Binnenland. Gemengde Berigten. i/s n. te. Marktberigten. Delft, 27 Aug. De aanvoer van nieuwe graansoorten was heden zeer ruim, alle van uitmuntende kwaliteit en zwaar van wigt; de handel slap, tot verlaagde koersen. Tarwe 9.60 a 10,25. Rogge f 6.90 a 7.20. Wintergerst 5 a 5.40. Zomergerst 4.90 a 5.40. Lange Haver f 3.60 a 3.80. Paardeboonen f 6.60. Witte Erwten 6.75 a 7. Koolzaad minder aangevoerd. Zwolle, 28 Aug. Middelprij'zen. Tarwe n. 9. Rogge 7. Boekweit n. 7.40, o. 5.95. Aardappelen 2.20. Boter per n. 1.07, 20 n. 22.50. punt gekomen zijn dat men niets weet, omdat men niets kan we ten, is het zeker de veiligste partij geen bespiegelingen te maken, of op den lossen grond van veronderstellingen voort te bouwen. Welk antwoord Rusland geven zal, blijft nog altijd raad selachtig. Algemeen is men hier van meening dat het weldra aankomen zalf en men betwijfelt zeer of het vredelievend zal wezen. Het is toch bekend dat de russische partij te Peters burg zeer oorlogzuchtig is gestemd eii een sterke pressie op het gouvernement uitoefent. Het Journal des Débats vreest, dat de Franschen in Mexico de godsdienstvrijheid cn de andere liberale iustelliugen, die er thans wettelijk bestaan, door de conservatieve of kerke- lijkgezinde partij zullen laten opheffen, en alzoo daar te lande de steun zullen worden van eene partij, die den vooruitgang tegenhoudt en den volksgeest onderdrukt, gelijk zij, in het oog van dat blad, te Rome zijn. Zoo daarentegen de Franschen weigeren de hand te leenen tot verwezentlijking van antilibe rale^ inzigten, vreest het blad, dat zij er de conservatieve partij en de geestelijkheid, welke zij tot bondgenoot hebben genomen, weldra tot vijand zullen hebben. Volgens genoemd orgaan der <rematis:d-liberale begrippen, behooren de Franschen Ach in Mexico bij geene van de twee partijen te voegen, maar door voldoening van beider redelijke wenschen hare toenadering te bewerken en alzoo een stevigen grondslag voor eene nieuwe orde van zaken te leggen. 2S Aug. De Mouiteur maakt het tractaat met Belgie bekend tot afschaffing van den scheldetol. Er zijn tijdingen ontvangen uit Yera-Cruz van 1 dezer. De maarschalk Forey bevindt zich nog steeds te Mexico. Een fransch corps rukte op naar San Luis de Potosi. waar Juarez zich met 15,000 Mexi canen bevond. Minimon is op mexicaansch grondgebied ver schenen met eenige duizend avonturiers, die bij iu Texas bijeen verzameld heeft. Lr zal eerstdaags eene expeditie naar Tainpico sezv.nden worden. De Yomito openbaart zich slechts weinig meer. Het aantal personen die door deze ziekte aangetast zijn, is weinig. Er komen vele adhaesien in van de bevolking ter gunste van het keizerrijk: maar de bevolking zou liever een iranscheii prins als keizer verlangen. Het fregat Montezuma is bij Minatitlan ges:rand. De equipage is gered. Men hoopt ook «ie machines te behouden. Marseille, -7 Aug. Met de heden aangekomen post uit Xoüstantmopel ijn berigteu ontvangen, waaruit blijkt, dat Tur- k::e, te midden van alle eventuele gebeurtenissen in Europa, de strikste onzijdigheid zal handhaven. Ook wordt van daar nog medegedeeld, dat Je divan eene deputatie heeft afgevaar digd, tot indiening van klagten tegen den kaimakan en het geestelijk opperhoofd, zonder daarbij evenwel een bepaalden eisth te formuleren. Yoons meldt men, dat de groot-vizier, in weer wil van de pogingen zijner vijanden, steeds bij den aultan in hooge gunst staat. Frins Uouza heeft de erkenning geweigerd der consuls, die onlangs door hunne gouvernementen als zoo danig benoemd waren. "Weeneil, -7 Aug. Men schrijft uit Lemberg, dat in Ukraine een ar zie boerenopstand is uitgebarsten tegen Rusland. Triest, -7 Aug. Tijdingen uit Athene melden dat vier gneksche ministers van de gematigde partij hun ontslag inge diend hebben. Fe engelsche gezant te Athene heeft van het voorloopig grioksche bestuur straf geeischt voor de schuldigen bij het c"ii!lict in den Piraeus. De heer Calergis is door de nationale vergadering aangewezen als de persoon die den koning b:j zijne komst vergezellen zal. Lit Konstantinopel wordt be- rigt dat de porie hare krijgstoerustingen voortzet. Te Odessa zijn 25000 Russen uit den Kaukasus aangekomen. Zij zullen zich deels naar Nicolaieff, deels naar Kiew begeven. Berlijn, 23 Aug. Yolgens eeu berigt uit Stockholm heeft de bondscommissie, benoemd tot het beraadslagen over eeue tariefswij. iging het voorstel gedaan om geene regten te heffen van granen, slagtvee, vle-*ch, boter en talk. Het Affon- ilmit! beweert, dat de regering aan uit voorstel Dog aanmer kelijke uitbreiding zal geven, door toe te staan dat voortaan ireeu inveerregt meer zal geheven worden van gemalen tarwe r ii rogge, spek eu k Bovendien heeft bedoelde commissie "net voorstel gedaan om alle tdtvoerregte» ai* te schaffen en een uniform zegel in te v p aiie buitenlandsche wissels, en wel ten he lrage van i r .ksd. Lit K open ha ge u wurdt onder dagteekening van gisteren gemeld, da: met het begin van Septemoer bij Dannevirke een deensch leger s*erk 12 b itaillons infanterie, 3 regim. dragon ders en 3 batterijen artillerie, tellende 350 officieren, 10,000 onderofficieren en manschappen eu 2000 paarden zal geconcen treerd wordeD. onder bevel van den generaal de Meza. H«_t congres van duitsche regtsgeleerden op het oogenblik te Meniz Tergaderd, heeft uitgemaakt, dat de regter des noodig uitspraak moet dotn omtrent de grondwettige geldigheid der v.eaen err t^donnantien, en niet gehouden is tot het toepassen van wetten, die niet met goedkeuring der constitutionele Lnd- dagen zijn tot stand gekomen. Deze kwestie was, met het oog op Pruisens tegenwoordigen toestand aan de orde gesteld. Het congres zal ook een voorstel behandelen, strekkende om te verklaren, dat de doodstraf, ais ouvereenigbaar met do begin selen eener goede strafwetgeving, behoort te worden afg, schaft. Frankfort, 24 Aug. Ten gevolge van het overlijden van hertog Alexander Karei vu,n Anhalt Bernburg, op 19 dezer op het kasteel Hoyra, in den ouderdom van 48 jaren, is het her togdom Bernburg toegevallen aan hertog Leopold van Anhalt. Met de nieuwe aanwinst grondgebied ten bedrage van 15.03 vierkante mijlen met 57,811 bewoners, heeft het vereenigde hertogdom Dessau-Köthen-Bernbnrg eene oppervlakte van 43.25 vierk. mijlen met ongeveer 180,000 bewoners. Buitendien heeft hertog Leopold geërfd het vruchtgebruik van vele goederen, ais van de heerlijkheid "Walternienburg in Saksen en der heerlijk heid Nova Askanie in de Krim. Yolgens de ontwerp-constitutie, door keizer Frans inge diend, zullen 300 afgevaardigden worden gekozen tot liet vor men van het parlement. Naar den tegen woordigen staat der bevolking zal één afgevaardigde komen: in Lichtenstein op 7150 zielen, in Hessen-Homburg op 25,746, in Lippe-Schaumburg op 30,144, enz.; deze verhouding klimt eindelijk tot 1 op 170.3S6 in Oostenrijk, 170,953 in Beijeren, 175,547 in Anhalt, 188,517 in Pruisen eu zelfs tot 233,099 in Hamburg. -26 Aug. Het besluit door het congres van afgevaardig den genomen, omtrent de duitsche kwestie is heden door de hoofdcommissie ter kennis gebragt van de alhier aanwezige vorsten, vertegenwoordigers der vrije steden en de ministers van buitenlandsche zaken. Art. 16 is heden door het vorsten- congres overeenkomstig het oostenrijksche voorstel aangenomen. In het geval de stemmen in het directorium staken, beslist het grootere aantal der bevolking, dat door een der beide par tijen wordt vertegenwoordigd. New-York, is Aug. Charleston is den 15a dezer gebom bardeerd. De generaal Lee beeft eene demonstratie gedaan aan den linkervleugel der noordelijken. Morgen zal de wet op de conscriptie hier weer uitgevoerd worden. Men verwacht van dien maatregel thans geene onlusten. Gouda, 29 September. Aanstaanden dingsdag, den 1 Sept., jdes namiddags ten 1 ure zal de gemeenteraad alhier eene ver gadering houden, waarm onder anderen de nieuw benoemde leden zullen beëedigd wo. .en. Men verneemt dat na de opening der kamers van de istaten-generaul eene wetsvoordragt zal worden ingediend, hou dende aanvraag van gelden voor de verbouwing van het de partement van binnenlandsche zaken. I)e in het tegenwoordig departement nog gevestigde bureaux zullen inmiddels worden overgebragt naar verschillende rijksgebouwen. Ook het gebouw op het Plein, waarin het typographische bureau gevestigd is, zal voor eene of meer afdeelingen gebezigd worden. Aan de berigteu van Batavia tot 14 julij ontleenen wij het volgende: De inspectie-reis van den gouverneur-generaal is den 7n afgeloopen met de aankomst van Z. Exc. te Batavia, eu evenzoo het interim van den vice-president van den raad van Indie, den 10" daaraanvolgende, met de aanvaarding van het dagelijksch beleid der zaken door Z. Exc., vergezeld van de gewone betuigingen van dank en tevredenheid. In den politieken toestand is overigens geene verandering te bespeuren. De expediti3 naar Nias is met een gunstigen af loop bekroond gewordende daarheen vertrokkene troepen wa ren reeds deu 26 junij in goeden welstand te Padung terug gekeerd en werden aan de landingsplaats door zeer vele belangstellenden met vreugde begroet. Yan de zuid- en oos- ter-afdeeling van Borneo is nog niets bijzonders bekend. De gezondheidstoestand laat, behalve op de westkust van Sumatra, waar zich zeer vele gevallen van pok/iekie voordoen, niets te wenschen over. De padie-oogst is over het algemeen gunstig uitgevallen. De te Padang gehoudene gouveruements koffij- veiling is vrij gunstig afgeloopen; 40,000 pikois le soort zijn legen 41,61 en 1600 2C soort tegen 34,44 verkocht. Blijkens advertentie van woensdag 8 julij, is de directie der javasche bank eindelijk tot een gedeeltelijke verlaging van het tarief van disconto overgegaan, zoodat voortaan het disconto van acceptatien der vendukantoren te Batavia, Samarang en Soerabava 51 2 pCt en dat van acceptatien cLr vendukantoren in de binnenlanden en buitenbezittingen 71 2 P^L bedra gen, terwijl voor rente op beleeningen van goederen en effecten S pCt. en van spetie o1/* pCt. zal gevorderd worden. Het disconto van particuliere acceptatien is echter even hoog, 9 pCtgebleven, zoodat de voornaamsie grieve nog blijft bestaan. De laatste berigteu uit Japan luiden zeer ongunstig en zoude de oorlog tusschen de Engelsehen eu Japan Jen 2QU junij zijn uitgebroken. De engelsche schepen te Decima had den maatregelen genomen tot bescherming der vreemdelingen. Leyden, 27 Au?. Gisteren heerschte er aan de Vink nabij deze stad eene buitengewone levendigheid, door de ten toonstelling van ree, boter, kaas, bloemen en pluimgedierte, die aldaar van wege de afdeeling Leyden en omstreken van de holl. maatseh. v. landbouw plaats had. De gunstige schik king van het tentoongestelde vee gaf ruimschoots gelegenheid om daaronder menig goed gefokt voorwerp waar te nemen, ook wat de boter en de kaas aangaat Hollands bedrevenheid in dat vak op nieuw te leeren kennen. Te ruim 10 ure geopend werd de tentoonstelling dan ook alras door velen bezocht, die zich konden vergewissen dat de toegekende prijzen, naar de keus des bekroonden in geld of in eenig voorwerp van gelijke waarde bestaande, wel verdiend waren. Door de kamer van koophandel en fabrieken alhier is aan den min. van financiën een adres ingediend om te ver zoeken, dat niet enkel ons binnenl. brievenport verlaagd en in een uniformport veranderd worde, maar dat ook, doorpost- overeenkomsten met vreemde staten, het internationaal brieven- verkeer op Jen meest eenvoudigen en goedkoopen voet ge regeld worde. GrOrillcilOn}, 2o Aug. Gisteren werd bij schoon weder de bekende paardenmarkt te Lexmond gehouden. Nimmer werd een zoo groot aantal (ruim 1200) paarden en veulens te zamen aan de lijn gebragt. Voor puike paarden werden mooije som men betaald, overigens hadden de hengstveulens den meesten aftrek. Betrekkelijk weinig vreemde kooplieden bezochten de markt, des te grooter was echter de zamergekomene menigte van de omliggende plaatsen. Woerden, 27 Augustus. Op de gisteren alhier gehouden harddraverij is, des morgeus de prijs, 'bestaande in eene fraaije pendule, gewonnen door het paard Bas van I. van der Louw te Velthuizen en bereden door J. Schattenkerk en de premie bestaande in een zilveren tafelbel door het paard Susanna, van F. Tom te Moordrecht en bereden door J. Bos. Des na middags is de prijs bestaande in een zilveren koffijkon op zilveren komfoor, gewonnen door het paard Xantippi van J. Metz te Waddinxveen, bereden door J. Bos en de premie be staande in een zilveren voorsnijmes en vork en een zilveren vischspaan, door het paard Pibo van D. Vermaat te Charïois, bereden door J. de Boer. Ammers+ol, 28 Aug. Het visehsaisoen voor de zalm is zoo goed als geëindigd en de vangst schraal. Van maan dag tot heden zijn hier gevangen 79 stuks, waaronder echter meer dan in de laatste weken gewone zomerzalmen waren, de prijs varieert op dit oogenblik tusschen 1 en 1,20 per Garibaldi is hersteld en Mazzini ligt ziek in Zwitserland. Max neemt de keizerskroon aan als Frankrijk en Engeland hem ondersteunen; maar Engeland wil niet. De Russen zenden groote verster kingen naar Jeu Caucasus. Te Enschede is eene aanzienlijke landbou- wershoeve even buiten de stad met den geheelen oogst door de vlammen verteerd. Het genootschap der vrienden van den vrede is bij de engelsche regering opgekomen tegen de onregtvaardige behandeling van Japan. In X.-Amerika heersebt eene buitengewone hitte, die oorzaak is van groote sterfte, vooial onder het leger. Den 20 aug. is veel sneeuw gevallen op het hoog gebergte in Stiermarken en Karinthie. In het noordelijk en oostelijk gedeelte van Finland heeft de vorst veel schade toegebragt aan de veldvruchten. Te Lausanne zal in den loop van dit jaar een internationaal staathuishoudkundig cougres worden gehouden. De collecte voor Nov. 1813 heeft opgebragt: te Delft 421,41, te Lier f 135, te Alpheay* 175; te Aarlanderveen f 170. In de gemeente Haarlemmermeer is ten gv. olge van het broeijen van het hooi eene kapitale bouwhoeve aan den aalsmeerderweg verbrand. De voorloopige mexicaan- scbe regering heeft reed aaj merkelijke concessien in grond gedaan aan verschillende franscbe maatschappij en. Men heeft reeds in allen ernst voorgesteld om "*rera-Cniz cn enkele andere steden aan de mexieaansche kust geheel te vernietigen om de ingekankerde besmetting der gele koorts weg te nemen. Te Parijs nemen de faillissementen schrikbareud toe. De Nederlanders vrageD eene verandering in de vlag van RumeDie op grond van hare groote overeenkomst met de hollandsche. Men ver wacht weldra de aftreding van den grootvorst Konstantijn. Aan den Helder houdt men heerlijke spiegelgevechten. In Twenthe bespeurt men meer leven in het fabriekwezen. Ter gedachtenis aan het frankforter vorsten-congrcsdat men anders vergeten mogt, laat de keizer van Oos tenrijk een pantserfregat te Pola houwen. Het serail van Top Capan, de verblijfplaats der vrouwen van den vorigen sultan is onlangs verbrand, met de daar aanwezige bibliotheek van 200,000 boeken ter waarde van twee millioen gulden. De delftsche tentoonstelling is bezocht door ruim 28,400 personen. Pruisen begint te dreigen met het verlaten van den bond en anuexatien. Den aartsbisschop van Utrecht is eene som van f 6000 ontvreemdt en wel vermoedelijk bij gelegenheid van den moord aanslag. Menigeen zou zulk een sommetje spoediger missen. Men houdt te Weimar een kunstenaars-congres. Te Marseille heeft een hevige braud gewoed in het proviand-magazijn der Messageries. De pruisische vereeniging tot handhaving der vrijheid van drukpers telt reeds 5000 leden en dit getal groeit dagelijks aan. De goedkoopste postzegels zijn de franschc van 1 centime, de duurste, die van Californie, welke f 10 gelden. De fraaist gegraveerde de nieuw-schotlandsche, de franschc au de- grieksche. de leelijkste de belgische en de engelsche van 1 penny, de grootste Je Siberische en de kleinste, die van Meckleuburg Schwerii». Te Grenada is eeu groote kruidfabriek in de lucht gesprongen. In de omstreken van Genua zijn door een hevigen storm de boom vruchten ver nield en zelfs vele boocen ontworteld. De berigten omtrent den graan oogst in het noorden der Unie zijn allergunstigst. Uit Maasland klaagt men over ongeregeldheden bij de jongste verkiezingen van den raad. Het gemeente-bestuur van New-York heeft drie millioen dollars beschik baar gesteld voor het aanw erven van plaatsvervangers voor hen, die in de- conscriptie vallen. Nabij I n hebben twee spoorweg-ongelukken plaat* gehad. In Drenthe zijn thans zooveel vossen, dat men groot nadeel voor het jagtveld vreest. Gouda, 27 Augustus. Tarwe per 2400 n. 'ffi 338, Zeeuwsche per mud ƒ10.80. Rogge, Koningsb./7.50 u/7.7ö! Dantzig. 7.25 a 7.50, Zeeuwsche 6.50 a ƒ7.50, Nieuwe 7 a 8. Gerst 4 a 6. Koolzaad 11 a 13. B el- weit, Fransche 188, N.-Brab. 210. Voer-erwten 7.50 per mud. De Veemarkt met tamelijken aanvoer, de handel levendiger en beter te verkoopen. Vette Schapen en Lammeren hoogeï in prijs. Magere Varkens en Biggen zeer traag. Aangevoerd 30 partijen Kaas, 20 a 23.50. Goeboter 1.06 a 1.14, Teiboter 0.86 a 0.92. Dordrecht, 27 Aug. Tarwe was moeijelijk le verkoopen, jarige 30 en nieuwe 40 c. lager. Van puike jarige witte Zeeuwsche is hoogstens 9,90 a 10 en van mindere en geringe soorten 9.50 a 9.70 bedongen, nieuwe nanr deugd 8.80 a 8.90 Rogge flaauw, n. Overm., Z. en VI. 6 a 6.70. In vr. soorten geen handel. Gerst, winter als voren, zakmaat f 4.50 a 5.50, gestort 5.70, zomer flaarw ea lo a 20 c. lager, zakmaat 4.50 a 5, gestort 4.75 n5.20. Spelt, puike 3.20, afwijkende zeer traag en la~er 2.40 a 2.50 Haver als voren, inl. voeder 3 a 3.50, dikke 3.20 a 3.80. Paardcboonen met kleinen handel in een doen 6 a 6.40. Duiveboonen, witte eu br. Boonen niet begeerd. Goed kokende bl. Erwten 7.50, afwijkendeen voor Mesting 6.70 a 7. Boekweit traag, Holst, op "0 n. 8C 215, per 2100 n. 8? werd Peel vcor 240 geveild en 230 geboden, fijne Fransche 195 gelaten. Koolzaad, de aanvoer sterk verminderd, de stemming flaauw, lager Aan stads waag gewogen van 2027 aug. 40/2, 790/3 cn 58/16 Boter, te zamen 17980 n. (tD. Boter 42 a 51 het vierde, 1.05 a 1.275 per n. <ffi. Ter markt 590 mud Aardappelen, 2 a 2.60. Middelburg, 27 Aug. Tarwe ruim aangevoerd, 75 e. en Gerst 10 c. lager. Nieuwe bruine Boonen ƒ9.60. Erwten en Koolzaad onveranderd. Deventer, 2S Aug. Tame 9 a 10.25. Rogge ƒ6.50 a 7.20. Boekweit 6 a 6.50. Gerst 4.25 a 5. Haver 3.25 a 4. Boter per 20 n. <2 le s. 19 a ƒ21.50, infer. 18, 2^ s. 13.50 a 14.50. Groningen, 28 Aug. Tarwe 10 c., Rogge 15 c., Yoer- haver 10 c. lager. Gerst 5 c. hooger. Boekweit onveranderd. Londen, 24 Aug. Boter, Friesche 84/ a 106/naar kwaliteit. Granen, weinig Eng. Tarwe ter markt, de aanvoer uit het buitenland groot, Eng. circa 2/lager, vr. l/a2/ Amerik. Meel 6 d. Puike nieuwe Gerst tot bijna vorige prij zen verkocht en wel tot 36/ a SS/p. qr. Haver circa 6 d. lager. Aanvoer van 1722 aug. 2486 qr. iui. en 46110 vr. Tarwe, 158 qr. inl. en 5454 vr. Gerst, 432 qr. inl. cn 37892 qr. vr. Haver. 25 Aug. Boter, Friesche 100/ a 112/Kampen en Zwolle 96/ a 106/Kaas, Eüam 40/ a 52/en Gouda 39/ a 45/—. 26 Aug. Granen, in Tarwe ging tot vorige prijzen wei nig om. Gerst mede stil. Haver goed gevraagd. Aanvoer van 2225 aug. 610 qr. inl en 17150 qr. vr. Tarwe, 2020 qr. vr. Gerst, 239S0 qr. vr. Haver en 120 z. en 13740 vtjs Meel. 27 Aug. Boter, Friesche 96/ a 112/ Aan de Yeemarkt van heden werden aangeboden: 1220 Runderen, 390 Kalveren, 9130 Schapen en 312 Yarkens. Yoor beste runderen werd 4/10, voor d°. Kalveren 4/8, voor d°. Schapen 5/2 en voor d°, Yarkens 4/6 per steen betaeld. 28 Aug. Boter, Friesche 96/ a 112/Tarwe ver keerde in vaste stemming doch er ging weinig om.

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 2