Öuitcnlanïï. Binnenland Gemengde Berigten. Frankfort, 30 Aug. Meidra zal het protocol van het congres worden vastgesteld. Baden heeft zich tot dusver volstrekt negatief gehouden ten aanzien der hervormings voorstellen. Parijs, 29 Aug. De tijdingen uit Mexico melden de aan komst van Miramon aan de spits van nieuwe benden. Verder verneemt uien dat de Mexicanen niet zeer ingenomen zijn met hunnen nieuwen keizer, den aartshertog Maximiliaan van Oos- tenr jk. en bevestigt zich het gerucht dat zij meer zin hebben m een franscheu prins. Vergadering van den Gemeenteraad, de koning grooten invloed op de besluiten van den czaar beeft Lr. France meldt op grond van inlichtingen uit Moskou bet volgende betredende het bovengenoemd ontwerp: Rusiani zal eene constitutionele regering erlangen. De senaat zal uit 500 leden bestaan en ue Kamer van vertegenwoordigers uit 450 leden. De provinciën zullen bijzondere constitutien erlangen Polen krijgt een rijksdag, die te Warschau zitting boudt° ea een volkomen autonomie in zijn binnenlandsebe aangeleo-en- heden, ook in Finland en andere groote provinciën des rijks zal een vertegenwoordigende regeringsvorm ingevoerd worden. De nofpartij verzet zich tegen dit plan, doch men verwacht dat de czaar het doorzetten zal. Voorts is La France van oordeel dat, zoo Rusland door eon- cessien voldoening geeft aan de Polen, alsmede de waarborgen welke door de mogendheden gevraagd zijn, Frankrijk alle^re den heeft om zich geluk te wenschen. De dagbladen van Turijn bevatten een manifest van het nationaal comité te Venetie, waarin het de polemiek laakt, door andere comité's van verschillende partijen op naam van "Venetie gevoerd. Daar het comité herhaaldelijk de gematigde tolk geweest der gevoelens van de Yenetianen, betoogt het de noodzakelijkheid van eendragt in afwachting van den dag der bevrijding door het initiatief der wettelijke vertegenwoor diging van de natie. Men zegt, dat onze gezant te Frankfort b:j het bestuur dier stad krachtige vertoogen heeft ingediend over het uitste ken van de mexicaansche vlag nevens die der unie door den consul der Ver.-Staten. Er is sprake van de intrekking ^*n het dekreet van 1S52, regeieade de drukpers. Men zegt, dat eene commissie belast zal worden met het ontwerpen van ccne liberale wet. De ge strenge administratieve maatregelen, zouden afge^cnaft, en een speciale regibank ingesteld worden ter behandeling van de drukpers-delicten. -31 Aug. De houding die Denemarken tegenover den duitschen bond aanneemt, begint hier levendige ongerustheid te baren en houdt de algemeene aandacht dermate gespannen, dat de kwestie van lieverlede als de meest gewigtige op den voor grond is getreden. Men mag daarbij evenwel niet uit het oog verliezen, dat het antwoord van Denemarken op de vordering van den bond om de bekende ordonnantie van 30 maart jl. in tc trekken, den weg tot eene minnelijke schikking openlaat. H^t denkbeeld van een oorlog met Rusland treedt daaren tegen meer en meer op den achtergrond. Het eenige waarmede men zich nog bezig houdt, is de vraag of Rusland al dan niet op de nota'e de- mogendheden antwoorden zal; in ieder geval staat het lüans in de openbare meening vast, dat het kabinet van Petersburg geneigd is concessien te doen. Men gelooft dat Rusland niet antwoorden, maar dadelijk het initia tief nemen zal tot hervormingen, die veel verder gaan dau men gevraagd en verlangd heeft, Weenen5 29 Aug. In de oostenrijksche nota aai' Rus land betreurt het kabinet zeer de onvoldoende beantwoording van de depêches der mogendheden. Europa's belang, wordt er in gezegd, eischt eene spoedige afdoening van het verzoe ningswerk. avioeden van buiten zijn niet de eenige oorzaak van den opstand. Polen zon rustig zijn, indien Rusland zijne verpligtingen ten opzigte van dat land nakwam. De confe rentie met Pruisen en Oostenrijk acht het weener kabinet onaanneembaar. Ten slotte wordt de russische regering uit» genoodigd ten ernstigste hare aandacht aan den toestand te wijden en wordt verantwoordelijk gesteld voor de gevolgen. Berlijn, 31 Aug. Dat Oostenrijk de vorsten te Frankfort heeft wi jen verpligten zijn ontwerp tot hervorming aan te nemen, bai-rt hier groote verwondering. Als het in de kamers der verschillende staten ter tafel komt, zal blijken wat er van over schiet. De K;-rlsruher Zeitung deelt het berigt mede, dat de beginselen door de meerderheid der leden van het vorsten- congres beleden, welke ten slotte als gron isiagen zullen wor den opgenomen in de besluiten van het congres, te zeer ver schillen van de beginselen, welke de groot-hertog van Baden ii toegedaan, dan dat bij van zijne zijde daaraan zijne goed keuring zou kunnen scheuken. Dit verschil van gevoelen is echier niet van dien aard, dat hij ten gevolge daarvan later zal weigeren deel te nemen aan ministeriele conferentien, welke op het vorstencongres zullen volgen. 31 Aug. De tegenstand van Baden tegen het oosten rijksche hervormings-ontwerp is van groote gevolgen geweest. De besluiten van de meerderheid der in congres vereenigde vorsten zullen nu niet als geformuleerde paragrafen der aan staande constitutie van Duitschland, maar eenvoudig als prin- zij vervreemden van zich een groot gedeelte des volks door hunne begunstiging der geestelijkheid en der conservatieve partij. Het spaansche ministerie verkondigt in woorden eene zekere liberaliteit, maar werkelijk belemmert bet de vrijzinnige partij in de uitoefening van hare regten bij de verkiezingen. Denemarken weigen opentlïjk gehoor te geven aar de eischen van Duitschland, wapent zich en wil met geweld de gedreigde bezetting van Holstein afweren. Zweden betoont lust om Denemarken hulp te bieden. Doch het is waar schijnlijk dat Engeland en Frankrijk alles zullen inspannen om eene botsing te voorkomen. Londen, 23 Augustus-! De koningin wordt hier den 10a september uit Duitschland terug verwacht. De Morning Post op den voordeeligen stand van den oogst hier te lande wijzende, zegt dienaangaande: Mij zijn bezig eenen beerlijken oogst binnen te brengen. Het land weergalmt van gejuich over een zoo ruimen zegen. Onze vaileijen staan digt bezet met welig graan. De vruchten der aarde zijn ons mild geschonken en gelukkig voui ~chade behoed. Een heerlijk zomerweder begunstigt het inoogsten en onze schuren worden vol van allerlei voorraad. In vele jaren was het ons niet te beurt gevallen, dat de graanoogst zoo algemeen en zoo goed in hoeveelheid en hoedanigheid slaagde. En het is niet enkel de graauteelt wier opbrengst goed en ruim is. Nagenoeg alles, waarvan de voeding in ons digt bevolkt eiland afhangt, is wel gelukt. ïiet aard appel g*was is nog nagenoeg vrij van de bekende z'ekte; dat groote artikel tot voeding der armen is meestal ongedeerd opgegroeid en levert eene ruime opbrengst. Mij hebben alzoo voor den aanstaanden winter, wat hij ons ook overigens orengen moge, geen gevaar voor duur brood. Dat is te meer verblijdend, omdat gelijke zegen aan andere landen is te beurt gevallen. In geheel Europa is de oogst zoo goed als nog zelden het geval is geweest. Overal is genoeg voor 's mensehen nooddruft en zelfs meer dan genoeg. 31 Augustus. In nadere berigten uit Japan van 4 julij wordt gemeld, dat tusschen bet gouvernement van den Tycoon en de vreemdelingen de beste verstandhouding bestaat en dat de Tycoon eenige engelscbe stoomschepen heeft bevracht tot het transport van troepen. Aangezien het kaperschip Florida der afgescheiden staten de vermetelheid heeft om zelfs tot nabij de ieioche kust sche pen aan te houden of te verbranden, heeft ome regering _n paar oorlogsvaartuigen afgezonden om op die hoogte te kruLeu en naar omstandigheden te handelen. Onze bladen, even als die in Frankrijk en in andere landen, houden zich druk bezig met bespiegelingen omtrent ae onderhandelin gen en waarschijnlijke resultaten van het vor stencongres ie Frankfort. De hardnekkige en geïsoleerde hou ding van Vraisen wordt hier ten sterkste afgekeurd. Men verneemt, dat onze koningin eenige dagen geleden uit Rosenau een ei gen han ui gen brief aan den koning van Pruisen heeft gezonden, waarin zij hem ernstig waarschuwt tegen de gevolgen v.m de inconstitutionele handelingen van von Bismarck. De opperbevelhebber in de stille zuidzee heeft aanschrij ving ontvangen om een gedeelte zijner vloot naar de kust van Japan te zenden ter versterking van bet eskader van den admiraal Kuper voor het mogelijke geval van een oorlog met dat land. 31 Aug. De M nttenr bevat het keizerlijk decreet, aurb'.j ene me i.i ug i wor U ter herinnering aan de expeditie ua »r Mex c Die medaille zal uitgereikt worden aan allen, tiie aan ile expeditie hebben deelgenomen. De Patrie ^ngt op grond van brieven uit Petersburg, dat een rus i-ehe ambassadeur naar Parijs zal vertrekken, ten einde het fran>eke gouvernement voor te bereiden op het voor nemen des czaar* om eene speeia'e constitutie voor Polen te verieenen, waardoor dit land in een exeeptionelen toestand ge plaatst zal worden, ver boven hetgeen de mogendheden geeischt hebben De tegenwoordigheid van den prins von Ho.ieuzoilern teChalocs wordt te Petersburg beschouwd als eea bewijs van dee konings van Pruisen, om eene toenadering tus- 'sè^en narijs en Petereburg tot stand te brengen. Men zegt dat cipiele grondslagen voor die constitutie beschouwd worden, waarvan de verschillende ondsrdeelen door de ministers zullen worden uitgewerkt. Hierdoor is de poging, om de hervorming, zoo als die van het kabinet van Weenen is uitgegaan o. imiddelbaar in te voe ren, mislukt. De groothertog van M'eimar heeft zich bij de badensche ver klaring aangesloten. Ook de groothertog van Mecklenburg wil ten slotte de genomen besluiten niet goedkeuren; trouwens om geheel andere redenen dau die der beide liberale groothertogen. Betreffende het directorium is men eindelijk overeengekomen, dat bet uit niet meer dan zes leden bestaan zal. 1 Sept. In de heden gehouden laatste zitting van het vorsten-congres is het slotprotocol vastgesteld. De afzonderlijke artikelen, waarover de laatste beraadslagingen hebben geloopen, werden definitief en daarna alle overige en bloc aangenomen; zoodat de ministeriele conferentien onnoodig ziin geworden. Baden, M'eimar, Schwerin en Maldeck hebben hunne goed keurende stem geweigerd. Het congres werd door den keizer van Oostenrijk gesloten met eene aanspraak, waarin hij verklaarde dat het hem tot een bijzonder genoegen strekte, zijne hoop op de zamenwerking der duitsche vorsten zoo volledig geregtvaardigd te zien en dat, naar bij vertrouwde, de eerste vergadering der duitsche vor sten uiteenging met den wensch, dat weldra zulk eene tweede bijeenkomst mogt volgen, waarin alle leden zich met eikander vol ijver voor de algemeene belangen zouden vereenigen. Deze aanspraak werd door den koning van Beijeren beantwoord. Gouda, 2 September. De Commissaris des Konings in deze provincie heeft ter kennis gebragt: 1°. de opening der jagt op klein wild, opgenoemd in de 2de zinsnede van art. 17 der wet van den 13den Junij 1857 (staatsblad n°. 37), voor dit jaar, in de provincie Zuid-Holland, is vastgesteld op zaturdag den Gden September aanstaande met zons-opgang; 2°. dat van die opening is uitgezonderd, de uitoefening van het jagtbedrijf, vermeld in art. 15, left, e der aangehaalde wet; en 3°. is bepaald, dat de korte jagt dagelijks en de lange jagt slechts drie malen 's weeks en wel des woensdags, vrijdags en zaturdags zal mogen worden uitgeoefend. Aan de leden der 2. kamer is een adres rondgedeeld van de kamer van koophandel en fabrieken te Rotterdam, bestrijdende het monopolie der uitgifte van biiletten, bij het ontwerp van wet houdende voorzieningen omtrent de neder- landsche bank aan dat ligchaam verzekerd. De kamer acht dit een stap achterwaarts, bij hetgeen nu bestaat. De kamer van koophandel en fabrieken te Minschoten beeft zich weder tot den min. van financien gewend, met het dringend verzoek om op nieuwr eene voordragt te doen tot wijziging van de wet op de brievenposterij, met invoering van bet uniformport. Bij beschikking van 20 aug. heeft de min. v. -menl. zaken bepaald, dat de verkiezing van een üd voor de tweede kamer der staten-generaal in het kiesdistrict Groningen, welke noodzakelijk geworden is ten gevolge van het door den he. mr. B. "Michers genomen ontlag, zal geschieden op dingsdag 15 sept. e. k., en dat, zoo eene herstemming noodig is, deze zal plaats hebben op dingsdag 28 sent, daaraanvolgende. Men verneemt, dat te Groningen als candidaten voor het lidmaatschap der tweede kamer, ter vervanging van mr. B. M'ichers, in aanmerking komen, behalve mr. C. H. Geert- sema, notaris aldaar, de hoogleeraar W. J. A. Jonckbloet. Van een candidaat van eene andere rigtir.g is nog niet ernstig sprake geweest. Men schrijft uit Suriname aan de Utr. Courant: Het is hier in Paramaribo zeer rustig; men merkt bijna niet, dat voor eene maand de emancipatie is afgekondigd; maar velen vreeien, dat het over cm paar maanden niet zoo rustig zal zijn, daar dan al de vrb .rklaarde slaven contracten moe ten hebben aangegaan. Het zal te bezien staau, of dat con tracteren wel zoo gemakkelijk zal geschieden. Den 31 julij hebben op de plantaadje St. Barbara ongere geldheden plaats gehad. De districtscommissaris Litter deed er een paar opruijers oppakken. Toen men ze naar de boot wilde brengen werden ze echter door de gewezen slavenmagt gewelddadig aan de handen der politie ontrukt. Den volgen den dag is de holl. stoomboot vice-admiraal Rijk met 200 man troepen onder bevel van kapitein J. Scheck er heen ge stoomd, en kwam denzelfden namiddag met °4 der onwilligsten hier in de stad terug. De 1 luit. der marine Steijn Parvé is er met 25 man achtergebleven. He* dagblad de Mest-Indier, van den 2 Aug. behelst een art. waaruit blijkt, dat men hier nog niet geheel gerust is. Het zegt: Het werk der emancipatie laat, ia de uitvoering; veel te wenschen over. Dat kan nu reeds niet meer ontkend worden. Overal, althans op de meeste plantagiën, wordt eene ongere geldheid in den arbeid waargenomen, die niet ver is van ge- heelen stilstrnd. Immers er wordt niet gearbeid. Wat er verrigt wordt, is in den regel geen arbeid. Het staatstoezigt is, in betrekking tot den verpligten en gezetten arbeid, nn reeds nagenoeg een doode letter. Want het wordt niet gehandhaafd. Waar eigenaren en planters de vrijgemaakten aan den arbeid willen houden, daar weigeren deze aan het werk gesteld te worden. Waar zij aan den arbeid gesteld zijn, arbeiden zij niet of slecht en ongeregeld. Waar men overeenkomsten met hen wil sluiten ontmoet men onwil en afkeerigheid van dat voor schrift der wet. Waar zij overeenkomsten gesloten hebben, voldoen zij evenmin. Dat alles is waarheid. En wat doet het be3tuur? Niets be slissends, niets dat gevolgen kan opleveren. Is het onmagt? Maar die moet dan verholpen worden. Onmagt is nimmer verschooning voor het bestuur. En wat vragen belanghebben den? Niets anders dan dat de wet uitvoering hebbe, dat er gegeven worde wat de wet heeft toegezegd. En hebben zij daar geen regt op? Zijn het belanghebbenden die in de wet geschreven hebben dat er zou zijn gezette en verpligte arbeid? En is het nu tegenwerking wanneer zij dien arbeid vragen? Is dat oppositie? Wij noemen het medewerking. En wie niet met ons? Hökendorp, 30 Aug. Heden namiddag, omstreeks ten twje ure, even voor het begin der namiddag godsdienstoefe ning, sioeg de bliksem in een daggelderswoning, nam zijn weg langs een hangklok, sloeg twee gaten in <len zolder en bescha digde een der zijgevels. Drie wilgenboomen welke in de on- middelijke nabijheid der woning stonden, werden zoo wel als een varken op het hok getroffen. Woerden, 1 September. In de raadsvergadering dezer ge meente zijn heden tot wethouders herkozen, de Heer J -j Koning Jz. roet 8 tegen 2 en de heer M. van Erp Taalman Kip met 9 tegen 1 stem. Door den raad is tot hulpon derwijzer alhier benoemd, de heer H. J. Zuiderhoek van Zwol, op een salaris van 400. Gedurende de drie laatste weken zijn de prijzen der granen in Enge land, die Teeds vrij laag stonden, nagenoeg 10 pet. gedaald; een verblijdend gevolg van den goeden oogst. De stand der zaken schijnt in Hongarije aanmerkelijk «3 verbeteren. Men berigt uit Mexico dat de frauscbe be velhebbers met gruwzame gestrengheid handelen jegens allen, die de fransche partij niet zijn toegedaan. De regering der Unie heelt te Rouses Point op 55 mijlen afstauds van Montreal in Canada eene nieuwe vesting op geworpen. Sedert eenige weken heerscht te Leeuwarden onder het gar nizoen veel ziekte en meer dan gewond sterfte. Daar de eerste zoo goed gelukt is, wil men te Londen een tweeden onderaardscben spoorweg aan leggen. De berigten uit Madagascar luiden niet b vredigend. De ïranschen zijn bekommerd; de Engelschen stoken de onlusten aan. De om hare dikke kuiten afgekeurde actrice heeft baar proces gewonnen, de tooneel- directeur moet 1500 frs. schadevergoeding betalen. De harina-vansst is in den laatsten tijd zeer overvloedig op de kusten van Durham en Yorks hire. Te Hartlepool warden op een dag 1 millioen baringen aangebragt; de prijs is 9. het duizend, de kwal. uitmuntend. De vermoedelijke dHer van den moordaanslag op den aartsbisschop van Utrecht is ol dekt en gevangen. Het is een der dienstboden. De congregatie voor den index heeft het werk van den beer Renan, la vie de Jésus verboden. Dezer dagen is door Z. M. bewilliging verleend tot het oprigten te Amsterdam een^r n-iamlooze maatschappij* de nedeil. koloniale back. Het gas te Nien* ^diep is door den eigenaar eerst van 21 op 18 c. verlaagd en nu uP eigen beweging op 15. als dc verbruikers zich voor tien jaar verbinden. Te Blokzijl zal de petroleum ook voor straatverlichting worden aangewend. A an 12 tot 25 aug. is te Fracekcr gebonden de algemeene synode der christelijke afgescheiden kerk. De fransche bladen in Mexico raden de erkenning aan der zuid. staten van Noord-Amerika. Lincoln heeft over het afge- loopen jaar geene bezoldiging willen ontvangen. De fransche regering staat de exploitatie der goudaiijuen in Mexico af aan eene groote maatsch. onder voorwaarde de»* terugbetaling der oorlogskosten. Men berekent dat in den tegemvoordigen amcrikaanscben oorlog niet minder dan 750,000 man gesneuveld oi buiten gevecht gesteld zijn. Nieuw ontdekte guanolagen hebben aanleiding gegeven tot dreigeudc geschillen tusschen Bolivia en Chili, op wier grenz*en zij liggen. Te Monastir in Turkije zijn 3000 huizen benevens de groote bazar door brand vernield. Men verspreidt bij voortduring geruchten nopens een frariseh-pruisiseh-russisch bondge nootschap. Te Dcuriie is het buis Landzigt geheel afgebrand. In eeu steenkolenmijn te St. Vaast le Hant zijn üoor eene gasontploffing vijf werklieden geduod. Voor nov. 1S13 is te Harderwijk gecollecteerd e.i eveer f 70. Zetting van Dingsdag 1 September. Afwezig de hr. Herman de Groot. Tijdelijk voorzitter de hr. de Grave. De vergadering geopend zijnde, wordt de hr. IJzendoorn als nieuw herkozen lid van den raad beëedigd en door den hr. de Grave geluk gewenscht, waarop door den hr. IJzen doorn kortelijk wordt geantwoord en het presidium door dezen wordt aanvaard, welke alsnn de nieuw gekozen leden beëedigt en met eene korte toespraak installeert.

Goudsche Courant | 1863 | | pagina 2