 2e pr. No. 45. G. Spruijt Az. Bijstieren oud 2 jaar. le Prijs No. 49. A. van Capellen te Capelle, 2e pr. No. 50. D. de Vos te Harmeien3e pr. No. 47. J- Oskamp te Linschoten. Bijstieren oud 1 jaar. le Prijs No. 52, A. H. Spruijt, 2e pr. No. 54, J. de Bruijn te Briebrugge3e pr. No. 53, M. de Heer te Oud-Beeiiwijk. Kuiskalveren. Getuigschrift No. 55, K. Zwanenburg te Broek. Stierkalveren, le Prijs No. 58. G. Spruijt Az., 2e pr. No. 57. K. Zwanenburg. AFDEELING 8. Ooischapen met Lammeren, le Prijs No. 59, K. v. d. Torren. Springrammen. le Prijs No. 61, K. van der Torren, 2e pr. No. 68, D. P. van Capellen te CapelleGetuigschrift No. 71, A. Breedijk te Bietveldid. No. 64, G. A. de Leeuw te Gouda. AFDEELING C. Kippen, le pr. No. 76. J. de Bruijn te Gonderak, 2e pr. No. 72. N. de Vrr te Gouda, prijs uitgeloofd door J. de Bruijn te Gouderak No. 80. P. Rost te Gouda. Getuigschr. Ns. 99, 100 en 105. Ganzen, le pr. No. 81. N. de Vroom te Gouda. Eenden, le. pr. No. 84. ,J. de Bruijn, 2e pr.No.82, N.de Vroom. Buiten, le pr. No. 86, D. C. Samson te Gouda, 2e pr.No. 87, J. L. Kamphuijzen te Gouda. Prijs van het bestuur No. 106, Jan de Jong te Gouda. Vreemd Gevogelte, le pr. No. 88, J. L. Kamphuijzen te Gouda. Voorwerpen niet bij Programma gevraagd. Getuigschriften. No. 96, 97 en 98, G. Spruijt Az., No. 89, J. de Vries, No. 90, 91 en 92 J. van der Breggen Az., No. 93, A. H. Spruijt, No. 93, Jan van Lange te Gouderak. Men verneemt, dat het lid der tweede kamer voor Gro ningen, de heer mr. B. Wichers, uit hoofde van zijne verge vorderde jaren, zijne betrekking zal nederleggen. De verkiezing te Dokkum voor een lid der 2e kamer, ter vervanging van den heer M. Kingma Hz., zal plaats heb ben óp 15 sept. en de herstemming, zoo noodig op 29 sept. Wij vernemem dat een begin van uitvoering gegeven is aan de stichting van het sedert lang geprojecteerde Oranje- Weeshnis te Huizen, daar de commissie te Utrecht heeft aan besteed het leggen der funderingen, de kelders, putten enz. die door een inwroner van Huizen zijn aangenomen voor 3648. Het plan bestaat om tot de verdere besteding over te gaan in het aanstaande voorjaar, terwijl de zaak dier hulpelooze weezen der menschlievendheid blijft aanbevolen om het edele doel te helpen verwezentlijken. Na de sluiting was er nog eene laatste matinee musicale op stads Doeie. Vervolgens vereenigden zich de leden der hoofd commissie met die der sub-commissie, de commissarissen van orde en enkele genoodigden aan een prachtig diné. Zijn Exc. de commissaris des konings was zelf door ambtsbezigheden ver hinderd hierbij tegenwoordig te zijn. Ten slotte kunnen wij nog berigten, dat het album der merkwaardigste voorwerpen, waarvan II. M. de koningin de opdragt wel heeft willen aannemen, - is in de volgende maand bij den boekhandelaar Kostf net licht zal zien. Het zal, behalve chromo-lithografien van den spiegel uit het huis Hondsholredijk, het wapenbord van Tromp, liet halssieraad van Karei V aan de haagsche schutterij gegeven, enz., tevenr lithografien van glazen, wapens, bekers en ongeveer veert!g photografien bevatten. Utrecht, 20 Aug. Heden is de eerste trein voor het publiek naar Amersfoort, Harderwijk en Hattem gestoomd, en reeds is de eerste trein van daar met vele passagiers aange- 1 unen. De beste orde heerschte op het station alhier, waar de stationschef bij zijne vele bezigheden ook deze nieuwe zorg uitmuntend heeft volbragt. De drie genoemde steden zijn he den, even als de andere stations langs dezen weg, ia feestge waad en Amersfoort zelf viert een schoon en algemeen feest. Zegwaart, 19 Aug. De heden alhier gehouden paarden markt werd druk bezocht. Er werden tamelijk veel paarden aangevoerd, doch de handel was weinig geanimeerd. Voor goede paarden kon men echter hooge prijzen bedingen. Buitenland sche kooplieden waren niet aanwezig en de meeste paarden werden voor geldersche rekening aangekocht. Op Nieuw-Zeeland verschijuen drie en twintig nieuwsblader waaronder zes die dagelijks uitgegeven worden. In Engeland zijn in ió62 op de spoorwegen 216 personen omgekomen en 600 meer of minder gekwetst. Het gebouw van bet amerikaan>cbe gezantschap te Jcddo iu Japan is door brand vernield. Namens Kossutli zijn te Ancona onder medewer king der autoriteiten medailles uitgereikt aan de voormalige leden van het hongaarsch legioen. Den 17 augi'tus heeft het te Parijn voor het eerst in 42 dagen geregend. Den 17 augustus zijn de locomotief cn twee goederen wagens van den laatsten trein tusschen Bingen en Mainz uit het spoor geraakt. De stoker verloor het leven, de machinist brak een arui, een reiziger een been. Te Fair Haven in Connecticut is een vreemd stoomschip gebouwd, 200 voet lang en 50 voet breed, het heeft aan beide zijden een schroef en op het dek een dubbel spoor. Het moet dienen om den locomotief en den trein van den Shore spoorweg over de rivier Connecticut te zetten. De russiscbe regering versterkt hare vloot in de Zwarte Zee en bekreunt zich weinig over de beperkende bepilingen van het parij-ribe vredestraetaat. Het bewind der zuidelijken beeft be vel gegev m aan de militaire autoriteiten aan de Mississippi en in Louisi ana om al het katoen te vernielen, dat gevaar loopt in handen der bonds- troepen te vallen. De pruisische oorlogsvloot, een stoomboot en twee kanonneerboten, zal weldra zee kiezen met bestemming naar Konstantino- pel. Onze regering wensc'nt de gelegenheid van het vorsten-congres te bezigen, om los te komen van den duitschcn bond. -Mgr. Labastida, aartsbisschop van Mexico en lid van het regentschap is naa. zijn vader land terug gekeerd als overbrenger van de voorw aarden door keizer Max gesteld. De heer Naü houdt te zijnen huize 800 naaisters bezig met de vervaard1 ging van een kolossaien luchtbal. Te Warschau zijn onlangs weder 400 personen in hechtenis. genomen, zonder dat bet gelukte de. leden van het nationaal bewind te vatten. In Japan is de schadevergoeding aan de Engelschen uitbetaald en zijn de vreemdelingen gelast om nn ook maar naar huis te gaan. De schade der aardbeving op Manilla wordt geschat op 100 millioen gulden. De Polen deserteren bij voortduring in grooten getale uit het russische leger. De graaf de Dreux is in zijn 104 jaar te Parijs gestorven, hij leefde onder vijftien verschillende regeringen. De telegraaflijn tusschen Malta en AlexanJrie is hersteld. De geheele lengte van den kabel, waardoor Engeland met Indie in telegrafische verbinding komt, is berekend op 1250 mijlen. In de om streken van Damaskus hebben ongeregeldheden plaats gehad. Lit Java wordt per telegraaf berigt, dat onze troepen op Nias eene overwinning hebben behaald en dat de opstand is onderdrukt. 350 tngelsehe bank- billetten uitgegeven in 1697 en 1760 ter waarde van zestig millioen gul den zijn nimmer vertoond en dus hoogst waarschijnlijk verloren gegaan. Gouda, 20 Augustus. Tarwe per 2400 n. 360, Zeeuwsche per mud 10,75. Rogge, Koningsb. 7,50 a/S, Dantzig. f 7,25 a 7,75, Zeeuwscb» 6,50 a 7,SO, nieuwe 7 ii 8. Gerst ƒ4 ƒ6. Koolzaad 11 a 13,50. Boekweit, fransche 188, N.-Brab. 210. De Veemarkt met geringen aanvoer en flaauwen handel. Vette Schapen en Lammeren vlug te verkoopen. Magere Varkens en Biggen traag. Goeboter 1,04 a 1,10, Wei- boter f 0,S0 a 0,92. Delft 20 Augustus. Door den aanvoer van Granen (1S63), alle van onverbeterlijke kleur en wigt, bestond veel levendig heid; hoofdzakelijk witte Tarwe met veel kooplust; eenige lasten rootle Tarwe zijn op levenng verkocht tot 10,70, Tarwe (1862) 9,60 a 10,40. Rogge (1863)/6,80 a 7,20. "VVintergerst 4,60, Zomer 5,20 a 5,60. Lange Haver f 3,80 a 4. Groene Erwten 7,20 a 7,40, witte 7,40 a f 7,60, inl. gele (1863) te vergeefs voor 7,75 geveild. Aan stads waag gewogen van 1420 aug. 39/4, S30/S en 68/16 Boter, te zamen 18960 n. <8. Boter 42 ti 51 het vierde, f 1.05 a 1,27s per n. <8. Ter markt 563 mud Aardapp., hoogste prijs 2,50, laagste 2. Dordrecht, 20 Augustus. Tarwe slap, aan trage koopers tot 30 c. lager te verkoopen, de beste jarige 10,20 a 10,30, mindere J 9,70 a ƒ9,90, geringe 9 a 9,50. In gelijke verhouding kon ook de nieuwe geplaatst worden, naar deugd 9,20 a 10,20. Rogge flaauw en moeijelijk te plaatsen, n. bverm., Z. en VI. 6,20 a f 6,80, vreemde niet ter veil. Gerst onveranderd, n. winterzakmaat 4,30 a 5,40, gestort

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 2