Bmnenlunfc. Gemengde Berigten. Kiel, 23 Aug. De juridische faculteit onzer hoogeschool heett eeu advies uitgebragt over het geschil omtrent de in terpretatie der grondwet, hetwelk gerezen is tusschen de duit- sche meerderheid der sleeswijksche stenden-vergadering en den regerings-commissaris. In dat advies wordt verklaard, dat laatstgenoemde onbevoegd was om aan de stenden-vergadering het regt te ontzeggen om te beslissen over de geldigheid der verkiezingen. Turijn, 22 Augustus. De Stampa bevat een artikel no pens de gisteren uitgevaardigde nieuwe wet op de rooverijen. Het blad betreurt het, dat enkele omstandigheden, de publieke veiligheid betreffende, de regering hebben genoodzaakt tot de verklaring, dat in elf provinciën rooverijen worden gepleegd, ofschoon dit in allen niet in gelijke mate geschiedt. Aan het ministerie van binnenl. zaken wordt inmiddels gearbeid ter uitvoering van de wet. Weldra zulten worden ingesteld spe ciale hoven en junta s ter regeling van de betrekkingen tus schen de burgerlijke en militaire overheden en tot het werven van vrijwilligers. De Stampa doet uitkomen, hoeveel nut men te wachten heeft van vrijwilligers, vereenigd met de karabi- niers. Het staatkundig karakter is aan de rooverijen bijna geüeel ontnomen en zou geheel verdwijnen zoo Frans II uit Rome werd verjaagd en Italië zijne hoofdstad herkreeg. Het blad zegt ten slotte vertrouwen te stellen in het doeltreffende der genomen maatregelen. In een adres door de geestelijkheid der onderscheidene «rezindten in de afvallige staten van Noord-Amerika aan alle christenen der wereld gerigt, tot verdediging van de zaak, waarvoor genoemde staten de wapenen hebben opgevat, wordt hoog opgegeven van de godsdienstige en vrijzinnige gevoe lens van de zuidelijken, die, voor zoover hun mogelijk is, met ieder in vrede willen leven en de beleedigingen hun aange daan, niet op gelijke wijze willen vergelden. De zuidelijken, aldus wordt in het adres gezegd, hebben veel voor de chris telijke beschaving gedaan en protesteren tegen dezen barbaar- schen en nutteloozen oorlog. Het geschiktste middel echter, om hun de sympathie der wereld te doen verwerven en waar- van de geestelijkheid geheel zwijgt, is de afschaffing der sla vernij. Op de verzekering, welke men aan het slot van het adres vindt, dat de toestand der slaven in het zuiden geluk kig is, zaï toch wel wat af te dingen zijn. In brieven uit Midden-Amerika, in dr laatstelijk ontvan gen dagbladen van New-York opgenomen, wordt de aankomst te Nicaragua gemeld van eenige europ?sehe ingenieurs, die het terrein komen opnemen voor den aanleg van een kanaal door de landengte. Men zegt dat aeze onderneming staat onder de bescherming van keizer Napoleon en dat prins Murat zich aan haar hoofd bevindt. De onderneming steunt op eene concessie, vóór drie of vier jaren verleend aan zekeren Belly, een fransch- man, die thans het plan der werken heeft vereenvoudigd. Voor de verwezen tl ijking van het plan is noodig eene som van 26y8 millioen gulden. Parijs, 23 Aug. Gisteren had de Courrier du Dimanche den tekst van de identieke zinsnede der eau Rusland gezondene nota's, en heden geeft ons de Memorial Diplomatique er de geheele analyse vun. Het is zoo als men mogt vermoeden, zij bestrijdt het geliefkoosd thema van Rusland, alsof Polens opstand 't werk is van de verbannen en overal verspreide re volutionairen. Tevens wordt er het leedwezen in uitgedrukt, dat de voorgestelde wapenstilstand door het hof van Petersburg niet is aangenomen en houdt zij vol, dat de vreemde mogend heden wel degelijk regt hebben te intervenieren, 't Schijnt dat de engelsche nota in meerdere bijzonderheden treedt en in heftiger bewoordingen vervat is. De weigering van den wa penstilstand o. a. wordt daarin sterk gegispt. De oostenrijksche nota moet 't onbelangrijkst zijn. Wel beschouwd zijn het niet dan mooije woorden. Het kan zelfs zeer gemakkelijk gebeuren, dat Rusland eenvoudig ant woordt, dat het de nota's behoorlijk ontvangen heeft zonder meer. Indien de arme Polen alleen op al dat fraaije proza rekenen, dan kunnen zij gerust de wapenen nederieggen. Gelukkig echter hebben zij hunne hoop elders gevestigd, en hoe hevig ook aangevallen, moedig bieden zij weerstand en zullen dit nog lang kunnen doen. Men spreekt zelfs van eene wanhopige poging om Warschau op nieuw in opstand te brengen. 24 Aug. Volgens la France zijn de nota's der mogend heden 11. maandag aan prins Gortchakoff ter hand gesteld, maar heeft de afwezigheid des keizers elke verdere diploma tieke onderhandeling tot dusver belet. 25 Aug. Brieven uit Petersburg geven weinig grond f m te verwachten, dat Rusland concessien zal doen. De oude moscovitische partij keurt de staatkunde van aarzelen af, Murawieff is de bei.l van den dag te Petersburg en de open bare opinie in Rusland verklaart zich met nadruk tegen elke concessie, zoodat de regering gezind zou zijn toe te geven aan den invloed van den grooten hoop, die door de oude mosco vitische partij opgewonden wordt. Men v:rzekert dat de bevolking in Finland afgevaardig den naar Petersburg heeft gezondenom constitutioneele instellingen en een afzonderlijk fiulandsch leger te vragen. Weenen, 21 Augustus. Bijna alle dagbladen zonder on derscheid behandelen het door den keizer ingediende ontwerp tot hervorming van de bondsconstitutie en schier eenstemmig vers laren zij zich voor de regtstreeksche verkiezingen der le den van het parlement. Alleen de reactionaire partij en die der ultramontanen geven de hoop te kennen, dat het plan moge mislukken en derhalve verheugen zij zich over de wei gering van den koning van Pruisen, onderstellende dat de pogingen, door den kei. er aangewend, zullen mislukken. 22 Aug. De Wanderer deelt een berigt mede uit Kalisch waaruit blijkt dat de insurgenten een vijftigtal wagens, geladen met oorlogsbehoeften, in de nabijheid van Kolo hebben ver- meesterd. Volgens mededeelingen uit Krakau hebben de opstandelin gen bij Laski eenig voordeel op de Russen behaald. In de nabijheid van de gallicische grenzen hebben verscheiden ont moetingen plaats gehad in de jongst verloopen dagen, zoo wordt uit gemelde stad berigt, maar zonder iets mede te deelen uitslag dier gevechten. In bovCnVmeld blad wordt wijders berigt, dat in de nabij heid van Tamopol, in Gallicie, op het kasteel Romanoffska, drie persouen zijn gevangen genomen, die later bleken te- zijn de bekende Rochebnme en twee adjudanten. Berlijn, 24 Augustus. De Staatsanzeiger deelt heden het antwoord med< van den koning, op de uitnoodiging tot bij woning van het vorsten-congres te Frankfort. De koning ver klaart in dat stuk, dat hij bij zijne vroegere zienswijze volhardt om geen deel aan het congres te nemen, en dit te meer, omdat hu zelfs nu nog geen officiële mededeeiing heeft ontvangen van t voorstellen, die aan de goedkeuring van het congres moe- te^ onderworpen worden. De koning is van oordeel, dat het een onvruchtbaar werk is om deel te nemen aan beraadslagin gen die niet door het nemen van besluiten gevolgd worden, en tot die besluiten kan hij niet medewerken zonder ze bevo rens door de raadslieden zijner kroon te hebben doen onder zoeken. Ook daarom komt hij niet te Frankfort, zullende men hem evenwel bereid vinden om ieder voorstel van het congres in ernstige overweging te nemen. 25 Aug. De National Ztg. heeft van haren correspondent te Frankfort de volgende mededeeiing ontvangen nopens het vorsten-congresart. 3 (over het directorium en den bonds raad) is in diervoege -aangenomen, dat het directorium uit 6 leden zal bestaan, aldus verdeeld: Oostenrijk, Pruisen en Bei- jeren hebben elk eene stem Saksen, Hanover en Wurtemberg maken op hnnne beurt de vierde uit; Keurhessen en de zeven groothertogen kiezen het vijfde en de overigen het zesde lid. Ten opzigte van art. 5 over (het voorzitterschap bij het direc torium en den bondsraad) is voorgesteld, dat Oostenrijk en Pruisen en dit beurtelings op zich zullen nemen, doch besloten aan beide groote mogendheden over te laten, zteh daaromtrent met elkander te verstaan. Art. 6 (algemeene regelen betreffende de bevoegdheid van het directorium van der» bondsraad) is aangenomen. Bij deze gelegenheid is formeel verklaard dat men door de aanneming van het ontwerp als grondslag niet geacht wil worden omtrent alle hoofdpunten met Oostenrijk in te stemmen. Tegen heden, dingsdag, zijn aan de orde gesteld de artike len 8 (oorlog en vrede), 13 (zamenstelling van het bondsge- rigt) 14 (financien van den bond), 16 (zamenstelling van het volkshuis) en 18 (bijeenroeping, verdaging en ontbinding dier vergadering). Frankfort, 22 Aug. Het congres van afgevaardigden heeft met eenparige stemmen verklaard dat in de voorstellen van Oostenrijk veel is, dat aanleiding geeft tot bezwaren, maar dat het evenwel met eenvoudig moet worden verworpendat een huis, hetwelk het volk moet vertegenwoordigen en uit vrije verkiezingen behoort te worden zamengesteld, noodzakelijk is; dat Pruisen volkomen gelijk moet worden gesteld met Oosten rijk dat Oost- en West-Pruisen in den bond moeten worden opgenomen, en dat het voorstel van Oostenrijk moet worden aangenomen door eene nationale vergadering, zamengesteld overeenkomstig de bondsbesluiten van Maart en April 1848. Volgens geruchten, die de Frankforter Zeitung mede deelt, hebben den 22n in het vorstencongres zeven regeringen zich tegen de onvoorwaardelijke aanneming van het oosten- rijksche ontwerp verklaard, namelijk Baden, Coburg, Hanover, Saksen, Weimar en Wurtemberg. Wie de zevende regering is, wordt niet opgegeven. De Frankforter Zeitung weidt voorts, en zoowel in de dépêches als in gewone berigten wordt dit bevestigd, dat in dezelfde zitting reeds een aanvang is ge maakt met de beraadslaging over de afzonderlijke artikelen. Uit Berlijn meldt men thans, dat drie staten. Hanover, Saksen en Wurtemberg, zich onvoorwaardelijk tegen het ontwerp heb ben verk'aard. De naijver op de betere positie, die aan Beijeren in het ontwerp is toegedacht, zal natuurlijk daarvan eene voorname reden zijn. 24 Aug. Van goederhand verneemt men, dat in eene heden gehouden conferentie, die drie uren heeft geduurd, de toenadering tusschen de verschillende vorsten nieuwe vorde ringen heeft gemaakt, zoodat men het omtrent de kwestie van het centraal bewind eens is kunnen worden. 25 Aug. In de zitting van het vorstencongres op heden die vier uren geduurd heeft, is gebleken dat aan alle hoofd bepalingen van het ontwerp, en vooral die omtrent het di rectorium, de zamenstelling van het lagerhuis en de periodieke aftreding der leden, eene eenparige goedkeuring is verzekerd. De vorsten hebben heden hunne conferentie voortgezet. Naar men verneemt, is de presidents-kwestie nog niet defini tief geregeld, terwijl de zaak van het directorium afgedaan is. New-York, 12 Aug. Men zegt te Washington, dat er spanning heerseht in onze betrekkingen met de fransche rege ring. De handelingen van Napoleon in Mexico vinden weinig sympathie bij de hooge autoriteiten. Verscheidene ministerraden zijn over dat onderwerp gehouden en het besluit schijnt vast te staan, om geene voortdurende bezetting van Mexico door de Franschen te duiden, en aan te dringen op eene verande ring van Napoleons politiek ten opzigte van dat land, zelfs ten koste van den oorlog. Dit is slechts een f,men zegt;" maar sommige invloedrijke dagbladen sterken de regering en vuren de gemoederen der menigte aan. Deze, hoe lijdzaam anders ook, is spoedig genoeg ontvlamd, en de regering is in staat alles te doen om het land tot rust te brengen. Verder zijn er geruchten van vredes-aanbiedingen van het zuiden; de rebellen aanvoerders, soldaten en voik, willen tot de Unie terugkeeren, zoo heet het. De couranten zijn reusachtig groot, het is waar en moeten vol, zelfs bij gebrek aan nieuws. Een zot gerucht vereischt al zeer spoedig eene kolom of wat, vooral wanneer een redacteur zijne toevlugt neemt tot eene bekwame hand in langdradigheid. Gouda, 26 augustus. Het in de vergadering van den gemeenteraad den 14 dezer vastgestelde adres aan den minis ter van binnenlandsche zaken is van den navolgenden inhoud: Aan Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken. De Raad der gemeente Gouda geeft met eerbied zijne over tuiging te kennen, dat de regering bij het vaststellen van het spoorwegnet van het denkbeeld uitgaat om zooveel mogelijk alle belangen te vereenigen, en de groote voordeelen die het geven zal, zooveel in haar vermogen is, billijk over alle in gezetenen des lands te verdeelen. Ongerijmd zou het echter zijn te verlangen, dat alle gedeel ten des rijks even goed werden gebaat. Sommigen zullen zich opofferingen moeten getroosten om anderen ter dienste te zijn, zoodat, wanneer voor een spoorweg zich twee rigtin- gen aanbevelen en de keus daardoor moeijelijk is, de weder- zijdscbe belangen eenvoudig op de weegschaal moeten gelegd worden, om haar te doen overslaan naar die zijde, welke de grootste bel ngen vertegenwoordigt. Past men deze beginselen toe op de rigting van den spoor weg van RotterdamDordrechtWillemsdorp, dan bev. iemdt het ons, dat bij de plannen, gemaakt en aanbevolen, nog niet, zoo ver ons bekend is, ter sprake kwam om dien weg te leggen over onze gemeente, door den Krimpener- en Alblas- serwaard. Mogt zoodanige weg tot stand komen, dan toch zou de reis voor hen, die over Utrecht naar Antwerpen sporen, min stens 30 minuten korter zijn, en dit verschil is groot in een land van handel als het onze, dat behoefte heeft aan spaar zaamheid en spoed, wil het met den vreemde concurreren. Het valt niet le ontkennen, dat Rotterdam bij deze rigting zou achterstaandoch het is aan geen twijfel onderhevig, of die stad moet zich dit laten welgevallen, daar waar, gelijk hier, grootere belangen dan de hare dit vorderen. Neemt men de bevolking in aanmerking, dan behoeven er geene cijfers genoemd te worden, dan komt n» n met Am sterdam aan het hoofd en laat daarop die der noordelijke en oostelijke provinciën van ons land volgen; het aar.»al hunner inwoners is welsprekend voo' ons voorstel, en wat het goe deren-vervoer betreft, dat van de gezamentiijke koopsteden, die bij de hier aangegeven rigting belang hebben, zal almede dat ▼au Rotterdam overtreffen. De voordeelen hierboven opge somd, zouden voor de hoofdstad nog belangrijker kunnen worden, wanneer eenmaal de reeds vroeger aangevraagde con cessie voor den zijtak HarmeienBreukeleu werd verleend en- uitgevoerd. Daarenboven de tweede koopstad des rijks heeft zich niet te beklagen.Door eenen schoonen waterweg aan Dordrecht verbonden, heeft zij slechts behoefte aan eenen spoorweg al leen bij besloten water. De statistiek leert dat de scheepvaart op onze rivieren gemiddeld slecht3 gedurende 14 dagen in het jaar gestremd is, eu heeft dit plaats, welnu, dan is zij ook door het hierbij aangegeven plan geholpen, zullend- zij zich, ter gunste van het algemeen belang, aileen moeten ge troosten eenige minuten langer te sporen, dan wanneer de spoorweg regtstreeks van Rotterdam door den Alblasstrwaarcl liep, eene rigting, die toch wel zal gekozen worden, wanneer men in aanmerking neemt de vele bezwaren, die teregt tegen de kortste lijn, door den Zwijndrechtschen Waard, gemaakt worden. Yoor de residentie des konings en de zetei der regering be veelt ons plan zieh mede aan. In den aard der zaak ligt het toch, dat eenmaal de spoorweg Scheve ningen'c HageGouda, als de meest doelmatige verbinding tusschen 's Gravenhage en den Rhijnspoorweg, moet tot stand komen, en ten hoogste leed doet het den raad, dat niet reeds de hand aan dit werk is geslagen. Reeds vroeger toch werd concessie gevraagd, om zonder te gemoetkoming var den staat dien spoorweg daar te stellen, en aangezien de aanleg niet kostbaar is en de bloeijende resi dentie een groot vertier belooft, bestaat er gegrond vooruitzigt, dat de daarin te beleggen kapitalen goede reuten zullen op leveren. De verbinding te Rotterdam van den Hollandsehen en Rhijn spoorweg kan niet dan met aanzienlijke bijdragen van het rijk geschieden, en wanneer men nu deze te Gouda zonder opof fering van den staat verkrijgen kan, en daarbij geene voorname belangen gekrenkt worden, dan valt er niet aan te twijfelen, of dit plan zal te eeniger tijd tot uitvoering komen, en ge schiedt dit, dan wordt ook de residentie langs den kortsten weg aan den Belgischen spoorweg verbonden, waaraan ook voor haar voordeelen van allerlei aard verknocht zijr». Het zijn deze redenen, die den raad nopen uwe excellentie zijne beschouwingen over de hierbij aangegeven rigting mede te deelen. Hij heeft gezwegen van het groote beiang, dat Gouda daar bij heeft. Dit lag voor de hand en gaf aanleiding tct zijn adres. Hij meende echter die belangen niet op den voor grond te moeten stellen, omdat zij volkomen overeenstemmen met die van het algemeen. Op dien grond vertrouwt hij, dat het uwe excellentie beha gen moge zijne denkbeelden in ernstige overweging te nemen, en kan het zijn, zijne goedkeuring daaraan te hechten. 't Welk doendeenz. Gouda, den 14n Augustus 1863. De Raad der Gemeente Gouda, De SecretarisDe Burgemeester, (Get.) DROOGLEEVER FORTUIJN. (Get.) IJZENDOORN. Z. M. heeft benoemd tot surnumerair bij het vak der posterijen J. Hoef hamer eu goedgekeurd de benoeming van M. Bron, burgemeester van Gouderak, tot secretaris dier ge meente. De Middelb. Courant deelt mede dat de dik**, ijls toege zegde algemeene maatregel tot verhooging van da tracteraenten der ambtenaren bij de departementen van algemeen bestuur, thans bij de regering in bewerking en overweging is. De grondslagen moeten zijn, dat de tractemcnten beneden 1000 met 20 pCt., die van f 1000 tot 1500 met 15 pCt. en die van 1500 tot 2000 met 10 pCz. verhoogd zullen worden. 'S GravenHage, 25 Augustus. De minister van binnenl. zaken heeft, in verband met de regeling van het middelbaar onderwijs, naar aanleiding der wet aan verschillende gemeenten te kennen gegeven, dat ten einde de goede gevolgen, welke uit die wet kunnen voortvloeijen, zich zo spoedig mogelijk doen gevoelen, het wenschelijk schijnt dai de besturen van gemeenten, waar aan een degelijk middelbaar onderwijs behoefte bestaat, weldra in overweging nemen wat ter voorziening in die behoefte behoort te worden gedaan. Te Saxem in Luxemburg is een schaapskooi des nachts overvallen door wolven die ruim 20 schapen hebben verscheurd. De commissien voor 1813 beginnen hier en daar gelden in te zamelen, zonder d?. men het eens is wat er mede te doen. Men beweert, dat aan Afrika's westkust ernstige verwikkelingen zijn ontstaan tusschen dene*., en eng. gouverneurs ter kuste van Guinea. Duitsche bankiers willen Spanje helpen met 500 millioen realen tegen 6 pet. ten behoeve van Manilla. In 1862 zijn in de kolenmijnen van Yorkshire 101 pcr«oc°n door verschillende on-

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 2